Vyberáme najlepší zvlhčovač vzduchu

Nízka vlhkosť je príčinou suchého vzduchu, ktorý vyvoláva najrôznejšie zdravotné ťažkosti. V klimatizovaných priestoroch alebo bytoch tak môže pomôcť zvlhčovač vzduchu, ktorý relatívna vlhkosť vyrovná a zmierni tak príznaky suchého vzduchu, čo ocenia okrem iného hlavne astmatici. Ionizátor vzduchu, respektíve ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s ionizátorom ďalej zlepšuje kvalitu vzduchu tak, že nabíja jeho molekuly záporným nábojom. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie zvlhčovače vzduchu pre rok 2019, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2019

VzhľadModelTyp odparu 
Hyundai HUM 770Ultrazvuk
Guzzanti GZ 987Ultrazvuk
Ionic-CARE Ocean-CARE H4Ultrazvuk / teplý
Steba LB 5Ultrazvuk
Dyson AM10Studený
Hyundai HUM 282Ultrazvuk
Nature7 ALADDIN DF12ALUltrazvuk
Boneco 2055DStudený
Steba LB7Ultrazvuk
Bionaire BU7500Ultrazvuk

Recenzie zvlhčovačov vzduchu

Hyundai HUM 770

Hyundai HUM 770 recenzie

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 770 má prítomný ionizátor pre skvalitnenie vzduchu a jeho prevádzková doba dosahuje 52 h, k čomu mu dopomáha dostatočne veľký, 5,2 l zásobník na vodu. Ovládanie zvlhčovače prebieha cez LCD displej a sprievodné tlačidla. V priestore 62,5 m3 možno nastaviť prúdenie pary v troch stupňoch a vďaka nízkej hlučnosti zbytočne nepúta vašu pozornosť. Z funkcií možno spomenúť odložený štart alebo vypnutie a ďalej automatické udržiavanie prednastavenej vlhkosti.

Pre – Cena / výkon, zásobník na vodu a dĺžka prevádzky
Proti – Ostrá svietivosť displeja

ZISTIŤ CENU

Guzzanti GZ 987

Guzzanti GZ 987 recenzieĎalšie ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je Guzzanti GZ 987, disponujúci 2 litrovým zásobníkom a schopnosťou vyprodukovať paru z 0,2 l za hodinu. Udávaný odporúčaný priestor je síce 120 m3, efektívne zvlhčí vzduch skôr na polovici. Potešujúce je nočné osvetlenie a funkcia automaticky regulujúci vlhkosť. Špecifikom tohto modelu je potom skladací hubica, s ktorou možno usmerniť výpust pary.

Pre – Nočné osvetlenie, usmerňujúce hubica
Proti – Krátky napájací kábel

ZISTIŤ CENU

Ionic-CARE Ocean-CARE H4

Ionic-CARE Ocean-CARE H4 recenzieZvlhčovač Bionicu Ocean-CARE H4 kombinuje ako ultrazvukovú technológiu, tak teplú paru. Umožňuje predhriať vodu a zničiť tak baktérie, pričom je prítomný demineralizačný filter, vďaka ktorému nemusíte nijako zvlášť předpřipravovat vodu. Vo výbave má otočnú parnú trysku a umožňuje nastavenie v troch režimoch (auto, nočné, vlastné) v priestore o veľkosti 52 m3.

Pre – Ultrazvuk a teplá para
Proti – Systém plnenie vody

ZISTIŤ CENU

Steba LB 5

Steba LB 5 recenzieVeľkým zásobníkom vody disponuje zvlhčovač vzduchu Steba LB 5, a to rovno 6 litrami. Taktiež uvoľňovanie pary, a teda spotreba vody, je vyššia, presnejšie 0,4 l za hodinu. Základný príkon spotrebiča je potom 140 W, avšak v ECO režime je znížený na 40 W. K prevádzke nie je potreba špeciálne upravená voda vďaka vodnému a antibakteriálnemu filtra. Špeciálny keramický filter ďalej vodu zmäkčuje a zbavuje zápachu. Ionizáciou tiež nasycuje vzduch zápornými iónmi a tým ho skvalitňuje.

Pre – Objemná nádoba na vodu, veľký výkon
Proti – Vyššie základný príkon

ZISTIŤ CENU

Dyson AM10

Dyson AM10 recenzieDyson AM10 sa radí k technologicky prepracovaným zvlhčovačom vzduchu. Ultrasonický generátor zaisťuje tvorbu pary, Ultraviolet Cleanse technológia sa zameriava na likvidáciu baktérií a Air Multiplier systém sa stará o rovnomerný a bezvrtuľový prúd vzduchu. Zvlhčovač možno ovládať diaľkovým ovládaním s možnosťou nastaviť teplotu, vlhkosť a prúd vzduchu. Ocenenie od asociácie Allergy Standards tiež dokazuje jeho pozitívne pôsobenie na alergikov i astmatikov.

Pro – UV-C flitre, ultrasonický generátor
Proti – Vyššia cena

ZISTIŤ CENU

Hyundai HUM 282

Hyundai HUM 282 recenzieK základným ultrazvukovým zvlhčovačom patrí Hyundai HUM 282, vhodný do menších priestorov pod 40 m3. Tomu zodpovedá aj nižšie prevádzkové doba okolo 22 h, spolu s menším zásobníkom na vodu. K výhodám možno zaradiť kompaktné rozmery a jednoduché ovládanie otočným gombíkom. Keďže ide o základný model, márne by ste tu hľadali ionizátor, časovač a ďalšie nadštandardné výbavu.

Pre – Základný model s nízkou cenou a jednoduchým ovládaním
Proti – Zložitejšie doplňovanie vody

ZISTIŤ CENU

Nature7 ALADDIN DF12AL

Nature7 ALADDIN DF12AL recenzieŠpecifikom ultrazvukového zvlhčovača vzduchu Nature7 ALADDIN DF12AL je možnosť pridať esenciálne oleje, ktoré prevonia vzduch v miestnosti. Pri naplnený bežnou vodou je z neho potom obyčajný zvlhčovač vzduchu, bohužiaľ s nízkym výkonom. Na ten však nie je primárne určený. Uplatní sa v salónoch alebo wellness centre a prevonia miestnosť až 50 m3 veľkú. Príznačný je aj jeho tvar Aladinovej lampy doplnený o LED diódy meniace farby.

Pre – Esenciálne oleje, štýlový doplnok
Proti – Nízky výkon

ZISTIŤ CENU

Boneco 2055D

Boneco 2055D recenzieČistič a zvlhčovač slúžiace zároveň ako práčka vzduchu, tak možno opísať Boneco 2055D disponujúci dvoma diskami, ktoré tieto role umožňujú. Vyznačuje sa prevádzkové tichosťou aj dostatočným výkonom, a pritom nízkym príkonom. Studenú paru vytvára zo zásobníka s objemom 4,5 l a medzi funkciami nájdete tiež ionizáciu, časovač ovšem nie.

Pre – Diskový zvlhčovač, tichá prevádzka
Proti – Vyššia cena

ZISTIŤ CENU

Steba LB7

Steba LB7 recenzieUltrazvukový zvlhčovač vzduchu Stebe LB7 má vyšší príkon (130 W) a tomu zodpovedajúci aj vyšší výkon so spotrebou vody 0,4 l za hodinu z nádoby s objemom 6 l. Jeho výkonnosť ide však aj skrotiť na iba 30 W a zaistiť tak menej nákladný prevádzku. Okrem ovládania na prístroji cez LCD displej a tlačidlá, možno využiť aj diaľkové ovládanie alebo automatickou funkciu vypnutia. Keramický filter zmäkčuje vodu a zbavuje jej zápachu, pričom je doplnený o antibakteriálnu filtráciu a funkciu predohrevu pre likvidáciu baktérií.

Pre – Objem vodnej nádrže, výkonný prevádzka
Proti – Neuvedená hlučnosť

ZISTIŤ CENU

Bionaire BU7500

Bionaire BU7500 recenziePosledný zvlhčovač vzduchu je Bionaire BU7500, ktorý umožňuje tvorbu studenej aj teplej pary pomocou ultrazvukovej jednotky a vykurovacieho telesa. Obslúži prevádzku v priestore 70 m3, pričom možno nastaviť vlhkosť medzi 35% a 65% alebo ponechať auto reguláciu. Perspektívne model postráda ionizáciu, inak ale nesklame. Možno totiž nastaviť auto vypnutie alebo tiež smer výstupu pary. Občasnú výmenu bude vyžadovať demineralizačný filter, ktorý ale umožňuje naplnenie vodou, ktorá neprešla filtráciou a čistením.

Pre – Kubistický vzhľad, teplá i studená para
Proti – Absencia ionizácie vzduchu

ZISTIŤ CENU

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

V ponuke sa objavujú odlišnej konštrukcie, veľkosti i prevedenia. Zvlhčovače vzduchu sa líšia typom odparu, výkonom odparení a v neposlednom rade tiež výbavou a funkciami ako ionizátor alebo časovač.

Typy odparov

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má tichú prevádzku, malú spotrebu energie, a pritom disponuje vysokým výkonom. Ultrazvukový oscilátor rozvibruje vodu a vytvára mikrokvapôčky, ktoré sa ďalej šíri do vzduchu. Vyžaduje čerstvú a prefiltrovanú vodu zbavenú minerálov a ďalších potenciálne závadných látok. V opačnom prípade hrozí zníženie životnosti spotrebiča, ale aj šírenie baktérií alebo plesní.

Zvlhčovače vzduchu sa studenou parou

Tento typ zvlhčovača má pomalší odparovanie vody a nestúpa z neho viditeľná para. Funguje na báze disku, kde sa zachytáva voda a tá je pomocou ventilátora rozháňaný do ovzdušia. Nedochádza tak k presýteniu priestoru parou, ktorú nie je vzduch schopný pojať a proces je tak prirodzenejšie.

Zvlhčovače vzduchu s teplou parou

Ide o postupne starú technológiu ultrazvukovými zvlhčovačmi, predovšetkým kvôli prevádzkovým nákladom. Vykurovacie teliesko zaisťuje odparení vody z nádoby a následne sa rozptyľuje v priestore. Výhodou je prevarenia vody, ktorým dôjde k zničeniu potenciálne závadných látok.

Zásobník na vodu a jej spotreba

Objem zásobníka na vodu sa pohybuje medzi 2 a 6 litrami, pričom spotreba vody (množstvo aké je zvlhčovač schopný vpraviť do éteru) je typicky od 0,2 l po 0,4 l za hodinu.

Odporúčaný priestor, príkon

Odporúčaný priestor je určitým vodítkom, treba podotknúť, že značne orientačným. Táto informácia sa hodí hlavne v prípadoch, kedy plánujete využiť zvlhčovač v malých alebo naopak veľkých priestoroch. Prevádzka zvlhčovača je typicky mnohých hodinový, preto hrá úlohu aj spotreba a teda príkon. K najúspornejším patrí ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, na opačnej strane potom stojí zvlhčovača s teplým odparovaním.

Funkcie

Hlavnou funkciou je ionizátor obohacujúce vzduch o anióny. Jeho úlohou je zlepšiť kvalitu vzduchu pomocou záporných iónov, podobne ako v lese alebo pri mori. Medzi ďalšími funkciami možno nájsť časovač pre odložený štart či vypnutie alebo nastavenie sily tvorby pary. Tú je možné nastaviť manuálne, prípadne automaticky, kedy čidlá postrážia hladinu relatívnej vlhkosti samy a podľa toho riadi intenzitu odparu.