Vyberáme najlepší zavárací hrniec

TOP 3 zaváracie hrnce

Hyundai PC 200

Domo DO42326PC

Orion 111898

Elektrický zavárací hrniec s akustickým signálom a jednoduchým ovládaním. Má termostat, časovač i vypúšťací ventil na dne hrnca. Na jedno zaváranie pojme až 14 pohárov.Skvele vybavený elektrický nerezový zavárací hrniec s bezpečnostnými funkciami, časovačom i termostatom. Má LCD display, teplotný snímač aj nerezový kohútik na boku.Klasický hrniec na zaváranie s veľkým objemom 30 litrov má kvalitné prevedenie zo smaltu. Má pekný dizajn a v jeho príslušenstve nájdeme kliešte s protišmykovou vrstvou a rošt.
+ Akustická signalizácia, dobrý pomer cena/výkon, tepelne izolované rukoväte+ Výpustný kovový kohút, LCD display s podsvietením, bezpečnostné ochranné systémy+ Kvalitné prevedenie, súčasťou kliešte na poháre a rošt, možnosť použitia aj na indukciu
- Kratšia napájacia šnúra- Zvukový signál menej hlasný- Teplomer nie je súčasťou

Orientačná Cena
70,00 €

Orientačná Cena
123,00 €

Orientačná Cena
46,29 €

Konzervácia potravín je v našej krajine veľmi obľúbená, pretože pomocou zaváracieho hrnca si na sezónnom ovocí a zelenine pochutnáte po celý rok. Elektrický zavárací hrniec sa vďaka nastaviteľnej teplote a automatickému vypnutiu postará o celý proces zaváranie úplne sám. Jeho vypúšťací ventil zjednodušuje manipuláciu a možnosť odloženého štartu prispôsobí zaváranie vašim potrebám. Klasický zavárací hrniec nerez bude slúžiť dlhé roky nielen pri zaváraní, ale dobre poslúži aj pri ďalších činnostiach v kuchyni. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie zaváracie hrnce pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie zaváracie hrnce (Test 2024)

VzhľadModelTypObjemPríkonTeplotaČasovačDisplejDostupnosť
Hyundai PC 200 recenzie a testHyundai PC 200Elektrický27 l1800 W50 - 100 °C120 minNie
Domo DO42326PC recenzie a testDomo DO42326PCElektrický27 l2000 W30 - 100 °C120 minÁno
Orion 111898 recenzie a testOrion 111898Klasický30 l---Nie
Professor ZVH 272 recenzie a testProfessor ZVH 272Elektrický27 l1800 W30 - 100 °C120 minÁno
Rommelsbacher KA 1804 recenzie a testRommelsbacher KA 1804Elektrický29 l1800 W30 - 100 °C120 minNie
Sencor SPP 2200SS recenzie a testSencor SPP 2200SSElektrický27 l1800 W30 - 100 °C120 minNie
Vigan Mammoth ZH27DGB recenzie a testVigan Mammoth ZH27DGBElektrický27 l1800 W30 - 100 °C120 minÁno
Domo DO42324PC recenzie a testDomo DO42324PCElektrický27 l1800 W30 - 100 °C120 minÁno
Klarstein KonfiStar 60 recenzie a testKlarstein KonfiStar 60Elektrický60 l2500 W30 - 110 °C120 minNie
KOVO HB recenzie a testKOVO HBKlasický20 l---Nie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie zaváracích hrncov

Hyundai PC 200

Hyundai PC 200 recenzie a test

Elektrický zavárací hrniec Hyundai PC 200 má desiatky pozitívnych recenzií a vďaka skvelému pomeru cena/výkon sa jedná o jeden z najobľúbenejších zaváracích hrncov. Hrniec je vyrobený zo smaltu a ovláda sa manuálne, prítomný je ako časovač s možnosťou nastavenia do 120 minút, aj regulácia teploty s termostatom, ktorý má teplotný rozsah 50 až 100 °C. Veľmi praktický je tiež zvukový signál, ktorý signalizuje dosiahnutie nastavenej teploty. V spodnej časti nádoby sa nachádza kohútik na odpúšťanie, ktorý má však podľa skúseností malý prietok a tiež by mohol byť dlhší napájací kábel. Poteší naopak odizolované rukoväte a objem 27 litrov, ktorý pojme 14 zaváracích pohárov.

+ Akustická signalizácia, dobrý pomer cena/výkon, tepelne izolované rukoväte
Kratšia napájacia šnúra

Domo DO42326PC

Domo DO42326PC recenzie a test

Elektrický hrniec na zaváranie nerez Domo DO42326PC má veľmi pozitívne recenzie, chválu si získava kvalitným nerezovým prevedením a to vrátane kohútika, ktorý je navyše prakticky umiestnený naboku mimo display. LCD displej je modro podsvietený a zobrazuje nastavenú teplotu, aktuálnu teplotu vo vnútri hrnca a čas do konca varenia. O konci programu hrniec informuje zvukovým signálom, ktorý by však mohol byť hlasnejší. Okrem zaváranie poslúži skvele aj ako várnice na čaj, pre výdaj vareného vína a ďalších obdobných tekutín. Automatu na zaváranie nechýba ochrana proti prehriatiu a varu na sucho, alebo upozornenie na nedostatok vody.

+ Výpustný kovový kohút, LCD display s podsvietením, bezpečnostné ochranné systémy
Zvukový signál menej hlasný

Orion 111898

Orion 111898 recenzie a test

Smaltový zavárací hrniec na indukciu Orion 111898 je klasický hrniec, ktorý spotrebitelia v recenziách popisujú ako veľmi kvalitný. Má pekné prevedení vrátane zaujímavého dizajnu a výrobca k nemu dodáva praktické príslušenstvo, ktoré zaváranie uľahčia. Jedná sa o kliešte na vyberanie horúcich pohárov z vriacej vody s protišmykovou vrstvou a o rošt, ktorý sa hodí ako pre zaváranie v pare, tak pre oddelenie pohárov od dna hrnca. Vďaka väčšiemu objemu je vhodný nielen na zaváranie ovocia, zeleniny, marmelád alebo čalamád, ale aj na zabíjačky alebo domáce porážky. Jeho súčasťou je samozrejme tiež pokrievka s otvorom na teplomer, ktorý však bohužiaľ nie je súčasťou.

+ Kvalitné prevedenie, súčasťou kliešte na poháre a rošt, možnosť použitia aj na indukciu
Teplomer nie je súčasťou

Professor ZVH 272

Professor ZVH 272 recenzie a test

Digitálny zavárací hrniec Professor ZVH 272 je v recenziách hodnotený veľmi kladne, výčitky smerujú najmä ku kratšej prívodnej šnúre, alebo k vyššie umiestnenému kohútiku. Najviac skúseností je poizitvních, a preto tiež tento hrniec získal ocenenie Produkt roka. Teplota a časovač sa nastavuje digitálne pomocou otočných gombíkov, navolené hodnoty sa potom zobrazujú na prehľadnom displeji. Hrniec je vyrobený z hygienického smaltovaného plášťa a výpustný kohút je bohužiaľ len plastový, za to je však prakticky umiestnený na boku hrnca, mimo ovládací panel.

+ Ocenenie Produkt roka, výborný pomer cena/výkon, súčasťou zavárací rošt
Vyššie umiestnený kohútik

Rommelsbacher KA 1804

Rommelsbacher KA 1804 recenzie a test

Elektrický hrniec na zaváranie Rommelsbacher KA 1804 má veľmi kvalitné spracovanie, je vyrobený z dvojvrstvového smaltu s rovným dnom. Aj vďaka tomu má mierne vyššiu hmotnosť 6,1 kg. Vzhľadom k vyššej obstarávacej cene zamrzí absencia displeja, práve aj vďaka tomu sa však elektrický hrniec veľmi jednoducho ovláda. Jeho veľkou výhodou je časovač, ktorý začne odpočítavať až po dosiahnutí nastavenej teploty. Jeho rozsah je 20 až 120 minút a teplotu možno nastaviť v rozsahu 30 až 100 °C. Má ochranu proti prehriatiu, kontrolku prevádzky aj vypúšťací ventil, ktorý je však umiestnený v mieste ovládacích prvkov.

+ Jednoduché ovládanie, kvalitné spracovanie z dvojvrstvového smaltu, šikovný časovač
Vzhľadom k vyššej cene absencia displeja

Sencor SPP 2200SS

Sencor SPP 2200SS recenzie a test

Automatický zavárací hrniec Sencor SPP 2200SS má nerezové prevedenie a s objemom 27 litrov ponúka kapacitu pre 14 zaváracích pohárov s objemom 1 litra. Ovláda sa mechanicky pomocou dvoch otočných voličov, jeden slúži na nastavenie teploty a druhý je časovač. Okrem zaváranie a sterilizácie je vhodný aj pre prípravu horúcich nápojov alebo polievok. Samozrejmosťou je prítomnosť vypúšťacieho ventilu, ktorý smeruje mimo ovládací panel a tepelne izolované rukoväte. Z praktických funkcií zaujme automatické riadenie teploty, akustický signál aj ochrana proti prehriatiu a ochrana proti prevádzke na prázdno. Hrniec má rovné dno, dodávaný je s roštom a hrniec má chytro vyriešený priestor na uloženie napájacieho kábla do dna.

+ Nerezový zavárací hrniec, automatická prevádzka, priestor na uloženie napájacieho kábla
Plastový kohútik

Vigan Mammoth ZH27DGB

Vigan Mammoth ZH27DGB recenzie a test

Hrniec na zaváranie Vigan Mammoth ZH27DGB s príkonom 1800 W má štandardný objem 27 litrov, vďaka ktorému pojme až 22 kusov pohárov o objeme 0,7 litrov. Vďaka kohútiku, ktorý je vyrobený len z plastu, je hrniec veľmi univerzálny a okrem zaváranie môže poslúžiť aj na ohrievanie a dávkovanie horúcich nápojov. Má dva okrúhle ovládače, ktorými možno nastavovať ako teplotu, tak i časovač. Display potom zobrazuje nastavenú teplotu, aktuálnu teplotu vo vnútri hrnca a odpočet nastaveného časovača. Ako materiál je použitý smalt, veko je plastové a rukoväte tepelne izolované. Vzhľadom na počet funkcií a príkon má výborný pomer ceny a výkonu, čo zmieňujú aj spotrebiteľské recenzie.

+ Výborný pomer cena/výkon, automatická regulácia teploty a vypnutie, display
Nič zásadného

Domo DO42324PC

Domo DO42324PC recenzie a test

Hrniec na zaváranie Domo DO42324PC je v elektronickom prevedení, má štandardný príkon 1800 wattov aj objem 27 litrov. Poteší jeho jednoduché ovládanie, ktoré prebieha dvojicou otočných ovládačov. Na displeji umiestnenom medzi nimi sa zobrazuje aktuálna teplota v hrnci, nastavená teplota aj časový odpočet do konca zavárania. Výhodou je dodávaná záslepka miesto výpustného kohútika, ktorá zvyšuje praktickosť využitie. Kohút v balení je bohužiaľ len plastový napriek tomu, že výrobca kovový dodáva, ale iba ako príslušenstvo. Poteší zvuková signalizácia upozorňujúca na koniec procesu, alebo tiež automatické vypnutie a bezbečnostné ochrany.

+ Veľmi dobrý pomer cena/výkon, zvuková signalizácia, praktická záslepka kohútika
Plastový kohút

Klarstein KonfiStar 60

Klarstein KonfiStar 60 recenzie a test

Veľký elektrický zavárací hrniec Klarstein KonfiStar 60 má oproti väčšine veľký objem 60 litrov, čomu zodpovedá aj jeho vyššej príkon 2500 W. Vďaka veľkému objemu naraz zavarí až dvakrát toľko pohárov čo bežné zaváracie hrnce a navyše úplne automaticky. Hoci tento typ nemá display, nechýba mu jednoduché nastavenie teploty v rozsahu 30 až 110 °C aj časovač s možnosťou nastavenia od 20 do 120 minút. Hrniec je vyrobený z ušľachtilej ocele s bezpečným uzatvárateľným vekom, plastový kohútik má umiestnený mimo ovládací panel a o prevádzke hrnca informujú dve farebná svetielka. Vhodný je pre všetkých, ktorí zavárajú väčšie množstvo surovín alebo pre tých, ktorí ocenia veľký objem pre jeho ďalšiu funkciu, ktorou je dávkovanie horúcich nápojov.

+ Nadpriemerne veľký objem, vyšší príkon, bezpečnostné veko z nerezovej ocele
Nič zásadného

KOVO HB

KOVO HB recenzie a test

Klasický zavárací hrniec z pozinkovaného kovu KOVO HB má objem 20 litrov, vďaka čomu s ním zvládnu manipulovať i ženy. Jedná sa o naozaj typický hrniec na zaváranie, s ktorým má mnoho osôb skúsenosť od svojich babičiek. Určený je na plynový sporák, elektrickú platničku i sklokeramickú dosku, pravdepodobne však nebude fungovať na indukcii. Hrniec má rovné dno, neizolovaná madlá a pokličku s prestupom na teplomer. Teplomer by sa mal vkladať do kovového puzdra, ktorý však rovnako ako teplomer, u väčšiny predajcov nie je súčasťou balenia. Jeho nespornou výhodou je nízka obstarávacia cena a multifunkčné použitie v kuchyni.

+ Nízka obstarávacia cena, kompaktný objem 20 litrov, pozinkovaný kov
Dodávaný bez teplomera

Ako vybrať hrniec na zaváranie

Pred kúpou hrnca na zaváranie si treba stanoviť množstvo zavařovaných surovín a ako často zaváranie chcete vykonávať. Pre občasné zaváranie menšieho množstva postačí klasický hrniec na zaváranie s teplomerom. Ak však budete zavárať často a väčšie množstvo, je vhodnejšie elektrický zavárací hrniec. Dôležitým parametrom je objem a tiež príkon, pre väčší komfort si môžete priplatiť za hrniec s užitočnými funkciami, ako je regulátor teploty, LCD displej, automatické vypnutie alebo odložený štart.

Elektrický zavárací hrniec

Ponúka pohodlný spôsob zavárania bez nutnosti sporáka. Všetko, čo potrebujete, je elektrická zásuvka. Mimo zaváranie možno použiť aj na ohrev veľkého množstva čaju, punču, vareného vína alebo gulášu. Jeho výhodou je jednoduchá obsluha a rýchlosť procesu. Nevýhodou je len vyššia nákupná cena. Kvalitný elektrický hrniec môže disponovať niekoľkými užitočnými funkciami.

 • Regulátor teploty – Kontroluje nastavenú teplotu. Vďaka nemu sa nič nepripáli ani neprasknú poháre.
 • Možnosť odloženého štartu – U niektorých hrncov možné nastaviť, kedy sa spustí.
 • Kohútik pre vypúšťanie – Ventil, z ktorého vypustíte vodu, bez toho aby ste museli dvíhať ťažký hrniec a slúži tiež k rozlievaniu horúcich nápojov. Ventil by nemal byť umiestnený príliš vysoko, aby sa hrniec nemusel pri vypúšťaní nakláňať alebo ručne vylievať.
 • LCD displej – Ukazuje prehľadne nastavené funkcie a teplotu.
 • Bezpečnostné prvky – Chráni proti vyvarení vody alebo aby sa hrniec nezapol bez vody.
 • Držadlá na uchopenie – Slúži na manipuláciu s hrncom. Väčšinou sú vyrobené z plastu, čím sú odizolované a nepáli.
 • Ukazovateľ hladiny – Pre lepší prehľad o stave kvapaliny v nádobe.

Klasický hrniec na zaváranie

Jedná sa o jednoduchý hrniec vyššieho tvaru, s väčším objemom a pokličkou, v ktorej sa spravidla nachádza otvor pre teplomer. Naplnený vodou sa postaví na platňu, zahreje sa ako bežný hrniec a po dosiahnutí správnej teploty sa vloží poháre. Nevýhodou je nutnosť stále kontrolovať teplotu.

Pri nedodržaní správnej teploty by mohlo dôjsť nedostatočnému zakonzervovanie alebo k prasknutiu pohárov. Na zaváranie v klasickom hrnci si treba vymedziť dostatok času a mať trpezlivosť. Výhodou je nízka obstarávacia cena a bezporuchovosť.

 • Teplomer – Býva umiestnený v poklici a informuje o aktuálnej teplote.
 • Držadlá na uchopenie – Slúži na manipuláciu s hrncom a pri vylievaní vody.

Zavárací hrniec na indukciu

Dno hrnca vhodného na indukčnú varnú dosku musí byť z feromagnetického materiálu. Musí totiž kooperovať s indukčnou cievkou, ktorá vytvára magnetické pole. Po umiestnení hrnca a zapnutie sklokeramickej dosky dochádza k rozkmitaniu molekúl u dna hrnca, čím sa začne voda efektívne ohrievať. Hrnce sa sendvičovým feromagnetickým dnom sa vyrábajú z liatiny, porcelánu, hliníka alebo medi.

Parametre zaváracích hrncov

Pred kúpou je nutné sledovať základné parametre.

Materiál

Klasický zavárací hrniec s teplomerom sa vyrába z plechu alebo je pozinkovaný alebo smaltový (hrniec na indukciu je vybavený feromagnetickým dnom). Elektrické hrnce sa vyrábajú z nerezu alebo smaltu a šasi môžu mať plastové.

 • Nerezový zavárací hrniec – Ľahko sa čistí, je odolný a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Nerez na seba neviaže pachy, takže je možné používať na rôzne pokrmy či nápoje. Má vyššie obstarávacie náklady.
 • Smaltový hrniec na zaváranie – Výhodou je nižšia obstarávacia cena, čistí sa však horšie a je náchylnejší na poškodenie a poškriabanie.

Príkon

Pri kúpe elektrického hrnca je potrebné poznať jeho príkon. Uvádza sa vo wattoch (W) a určuje zjednodušene povedané jeho výkon, od ktorého je závislá doba trvania zaváranie. Hrniec s väčším príkonom má vyššiu spotrebu elektrickej energie.

 • Do 1000 W – Ide o najlacnejšie a najmenšie elektrické hrnce na zaváranie.
 • Okolo 1800 W – Dostačujúce príkon pre zaváranie väčšieho množstva pohárov.
 • Príkon 2000 W – Drahšie digitálne zaváracie hrnce disponujú vysokým príkonom, zaváranie trvá kratší čas.

Objem hrnca

Udáva, aké veľké množstvo pohárov budete môcť zavárať naraz alebo koľko punču či polievky v hrnci ohrejete. Klasický hrniec na zaváranie má objem menší, elektrický hrniec disponuje väčším objemom, pričom jeho ventilček zaistí pohodlné vypúšťanie veľkého množstva tekutiny bez nutnosti nepraktického prenášanie a následného vylievanie do odpadu.

 • Objem do 16 l – Vhodný pre zaváranie menšieho množstva pre malú rodinu.
 • Okolo 25 l – Hrniec s ideálnou veľkosťou, ktorý pojme aj väčšie množstvo zaváranín. Zmestí sa do neho až 20 kusov bežných pohárov.
 • Hrniec nad 30 l – Nutnosťou pri zaváraní alebo ohrievanie veľkého množstva jedla.

Teplota a čas

Kvalitný elektrický zavárací hrniec vyniká možnosťou nastavenia teploty a času zaváranie, vďaka čomu ho nie je nutné stále strážiť. Rozsah teploty je zvyčajne možné nastaviť od 50 do 100 °C, pri lepších hrncov možné nastaviť teplotu už od 30 °C.

Čas zaváranie môžete nastaviť zvyčajne v rozmedzí 0 až 120 minút. Funkciu automatického vypnutia využijete, keď musíte počas zaváranie napríklad odísť a inteligentný časovač začne odpočítavať čas až vo chvíli, kedy voda dosiahne požadovanú teplotu.

Displej a ovládanie

Jednoduchšie elektrické hrnce na zaváranie sa ovládajú tlačidlami a zvyčajne guľatými ovládacími prvkami. Tlačidlá slúžia pre zapnutie/vypnutie, zatiaľ čo okrúhlym ovládačom sa nastavuje požadovaná teplota, alebo časovač. Tento systém ovládania je veľmi intuitívnej a jednoduchý pre väčšinu spotrebiteľov.

Lepšie elektrické zaváracie hrnce môžu byť vybavené displejom, kde sa zobrazuje nastavená teplota, alebo odpočet času. Spravidla sa tieto hrnca ovládajú tlačidlami umiestnenými v blízkosti displeja, ktorý je pasívny, jednoduchý a môže byť aj podsvietený. Ovládanie s displejom môže ďalej ponúkať viac funkcií, ako je napríklad odložený štart, alebo zobrazenie aktuálnej teploty vo vnútri hrnca.

Tipy na zaváranie

Zaváranie sa zdá ako zložitý proces. S dobrými tipy to však zvládne každý.

Zaváranie v hrnci

Zaváranie v klasickom hrnci je tým najčastejším spôsobom, keď nie je k dispozícii elektrický zavárací hrniec. Dôležité je umyť všetky poháre a udržiavať čisté i ostatné náčinie. Akonáhle sa baktérie dostanú do zaváraniny, môžu sa pokaziť. Existujú aj ďalšie spôsoby ako zavárať, v hrnci sa však najľahšie stráži a reguluje teplota.

Zaváranie v hrnci na sporáku

Postačí k tomu lacný hrniec na zaváranie. Bohužiaľ ide len ťažko použiť bežný veľký hrniec, a to kvôli jeho absencii otvoru pre teplomer, ktorý pri zaváraní hrá dôležitú úlohu. Pri výbere si ohlídejte materiál hrnca s ohľadom na typ sporáku, ktorý v domácnosti máte. Na indukciu je potreba zavárací hrniec s feromagnetickým dnom.

Ako zavárať v hrnci

Surovina sa zaleje horúcim nálevom, poháre sa dôkladne zatvoria a uloží do hrnca. Poháre by sa pri zaváraní nemali vzájomne dotýkať, aby nepraskli (hrniec sa preto často vykladá utierkou). Do hrnca sa prileje voda do polovice pohárov a voda sa drží pod bodom varu.

Zaváranie v pare

Po umiestnení naplnených pohárov na rošt do zaváracieho hrnca sa prileje len toľko vody, aby siahala 2 cm pod stojan. Poháre nie sú ponorené vo vode a po privedení vody k bodu varu vznikne para, ktorá zavárané suroviny prúdením okolo pohárov sterilizujeme. Výhodou je, že nie je potrebné veľké množstvo vody.

Ako zavárať bez zaváracieho hrnca

Zavárať možno aj inými spôsobmi (zdroj: apetitonline.cz).

 • V rúre – Zaváranie prebieha v hlbšom plechu a trvá 30-60 minút pri teplote 85 až 90 °C v závislosti na potravine, množstvo pohárov a vlastnostiach rúry.
 • V tlakovom hrnci – Poháre sa v tlakovom hrnci zavárajú púhych 3-5 minút.
 • V mikrovlnnej rúre – Doba zaváranie závisí na výkone mikrovlnky. V mikrovlnnej rúre s príkonom 900 W sa jeden pohár zavarí do 5 minút.
 • V umývačke riadu – Možno v nej zavárať všetky suroviny. Umývačka sa nastaví na max. 70 °C a zapne sa umývací program.

Ako spoznať správne zavarený pohár

Po vychladnutí poháre dvakrát kliknite nechtom alebo iným predmetom na stred viečka, počujete vysoký alebo nižšej tón. Čím vyššie je tón, tým vyššie je aj podtlak v pohári, čo je žiaduce. Viečko nesmie byť v žiadnom prípade vypuklé.

Vhodné potraviny k zavarenie

Zavárať sa dá veľké množstvo potravín.

 • Ovocie a zelenina – zavárajú sa najčastejšie po zbere, kedy je surovín nadbytok a týmto sa uchovajú na zimné mesiace. Ide o marmelády, džemy, uhorky, cibuľe, čalamády alebo kompóty.
 • Mäso a údeniny – zavariť možno hovädzie, bravčové, hydinové, teľacie alebo jahňacie. Údeniny je nutné najprv tepelne spracovať a nesmie obsahovať strúhanku alebo múku.
 • Huby – Najmä tvrdšie druhy húb sú k zaváranie ideálne.
 • Hotové jedlá – Polievku, omáčku alebo guláš je možno zavariť a odviezť so sebou na dovolenku alebo pracovnú stáž. Opäť nesmie obsahovať múku a podobná spojiva.
 • Ryby – Menej častá surovina na zaváranie, proces je zložitý a zdĺhavý. Filety musí byť dokonale očistené.

Príslušenstvo k zaváranie

Pre uľahčenie zaváranie možno použiť niektoré nižšie vypísané príslušenstvo.

 • Kliešte na vyťahovanie pohárov – Slúži k bezpečnejšiemu vybratie pohárov z hrnca bez obarenia.
 • Rošt do zaváracieho hrnca – Aby poháre nenarážali o dno a nerozbili sa.
 • Zaváracia hlava – Slúži na zatváranie pohárov.
 • Tesnenie k pohárom – Aby boli poháre zavarené dôkladne a nedostal sa do nich vzduch.
 • Odsávacie zvon – Vytvorí podtlak v pohári, čím sa viečko pevne prisaje k hrdlu pohára.
 • Stláčacie pružina – Poslúži pri plnení pohárov surovinami.
 • Drievka alebo mriežka na zabezpečenie zavárané zeleniny – Aby zelenina niestúpala v pohári nad hladinu.
 • Otvárač zavarených pohárov – Slúži pre ľahšie uvoľnenie viečka.

Otázky pri výbere hrnca na zaváranie

Je lepšie klasický alebo elektrický zavárací hrniec?

V klasickom hrnci trvá zaváranie dlhšie a nutnosťou je neustále sledovanie teploty. Jeho výhodou je nízka cena a bezporuchovosť. V elektrickom hrnci efektívne zavaríte veľké množstvo pohárov, hrniec sám reguluje teplotu a u niektorých hrncov možno odložiť štart alebo naplánovať vypnutie. Možno použiť aj na ohrievanie punču, guláše, vareného vína a podobných vecí. Disponuje tiež praktickým výpustným ventilom.

Je zavárací hrniec s odšťavovačom?

K niektorým elektrickým hrncom možno dokúpiť odšťavovacej nadstavec, ktorý sa skladá z troch poschodí. Do dolného poschodia sa naleje voda a do vrchného sa vloží suroviny. Pri zahriatí vody vzniká para, ktorá preparuje surovinu, čím vzniká šťava. Tá kvapká do prostredného poschodia, odkiaľ odteká hadičkou mimo hrniec. Takto získanú šťavu možno použiť do marmelád, sirupov alebo zmrzlín.

Aká je cena hrncov na zaváranie?

Jednoduché zaváracie hrnce na platňu sa dajú zaobstarať od 20 €. Za 40 až 80 € už kúpite elektrický zavárací hrniec s objemom až 27 litrov a s príkonom do 1800 W. Kvalitnejšie hrnca s objemom nad 30 l, s ďalšími funkciami, displejom a príkonom aj 2000 W stoja 80 až 160 €. Profesionálnej automat na zaváranie od známych značiek má obstarávaciu cenu od 160 €.

Aké sú najlepšie značky zaváracích hrncov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov zaváracích hrncov patrí Professor, Bielmeir, Domo, Tescoma, Hyundai alebo česká značka ETA či Sencor. Značnej obľube sa teší aj zavárací hrniec Lidl, ktorý tento reťazec predáva zvyčajne sezónne a pod svojou privátnou značkou Silvercrest.