Vyberáme najlepší zámok na bicykel

TOP 3 zámky na bicykel

Abus 8800/120

Abus 6000A/90 SH BORDO Alarm

Force F SMALL

Reťazový zámok na bicykel vo veľmi robustnom prevedení, odoláva rezanie ručnou pílou aj útokom kladivom a pod. Svojou dĺžkou je vhodný pre 2 až 3 bicykle.Bezpečnostný zámok na bicykel s alarmom a vysokou triedou bezpečnosti. Zámok má kódovú kartu a ochranu proti odvŕtaniu, dodáva sa spolu s puzdrom.Lankový zámok na bicykel s kódovým zámkom ponúka len základnú úroveň zabezpečenia, je však veľmi ľahký a vďaka svojej dĺžke umožní zamknúť až tri bicykle.
+ Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, veľmi pevný, uzamykanie zámku bez kľúča+ Vysoká trieda zabezpečenia, hlasný alarm, uzamykací systém ABUS Plus+ Nízka obstarávacia cena, nízka hmotnosť, dĺžka 120 cm, nastaviteľná kombinácia kódového zámku
- Vyššia hmotnosť- Vysoká hmotnosť 1450 gramov- Ponúka iba základnú úroveň zabezpečenia

Orientačná Cena
36,75 €

Orientačná Cena
119,00 €

Orientačná Cena
3,37 €

Bezpečnostný zámok na bicykel by mal byť súčasťou výbavy všetkých cyklistov. Krádeže bicyklov sú v SR na dennom poriadku. Ročne sú nahlásené krádeže bicyklov v hodnote stoviek miliónov. Zvlášť vlastníci drahých bicyklov by si mali priplatiť za kvalitné materiály. Zlodeji nachádzajú stále nové triky a odstrániť lacný nekvalitný zámok už pre nich nie je prekážkou. Na pamäti treba mať aj fakt, že žiadny zámok na bicykel nie je úplne neprekonateľný. Čím kvalitnejšie je zámok, tým dlhší čas budú zlodeji na zničenie potrebovať. Preto sa odporúča kombinácia najmenej dvoch cyklo zámkov. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie zámky na bicykel pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie zámky na bicykel (Test 2024)

VzhľadModelTypSpôsob zamykanieDĺžkaHmotnosťHrúbkaDostupnosť
Abus 8800/120 recenzie a testAbus 8800/120Reťazový zámokNa kľúč120 cm1400 g7 mm
MAX1 Bull recenzie a testMAX1 BullSkladací zámokNa kľúč85 cm780 g8 mm
Abus 6000A/90 SH BORDO Alarm recenzie a testAbus 6000A/90 SH BORDO AlarmSkladací zámokNa kľúč90 cm1450 g5 mm
TRELOCK FS 300 TRIGO recenzie a testTRELOCK FS 300 TRIGOSkladací zámokNa kľúč85 cm750 g-
Force F SMALL recenzie a testForce F SMALLLankový zámokČíselný120 cm47 g3 mm
Kellys Hardcoil 150 recenzie a testKellys Hardcoil 150Lankový zámokNa kľúč150 cm580 g7 mm
Trelock RS 351 recenzie a testTrelock RS 351Rámový zámokNa kľúč-500 g-
OnGuard podkova recenzie a testOnGuard podkovaPodkovaNa kľúč23 cm-11 mm
MAGNUM spirála recenzie a testMAGNUM spirálaLankový zámokČíselný120 cm225 g6 mm
Abus 1200/110 recenzie a testAbus 1200/110Reťazový zámokČíselný110 cm260 g4 mm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie zámkov na bicykel

Abus 8800/120

Abus 8800/120 recenzie a test

Reťazový zámok na bicykel Abus 8800/120 je veľmi bezpečný zámok, hrúbka reťaze je 7 milimetrov a v tomto prevedení má dĺžku 120 centimetrov, vystačí tak na zamknutie až troch bicyklov. Odomyká sa štandardne pomocou kľúča a zaujímavosťou je jeho funkcia automatického zamknutia bez kľúča, čo pri zamykanie bicykla šetrí čas. Podľa slov výrobca bezpečne odoláva rezanie ručnou pílkou a bežným brutálnym útokom fyzickou silou. Na stupni zabezpečenia zaberá siedmu priečku, takže je považovaný za lepší priemer. Spotrebitelia ho v recenziách hodnotia ako veľmi pevný, hoci má väčšiu hmotnosť, a to 1400 g.

+ Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, veľmi pevný, uzamykanie zámku bez kľúča
Vyššia hmotnosť

MAX1 Bull

MAX1 Bull recenzie a test

Skladací zámok na bicykel MAX1 Bull spotrebitelia v recenziách hodnotí ako bezkonkurenčný skladacie zámok na bicykel z pohľadu obstarávacej ceny a kvality. Má pomerne robustné spracovanie, ktoré zámku zaisťuje vysokú bezpečnosť. Pláty majú hrúbku 8 milimetrov a po rozložení má zámok dĺžku 85 cm. Ani s hmotnosťou na tom nie je pri váhe 780 gramov zle, po zložení je kompaktný a možno ho uložiť do puzdra, ktoré výrobca dodáva k zámku v cene. Skladá sa celkom zo šiestich článkov a jeho súčasťou sú celkom štyri kľúče.

+ Výborný pomer cena/výkon, vysoká bezpečnosť, súčasťou štyri kľúče a puzdro
Nič zásadného

Abus 6000A/90 SH BORDO Alarm

Abus 6000A/90 SH BORDO Alarm recenzie a test

Skladací zámok na bicykel s alarmom Abus 6000A/90 SH BORDO Alarm zaujme predovšetkým svojím zabudovaným alarmom, ktorého 3D čidlo spúšťa alarm o hlasitosti 100 dB. Sám o sebe je zámok veľmi bezpečný, skladá sa zo 6 plátov, ktorých hrúbka je 5 mm. Po rozložení má zámok dĺžku 90 centimetrov a tak s ním pohodlne zamknete aj dva bicykle. Okrem alarmu disponuje aj systémom ABUS Plus, ktorý ponúka ochranu proti odvŕtaniu zámku a kódovanú kartu. Poteší tiež dodané puzdro pre pripevnenie zámku k rámu, alebo integrovaný ukazovateľ stavu batérií. Na škále bezpečnosti dosahuje zámok triedy 10, dá sa teda považovať za veľmi bezpečný.

+ Vysoká trieda zabezpečenia, hlasný alarm, uzamykací systém ABUS Plus
Vysoká hmotnosť 1450 gramov

TRELOCK FS 300 TRIGO

TRELOCK FS 300 TRIGO recenzie a test

Kvalitný kĺbový zámok na bicykel TRELOCK FS 300 TRIGO je veľmi obľúbeným zámkom, spotrebitelia oceňujú jeho vysokú úroveň zabezpečenia aj kvalitné prevedenie za rozumnú cenu. Oceľové segmenty sú k sebe spojené lisovanými kĺby, ktoré sú pokryté tenkou vrstvou plastu, čím sa predchádza oderom na ráme bicykla. Má dĺžku 85 centimetrov aj na tento typ nízku hmotnosť 750 gramov, hoci recenzenti zmieňujú hmotnosť za väčšiu, než ktorú čakali. Súčasťou je aj praktický plastový obal, ktorý je možné pripevniť na rám bicykla. Vyššej bezpečnosti je dosiahnuté navyše cylindrom s obojstranným kľúčom.

+ Veľmi kvalitné zabezpečenie, obojstranná cylindrická vložka, púzdro s úchytmi na rám bicykla
Nedohledatelná hrúbka plátov

Force F SMALL

Force F SMALL recenzie a test

Lankový číselný zámok na bicykel Force F SMALL je finančne veľmi dostupný zámok, môže si ho zaobstarať takmer každý majiteľ bicykla. Svojim spracovaním je na veľmi dobrej úrovni a zamyká sa číselným zámkom, ktorý je na tri číslice a kód si môžete nastaviť vlastný. Z pohľadu bezpečnosti sa však jedná o úplne základný model, úroveň jeho zabezpečenie bicykla nie je vysoká. Vhodný je na zamknutie bicykla tam, kde budete mať bicykel stále na dohľad. Svojou dĺžkou 120 cm dokáže zamknúť bez problémov aj tri bicykle a vďaka jeho nízkej váhe len 47 gramov nerobí žiadny problém si ho vziať skutočne kamkoľvek.

+ Nízka obstarávacia cena, nízka hmotnosť, dĺžka 120 cm, nastaviteľná kombinácia kódového zámku
Ponúka iba základnú úroveň zabezpečenia

Kellys Hardcoil 150

Kellys Hardcoil 150 recenzie a test

Lankový zámok na bicykel Kellys Hardcoil 150 ponúka veľmi dobrú úroveň ochrany, pretože je vyrobený zo zapleteného oceľového lanka s priemerom 7 milimetrov. Jeho dĺžka sa dá považovať v porovnaní s ostatnými za nadpriemernou, sa 150 centimetrami zamknete spoľahlivo tri bicylky, možno aj štyri. Táto dĺžka a robustnosť si však vyberá daň v podobe vyššej hmotnosti 580 gramov, čo mnoho recenzentov zmieňuje ako nevýhodu. Pre lankový zámok je typické jeho prevážanie na ráme bicykla, ako však zo skúsenosti zmieňujú, tento na toto prevážanie vhodný nie je.

+ Dĺžka 150 centimetrov, vysoká úroveň zabezpečenia vďaka 7 mm hrubého lanku, držiak na sedlovku
K prevážanie na ráme bicykla je dosť mohutný

Trelock RS 351

Trelock RS 351 recenzie a test

Rámový zámok na bicykel TRELOCK RS 351 je veľmi praktickým zámkom, vďaka jeho trvalému umiestnenie na ráme ho budete mať stále so sebou a kedykoľvek opustíte sedlo bicykla, môžete ho týmto zámkom v okamihu zabezpečiť. Prevedením je veľmi praktický, vnútorná rozteč zámku je 72 milimetrov, a tak je vhodný aj na kolesá s balónovými pneumatikami alebo elektrobicykle. Zámok sám o sebe bicykel zabezpečí iba proti neoprávnenej jazde, inak s ním môže zlodej voľne manipulovať. Preto aj sám výrobca doporučuje kombinácii s ďalším typom zámku, ktorým bicykel zabezpečíte k nejakému pevnému bodu.

+ Rýchle a účinné zamknutie bicykla, vhodný aj na balónové pneumatiky alebo elektrobicykle
Zabezpečenie iba proti jazde

OnGuard podkova

OnGuard podkova recenzie a test

Zámok na bicykel podkova OnGuard je z podstaty svojej konštrukcie veľmi bezpečný zámok na bicykel, k jeho prekonaniu potrebuje zlodej vykonať rez na dvoch miestach, čo väčšinu zločincov odradí. Guľatina, z ktorej podkova vyrobená je z tvrdenej ocele a má slušnú hrúbku 11 milimetrov. Aby zbytočne nedochádzalo k poškriabaniu zabezpečeného bicykla, obalil výrobca guľatinu špeciálnym povrchom. Dĺžka podkovy je 23 centimetrov a ponúka univerzálne použitie, teda nielen na bicykle. Výrobca síce neuvádza jeho hmotnosť, dá sa však očakávať váha okolo jedného kilogramu. Vzhľadom k tomu aj vzhľadom k tvaru tohto typu nie je zámok vhodný na časté prevážanie.

+ Vysoká úroveň zabezpečenia, univerzálne použitie, tvrdená guľatina s priemerom 11 mm
Nedohledatelná hmotnosť

MAGNUM spirála

MAGNUM spirála recenzie a test

Lankový zámok na bicykel s kódom MAGNUM spirála je veľmi kvalitne vyrobený zámok, z recenzií a skúseností spotrebiteľov zaznieva chvála na presný chod číslic číselného zámku, ktorý je zložený zo štyroch číslic a kód si každý môže nastaviť vlastný. Dĺžku má 120 centimetrov, a tak s ním pohodlne zamknete naraz aj tri bicykle. Hmotnosť 225 gramov sa dá u tohto typu považovať za vyšší, čo niektorí recenzenti zmieňujú, je to však v záujme vyššej miery zabezpečenia. Priemer oceľového lanka je 6 milimetrov, čo je v rámci lankových zámkov dobrý údaj, aj tak je však zámok pomerne ľahko prekonateľný.

+ Kvalitné vyhotovenie s presným chodom číslic, možnosť nastavenia číselné kombinácie, dĺžka
Slabšia ochrana proti krádeži

Abus 1200/110

Abus 1200/110 recenzie a test

Reťazový zámok na bicykel s kódom Abus 1200/110 má veľmi kvalitné prevedenie a zhotovený je aj z veľmi kvalitných materiálov, ako napokon aj ďalšie zámky na bicykel Abus. Dobrá je jeho dĺžka 110 centimetrov, s ktorou zamknete pohodlne dva bicykle, alebo jeden bicykel k väčšine pevných bodov. Oka reťaze majú síce menší priemer 4 milimetre, vďaka tomu má však zámok prijateľnú hmotnosť aj na každodenné používanie, iba 260 gramov. Z pohľadu komfortu je prínosom aj číselný zámok s trojmiestnym kódom, ktorý však nemá nastaviteľný kód.

+ Prevedenie i materiály sú kvalitné, dostačujúca ochrana, nízka hmotnosť
Číselný kód sa nedá zmeniť

Ako vybrať zámok na bicykel

Výber kvalitného zámku, ktorý ochráni váš bicykel pred krádežou, neberte na ľahkú váhu. Pred kúpou sa rozhodnite, aký typ vám bude najviac vyhovovať, či postačí najbežnejšie lankový, robustný reťazový alebo zvolíte praktický skladací. Jedným z najdôležitejších aspektov je hmotnosť, ku ktorej prihliadajte podľa dĺžky trasy, ktorú bežne jazdíte. Dôležitá je tiež dĺžka zámku, zvlášť, keď chcete zamykať viac bicyklov k sebe. Pred kúpou popremýšľajte, kde bicykel budete najčastejšie zamykať a na akú dlhú dobu, čím určíte potrebnú mieru zabezpečenia.

Typy zámkov

Lankový zámok na bicykel

Jedná sa o najpredávanejší typ zámku na bicykel. Výhodou je nízka hmotnosť, skladnosť a jednoduchosť. Pri jazde sa dá obtočiť okolo rámu alebo nájde miesto v batohu a vôbec neprekáža. Je vhodný pre cestných cyklistov, pre ktorých je prioritou hmotnosť a stačí im základná úroveň zabezpečenia. Zámok tvoria oceľové lanko, ktoré je u väčšiny zámkov potiahnuté plastovou bužírkou.

Nevýhodou lankových zámkov je nižšia bezpečnosť, hodia sa teda len na krátkodobé zamknutie alebo tam, kde budete mať bicykel stále pod dohľadom. Ich ceny sú bezkonkurenčné. Najlacnejšie zámky môžete kúpiť už od 2 € a tie najkvalitnejšie potom okolo 40 €.

 • Lanko sa slučkami – Ide o menej častý typ lankového zámku, špeciálne lanko s dvoma slučkami na konci sa kombinuje s visiacim zámkom. Vynikajú svojou dĺžkou a všestranným využitím.

Zámok na bicykel U

Cyklo zámok na bicykel v tvare U vyniká vysokou odolnosťou a mierou zabezpečenia. Bohužiaľ je ale príliš neskladný a tiež ťažký. Je vhodný pre vlastníkov mestských bicyklov, ktorí nejazdia veľké vzdialenosti a potrebujú bicykel čo najviac zabezpečiť. Základom zámku je tvrdená oceľová guľatina, alebo oceľ hranolového tvaru.

Zámok typu U patrí medzi najbezpečnejšie zámky na bicykel vôbec, pretože by ho zlodej pri krádeži musel rozrezať hneď na dvoch miestach. Vedľa mestských bicyklov sa používajú aj k dlhodobému zamykanie bicyklov, napríklad v bytovom dome v pivnici alebo v kočikárne.

Reťazový zámok na bicykel

Oceľový bezpečnostný reťaz je veľmi obľúbený. Spravidla je potiahnutý odolnou textíliou, ktorá chráni bicykel pred poškriabaním. Je vysoko odolný proti poškodeniu, ochráni teda bicykel aj pri dlhšom státí napríklad v garáži, na chodbe alebo na záhrade. Nie je však vhodný na dlhé cyklovýlety kvôli svojej vysokej hmotnosti. Reťazový zámok na bicykel môžete kúpiť s klasických visiacim zámkom, s integrovaným zacvakávacím systémom, alebo aj s číselným zámkom.

Zámok na bicykel podkova

Zámok na bicykel do rámu (nazývaný tiež ako čeľusťový zámok na bicykel) je pevne pripevnený k bicyklu. Zámok zamkne iba zadné koleso, takže s ním síce nemožno odísť, zlodej ale stále môže odniesť bicykel celý. Preto je vhodná ešte kombinácia s druhým zámkom, ktorým bicykel uzamknete k pevnému bodu. Zámok do rámu sa dá prekonať pomerne ťažko, pri jazde neprekáža a ľahko sa s ním manipuluje. U tohto zámku výrobcovia uvádzajú vnútorný priemer zámku, čo býva 6 až 9 cm.

Skladací zámok na bicykel

Skladací zámok na bicykel si získava u cyklistov čoraz väčšiu obľubu vďaka svojej kompaktnosti a účinnosti a je vyrobený zo spojených oceľových plátov. Zámok síce možno zložiť do malých rozmerov, avšak aj napriek tomu má pomerne vysokú hmotnosť. Za kvalitnej skladacie zámok si cyklisti priplatia, vysokú cenu ale kompenzuje miera zabezpečenia a skladnosť. Skladací zámky sa môžu rovnako ako ostatné odlišovať svojou dĺžkou aj hrúbkou oceľových plátov, ktorá je priamo úmerná úrovni zabezpečenia.

Zámok na kolobežku

Na kolobežku je možné použiť väčšinu zámkov na bicykel. Veľké kolobežky s viacerými členitým rámom umožňujú použitie lankového, reťazového, skladacieho aj zámku typu U, malé kolobežky s jednoduchým rámom však týmito zámky moc dobre nezabezpečíte.

Preto sa na kolobežky vyrábajú aj špeciálne zámky, najmä potom na elektro kolobežky s kotúčovými brzdami. Zámok zamyká brzdový kotúč, a pomocou lanka možno kolobežku zamknúť aj k pevnému predmetu. Na zamknutie kolobežky možno použiť aj zámok na riadidlá, ktorý sa používa u motocyklov. Zámok na riadidlá blokuje brzdu a nie je možné s ňou následne odísť, nič však v tomto prípade zlodeja neobmedzuje ju odniesť.

Elektronický zámok na bicykel

Menej známym bezpečnostným prvkom je smart zámok na bicykel. Prepojí sa s chytrým telefónom cez Bluetooth a môžete mať následne svoj bicykel neustále pod kontrolou. Môžu mať v sebe integrované čidlo pohybu, ktoré pri manipulácii s bicyklom spustí alarm a dá vám tiež informáciu na mobilný telefón. Niektoré môžu byť vybavené tiež GPS lokalizátorom, ktorý umožní sledovať polohu takto odcudzeného bicykla. Na trhu sa ešte len začínajú tieto zámky objavovať, a preto sú cenovo náročnejšie. Nevýhodou je nutnosť ich dobíjanie, vydrží však fungovať pomerne dlhú dobu.

Spôsob zamykanie zámkov

Podľa osobných preferencií je potrebné zvoliť aj preferovaný spôsob zamykanie.

 • Zámok na kľúč – Najčastejšie systém zámkov, u ktorého je nevýhodou riziko straty kľúčika. Všetky zámky sa predávajú s minimálne dvoma klíčky a úroveň zabezpečenia týchto zámkov je dosť variabilná.
 • Číselný zámok na bicykel – Zámok na bicykel s kódom je vybavený ciferníkom s možnosťou nastavenia akejkoľvek trojciferné, štvormiestne, alebo aj dlhšie číselné kombinácie. Nemusíte sa zdržiavať hľadaním klíčku, problém však môže nastať v prípade zabudnutia tohto číselného kódu.
 • Ovládanie pomocou smartfónu – Elektronický zámok na bicykel sa ešte len prebojováva na trh. Spáruje sa so smartphonom pomocou Bluetooth a ovláda sa jednoducho cez mobilnú aplikáciu. Výhodou je, že nemusíte mať kľúčik, ani si pamätať číselný kód.

Stupnica zabezpečenia

Väčšina výrobcov uvádza na zámkoch stupeň zabezpečenia (najpoužívanejšia je stupnica zabezpečenie od nemeckej firmy ABUS). Tá používa stupnicu od 1 do 15 a je často používaná aj u iných značiek. Zámky s vysokým stupňom zabezpečenia sa používajú nielen na bicykle, ale aj na motorky, drahé stroje okolo domu, na záhradný nábytok a podobne.

 • Lankové zámky – Majú nižší stupeň bezpečnosti. Najmenej bezpečný lankový zámok má stupeň 1. Maximálne dosahujú stupňa 12.
 • Reťazové zámky – Stupeň bezpečnosti majú 2-15.
 • Zámky do rámu – Ich stupeň zabezpečenia je stredný, zhruba od 3 do 9.
 • U zámky – Tieto typy zámkov dosahujú bezpečnosti 5-15.
 • Skladací zámky – Mávajú vysoký stupeň bezpečnosti, minimálne 7 až do stupňa 15.

Dĺžka zámkov

U všetkých typov zámkov, okrem zámku do rámu, je nutnosťou zvoliť jeho ideálnu dĺžku. Ak často vyrážate v dvoch alebo viacerých ľuďoch, príde vhod dlhší zámok. U zámkov čeľusťových sa uvádza jeho priemer a je pochopiteľne len pre jeden bicykel. U zámky sú kvôli svojej dĺžke 20-30 cm vhodné tiež iba pre jeden bicykel. Skladací zámky môžete kúpiť s dĺžkou od 60 cm, niektoré sú dlhé viac ako 1 m. Reťazové typy je možné kúpiť v rôznych dĺžkach od pol metra až do 200 cm. Lankové zámky sú na tom podobne ako zámky reťazové.

 • Pre zamknutie 1 bicykla – Postačí zámok s dĺžkou do 80 cm.
 • Zámok pre 2 bicykle – Potrebovať budete zámok s dĺžkou 80-110 cm.
 • Uzamknutie 3 a viac bicyklov – Nutnosťou je lankový alebo reťazový zámok od 110 cm až po najdlhšie zámky dosahujúci 2 metre.

Hmotnosť zámkov

Výrobcovia sa snažia používať čo najľahšie a zároveň najkvalitnejšie materiály, pretože predovšetkým profesionálnejšie cyklisti berú do úvahy každý gram. Medzi najľahšie zámky patria klasické lankové. Tie váži zvyčajne v rozmedzí cca 50 g až 200 g, dlhšie a robustnejšie okolo 500 g.

Skladacie a reťazové zámky majú hmotnosť najčastejšie od 700 g do 1500 g. Pri výbere zámku zohľadnite spôsob využitia a dĺžku trasy. Najťažšie zámky s hmotnosťou okolo 2 kg sú vhodné iba na dlhodobé uskladnenie bicyklov, alebo pri jazde po meste, kde sa očakávajú menšie presuny a hmotnosť zas až toľko riešiť nie je potreba.

 • Zámky s hmotnosťou viac ako 1 kg – Sú vhodné pre mestské bicykle a na krátke prevážanie. Používajú sa aj pre dlhodobé uskladnenie bicyklov napríklad v pivnici, kedy sa zámok nepreváži vôbec. Najčastejšie ide o robustné reťazovej zámky a tiež U zámky.
 • Zámky vážiace do 1 kg – Hodí sa na stredne dlhé výlety na bicykli. Spadajú sem skladacie alebo ľahšie reťazové zámky.
 • Ľahké zámky do 500 g – Najčastejšie ide o lankové zámky. Sú ideálne pre dlhé cyklovýlety, kde je hmotnosť prioritou a kedy zamknutej bicykel nebude dlho bez dozoru.

Správne zabezpečenia bicykla

Cyklisti sa pri zamykanie bicykla veľmi často dopúšťajú chýb, čím prihrávajú zlodejom. Nižšie prinášame najdôležitejšie tipy, ako sa zámkom zaobchádzať, aby bol efekt jeho používanie čo možno najväčší.

 • Zamknutý zámok by nemal ležať na zemi – Zlodej by mohol oprieť pákové kliešte o zem a zabrať plnou silou.
 • Zamknutý rám aj bicykel k pevnému bodu – Ak neuzamknete bicykel aj rám, jedno z toho vám zlodej ľahko ukradne pomocou odobraní kolesa. Tiež dávajte pozor, aby ste zamykali bicykel k niečomu, čo nejde ľahko oddelí. Aj na prvý pohľad dopravná značka takým bodom nie je, lebo sa dá väčšinou veľmi ľahko zo zeme vytiahnuť.
 • Používajte dva zámky – Aby bolo zabezpečenie účinnejšie, odporúčajú sa zamknúť obaja výplety k rámu, a ešte za pevný bod (napr. zábradlie).
 • Vyberajte vhodné lokácie – Vhodné sú rušné miesta, najlepšie v blízkosti bezpečnostných kamier. Ruchom dávate zlodeji oveľa menej času a pokoja na prácu nutnú na prekonanie zámkov.
 • Kúpte si kvalitný zámok na bicykel s alarmom – Najbezpečnejšie zámok na bicykel je pre maximálnu ochranu vybavený alarmom. Pri opakovaných pokusoch o poškodení zámku sa spustí hlasný poplach, ktorý väčšinu zlodejov od krádeže spoľahlivo odradí.

Online sledovanie bicykla

S modernou dobou prišli na trh v oblasti zabezpečenia bicyklov ďalšie vychytávky, vrátane elektronického monitorovacieho zariadenia, ktoré je zabudované v ráme. Funguje pomocou GSM alebo GPS signálu. Pri pohnutie bicykla aplikácie v mobile alarmuje majiteľa, ktorý môže unikajúceho lupiča sledovať na online mape. Najlepšie zabezpečenie docielite kombináciou kvalitného zámku a elektronického zariadenia.

Poistenie bicykla

Najspoľahlivejšie ochranou bicykla je kombinácia prevencie, kvalitných zámkov a poistenie. Bicykel je možné buďto poistiť v rámci poistenia domácnosti. Je to lacnejší spôsob, akonáhle vám ale bicykel ukradnú mimo domova, poistenie sa na neho nevzťahuje.

V prípade častého zamykanie bicykla mimo domácnosť sa odporúča individuálne poistenie bicykla s možnosťou nastavenia výšky poistnej sumy. Poisťovne ponúkajú aj pripoistenie bicykla k vášmu vozidlu, ak autom bicykel prevážate. Bicykel je možné poistiť tiež k havarijnému poistenie v prípade havárie a zničenie bicykla. Krádež alebo zničenie vášho bicykla vždy nezabudnite nahlásiť na polícii najneskôr do 15 dní, poisťovne často tento protokol od polície vyžadujú.

 • Cyklo asistencia – Pri zničení bicykla je možné využiť aj špeciálne služby poisťovne. Zahŕňa transportné služby pre cyklistov, opravy bicykle aj preplatenie nákladov na náhradnej bicykel. Samozrejmosťou je nonstop zákaznícka linka.

Príslušenstvo na bicykel

Okrem zámku je vhodné zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo, aby bol bicykel dostatočne vybavený. Ľahko odmontovateľné komponenty nezabúdajte pri opustení bicykla vziať so sebou.

 • Držiak na zámok – Niektoré typy zámku je možné pripevniť na bicykel pomocou špeciálneho držiaka.
 • Mechanická kotva – Přivrtává sa do steny alebo do podlahy garáže a zaistí pevný kotviaci bod pre zamknutie vášho bicykla.
 • Svetlá a odrazka – Pre maximálnu bezpečnosť pri jazde je vhodné opatriť bicykel svetlami a odrazkami.
 • Tašky – Malé tašky na bicykel sa hodí nielen na zámok, náradie a na lepenie, ale poslúži aj ako lekárnička. Sú bohužiaľ častým a ľahkým cieľom zlodejov.
 • Stojanček – Nie všade je možnosť bicykel o niečo oprieť alebo zaparkovať do stojanu.
 • Držiak na fľašu – Pri dlhých cyklovýletoch je dôležité mať dostatok tekutín, držiak vám zaistí fľašu s pitím kedykoľvek v dosahu ruky.
 • Nosič – Vhodný je na expedičné bicykle alebo pre prípad nákupu.
 • Tachometer/cyklocomputer – Praktická vec pre každého cyklistu, okrem aktuálnej rýchlosti jazdy počíta aj najazdené kilometre a môže zobrazovať mnoho ďalších informácií.

Otázky pri výbere zámku na bicykel

Aký je najbezpečnejšie zámok na bicykel?

Za veľmi bezpečný zámok na bicykel sa považuje zámok skladacieho typu, reťazového a tiež U zámok. Vždy však záleží na stupni zabezpečenia konkrétneho zámku. Najodolnejšie zámky majú vysoký stupeň zabezpečenia a alarm taktiež zvyšuje celkovú bezpečnosť. Aj ten najodolnejšie zámok však nie je nezničiteľný, a preto sa odporúča kombinácia viacerých zámkov spolu s ďalšími tipy, ktoré zmieňujeme v článku.

Je lepšie bezpečnostný reťaz alebo lankový zámok na bicykel?

Väčšinou platí, že reťazové zámky sú bezpečnejšie, závisí to však od stupňa zabezpečenia. Niektoré lankové zámky môžu mať vyšší stupeň bezpečnosti než reťazové, ak majú väčší priemer. Lankové zámky na rozdiel od reťazí vynikajú svojou hmotnosťou a sú teda vhodné na dlhšie cyklovýlety. Reťazové modely nájdu využitie skôr v mestách a na krátkych jazdách, prípadne potom ako bezpečný zámok do garáže.

Čo je zámok na bicykel s alarmom?

Odolný zámok na bicykel môže byť vybavený aj alarmom, čo zlodejom výrazne sťaží krádež bicykla. Pri opakovanom pokuse o prelomenie zámku sa spustí poplach a zlodeji neostane nič iné ako rýchlo utiecť. Niektoré alarmové zámky možno spárovať s chytrým telefónom a majiteľ je potom o manipulácii s bicyklom ihneď informovaný.

Aké sú najlepšie značky zámkov na bicykel?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov patrí jednoznačne Abus, ktorý má veľmi širokú ponuku typov zámkov s rôznou úrovňou ich zabezpečenie. Dobrým pomerom cena výkon ďalej disponuje napríklad značka TRELOCK, Force, Kellys alebo OnGuard.

Kde kúpiť zámok na bicykel a aká je cena?

Najľahšie je kúpiť zámok na bicykel v jednom z mnohých e-shopov, majú spravidla oveľa väčšiu ponuku ako kamenné predajne a bodujú tiež často nižšou cenou. Zámok na bicykel privátnych značiek však môžete kúpiť aj v obľúbených športových obchodoch Decathlon alebo Sportisimo. Párkrát do roka, najmä na jar, má zámky na bicykel v ponuke aj obľúbený reťazec Lidl, pre jeho zámky platí rovnako dobrý pomer ceny k výkonu. Najlacnejšie zámky na bicykel môžete kúpiť od 2 €, zámky s dobrou úrovňou zabezpečenia začínajú na 30 € a masívne, veľmi bezpečné zámky, stojí aj viac ako 100 €.