Vyberáme najlepší záhradný plynový gril

Grilovanie patrí k obľúbeným letným činnostiam a nezaobíde sa bez kvalitného grilu. Pri rozhodovaní, či elektrický alebo plynový gril, poväčšinou rozhodujú priestorové dispozície. Šťastlivci v rodinných domoch majú dostatok priestoru na záhradný gril na plyn, ktorý je všeobecne rozmernejšie. Oproti grilu na uhlie je grilovanie na záhradnom plynovom grile zdravšie, pretože nedochádza k priamemu kontaktu ohňa s potravinou a súčasne nevzniká žiadny dym. Jednoduchá obsluha naviac umožňuje pripraviť prepečený steak počas krátkej chvíle. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie plynové grily pre rok 2022, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie plynové grily (Test 2022)

Recenzie plynových grilov

Campingaz 2 Series Classic EXS

Campingaz 2 Series Classic EXS recenzie a test

Plynový gril Campingaz 2 Series Classic EXS umožňuje grilovanie na celej ploche roštu alebo len na jednej polovici, a to vďaka dvom horákom nachádzajúcimi sa pod roštom s vlastnou reguláciou. Okamžité grilovanie zaisťuje piezo zapaľovanie a zvyšujúce sa teplotu možno sledovať na teplomere vo veku, Gril je ďalej vybavený odkladacou plochou, postranným horákom alebo ohrievacím roštom, ktorý možno využiť na zapekanie alebo udržanie teploty.

Pre – Kvalitný a výkonný gril
Proti – Počet rozširujúcich doplnkov

ZOBRAZIŤ PONUKU

Campingaz 3 Series Woody L INT

Campingaz 3 Series Woody L INT recenzie a testZáhradný gril na plyn Campingaz 3 Series Woody L INT poskytne slušný výkon (9,6 kW), veľký grilovací priestor sa smaltovým roštom (2800 cm2) a nízku spotrebu plynu (0,698 Kg/h). Ide o typický model určený na oslavy alebo akcie pre viac osôb. Aj napriek vyššej hmotnosti grile nie je manipulácia zásadný problém, a to vďaka zabudovaným kolieskam. Praktické je tiež obloženie grilu s dvomi odkladacími stolíky a držiaky na rukavice alebo grilovacie nástroje. Vaňu grilu možné navyše rozobrať a vložiť do umývačky, čo zjednodušuje údržbu.

Pre – Modulárny systém, obloženie z agátového dreva
Proti – Nemá bočné platničku

ZOBRAZIŤ PONUKU

Campingaz 2 Series Compact LX

Campingaz 2 Series Compact LX recenzie a testMenšími rozmermi disponuje plynový gril Campingaz 2 Series Compact LX, ktorý možno ľahko prenášať a zároveň rieši problém nedostatku priestoru. Smaltovaný rošt dopĺňajú dva horáky so samostatnou reguláciou, a teda možnosťou grilovať len na polovici plochy. Okrem kompaktných rozmerov ide zároveň o úsporný plynový gril, pričom piatich kilová PB fľašu vydrží zhruba na desať hodín grilovanie.

Pre – Kompaktné rozmery, spotreba plynu
Proti – Chýba háčiky pre pomôcky

ZOBRAZIŤ PONUKU

Compass PARTY POINT

Compass PARTY POINT recenzie a testK základným plynovým grilom sa radí Compass PARTY POINT, čomu zodpovedá aj jeho nízka cena. Výkon grilu je 5,85 kW a disponuje dvoma samostatnými horáky chránenými Flavorizer na zamedzenie kontaktu plameňa s odkapávajícím tukom. Grilovacia plocha má rozmer 1819 cm2 a váha grilu činní 16,5 kg. Nízka váha môže byť výhodou pri prenášaní, na druhú stranu sa môžu vyskytnúť problémy so stabilitou grilu.

Pre – Nízka spotreba a cena
Proti – Možno horšia stabilita vplyvom nízkej váhy

ZOBRAZIŤ PONUKU

G21 Texas BBQ

G21 Texas BBQ recenzie a testDomáce plynový gril G21 Texas BBQ disponuje tromi horákmi a smalt liatinovým roštom, pričom plocha pre grilovanie je rozdelená na dve časti, kde prvý má klasický rošt a druhý oceľové plechy. Je tak možné prispôsobiť prípravu mäsa a iných surovín. Vo výbave je nevyhnutný teplomer aj sklopné odkladacie stolíky na bokoch. Čo však nemá je postranné horák s horným roštom.

Pre – Štyri kolieska pre ľahkú manipuláciu, rozdelenie grilovacej plochy
Proti – Malý priestor pod grilom pre umiestnenie 10 kg bomby

ZOBRAZIŤ PONUKU

ACTIVA Lava

ACTIVA Lava recenzie a testACTIVA Lava je špecifický tým, že ide o gril s lávovými kameňmi umiestnenými pod roštom. Pod nimi sú dva plynové horáky, ktoré ohrievajú kamene a prenáša teplo k roštu. Grilovaciu plochu dopĺňa vyklápací rošt, kde možno rozpékat pečivo alebo udržiavať ugrilované mäso teplé. Veko grilu má okrem teplomeru tiež okienko pre kontrolu vnútorného priestoru. K nevýhodám možno spomenúť nutnosť odpojenie PB fľaše pri premiestňovaní, pretože na nej chýba držiak.

Pre – Ohrev lávovými kameňmi
Proti – Absencia držiaku na PB fľašu

ZOBRAZIŤ PONUKU

G21 Mexico BBQ Premium Line

G21 Mexico BBQ Premium Line recenzie a testSkutočne veľký je vonkajší gril na plyn G21 Mexico BBQ Premium Line vyrobený z nerezu a s rošty z liatiny. Rošt má plochu o veľkosti 4158 cm2, čo je výrazne nad priemer bežného plynového grilu. K ohrevu potrebuje takisto viac horákov, presnejšie 6, a k tomu má ešte bočné platničku. Väčší počet osôb teda nie je problém s týmto grilom obslúžiť. Vo výbave má okrem iného nerezovú otočnú ihlu poháňanú motorom, na ktoré možno pripraviť napríklad hydinu.

Pre – Plocha grilovacieho roštu, otočná ihla s motorom
Proti – Veľká hmotnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Campingaz C-line 2 DLX

Campingaz C-line 2 DLX recenzie a testPlynový gril Campingaz C-line 2 DLX zaujme technológiou RBS, kedy sú umiestnené dva horáky na bokoch proti sebe a vykuruje tak priestor nad roštom. Výhodou teda je, že sa odkvapkávajúci tuk nedostáva do kontaktu s plameňom a prispieva tak k zdravšiemu grilovanie. S výkonom horákov 7,8 kW a spotrebou plynu 0,568 Kg/h nejde o nijak vyčnievajúce model a patrí tak k priemeru kategórie. Okrem hlavného má tiež sekundárny vyklápací rošt a na bokoch potom odkladacie stolíky.

Pre – Odlišný typ ohrevu
Proti – V balení nie je regulátor tlaku

ZOBRAZIŤ PONUKU

Campingaz Xpert 100 L Rocky

Campingaz Xpert 100 L Rocky recenzie a testĎalšie plynový gril s lávovými kameňmi je Campingaz Xpert 100 L Rocky, ktorý zároveň patrí k základným modelom s prijateľnou cenou. Lávové kamene sú roztápaní dvoma plynovými horákmi, a tie potom odovzdávajú sálavým teplom energiu zelenine a mäsu na rošte. Plocha roštu je pomerne malá (1500 cm2) a nízka je takisto váha grilu s 20,2 kg. Prekvapujúce je absencia teplomeru, na druhú stranu vzhľadom k prítomným lávovým kameňom bude príjemnejší otvorené grilovanie bez zaklopeného veka. Po každom grilovaní je nutné nechať kamene dostatočne vypáliť, aby boli opäť pripravené na ďalšie použitie.

Pre – Kompaktné prevedenie s lávovými kameňmi
Proti – Chýbajúce teplomer

ZOBRAZIŤ PONUKU

Campingaz 4 Series Woody L INT

Campingaz 4 Series Woody L INT recenzie a testZáhradný plynový gril Campingaz 4 Series Woody L INT je špecifický svojím výkonom a kapacitou, čo ho pasuje na ideálneho kandidáta pre veľké akcie. Disponuje totiž výkonom 12,8 kW a plochou roštu o výmere 3500 cm2, ktorý je ďalej rozdelený na smaltovaný rošt a oceľový tál. Na hornom rošte potom možno dopiecť pečivo alebo pripraviť krehkú zeleninu. Stolíky z masívneho dreva ďalej poskytujú dostatočný odkladací priestor a po konci grilovania je možné väčšinu dielov grilu umyť v umývačke.

Pre – Rozdelenie plochy roštu, vysoký výkon
Proti – Absencia bočné platničky

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať záhradný gril na plyn

Rozhodujúce bude výťažnosť vonkajšieho grilu, teda pre koľko osôb budete typicky pripravovať grilované pokrmy. Podľa toho sa ďalej zameriate na kompaktný alebo väčšie a výkonné plynové grily s veľkou plochou roštu.

Výkon grilu

Výkon sa do značnej miery odvíja od plochy roštu a počtu horákov. Do 5 kW sú plynové grily menších rozmerov, menší počet osôb a menej častú prípravu. Priemer je medzi 5 kW a 10 kW, kde sa nachádza väčšina vonkajších plynových grilov. Nad 10 kW sa pohybujú profesionálne opekanie a čím viac smerujú k 20 kW, tým optimálnejšie bude pre veľké a rozsiahle grilovacie akcie.

Grilovací rošt

Zvyčajná plocha roštu je medzi 2000 a 3000 cm2 s tým, že sa opäť nájdu opekanie vybočujúce smerom nahor a nadol. Líšiť sa potom môže materiál roštu, ktorý je buď z liatiny alebo zo smaltu. Niektoré modely umožňujú vymeniť stred grilu za kameň na pizzu, panvicu wok alebo stojan na hydinu a tým rozšíriť využitie grilu.

Horáky a spôsob ohrevu

Zjednodušený opis toho, ako funguje plynový gril je ten, že zapojením ventilu na plynovú fľašu začne prúdiť propán-bután do horákov, ktorých sa v grile vyskytuje hneď niekoľko (od dvoch až po sedem). Jednotlivé horáky sú regulovateľné a možno tak dosiahnuť rozdielnych teplôt pre odlišný spôsob prípravy alebo iné potraviny. Samotná zapálenie prebieha pomocou piezo škrtadlá bez potreby zápaliek alebo zapaľovača.

Kontaktný ohrev

Najčastejším spôsobom je kontaktný ohrev, kedy sú horáky umiestnené pod roštom a chránené flavorizerom proti odkapávanému tuku a šťave. Ten zakrýva plameň čím nedochádza k spaľovaniu a predchádza možnému vznieteniu.

Lávové kamene

Od kontaktného ohrevu sa líši tým, že namiesto flavorizerov sú nad horáky umiestnené lávové kamene, ktoré akumulujú teplo a ďalej ho odovzdávajú pripravovaným pokrmom. Kamene síce dokážu držať teplo po dlhú dobu, hrozí však za určitých podmienok vzplanutia. Po každom grilovaní je nutné aspoň po dobu 15 minút nechať gril zapnutý k úplnému vypálenie lávových kameňov. Po čase je tiež potrebné kamene vymeniť (koniec životnosti spoznáte tak, že sa začnú drobiť).

RBS

RBS je systém sálavých horákov, kde sú dva horáky umiestnené oproti sebe v bokoch grilovacej vane. Výhodou je zamedzenie kontaktu odkvapkávajúcich tukov a plynových horákov. Nedôjde tak k vzplanutiu ani produkciu dymu. Určitá nevýhoda je v rovnomernom zahriatie plochy roštu, bez možnosti teplotu regulovať ako u predchádzajúcich spôsobov.

Rozmery a hmotnosť

Pri vonkajších grilov na záhradu sú rozmery menej podstatným parametrom a s dostatočným priestorom sa väčšinou vopred počíta. S väčšími rozmermi ide ruka v ruke aj hmotnosť, ktorá sa pohybuje medzi 20 a 50 kg. Preto sú súčasťou kolieska pre príjemnejšie manipuláciu.