Vyberáme najlepšiu záhradnú hojdačku

TOP 3 záhradné hojdačky

V-Garden VeGA Lux Black

Rojaplast DE LUXE

DEMA Sunset

Kvalitná záhradná hojdačka s lôžkovou úpravou je vyrobená z exotického dreva Meranti, má vysokú nosnosť a pohodlne sa na ňu zmestia 3 dospelé osoby.Rozkladacia záhradná hojdačka s vyššou nosnosťou 240 kilogramov. Okrem funkcie rozloženie má aj praktické odkladacie plochy a ponúka sa vo viacerých farebných kombináciách.Záhradná hojdačka s lôžkovou úpravou je vybavená dvoma odkladacími plochami a má dostatok priestoru pre 3 dospelé sediacej osoby, alebo pre 2 osoby v lôžkové úprave.
+ Tropické drevo Meranti, veľmi kvalitné prevedenie, možnosť lôžkové úpravy+ Stabilná a pevná konštrukcia, možnosť lôžkové úpravy, viac farebných kombinácií+ Rozložiteľná na lehátko, viac farebných kombinácií, dobré spracovanie a vyššia nosnosť
- Menej prehľadný návod na zostavenie- Niekedy menej kvalitné spracovanie- Nič zásadného

Orientačná Cena
359,00 €

Orientačná Cena
195,00 €

Orientačná Cena
200,62 €

Záhradná hojdačka spríjemní vaše letné dni strávené na záhrade a je výborným doplnkom pre relaxáciu a odpočinok po práci. Na hojdačke na záhradu môžete posedieť aj s rodinou alebo priateľmi, nemenej budú nadšené aj deti. Vybrať si môžete jeden z množstva materiálov, ktorý je vám najpríjemnejší a padne najlepšie na vašu záhradu. Na hojdačkách so strieškou sa budete môcť hojdať aj v sparnom počasí, alebo si užívať letnej dážď a mäkké polstrovanie ešte viac spríjemnia chvíle strávené na hojdačke. Pri výbere je okrem materiálu kľúčová tiež jej nosnosť a možnosť rozloženia do lôžkového prevedení. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie záhradné hojdačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na detské hojdačky.

Najlepšie záhradné hojdačky (Test 2024)

VzhľadModelMateriálPočet osôbNosnosťHmotnosťRozmery (V׊×D)RozkladacieDostupnosť
V-Garden VeGA Lux Black recenzie a testV-Garden VeGA Lux BlackDrevená3300 kg60 kg177×126×232 cmÁno
Happy Green STRIPY II recenzie a testHappy Green STRIPY IIKovová3220 kg35 kg150×110×175 cmNie
Rojaplast DE LUXE recenzie a testRojaplast DE LUXEKovová3240 kg37,5 kg164×120×200 cmÁno
Happy Green CAPRI recenzie a testHappy Green CAPRIRatanová3260 kg30 kg173×117×193 cmNie
DEMA Sunset recenzie a testDEMA SunsetKovová3250 kg39,5 kg166×122×210 cmÁno
Rojaplast COMFORT recenzie a testRojaplast COMFORTKovová3210 kg22 kg153×110×170 cmNie
Blumfeldt Aristo recenzie a testBlumfeldt AristoKovová2200 kg51,5 kg174×168×185 cmNie
Blumfeldt Eremitage recenzie a testBlumfeldt EremitageKovová2250 kg46 kg210×180×236 cmNie
Rojaplast HOLLYWOOD recenzie a testRojaplast HOLLYWOODKovová3240 kg40 kg179×123×196 cmNie
V-Garden BARCELONA recenzie a testV-Garden BARCELONAKovová3300 kg40 kg167×120×208 cmÁno

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie záhradných hojdačiek

V-Garden VeGA Lux Black

V-Garden VeGA Lux Black recenzie a test

Drevená záhradná hojdačka V-Garden VeGA Lux Black má veľmi masívne prevedenie, ktorému vďačí najmä exotickému drevu Meranti, z ktorého je vyrobená. Výrobca ju popisuje ako luxusnú záhradnú hojdačku a v porovnaní cena/kvalita sa jedná o skutočne dobrý produkt. Má nadpriemernú nosnosť 300 kg pri hmotnosť 60 kg, ktorá je vyššia a dá sa považovať pravdepodobne za jedinú nevýhodu. Nechýba ju látková strieška ani masívne podušky sedadla, ktoré sú v rovnakej farbe spolu so strieškou. Veľkou výhodou je tiež jej možnosť polohovania do lôžkové úpravy, čím získava ešte vyššiu praktickosť.

+ Tropické drevo Meranti, veľmi kvalitné prevedenie, možnosť lôžkové úpravy
Menej prehľadný návod na zostavenie

Happy Green STRIPY II

Happy Green STRIPY II recenzie a test

Hojdačka na záhradu Happy Green STRIPY II je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbená, pýši sa už štyrmi oceneniami produkt roku, ktoré je udeľujú práve zákazníci na základe svojich skúseností. Jedná sa o veľmi lacnú záhradnú hojdačku, čomu však zodpovedá tiež horšie dielenské spracovanie, ako je napísané v pomerne mnohých recenziách. Po zložení však hojdacia lavica plní svoj účel výborne, má kovovú konštrukciu, silné oceľové pružiny, podsedák z polyesteru a tiež veľkú striešku, ktoré možno regulovať náklon. Maximálna nosnosť má stanovenú na 220 kg, zmestia sa na ňu teda až tri dospelé osoby. Hmotnosť je 35 kilogramov a zaobstaráte ju iba v zelenej farbe, ktorá je pre záhradu ideálna.

+ Ocenenie produkt roku, nízka obstarávacia cena, pekný vzhľad
Horšie dielenské spracovanie

Rojaplast DE LUXE

Rojaplast DE LUXE recenzie a test

Hojdacia lavica na záhradu Rojaplast DE LUXE je obľúbeným typom hojdačky do záhrady, pri hmotnosti 37,5 kg má dobrú nosnosť 240 kg a pomerne pevné a stabilné prevedenie. Výhodou je, že je ponúkaná v niekoľkých farebných kombináciách, kúpiť si tak môžete také prevedenie, ktoré vám bude ladiť najviac s ostatným záhradným nábytkom. Praktickou funkciou je možnosť rozloženia, rýchlo tým hojdaciu lavici prerobíte na záhradnú hojdačku s lôžkovou úpravou. Praktické sú tiež dve odkladacie plochy, ktoré sú umiestnené na bokoch konštrukcie. Väčšina recenzií sa k hojdačke vyjadruje veľmi pozitívne, sú však aj také, ktoré kritizujú menej kvalitné spracovanie kovových dielov.

+ Stabilná a pevná konštrukcia, možnosť lôžkové úpravy, viac farebných kombinácií
Niekedy menej kvalitné spracovanie

Happy Green CAPRI

Happy Green CAPRI recenzie a test

Záhradná ratanová hojdačka Happy Green CAPRI je unikátna prevedením hojdacie lavice, ktorá je vyrobená z príjemného a umelého ratanu s dlhou životnosťou. Dizajnovo je hojdačka ladená do hnedej farby a na pohľad vyzerá veľmi exkluzívne, čo napokon potvrdzujú v recenziách aj spotrebitelia. Má dobré spracovanie a nosnosť až 240 kilogramov, spoľahlivo tak unesie aj tri dospelé osoby. Kovová konštrukcia je ošetrená práškovým lakovaním a jedinou výčitkou, ktorú zákazníci zmieňujú, je materiál látkové striešky. Podľa skúseností je veľmi tenký a ani jeho spracovanie neoslní.

+ Prijemné ratanové prevedenie, nosnosť 260 kg, jednoduchá montáž
Strecha vyrobená z tenkej látky

DEMA Sunset

DEMA Sunset recenzie a test

Vonkajšia hojdačka pre dospelých DEMA Sunset je veľmi praktická, umožňuje rozloženie hojdacie lavice pre 3 osoby na ležadlo, na ktoré sa pohodlne zmestia už len osoby dve. V rozloženej polohe poskytuje oveľa lepšie relax a v tejto polohe je hojdačka vhodná aj na opaľovanie. Spracovanie je na dobrej úrovní, má nosnosť 250 kilogramov pri hmotnosti necelých 40 kg – jej stabilita je teda dobrá. Na bokoch sú praktické odkladacie plochy a poteší možnosť jej kúpenie vo viacerých farebných prevedeniach, od hnedej až po červenú.

+ Rozložiteľná na lehátko, viac farebných kombinácií, dobré spracovanie a vyššia nosnosť
Nič zásadného

Rojaplast COMFORT

Rojaplast COMFORT recenzie a test

Záhradná hojdacia lavica Rojaplast COMFORT je konštrukčne jednoduchá hojdačka, ktorá je podľa recenzií spotrebiteľov pevná a ľahko sa zloží. Konštrukčne je vhodná pre tri dospelé osoby, avšak strážiť si musíte jej maximálne zaťaženie, pretože jej nosnosť je len 210 kilogramov. Konštrukcia je kovová a výplet lavice je tvorený umelou textíliou, bohužiaľ sa však z opisu ani skúseností spotrebiteľov nedozvieme, či je k hojdačke dodávané polstrovanie. Hojdačka má vrátane striešky zelenú farbu a poteší, že je strieška nastaviteľná.

+ Jednoduché prevedenie, nastaviteľná tieniace strieška, nízka hmotnosť
Nižšia nosnosť 210 kg

Blumfeldt Aristo

Blumfeldt Aristo recenzie a test

Kvalitná záhradná hojdačka s konštrukciou Blumfeldt Aristo je vo svojej podstate hojdacie lehátko, ktoré je určené pre dve osoby s nosnosťou 200 kg. Má veľmi kvalitné spracovanie aj veľmi dobrú stabilitu, čomu zodpovedajú jej väčšie rozmery. Ložná plocha je ergonomicky tvarovaná, vyrobená je z polyesterovej tkaniny a ku konštrukcii je pripevnená gumovým opletením, čo zvyšuje pohodlie. Nechýba tu ani vankúš z umelej tkaniny, ktorý je 4 centimetre vysoký. Vzhľadom k väčším rozmerom a kvalitnému spracovaniu neprekvapia jej vyššia hmotnosť takmer 52 kg aj mierne vyššia obstarávacia cena, ktorá je však úplne obhájiteľná.

+ Veľmi pekné a kvalitné prevedenie, ergonomické tvarovanie, dve farebné vyhotovenia
Vyššia cena

Blumfeldt Eremitage

Blumfeldt Eremitage recenzie a test

Luxusnú záhradnú hojdačku Blumfeldt Eremitage výrobca popisuje ako zámok na záhrade, alebo ako malý letohrádok a nie je týmto tvrdením ďaleko od pravdy. Vďaka svojmu clonenie za všetkých strán ponúka maximálne možné súkromie, ktoré iná hojdačka na záhradu nemôže poskytnúť. Veľká plocha na sedenie/ležanie má rozmery 130 x 180 centimetrov a pravdepodobne sa na ňu pohodlne zmestia 2 až 3 dospelé osoby, čomu zodpovedá aj jej nosnosť 250 kilogramov. Hojdačka sa skladá z masívnej ušľachtilej ocele, polyratanu a z polyesterovej mriežkové tkaniny, nechýbajú ju ani kvalitné vankúše a matrace z materiálu Spun Fabric.

+ Luxusné a kvalitné prevedenie, unikátny dizajn, veľká ložná plocha
Vyššia cena

Rojaplast HOLLYWOOD

Rojaplast HOLLYWOOD recenzie a test

Hojdacia lavička na záhradu Rojaplast HOLLYWOOD je kovová záhradná hojdačka s pevným rámom a s dobrou stabilitou. Hojdacia lavica má dobré spracovanie, je rozdelená na tri sedacie miesta a vďaka tomu má dlhšiu trvanlivosť jej výplet. Podľa recenzií spotrebiteľov sa na ňu sedí veľmi pohodlne a má atraktívny moderný dizajn. Pri hmotnosti 40 kg ponúka v porovnaní lepšiu nosnosť 240 kg, bezpečne teda unesie tri dospelé osoby. Dodávané sedáky sú vyrobené z Textilenu a nechýba ju samozrejme ani praktická strieška, ktorá je nastaviteľná. Skúsenosti majiteľov hovorí len o niektorých technických nedostatkoch pri montáži.

+ Pohodlná záhradná hojdačka, elegantné prevedenie, bytelné spracovanie
Miestami nedokonalé spracovanie

V-Garden BARCELONA

V-Garden BARCELONA recenzie a test

Kovová záhradná hojdačka BARCELONA od výrobca V-Garden zaujme svojou veľmi vysokou nosnosťou 300 kilogramov a pevným spracovaním. Napriek 50 mm rámovým rúrkam to však v recenziách niektorí spotrebitelia spochybňujú a ocenili by, keby bol materiál konštrukcie ešte pevnejšie. Zaujme každopádne praktickým prevedením, ktoré ponúka jednoduché prestavenie hojdacie lavica na lavici s lôžkovou úpravou. Pre dlhšiu životnosť výrobca ošetril oceľový rám komaxitovou farbou a spolu s ňou dodáva tiež masívne čalúnený podsedák. Hojdačka na záhradu je trojmiestna, jej hmotnosť je 40 kg a nechýba ju ani nastaviteľná tieniaci strieška.

+ Záhradná hojdačka s lôžkovou úpravou, povrchová úprava komaxitovou farbou, vysoká nosnosť
Konštrukcia by mohla byť robustnejší

Ako vybrať záhradnú hojdačku

Pri kúpe si najprv zistite, koľko ľudí sa má naraz na hojdačku vojsť, akú má mať nosnosť. Vyberať je možné z rôznych materiálov, na trhu nájdete kovové, drevené, hliníkové alebo ratanové modely. Do podobnej kategórie spadajú tiež hojdacie siete a kreslá, ktoré sa dajú zavesiť na stromy alebo do interiéru. Ich súčasťou môže byť aj nosná konštrukcia, ktorú možno umiestniť kamkoľvek. Zohľadnite hmotnosť hojdačky, použitý materiál a odolnosť proti poveternostným vplyvom.

Kovová záhradná hojdačka

Kedysi boli tieto hojdačky najpoužívanejšie, vynikajú svojou vysokou nosnosťou a priaznivou cenou. Odporúča sa vyberať kvalitnejšie kovy ako je napríklad oceľ, lacné zliatiny a tenké súčasti prepadajú v testoch kvôli zlej stabilite a krátke životnosti. Odolnosť kovových konštrukcií zaisťuje ochranný práškový lak, zinkovanie, komatixová farba a iné antikorózne úpravy. Priemer nosných trubiek by mal byť minimálne 50 mm.

Drevená záhradná hojdačka

Drevené hojdačky na záhradu sa vyznačujú vysokou pevnosťou, dlhou životnosťou a vysokou nosnosťou. Je potrebné sa o ne starať pomocou náteru, chrániaci hojdačku pred poveternostnými vplyvmi. Drevené hojdačky by nemali stáť priamo v trávniku, aby nohy rýchlo nezhnili. Tvrdosť a pôvod dreva ovplyvňujú obstarávaciu cenu hojdačky a za nevhodný sa uvádza predovšetkým dub.

 • Borovica – Borovicové hojdačky sú cenovo dostupné. Drevo borovice je však pomerne mäkké a vydrží maximálne 15 rokov aj pri pravidelnej údržbe. Je tiež náchylné na napadnutie škodcami, zmenu farby a vznik húb.
 • Smrek – Vlastnosťami sa podobá borovici, je však ešte náchylnejší na napadnutie škodcami a chorobami a vyžaduje sa o drevo starať. Jedná sa o lacnejšiu variantu.
 • Smrekovec – Je tvrdší ako smrek alebo borovica a je obľúbený pre svoju krásnu farbu a kresbu dreva. Vlastnosťami sa dá prirovnať k exotickým drevinám, avšak výhodou je výrazne nižšia cena.
 • Severské dreviny – Buk, severská borovica alebo jedľa z chladnejších oblastí sú odolnejšie ako dreviny z našich podmienok, vďaka ich pomalšiemu rastu v náročnejších podmienkach.
 • Exotické dreviny – Ide o najdrahší materiál pre výrobu záhradných hojdačiek. Patria sem obľúbené stredne tvrdé drevo mahagón filipínsky (meranti z rodu Shorea), ktoré vyniká odolnosťou a ľahkou údržbou. Ďalej damarovník (tiež rod Shorea) a teakové drevo majúci ešte tvrdšiu štruktúru a vysokú odolnosť proti škodcom a poveternostným vplyvom. Sú navyše skoro bezúdržbové, teak obsahuje kaučuk a teakový olej, vďaka ktorým možno hojdačku ponechať na záhrade celoročne. Obľúbený pre svoju dlhú životnosť je tiež eucalyptus alebo agát severoamerický.

Ratanová hojdačka

Ratanové záhradné hojdačky sú moderné a padnú do každej záhrady. Majú prírodný vzhľad a nestrácajú farbu. Ich prednosťou je ľahká údržba, ohybnosť a odolnosť, predávajú sa zmontované a je možné ich ihneď používať. Sporná je však u ratanu otázka ekologickosti. Výrub pralesov, dovoz ani výroba syntetického nábytku nie je k životnému prostrediu príliš šetrná.

 • Prírodné ratan – Získava sa z lián palmy Calamus rattan, rastúce v dažďových pralesoch Indonézie, a po usušení sa z nich splieta nábytok. Vyniká ohybnosťou, odolnosťou a nízkou hmotnosťou. Materiál je náchylnejší na poveternostné vplyvy, preto je vhodnejšie skôr do interiérov.
 • Syntetický ratan – Vyrába sa z polyetylénu. Na rozdiel od prírodného ratanu môže zostať vonku celoročne a jeho vzhľad sa nijako nezmení. Je odolný aj proti mrazu a horúčave. Existujú dva odlišné výrobné postupy. Nábytok sa buď pletie rovnako ako u prírodného ratanu s použitím kovovej konštrukcie, alebo sa lisujú celé zostavy s imitáciou vzoru lián bez kovových súčastí. Ratanová hojdačka netrpí na koróziu.

Závesná hojdacia kreslá

Pripomínajú tvar vajíčka a dajú sa zavesiť na strom na záhradu alebo v interiéri. Výhodou je, že stačí iba jeden kotviace bod. U niektorých kresiel je závesný rám súčasťou, vďaka čomu je možné je postaviť kamkoľvek bez nutnosti kotviaceho bodu. Zaobstarať môžete aj zaujímavé dizajnové modely so strieškou alebo set závesných kresiel pre viac ľudí naraz, ktoré majú výrazne vyššiu obstarávaciu cenu. Vyrábajú sa najčastejšie zo syntetického alebo prírodného ratanu a s konštrukciou z dreva alebo kovu.

Hojdacie siete

Sú určené skôr na ležanie. Sieť sa jednoducho ukotví medzi dva stromy alebo trámy, vyrába sa z pevných tkanín a silných povrazov. Možno zohnať aj siete s konštrukciou, vďaka ktorej nebudú potrebné dva pevné body na zavesenie. Konštrukcie sa vyrábajú z odolného dreva alebo kovu.

Kapacita a nosnosť hojdačky

Zvoliť si musíte tiež požadovaný počet miest na sedenie a celkovú nosnosť, či vám bude stačiť hojdačka na terasu pre dvoch alebo radšej viacmiestna. Je nutné počítať aj s rezervou, aby nedošlo k preťaženiu hojdačky. Vinuté pružiny, na ktorých je hojdačka zavesená, musí byť z kvalitného materiálu, pretože nesú všetku hmotnosť hojdacie lavice a užívateľov.

 • Jednomiestna hojdačka – Pre tých, ktorí radi relaxujú osamote, sú vhodné závesné kreslá alebo hojdacie siete pre jednu osobu. Pre závesná kreslá stačí iba jeden kotviace bod, pre sieť dva. Ich nosnosť sa pohybuje v rozmedzí 80-130 kg a drahšie modely závesných kresiel s konštrukciou majú nosnosť až 200 kg.
 • Záhradná hojdačka pre dvoch – Ideálna pre páry na malé záhrady. Unesie zvyčajne záťaž až 220 kg. Pre dve osoby sú najčastejšie určené aj špeciálne vonkajšie hojdačky, na ktorých sa nesedí, ale leží.
 • Trojmiestna hojdačka – Vhodná pre menšie rodiny. Jej maximálna nosnosť je okolo 250 kg a jedná sa najrozšírenejšie prevedenie hojdačiek na záhradu.
 • Štvormiestna hojdacia sedačka na záhradu – Vhodná je pre veľké rodiny, skvele poslúži aj pri záhradných slávnostiach. Hojdačka pre dospelých znesie záťaž až 400 kg.

Rozmery

Pri výbere miesta pre hojdačku je nutné počítať s dostatočným priestorom okolo nej. Najskladnejší sú pochopiteľne závesná kreslá alebo siete, najviac miesta zaberie štvormiestna hojdačka s konštrukciou.

 • Dĺžka – Hojdacia lavica na záhradu pre štyri osoby dosahuje dĺžky okolo 200 cm. Pre jedného dospelého by malo pripadať 60-70 cm. Závesná záhradná hojdačka pre jednu osobu meria na dĺžku až 120 cm, čo výrazne zvyšuje komfort.
 • Výška – Záhradná hojdacia lavica je spravidla vysoká okolo 150-180 cm. U závesných hojdačiek je celková výška aj s podstavcom viac ako 2 m. Samotné vajíčko meria na výšku zhruba 120 cm.
 • Šírka – Šírka konštrukcia záhradnej hojdačky býva v rozmedzí 110 až 180 centimetrov. Výrobcovia však uvádzajú pri hojdačkách tiež hĺbku sedu, ktorá sa u závesných kresiel pohybuje okolo 70 cm a u hojdacie lavice na záhradu býva hĺbka v hodnotách 50 až 60 cm.

Hmotnosť a stabilita

Kvôli manipulácii s hojdačkou je dobré poznať aj informáciu o hmotnosti. Najťažšie je drevená hojdačka na záhradu, jej hmotnosť môže dosahovať až 60 kg. Menšie hojdačky z ľahších materiálov ako je ratan a kov váži v priemere okolo 40 kg. Ľahšou variantou sú závesné kreslá, vážiaci aj len 17 kg, najľahší jednoduchá kreslá s povrázky váži aj menej ako 2 kg. Pre ťažké hojdačky je vhodné zvoliť celoročné umiestnenie bez častých presunov a vynikajú lepšou stabilitou pri hojdania. U príliš ľahkých modelov hrozí pri väčšom zaťažení preklopení.

Nezabudnite skontrolovať vlastnosť podložia, na ktorom bude hojdačka stať, nech sa už rozhodnete pre umiestnenie na terasu, na záhradu alebo v altánku. Povrch by nemal byť zvažujúci alebo hrboľatý a čím ťažšie hojdačka je, tým stabilnejšia by mala byť.

Príslušenstvo a funkcie

Polstrovanie na záhradnú hojdačku

Veľmi dôležitou súčasťou je mäkké polstrovanie zamedzujúce kontaktu s tvrdým povrchom rámu. Dôležitými vlastnosťami je polohovanie sedadiel, či je polstrovanie rozdelené na viac kusov alebo vcelku a tiež jeho požadovaná veľkosť a hrúbka ovplyvňujúce komfort. Ak kupujete polstrovanie zvlášť, dôkladne zmerajte sedák hojdačky. Vyberajte polstrovanie s odnímateľnými poťahy pre ľahšie pranie a z dôvodu blednutiu farieb polstrovanie na slnku sa používajú menej výrazné farby ako béžová, šedá a podobné. Aby sa polstrovanie nešmýkalo z lavičky, môže byť vybavené upevňovacími povrázky alebo sponami.

 • Syntetické tkaniny – Najčastejšie sa na výrobu polstrovanie používa polyester, PVC alebo rôzne gumy. Užívatelia ocenia čiastočnú nepremokavosť a dobrú umývateľnosť. Sú odolnejšie aj voči poveternostným podmienkam, nie sú však spravidla príliš príjemné na dotyk.
 • Prírodné látky – Drahšie modely disponujú poťahy z kvalitných tkanín, najčastejšie z bavlny. Takéto poťahy sú síce veľmi príjemné a ekologickejší ako syntetické, nemali by sa však nechávať vonku a musia sa častejšie prať.
 • Kovová sedadlá s výpletom – Kovová hojdacia lavička na záhradu môže mať sedadlá vypletená textílií, ratanom alebo inými syntetickými vláknami. Tie bývajú vysoko odolné, pružné a bezúdržbové.

Rozkladacia záhradná hojdačka

Kvalitná záhradná hojdačka môže disponovať tiež príjemnou funkciou rozloženie hojdacie lavice. Chrbtová časť sa jednoducho sklopí a poslúži na maximálnu relaxáciu v ľahu. Luxusná záhradná hojdačka disponuje navyše nastaviteľným podhlavníkom alebo zvýšením nôh v niekoľkých polohách. Niektoré takéto hojdačky sú dodávané spolu s veľmi pohodlnými vankúšmi.

Nepremokavá strieška

Väčšina modelov disponuje strieškou z nepremokavého materiálu ako PVC alebo polyester, vďaka ktorej môže hojdačka poslúžiť aj za miernych dažďov. Strieška tiež plní funkciu ochrany proti slniečku, ochráni používateľa pred UV žiarením v horúcich letných mesiacoch. Strieška by mala byť odnímateľná a prateľná v práčke a po zaoblených strieškach lepšie steká voda. Luxusné modely majú zakryté aj bočnej strany.

Moskytiéra

Sieť obopínajúci celú hojdačku vás ochráni pred nežiaducim hmyzom a vyrábajú sa v univerzálnej veľkosti. Dôležité je však moskytiéru kúpiť v dostatočnej veľkosti, aby nebránila hojdačke v pohybe.

Údržba záhradných hojdačiek

Drevená hojdačka na záhradu by sa po skončení sezóny mala obrúsiť, naolejovať a natrieť vhodným náterom. Ak nemáte na takú údržbu čas, kúpte bezúdržbovou kovovou alebo ratanovú hojdačku, pri ktorých stačí len udržiavať čisté polstrovanie a vyprať ho podľa pokynov na štítku. Aby strieška a steny hojdačky zostali vodeodolné, je potrebné ich impregnovať. Všeobecne sa však odporúča aj kovové časti raz za čas natierať farbou odolnou proti korózii, najmä potom vtedy, keď už záhradná hojdačka slúži niekoľko rokov.

Skladovanie

V zimných mesiacoch je dobré hojdačku presunúť do sucha, a to nielen drevené modely. Kovové a ratanové hojdačky sú síce odolnejšie voči vlhku, aj tak by však mohlo dôjsť k zhrdzaveniu niektorých súčastí. Pre skladovanie sú výhodné konštrukčne jednoduché hojdačky, lepšie sa zloží a tým pádom zaberajú menej miesta.

Bezpečnosť

Pred používaním hojdačky zrevidujte, či nikde nevyčnievajú žiadne skrutky a ostré hrany. Ďalej skontrolujte, či má hojdačka okolo seba dostatok miesta a do ničoho nebude pri hojdaní narážať. Uistite sa, že nestojí vo svahu a nebude sa preklápať.

Pri hojdanie s deťmi opatrne, niektoré modely majú medzi hojdacie lavicou a konštrukciou pomerne málo miesta, kde by sa pri nepozornosti mohli malé deti poraniť. Majte tiež na pamäti, že záhradná hojdačka nerovná sa detská hojdačka – hojdanie má len obmedzený rozsah a ak by sa deti hojdali s väčšou intenzitou, veľmi ľahko môže dôjsť k preklopeniu celej hojdačky.

Otázky pri výbere hojdačky na záhradu

Ako spoznať kvalitnú záhradnú hojdačku?

Kvalitné drevené hojdačky sa vyrábajú predovšetkým z tvrdého exotického dreva. Vynikajú pevnosťou, avšak potrebujú častejšiu údržbu, aby si kvalitu udržali. Kovové hojdačky s antikoróznym náterom sú takmer bezúdržbové a veľa vydrží, priemer rúrok by mal byť minimálne 50 mm. Umelé ratanové modely vynikajú odolnosťou, vydrží aj mráz, a okrem čistenia sa o ne netreba starať vôbec. Kvalitná záhradná hojdačka musí byť maximálne stabilná, byť opatrená odolnými vinutými pružinami a mať pevne zmontované všetky časti.

Hojdacia lavica alebo záhradné hojdacie kreslo?

Záhradná hojdacia lavica je vhodná pre viac ľudí, avšak zaobstarať môžete aj dvojmiestny model. Pre väčšie rodiny sú vhodné troch až štvormiestne hojdačky, ktoré majú nosnosť až 400 kg. Závesné hojdacie kreslo je určené pre jedného človeka. Je možné ho zavesiť k pevnému bodu pomocou špeciálneho háku alebo zaobstarať kreslo s konštrukciou, ktoré je možné postaviť kamkoľvek. Majú nosnosť maximálne 130 kg, u kresiel s konštrukciou to môže byť až 200 kg.

Čo je to rozkladacia záhradná hojdačka?

Záhradná hojdačka s lôžkovou úpravou slúži ako vonkajšia posteľ na relaxáciu. Operadlo hojdačky sa jednoducho sklopí do vodorovnej polohy. Drahšie modely disponujú polohovaním podhlavníka alebo oblastí nôh, ktoré je možné prispôsobiť pre maximálne pohodlie v niekoľkých pozíciách. Rozkladacie hojdačky sú vybavené mäkkým čalúnením a pri niektorých sú súčasťou aj veľké vankúše.

Je lepšia kovová alebo drevená hojdačka do záhrady?

Oba typy majú svoje výhody aj nevýhody. O drevo je potrebné sa častejšie starať a je cenovo náročnejšie. Čím kvalitnejšie však drevo je, tým menej údržby spravidla potrebuje. Vysokou odolnosťou sa vyznačujú predovšetkým exotické a severskej dreviny a bezpochyby sa hodí do každej záhrady a pôsobí prírodne. Kovová záhradná hojdačka je obľúbená pre svoju jednoduchú údržbu a priaznivú obstarávaciu cenu. Iba raz za niekoľko rokov sa odporúča ich znovu natrieť farbou odolnou proti korózii.

Kde kúpiť záhradnú hojdačku?

Hojdačku na záhradu najjednoduchšie kúpite na internete v jednom z mnohých e-shopov, výhodou je nižšia cena aj jednoduchosť dopravy až k vám domov. Ľahko ju tiež kúpite v hobby marketoch alebo v obchodoch s potrebami do domácnosti, spomenúť možno Baumax, Obi, Bauhaus, Hornbach, Mountfield, Möbelix alebo Jysk. Lacno kúpite záhradnú hojdačku tiež v obchodoch Tesco alebo Kaufland, tu si však dôkladne overte robustnosť a kvalitu spracovania.

Aká je cena záhradné hojdačky?

Najlacnejšie sú hojdacie siete, ktoré kúpite už v rádoch niekoľkých eur, lacné, ale menej stabilné hojdačky s konštrukciou potom kúpite od 60 €. Kovové kvalitné záhradné hojdačky majú cenu 120 až 240 €, drevené sú drahšie a ich cena je zvyčajne 240 € a viac. Rozkladacie alebo luxusné hojdačky na záhradu sú najdrahšie a ich cena môže byť aj 1000 €. Znížiť si výdavky na jej obstaranie môžete nákupom hojdačky v akcii, vo výpredaji, a alebo tiež v bazáre, pokiaľ je však v dobrom technickom stave.