Vyberáme najlepší WiFi router

TOP 3 Wi-Fi routery

Asus RT-AC1200G+

TP-Link TL-WR841N

Asus RT-AX56U

Rozmerný, ale silný Wi-Fi router, ktorý prichádza hneď so štyrmi anténami, mimoriadne silným signálom a vysokou prenosovou rýchlosťou.Mimoriadne lacný, ale napriek tomu stabilný Wifi router s výborným dosahom, ale s absenciou štandardu WiFi 802.11ac.WiFi router s podporou WiFi 6, čiže so štandardom 802.11ax. Vyniká vysokou prenosovou rýchlosťou a najmodernejšími funkciami, ktoré posúvajú WiFi na novú úroveň.
+ Výkonný router, veľký dosah signálu a široké pokrytie+ Veľmi nízka cena, dobrý dosah signálu+ Modernej WiFi 6 router, vysoká prenosová rýchlosť, efektívny prenos dát
- Väčšie rozmery, vyššia cena- Absencia štandardu WiFi 802.11ac- Adekvátne vyššia cena

Orientačná Cena
67,70 €

Orientačná Cena
18,51 €

Orientačná Cena
149 €

WiFi routery patrí k vybaveniu nielen kancelárií firiem, ale aj domácností. Ich výber je ovplyvnený najmä nároky užívateľov, napríklad na veľký dosah a široké pokrytie, obzvlášť vo väčších objektoch ako sú rodinné domy. Kvalitný WiFi router sa pozná najmä vďaka spokojným užívateľom, nie podľa obstarávacej ceny. Pri výbere je potrebné rozlišovať medzi Wifi štandardy, ale podceňovať nie je vhodné ani dizajn alebo počet RJ45 portov, prípadne sa vaša pozornosť môže upnúť k typom a počtu antén. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie Wi-Fi routery pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie WiFi routery (Test 2024)

VzhľadModelŠtandard Wi-FiTyp anténPočet LAN portovPočet anténFrekvencieUSB portDostupnosť
TP-Link Archer C7 recenzie a testTP-Link Archer C7802.11a/b/g/n/ac Odnímateľné432,4/5 GHzÁno
Asus RT-AC1200G+ recenzie a testAsus RT-AC1200G+802.11a/b/g/n/acFixné442,4/5 GHzÁno
Tenda AC6 recenzie a testTenda AC6802.11a/b/g/n/acFixné442,4/5 GHzNie
TP-Link TL-WR841N recenzie a testTP-Link TL-WR841N802.11a/b/g/nFixné422,4 GHzNie
Asus RT-AC66U recenzie a testAsus RT-AC66U802.11a/b/g/n/acOdnímateľné432,4/5 GHzÁno
TP-Link Archer C6 recenzie a testTP-Link Archer C6802.11a/b/g/n/acFixné44+12,4/5 GHzNie
Xiaomi Mi Router 4A recenzie a testXiaomi Mi Router 4A802.11a/b/g/n/acNeuvedené242,4/5 GHzNie
Asus RT-AX56U recenzie a testAsus RT-AX56U802.11 a/b/g/n/ac/axFixné522,4/5 GHzÁno
TP-Link Archer C20 AC750 recenzie a testTP-Link Archer C20 AC750802.11b/g/n/acFixné432,4/5 GHzNie
Asus RT-N12D recenzie a testAsus RT-N12D802.11 b/g/n Fixné422,4 GHzNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie WiFi routerov

TP-Link Archer C7

TP-Link Archer C7 recenzie a test

Wifi router TP-Link Archer C7 je v našom porovnaní hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je dobrý dosah a takisto solídná prenosová rýchlosť, ktorá je daná vysielaním signálu ako v štandardnom pásme 2,4 GHz, tak v novšom 5 GHz pásme. Wifi signál je reprodukovaný hneď tromi anténami, avšak k dispozícii sú aj porty RJ45, konkrétne ich je päť, a to vrátane jedného WAN portu. Ide navyše o WiFi router s USB portom, ideálne napríklad pre zdieľanie diskov, pričom podľa recenzií by mala byť konfigurácia veľmi jednoduchá. LED osvetlenie možno vypnúť, a navyše je signalizácia oddelená pre každý ethernetový port zvlášť. Router je možné uchytiť na stenu.

+ USB port, dátová priepustnosť, ľahká konfigurácia
Vyššia cena

Asus RT-AC1200G+

Asus RT-AC1200G+ recenzie a test

Výkonný Wifi router, tak by sa dal nazvať Asus RT-AC1200G+. Ide o zariadenie, ktoré už na prvý pohľad zaujme hneď štyrmi anténami. Aj vďaka tomu je dosah Wifi signálu z tohto routera veľmi silný, čo potvrdzujú aj užívateľské recenzie. Okrem toho je router vybavený USB portom a 4 LAN porty. Celý Wifi router je dvojpásmový, čo znamená maximálnu rýchlosť prenosu dát, a to najmä v porovnaní s lacnými routery. Router je možné ovládať aj pomocou mobilnej aplikácie, však podľa používateľov, nie je aplikácia zrovna vydarená.

+ Výkonný router, veľký dosah signálu a široké pokrytie
Väčšie rozmery, vyššia cena

Tenda AC6

Tenda AC6 recenzie a test

Wi-Fi router Tenda AC6 nielenže vyzerá výkonne, tento router tiež výkonný je. Svedčí o tom nielen štyri antény, ktoré sú fixné a všesmerové, ale tiež dvojpásmový systém. Vďaka tomu je možné zaručiť vysokú prenosovú rýchlosť. Router je možné ovládať pomocou SMART aplikácie, výhodou je tiež podpora internetovej televízie IPTV. Systém disponuje pokročilým QoS, vďaka čomu budú uprednostnené služby v sieti s vysokými nárokmi na rýchlosť. Samozrejmosťou routeru je potom vysoká miera zabezpečenia.

+ Nízka cena
Menšia stabilita signálu

TP-Link TL-WR841N

TP-Link TL-WR841N recenzie a test

Lacný, ale obľúbený Wifi router TP-Link TL-WR841N patrí medzi najpredávanejšie na trhu. Môže za to najmä nízka obstarávacia cena, za ktorú zákazník dostane základný router, avšak so slušnou spoľahlivosťou a stabilitou. Nízka cena tiež znamená len priemernú rýchlosť či absenciu podpory štandardu WiFi 802.11ac, a teda poskytované frekvenčné pásmo iba 2,4 GHz. Veľká veľa užívateľov si však pochvaľuje jednoduché nastavenie, priaznivý dosah Wifi signálu, ale aj univerzálny dizajn či nie príliš veľké rozmery. Ako router do nenáročné domácnosti ideálne.

+ Veľmi nízka cena, dobrý dosah signálu
Absencia štandardu WiFi 802.11ac

Asus RT-AC66U

Asus RT-AC66U recenzie a test

Asus RT-AC66U patrí do skupiny kvalitných bezdrôtových routerov, ktoré sa vyznačujú nielen vysokým výkonom, ale aj silným signálom. Tento konkrétny model je navyše nabitý technológiami, príkladom je AiRadar, ktorá inteligentne zvyšuje intenzitu signálu. Za zmienku však stojí aj AiDisk, teda funkcia, ktorá umožňuje efektívne streamovať obsah uložený na externých diskoch. Veľkou výhodou je aj USB port, ale tiež dvojjadrový procesor samotného routeru, vďaka ktorému bude prevádzka tohto zariadenia spoľahlivá a plynulá.

+ AiMesh, pokrytie veľkého priestoru
Bez obmedzenia prevádzky pre hostovanú sieť

TP-Link Archer C6

TP-Link Archer C6 recenzie a test

Prémiový bezdrôtový Wifi router TP-Link Archer C6 prekvapí pomerom ceny a výkonu. Za menej, než polovičnú cenu oproti vyššie uvedenému konkurenčnému modelu získate veľmi vysokú prenosovú rýchlosť, ale okrem toho tiež jednu zabudovanú anténu navyše. Vďaka kombinácii jednej internej a štyroch externých fixných antén disponuje router signálom s dlhým dosahom, vďaka čomu je tento model veľmi obľúbený. Priaznivá je aj podpora MU-MIMO technológia, ktorá umožňuje routeru komunikovať hneď s dvoma zariadeniami naraz.

+ Technológia MU-MIMO, priaznivá cena
Absencia USB

Xiaomi Mi Router 4A

Xiaomi Mi Router 4A recenzie a test

Cenovo dostupný router Xiaomi Mi Router 4A ovláda dve pásma a Wifi štandard WiFi 802.11ac, z čoho pramení vysoká prenosová rýchlosť, čo si používatelia pochvaľujú najviac. Pre niekoho budú nevýhodou iba dva LAN porty oproti štyrom, ktoré sú štandardné. Poteší však integrovaný zosilňovač signálu, vďaka ktorému bude zabezpečená efektívna distribúcia Wifi signálu naprieč celým priestorom. Zaujímavá je tiež funkcia filtrácie nebezpečného obsahu, čím je možné chrániť užívateľov, ktorí sa na router pripojí.

+ Priaznivá cena, WiFi 802.11ac
Iba 2 LAN porty

Asus RT-AX56U

Asus RT-AX56U recenzie a test

WiFi router Asus RT-AX56U je unikátny podporou najnovšieho WiFi štandardu 802.11ax, čiže WiFi 6. Router tak vyniká významne vyššou prenosovou rýchlosťou a najmä potom funkciami OFDM a MU-MIMO, ktoré umožňujú komunikovať v jeden čas s oveľa viac zariadeniami a tiež vyššími rýchlosťami. Jedná sa o moderný router, ktorý nájde uplatnenie ako v chytrých domácnostiach, tak v komerčných prevádzkach. Má 5 konektorov RJ-45, dva USB konektory, zvláda IPv6 a pracuje na frekvencii 2,4 i 5 GHz.

+ Modernej WiFi 6 router, vysoká prenosová rýchlosť, efektívny prenos dát
Adekvátne vyššia cena

TP-Link Archer C20 AC750

TP-Link Archer C20 AC750 recenzie a test

WiFi router TP-Link Archer C20 AC750 je opäť veľmi cenovo atraktívny, ale napriek tomu vyhovie aj náročnejším požiadavkám. Router je dvojpásmový, teda podporovaným štandardom je aj moderný 802.11ac, ktorý sľubuje maximálnu rýchlosť. Zároveň je však zariadenie trochu rozmernejšie, však vzhľadovo je na tom lepšie ako ostatné modely. Vďaka mobilnej aplikácii Tether je možné router jednoducho nastaviť. Mierny nedostatok tkvie v LED dióde, ktorá je nešikovne umiestnená smerom nahor do stropu.

+ Priaznivá cena, dostatočný výkon, vzhľad
Nevhodne umiestnená LED dióda

Asus RT-N12D

Asus RT-N12D recenzie a test

Posledným Wifi routerom v našom porovnaní je Asus RT-N12D. Oproti iným modelom značky ASUS je tento model cenovo priaznivý, čo sa však prejavilo aj na výbave. Chýba USB port, antény sú k dispozícii iba dve, a hlavne podporované štandardy sú iba 802.11 b/g/n, teda v pásme 2,4 GHz. To znamená menšiu rýchlosť, ktorá však bude postačovať nenáročným používateľom. Tie súčasne môže potešiť menu v slovenčine, rovnako ako technológia MIMO pre širšie pokrytie signálom.

+ Nízka cena, použiteľný ako Bridge aj prístupový bod (AP)
Iba 2,4 GHz pásmo

Ako vybrať WiFi router

Pripojenie k internetu má v dnešnej dobe takmer každý, avšak každý má na neho iné nároky. Niekto chce sledovať online seriály, iný chce zase hrať hry po internete a hľadá kvalitný herný router, prípadne nahrávať veľké množstvo dát. Niekto je naopak náročný absolútne minimálne a požiadavkou je len čítanie emailov. Tieto požiadavky by sa mali prejaviť nielen pri výbere samotného internetového pripojenia, ale aj pri obstarávaní Wifi routera.

Pred zaobstaraním samotného routeru je potrebné zvážiť hneď niekoľko premenných, ktoré budú u každého používateľa odlišné. Ide najmä o nároky na rýchlosť pripojenia, požiadavku na zabezpečenie alebo veľkosť objektu, v ktorom chcete Wifi signál vysielať. V podstate všetky premenné sa nejakým spôsobom prejavujú v základnej vlastnosti routeru, a to štandardu Wifi, ktorý router podporuje.

Wifi štandardy

Dalo by sa povedať, že podporovaným Wifi štandardom sa určuje kvalita Wifi. Nie je tomu celkom tak, ale pre zjednodušenie je možné uznať, že to tak platí. V základe je potrebné rozlišovať rýchlosť pripojenia, ktorá je uvádzaná v megabitoch za sekundu (Mb/s). Nezabúdajte na to, že 1 Byte je 8 bitov. Rýchlosti sú pritom ovplyvnené Wifi štandardy rôzneho typu. Samotné štandardy sú potom rozdelené nasledovne:

Generácia 802.11 – Najstarší štandard, ktorý už nie je používaný, a to najmä kvôli malej prenosové rýchlosti, z čoho plynie veľmi obmedzené používanie internetu.

Generácia 802.11b – Štandard, ktorý sa predtým používal a stále používa, pretože pracuje s pásmom na frekvencii 2,4 GHz, a teoretickou rýchlosťou pripojenia 11 Mb/s, teda dostačujúce pre základné úkony na internete.

Generácia 802.11g/a – Tento štandard už zvládne operovať aj v pásme 5 GHz, vďaka čomu sa dá dosiahnuť rýchlosť až 54 Mb/s, čo je rýchlosť postačujúca pre bežných užívateľov internetu.

Generácia 802.11n – Modernejšie štandard, ktorý je charakteristický podporou 2,4 aj 5,0 GHz pásma, pričom je dosiahnuté teoretické rýchlosti až 600 MB/s. Tento štandard prvýkrát využil technológiu MIMO, teda Multiple Input Multiple Output, o ktorej sa zmienime neskôr.

Generácia 802.11ac – Wifi štandard, ktorý je bežne využívaný. Poskytuje najvyššiu možnú rýchlosť až 6,9 Gb/s, čo je rýchlosť, ktorá prakticky neobmedzuje akejkoľvek činnosti na internete, od sledovania filmov, cez online hranie hier, až po náročnú prácu po sieti.

Generácia 802.11ax – Najnovšej WiFi štandard, ktorý sa označuje aj ako WiFi 6, alebo AX WiFi. Prichádza s novými technológiami zabezpečenia a tiež ešte s vyššou rýchlosťou. Práve vďaka novým technológiám dokáže efektívnejšie pracovať s mnohými pripojenými zariadeniami a efektívne distribuovať veľké množstvo dát. Teoretická prenosová rýchlosť je až 9,6 Gb/s, vďaka čomu je tento štandard vhodný do chytrých domácností, alebo na exponované miesta, kde sa pripája veľké množstvo ľudí.

Uvádzané teoretickej rýchlosti sú skutočne len teoretické, spravidla v praxi dosahujú zlomku týchto hodnôt. Ak vám to poskytovaný internet umožňuje, určite siahnite po routera so štandardom aspoň typu n. Oveľa výhodnejšie je však zmýšľať do budúcnosti a zvoliť dvojpásmový Wifi router generácie 802.11ac, alebo ax.

Frekvenčné pásma

V základe sa v rámci Wifi signálu používajú hneď dve pásma, a to vo frekvencii 2,4 GHz a 5,0 GHz. Kým 2,4 GHz je frekvencia charakteristická nižšou rýchlosťou a väčším dosahom signálu, u 5,0 GHz je to naopak. Pri detailnejšom preskúmaní však zistíte, že pásmo 2,4 GHz môže pracovať na troch kanáloch, 5,0 GHz potom na 23 kanáloch. Z toho vyplýva, že pásmo 5,0 GHz nemôže byť toľko zahltené rôznymi zariadeniami, a preto tu môže fungovať mnoho rôznych zariadení bez toho, aby sa vzájomne ovplyvňovala, z čoho plynie vyššiu rýchlosť a väčšia stabilita internetu.

Zabezpečenie

Každá Wifi sieť by mala byť nejakým spôsobom zabezpečená. Ak by tomu tak nebolo, mohlo by dôjsť nielen k napojeniu sa k sieti cudzím používateľom, ale hlavne k úniku dát vplyvom pripojenia sa priamo k nejakému zariadeniu. Preto sa používa hneď niekoľko typov zabezpečenia Wifi siete:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – Najstaršia metóda, ktorá je vzhľadom na rozsah a spôsobu zabezpečenia neefektívna.
  • WPA (WiFi Protected Access) – Vhodnejšie metóda zabezpečenia, ktorá je však stále prelomiteľná.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – Najpoužívanejší spôsob zabezpečenia, ktorý zaisťuje dostatočnú ochranu pre vašu Wifi sieť.
  • WPA3 (WiFi Protected Access 3) – Poskytuje bezpečnejšiu a spoľahlivejšiu metódu nahrádzajúci WPA2. Vylepšuje zabezpečenie ktoré sťažuje nabúranie siete hádaním hesla – predlžuje šifrovanie hesla na 192 bitov (či 128 bitov) a chráni tak pred použitím slabého hesla, ktoré môže byť relatívne ľahko prelomené. Umožňuje tiež bezpečnejšie pripojenie vo verejnom priestranstve. (zdroj: asus.com)

Treba tiež rozlišovať šifrovacie protokoly, ktoré sú hneď dva:

  • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – Ide o zastaraný protokol, ktorý zabezpečenia moc nepridá.
  • AES (Advanced Encryption Standard) – Moderný a najčastejšie používaný šifrovací protokol, ktorý vylepšuje zabezpečenie a postará sa o nemožnosť prelomenia.

Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že ideálna kombinácia tkvie vo WPA2 metóde a protokolu AES, alebo ešte lepšie WPA3 v kombinácii s šifrovaním AES s CCMP. Preto sa presvedčte, že routery, medzi ktorými si vyberáte, dokážu byť zabezpečené aj týmito technológiami.

Antény Wifi routeru

Niektorí užívatelia tento parameter prehliadajú, čo je veľká škoda. Práve antény, ich typ, sila a zisk dokážu najviac ovplyvniť silu signálu, ktorá je po objekte rozvádzaná. Antény môžu byť fixné a odnímateľné. Niektoré antény sú tiež vymeniteľné, a to za väčšie a efektívnejšie. Dôležité však je sledovať to, či sú antény všesmerové, smerové alebo sektorové.

Všesmerové – Dokážu vysielať signál všetkými smermi, ide teda o ideálne riešenie antén pre Wifi router, ktorý je umiestnený v domácnosti.

Smerové – Signál vysielajú len v určitom smere, a preto je veľmi dôležité ich správne umiestnenie do priestoru, čo sa využíva napríklad pri záujmu o vyplnení signálom celé jedno poschodie.

Sektorové – Dokážu vysielať signál len v určitom sektore, teda napríklad v uhle 30° až 180°. Tento typ antény sa využíva napríklad pri umiestnení routeru v rohu alebo na steny, kedy nie je potrebné vysielať signál všetkými smermi.

Často sa udáva tiež parameter s názvom zisk antény. Ide o parameter, ktorý vyjadruje schopnosť rozvádzať Wifi signál vo veľkej rovine, ale v malom priestore. Jednoducho povedané, anténa signál vyšle vo vodorovnom smere, ale už nedokáže zabezpečiť, aby signál bol rozvedený aj do priestoru. Preto je ideálna hodnota 5 dBi, ktorá je kompromisom v tejto oblasti, pretože pokrýva dostatočnú plochu i priestor.

Konektivita Wifi routera

Základom je RJ45 port pre vstup internetu od poskytovateľa. Ďalším vstupom však môže byť USB port, ktorý sa dá využiť pri zapojení externého disku pre funkciu servera. USB pritom môže byť typu 2.0 alebo modernejšie USB 3, teda ideálne pre rýchly prenos dát. Výhľad nadchádzajúcich rokov smeruje k USB 4 s konektorom USB-C a vysokými rýchlosťami prenosu dát a výkonu. Ďalšou skupinou sú výstupy, spravidla porty RJ45, ktoré slúžia pre LAN zapojenie rôznych zariadení, teda pre pevné spojenie. Tieto porty sú vhodné pre televízie, stolné počítače alebo tlačiarne, ktoré budú stáť stále na jednom mieste. Preto nie je od veci mať týchto portov dostatok, napríklad štandardné štyri.

Zaujímavé funkcie a vlastnosti Wifi routra

Repeater – Ide o režim, kedy router môže fungovať ako pomyselný zosilňovač existujúceho routera, čo sa dá využiť v rozsiahlych interiéroch, kde nie je dostačujúce pokrytie z jedného routeru.

MIMO – Jedná sa o komunikačný systém routeru, ktorý je charakteristický tým, že zvyšuje priepustnosť signálu. To v praxi znamená, že vylepšuje pokrytie signálom, ale tiež zvyšuje rýchlosť, stabilitu a „čistotu“ pripojenie.

IPV6 – Ide o protokol, ktorým sa prideľujú IP adresy. Kým IPV4 je zastaraný protokol, IPV6 je moderný a stále sa zavádzajúce protokol, u ktorého je takmer nemožné vyčerpať všetky možné IP adresy. Je preto vhodnejšie, aby router dokázal pracovať aj s týmto protokolom.

FTP server – Vďaka tejto funkcii je možné mať plnohodnotný prístup k pamäťovým zariadeniam, k čomu je však potrebný externý disk alebo USB disk.

Otázky pri výbere Wi-Fi routra

Aký WiFi router do rodinného domu?

Pre výber vhodného WiFi routeru do rodinného domu je potrebné zvážiť hneď niekoľko parametrov. Zásadné sa javí použité pásmo, ďalej počet, a hlavne typ antén na dosiahnutie veľkého dosahu a kvalitného pokrytia. Zásadné bude aj jeho správne umiestnenie v rámci domácnosti. Obzvlášť u veľkých objektov sa potom dosť možno nezaobídete bez dodatočného zosilňovača.

Ako spoznať výkonný WiFi router s veľkým dosahom?

Na prvý pohľad nie práve jednoducho. Dosah výrobcovia v podstate neuvádzajú, už z toho dôvodu, že do toho vstupuje vplyv prostredia. Medzi kľúčové parametre ovplyvňujúce výkon, dosah a pokrytie WiFi routeru patrí zisk, typ a počet antén, spolu s použitým pásmom. Napovedať môžu ohlasy a skúsenosti užívateľov s jednotlivými modelmi.

Od akých značiek čakať kvalitné WiFi routery?

K najobľúbenejším, tradičným značkám a výrobcom WiFi routerov patrí Asus, Netis, Linksys, D-Link, Tenda a TP-Link. Pre bežných užívateľov možno odporučiť tiež obľúbené routre od Xiaomi oslňujúci pomerom cena/výkon.

Stačí len router pre internet?

WiFi router sa stará len o bezdrôtové pokrytie internetom a komunikáciu so zariadeniami, od notebookov, cez televízie, telefóny, až k smart spotrebičom. Prevádzku internetového pripojenia zabezpečuje modem a Wi-Fi router ho ďalej rozvádza. Preto má vstup WAN, kam laicky povedané, zapojíte sieťový kábel od internetu. S tým sa spája pracovné režimy, ktoré rozširujú funkcie routera, kedy môže fungovať ako repeater (opakovač/zosilňovač), AP, Client apod. Kvalitný WiFi router s USB portom navyše môže zabezpečiť prístup k dátam alebo tlačiarni v rámci siete.