Vyberáme najlepší WiFi zosilňovač (extender, repeater)

TOP 3 zosilňovače WiFi signálu

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

TP-Link TL-WA860RE

TP-Link Deco X60

Kompaktný, mobilný a bezkonkurenčne najlacnejší WiFi zosilňovač, ktorý je napájaný pomocou USB.Jednoduchý a osvedčený WiFi repeater s priechodnou zásuvkou vhodný pre domácnosti, kde na neho budú kladené bežné požiadavky.Vysoko výkonný WiFi 6 extender, určený pre tých najnáročnejších užívateľov, ktorí si potrpia na maximálnu prenosovú rýchlosť a moderné funkcie.
+ Nízka cena, mobilita, kompaktné rozmery+ Priechodné zásuvka, WPS nastavenie+ Wi-Fi 6, vysoká kapacita prenosu, výborné pokrytie, vhodný pre viac zariadení
- Pomerne zložitejšie nastavenia- Neatraktívne design, pomerne malé zväčšenie dosahu Wifi- Vysoká cena

Orientačná Cena
11 €

Orientačná Cena
34,90 €

Orientačná Cena
560 €

WiFi extendery, boostery alebo repeatery. Všetky tieto názvy označujú to isté, a to opakovače, respektíve zosilňovača WiFi signálu. Úlohou týchto zariadení je preposielať vysielaný signál od WiFi routerov, ktoré by sami o sebe nemohli pokryť signálom všetok priestor, v ktorom je potrebné mať internet k dispozícii – typicky na záhradu či vo väčšom objekte. WiFi extendery sa medzi sebou odlišujú najmä podporou rôznych pásiem signálu, ďalej potom štandardom bezdrôtového pripojenia, ale aj spôsobom zapojenia do elektrickej siete. K zakúpeniu sú aj typy extenderov, do ktorých možno zapojiť ethernetový kábel. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie WiFi extendery pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie WiFi repeatery (Test 2024)

VzhľadModelStandard WiFiPočet portov RJ-45Funkcia APTyp anténPočet anténMaximálna rýchlosťDostupnosť
Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 recenzie a testXiaomi Mi WiFi Repeater 2802.11b/g/n0NieVstavaný2300 Mbit/s
TP-Link TL-WA860RE recenzie a testTP-Link TL-WA860RE802.11b/g/n1NieExterný pevný2300 Mbit/s
TP-Link Deco X60 recenzie a testTP-Link Deco X60802.11ax/ac/a/b/g/n2ÁnoVstavaný42976 Mb/s
Tenda A301 recenzie a testTenda A301802.11b/g/n1ÁnoExterný pevný2300 Mbit/s
TP-Link TL-WA854RE recenzie a testTP-Link TL-WA854RE802.11b/g/n0NieVstavaný2300 Mbit/s
Asus RP-N12 recenzie a testAsus RP-N12802.11b/g/n1ÁnoExterný pevný2300 Mbit/s
TP-Link RE200 recenzie a testTP-Link RE200802.11ac/a/b/g/n1NieVstavaný3750 Mbit/s
Netgear EX3800-100PES recenzie a testNetgear EX3800-100PES802.11ac/a/b/g/n1NieExterný pevný2750 Mbit/s
TP-Link TL-WA855RE recenzie a testTP-Link TL-WA855RE802.11b/g/n1ÁnoExterný pevný2300 Mbit/s
Netgear WN3000RP recenzie a testNetgear WN3000RP802.11b/g/n1NieExterný pevný2300 Mbit/s

Zobraziť celú ponuku

Recenzie WiFi extenderov

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 recenzie a test

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 je odlišný od ostatných zosilňovačov, a to napájaním pomocou USB. Zariadenie je možné zapojiť do zásuvky pomocou adaptéra, ale tiež do notebooku či dokonca powerbanky. Vďaka tomu je vskutku mobilné, a je teda možné ho využívať na rôznych miestach. To znamená žiadne obmedzenie iba na zásuvky. Výhodou je nielen veľmi nízka cena, ale aj kompaktné rozmery. WiFi štandardom je 802.11b/g/n pracujúci na frekvencii 2,4 GHz pri vysielaní a prijímaní signálu dvoma internými anténami.

+ Nízka cena, mobilita, kompaktné rozmery
Pomerne zložitejšie nastavenia

TP-Link TL-WA860RE

TP-Link TL-WA860RE recenzie a test

Prednosťou extenderu TP-Link TL-WA860RE je okrem priaznivej ceny aj to, že napájanie je realizované priechodná zásuvkou. Ide o štandardný WiFi booster od známeho výrobca, ktorý pracuje so štandardom 802.11b/g/n, teda na frekvencii 2,4 GHz. Signál je prijímaný a posielaný ďalej cez dve externé pevné antény. Užívatelia si pochvaľujú jednoduché nastavenie pomocou WPS, ale tiež možnosť pripojiť ethernetový kábel, čím je možné poskytnúť pevné pripojenie k internetu napríklad chytré televízii, počítači alebo herné konzoly.

+ Priechodné zásuvka, WPS nastavenie
Neatraktívne design, pomerne malé zväčšenie dosahu Wifi

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenzie a test

Wi-Fi Mesh systém TP-Link Deco X60 je sada troch extenderov, ktoré dokážu pokryť kvalitným signálom veľmi veľké byty, domy, alebo komerčné priestory. Základom úspechu je bezdrôtový štandard IEEE 802.11ax, čiže WiFi 6 (AX WiFi), čo je najnovší štandard posúvajúci rýchlosť prenosu na novú úroveň. Z pohľadu bezpečnosti poteší podpora WPA3, ďalej štvorica interných antén v každej jednotke, dva LAN porty a samozrejme ako 2.4 tak 5 GHz frekvencie. Vďaka technológii OFDM a MU-MIMO umožňuje prenos k viacerým zariadeniam, bez toho aby došlo k výraznému spomaleniu dátového toku.

+ Wi-Fi 6, vysoká kapacita prenosu, výborné pokrytie, vhodný pre viac zariadení
Vysoká cena

Tenda A301

Tenda A301 recenzie a test

WiFi repeater alebo prístupový bod, to je Tenda A301. Cenovo priaznivý zosilňovač, ktorý pracuje s WiFi štandardy 802.11b/g/n na frekvencii 2,4 GHz. Chváli sa tiež jednoduchým nastavením „Easy to use“, ktorého funkciu pozitívne hodnotí aj spokojní užívatelia. Výhodou je tiež funkcia prístupového bodu (Access Point čiže AP), kedy po zapojení ethernetového kábla je možné vysielať WiFi signál, nie je preto potrebné obmedzovať sa iba na funkciu extenderu. Nevýhodou tohto WiFi opakovače je absencia priechodná zásuvky.

+ Nízka cena, jednoduché nastavenie
Nepriechodná zásuvka

TP-Link TL-WA854RE

TP-Link TL-WA854RE recenzie a test

Ďalším z lacných WiFi extenderov je TP-Link TL-WA854RE. Jedná sa o veľmi jednoduché zariadenie, ktoré ponúka iba funkciu opakovače, navyše bez možnosti pripojenia ethernetového kábla. Veľkou výhodou je však jednoduché zapnutie a nastavenie zariadenia pomocou jedného tlačidla. WiFi štandardom je 802.11b/g/n, teda celkom bežný štandard v tejto cenovej kategórii. Ako u predchádzajúceho produktu, aj tu je nevýhodou nepriechodzia zásuvka, ale na rozdiel od konkurenčného produktu poteší TL-WA854RE zaujímavým dizajnom.

+ Nízka cena, jednoduché nastavenie, dizajn
Absencia RJ45 konektora, nepriechodzia zásuvka

Asus RP-N12

Asus RP-N12 recenzie a test

WiFi zosilňovač Asus RP-N12 poteší najmä dizajnom, ktorý je decentný, ale napriek tomu funkčný, lebo jeho súčasťou sú kontrolky indikujúce silu WiFi signálu. Okrem funkcie WiFi repeateru je možné využiť funkciu prístupového bodu vďaka RJ45 konektora. Užívatelia oceňujú jednoduché nastavenie celého zariadenia vďaka tlačidlu WPS. Zaujímavou funkciou u Asus RP-N12 je Roaming Assist, ktorá zaisťuje stabilné pripojenie po celom priestore, kde tento repeater operuje. Nevýhodou, ako u predchádzajúcich zariadení, je absencia priechodná zásuvky.

+ Funkcia Roaming Assist, tlačidlo WPS, indikátor WiFi signálu
Nepriechodzia zásuvka

TP-Link RE200

TP-Link RE200 recenzie a test

WiFi extender TP-Link RE200 prekvapí najmä dvoma pásmami, vo ktorým je možné vysielať WiFi signál. Vďaka tomu je možné dosiahnuť veľmi vysokej rýchlosti pripojenia, prípadne je možné zapnúť režim jedného pásma pre maximálny výkon. Užívatelia si chvália najmä rozšírenie oblasti s WiFi signálom, pričom výraznejší prekážkou nie je ani tučná múr. Aj napriek podpore dvoch pásiem si TP-Link RE200 zachováva nízku cenu. Vstavané antény podčiarkujú celkovo decentný dizajn, avšak nevýhodou je absencia priechodnej zásuvky. Výhodou však je jednoduché nastavenie na čele s tlačidlami WPS a RE.

+ Podpora dvoch pásiem, tlačidlá pre jednoduché nastavenie, indikátor WiFi signálu
Nepriechodzia zásuvka, nie je možné využiť zariadenie ako prístupový bod (AP)

Netgear EX3800-100PES

Netgear EX3800-100PES recenzie a test

WiFi opakovač Netgear EX3800-100PES dokáže presvedčiť priechodnou zásuvkou, ale aj podporou dvoch pásiem 2,4 GHz a 5,0 GHz. Vďaka ich kombináciou pásom môže dosahovať prenosová rýchlosť až 750 Mbit/s. Cenovo sa radí medzi finančne náročnejšie zariadenia, za čo však môže pevnejšie spracovania a tiež funkcia úspory energie, kedy sa adaptér odpojí zakaždým, keď zistí, že k nemu nie je pripojené žiadne zariadenie. Výhoda spočíva v jednoduchom nastavení celého repeateru pomocou tlačidla WPS.

+ Dve WiFi pásma, priechodná zásuvka, úsporný režim
Vyššia obstarávacia cena

TP-Link TL-WA855RE

TP-Link TL-WA855RE recenzie a test

Osvedčený WiFi repeater s funkciou prístupového bodu TP-Link TL-WA855RE je charakteristický nízkou cenou, hranatým dizajnom a spokojnými používateľmi. Tí chváli najmä spoľahlivou funkciou rozšírenie WiFi signálu po celom priestore. Výhodou je aj tlačidlo WPS, vďaka ktorému je nastavenie celého zariadenia otázkou doslova niekoľkých minút. Extender pracuje s bežným WiFi štandardom 802.11b/g/n na frekvencii 2,4 GHz. Niektoré potenciálnych zákazníkov však môže odradiť nepríliš ľúbivý vzhľad na čele s dvoma anténami, navyše bez priechodnej zásuvky.

+ Nízka cena, jednoduché nastavenie, funkcia prístupového bodu
Dizajn, nepriechodzia zásuvka

Netgear WN3000RP

Netgear WN3000RP recenzie a test

Cenovo priemerný WiFi extender Netgear WN3000RP je obľúbený vďaka indikátora sily WiFi signálu, ďalej potom vďaka možnosti pripojenia ethernetového kábla, a v neposlednom rade aj vďaka jednoduchému nastaveniu s označením Push ‘N’ Connect. Na prvý pohľad však zrovna nezaujme, a to kvôli doslova nudnému dizajnu, navyše s absenciou priechodnej zásuvky. Pre niekoho môže byť výhodou tlačidlo pre vypnutie a zapnutie prístroja, čo pri podobných zariadení nezriedka chýba. Užívatelia si ďalej chvália aj úspornú prevádzku extenderu.

+ Jednoduchá inštalácia, úsporná prevádzka
Dizajn, nepriechodzia zásuvka

Ako vybrať WiFi zosilňovač

WiFi sieť je v súčasnosti štandardom takmer v každej domácnosti či kancelárii. Niekedy však nemusí stačiť dosah WiFi signálu, a preto sa používajú zosilňovače, ktoré majú za úlohu rozsah signálu zväčšiť. Extendery preto sami o sebe nevysielajú žiadny signál, z čoho vyplýva, že pre použitie WiFi extenderov je potrebné mať v interiéri nejakú WiFi sieť už nainštalovanú. Tá pritom môže pracovať na frekvencii 2,4 GHz alebo na vyššiu frekvenciu, a to 5,0 GHz. Aké sú rozdiely medzi týmito frekvenciami alebo ak chcete medzi bezdrôtovými pásmami?

  • 2,4 GHz = Technologicky staršie, ktorej nevýhodou je nielen veľká rozšírenosť z dôvodu použitia mnohými zariadeniami, ale aj nižšia prenosová rýchlosť. Naopak dosah tohto pásma je lepšia ako u vyššie frekvencie.
  • 5,0 GHz = Novšia technológia s menším rozšírením, ktorá umožňuje dosahovať znateľne vyšších prenosových rýchlostí so silnejším signálom. Nevýhodou je však menšie dosah siete.

Na trhu sú pritom k dostaniu zariadenia pracujúce s pásmom 2,4 GHz, 5,0 GHz, ale aj s ich kombináciou. Takéto extendery sú nazývané ako zariadenie s duálnym pásmom, a z hľadiska univerzálnosti sú najvhodnejšie voľbou.

Štandardy bezdrôtovej siete

Ďalším neznámym parametrom môže byť WiFi štandard. 802.11 je štandard pre Wi-Fi pripojenie, pričom sú rozlišované rôzne písmenká. Kým písmená b, g a n symbolizujú pásmo 2,4 GHz, písmená a, ac a opäť n sú písmenká charakteristická pre pásmo 5,0 GHz. Jednotlivé štandardy sú odlíšené tiež maximálnou prenosovou rýchlosťou.

Najnovším WiFi štandardom je aktuálne WiFi 6, ktorá je označená 802.11ax. Jej teoretická prenosová rýchlosť je až 9600 Mb/s, čo z nej robí najrýchlejší WiFi, ktorú teraz môžete mať. Okrem rýchlosti má tento nový štandard vylepšené tiež zabezpečenie a vďaka podpore nových technológií, najmä OFDM a MU-MIMO, zvláda lepšiu distribúciu signálu pre viac užívateľov a zariadení naraz. WiFi 6 je ideálna do chytrých domácností, alebo do komerčných priestorov, kde sa predpokladá mnoho pripojených užívateľov naraz.

Prenosová rýchlosť je udávaná v megabitov za sekundu (Mbit/s, prípadne Mb/s), pričom hodnota vyjadrená v porovnávacej tabuľke určuje maximálnu teoretickú prenosovú rýchlosť. Je potrebné myslieť na to, že bezdrôtové pripojenie je spravidla pomalší ako pevné pripojenie pomocou ethernetového kábla, a preto je potrebné brať prenosovej rýchlosti WiFi pripojenie s rezervou.

To platí dvojnásobne, ak je WiFi signál reprodukovaný extenderom, pretože ďalším posielaním signálu je prenosová rýchlosť naďalej znižovaná. To isté platí aj pre rôzne prekážky, ako sú steny alebo bežné vybavenie v miestnosti. Tieto všetky vplyvy totiž negatívne pôsobí nielen na silu signálu, ale aj dosah WiFi siete alebo prenosovú rýchlosť.

Pásmo a štandard musí sedieť so súčasným routerom

Teraz už viete, čo je pásmo a štandard WiFi pripojenie. Pri výbere vhodného zariadenia preto nezabúdajte na to, že aby extender fungoval tak, ako od neho očakávate, musí router a extender mať spoločné pásmo a štandard, v ktorých pracujú. Ak by váš router pracoval s pásmom 5,0 GHz a vy by ste si k nemu zaobstarali extender pre pásmo 2,4 GHz, nebolo by možné zariadenie spárovať.

Ako však bolo povedané, nie je od veci zmýšľať aj do budúcna a zaobstarať si dvojpásmový extender, ktorý možno využiť pri prechode na iné pásmo, pričom nebudete prekvapení pri akejkoľvek zmene Vášho internetového pripojenia. Navyše je možné využívať pre určité zariadenia pásma 2,4 GHz a pre iné zariadenia pásma 5,0 GHz, ale to je nastavenie určené pre pokročilejších užívateľov.

Funkcie WiFi extenderov

Základ výberu už máte vyriešený, pretože viete, aký štandard WiFi potrebujete. Keď sa však pozriete na ďalšie funkcie WiFi repeaterov, možno budete prekvapení, koľko ich je. Najčastejšie sa opakujú funkcie ako rýchle nastavenie pomocou tlačidla WPS, indikátor sily signálu a funkcia prístupového bodu.

Tieto tri funkcie sú základom u drvivej väčšiny týchto zariadení. Samotné tlačidlo pre rýchle nastavenie WPS je potom skvelé v tom zmysle, že pre celé nastavenie bude treba stlačiť tlačidlo WPS na tomto zariadení a hneď po tom na Vašom existujúcom routeru. Zariadenie sa bezpečne škárujú a WiFi pripojenie bude mať razom väčší dosah, pre Vás to znamená minimum námahy pri párovaní zariadení.

Ďalšou funkciou je indikátor sily WiFi signálu. Tento prvok oceníte najmä pri počiatočnom umiestňovaní zariadení, a to na miesto, kde je WiFi signál dostatočne silný, ale zároveň nie je až zbytočne silný. Vhodným umiestnením pritom možné dosiahnuť maximálneho zväčšenie dosahu WiFi signálu. Všeobecne sa udáva, že dosah WiFi signálu je možné zvýšiť pomocou extenderu asi dvakrát.

Čo to je prístupový bod (AP)? Pokiaľ Váš opakovač bude disponovať touto funkciou, môžete ho využiť úplne rovnako, ako ste to urobili s Vaším routerom. Zapojíte do neho ethernetový kábel, vykonáte konfiguráciu a získate ďalšie zariadenia, ktoré vydáva WiFi signál „z prvej ruky“.

Zapojenie do zásuvky

Opomenieme zariadenia, ktoré sa napája pomocou USB, zistíte, že zosilňovače WiFi musí byť pripojené do sieťovej zásuvky. Pretože ide o zariadenie spravidla nezanedbateľných rozmerov, oceníte priechodnou zásuvku, vďaka čomu neprídete o mnohokrát cennú zásuvku, kedy žiadna iná nie je v okolí. Touto zaujímavou vlastnosťou pritom nedisponuje každé zariadenie, ako by logika mohla napovedať.

Antény

Zariadenie sa líšia aj počtom a typy antén, pričom platí, že čím viac antén, tým lepšie sila signálu. Ak navyše budú antény externé, je možné dosiahnuť ešte silnejšieho signálu než u antén, ktoré sú interné, teda schovaná v tele zariadení. Niektoré zariadenia umožňujú antény vymeniť za silnejšiu a výkonnejšie, čím je možné signál ďalej rozšíriť.

Kvalitnejšie WiFi zosilňovače navyše využívajú technológie MIMO, ktorá zlepšuje výkon siete prostredníctvom rozšíreného systému antén viac dátových tokov súčasne. Ak sa chcete zamerať na parameter ovplyvňujúce dosah signálu, tak sledujte zisk antény. U toho platí, že čím väčší zisk (dBi), tým aj schopnosť preniesť a zachytiť signál na dlhšiu vzdialenosť.

RJ45 konektor

Možnosť zapojiť ethernetový kábel do WiFi repeateru oceníte najmä v situácii, keď chcete zapojiť nejaké iné zariadenie napevno pomocou kábla, napríklad hernú konzolu. Niektorí používatelia dokonca prepájajú pomocou ethernetového kábla svoj WiFi router s extender, od čoho si sľubujú vyššie prenosové rýchlosti a lepšiu stabilitu signálu. Ethernetový kábel tiež umožňuje vytvoriť prístupový bod, o ktorom ste sa mohli dočítať v odseku o funkciách.

Spolupráca zariadenie rovnakých výrobcov

Záverom už snáď možno poradiť najmä to, že ak sa rozhodujete medzi dvoma parametrami identickými zariadeniami, nie je od veci zvoliť značku zariadení totožnú so značkou Vášho súčasného smerovača, ak je to teda možné. Existuje totiž väčšia pravdepodobnosť, že zariadenie bude možné vskutku jednoducho a bez problému spárovať, nehľadiac na celkovú spoluprácu medzi zariadeniami rovnakého výrobcu.

Otázky pri výbere WiFi extendera

Aký zosilňovač WiFi do zásuvky?

Wifi repeater do zásuvky je malé, lacné a praktické zariadenie, ktorým ľahko rozšírite vašu existujúcu sieť jednoduchým zapojením do elektrickej zásuvky. Môže mať WPS tlačidlo pre rýchle a jednoduché sprevádzkovanie, ethernetový sieťový port pre pripojenie ďalších zariadení, možno ho ovládať chytrým telefónom, alebo môže disponovať nočným režimom. Pozor si dajte na frekvenčné pásmo, ktoré bude vyhovovať vašej existujúcej WiFi sieti.

Ktorý WiFi extender pre zosilnenie wifi signálu v dome?

Pre zosilnenie signálu v dome, alebo v byte, je lepšie používať wifi opakovač pracujúce na frekvenčnom pásme 2,4 GHz. Toto pásmo je síce starší, má horší signál a nižšie prenosové rýchlosti, ale jeho priechodnosť je lepšia. Lepšie prechádza stenami a ďalšími objektmi, ktoré sú signálu v ceste.

Aký WiFi zosilňovač pre rozšírenie wifi na záhradu?

Ak potrebujete rozšíriť wifi na záhradu, kde je len minimum pevných prekážok, najlepším riešením je wifi extender pracujúci na frekvenčnom pásme 5GHz, kde sa pozitívne prejaví jeho lepší signál a vyššie prenosové rýchlosti. Rovnako ako na záhrade, tak aj v otvorenej kancelárii urobí 5GHz wifi extender lepšiu službu.

Kde kúpiť WiFi repeater?

Najväčší výber a mnohokrát za najlepšie ceny majú internetové obchody – každý väčší a solídny predajca elektroniky na internete wifi zosilňovača vo svojej ponuke má (alza, Planeo a ďalšie). Pokiaľ chcete zariadenie s dobrým pomerom cena výkon a nepotrpíte si na značkové produkty, osloviť by vás mohol i Wi-Fi zosilňovač z Lidlu.

Výrobcovia a značky WiFi extenderov

Medzi popredné výrobcov WiFi extenderov patrí najmä TP-link, Tenda, ASUS alebo Netgear. Ďalšími výrobcovia, ktoré sme napríklad do výberu nezahrnuli, sú Cisco, ZyXEL, Ubiquiti, D-link a Linksys.

TP-link – V sortimente možno nájsť všetko vybavenie pre sieťové riešenie, čo neznamená len WiFi extendery, ale aj routery alebo switche. Zariadenia tohto výrobcu sú veľmi obľúbená, a to najmä vďaka priaznivým cenám a dobrým skúsenostiam.

Tenda – Špecialista na bezdrôtovú sieť, ktorý cieli na zákazníkov rovnakým spôsobom ako TP-link, čo znamená politiku nízkych cien a jednoduchého nastavenia jednotlivých zariadení. Rovnako ako TP-link, i Tenda je značka pôvodom z Číny.

ASUS – Jeden z TOP výrobcov elektroniky, a to nielen v podobe notebookov. Taiwanská firma s viac ako 30 ročnými skúsenosťami. Zariadenia tejto firmy sú charakteristické skvelou spoľahlivosťou a priaznivými cenami, čo platí aj o WiFi boosteroch.