Vyberáme najlepší vysokotlakový čistič (wapku)

Záhradné hadicu a kýbel s hubou pre upratovanie vecí okolo domu a záhrady nahradí vysokotlakový čistič, inak tiež wapka alebo tlaková umývačka. S pomocou silného tlaku vody odstráni špinu, ktorú by ste ručne len ťažko dostávali preč. Vysokotlakový čistič odstráni nečistoty z dopravných prostriedkov ako je automobil, motocykel alebo bicykel, ale aj zo záhradného nábytku, zámkovej dlažby či drevené terasy. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie vysokotlakové čističe pre rok 2022, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie vysokotlakové čističe (wapky) (Test 2022)

Recenzie tlakových umývačiek

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenzie a test

Vysokotlakový čistič Riwall REPW 150 SET disponuje prietokom 468 l za hodinu s tlakom 150 barov, čo sú dostatočne vysoké hodnoty pre čistenie silne znečistených povrchov. Výbava wapkou je široká a zahŕňa napríklad čistič podlahy, kefa na umývanie auta, tlakovú pištoľ a hadicu, ktorá má 8 m a vďaka ktorej predĺžite celkovú dĺžku tlakovej hadice až na 13 metrov. Integrované čerpadlo sa samonasávacie funkcií umožní priame čerpanie vody z nádrže.

Pre – Cena / výkon, predĺžená dĺžka hadice
Proti – Prehľadnosť manuálu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher K 4

Kärcher K 4 recenzie a testWapka Kärcher K 4 má príkon 1800 W so spotrebou vody 420 l za hodinu a 130 barmi. S prístrojom je možné pracovať aj dlhšiu dobu bez obáv o prehriatie motora, a to vďaka vodnému chladeniu. Ďalším špecifikom je systém pripájanie a odpájanie nástavcov či hadice, ktorý je zameraný na úsporu času a čo najmenšie prerušovania upratovania. Hadicu s dĺžkou 6 m dopĺňa vodný filter a v príslušenstvo tlaková pištoľ s reguláciou lúča vody alebo tlaková pištoľ s rotačnou tryskou.

Pre – Robustné spracovanie, kvalitný výkon
Proti – Základné príslušenstvo

ZOBRAZIŤ PONUKU

Güde GHD 140

Güde GHD 140 recenzie a testTlaková umývačka Güde GHD 140 je výkonným a zároveň kompaktným vysokotlakovým čističom, ktorý navyše váži len 8,2 kg. Ľahkú manipuláciu navyše zaisťujú kolieska a teleskopická rukoväť. Vo výbave je tlaková pištoľ len s jedným nástavcom, presnejšie tryskou Vario. U tej možné regulovať vodný lúč. Veľmi praktický je systém Auto-Stop, predovšetkým pre úsporu vody. Stlačením spúšte u tlakovej pištole uvediete wapku do prevádzky a pustením ju zase zastavíte. Zvyšok nadstavcov možno dodatočne dokúpiť.

Pre – Kompaktné rozmery a hmotnosť
Proti – Ďalšie nástavce je potreba dokúpiť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Michelin MPX 130 BW

Michelin MPX 130 BW recenzie a testWapka Michelin MPX 130 BW zaujme predovšetkým širokú výbavou už v základnom balení. Zahŕňa predlžovací nadstavec s tlakovou pištoľou, rotačná turbo trysku, čistič podláh a kefa alebo predlžovaciu hadicu, s ktorou zvýšite dĺžku až na 11 m. Na obsluhu týchto nástavcov je schopná vyvinúť tlak 130 barov s príkonom tlakovej jednotky 1700 W. Dobrý prehľad o zanesenia vodného filtra zaisťuje priehľadný plast, z ktorého je vyrobený.

Pre – Široké základné príslušenstvo, sada na čistenie odpadov
Proti – Prehľadnosť manuálu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher K 2 Compact

Kärcher K 2 Compact recenzie a testVysokotlakový čistič Kärcher K 2 Compact, ako už jeho názov napovedá, je kompaktným prístrojom, u ktorého je výkon podriadený malým rozmerom. Jeho výška je približne 50 cm a váži 5,2 kg. Napriek tomu vyvinie slušný príkon 1400 W s tlakom 110 barov a prietokom vody 360 l za hodinu. Tlaková hadica je kratšia a má 4 m, čo nemusí vyhovovať všetkým činnostiam. Na prenášanie tu nie sú kolieska, ale ergonomická rukoväť, čo vzhľadom k váhe aj rozmerom dáva zmysel. Z nástavcov tu nájdete dve tlakové pištole, základné a rotačné pre väčšie nečistoty.

Pre – Malé rozmery a nízka hmotnosť
Proti – Dĺžka tlakovej hadice

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch AQT 35-12 PLUS

Bosch AQT 35-12 PLUS recenzie a testBosch AQT 35-12 PLUS je vysokotlakový čistič s nižším príkonom (1500 W) i spotrebou, napriek tomu je schopný dosiahnuť potrebného výkonu ku kvalitnému a účinnému čistenie rôznych povrchov. Ľahkú manipuláciu zaisťujú veľké kolieska, nízka hmotnosť 5,5 kg, Rýchloprípojka aj špeciálne uloženie tlakovej hadice. Dýza tlakovej pištole navyše zahŕňa tri funkcie v jednom, presnejšie klasické dávkovanie vody, trysku s penou a rotačnú trysku.

Pre – Multifunkčné tryska, čistič terás
Proti – Menšie príkon

ZOBRAZIŤ PONUKU

Fieldmann FDW 202001-E

Fieldmann FDW 202001-E recenzie a testĎalšie wapkou vo výbere je Fieldmann FDW 202001-E. Môže sa pochváliť nielen vysokými parametrami výkonu, ale aj širokým príslušenstvom. Príkon tlakovej jednotky je 2000 W a tlak 160 barov, čo sú nadpriemerné hodnoty v porovnaní s ostatnými vysokotlakovými čističmi. Hadica s dĺžkou 7 m možno namotať na bubnový navijak. Súčasťou je tiež nádoba na šampónovanie a prítomná je aj funkcia samo nasávanie, takže nepotrebujete priami zdroj vody. Z príslušenstva spomenieme napríklad rotačná kefa, ideálna na umývanie auta alebo záhradného nábytku.

Pre – Vysoký tlak, funkcia samonasávania
Proti – Vyššia hmotnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher K 5 Home

Kärcher K 5 Home recenzie a testĎalším vysokotlakovým čističom je Kärcher K 5 Home, ktorý disponuje vysokým príkonom 2100 W s prietokom vody až 500 l za hodinu. Vyššia je však aj hmotnosť, a to 17,4 kg. Každopádne manipulácia s prístrojom nie je obtiažna. Pomáha tomu madlo a transportné kolieska. Motor má vodné chladenie a dĺžka tlakovej hadice je slušných 8 m. Z výbavy možno spomenúť čistič plôch, rotačnú trysku alebo nádobu na saponát.

Pre – Vysoký prietok vody, robustné spracovanie
Proti – Vyššia váha

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch EasyAquatak 110

Bosch EasyAquatak 110 recenzie a testNetypická wapka Bosch EasyAquatak 110 s tvarom kufríka disponuje nižšími parametrami ako príkonu, tak prevádzkového tlaku, čo ide na úkor kompaktným rozmerom a váhe iba 3,8 kg. Funkcia si ale zachováva a nájdeme tu samo nasávanie vody, systém vysokotlakové peny alebo autostop (efektívne dávkovanie vody pomocou tlakovej spúšte). Motor tlakové umývačky je z odolného kovu, doplnený o vodný filter.

Pre – Kompaktné prevedenie so zachovaním funkcií
Proti – Tlaková hadica má len 3 m

ZOBRAZIŤ PONUKU

Riwall REPW 120 SET

Riwall REPW 120 SET recenzie a testVysoký prietok vody, presnejšie 432 l za hodinu, ponúkne tlaková umývačka Riwall REPW 120 SET. Okrem priehľadného vodného filtra tu nájdete aj integrovanú nádobu na saponát s objemom 0,5 l. Príslušenstvo je v základe, teda v balení, obmedzené na dva nástavce – tlakovú pištoľ a rotačné turbo trysku. Je však možné dodatočne dokúpiť ďalšie nástavce. Nižšia hmotnosť 6,3 kg je dosiahnutá aj vďaka hliníkovému čerpadlu, teda nie je problém s wapkou pohodlne manipulovať.

Pre – Spotrebiteľská obľúbenosť, cena / výkon
Proti – Prehľadnosť manuálu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať vysokotlakový čistič

Rozhodujúca je zamyslenie nad plánovaným využitím a povrchy, ktoré s vysokotlakovým čističom hodláte čistiť. Základné wapkou umožní opláchnutie auta alebo nábytku, tie pokročilejšie s prídavnými nástavcami a vyšším výkonom nebudú mať problém s dlažbou, betónom a ďalšími povrchu vyžadujúce vyššiu intenzitu tlaku vody.

Dôležité parametre

Príkon

Pre základné domáce čistenie a oplachovanie je dostatočný príkon medzi 1300 a 1500 W. Na dlhšie trvajúci a intenzívnejšie čistenie je vhodná wapka s príkonom 1700 W a viac. Takéto modely majú dostatočný výkon pre generovanie vysokého tlaku a vyčistenie výrazne znečistených miest.

Prietok vody

Veľké plochy ako betónové podlahy, dlhé chodníky alebo dvormi vyžadujú vyšší prietok vody. Ten sa udáva v litroch za hodinu a za nadpriemerný možno považovať od 450 litrov vyššie.

Maximálny tlak

Účinnosť vysokotlakového čističa možno odvodiť aj z maximálneho tlaku. Wapka s tlakom do 120 barov je skôr pre nenáročných využitie, nahrádzajúci záhradnú hadicu. Na údržbu áut, chodníkov, odkvapov či fasád možno využiť wapkou s tlakom medzi 120 a 150 barmi. Profesionálne tlakové umývačky potom majú 150 barov a viac.

Nástavce a tlaková hadica

Pri lacných vysokotlakových čističov je v balení zvyčajne len tlaková pištoľ s reguláciou prúdu trysky, prípadne ešte rotačná tryska na odolné nečistoty. Pokročilejšie modely navyše obsahujú, alebo umožňujú dokúpiť, penovací trysku, nástavec s kefou, čistič plôch alebo rôzne špecializované nástavce.

Typicky podľa výkonu vysokotlakového čističa, poťažmo jeho rozmerov, je odvoditeľná aj dĺžka tlakovej hadice. Pri menších alebo menej výkonných wapek má hadica okolo 5 m, výkonnejší potom 8 m a niektoré umožňujú pripnutie predlžovacieho nadstavca, s ktorým sa dá rozšíriť dĺžku napríklad až na 13 m. Praktické sú tiež samonavíjacie držiaky, ktorými sú niektoré modely osadené.

Hmotnosť a saponáty

Bez saponátu sa nezaobíde umývanie auta, prípadne záhradného nábytku, kde je problém mastnota alebo hmyz. Wapka väčšinou disponuje integrovanou nádobou na saponát a umožňuje jeho jednoduché nanesenie. Hmotnosť sa môže líšiť pomerne výrazne, od ľahkých a kompaktných modelov okolo 6 kg, až po robustné 15 kg. K pohodlnej manipulácii má zabudované kolieska a ergonomické madlo.

Funkcia samonasávania

Vysokotlakový čistič sa samo nasávacie funkcií je možné využiť aj v situácii, keď nie je zaistený prívod vody pod tlakom. Stačí zdroj vody a wapka si ju sama naberie. Výkon tejto funkcie je však obmedzený a zvyčajne jej nie sú čističe pre domáce použitie vybavené.