Vyberáme najlepší vysokotlakový čistič

Akú vapku kúpiť?

Kärcher K 7 Premium Smart Control

Bosch Universal Aquatak 135

Scheppach HCE 2400

Vapka na teplú vodu prvotriednej kvality, s vysokým výkonom a mnohými funkciami. Má Bluetooth konektivitu aj LCD display na tlakovej pištoli.Tlaková umývačka s nasávaním vody má výborný pomer cena výkon. Je skladná, dostatočne výkonná a dodávaná je s praktickou tryskou 3v1.Vysokotlakový čistič s nasávaním vody a veľmi dobrým výkonom. Vďaka bohatému príslušenstvu je ideálny na umývanie čohokoľvek okolo domu.
+ Výborná kvalita a nadštandardné funkcie, možnosť horúcej vody až 60 °C, dlhá tlaková hadica+ Multifunkčná tryska Trio, samonasávacie funkcie, sklopná rukoväť a veľké kolesá+ Výborný pomer cena/výkon, bohaté príslušenstvo v cene, výkonné samonasávacie čerpadlo
- Vyššia obstarávacia cena- Nič zásadného- Kratšia hadica 5 m

Orientační Cena
535,90 €

Orientační Cena
144,80 €

Orientační Cena
151,99 €

Vysokotlakový čistič je známy aj pod názvami wapka, vapka alebo tlaková umývačka. Jedná sa o zariadenie, ktoré pracuje s vysokým tlakom vody a tou dokáže rýchlo a efektívne odstrániť väčšinu bežných nečistôt. V domácnostiach sa používa najčastejšie na umývanie automobilu, bicyklov, záhradného nábytku alebo zámkovej dlažby aj drevených podláh. Tlakový čistič je okolo domu je skrátka všestranným pomocníkom. V priemysle sa používa často vysokotlakový čistič s ohrevom vody, ktorý je určený na mastné alebo silne znečistené plochy a pre domáce potreby je zbytočne drahý. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie vysokotlakové čističe pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie vysokotlakové čističe (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie vysokotlakových čističov

Kärcher K 7 Premium Smart Control

Kärcher K 7 Premium Smart Control recenzie a test

Vysokotlakový čistič Kärcher K 7 Premium Smart Control je veľmi výkonným zariadením, jeho maximálny tlak je 180 barov a výkon až 600 litrov za hodinu. V tomto prevedení obsahuje rotujúci nástavec Multi Jet 3v1 a mnoho praktických funkcií, ktoré lacné vapky nemajú. Tlaková pištoľ Smart Control má LCD displej s možnosťou ovládania a režim Boost, ktorý ešte zvýši výkon na čistenie odolných nečistôt. Čistiace prostriedky sa pohodlne dávkujú systémom Plug 'n' Clean a poteší aj možnosť prepojenia cez Bluetooth s aplikáciou, ktorá je plná odborných znalostí pre čo najefektívnejšie čistenie rôznych vecí.

+ Výborná kvalita a nadštandardné funkcie, možnosť horúcej vody až 60 °C, dlhá tlaková hadica
Vyššia obstarávacia cena

Makita HW 102

Makita HW 102 recenzie a test

Malý vysokotlakový čistič Makita HW 102 má desiatky pozitívnych užívateľských recenzií, v ktorých ho hodnotí ako plne dostačujúce na bežné práce okolo záhrady. Vďaka kompaktným rozmerom ho nie je problém skladovať a pohodlnému premiestňovaniu pomáha praktická teleskopická rukoväť. Pri maximálnom tlaku 100 barov má prietok vody 360 l/h a dokáže pracovať s vodou o teplote až 50 °C. V príslušenstve má všetko čo je potrebné, teda nastaviteľnú trysku, turbo trysku, predlžovací nástavec a samozrejme aj tlakovú pištoľ. Obmedzujúca môže byť iba kratšia tlaková hadica, ktorá má 5 metrov.

+ Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť, dostačujúci výkon, teleskopická rukoväť
Kratšia dĺžka hadice 5 m

Bosch Universal Aquatak 135

Bosch Universal Aquatak 135 recenzie a test

Samonasávacia wapka Bosch Universal Aquatak 135 má výborný pomer cena/výkon. Má kvalitné spracovanie aj úplne dostačujúci výkon na umývanie auta i vecí okolo domu, o čom svedčí aj funkcia samonasatia vody napríklad z vedra. Dodávaná je s predlžovacím nástavcom a praktickou tryskou Trio, ktorá v malom prevedení vie vejárový prúd vody, bodový a rotačný. Vďaka sklopnej rukoväti sa dá ľahko zložiť a veľké transportné kolieska uľahčujú transport, aj jej hmotnosť je prívetivá. Jej príkon je 1900 W, maximálny tlak vody 135 barov s prietokom vody 410 litrov za hodinu. Poteší aj dostatočne dlhá tlaková hadica so 7 metrami.

+ Multifunkčná tryska Trio, samonasávacie funkcie, sklopná rukoväť a veľké kolesá
Nič zásadného

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenzie a test

Elektrická vapka Riwall REPW 150 SET má desiatky recenzií a zo skúseností spotrebiteľov vyplíva výborný pomer ceny k výkonu. Ako jedna z mála je dodávaná s dvoma tlakovými hadicami, ktoré po spojení majú dĺžku 13 metrov. Takto spojené hadice však nemožno namotať na bubon wapky, čo sa dá považovať za jedinú nevýhodu. Jej súčasťou je niekoľko nástavcov – univerzálna kefa, čistič plôch, turbo tryska a nastaviteľná tryska s plochým lúčom. Čerpadlo má dostatok výkonu na to, aby mohlo fungovať ako samonasávacie, má tiež nádržku na saponát aj veľké pojazdové kolesá.

+ Výborný pomer cena/výkon, až 13 metrov tlakovej hadice, nadštandardné príslušenstvo v cene
Spojené hadice nemožno namotať na bubon

Scheppach HCE 2400

Scheppach HCE 2400 recenzie a test

Wapka na auto Scheppach HCE 2400 disponuje mnohými praktickými nástavcami, ktoré sú vhodné na umývanie auta, ale aj ďalších vecí okolo domu. Výrobca k wapke pribaľuje rotačnú kefu, dve umývacie kefy, turbo trysku aj klasickú trysku s predlžovacím nástavcom. Nechýba ani zmiešavacia nádobka na saponát a tlaková pištoľ s hadicou, hoci tá má iba kratšiu dĺžku 5 metrov. Svojím výkonom aj prietokom je vhodná aj silnejšie nečistoty a väčšie plochy. Užívateľské recenzie sú veľmi pozitívne, zo skúseností oceňujú ďalej možnosť vyššej teploty vody až 50 °C a celkovo výborný pomer obstarávacej ceny k tomu, čo táto vapka ponúka.

+ Výborný pomer cena/výkon, bohaté príslušenstvo v cene, výkonné samonasávacie čerpadlo
Kratšia hadica 5 m

Hecht 3025

Hecht 3025 recenzie a test

Aku vysokotlakový čistič Hecht 3025 je kompaktné a praktické zariadenie, ktorého najväčšou výhodou je absencia napájacieho kábla a funkcia samonasávania. Dokáže čistiť kdekoľvek a vodu nasať ako z vodovodu, tak akejkoľvek nádoby. Oproti bežným tlakovým umývačkám má výrazne menší výkon aj prietok, s čím je potrebné počítať. Pri nižšom tlaku 10 barov je prietok 100 l/h a pri vyššom tlaku 20 barov je prietok 180 l/h. Na jedno nabitie zvládne pracovať 20 minút a vapka je osadená multifunkčným nástavcom s piatimi tryskami. Pri nízkom tlaku je vhodná na zavlažovanie záhonov, pri vyššom tlaku plní funkcie bežnej tlakovej umývačky, len s nižším výkonom.

+ Akumulátorový vysokotlakový čistič, samonasávacie čerpadlo, dve možnosti nastavenia tlaku
Akumulátor a nabíjačka nie sú súčasťou

Ako vybrať vysokotlakový čistič (wapku)

Vapka je neoddeliteľnou súčasťou všetkých majiteľov rodinných domov, chát alebo najrôznejších dielní a s ohľadom na jej využitie je nutné prihliadať aj na jej výber. Na čistenie okolo domu nie sú potrebné žiadne zvláštne špecifiká a dobrú prácu odvedie väčšina bežne predávaných vysokotlakových čističov, hoci z technického hľadiska sú medzi nimi veľké rozdiely vo výkone. Na umývanie v dielňach a priemysle sú však vhodné špeciálne wapky, ktoré si poradia aj s mastnotou a intenzívnym zašpinením.

Elektrická vapka

Prevažná väčšina dnes predávaných vysokotlakových čističov je napájaná elektrinou z bežnej 230 V zásuvky. Pre použitie ďalej od zdroja elektriny je možné použiť bežný predlžovací kábel, takže práca s vapkou nie je príliš obmedzovaná. Pre ešte dlhší dosah je možné vybrať také tlakové umývačky, ktoré majú tlakovú hadicu dlhú 10 metrov a viac.

Aku vysokotlakový čistič

Akumulátorový vysokotlakový čistič nie je príliš rozšírený, hoci z ponuky výrobcov sa dá stále dobre vybrať. S ohľadom na jeho využitie sa ponúka vo vyhotovení kompaktného boxu alebo vo vyhotovení iba tlakové pištole, ktorá obsahuje aj čerpadlo a akumulátor.

Výkon týchto tlakových čističov je výrazne menší a doba prevádzky je rádovo desiatky minút. Vhodná je napríklad na očistenie bicyklov alebo terénnych motocyklov v teréne alebo všade tam, kde potrebujete očistiť veci bez prístupu k elektrine. Väčšinou sú tieto vapky samonasávacie, takže dokážu vodu čerpať z akejkoľvek nádoby, napríklad z vedra, suda alebo barelu.

Vapka na auto

Ako vysokotlakový čistič na auto môže byť použitá v podstate akákoľvek vapka. Na efektívnejšie a rýchlejšie umývanie je však vhodná štandardná elektrická s aspoň priemerným tlakom a prietokom vody. Väčšiu pozornosť sa oplatí venovať príslušenstvu, s ktorým sa auto umýva výrazne účinnejšie.

Vhod prídu rôzne kefy na karosérii vozidla, rotujúca tryska na účinné umývanie podbehov vozidla a štandardná plochá tryska na opláchnutie karosérie. Zvlášť dôležitá je nádobka na saponát, ktorá môže byť umiestnená v tele vapky alebo na nástavci tlakovej pištole, čo je podľa mnohých skúseností lepšie riešenie. Pre účinnú umývaciu penu je potrebný penovací nadstavec/tryska, ktorá obvykle súčasťou nebýva.

Vysokotlakový čistič s nasávaním vody

Lacné vysokotlakové čističe dokážu pracovať iba s tlakovým zdrojom vody, typicky sa jedná o vodu z vodovodného rádu, vodu z domácej vodárne alebo priamo z čerpadla. V niektorých situáciách však tlakový zdroj vody nie je k dispozícii a je potrebné použiť vapku s funkciou samonasávania.

Zvyčajne sú tieto vysokotlakové čističe výkonnejšie, príkon pri nich je aspoň 1900 W a viac. Na nasatie vody majú prispôsobené čerpadlo a nehrozí tak jeho spálenie pri chvíľkovom behu bez vody. Voda by mala byť vždy pokiaľ možno čistá a nasávať ju je možné z akejkoľvek nádoby. Najčastejšie sa využíva sud s vodou, barely alebo vedra. Zdroj vody by nemal byť položený s veľkým výškovým rozdielom k umývačke, ideálne je, ak sa nachádza v rovnakej úrovni, alebo aj vyššie. Konkrétne hodnoty by mali byť vždy uvedené v manuáli.

Vapka na teplú vodu

Čím je teplota vody vyššia, tým účinnejšie dokáže wapka zmývať nečistoty. Bežne dostupné tlakové umývačky dokážu pracovať s vodou s teplotou 40 °C, lepšie potom zvládnu 50 °C aj 60 °C. Jediným problémom môže byť získať zdroj teplej vody, pretože štandardné vysokotlakové čističe do domácnosti v sebe ohrev vody zabudovaný nemajú.

Vysokotlakový čistič s ohrevom

Pri výbere vysokotlakového čističa na bežné použitie sa s ohrevom nestretnete, ohrev vody je funkciou, ktorá sa používa pri násobne drahších modeloch určených do priemyslu, dielní a podobne. Tieto vapky dokážu vodu ohriať bežne na 90 °C a niektoré zvládnu vodu pretvoriť aj na paru, ktorá dokáže čistiť ešte väčšie nečistoty aj mastnotu. Ohrev vody môže byť elektrický, existujú však aj vapky s naftovým ohrevom vody, alebo olejovým.

Technické špecifikácie vysokotlakových čističov

Pri výbere každej wapky narazíte v popise na jej technické údaje, ktoré sú pre výber dôležité a určujú, aká výkonná vapka je, na čo je teda určená a tiež pre koho.

Tlak vysokotlakového čističa

Tlak wapky udáva, s akou intenzitou tryská voda z tlakovej pištole zariadenia. Je to jeden z najdôležitejších parametrov, a preto ho ľahko nájdete pri všetkých ponúkaných modeloch. Čím vyšší tlak je, tým efektívnejšieho čistenia zariadenie dosiahne. Hodnota sa udáva v baroch, najmenší tlak majú aku vysokotlakové čističe okolo 20 barov, bežne dostupné hobby vapky potom majú tlak od 100 do 150 barov. Nad tlak približne 200 barov sa už jedná o profesionálne vysokotlakové čističe, ktoré sú už na domáce použitie zbytočne naddimenzované.

Dôležité je myslieť na vhodný tlak wapky s ohľadom na čistené veci/plochy. Drobnejšie predmety vyžadujú použitie menšieho tlaku a naopak. Lepšie vybavené modely disponujú reguláciou tlaku priamo na šasi zariadenia, vo všetkých ostatných prípadoch sa tlak vody reguluje jednoducho vzdialenosťou tlakovej pištole od čisteného predmetu.

 • Maximálny vs. pracovný tlak – V drvivej väčšine prípadov sa udáva maximálny tlak čerpadla, túto hodnotu však vysokotlakový čistič v praxi nikdy nedosiahne. Maximálny tlak je hodnota bez použitia koncovej trysky, zatiaľ čo pracovný tlak je hodnota s nasadenou výstupnou koncovou tryskou. Pokiaľ v parametroch pracovný tlak uvedený nie je, čo nie je výnimočný prípad, potom je pracovný tlak o 20 až 30 % nižší ako udávaný maximálny.
 • Hodnota EWBar – Málo často spomínaná hodnota uvádza maximálny tlak pri použití rotačnej trysky. Tento parameter je dôležitý najmä pre profesionálne vysokotlakové čističe používané v priemysle. Aby s týmto parametrom mohol výrobca vôbec pracovať, musí byť rotačnou tryskou / rotačným nástavcom vapka vybavená.

Prietok vody

Tento parameter sa uvádza v litroch za hodinu a udáva, koľko vody za jednotku času vysokotlakovým čističom pretečie. Väčšinou priamo korešponduje s tlakom umývačky, a preto ide skôr o doplnkový údaj. Najmenšiu hodnotu majú typicky aku vysokotlakové čističe s prietokom 100 až 200 litrov za hodinu, bežné čističe majú hodnoty 300 až 500 l/h a tie najvýkonnejšie dosahujú prietoku 600 l/h a viac.

Príkon

Hodnota príkonu zjednodušene zodpovedá celkovému výkonu vysokotlakového čističa, čím vyšší príkon teda je, tým výkonnejšia je aj vapka. S rastúcim príkonom by mala rásť aj hodnota tlaku a prietoku vody, je dobré si tieto parametre preto porovnať. S vyšším príkonom čerpadla vapky rastie aj jej spotreba elektrickej energie. Vzhľadom na to, že sa však tieto zariadenia používajú obvykle po krátku dobu, maximálne niekoľko desiatok minút, nie je rozdiel v spotrebe elektriny nijako zásadný.

Najmenej výkonné wapky majú príkon od 1000 do 1500 W, pre pohodlnú prácu a dobrú účinnosť sú však vhodnejšie silnejšie čističe s príkonom aspoň 1900 W. Tie už majú dostatočne silné čerpadlo a môžu disponovať funkciou samonasávania, ktorá je hojne dopytovaná. Profesionálne vysokotlakové čističe majú príkon od 2500 W a viac.

Teplota vody

U bežne predávaných vysokotlakových čističov sa maximálna možná teplota vody pohybuje od 40 °C do 60 °C, čím vyššia teplota vody je, tým účinnejšie dokáže odstraňovať nečistoty. Zvláštnou skupinou vapiek sú potom čističe s ohrevom, ktoré sa však oplatí zaobstarať do priemyselného odvetvia z dôvodu ich vysokých obstarávacích cien.

Hmotnosť, hlučnosť a materiály

Hmotnosť tlakových čističov je rádovo v kilogramoch, tie výkonné potom dosahujú hmotnosť aj 10 až 15 kg. Nie je to nijako zvlášť dôležitý údaj, pretože väčšina modelov má zabudované transportné kolieska a jej presun preto nie je nijako zvlášť náročný.

Tlakové čističe sú pomerne hlučné zariadenia, niektorí výrobcovia pri práci s nimi dokonca odporúčajú ochranu sluchu. Elektrické vapky majú hlučnosť priemerne 75 až 80 decibelov, umývačky so spaľovacím motorom sú hlučnejšie a majú hlučnosť okolo 85 dB.

Šasi má wapka väčšinou plastové, tu preto nie je dôležité modely porovnávať. Dôležitejšie sú materiály použité v čerpadle, kde lacnejšie modely majú plast a drahšie stroje používajú kovové komponenty. Ako kvalitné čerpadlo konkrétny vysokotlakový čistič má, sa však bohužiaľ väčšinou nedozviete.

Rotačné trysky a kefy

Nástavce, ktoré sa umiestňujú na koniec vysokotlakovej pištole sú tým najdôležitejším, čo robí vysokotlakový čistič tak účinný. Týchto zakončení existuje niekoľko typov a každý sa hodí na niečo iné.

 • Plochá tryska – Ide o základnú trysku a obvykle má nastaviteľný uhol rozstreku vody. Široký rozstrek vody je ideálny na oplachovanie, zatiaľ čo najužšie nastavenie do bodového lúča vody má najvyššiu silu.
 • Rotačná tryska – Úzky lúč vody rotuje, čím vytvára kužeľovitý tvar. Vďaka zmene smeru dopadajúcej vody dokáže rotačná tryska odstrániť aj odolnú špinu a nečistoty.
 • Uhlová tryska – Dokáže zmeniť smer prúdu vody o 90°, alebo je aj nastaviteľná. Hodí sa na umývanie odkvapov a iných horšie dostupných miest.
 • Tryska 3v1 – Ide o jednu väčšiu otočnú trysku, natočením do inej polohy sa mení aj prúd vody napríklad z plochého lúča na rotačný.
 • Penovacia tryska – Špeciálna tryska s nádobkou, ktorá s vhodným čistiacim prostriedkom dokáže vytvoriť hustú čistiacu penu. Obvykle sa používa na umývanie automobilov.
 • Univerzálna kefa – Nadstavec s obyčajnou kefou je vhodný na kontaktné umývanie rôznych plôch a vecí.
 • Rotačná kefa – Efektívnejšia verzia univerzálnej kefy, roztáča ju prúd vody.
 • Autokefa – Špeciálny nástavec obsahuje kefu s jemnejšími vláknami, ktoré sú šetrnejšie k laku auta.
 • Kefa na disky – Podlhovastá kefa so štetinami je ideálna na umývanie diskov kolies a iných členitých (horšie dostupných) častí.
 • Čistič podláh a terás – Špeciálny nadstavec na čistenie väčších plôch v sebe obsahuje kefu, ktorá môže rotovať. Práca s ním je rýchlejšia a efektívnejšia.

Funkcie a príslušenstvo

Rozdielna výbava a možnosti nastavenia sú podobne dôležitým aspektom, ako technické špecifiká daného modelu. Dokážu rozšíriť možnosti používania, alebo naopak.

Dĺžka tlakovej hadice – Podstatný parameter s ohľadom na variabilitu použitia, čím je tlaková hadica dlhšia, tým pohodlnejšie sa s vapkou čistia väčšie a členité plochy. Lacné modely majú dĺžku obvykle do 5 metrov, drahšie môžu mať tlakovú hadicu dlhú až 10 metrov. Niekedy sa dá stretnúť aj s možnosťou predĺžiť hadice spojením dvoch dodaných.

Dĺžka napájacieho kábla – Obvykle má niekoľko metrov, hodnota však nie je príliš podstatná, pretože sa dá ľahko nastaviť predlžovacím káblom.

Hadicový navijak – Slúži na pohodlnú prácu s tlakovou hadicou, na integrovaný navijak sa hadica pohodlne navinie a pri skladovaní a manipulácii s vapkou neprekáža.

Nádoba na čistiace prostriedky – Môže byť umiestnená priamo na vysokotlakovom čističi alebo na konci tlakovej pištole na špeciálnom nástavci. Prevedenia sú rôzne, rovnako ako ich účinnosť.

Držiaky príslušenstva – Väčšina tlakových čističov má lepšie alebo horšie spracované miesta na nevyhnutné príslušenstvo.

Teleskopické/sklopné madlo – Pre úsporu miesta a jednoduchší transport sú niektoré modely vybavené teleskopickým alebo sklopným madlom.

Transportné kolieska – Takmer všetky elektrické aj benzínové vysokotlakové čističe disponujú transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú premiestňovanie. Výnimkou sú kompaktné aku wapky.

Automatické zopnutie – Pri stlačení spúšte na tlakovej pištoli sa vysokotlakový čistič automaticky uvedie do prevádzky. Ide o štandardnú vec všetkých bežne dostupných modelov.

Regulácia výkonu – Poloprofesionálne a profesionálne vysokotlakové čističe disponujú reguláciou výkonu, čo je pre umývanie hlavne krehkých vecí užitočná funkcia.

Integrovaný displej – Niektoré prepracované vysokotlakové čističe môžu mať na tlakovej pištoli integrovaný displej, ktorý slúži na pohodlné ovládanie wapky.

Bluetooth konektivita – Pokročilé vapky môžu disponovať Bluetooth konektivitou. Čistič sa potom spáruje s aplikáciou v mobilnom telefóne, odkiaľ je možné napríklad nastavovať tlak vody podľa odporúčaní z aplikácie.

Súprava na samonasávanie – Pokiaľ plánujete používať wapku s režimom samonasávania vody, je nevyhnutné dokúpiť hadicu s rýchlospojkou a filtračným košom na druhej strane, ktorá sa vkladá do nádoby s vodou.

Úrovne vysokotlakových čističov na domáce použitie

Vybrať si ideálnu a dostačujúcu vapku nemusí byť ani po preštudovaní nákupného radcu pre niektoré jednoduché, preto spracoval výrobca Lavor výkonnostné úrovne, ktoré výber dokážu ešte viac sprehľadniť. Pochopiteľne tieto úrovne využíva predovšetkým spomínaný výrobca, pre ich obľubu ich však môžeme nájsť aj u iných značiek a oplatí sa o nich vedieť. (zdroj: lavor.com)

Vapka úrovne čistenia 1

 • Pre plochy menšie ako 10 m2, tlak 100 bar, prietok 330 l/h a príkon 1300 W.
 • Ideálna na umytie náradia po práci, bicykle alebo menšie vozidlá.

Vapka úrovne čistenia 2

 • Pre plochy 20 až 40 m2, tlak 110 až 120 bar, prietok 330 až 360 l/h a príkon 1500 až 1700 W.
 • Štandardné vysokotlakové čističe, vhodné na príležitostné použitie na čokoľvek a na hĺbkové čistenie menších plôch.

Vapka úrovne čistenia 3

 • Pre plochy 40 až 60 m2, tlak 125 až 130 bar, prietok 390 až 400 l/h a príkon 1800 W.
 • Vhodné pre častejšie použitie, zvládnu čistiť väčšie plochy a poradia aj s menším množstvo odolných nečistôt.

Vapka úrovne čistenia 4

 • Pre plochy 60 až 80 m2, tlak 135 až 145 bar, prietok 400 až 450 l/h a príkon 1900 až 2100 W.
 • Vysokotlakové čističe s vynikajúcim kompromisom medzi výkonom a kompaktnými rozmermi. Zvládnu časté používanie a poradia si s odolnými nečistotami. Vhodné sú na čistenie dvora, terás a na umývanie väčších áut, ako sú SUV, obytné vozidlá, karavany alebo dodávky.

Vapka úrovne čistenia 5

 • Pre plochy 80 až 100 m2, tlak 150 až 160 bar, prietok 450 až 520 l/h a príkon 2100 až 2500 W.
 • Výkonné vysokotlakové čističe, ktoré zvládnu umyť a vyčistiť takmer všetko okolo domu. Vhodné sú na hĺbkové čistenie odolných nečistôt, napríklad pri záhradných traktorikách alebo terénnych motocykloch. S prehľadom vyčistí aj stredne veľké plochy.

Vapka úrovne čistenia 6

 • Pre plochy väčšie ako 100 m2, tlak 160 až 180 bar, prietok 520 až 570 l/h a príkon 2500 až 2800 W.
 • Najlepšie tlakové čističe pre domáce použitie, zvládnu veľmi časté použitie a ideálne sú na hĺbkové čistenie obzvlášť odolných nečistôt. Dobre poslúži na veľkých plochách, ako sú bazény, terasy a podobne.

Najpredávanejšie vysokotlakové čističe

Vapky Karcher

Vysokotlakové čističe Karcher sú lídrom na desiatkach trhoch po celom svete. Kvalitu pre svoje výrobky čerpá z mnohoročných skúseností s čistiacimi zariadeniami rôzneho zamerania, pre interiér aj exteriér. Vapky ponúkajú od lacných pre menej náročných spotrebitelia, až po drahé a výkonné s mnohými inovatívnymi prvkami a funkciami.

Vapky Bosch

Vysokotlakové čističe Bosch sú spotrebiteľmi obľúbené pre záruku kvality a dlhej životnosti, ako je tomu napokon aj u ďalšej záhradnej techniky tohto výrobca. Pre hobby práce sú určené modelové rady EasyAquatak a UniversalAquatak, zatiaľ čo výkonnejšie vapky sú označované radom Professional.

Vapky Makita

Niekoľko vysokotlakových čističov ponúka aj obľúbená značka záhradného a dielenského náradia Makita. Ide predovšetkým o priemerne výkonné wapky, ktoré však zaručujú dobrú kvalitu spracovania, na ktorú sú jej zákazníci zvyknutí.

Vapky Parkside (Lidl)

Vysokotlakové čističe Parkside predáva reťazec Lidl a sú vyhľadávané nenáročnými zákazníkmi, ktorí chcú čo najlepší pomer cena/výkon. Obvykle je v ponuke iba niekoľko modelov a ich dostupnosť sa značne líši s ohľadom na sezónnosť. Recenzie naznačujú ich dobrú kvalitu a popis, ktorý zodpovedá skutočnosti.

Vapky Riwall

Vysokotlakové čističe Riwall sú jedny z najobľúbenejších medzi bežnými spotrebiteľmi, ponúkajú totiž veľmi dobrý pomer cena/výkon a obvykle sú dodávané so širokým príslušenstvom. K dispozícii sú ako základné modely, tak aj čističe s väčším výkonom.

Vapky Scheppach

Vysokotlakové čističe Scheepach majú dobrý pomer cena/výkon a spravidla je ku každému modelu dodávané bohaté príslušenstvo. Výrobca ponúka lacné, ale aj výkonné a cenovo dostupné modely, ktoré sú pre potreby okolo domu viac ako dostačujúce.

Otázky pri výbere vapky

Čo je samonasávacia wapka?

Samonasávací tlakový čistič dokáže sám nasať vodu zo suda, vedra alebo inej nádoby, pre svoju prevádzku teda nepotrebuje prísun tlakovej vody z vodovodného radu, alebo z čerpadla. Touto funkciou sú vybavené stredné a vyššie rady wapiek, ktoré majú príkon aspoň 1900 W. Výrobca musí túto funkciu priamo uvádzať, inak hrozí rýchle zničenie čerpadla.

Akú wapku na auto?

Na umývanie auta sa hodí akákoľvek elektrická vapka s výkonom okolo 400 l/ha maximálnym tlakom aspoň 130 barov. Auto opláchnete aj menej výkonným zariadením, k odstráneniu nečistôt ale nemusí dôjsť tak ľahko. Veľmi výkonné vysokotlakové čističe tiež nie sú vhodné, pretože hrozí poškodenie laku, tesnenia, lamiel a ďalších náchylnejších častí. Pri umývaní by mala byť vzdialenosť od karosérie vozidla vždy niekoľko desiatok centimetrov.

Vyplatí sa vysokotlakový čistič s ohrevom vody?

Vápka s ohrevom vody sa oplatí do dielní, priemyselných zariadení alebo do stavebných a dopravných firiem. Dokážu ohriať vodu až na 95 stupňov Celzia, niektoré vytvoria aj paru, čo je účinné pri boji s odolnou špinou a mastnotou. Na umývanie vecí okolo domu sa táto vápka neoplatí, je výrazne drahšia, menej skladná a zbytočne veľmi výkonná. Má aj väčšie nároky na údržbu.

Aké sú najlepšie značky vysokotlakových čističov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov vysokotlakových čističov patrí Karcher, Bosch, Makita alebo Hecht. Dobrý pomer/cena výkon ponúka ďalej značka Riwall, Scheppach alebo Nilfisk. Poloprofesionálne a profesionálne tlakové čističe sú obľúbené od značiek Mazzoni, Kränzle či Lavor. V sezóne je možné kúpiť obľúbenú vapku Parkside, ktorú predáva Lidl, alebo ďalšie privátne značky predajca Mountfield.