Vyberáme najlepší varnú dosku

V moderných kuchyniach je vstavaná varná doska a oddelená rúra bežným javom. Priestor na varenie môže mať aj iný rozmer než klasický štyroch platničkový. Predovšetkým v malej kuchyni sa uplatní menší, dvoch platničkový modely. K najobľúbenejším typom patria indukčná a sklokeramická varná doska, ktoré spadajú pod elektrickej varnej dosky. Ďalším variantom je potom kombinovaná a plynová varná doska. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie varné dosky pre rok 2022, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie varné dosky (Test 2022)

Recenzie varných dosiek

Electrolux EHH6340FSK

Electrolux EHH6340FSK recenzie a test

Titul produkt roku 2015 drží indukčná doska Electrolux EHH6340FSK, ktorá sa radí k obľúbeným zabudovateľným doskám, okrem iného vďaka svojim funkciám. Na sklokeramickej doske je dotykový panel na reguláciu výkonu varných zón, ktoré možno s funkciou Power Booster posilniť a získať rýchlo vysoké teploty. Užitočná je aj funkcia Stop & Go, ktorá vám umožní urobiť pauzu v príprave jedla a neskoršie pokračovanie. Ďalej dokáže detekovať prítomnosť hrnca či panvice a bude aktívne len ak sú umiestnené na doske a tým zvyšuje úsporu energie. Indukcia v kombinácii so sklokeramickou dosku je tiež ideálny na údržbu, pretože sa rozliate jedlo nepripaľuje.

Pre – Populárny model, rozsah funkcií, údržba
Proti – Chýba mu minútku

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora VDI 641 C

Mora VDI 641 C recenzie a testIndukčná varná doska Mora VDI 641 C na svojom sklokeramickom povrchu disponuje dotykovým ovládaním tepelného výkonu i funkcií, medzi nimi napríklad funkciou SPRINT pre zvýšenie výkonu varnej zóny. Z bezpečnostného hľadiska je prítomná poistka k uzamknutiu ovládanie, prípadne ukazovateľ zvyškového tepla. Praktické je aj samovoľné vypnutie indukčnej zóny, pokiaľ na nej nie je prítomný hrniec či panvicu po dobu jednej minúty. Pomocou časovača si možno tiež automatické vypnutie vopred nastaviť.

Pre – Funkcia na zvýšenie výkonu, časovač / minútka
Proti – Mierne hlučnejšie

ZOBRAZIŤ PONUKU

AEG Mastery HK654400XB

AEG Mastery HK654400XB recenzie a testK sofistikovanejším modelom sa radí vstavaná indukčná doska AEG Mastery HK654400XB, medzi ktorej prednosti patrí dve viacokru- hové zóny, vďaka ktorým môžete použiť riadu s rôznym priemerom. Možno tak vytvoriť dve veľké varné zóny vertikálnom skombinovaním dvoch platničiek. Na nich môžete použiť oválne či obdĺžnikové riadu. Platničky tiež nemajú typické ohraničenie. Namiesto toho majú stredový kríž, na ktorý umiestnite riad a varná doska sa jeho priemeru prispôsobí. Výsledkom takejto flexibility a indukčné technológie je maximálna energetická úspora.

Pre – Varné zóny prispôsobujúci sa priemeru riadu, spojenie 2 platničiek do 1 zóny
Proti – Zbytočne veľký ovládací panel

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gorenje Essential IT 614 SC

Gorenje Essential IT 614 SC recenzie a testIndukčná doska Gorenje Essential IT 614 SC disponuje funkciou AllBoost, vďaka ktorej zvýšite výkon na všetkých varných zónach a dosiahnete rýchleho ohrevu. K funkciám dosky patrí tiež časovač, ktorý pomôže zautomatizovať vašu prípravu. Nastavíte si dobu ukončenia varenia (limit je 99 minút), po ktorom sa varný panel vypne a ohlási koniec zvukovým signálom. Po stránke údržby je praktické jej bez rámčekové prevedenie a nezachytávání nečistôt.

Pre – Funkcia AllBoost k zvýšeniu výkonu varných zón
Proti – Z užívateľských recenzií vraj zložitejšie ovládanie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch PKE645D17E

Bosch PKE645D17E recenzie a testPrecíznym nastavením teploty disponuje sklokeramická doska Bosch PKE645D17E, kde možno nastaviť až 17 teplotných stupňov a tie potom pre bezpečnosť uzamknúť (detská poistka primárne). Odlišné varnej zóny umožní pohodlnú prípravu i malých porcií, presnejšie s malým riadom, a tak šetriť energiu. Varná doska umožňuje posilnenie výkonu (funkcia HighSpeed), čo sa hodí napríklad pri príprave mäsa.

Pre – Presnosť nastavenie teploty, veľkosti platničiek
Proti – Nerez rámček nemusí ladiť s interiérom

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EHF6342XOK

Electrolux EHF6342XOK recenzie a testSklokeramická varná doska Electrolux EHF6342XOK je typom skôr pre náročných užívateľov, však zachováva si dostupnú cenu. Ľavá predná a pravá zadná varná zóna je dvojzónová, teda možno využiť rôzne veľké riadu s energetickou šetrnosťou. Dobre riešený je tu ovládací panel, ktorý má kompaktné rozmery a je umiestnený tak, že zvyšuje varnú zónu na ľavej strane.

Pre – Viacokruhové zóny, časovač a funkcia stop and go
Proti – Rámček sťažujúci údržbu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora VDS 620 FF

Mora VDS 620 FF recenzie a testAk nedisponujete trojfázovým napätím (panelákový byt), môžete zvoliť vstavanú sklokeramickú dosku Mora VDS 620 FF. Tá sa tiež odlišuje veľkou ľavú hornú platničkou, ktorá je v skutočnosti odkladací priestor (aktívne sú len 3 platničky). Ovládanie je intuitívne s deviatimi stupňami pre nastavenie teploty. Bezpečnostné ochrana zahŕňa samovoľné vypnutie pri pretečeniu tekutín na ovládacie prvky, čím eliminuje riziko popálenia.

Pre – Bezpečnostný prvok pri pretečeniu tekutín, nepotrebuje trojfázové napätie
Proti – Chýba mu časovač

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch POH6B6B10

Bosch POH6B6B10 recenzie a testPlynová varná doska Bosch POH6B6B10 ponúka elegantné čierne prevedenie z tvrdeného skla, spolu s rýchlym ohrevom a plynulú reguláciu plameňa. Pravý predný horák je úsporný s výkonom 1000 W, ľavý predný je naopak WOK horák s vysokým výkonom. Zapaľovanie funguje na báze integrovaného elektrické zapaľovače v ovládačoch pre reguláciu plameňa. Horáky sú taktiež vybavené termoelektrickou poistkou, ktorá preruší prívod planu pri zhasnutí plameňa.

Pre – Úsporný horák i WOK, poistka horákov
Proti – Smaltové rošty môžu byť menej stabilné

ZOBRAZIŤ PONUKU

Mora VDP 645 GX1

Mora VDP 645 GX1 recenzie a testTiež Mora VDP 645 GX1 je vstavaná plynová doska s povrchom z tvrdeného skla. Namiesto roštu má ale masívny liatinovú mriežku, ktorá by sa mala lepšie postarať o stabilitu riadu, na druhú stranu zľahka na úkor ľahkej údržby. Poistka Stop Gas zabraňujúca prívodu plynu pri zhasnutí plameňa sa stará o všetky štyri horáky. Pri montáži poteší aj nízka váha (6 kg).

Pre – Liatinová mriežka, trojitý horák pre rýchly ohrev
Proti – postihnutý údržba mriežkou

ZOBRAZIŤ PONUKU

Whirlpool AKT 6414 NB

Whirlpool AKT 6414 recenzie a testZaujímavú kombináciu držiakov na riad má plynová doska Whirlpool AKT 6414 NB, kedy liatinové držiaky vyzerajú robustne a stabilne, pritom dávajú voľnosť pre údržbu a čistenie varnej dosky. Gombíky opäť obsahujú zapaľovanie horákov, ktoré je navyše veľmi intuitívne, pretože stačí otočiť gombík na symbol iskry. Na rýchlejšiu prípravu alebo väčší objem je prítomný výkonný horák a samozrejmosťou je tiež bezpečnostný ventil na prívod plynu.

Pre – Rošty kombinujúci kompaktnosť a robustnosť, jednoduché ovládanie
Proti – Hmotnosť (ťažkosť skôr pri montáži)

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať varnú dosku

Z veľkej časti je výber varnej dosky o jej typu. Jednotlivé modely sa potom líšia hlavne v estetike a funkciách. Vzhľad by nemal byť zanedbávaný už z toho dôvodu, že ide o vstavaný spotrebič, ktorý by mal ladiť s vašou kuchyňou.

Typ

Indukčná varná doska

Indukčné varné dosky poskytujú úsporný a bezpečný spôsob varenia vďaka magnetickej technológii (indukciu), pri ktorej sa zahrieva dno hrnca, a nie doska samotná. Teplo tak neuniká a súčasne ide o bezpečnejší spôsob varenia v domácnosti s deťmi. Musíte mať však riadu s podporou indukcie, ktoré má železné či oceľové dno.

Sklokeramická varná doska

U sklokeramickej varnej dosky prebieha ohrev pomocou elektrických špirál sálajúcich teplo, čím dochádza k ohrevu priloženého riadu. Aj napriek nižšiu energetickú efektivitu oproti indukčným doskám, ponúka jednoduchosť pre bežnú kuchyňu. Sklokeramická doska je schopná rýchlo sa zahriať aj vychladnúť (intenzitu tepla indikuje červené svetlo platničky), pričom teplotu možno regulovať dotykovo, výnimočne aj mechanicky.

Plynová varná doska

Plynové varné dosky sú obľúbené, často kvôli nízkej obstarávacej cene. Varenie na ohni je u dnešných plynových dosiek bezpečné (elektrické zapaľovanie, tepelná poistka regulujúca prívod plynu) aj ľahké na údržbu (povrch z tvrdeného skla). Plynové dosky sa objavujú aj v prevedení so smaltovaným a nerezovým plechom, prípadne oceľou.

Platničky

Počet platničiek prakticky určuje veľkosť varnej dosky. Bežne sú to 4 platničky, ale objavujú sa aj dvoch platničkový dosky do malého bytu či kuchyne. Na platničky nadväzuje termín varná zóna. Niektoré dosky totiž umožňujú varnú zónu prispôsobiť veľkosti riadu (priemeru dna), a to znížením priemeru v rámci platničky alebo spojením viac varných zón do jednej.

Príkon a ohrev

Mali by ste si dať pozor, či máte dostupnú trojfázovú zásuvku alebo nie. V panelových bytoch to môže byť problém a neostane vám ako vybrať dosku, ktoré stačí 230V. Často sa v súvislosti s výkonom dosky vyskytuje funkcie na posilnenie výkonu, prípadne silný horák pri plynových dosiek. Vďaka nim je možné vykonať špeciálnu prípravu mäsa alebo pripravovať veľký objem. Všeobecne potom zo štyroch platničiek sú napríklad dve priemerné, jedna so slabším a jedna so silným príkonom (okolo 3 kW).

Bezpečnostné prvky

Každý typ varnej dosky disponuje nejakým bezpečnostným prvkom. Medzi hlavné patrí bezpečnostná poistka, ktorá zastaví prívod plynu, ak zhasne plameň (týka sa plynové dosky), ochrana proti pretečeniu na ovládací panel, zámok ovládacieho panelu (detská poistka) alebo ukazovateľ zvyškového tepla.

Funkcie

Funkcie varných dosiek dokážu uľahčiť priebeh varenia. Časovač napríklad postráži dobu varenia a po jej uplynutí vypne varnú zónu a vyšle zvukovú signalizáciu. Populárna je tiež funkcie týkajúce sa hlavne indukčných dosiek, a to stop and go, kedy možno prerušiť priebeh varenia a potom opäť pokračovať. V neposlednom rade sú to funkcie na zosilnenie výkonu, vďaka ktorým rýchlejšie uvediete vodu do varu.