Vyberáme najlepšiu vakuovačku potravín

TOP 3 vakuovačky

Maxxo VM Profi

ETA Freshie 2762

FoodSaver FFS017X

Vakuovačka potravín so zosilneným výkonom kompresora 20l/min zvládne rýchlo a kvalitne vákuovať aj jemné, krehké potraviny, ako je ovocie, bez toho aby sa procesom zdeformovali.Vakuovačka má nielen automatickú funkciu vákuovania potravín, ale aj funkciu samostatného zvárania. Výhodou je potom svetelná signalizácia a 1,2 metrov dlhý prívodný kábel.Vákuová zváračka fólií má jednoduché ovládanie pomocou tlačidiel s intuitívnym západkovým mechanizmom. Má funkciu samotného zatavenie bez vákua a tiež režim pulzného odsávania.
+ Rezací nôž na fóliu, zosilnený výkon, dvojitý zvar+ Svetelná signalizácia, 1,2 metrov dlhý kábel+ Režim pre samotné zatavenie, režim pulzného odsávania
- Vákuovacia fólia je horšie dostupná- Použiteľné iba originálne sáčky, hlučnejšia prevádzka- Vyššia cena, prívodný kábel iba 0,5 metrov

Orientačná Cena
114,90 €

Orientačná Cena
69,00 €

Orientačná Cena
156,40 €

Nepáči sa vám, keď potraviny vydržia len krátku dobu a potom ich musíte vyhodiť a kúpiť nové? Takéto plytvanie je nielen neekologické, ale tiež neekonomické. Vakuovačka na potraviny predĺži ich životnosť a vydrží zhruba 3x až 5x dlhšie. Vákuovanie je vhodné pre mäso, ryby, zeleninu, ovocie, hotové jedlá, ale hodí sa aj na uchovanie trvanlivých potravín. Vákuovať potraviny môžeme pomocou ručnej vakuovačky, ktorá sa hodí do menšej kuchyne, pre časté vákuovanie je na trhu vákuová zváračka fólií alebo potom profi vakuovačka vhodná k intenzívnemu vákuovanie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie vakuovačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie vakuovačky potravín (Test 2024)

VzhľadModelPríkonHmotnosťOdsávanie vzduchuDvojitý zvarDoplnkyDostupnosť
Maxxo VM Profi recenzie a testMaxxo VM Profi130 W3 kgÁnoÁnoRezací nôž
Profi cook VK 1080 recenzie a testProfi cook VK 1080120 W1,55 kgÁnoNieTurbo odsávanie
ETA Freshie 2762 recenzie a testETA Freshie 2762110 W1,23 kgÁnoNieTepelná poistka
Maxxo VM5000 recenzie a testMaxxo VM5000120 W1,3 kgÁnoNieTurbo odsávanie
FoodSaver FFS017X recenzie a testFoodSaver FFS017X130 W2,5 kgÁnoNieRežim pulzného odsávania
Catler VS 8010 recenzie a testCatler VS 8010120 W0,6 kgÁnoNieKuchynská váha
Concept Fresh VA-0010 recenzie a testConcept Fresh VA-001090 W1,2 kgÁnoNie
Maxxo VM Compact recenzie a testMaxxo VM Compact80W1,15 kgÁnoNieKonektor pre vákuovanie dóz
Lauben Vacuum Sealer VS01 recenzie a testLauben Vacuum Sealer VS01125 W1,2 kgÁnoRezací nôž
Tefal VT254070 recenzie a testTefal VT254070130 W1,22 kgÁnoNieFunkcia Stop

Zobraziť celú ponuku

Recenzie vakuovaček

Maxxo VM Profi

Maxxo VM Profi recenzie a test

Vakuovačka na potraviny Maxxo VM Profi so zosilneným výkonom kompresora 20 l/min zvládne rýchlo a kvalitne vákuovať aj jemné potraviny, ako je napríklad ovocie, bez toho aby sa potravina zdeformovala. Stačí potraviny vložiť do vrecka a vakuovačka automaticky vysaje vzduch a sáčok uzavrie zatavením. Vakuovačka má dvojitý zvar a zároveň ponúka výber z troch druhov zvarov a to suchý, vlhký a mokrý na základe typu balených potravín. Integrovaný rezák potom umožní sáčok s potravinou jednoducho vybrať.

+ Rezací nôž na fóliu, zosilnený výkon, dvojitý zvar
Vákuovacia fólia je horšie dostupná

Profi cook VK 1080

Profi cook VK 1080 recenzie a test

Automatická zváračka fólií Profi cook VK 1080 je veľmi malá a skladná. Zváračka fólií možno využiť nielen pre uchovanie čerstvých potravín, ale aj pre vákuové varenie, tzv. metóda Sous-Vide, ktoré zachováva šťavu aj pri nízkej teplote a nestráca živiny počas prípravy. Zváračka fólií sa jednoducho ovláda, je automatická, rýchla, má úložný priestor pre sieťový kábel a má funkciu turbo odsávanie. Zvar nie je dvojitý, je ale pevný, rovný a široký a funkciu má ako pre suchú tak mokrú náplň.

+ Vhodné na vákuové varenie, turbo odsávanie, ľahké ovládanie
Vyžaduje silnejšie stlačenie pri zatvorení prístroja

ETA Freshie 2762

ETA Freshie 2762 recenzie a test

Vakuovačka ETA Freshie 2762 má plne automatické funkcie, kedy po jej uzavretí pevne zaistí fóliu, odsaje vzduch a zatavia spoj. Sáčky s potravinami je možné nielen zmrazovať, ale aj ohrievať a po umytí je možné ich využiť opakovane. Vakuovačka má pre lepší prehľad svetelnú signalizáciu počas odsávania a zváranie, ovláda sa pomocou tlačidiel a výhodou je bezpečnostná tepelná poistka. Zvar je silný a jednoliaty. Veľkosť vakuovačky je 37×6,5×15 cm a súčasťou balenia je 5 kusov špeciálnych vrecúšok 20×30 cm a fólie s dĺžkou 2 metrov a šírky 20 cm.

+ Svetelná signalizácia, 1,2 metrov dlhý kábel
Použiteľné iba originálne sáčky, hlučnejšia prevádzka

Maxxo VM5000

Maxxo VM5000 recenzie a test

Vakuovačka na potraviny Maxxo VM5000 je vhodná aj pre metódu Sous-Vide. Ovláda sa pomocou tlačidla, a aby sa mäkké potraviny nepoškodili, má funkciu prerušenie odsatie vzduchu. Pre vlhké potraviny má špeciálny režim a zároveň je vybavená aj režimom turbo. Výkon kompresora je 12l/min. Protišmykové nožičky zaisťujú stabilitu a v spodnej časti je úložný priestor pre napájací kábel. Výhodou je vákuovanie v rôznych dózach pomocou konektoru pre externú odsávanie hadičkou, tá ale nie je súčasťou balenia. Výrobok obsahuje 10ks sáčkov (5ks 22 x 30cm, 5ks 28 x 40cm).

+ Možnosť sváru bez vákuovania, konektor pre odsávaciu hadičku, vhodné na vákuové varenie, turbo odsávanie
Vyžaduje silnejšie stlačenie pri zatvorení prístroja

FoodSaver FFS017X

FoodSaver FFS017X recenzie a test

Zváračka fólií FoodSaver FFS017X má jednoduché ovládanie pomocou tlačidiel a je vybavená intuitívnym západkovým mechanizmom. Zvar vakuovačky je pevný a jednoliaty a vákuovacie sáčky a fólie sú z pevného materiálu, možno ich umyť a použiť opakovane. Vakuovačka má režim ako pre suché, tak mokré potraviny, výhodou je režim pre samotných zatavenie alebo režim pulzného odsávania, vďaka ktorému je možné proces ručne regulovať. Svetelná signalizáciu pomocou LED kontrolky informuje o priebehu. Súčasťou balenia je aj 1ks fólia (dĺžka 3 m, šírka 28 cm) a niekoľko kusov sáčkov.

+ Režim pre samotné zatavenie, režim pulzného odsávania
Vyššia cena, prívodný kábel iba 0,5 metrov

Catler VS 8010

Catler VS 8010 recenzie a test

Vákuová zváračka potravín Catler VS 8010 je praktická vďaka svojim kompaktným rozmerom a podpore napájanie 12V, takže je vhodná aj na cesty. Zvládne vákuovanie potravín do sáčkov alebo fólie a vďaka špeciálnemu nadstavcu môže odsať vzduch aj z fliaš. Odsávanie má dve rýchlosti, normálne a jemné. Roly aj vrecká do vakuovačky sú vhodné pre zmrazovanie i prípravu potravín v mikrovlnnej rúre. Režimy odsávanie sú dva – pre suché i vlhké potraviny. Súčasťou vakuovačky je rezací nôž a odnímateľná kuchynská váha, ktorú je možné napájať aj batériami.

+ Podpora napájania 12 V/220V, úprava proti odtlačkom prstov, elektromagnetický zámok, rezací nôž na fóliu, kuchynská váha
Nemá dvojitý zvar, vyššia cena

Concept Fresh VA-0010

Concept Fresh VA-0010 recenzie a test

Vákuová zváračka fólií Concept Fresh VA-0010 má veľmi jednoduché ovládanie a používa drážkovanú fóliu, vďaka ktorej sa dokonale odsaje vzduch a vytvorí sa pevné spojenie. Vákuové sáčky možno s potravinami uskladniť do mrazničky, môže sa s nimi variť vo vode alebo je ohrievať v mikrovlnnej rúre. Výhodou potom je možnosť sáčky do vakuovačky umyť a použiť opakovane. Rozmery vakuovačky sú 37×14,4×7,4 cm. K vakuovačce možno dokúpiť sady vákuovacích dóz a zátok na fľaše.

+ Drážkovaná fólia, nižšia cena
Nemožno samostatne zvárať bez vákuovania, drahšie vákuovacie fólie

Maxxo VM Compact

Maxxo VM Compact recenzie a test

Domáca vakuovačka na potraviny Maxxo VM Compact sa jednoducho obsluhuje a má plne automatickú prevádzku. Okrem funkcie vákuovania do sáčkov a fólií má tiež funkciu pulzného odsávanie a konektor pre prepojenie s vákuovacím dózami. Vakuovačka je tiež vhodná pre vákuové varenie, tzv. metódu Sous-Vide. Zváračka fólií je vybavená protišmykovou podložkou, ktorá zabraňuje možnému pohybu po kuchynskej linke. Veľkosť vakuovačky je naozaj kompaktné, jej rozmery sú 38,4×9,8×5,7 cm. Výkon kompresora je 9 l/min.

+ Nízka cena, kompaktná veľkosť, konektor pre vákuovanie dóz
Nižší výkon

Lauben Vacuum Sealer VS01

Lauben Vacuum Sealer VS01 recenzie a test

Vakuovačka potravín Lauben Vacuum Sealer VS01 má jednoduché ovládanie pomocou štyroch tlačidiel. Jedno tlačidlo vytvorí vákuum, druhé tlačidlo zatavia fóliu alebo je možné zvoliť automatický proces. Výhodou vakuovačky je i rezačka fólie a možno si tak tvoriť vakuovací sáčky na mieru. Vakuovačka zvládne ako suché, tak vlhké alebo mäkké potraviny a je vhodná pre metódu Sous-Vide. Ak by nejaká tekutina unikla, zachytí jej vyberateľná odkvapkávajúci drážka. Zvar fólie je pevný, nepriedušný a má 2,5 mm. Súčasťou balenia je úloha vakuovací fólia s dĺžkou päť metrov.

+ Rezací nôž na fóliu, kompaktná veľkosť, protišmykové nožičky, vákuovacie fólie súčasťou balenia
Nič zásadné

Tefal VT254070

Tefal VT254070 recenzie a test

Automatická vakuovačka Tefal VT254070 má veľmi jednoduché ovládanie pomocou tlačidla „Vacuum & Seal“. Stačí len naplniť sáčok, vložiť do vakuovačky, zavrieť veko a stlačiť tlačidlo. Vakuovačka má tiež funkciu „Stop“, vďaka ktorej možno v prípade potreby zrušiť odsávanie vzduchu. Napájací kábel je možné pohodlne umiestniť do úložného priestoru v zadnej časti vakuovačky. Jej veľkosť je 36,5x9x19,5 cm. Súčasťou balenia je 18 sáčkov (10 ks o veľkosti 22×30 cm a 8 ks o veľkosti 28×35 cm).

+ Súčasťou balenia je 18 sáčkov
Súčasťou balenia nie je slovenský návod

Ako vybrať vakuovačku

Vakuovačka potravín môže byť praktický pomocník do kuchyne, ktorý udrží potraviny dlhšie čerstvé, ale aj s ňou môžete pripraviť veľmi chutné pokrmy, pretože vákuovanie potravín udrží ich chuť, arómu a živiny. Dokonca do niektorých vakuovaček možno baliť aj rôzne predmety a vákuovať nádoby.

Pri výbere vakuovačky je dobré zamerať sa na to, ako často chcete vákuovať a aké potraviny s ňou chcete vákuovať. Dôležitým parametrom je príkon a sací výkon. Je vhodné zamerať sa aj na rôzne funkcie vakuovačky a aký typ sváru je u nej použitý. Druhý zvar funguje ako bezpečnostný prvok a bráni roztrhnutiu vrecka. Zohľadniť by sa tiež mala veľkosť, hmotnosť a v neposlednom rade tiež vakuovací fólie a vákuovacie sáčky.

Typ vakuovaček

Existuje niekoľko typov vakuovaček, väčšinou sa líšia pre početnosť ich použitia, veľkosť a hmotnosť, ovládanie a druhu fólie.

Domáca vakuovačka potravín

Domáca vakuovačka je vhodná k bežnému vákuovania potravín, ako je mäso, ryby, zelenina, hotové jedlá alebo trvanlivé potraviny. Väčšinou je veľmi skladná a ľahko ovládateľná.

Ručná vakuovačka

Ručná vakuovačka sa hodí na občasné použitie a je ideálnym pomocníkom do domácnosti. Jej prevedenie je kompaktný, možno pohodlne uskladniť aj v malej kuchyni a vďaka svojim rozmerom, váhe a možnosti fungovania na batérie, s ňou môžete aj cestovať. Jej ovládanie je jednoduché a cenovo je lacnejšie ako automatická vakuovačka.

Vákuová zváračka fólií

Vákuová zváračka fólií (automatická vakuovačka) je vhodná pre časté vákuovanie a patrí medzi najobľúbenejšie. Po vložení potraviny do vakuovací fólie alebo špeciálneho vrecka, prístroj odsaje vzduch a obal pomocou horúceho zvaru zatavia. Vákuová zváračka fólií je vhodná aj pre metódu Sous-Vide, ktorá zachováva šťavu potraviny aj pri nízkej teplote a nestráca sa živiny počas prípravy, ďalej prak pre vákuovanie mäsa, syrov, ovocia, zeleniny i hotových pokrmov.

Profi vakuovačka

Profi vakuovačka potravín, často tiež nazývaná ako komorová vakuovačka je určená pre intenzívne použitie. Tento vakuovací stroj sa hodí do komerčných podnikov, veľkú službu ale môže urobiť aj každej väčšej domácnosti. Spravidla je vyhotovená z nerezového materiálu pre dlhodobý a bezproblémovú prevádzku, vydrží vákuovať sústavne až niekoľko hodín. Oveľa lepšie zvláda vákuovanie tekutých potravín, pretože funguje na princípe vkladania vrecka priamo dovnútra prístroja.

Rozmery a hmotnosť

Jedným z dôležitých parametrov môže byť veľkosť a váha vakuovačky. Veľkosť je dobré vybrať podľa veľkosti úložného priestoru v kuchyni, prípadne potom ak chcete s vakuovačkou cestovať. Priemerná veľkosť sa pohybuje okolo 40x30x20 cm, pričom existujú vakuovačky, ktoré sú kompaktné a ich veľkosť je podstatne menší. Dôležitým parametrom je tiež hmotnosť, priemerne síce vakuovačka váži 1,5 kg, môže ale vážiť aj viac ako 4 kg.

V neposlednom rade si tiež overte dĺžku prívodného kábla, ak chcete vakuovačku umiestniť vo väčšej vzdialenosti od elektrickej zásuvky, je nutné zaobstarať vakuovačku s dostačujúcim prívodným káblom. Klasická dĺžka sa pohybuje okolo 80 cm, môžete zohnať ale aj s dĺžkou 150 cm. Praktickou súčasťou výrobku je aj úložný priestor pre kábel, väčšinou v zadnej časti stroja.

Príkon a sací výkon

Ak vákuujete často a veľké množstvo potravín, určite vás bude zaujímať príkon spotrebiča s jeho mernou jednotkou watt (W). Príkon ovplyvňuje spotrebu elektrickej energie a zároveň tak ovplyvňuje aj výkon spotrebiča. Príkon vakuovaček sa pohybuje medzi 80 W až 2 400 W v závislosti od toho, aký model zvolíte. Pri klasických domácich modelov sa však pohybuje v rozmedzí 80 – 200 W. Spotreba je ovplyvnená hlavne veľkosťou vakuovačky a jej výkonom.

Výkonom vakuovačky je myslený sací výkon, ktorý udáva, ako je vakuovačka výkonná pri odsávaní. Tento parameter hodnotí, ako je vakuovačka kvalitná, pretože čím je sací výkon vyšší, tým je vakuovačka lepšia. Sací výkon je zvyčajne 10-20 litrov za minútu. U niektorých modernejších zariadení možno jeho hodnotu regulovať pomocou režimu pulzného odsávania. Ten sa používa najmä pri vákuovanie tekutín alebo potravín s veľkým obsahom vody, pri ktorom by mohlo dôjsť k nechcenému nasatie tekutiny do prístroja. Výhodou je tiež nastavenie rôzne rýchlosti odsávania podľa typu potraviny, ktorá sa vystaví podtlaku, aby sa nepoškodila.

Hlučnosť

Pri výbere vakuovačky je vhodné zamerať sa aj na hlučnosť, obzvlášť ak plánujete používať vakuovačku veľmi často. Vákuovanie trvá síce len pár sekúnd (priemerne 8-30 sekúnd), ale pri častom užívaní môže byť vysoká hlučnosť nepríjemná. Obvyklé hodnoty hlučnosti sú od 50 dB do 80 dB.

Funkcie a doplnky

Hlavným cieľom vakuovačky je predovšetkým predĺžiť životnosť potravín a zachovať ich arómu a chuť. Koľko ale rôznych funkcií môže mať takáto vakuovačka? Nižšie sú uvedené všetky možné funkcie, ktoré môže ponúknuť.

Odsávanie vzduchu – Základné funkcie, ktorú musí disponovať každá vakuovačka. Zo sáčku vysaje všetok vzduch a vytvorí vákuum, ktoré zabraňuje šíreniu mikroorganizmov a baktérií, tým vydrží potravina dlhšie čerstvá.

Mäkké odsávanie – Táto funkcia je vhodná pre potraviny náchylné na poškodenie, prípadne potom pre tekuté potraviny.

Tepelná poistka – Ide o bezpečnostný prvok, ktorý zamedzuje nežiaducemu prehriatiu prístroja.

Dvojitý zvar – Ak má vakuovačka potravín dvojitý zvar, potom zníži riziko pretrhnutiu vrecka a je tak docielené lepšie vakuace.

Režim pre samotné zatavenie – Dobrou funkcií môže byť aj režim pre samotné zatavenie vrecka či fólie bez vákuovania.

Elektronické sledovanie teploty – Túto funkciu má väčšinou citlivý vakuovací stroj, zaisťuje tak šetrnejšie ochranu potravín.

Svetelný signál – Jedná sa o svetelnú diódu, ktorá informuje o prebiehajúcom procese programe.

Vákuové dózy – K niektorým vakuovačkám je možné dokúpiť vákuové dózy a skladovať tak potraviny priamo v nich. Vzduch sa z nich vysáva pomocou hadičky, je nutné, aby vakuovačka bola vybavená konektorom pre hadičku.

Umývateľnosť a opakované použitie – Niektoré vakuovačky majú vyberateľné časti, ktoré je možné vložiť do umývačky riadu. Vhodné tiež je, ak aj vrecká do vakuovačky možno umyť a opakovane použiť.

Vákuové varenie – Sous-Vide metóda, ktorá je stále obľúbenejšia pre zachovávanie šťavy potraviny aj pri nízkej teplote a nestráca živiny počas prípravy. Potravina sa vloží do vrecka, vykoná sa vákuovanie a následne sa vloží do hrnca s teplou vodou a povarí sa.

Funkcia „stop“ – Na vakuovačce môže byť aj tlačidlo s funkciou „stop“, kedy môžete v priebehu vákuovanie proces zastaviť.

Rezací nôž – Niektoré vakuovačky sú vybavené rezacím nožom na fóliu, kedy jednoducho po ukončení vákuovania a zatavenie, sáčok odrežete. Pomocou rezacieho noža môžete z fólie tvoriť sáčky na mieru.

Kuchynská váha – Pomocníkom môže byť tiež kuchynská váha, ktorá môže byť súčasťou výbavy.

Vákuovacie sáčky a fólie

Pri výbere vakuovačky je dobré myslieť nielen na jej výkonnosť a funkcie, ale tiež na to, aké sáčky a fólie daný model používa. Niektoré modely vyžadujú originálne vákuové sáčky na potraviny, ktoré môžu byť aj drahšie. Jedným z parametrov je tiež veľkosť sáčkov, aby bola vhodná do daného modelu. Štandardná šírka zvaru je okolo 30 centimetrov. Veľkosť sáčku tiež ovplyvňuje, aké potraviny v nich možno vákuovať. Vákuové sáčky na potraviny môžu byť aj umývateľné a použiteľné opakovane, opäť ale záleží na danom type. Niektoré modely už ponúka sáčky a fólie ako súčasť balenia.

Ktoré potraviny nievákuovať

Niektoré potraviny by nemali byť vákuovo uzavreté, pretože obsahujú anaeróbne baktérie, ktoré môžu rásť bez prítomnosti vzduchu, a tak predstavovať zdravotné riziko. (zdroj)

O aké potraviny ide? (zdroj: FoodVacBags)

  • Surové huby
  • Cesnak
  • Mäkké syry (niva, brie, camembert, ricotta a ďalšie mäkké a nepasterizované syry)
  • Čerstvo uvarená alebo varená zelenina (bezpečne ju vakuujte, až bude mať izbovú teplotu)

Otázky pri výbere vakuovačky potravín

Ako sa líši profi a domáca vakuovačka?

Domáca vakuovačka je vhodná k občasnému vákuovania potravín ako je mäso, ryby, zelenina, hotové jedlá alebo trvanlivé potraviny. Väčšinou je veľmi skladná a ľahko ovládateľná. Profi vakuovačka je určená pre intenzívne použitie. Tento vakuovací stroj sa hodí skôr do komerčných podnikov. Vydrží vákuovať sústavne až niekoľko hodín. Oveľa lepšie zvláda vákuovanie tekutých potravín, pretože funguje na princípe vkladania vrecka priamo dovnútra prístroja.

Automatickú alebo ručnou vakuovačku?

Ručná vakuovačka sa hodí na občasné použitie, jej prevedenie je kompaktné, väčšinou funguje aj na batérie a ľahko sa s ňou manipuluje. Cenovo je lacnejšia ako automatická vakuovačka, ktorá je vhodná pre časté vákuovanie, funguje rýchlo, nie je potrebné použiť silu ako u ručné vakuovačky, ale obstarávacia cena je vyššia.

Akú vakuovačku pre Sous-Vide?

Metóda Sous-Vide čiže vákuové varenie je technika, kedy ponoríte potravinu v hermeticky uzavretom sáčku do teplej vody a za varenie po dlhú dobu si potravina udrží svoje živiny a šťavu. Vyberajte také vakuovačky, ktoré sú pre metódu Sous-Vide vhodné, v popisku pri výrobku by sa malo toto, že sú robené priamo pre metódu Sous-Vide.

Aké sú najlepšie značky vakuovaček?

Medzi najlepšie značky vakuovaček patrí známa značka Maxxo, ktorá ponúka veľmi kvalitné a najpredávanejšie vákuové zváračky fólií, ďalej potom Profi Cook. Významnou je značka Tefal, ktorá má zváračky fólií s jednoduchým ovládaním. Vakuovačky tiež ponúka ETA, značka Silvercrest spoločnosti Lidl alebo americká značka Foodsaver či nemecká značka Klarstein.