Vyberáme najlepšiu ústnu sprchu

TOP 3 zubné sprchy

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438

Waterpik Aquarius Professional WP660

SoWash Vortice

Kvalitná cestovná zubná sprcha s technológiou mikrokvapôčok. Má tri pracovné režimy, umožňuje čistenie aj ústnou vodou a napájaná je zabudovaným akumulátorom.Revolučná ústna sprcha kombinujúci veľké množstvo funkcií so 6 ti tryskami na rôzne účely. Má stolné prevedenie, ovládanie prúdu na rukoväti aj vysoký výkon.Ústna sprcha na vodovodnú batériu je konštrukčne veľmi jednoduchá, prekvapivo účinná, má nízke nároky na údržbu a nízku cenu. Poteší tiež jej veľký tlak vody a prevádzka bez napájania.
+ Tri režimy postreku, technológia mikrokvapôčok vody a vzduchu, kvalitné prevedenie+ Celosvetovo jedna z najlepších ústnych spŕch, veľký objem, bohaté príslušenstvo+ Nízka cena, jednoduché a funkčné prevedenie, unikátna regulácia tlaku vody
- Menej technických informácií- Vyššia obstarávacia cena- Menej podrobný návod na zostavenie

Orientačná Cena
89,99 €

Orientačná Cena
106,76 €

Orientačná Cena
28,57 €

Či už vás neustále trápi parodontóza, alebo jednoducho chcete svoj chrup precízne vyčistiť, správnou voľbou je vždy ústna sprcha, najlepšie v kombinácii so sonickou kefkou. Cestovná ústna sprcha poslúži k čisteniu zubov nielen doma, kde nezaberie skoro žiadne miesto, ale aj na cestách. Ústna sprcha na vodovodný kohútik sa jednoducho nasadí na vodovodnú batériu a multifunkčná zubná sprcha s vymeniteľnými tryskami pomôže nielen s čistením zubných strojčekov, ale vyčistí od plaku tiež implantáty alebo jazyk. Dentálna sprcha, ktoré sa niekedy hovorí aj zubný irigátor, sa vyberá nielen podľa veľkosti, ale aj podľa tlaku vody, objemu nádržky alebo spôsobu napájania. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie ústne sprchy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na sonické kefky.

Najlepšie ústne sprchy (Test 2024)

VzhľadModelTypObjem nádržkyTlak vodyRegulácie tlaku vodyNapájanieDostupnosť
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 recenzie a testPhilips Sonicare AirFloss Ultra HX8438Cestovná--NieAkumulátor
Waterpik Aquarius Professional WP660 recenzie a testWaterpik Aquarius Professional WP660Stolná650 ml10 - 100 PSIÁnoSieťové
Panasonic EW1211W845 recenzie a testPanasonic EW1211W845Cestovná130 mlAž 85 PSIÁnoAkumulátor
Oral-B Oxyjet MD20 recenzie a testOral-B Oxyjet MD20Stolná600 ml29 - 87 PSIÁnoSieťové
SoWash Vortice recenzie a testSoWash VorticeNa kohútik--ÁnoBez napájania
ETA Sonetic 270790000 recenzie a testETA Sonetic 270790000Ústne centrum150 ml30 - 140 PSI-Akumulátor
TrueLife AquaFloss Compact recenzie a testTrueLife AquaFloss CompactCestovná150 ml40 - 90 PSIÁnoAkumulátor
Dr. Mayer Tornado WT6000 recenzie a testDr. Mayer Tornado WT6000Stolná600 ml0 - 90 PSIÁnoSieťové
TrueLife AquaFloss Station recenzie a testTrueLife AquaFloss StationStolná600 ml30 - 125 PSIÁnoSieťové
WaterPik Cordless Advanced WP560 recenzie a testWaterPik Cordless Advanced WP560Cestovná200 ml45 - 75 PSIÁnoAkumulátor

Zobraziť celú ponuku

Recenzie ústnych spŕch

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 recenzie a test

Zubná sprcha Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 má veľmi kvalitné spracovanie a podľa skúseností je veľmi silná, pre niektoré osoby dokonca až príliš. Z tohto dôvodu nie príliš poteší absencia regulácie tlaku vody, disponuje iba troma režimami postreku, ktorými sa dá prúd vody nastavovať. Dentálna sprcha disponuje technológiou mikrokvapôčok, ktoré vznikajú miešaním vody a vzduchu. Potešujúce je tiež možnosť používania ako čistej vody, tak antibakteriálne ústne vody. Jedná sa o cestovnú zubnú sprchu, bohužiaľ sa však od výrobca nedozvieme príliš veľa technických informácií, objemom nádržky počínajúc a tlakom vody končiac.

+ Tri režimy postreku, technológia mikrokvapôčok vody a vzduchu, kvalitné prevedenie
Menej technických informácií

Waterpik Aquarius Professional WP660

Waterpik Aquarius Professional WP660 recenzie a test

Stolná ústna sprcha Waterpik Aquarius Professional WP660 je podľa skúseností a recenzií považovaná za jednu z najlepších zubných spŕch, čomu tiež zodpovedá vyššia nákupná cena. Jej súčasťou je 6 druhov trysiek na rôzne účely, má nadpriemernú kapacitu zásobníka vody 650 ml aj veľmi dobrý tlak vody, ktorý je nastaviteľný od 10 do 100 PSI. Ovládanie prúdu vody je riešené na rukoväti, má funkciu časovača a dva čistiace režimy. Prvý slúži pre efektívne čistenie, druhý pre masáž a stimuláciu k lepšiemu prekrveniu ďasien. Vďaka kvalitnému spracovaniu a dobrým technickým parametrom je vhodná do domácností aj pre profi použitie.

+ Celosvetovo jedna z najlepších ústnych spŕch, veľký objem, bohaté príslušenstvo
Vyššia obstarávacia cena

Panasonic EW1211W845

Panasonic EW1211W845 recenzie a test

Ústna sprcha Panasonic EW1211W845 je na základe testov a recenzií spotrebiteľov hodnotená veľmi pozitívne, vyzdvihujú predovšetkým dobrý pomer cena/výkon a kritika sa znáša k menšiemu zásobníku vody, ktorý je však pre cestovné ústne sprchy typický. Dokáže vyvinúť tlak až 85 PSI s frekvenciou čerpadla 1400 pulzov za minútu. Poteší celkom tri režimy čistenia a otočná tryska, ktorá uľahčuje presné nasmerovanie prúdu vody. Zariadenie má dobrú ergonómiu, je plne umývateľné a nabíja sa na malom stojane. Zo skúseností tiež zaznieva, že na jedno nabitie dokáže táto zubná sprcha pracovať dlhú dobu.

+ Dobrý pomer cena/výkon, kompaktné rozmery, akumulátor s dlhou výdržou
Menšie 130 ml zásobník vody

Oral-B Oxyjet MD20

Oral-B Oxyjet MD20 recenzie a test

Ústna sprcha Oral-B Oxyjet MD20 je obľúbená sprcha na zuby v stacionárnom prevedení, má 5 možností nastavenia intenzity tlaku vody a disponuje dvoma režimami čistenia. Vďaka tomu dokáže pomáhať ako pri liečbe paradentózy, tak i dokonale vyčistiť medzizubné priestory. Je ideálna ako rodinná ústna sprcha, dodáva sa totiž so štyrmi tryskami Oxyjet, ktoré vodu tryskajú v špirále. Spolu so sprchou a tryskami je dodávaný aj praktický držiak na stenu, ktorý dokáže pomôcť pri nedostatku miesta v okolí umývadla. Ako nevýhoda sa z niektorých skúseností spotrebiteľov javí byť kratšia životnosť plastové hadičky, ktorá môže po niekoľkých rokoch prevádzky únavou materiálu prasknúť.

+ Nastaviteľná intenzita a typ prúdu vody, 4 špirálové trysky, dobrý pomer cena/výkon
Hadička náchylná k lámaniu

SoWash Vortice

SoWash Vortice recenzie a test

Ústna sprcha na vodovodnú batériu SoWash Vortice prekvapí skutočne funkčným prejavom, z niektorých skúseností zaznieva dokonca až príliš silný tlak vody, ktorý sa dá však veľmi ľahko regulovať pákovou batériou, ku ktorej sa typicky pripája. Oproti iným modelom poteší aj funkcia Hi-Flow, ktorá umožňuje reguláciou prietokom vody tiež nastavovať ideálnej tlak. Jej veľkou výhodou je jednoduché konštrukčné prevedenie, nízke nároky na údržbu a funkčnosť, ktorá sa zaobíde bez akéhokoľvek napájania. Na kohútik sa nainštaluje dodaný filter SoWash a k nemu sa ústna sprcha jednoducho pripojí kedykoľvek je to potrebné.

+ Nízka cena, jednoduché a funkčné prevedenie, unikátna regulácia tlaku vody
Menej podrobný návod na zostavenie

ETA Sonetic 270790000

ETA Sonetic 270790000 recenzie a test

Zubné centrum ETA Sonetic 270790000 kombinujúci ústny irigátor a sonickú zubnú kefku je veľmi praktické a navyše v tomto sete aj cenovo výhodné. Veľkou výhodou je napájanie oboch zariadení v jednom stojane, čo oceníte najmä ak nemáte v dosahu viac elektrických zásuviek. Ako kefka, tak medzizubná sprcha sú kvalitné a kriticky možno považovať menšie množstvo technických informácií, ktoré výrobca ETA poskytuje. Sprcha sa pýšia nadpriemerným tlakom vody až 140 PSI a má objem zásobníka vody na 150 ml. Toto množstvo vody je typické hlavne pre cestovné dentálne sprchy, čo však toto centrum nie je.

+ Praktická kombinácia sprchy a sonickej kefky, nadpriemerný tlak, kvalitné prevedenie
Menšie objem zásobníka vody

TrueLife AquaFloss Compact

TrueLife AquaFloss Compact recenzie a test

Sprcha na zuby TrueLife AquaFloss Compact zaujme predovšetkým nízkou obstarávacou cenou a podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov sa nijako neprejavuje na kvalite prevedenia. Je kvalitná, vzhľadom k cestovnému prevedenie má dostatok výkonu až 90 PSI a dobrú frekvenciu pulzov 1400 za minútu. Poteší aj nadštandardná výbava v podobe automatického časovača na 2 minúty a nastaviteľné úrovne tlaku v 3 stupňoch. Môže fungovať s čistou aj ústnou vodou, má bezdrôtové nabíjanie a ultratenký 0,6 mm vodný prúd, ktorý sa spoľahlivo dostane do všetkých zubných priestorov. V balení sú 2 náhradné hlavice a ďalšie možno ľahko dokúpiť.

+ Výhodný pomer cena/výkon, nastaviteľná intenzita tlaku, automatický časovač
Nič zásadného

Dr. Mayer Tornado WT6000

Dr. Mayer Tornado WT6000 recenzie a test

Multifunkčná zubná sprcha Dr. Mayer Tornado WT6000 má vzhľadom k svojim funkciám a k svojmu vybaveniu veľmi atraktívnu obstarávaciu cenu. Jej multifunkčnosť dokladá rukoväť s niekoľkými funkciami, a predovšetkým potom obsah balenia, ktorý číta 4 rôzne druhy nástavcov vhodných na komplexnú starostlivosť dutiny ústnej. Má integrovaný zásobník na zmienené trysky, veľký objem zásobníka vody aj vysokofrekvenčné pulzovanie sa 1400 pulzy za minútu. Zaujímavosťou je tiež veľmi jemné nastavenie tlaku vody, ktorý je však možné nastaviť maximálne na 90 PSI, ktorý by mohol byť vyšší. Má antibakteriálne prevedenie a nástroj je odporúčaný zubnými lekármi.

+ Veľké množstvo výmenných trysiek, multifunkčná rukoväť, 10 úrovní nastavenia tlaku
Vzhľadom na vykonanie menší tlak vody

TrueLife AquaFloss Station

TrueLife AquaFloss Station recenzie a test

Stolná ústna sprcha TrueLife AquaFloss Station je zaujímavá najmä svojim výborným pomerom cena/výkon a spotrebitelia podľa svojich skúseností v recenziách zmieňujú, že ide o kvalitnú dentálnu sprchu. Ako jedna z mála dosahuje veľmi vysokého tlaku 125 PSI, ktorý je navyše možné regulovať v 10 tich úrovniach. Poteší tiež jej veľká nádoba na vodu s objemom 600 ml a dve vymeniteľné hlavice s tryskou. Ďalšie trysky možno ľahko zohnať a dokúpiť, vďaka čomu potom zubný irigátor môže používať bezpečne celá rodina. Stolná stanica je napájaná zo zásuvky a je spojená s ergonomickou sprchovou hadicou.

+ Výborný pomer cena/výkon, vysoký tlak vody 125 PSI, 10 možností nastavenia tlaku
Nič zásadného

WaterPik Cordless Advanced WP561

WaterPik Cordless Advanced WP560 recenzie a test

Cestovná zubná sprcha WaterPik Cordless Advanced WP560 má výborné technické spracovanie, ktorému tiež zodpovedá vyššia nákupná cena. V porovnaní s podobnými cestovnými modelmi je však táto ústna sprcha skôr priemerná, má maximálny tlak vody 75 PSI a 1250 pulzov za minútu. Nadpriemerný je však zásobník vody s objemom 200 ml, ktorý vystačí na nepretržitý chod po dobu 45 sekúnd. Spotrebitelia v recenziách tiež oceňujú celkom 4 dodávané trysky a to vrátane púzdra. Má tri možnosti nastavenia sily tlaku a tryska je pre ľahšie používanie otočná o 360°.

+ Tichý chod, 4 trysky s puzdrom, ľahko plniteľná nádržka na vodu s veľkým objemom
Nižšej maximálny tlak vody 75 PSI

Ako vybrať ústnu sprchu

Typ ústne sprchy vyberte podľa účelu použitia, priestoru v kúpeľni, podľa požadovaného objemu nádržky na vodu a počtu funkcií. Objem nádržky súvisí s dobou prevádzky na jedno naplnenie a vyberte takisto požadovaný spôsob napájania. Dôležitá je predovšetkým hodnota tlaku vody, ktorú zubnú sprcha vyvinie. Zvoľte zariadenie s nastaviteľný prúdom vody či vymeniteľnými tryskami, dentálna sprcha by mala byť vždy vodotesná a mať ergonomickú rukoväť.

Ako funguje ústna sprcha

Z nádržky na vodu alebo priamo z kohútika preteká cez hadičku voda až do samotnej ústnej sprchy. Skrz hlavicu čiže trysku strieka voda o rôznom tlaku, pričom prúd striekajúcej na zuby narúša povlak a odplavuje ho. Ľahko sa dostane aj do medzizubných priestorov, ktoré efektívne vyčistí. S nastavením nižšieho tlaku vody môžete tiež masírovať ďasná, čím sa posilní a spevní.

 • Čistenie medzizubných priestorov – Hlavnou úlohou ústnej sprchy je odstránenie nečistôt z miest, kam nedosiahne ani zubná kefka, ani zubná niť. Prístroj musí disponovať vysokou hodnotou tlaku.
 • Masáž ďasien – Paradentoza (zápal ďasien) trápia každého tretieho človeka. Predchádzať jej môžete práve masážou ústnou sprchou, ktorá zlepšuje celkovú kondíciu a pevnosť ďasien. Používa sa tiež pri jej liečbe a vhodné sú sprchy s možnosťou nastavenia nižšieho tlaku, ktorý je pre ďasná jemnejšie, alebo s programom pulzujúceho prúdu.
 • Kombinácia čistenie a masáže – Aby ústna sprcha zastala obe funkcie, musí disponovať nastaviteľným tlakom vody. Na výber je veľmi slabý tlak až po silný.

Ústna sprcha na vodovodnú batériu

Hovorí sa jej tiež “ramienko” alebo zubná sprcha na kohútik. Pripája sa pomocou hadice a redukcie s filtrom k vodovodnej batérii, odkiaľ ľahko získava vodu. Tlak ústnej sprchy sa reguluje púšťaním vody pákou alebo ventilom, nevýhodou je jednotný prúd a nepresná regulácia tlaku. Je však vhodná pre začiatočníkov v oblasti ústnych spŕch. Výhodou je neobmedzené množstvo čerpanej vody, nie je nutné ju nabíjať a má kompaktnú veľkosť. Zaobstarať ju možno za priaznivú cenu.

Cestovná ústna sprcha

Hodí sa do malých kúpeľní alebo na cesty. Je zvyčajne napájaná zo siete, z batérií alebo má integrovaný akumulátor. Voda pre sprchovanie úst je umiestnená v malej nádržke v rukoväti, takže sa nepripája k žiadnemu zdroju. Aj cestovné kvalitné zubné sprchy nevyvinú taký tlak ako ústné centrum alebo stolná ústna sprcha, obstarávacej ceny sú však priaznivé.

 • Objem nádržky na vodu – Najmenšie nádržky majú objem 130 ml a objemnejšie 150 až 210 ml, väčší objem je skôr výnimočný.
 • Funkcie – U najlacnejších zubných spŕch natrafíte len na jeden režim, bez možnosti nastavenia tlaku. Vylepšené prístroje majú 2 až 4 rôzne režimy.

Stolná ústna sprcha

Funguje podobne ako cestovné prevedenie, ale je efektívnejšie. Súčasťou je elektrická dokovacia stanica, ktorá sa väčšinou pripája do klasickej zásuvky, menej často pracuje pomocou akumulátora. Rukoväť je so základňou spojená hadičkou, odkiaľ čerpá vodu z externej nádržky. Medzi nevýhody patrí veľké rozmery a je nutné urobiť v kúpeľni miesto. Okrem väčšieho výkonu je ďalším pozitívom, že nemusíte tak často dolievať vodu. Ich ceny sú o niečo vyššie ako predchádzajúce dve prevedenia.

 • Objem nádržky – Je väčší ako u cestovných modelov. Objem sa pohybuje od 450 ml do 650 ml.
 • Funkcie – Stolné zubné sprchy ponúkajú reguláciu tlaku v niekoľkých úrovniach. Niektoré modely sú vybavené držiakom na rôzne hlavice, ktoré môžu slúžiť pre celú rodinu.

Ústne centrum

Multifunkčná stanica obsahuje nielen ústnu sprchu, ale aj elektrickú zubnú kefku. Pripájajú sa pomocou prívodného kábla do elektrickej siete a je nutné pre ne vyhradiť dostatok miesta v kúpeľni. Existujú však aj cestovná verzia ústnych centier a obstarávacia cena je kvôli multifunkčnosti najvyššia.

 • Objem nádržky – Je zvyčajne väčšie. Pohybuje sa v rozmedzí od 400 ml až do 1000 ml.
 • Funkcia – Multifunkčná zubná sprcha môže obsahovať rotačnú či sonickú kefku, ponúka niekoľko úrovní tlaku a často aj nastaviteľný prúd vody.

Parametre ústne sprchy

Je niekoľko základných vlastností, ako objem nádržky, tlak, typ prúdu alebo frekvencie čerpadla, ktoré je potrebné zohľadniť.

Objem nádržky / doba prevádzky

Na objemu nádržky závisí doba, ktorú bude sprcha zuby čistiť či masírovať ďasná. Spotreba vody, teda čas prevádzky, sa odvíja od použitého tlaku.

 • Malá nádržka 150 ml – Jej prevádzka je kvôli malému objemu iba 30 až 40 sekúnd.
 • Objem 200 až 400 ml – Sprcha na zuby bude prýštiť vodu 45-60 s.
 • Väčšia nádržka 450 až 550 ml – Stolné ústne sprchy majú dostatok vody na 60-80 sekúnd prevádzky.
 • Najobjemnejšia nádržka 650 až 1000 ml – Ústne centra sa starajú o zuby a ďasná 90 až 180 s.

Tlak vody

Je najdôležitejšou vlastnosťou ústnej sprchy, okrem sprchy na vodovodnú batériu. U tej sa tlak reguluje iba kohútikom, rôznou intenzitou prúdu vody. Tlak sa uvádza v kilopascaloch (kPa), baroch (bar) a tiež jednotkou tlaku PSI (pound per square inch). PSI vyjadruje pôsobenie telesa s hmotnosťou jednej libry na plochu štvorcového palca, prevod rôznych jednotiek možno vykonať ľahko na webe unitconverters.net. Pokiaľ chcete vykonávať mimo čistenie medzizubných priestorov tiež masáž ďasien, vyberajte prístroj s možnosťou nastavenia menšej hodnoty tlaku.

 • Nízky tlak 10 PSI / 0,7 bar – Disponujú ním menej výkonné a lacné ústnej sprchy, ktoré sú vhodné pre masáž ďasien.
 • 40-75 PSI / cca 2,7 – 5 bar – Sprcha na zuby s týmto tlakom sa považuje za základný model, pre čistenie medzizubných priestorov sa odporúča tlak aspoň 4 bar (približne 60 PSI).
 • 90-125 PSI / 6,2 – 8,6 bar – Takto vysoký tlak môžete použiť aj na odstraňovanie zubného plaku. Vie ho vyvinúť kvalitné cestovné ústne sprchy a väčšina stolových zubných spŕch.

Nastavenie prúdu vody

U kvalitnejších zubných spŕch možné nastaviť aj dva rôzne prúdy, pulzný alebo prúd s mikrobublinky. Na vylepšených modeloch nájdete aj špirálový prúd, zatiaľ čo jednoduchá medzizubná sprcha má iba jednotný pulzný prúd.

 • Prúd s mikrobublinky – Používa sa na masírovanie ďasien.
 • Pulzný prúd – Efektívne vyčistí medzizubné priestory.
 • Špirálový prúd vody – Stará sa o čistení miest na hranici ďasien a zubov.

Frekvencia čerpadla

Výrobcovia uvádzajú tiež počet pulzov za minútu. Kvalitný produkt spoznáte tak, že má túto hodnotu v rozmedzí od 1400 do 1600. Najsilnejšie zubné sprchy dosiahnu až 1900 pulzov za minútu, v tomto prípade sa však už jedná o profesionálne ústne sprchy.

Vodotesnosť

Kvôli neustálemu styku s vodou musí byť dentálna sprcha vodotesná. Niektorí výrobcovia ústnych spŕch údaj o stupni ochrany uvádzajú, iní bohužiaľ nie. Značí sa ako IPX a číslom 0-9. Číslo nula má najmenšiu ochranu, zubné sprcha s číslom 1-2 je odolná proti šikmo alebo zvisle padajúcim kvapkám a IPx3-6 znesie pokropenie a striekanie vodou. IPx7-9 ponúka najvyššiu ochranu a možno ju ponoriť na kratšiu či dlhšiu dobu pod vodu.

Napájanie ústne sprchy

Okrem ústnej sprchy, ktorá sa pripája na vodovodnú batériu, potrebujú všetky ostatné modely prívod elektriny alebo energiu z akumulátora.

 • Tužkové batérie – Sú určené pre kompaktné cestovné ústne sprchy, výhodné je u nich použiť nabíjacie batérie oproti tým na jedno použitie. Obyčajné batérie vydrží asi 20 minút prevádzky, čo zodpovedá jednému týždni používania medzizubné sprchy.
 • Li-Ion akumulátor – Má dlhú životnosť a nabíja sa pomocou priloženej nabíjačky alebo stojana. Sledujte údaj o výdrži batérie na jedno nabitie, výdrž batérie zvyčajne začína na 40 minútach nepretržitej prevádzky, čo zodpovedá zhruba 2 týždňom používania. Vďaka absencii elektrického kábla ide o bezpečnejší spôsob, avšak akumulátorové sprchy majú vyššie obstarávacej ceny.
 • Elektrická sieť – Výhodou je fakt, že nemusíte ústnu sprchu nabíjať, čakať na nabitie prístroja či meniť batérie. Možno ju použiť ihneď po pripojení do klasickej zásuvky 230 V. Pri kúpe modelu s káblom zistite dĺžku kábla, aby bola pre vašu kúpeľňu dostačujúce. Sieťové ústne sprchy sa dnes vyrábajú v podstate len v prevedeniach stolných alebo ústnych centier.

Hmotnosť, ergonómia a dizajn

Vhodná ústna sprcha sa vám musí dobre držať v ruke, mala by byť ergonomická a nie príliš ťažká. Všetky nastaviteľné funkcie musia byť ľahko prístupné a viditeľné. Výrobcovia sa pýši zaujímavými designy prístrojov rôznych farieb, ktoré budú ladiť s každou kúpeľňou.

Ako vybrať správnu trysku

K multifunkčné ústnej sprche sa dajú dokúpiť rôzne typy trysiek, ktoré zaistia viac spôsobov použitia. Pri kúpe náhradných trysiek sa uistite, či sú s vašou ústnou sprchou kompatibilné. Vymeniteľné trysky sú vhodné tiež pre rodiny, každý člen má svoju trysku a k jednej dentálnej sprche. Trysky vyberajte podľa typu problémov so zubami.

 • Bezproblémové ďasná – Na čistenie zubov z dôvodu prevencie pred problémami s ďasnami využite trysku klasickú. Je súčasťou každej ústnej sprchy.
 • Korunky, mostíky, implantáty – Náhrady zubov sa čistí klasickým spôsobom ťažko, preto existujú trysky so špeciálnym malým zväzkom vlákien, ktoré sa lepšie dostanú k dásňovému žliabku, odkiaľ odstráni zubný povlak.
 • Parodontálne choroby – Objavujú sa pri parodontitíde okolo koreňov zubov. Oblasť je potrebné dôkladne čistiť a tryska na tento účel sa vyznačuje gumovou špičkou. Čistí pomocou nízkeho tlaku vody a dopĺňa sa ústnou vodou.
 • Fixný ortodontický aparát (zubné strojčeky) – Ľudia so strojčekom musia čistenie úst venovať viac času. Medzizubná kefka je na čistenie zámočkov dobrá, ústna sprcha však efektívnejšia. Dýza na čistenie zubných strojčekov má na konci jednosvazovú kefku, ktorá odstráni nečistoty okolo drôtikov.
 • Čistenie povrchu jazyka – Dýza má podobu lyžičky a z jazyka odstráni nežiaduce zvyšky jedla aj baktérie.

Funkcie

 • Úsporný režim – V prípade nepoužívania prístroja sa prepne do režimu spánku, aby zbytočne neodoberal elektrinu.
 • Časovač – Praktická funkcia pre prehľad, ako dlho čistenie trvá.
 • Nádržka na ústnu vodu – Čistenie zubov pomocou ústnej vody je efektívnejšie ako obyčajnou vodou. Overte si, či výrobca ústnu vodu do nádržky odporúča.
 • Vypínač na rukoväti – U pokročilých modelov nájdete vypínač nielen na základni.
 • Otočná rukoväť 360° – Ak je rukoväť pripevnená k základni hadičkou, je lepšie, keď sa dá pre ľahšiu manipuláciu otáčať.
 • Úložný priestor v základni – Niektoré stolové sprchy a zubné centrá disponujú priestorom pre uloženie náhradných trysiek a rukoväte. Máte tak o všetkom väčší prehľad a je to hygienickejšie riešenie.

Ako použiť zubnú sprchu

Zubnú sprchu každý používa na základe konkrétneho účelu. Niektorí chcú zuby iba vyčistiť, niektorým ide o prevenciu a niekto ju používa pre liečenie ďasien. Používa sa ráno a večer, minimálne jednu minútu. Pred používaním sa nezabudnite poradiť so zubným lekárom.

 • Naplňte nádržku vodou, trysku namierte do umývadla a všetku vodu nechce prístrojom pretiecť, aby sa vyčistil.
 • Opäť naplňte nádržku a vložte do základne. Vhodná je voda takej teploty, ktorá vyhovuje vašim zubom.
 • Trysku vložte do úst ešte pred spustením zariadenia.
 • Spustite sprchu najprv na najnižší tlak a nechajte vodu vytekať z úst do umývadla.
 • Tryskou osprchujte celý chrup smerom do medzizubných priestorov, prípadne na ďasná.
 • Po ukončení sprchu vypnite a až potom vyberte z úst, aby nedošlo k postriekaniu celej kúpeľne.
 • Zvyšnú vodu vylejte z nádobky a najlepšie vysušte, aby sa v nej netvoril vodný kameň a baktérie.
 • Čas od času zariadenie a všetky časti odvápnite špeciálnym prípravkom.

Ústna sprcha – diskusie, skúsenosti

Spotrebitelia navštevujú diskusie najčastejšie v otázkach výkonu ústnej sprchy, respektíve tlaku zubnej sprchy. Podľa skúseností v diskusiách zaznieva kritika u určitých modelov tesnosť/netesnosť koncovky s tryskou, manipulácie a ergonómie. Časté je tiež zdieľanie informácií o účinnosti jednotlivých typov trysiek, ktoré výrobcovia k ústnym sprchám dodávajú. Cena nie je jednoznačný faktor a podľa skúseností sa zhodujú, že aj lacné dentálne sprchy môžu byť kvalitné.

Otázky pri výbere dentálnej sprchy

Na čo je dobrá ústna sprcha?

Zubná sprcha čistí medzizubné priestory a povrch zubov od povlaku aj nečistôt, ktoré pomocou prúdu vody naruší a odplaví preč z úst. S nastavenou menšou hodnotou tlaku masíruje ďasná, čo predchádza paradentóze alebo pomáha s jej liečbou. S nasadením špeciálnych trysiek s ňou možno čistiť aj povrch jazyka alebo zuby sa zubným strojčekom či zubné implantáty.

Prečo sa dentálna sprcha nazýva zubný irigátor?

Irigátor je synonymom pre nástroj na vyplachovanie telesných dutín. Irigácia teda znamená “výplach”. Zubná sprcha sa postará o výplach nečistôt, baktérií a plaku z ústnej dutiny.

Nahradí medzizubná sprcha niť a kefku?

S prúdom sa dostanete bez problémov aj medzi zadné stoličky a zvládnu to aj deti a začiatočníci. Použitie klasické alebo elektrickej kefky je však nutnosťou. Čistenie pomocou zubnej sprchy je navyše oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, navyše podľa odbornej štúdie je ústna sprcha s ručnou zubnou kefkou výrazne účinnejšie ako použitie ručné kefky a zubné nite. Na skupine 70 osôb sa preukázalo, že kombinácia so zubnou sprchou je celkovo o 29% účinnejší pri odstraňovaní plaku (zdroj: štúdie).

Aké sú najlepšie značky zubných spŕch?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov ústnych spŕch patrí Panasonic, Philips, Oral-B alebo Waterpik, ktorý je populárnym výrobcom zubných spŕch po celom svete. Obľúbené sú ďalej medzizubné sprchy TrueLife, Braun, ETA, Xiaomi alebo Dr. Mayer. Výhodnou kúpi môže byť ústna sprcha Nevadent, ktorú pod privátnou značkou ponúka Lidl. Nevýhodou len je, že ústne sprchu Lidl ponúka len spravidla niekoľkokrát do roka, nemá ju v stálej ponuke.

Akú sprchu na čistenie zubných strojčekov?

Na čistenie zubných strojčekov je možné použiť všetky ústnej sprchy. Efektívnejšie však strojčeky vyčistíte špeciálnou tryskou s malými štetinami na konci, ktoré sa lepšie dostanú pod drôtiky. Takéto trysky možno k niektorým sprchám dokúpiť, u niektorých sú súčasťou balenia. Trysky sa nazývajú ortodontické.

Je ústna sprcha vhodná pri paradentóze?

Dentálna sprcha napomáha pri liečení dlhodobej paradentózy, úplne ju však sama vyliečiť nemusí. Vhodná je predovšetkým ústna sprcha s režimom prúdu s mikrobublinky, ktoré masírujú ďasná, zlepšujú ich kondíciu, posilňujú ich a zároveň odstraňujú nečistoty z medzizubných priestorov. Zubná sprcha je účinná predovšetkým ako prevencia pred vznikom paradentózy.