Vyberáme najlepší umývačku riadu

Umývanie riadu v ruke je vo väčšine domácností už minulosť a túto úlohu prebrala umývačka riadu. V dlhšom horizonte sa dá počítať s úsporou vody oproti umývanie v ruke a tiež možno povedať, že sú umývačky riadu energeticky úsporné. Do bytu s malou kuchyňou sa bude hodiť malá umývačka riadu (45 cm), do modernej kuchyne plnej vstavaných spotrebičov potom vstavaná umývačka riadu. V bežnej domácnosti sa zvyčajne objavuje voľne stojaca umývačka a špeciálnym typom je potom stolová umývačka riadu, ktorá je skladná a najčastejšie využívaná v kanceláriách, na chatách, či študentských internátoch. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie umývačky riadu pre rok 2019, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie umývačky riadu 2019

VzhľadModelTyp umývačky 
Bosch SMS46MW01EVoľne stojaci
Electrolux ESI 5540LOXVstavaná
Beko DFS 28020 WVoľne stojaci
Mora IM 640Vstavaná
Bosch SKS 51E22Stolová
Gorenje GS62115WVoľne stojaci
Bosch SMV 46KX01Vstavaná
Beko DIS 26020Vstavaná
Siemens SR26T897EUVoľne stojaci
Electrolux ESF 2400OWStolová

Recenzie umývačiek riadu

Bosch Silence Plus SMS46MW01E

Bosch Silence Plus SMS46MW01E recenzie

Voľne stojaca umývačka riadu Bosch Silence Plus SMS46MW01E disponuje kapacitou na 13 súprav riadu a motorom EcoSilence Drive zaisťujúce výkon i nízku hlučnosť. So svojou spotrebou vody (1820 litrov ročne) patrí k najúspornejším umývačkám riadu pri zohľadnení jej kapacity. Tiež energetická trieda A ++ zaistí primeranú spotrebu energie. Zaujímavosťou je program, rozpoznávajúci naplnenosti umývačky a voliacej optimálne umývanie. Mimo automatiky má rovnako 6 umývacích programov a funkciu AquaStop.

Pre – Obsahuje príborovou zásuvku, úsporná a tichá umývačka
Proti – Horšie sušenie u základných programov

ZISTIŤ CENU

Electrolux ESI 5540LOX

Electrolux ESI5540LOX recenzieObjemná, pritom vstavaná umývačka riadu je Electrolux ESI 5540LOX s necelými 60 cm. Ročná spotreba u tejto umývačky sa pohybuje okolo 262 kWh a disponuje známkou A ako pre účinnosť umývania, tak sušenie. Rozloženie vnútra umývačky sa delí na dva nastaviteľné šuplíky, ktoré pojať aj rozmernejšie riadu. Množstevná automatika vie rozpoznať mieru zašpinenia riadu a zaplnenie umývačky, vďaka čomu zvolí optimálny program.

Pre – Množstevná automatika
Proti – Chýba príborová zásuvka

ZISTIŤ CENU

Beko DFS 28020 W

Beko DFS 28020 W recenzieDo malej kuchyne je vhodná úzka umývačka riadu Beko DFS 28020 W sa 45 cm rozmerom, ktorá si zachováva všetky dôležité vlastnosti. Táto voľne stojaca umývačka je schopná pojať 10 súprav riadu o ktoré sa postará 8 programov, medzi nimi napríklad špeciálny program na šetrné umývanie krehkého skla alebo urýchlený program umývania, pri ktorom zvládne plnú umývačku už za 58 minút. Ďalej je schopná rozpoznať tabletu a upraviť nastavenie programu.

Pre – Kompaktné rozmery, ponuka umývacích programov
Proti – Slabšie zvuková izolácia

ZISTIŤ CENU

Mora IM 640

Mora IM 640 recenzieVstavaná umývačka riadu s najväčšou kapacitou v tomto výbere je Mora IM 640, ktorá pojme 14 súprav riadu v troch svojich košoch a šuplíka na príbory. Spotreba vody je však vyšší (3500 litrov) a tiež energeticky má tento model len na triedu A +. Oproti iným zabudovateľným umývačkám riadu možno túto kompletne zakryť (má čistý čelný panel) a ovládanie je integrované vo hrane dverí. Z funkcií možno spomenúť ochranu proti pretečeniu, odložený štart alebo 6 umývacích programov.

Pre – Pojme veľkú kapacitu riadu a obsahuje šuplík na príbory
Proti – Vyššia spotreba vody

ZISTIŤ CENU

Bosch SKS 51E22

Bosch SKS51E22EU recenzieStolová umývačka Bosch SKS 51E22 možno vďaka svojim malým rozmerom umiestniť takmer všade s pripojením na vodu, elektrinu a odpad. Ako je pre stolové umývačky typické, pojme približne polovicu (v tomto prípade 6 súprav riadu) toho, čo klasický typ. Nižšia je tiež spotreba vody a energie (2240 litrov a 174 kWh). Ovládanie umývačky je riešené pomocou otočného gombíka a nastaviť možno 5 programov (štandardné, eco, jemný, rýchly a intenzívny).

Pre – Rozmery, senzor naplnenia
Proti – Gombík miesto displeja

ZISTIŤ CENU

Gorenje GS62115W

Gorenje GS62115W recenzieKlasická 60 cm voľne stojaca umývačka Gorenje GS62115W má základné parametre v celku priemerné, a to ako v kapacite (12 súprav riadu), tak spotrebe energie alebo vody. Má však zaujímavú funkciu pre automatické čistenie odpadového filtra. Počas neho odstraňuje zvyšky jedla a zaisťuje tak priechodnosť a kvalitné umývanie. V programovej ponuke je tiež rozpoznanie umývacích tabliet a úprava programu umývania. Displej v prípade tejto umývačky nahrádzajú LED kontrolky.

Pre – Automatické čistenie filtra
Proti – LED kontrolky miesto displeje

ZISTIŤ CENU

Bosch SMV 46KX01E

Bosch SMV46KX01E recenzieZaujímavou výbavu a funkcie ponúka vstavaná umývačka riadu Bosch SMV 46KX01E s rozmermi šírka / hĺbka približne 60 cm na 55 cm a kapacitou pre 13 súprav riadu. Na čele umývačky by ste ovládací panel hľadali márne, to je schované do hrany dvierok a dopĺňa ho laserová technológia premietajúce informácie (prevádzka, zostávajúci čas) na podlahu pred umývačku. Okrem 6 programov obsahuje aj automatický umývací program alebo funkciu pre sušenie riadu, ktoré zle schne.

Pre – Informácie premietané na podlahu pred umývačkou, úspornosť
Proti – Chýba automatické čistenie filtra

ZISTIŤ CENU

Beko DIS 26020

Beko DIS 26020 recenzieBeko DIS 26020 je integrovaná umývačka riadu do kuchynskej linky so šírkou 45 cm. Čelnú stranu umývačky možno kompletne prekryť dekorom, pričom ovládanie je vo hrane dvierok a informácie premieta skrze LED technológiu na podlahu. Účinnosť sušenia a umývania, ako aj energetická trieda dosahujú výborné hodnôt (A, A, A ++). Elektricky riadený invertorový motor sa postará o dostatočne dlhú životnosť a funkcie Watersafe + zase o pretečeniu spotrebiča. Okrem 6 programov a množstevné automatiky zahŕňa tiež indikáciu soli alebo leštidla.

Pre – Integrácia v kuchynskej linke, množstevná automatika
Proti – Absencia príborového šuplíku

ZISTIŤ CENU

Siemens speedMatic SR26T897EU

Siemens speedMatic SR26T897EU recenzieUmývačka riadu Siemens speedMatic SR26T897EU so šírkou 45 cm a hĺbkou 60 cm pojme 10 sád riadu v troch zásuvkách. Dvaja z nich sú hlavni a ten tretí je príborová zásuvka VarioPro. Umývačka ďalej disponuje senzorom naplnenia alebo množstevné automatikou, s ktorou umyjete riad jedným stlačením. Tento automatický program dopĺňajú funkcie zamerané na intenzívne čistenie, hygienický program alebo polovičný naplnenia umývačky.

Pre – Technika striedavého umývania, tichá prevádzka, zásuvka na príbory
Proti – Chýba mu automatické čistenie filtra

ZISTIŤ CENU

Electrolux ESF 2400OW

Electrolux ESF2400OW recenziePre kancelárie, chaty alebo domácnosti s malým množstvom špinavého riadu je tu stolová umývačka Electrolux ESF 2400OW, ktorá je schopná umyť 6 súprav riadu s priemernou spotrebou (na 280 cyklov) vody 1820 l a energie 174 kWh. Z programov vyčnieva napríklad party program pre čerstvo znečistený riad s 20 minútovým cyklom a ďalej potom systém sušenia využívajúci zvyškové teplo z horúcej vody. Na ovládanie je tu LCD displej s tlačidlami.

Pre – Party program, LCD displej
Proti – Nemá automatický program

ZISTIŤ CENU

Ako vybrať umývačku riadu

Typ umývačky (voľne stojaca, vstavaná, úzka či stolný) bude do veľkej miery záležať na uvažovanom umiestnenia. Nemali by ste tiež zabudnúť nutnosť dosahu k odpadu, vode a elektrickej energii.

Typ

Voľne stojace umývačky riadu

Voľne stojaca umývačka je bežný typ, ktorý usadíte, pripojíte a môžete začať používať. Typické je ovládanie z čela zariadení, kde je displej a tlačidlá. U niektorých voľne stojacich umývačiek možno zložiť hornú dosku a čiastočne jej tak integrovať do kuchynskej linky.

Vstavané umývačky riadu

Moderné kuchyne majú v súčasnosti väčšinu spotrebičov vstavaných, aby nenarúšali vzhľad kuchyne. Vstavaná umývačka riadu sa skryje přiděláním dvierok v dekore kuchynskej linky, pripojí a je možné používať. Modely vstavaných umývačiek sa môžu líšiť ovládaním, kde niektoré majú ovládanie vo hrane dvierok a iné disponujú panelom na čele dvierok.

Malé umývačky riadu 45 cm

Vstavanú aj voľne stojace umývačku nájdete v širokom, typicky 60 cm, prípadne úzkom 45 cm prevedenie. Malá umývačka riadu o takých rozmeroch je obvyklou voľbou do malých bytov alebo domácností s menším množstvom špinavého riadu, čím šetrí spotrebu vody a energie.

Stolové umývačky riadu

Stolová umývačka riadu je pre ešte skromnejší prevádzku ako úzky typ spomínaný vyššie. Pojme len polovicu kapacity, čo bežná umývačka a je využívaná hlavne na chatách, v kanceláriách alebo študentských internátoch.

Kapacita umývačky

Kapacita umývačky sa uvádza v počte súprav riadu, keď jedna sada zahŕňa plytký, hlboký a dezertný tanier, jeden pohárik, hrnček a príbory. Nezahŕňa to objemné riadu typu hrniec, pekáč alebo panvicu. Najvyššia kapacitu zvyčajne nájdete u 60 cm umývačiek, ktoré pojmú až 14 súprav riadu, užšia 45 cm pojmú okolo 10 sád a stolové umývačky potom 5 až 6 sád.

Spotreba vody a energie

Všeobecne platí, že s kapacitou umývačky riadu rastie aj spotreba vody a energie. Spotreba je udávaná ako ročná priemerná s 280 umývacími cyklami. Priemerná spotreba vody naprieč typmi je 2500 litrov za rok. Keď to porovnáte s umývaním v ruke na jeden umývací cyklus, tak je spotreba umývačky iba 9 litrov, oproti 40 litrom vody pri ručnom umývaní.

Vnútorné usporiadanie

Obvyklé usporiadanie zahŕňa dve poschodia, kde do spodného patrí hrnce, misky a viac špinavý riad, zatiaľ čo do prvého hlavne pohára a hrnčeky. Niektoré umývačky disponujú tiež zásuvkou na príbory. Ak ním nedisponujú, je väčšinou v dolnom šuplíku košíček na príbory.

Programy

Predtým bolo výhodou mať veľa umývacích programov, u dnešných umývačiek je to naopak. Môže za to množstevná automatika. Okrem základného a automatického programu sa potom vyskytujú ešte špeciálne programy zamerané na veľa špinavý riad, rýchle umytie alebo šetrné umývanie.

Automatický program

Automatický program skrze senzory a čidlá rozpozná naplnenosti umývačky a intenzitu zašpinenia riadu. Podľa toho umývačka sama vyhodnotí a spustí program, ktorý je najvhodnejší.

Základný umývací program

Pri absencii senzorov a množstevné automatiky je tento program u umývačiek vhodný pre denné používanie. Teplota vody sa pohybuje medzi 50 až 70 stupňami Celzia a dobre s ním umyjete bežne znečistený riad.