Vyberáme najlepší tyčový vysávač

Voľba domáceho vysávača môže padnúť na podlahový alebo tyčový vysávač, ktorý je mobilnejší, predovšetkým ak ide o aku modely bez napájacieho kábla. Hybridné tyčový vysávač 2v1 navyše zahŕňa ručný vysávač pre drobný upratovanie. Všeobecne nemožno čakať rovnakú účinnosť ako pri podlahovom typu, predovšetkým u kobercov, na tvrdej podlahe dosahuje porovnateľné výsledky. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie tyčové vysávače na rok 2018, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov. Ak máte v domácnosti alergikov, mali by ste venovať pozornosť filtráciu a prítomnosti HEPA filtru.

Najlepšie tyčové vysávače (Test 2021)

Recenzie tyčových vysávačov

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168 recenzie a test

Vysoký sací výkon ponúkne bezvreckový tyčový vysávač Philips PowerPro Duo vo verzii 2v1, a to vďaka cyklónovej filtrácii. Lítiovú batériu nabijete do 5 hodín a vysávať vydrží zhruba 35 minút. To je dostatočný čas aj pre väčší byt. Po upratovaní možné nádobu na prach vybrať a vyprázdniť. Vysávač disponuje bežným penovým filtrom. K plusom možno zaradiť samostatne stojaca polohu, ktorá sa hodí pri skladovaní aj počas samotného upratovania. Vo výbave je okrem iného hubica TriActive Turbo s motorizovaným kefou, ktorý by si mal poradiť s chumáčmi a zvieracími chlpmi na koberci, pohovke či vankúšmi.

Pre – Sací výkon, verzia 2v1, hmotnosť
Proti – Bez HEPA filtru

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hyundai VC 020

Hyundai VC 020 recenzie a testTyčový vysávač Hyundai VC 020 disponuje tiež malým ručným vysávačom, pretože ide o verzii 2v1. Malá nádoba na prach predurčuje tento bezvreckový vysávač skôr do malých priestorov a prívodný kábel umožní akčný rádius 8 m. Vysávač je relatívne ľahký a skladný vďaka sklápacie rukoväti. Nižší príkon tyčového vysávača umožňuje efektívne upratovanie hlavne podláh, na koberci bude mať problém. Umývateľný HEPA filter zachytí prachové mikročastice a je teda vhodný aj pre alergikov.

Pre – Sklápacia rukoväť, HEPA filter, cena / výkon
Proti – Slabý výkon na koberce, výbava

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux Ergorapido ZB3101

Electrolux Ergorapido ZB3101 recenzie a testĽahký aku vysávač Electrolux Ergorapido je dostatočne mobilný vďaka systému EasySteer, ktorý umožňuje manévrovať s prístrojom o 180 stupňov a veľkým kolieskam. Vysávač má bezvreckovou filtráciu a dva stupne výkonu podľa typu povrchu. V prevádzke vydrží 21 minút a o potrebe dobitie, ktoré trvá cca 3 hodiny, vás informuje signalizačné svetlo. Typ 2v1 umožní tiež ručné vysávanie a turbokefa zase vyššiu efektivitu.

Pre – Manipulácia, rýchlosť nabitia, regulovateľný výkon
Proti – Chudobné príslušenstvo

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenzie a testĎalšej tyčový aku vysávač s cyklónovou filtráciou je Eta Mili. Je to bezvreckový vysávač s pomerne malou zbernou nádobou a výdržou (20 minút), teda skôr pre menšie plochy. Disponuje rotačnou kefou určeným na parkety a dlažby, ďalej vankúšovú hubicou na čalúnenie, štrbinovú hubicou a HEPA filtrom. Skladuje sa v stojane, ktorý slúži zároveň na nabíjanie a pohodlnú manipuláciu zaisťuje pogumovaná ergonomická rukoväť. Priebeh a stav nabitia indikuje pomocou svetelnej kontrolky.

Pre – Rozsah príslušenstvo, HEPA filter
Proti – Nízka prevádzková výdrž

ZOBRAZIŤ PONUKU

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO recenzie a testK najúčinnejším tyčovým vysávačom bez vysávačom patrí Rowenta Air Force, ktorý sa vyrovná klasickým vysávačom. Lítiové akumulátory zaistí prevádzku až na 65 minút s dobitím do 6 hodín. Nečistoty sú oddeľované pomocou cyklónovej filtrácie, nasatím skrze tenkou saciu hubicu a rotačné turbokefa. Rýchlosť prietoku je regulovateľná v 3 stupňoch, takže možno výkon prispôsobiť vysávanému povrchu a predísť poškodeniu. Zaujímavým doplnkom sú LED diódy pre temné miesta, však celkový dojem kazia prítomnosť bežného penového filtra.

Pre – Výkon vysávače, prevádzkové výdrž, regulovateľná rýchlosť
Proti – Penový filter, objem nádoby na prach

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenzie a testNeobvyklým modelom je tyčový vysávač s vodnou filtráciou ETA Aqualia 1448 90000. Takýto vysávač bude vhodný hlavne pre osoby citlivé na prach alebo alergikov, pretože sa prach a nečistoty nevracia späť do ovzdušia, a navyše zbytočne nezanáša HEPA a penový filter. Filtrácia má teda niekoľko vrstiev a k tomu UV svetlo dezinfikujúci nádobu s vodou. Karbónový filter tiež neutralizuje pachy. Tiež výdrž je nadpriemerná a v prevádzke zostane až 50 min. Sací výkon možno nastaviť na dve polohy, kde jeden je tichý (silent) mód.

Pre – Viacvrstvová filtrácie, prevádzkové výdrž, tichý mód
Proti – Nepraktický rotačná kefa pri vysávaní kobercov

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gallet Evreux ASP 912

Gallet Evreux ASP 912 recenzie a testGallet Evreux ASP 912 je špecifický objemnejší nádobou na prach (0,8 litra), ktorá patrí medzi nadpriemerné, a tiež relatívna tichosťou. Nejde úplne o vysávač na koberce, ale s povrchovými nečistotami by si mal poradiť, a to s pomocou elektrického kefy, ktorý zvyšuje jeho účinnosť. Filtrácia vysávače pozostáva z dvoch filtrov, sieťového a textilného. Prístroj je pomerne ľahký a má dobré príslušenstvo, presnejšie rotačné hubicu, štrbinovú hubicu a kefku.

Pre – Hlučnosť, objem nádoby, cena / výkon
Proti – Prevádzková výdrž a doba nabíjania

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Sting 2430 90013

ETA Sting 2430 90013 recenzie a testETA Sting je výnimkou, keďže ide o sáčkový tyčový vysávač s papierovou filtráciou a dvoma mikrofiltrami na vstupe a výstupe. Objem vrecka je 1,1 l a príkon vysávača 800 W. Akčný rádius je 7 metrov a spolu s 6 metrovým napájacím káblom by nemal byť problém vysať kdekoľvek v izbe. Pre zábudlivé povahy má bezpečnostnú poistku proti vysávanie bez vrecka. Vo výbave nájdete predlžovací plastovú trubicu, štrbinovú trúdovi a vankúšový nástavec pre čalúnenie a textil.

Pre – Manipulácia, nástavce
Proti – Napájací kábel skôr do menších priestorov

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch BBHMOVE5N

Bosch BBHMOVE5N recenzie a testFinalista produktu roka 2014 a 2016 je aku tyčový vysávač Bosch BBHMOVE5N vo verzii 2v1 s ručným vysávačom na nábytok alebo drobné smeti. Vysávač nezaberie príliš miesta vďaka skladnému madlu. Prevádzkové výdrž na jedno nabitie je približne 36 minút, nabíjanie trvá pomerne dlhú dobu a sací výkon možno regulovať v dvoch úrovniach. Dlhé nabíjanie, chýbajúce indikácia stavu nabitia a malá nádoba na prach sú očividnými zápory tohto prístroja.

Pre – Skladnosť a hmotnosť, prevádzkové výdrž, 2v1
Proti – Kapacita nádoby na nečistoty, doba nabíjania

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hoover Athen Evo ATV252LT

Hoover Athen Evo ATV252LT recenzie a testTyčový aku vysávač Hoover Athen Evo ponúka nadštandardné prevádzková výdrž (až 60 minút) s výkonnou lítiovou batériou, ktorá sa rýchlo dobíja (iba 4 hodiny). Aj z hľadiska sacieho výkonu má čo ponúknuť a poradí si s podlahami, kobercom aj ťažko prístupnými miestami. Presne tieto tri módy možné regulovať. O filtráciu sa stará predmotorový EPA filter a nečistoty smerujú do objemné nádoby na nečistoty. Šetrnosť prístroja k nábytku a povrchu zaisťujú pogumované kolieska.

Pre – Prevádzková výdrž a doba nabíjania, kapacity nádobky
Proti – Nie je vo verzii 2v1

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať tyčový vysávač

Na úvod je potrebné uviesť, že nemožno očakávať rovnaký výkon ako u podlahového typu a tyčový vysávač rovnako ako robotický vysávač nie je jeho plnohodnotnou alternatívou. Pri samotnom výbere budú rozhodujúce metriky prevádzková výdrž, potrebný sací výkon v závislosti na vysávanie povrchu a typ filtrácie. Tyčové vysávače sa potom najlepšie hodí do menších domácností s tvrdou podlahou.

Bezdrôtový (aku) alebo sieťový

K zásadným otázkam patrí, či zvoliť aku alebo sieťový model. V našom výbere je väčšina bezdrôtových, teda aku, poháňaných lítiovou batériou. S tým sa spája prevádzková výdrž (typicky 20-60 minút v závislosti na povrchu a stupni výkonu) a doba nabíjania. Oproti tomu sieťové modely obmedzujú priebeh upratovania svojím dosahom (6-7 metrový kábel) a akčným rádiom (8-9 m).

Bezvreckový či sáčkový

Bezvreckové vysávače v tomto prípade tvoria majoritu tyčových vysávačov a sáčkové sú v menšine. Výhodou vreckových vysávačov je lepšie schopnosť zachytenie nečistôt, na druhú stranu vyžadujú dokupovania sáčkov. K nevýhodám bezvreckových vysávačov patrí častejšie zanášaniu filtra a jeho údržba, avšak nič vás jeho prevádzka nestojí.

Filtrácia

Bežný základ zvyčajne tvorí penový alebo textilný filter s odlišnou účinnosťou. Alergici a všeobecne osoby citlivé na prach by mali voliť vysávač s kvalitným HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytávať mikročastice a zvyšovať účinnosť udržanie nečistôt vo vysávači. Pre maximálny komfort sa hodia viacstupňové, vodná filtrácia, ktoré filtrujú aj samotný pach vzduchu.