Vyberáme najlepší tyčový vysávač

TOP 3 tyčové vysávače

Miele Triflex HX1

Sencor SVC 0740BL-EUE3

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408

Nadštandardne výkonný aku tyčový vysávač s technológiou Vortex. Poteší kvalitným spracovaním a šikovnou koncepciou 3v1, ktorú dopĺňa efektívny filtračný systém s účinnosťou až 99,98 %.Cenovo dostupný tyčový vysávač s mopom, dobrým výkonom a praktickým príslušenstvom. Disponuje HEPA filtrom a praktickým LED prisvetlením.Tyčový vysávač 3v1 dokáže vysávať, vytierať a je možné ho použiť aj ako ručný vysávač. Dokáže vysávať až 60 minút, má trojitý filtračný systém a stierací systém s magnetmi.
+ Výkonný aku vysávač, vysoká kvalita spracovania, 3 možnosti využitia+ Dobrý pomer cena/výkon, HEPA filter, dobrý výkon s 40,7 V batériou+ Trojitý filtračný systém, výkonná technológia PowerCyclone, hubica TriActive
- Nič zásadného- Nič zásadného- Dlhšia doba nabíjania 5 hodín

Orientačná Cena
499,00 €

Orientačná Cena
189,00 €

Orientačná Cena
219,00 €

Tyčový vysávač sa stáva v domácnostiach čím ďalej populárnejším typom vysávača, a to najmä pre svoju skladnosť a nízku hmotnosť oproti klasickým modelom. Tyčový aku vysávač ponúka maximálnu mobilitu vďaka neprítomnosti kábla, sieťový tyčový vysávač potom používateľa uspokojí svojim výkonom. Tyčový vysávač 2v1 je možné využiť aj ako ručný aku vysávač napríklad na upratovanie interiéru vozidla, tyčový vysávač 3v1 potom ponúka funkciu vysávania a zároveň aj mopovania. Okrem typu a napájania je dôležité sledovať jeho výkon, veľkosť zbernej nádoby aj typ filtrácie V našom výbere sme dali dohromady najlepšie tyčové vysávače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie tyčové aku vysávače (Test 2024)

VzhľadModelKonštrukciaNapájanieVýdrž/nabíjanieZberná nádobaPrevedenieS mopomDostupnosť
Miele Triflex HX1 recenzie a testMiele Triflex HX13v1Aku60/240 min0,5 lBezvreckovýNie
Bosch BCS61BAT2 recenzie a testBosch BCS61BAT22v1Aku30/240 min0,3 lBezvreckovýNie
Eta Dasty 3447 recenzie a testEta Dasty 34472v1Aku60/360 min0,5 lBezvreckovýNie

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie tyčové vysávače s mopom 3v1 (Test 2024)

VzhľadModelKonštrukciaNapájanieVýdrž/nabíjanieZberná nádobaPrevedenieS mopomDostupnosť
Sencor SVC 0740BL-EUE3 recenzie a testSencor SVC 0740BL-EUE33v1Aku85/300 min0,5 lBezvreckovýÁno
Rowenta Air Force 560 Flex Aqua recenzie a testRowenta Air Force 560 Flex Aqua3v1Aku35/180 min0,65 lBezvreckovýÁno
Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 recenzie a testPhilips PowerPro Aqua 3v1 FC64083v1Aku60/300 min0,6 lBezvreckovýÁno

Zobraziť celú ponuku

Tyčové vysávače s káblom

 • Rovus Storm Vac V2 – Lacný tyčový vysávač s káblom má príkon 500 W, dĺžku napájacieho kábla má 5 m a disponuje dokonca HEPA filtrami. Veľkou výhodou je aj jeho prevedenie 2v1.
 • ETA Apart 1434 – Dnes už raritný tyčový vysávač, ktorý stále odpad zbiera do prachového vrecka. Má akčný rádius až 8 metrov a veľmi dobrý výkon s príkonom 800 W.
 • Bissell CrossWave Pet Pro 2225N – Veľmi výkonný tyčový vysávač na koberce aj tvrdé podlahy. Rotačná kefa účinne vysáva aj zvieracie chlpy, vie tiež vytierať, a dokonca aj vysúšať podlahu.

Recenzie tyčových vysávačov

Miele Triflex HX1

Miele Triflex HX1 recenzie a test

Tyčový vysávač Miele Triflex HX1 mnohí spotrebitelia hodnotia ako najlepší tyčový vysávač vo svojej triede. Zhodujú sa tiež na vysokom sacom výkone, hoci ten výrobca detailne nešpecifikuje, uvádza len napätie batérie 25,2 V. Vysávač je s tromi pracovnými režimami značne flexibilný a má množstvo praktických detailov a vychytávok. Spomenúť môžeme praktický nástenný držiak, vymeniteľnú Li-Ion batériu alebo posuvný volič pre reguláciu výkonu. Má trojstupňový filtračný systém a v balení tri nástavce, vrátane širokého s elektrokefou.

+ Výkonný aku vysávač, vysoká kvalita spracovania, 3 možnosti využitia
Nič zásadného

Bosch BCS61BAT2

Bosch BCS61BAT2 recenzie a test

Tyčový vysávač 2v1 Bosch BCS61BAT2 je u väčšiny predajcov dodávaný s dvoma akumulátormi, čo je jeho veľká výhoda. Pred nákupom si to ale u predajcu predsa len overte. Motor DigitalSpin má dostatok výkonu a technológia vysávača Bosch AllFloor je ideálna na všetky druhy podláh, vrátane kobercov. Má príkladnú flexibilitu, vďaka ktorej je možné využitie aj ako ručného vysávača. Nechýbajú ani nástavce na nábytok alebo štrbinová hubica, ktorá príde vhod pri upratovaní auta. Spotrebitelia potvrdzujú vysokú kvalitu spracovania - vysávač je vyrobený v Nemecku.

+ Dodávaný aj s dvoma akumulátormi, kratšia doba nabíjania 4 hodiny, overená nemecká kvalita
Menší objem zásobníka

Eta Dasty 3447

Eta Dasty 3447 recenzie a test

Bezdrôtový tyčový vysávač bez kábla Eta Dasty 3447 má pomerne unikátnu konštrukciu s kĺbom, v ktorom sa nechá sklopiť rukoväť na ľahšie prenášanie a efektívnejšie skladovanie. Má dve úrovne výkonu, výdrž na jedno nabitie až 60 minút a hlavne kvalitnú filtráciu s HEPA filtrom. Podlahový nástavec je vybavený rotačnou turbo kefou s priamym pohonom, ktorý síce zefektívňuje upratovanie, ale nie je vhodný pre koberce s dlhým chlpom, kde sa zamotáva. Z výbavy vysávaču nič zásadné nechýba, má LED prisvetlenie, ergonomickú rukoväť, ďalšie nástavce aj dobíjaciu základňu.

+ Kvalitná filtrácia s HEPA filtrom, konštrukcia so sklopnou rukoväťou, dve úrovne výkonu
Rotačná kefa nevhodná pre koberce s dlhým vlasom

Sencor SVC 0740BL-EUE3

Sencor SVC 0740BL-EUE3 recenzie a test

Tyčový vysávač 3v1 Sencor SVC 0740BL-EUE3 má vďaka 40,7 V batérii dobrý výkon a na jej kapacitu dokáže pracovať až 85 minút s nabitím za 5 hodín. Filtrácia vzduchu disponuje účinným HEPA filtrom av príslušenstve k vysávaču nájdeme aj štrbinovú hubicu alebo prachovú kefu. Tyčový vysávač zvláda vysávanie a vytieranie v jednom kroku, k dispozícii je na to nádoba na nečistoty s objemom 0,5 litra. S mopom je ideálny na lino alebo plávajúce podlahy, pri suchom vysávaní hravo vyčistí aj koberce. Má praktické LED osvetlenie, indikátor nabíjania a podľa recenzií je vysávač tichý.

+ Dobrý pomer cena/výkon, HEPA filter, dobrý výkon s 40,7 V batériou
Nič zásadného

Rowenta Air Force 560 Flex Aqua

Rowenta Air Force 560 Flex Aqua recenzie a test

Tyčový vysávač s mopom Rowenta Air Force 560 Flex Aqua zaujme predovšetkým svojou flexibilnou ohybnou trubicou, vďaka ktorej je možné vysávať a vytierať pohodlne aj v horšie dostupných miestach. Veľmi dobré je aj jeho príslušenstvo, kde nájdete motorizovanú kefu na hlboké čistenie, XL štrbinovú hubicu, pohovkovú kefu alebo rozkladací nástavec a nabíjaciu základňu. Bezkefový motor má výkon 100 W a dve rýchlosti vysávania, veľkou prednosťou je tiež garancia výrobca opraviteľnosti po dobu 10 rokov.

+ Veľmi flexibilné prevedenie, rýchlejšie nabíjanie, nízka hlučnosť
Prevádzka na jedno nabitie maximálne 35 minút

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 recenzie a test

Tyčový vysávač 3v1 Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 je veľmi dobrý a funkčný pomocník do každej domácnosti, zvláda účinne vysávať koberce aj tvrdé podlahy, kde oceníte možnosť vytierania. Na jedno nabitie dokáže pracovať až 60 minút, iba nabíjanie 5h sa dá považovať za dlhšie. Filter s tromi vrstvami je umývateľný a dokáže zachytiť viac ako 90% alergénov. Praktická je tiež hubica TriActive, ktorá pracuje s motorizovanou kefou a nečistoty zbiera veľmi účinne. Jeho súčasťou je štrbinový nástavec a má praktický magnetický systém na výmenu utierky stieracieho systému.

+ Trojitý filtračný systém, výkonná technológia PowerCyclone, hubica TriActive
Dlhšia doba nabíjania 5 hodín

Najpredávanejšie tyčové vysávače na trhu

Medzi najpredávanejšie tyčové vysávače patria Eta, Philips, Sencor, Electrolux, Silvercrest (Lidl) alebo Kärcher. Ďalší kvalitný výrobcovia sú Dyson, Bissell, Rowenta alebo Hoover.

Diskuzie a skúsenosti

Zo skúseností prevládajú pozitívne ohlasy, málokedy sú spotrebitelia so zakúpeným tyčovým vysávačom nespokojní. Pokiaľ sa objaví kritika, smeruje napríklad k príliš krátkej dobe prevádzky na jedno nabitie. Čo sme však porovnávali, tak kritizovaná doba obvykle korešponduje k tej, ktorú pri produkte uvádza výrobca. Naopak pozitívne je často hodnotená nízka hlučnosť pri veľkej časti vysávačov.

Diskusia u tyčových vysávačov prebieha často okolo príslušenstva, či sa inzerované veci v balení nachádzajú, alebo nie. U drahších tyčových vysávačov to môže byť náhradná (druhá) batéria v balení, alebo naopak u veľmi lacných tyčových vysávačov žiadna batéria v balení. Na oba dva prípady je dobré si pri výbere dávať pozor.

Veľmi diskutovaná je kvalita filtračného systému, kde sa spotrebitelia často pýtajú na prítomnosť HEPA filtra a na možnosť jeho čistenia, prípadne na dokúpenie náhradných filtrov. Zákazníci tiež radi zdieľajú skutočnú dobu prevádzky na jedno nabitie a dobu, ktorá je nutná pre nabitie vysávača. Tieto hodnoty väčšinou korešpondujú k tomu, čo uvádza výrobca.

Ako vybrať tyčový vysávač

Aby ste vybrali vysávač, ktorý splní všetky vaše požiadavky, je potrebné zohľadniť množstvo aspektov. Hlavným je spôsob napájania vysávača a na výber je nielen z akumulátorových tyčových vysávačov, ale aj zo sieťových modelov. U nich si zistite predovšetkým dĺžku prívodného kábla, aby vás príliš neobmedzoval. Nemenej dôležité sú aj vlastnosti zbernej nádoby i filtrov a výkon vysávača napovie, aké účinné vysávanie bude. Hodnota príkonu pri tyčových vysávačoch s káblom určuje, akú spotrebu elektrickej energie vysávač má a tiež sa podľa toho dá porovnávať výkonnosť. Pri všetkých typoch je rovnako nemenej dôležitá hlučnosť.

Tyčový aku vysávač

Na jeho napájanie slúži Li-ion (lítium-iónová) batéria, výnimočne NiMH (nikel-metal hydridová). Pri kúpe zohľadnite predovšetkým kapacitu a napätie batérie. Kapacita sa uvádza v miliampérhodinách (mAh) a napätí vo voltoch (V). Najväčšou prednosťou aku vysávača je absencia kábla, čo zaisťuje jeho maximálnu mobilitu. Hodí sa na upratovanie väčších plôch, kedy sa nebudete musieť obzerať na prívodný kábel, na druhú stranu ste limitovaní dobou prevádzky na jedno nabitie. Nevýhodou býva v porovnaní menší sací výkon a pri niektorých modeloch dlhšia doba nabíjania. Výdrž batérie sa postupom času skracuje, čo môže viesť až k nutnosti jej výmeny.

 • Doba prevádzky – Pohybuje sa okolo pol až jednej hodiny na jedno nabitie. S vysávačom s kratšou výdržou hrozí, že nestihnete povysávať celý priestor.
 • Doba nabíjania – Každý si musí určiť, aká maximálna doba nabíjania je akceptovateľná. Pokiaľ vysávač nepoužívate príliš často, dlhšia doba nabíjania (viac ako 10 hodín) by vás obmedzovať nemala. Pokiaľ chcete, aby bol vysávač zase čo najrýchlejšie pripravený na použitie, zvoľte dobu kratšiu, najlepšie 3 až 8 hodín.

Tyčový vysávač 2v1

Väčšinu bezdrôtových tyčových vysávačov je možné rozložiť na viac častí, z tyčového vysávača sa razom stane ručný akumulátorový vysávač, ktorý nájde využitie pri upratovaní automobilu alebo zle dostupných priestorov. Systém vybratia a vloženia ručného vysávača býva jednoduchý a často na to stačí odistiť aretačné západky. U vyberaného vysávača sa oplatí skontrolovať v diskusiách postrehy majiteľov, najmä u lacných tyčových vysávačov 2v1 nemusí byť tento systém dostatočne kvalitný, respektíve je poruchový.

Tyčový vysávač 3v1

Je vylepšením vysávača 2v1, pretože okrem funkcie odobratia ručného vysávača je možné s vysávačom tiež vytierať. Súčasťou je špeciálny mop s obvykle výmenou mopovacou utierkou, ktorá za vysatým miestom ešte podlahu zotrie. Táto kombinácia je teda vhodná pre domácnosti s prevahou tvrdých podláh, nie kobercov, kde dokáže výrazne ušetriť čas strávený rutinnými upratovaniami.

Nie všetky tyčové vysávače 3v1 sú však vysávače, ktoré zvládajú vysávanie a vytieranie v jednom. Výrobcovia ako 3v1 označujú aj vysávače bez funkcie vytierania, ktoré je však možné prestaviť do 3 rôznych konfigurácií. Buďte preto pri výbere obozretní a nespoliehajte sa iba na tieto označenia, vždy si overte, aké funkcie vysávač skutočne má.

Tyčový vysávač s káblom

Väčšina zo sieťových modelov má vyšší výkon ako tie akumulátorové, čo je ich veľká výhoda. Ďalšou výhodou je tiež neobmedzená doba vysávania a fakt, že nemusíte čakať na nabitie batérie. Snáď jedinou nevýhodou je pochopiteľne prívodný kábel, ktorý sa môže pliesť a je nutné ho prepojovať z jednej zásuvky do druhej.

Niektoré modely môžu mať aj menšiu hmotnosť v dôsledku absencie akumulátora, ktorý je výrazným prvkom pridávajúci hmotnosť. Práve pri tyčových vysávačoch je pritom celková hmotnosť podstatná, pretože jeho celú váhu má užívateľ stále v ruke.

Sieťové tyčové vysávače sú v poslednej dobe na ústupe a nahrádzajú ich modely s batériovou koncepciou, pretože sú u užívateľov obľúbenejšie. Stále ich však rad výrobcov ponúka, a to ako v prevedení 2v1, tak predovšetkým 3v1. Tyčové vysávače 3v1 napájané káblom pritom môžu byť veľmi dobrou voľbou, pretože sa vďaka elektrine zo siete nemusí obmedzovať ani sací výkon vysávača, ani schopnosť vytierania.

 • Akčný rádius – Akčný rádius ovplyvňuje predovšetkým dĺžka napájacieho kábla a udáva dosah vysávača od elektrickej zásuvky. Údaj o dosahu obsahuje nielen dĺžku kábla, ale aj dĺžku samotného vysávača.

Zberná nádobka

Výrazne ovplyvňuje priebeh celého upratovania. Jej objem určuje, ako často ju bude treba vyprázdňovať a akým spôsobom. Nezabudnite si pri kúpe vysávača tento parameter zistiť, a to predovšetkým pri vreckových modeloch, kde rozhoduje o početnosti vymieňania sáčkov. Objem by ste mali zvoliť podľa veľkosti vysávanej plochy.

 • Byt s rozlohou do 50 m2 postačí zberná nádobka okolo 2,5 litra.
 • Byt s rozlohou do 150 m2 zvoľte nádobku s objemom 2,5 až 4 litre.
 • Pre väčšie plochy kúpte vysávač s čo najväčšou nádobkou, ideálne nad 4 litre.
 • Bezvreckový tyčový vysávač sa odporúča vyprázdňovať po každom použití, preto postačí menšia nádobka s objemom 1 liter.

Vreckový tyčový vysávač

Bol rozšírený hlavne skôr, keď bezvreckové modely na trhu boli menej zastúpené. Niekto naňho však stále nedá dopustiť, a to vďaka jeho vysokému výkonu a kvalitne zachyteným nečistotám. Vyprázdňovanie prebieha jednoducho vybratím vrecka a výhodou je, že sa vo vzduchu pri jeho vybratí nevíri prach. Vrecká sú v predaji obvykle po niekoľkých kusoch v rôznych veľkostiach. Výdrž vrecka záleží na jeho veľkosti a frekvencii vysávania, obvykle je to ale zhruba mesiac. Bohužiaľ práve vrecká zvyšujú náklady na vysávanie a nie sú príliš šetrné k životnému prostrediu.

Bezvreckový tyčový vysávač

Miesto vrecka disponuje iba nádobkou, do ktorej sú nečistoty odvádzané. Dôležitou časťou bezvreckových modelov je filter, ktorý je nutné často čistiť kvôli jeho zanášaniu. Nádobka sa vyprázdňuje po jej vybratí z tela vysávača s pri vysypávaní sa môže prach dostať opäť do vzduchu, čo nie je vhodné najmä pre alergikov. Veľkou výhodou je však absencia vrecúšok, teda lacnejšia prevádzka a tiež väčšia ekologickosť.

Filtrácia

Je veľmi dôležitou súčasťou každého vysávača ao jej parametroch by sa mali informovať hlavne alergici. Filtrácia sa stará o čistenie vzduchu, ktorý je z vysávača vypustený späť do miestnosti. Filter nenájdete vo vysávači iba jeden, ale nachádza sa v ňom obvykle viacstupňový systém filtrácie. Bezvreckové modely využívajú odstredivú silu vírivého vzduchu, čo je považované za prvý stupeň filtrácie. Ďalšími stupňami by mali byť HEPA filtre. Pri vreckovom modeli je prvým stupňom filtrácie práve sáčok.

Hepa filter

HEPA je skratkou pre „High Efficiency Particulate Air filter“ (vysoko efektívny vzduchový filter pevných častíc). Je ceneným kvalitným filtrom, ktorý zachytí aj najjemnejšie častice zo vzduchu. Je nevyhnutnou súčasťou vysávačov pre alergikov a osoby s dýchacími problémami. Prvýkrát bol vyrobený kozmickou agentúrou NASA na ochranu kozmonautov vo vesmíre pred nebezpečnými časticami.

Je vyrobený zo skleného mikrovlákna a zložený do harmoniky, aby zachytil aj tie najjemnejšie nečistoty. Harmonika je vložená do pevného rámu, v ktorom je zaistené dokonalé tesnenie. Vo vysávači sa nachádza pred vstupom vzduchu do motora a zachytí všetko, čo nezachytili predchádzajúce filtre. Aby bol maximálne účinný a nezanášal sa, je dôležitá aj kvalita ostatných filtrov či zberného vrecka. Zanesený filter taktiež značne zvyšuje spotrebu vysávača, preťažuje motor a znižuje saciu silu.

Účinnosť HEPA filtrov

Uvádza sa pomocou stupnice 10-17, pričom filtre, ktoré sa inštalujú do vysávačov, majú triedu 13 alebo 14. Najúčinnejšie filtre sa používajú vo farmácii alebo na operačných sálach. Filtre triedy 10-12 sú aktuálne označované ako EPA, trieda 13-14 HEPA a účinnejšie filtre sa nazývajú ULPA. Filter triedy 10 zachytí 85 % nečistôt s rozmermi 0,1 až 0,3 mikrometrov, pri triede 12 je to 99,5 % a pri triede 13 je účinnosť zachytenia častíc 99,95 %. HEPA filter triedy 13 v praxi zachytí 9995 častíc a prepustí ich iba 5. (zdroj: emw.de)

 • Typy HEPA filtrov – Ďalej sa delia do dvoch skupín podľa možnosti čistenia, a to na umývateľné a neumývateľné. Umývateľné sú nákladnejšie, ale ich údržba je značne jednoduchšia a hygienickejšia. Pri zanesení ich možno ľahko opláchnuť pod tečúcou vodou, nechať uschnúť a vložiť späť do vysávača. Neumývateľné filtre sú lacnejšie, avšak ich čistenie je zložitejšie. Očistiť ich možno pomocou metličky alebo vyfúkaním stlačeným vzduchom.
 • Životnosť HEPA filtra – V informáciách od výrobcu sa dočítate o životnosti okolo 1 roka, a to pri vreckových modeloch. U bezvreckových to býva kratšiu dobu, asi pol roka, pretože je filter viac namáhaný. Životnosť umývateľného aj neumývateľného filtra je zhruba rovnaká.

Vodná filtrácia

U tyčových vysávačov nebýva príliš častá, a pretože je späť do miestnosti vyfukovaný iba čistý vzduch, je ideálnou voľbou pre alergikov. Nečistoty, ktoré vysávač nasaje, putujú do nádržky s vodou, kde sa bezpečne zachytia. Prachové častice sa vďaka neprítomnosti vrecka alebo klasickej zbernej nádobky nevíria späť do miestnosti a po konci upratovania sa voda s nečistotami jednoducho vyleje a vymení za vodu čistú.

Výkon

V informáciách u sieťového tyčového vysávača by ste mali nájsť hodnotu príkonu, podľa ktorého sa dá výkon ľahko porovnávať. Okrem toho by mal výrobca uvádzať aj hodnotu sacieho výkonu, ktorý je dôležitý pre kvalitné upratovanie. Je udávaný vo wattoch (W) a čím je vyššia hodnota, tým vyššia by mala byť sacia sila vysávača. Aby však vysávač dosahoval perfektných výsledkov, musí mať vedľa vysokého sacieho výkonu aj kvalitný motor, kvalitne prevedené tesnenie a filtre. Sací výkon sa pohybuje v hodnote od 30 W do viac ako 300 W.

U akumulátorových modelov sa so sacou silou často nestretnete, u nich sa dá výkon porovnávať pomocou napätia batérie. Čím vyššie napätie batérie vysávač má, tým výkonnejšie je a tým pádom tiež lepšie vysáva. Niektoré vysávače sú vybavené aj reguláciou výkonu, ktorú je možné si prispôsobiť podľa množstva vysávaných nečistôt.

Hmotnosť a rozmery

Tyčový vysávač sa vyznačuje obvykle nízkou hmotnosťou a nenáročnosťou na priestor, preto je vhodný aj do menších bytov. Šírka býva okolo 25 cm a dĺžka asi 1 meter. Väčšina modelov má hmotnosť od 3 kg do 5 kg, najľahšie modely vážia okolo jedného kilogramu. Robustné a vysoko výkonné tyčové vysávače môžu dosahovať hmotnosť až 10 kg, čo môže už mnohým spôsobovať problémy s ovládaním.

U akumulátorových vysávačov môže byť hmotnosť uvádzaná bez batérie, čo môže byť pre spotrebiteľa zavádzajúce. Starší užívatelia a ženy, ktoré musí vysávač prenášať do ďalších poschodí ocenia čo možno najľahší model, preto by mali tento parameter sledovať s vyššou pozornosťou a porovnať si podobné modely medzi sebou.

Hlučnosť

Hlučnosť sa uvádza v decibeloch (dB) a výkonný tyčový vysávač s káblom môže vydávať hluk až 90 dB, čo už môže byť obťažujúce. Menej hlučné sú akumulátorové modely kvôli nižšiemu výkonu. Modely s hlučnosťou iba 60 dB sa radia medzi najtichšie, pričom najviac modelov má mieru hluku okolo 80 dB.

Energetický štítok vysávačov

Pretože je meranie jedného vysávača v odbornej skúšobni nákladným procesom, začali si výrobcovia testovať svoje produkty sami. Preto sa začali uvádzať nepresné informácie a každý vysávač sa chválil energetickou triedou „A” a líšili sa medzi sebou iba počtom znamienok „plus” za písmenom. Z tohto dôvodu európska komisia štítky pre vysávače na suché vysávanie roku 2019 zrušila na neurčitú dobu s tým, že nová podoba energetického štítku pre vysávače sa pripravuje. (zdroj: mpo.cz)

Pre kontext na nich bola udávaná ročná spotreba, hlučnosť, trieda účinnosti vo vysávaní kobercov a tvrdých podláh a tiež kvalita filtrácie. Ako bude nová podoba štítkov vyzerať nie je doposiaľ známe.

Príslušenstvo

Pokiaľ nemáte v pláne vysávať iba jeden druh povrchu a chcete zbaviť prachu všetky rohy v domácnosti, príde vhod dodatočné príslušenstvo.

 • Turbokefa – Hubica určená na efektívnejšie vysávanie koberca. Valce si ľahko poradia so zvieracími chlpmi, vlasmi a inými nečistotami, ktoré kefy vytiahnu z koberca von. Mal by byť nevyhnutnou súčasťou vysávača pre majiteľov maznáčikov zdržiavajúcich sa v domácnosti.
 • Štrbinová hubica – Slúži na vysávanie zle dostupných miest, napríklad medzi nábytkom, v rohoch a štrbinách.
 • Podlahová hubica – je univerzálnym nástavcom, ktorý poslúži nielen na vysávanie podláh, ale aj menej znečistených kobercov.
 • Hubica na parkety – je určená predovšetkým na tvrdé podlahy a je navrhnutá tak, aby nepoškodila parkety.
 • Flexibilný kĺb – Vďaka nemu ľahko vysajete napríklad pod nábytkom.
 • Závesný systém/stojan – Slúži na skladovanie vysávača a šetrí miesto. Súčasťou systému akumulátorových modelov býva aj nabíjacia stanica. Stačí teda vysávač uložiť a ihneď sa začne nabíjať.

Funkcie

Tyčové vysávače ponúkajú čoraz viac užitočných funkcií uľahčujúcich upratovanie vášho bytu.

 • Regulátor výkonu – Predovšetkým u výkonnejších vysávačov určite využijete reguláciu výkonu. Zvyšuje efektivitu vysávania, pretože vysávač nebude vysávať na maximum, keď to nebude potrebné. Sofistikovanejšie modely dokážu automaticky určiť potrebnú silu sania podľa typu povrchu.
 • Indikátor naplnenia zbernej nádoby alebo vrecka – Je základnou funkciou vysávača v podobe kontrolky. Upozorňuje používateľa na nutnosť vyprázdnenia nádoby alebo výmeny vrecka na nečistoty.
 • LED prisvetlenie – poslúži pri vysávaní temnejších priestorov.
 • Parkovanie v horizontálnej polohe – Tyčové vysávače zvládnu stáť samy bez toho, aby ste ich museli opierať o stenu.
 • Sklopná rukoväť – Príde vhod, pokiaľ nemáte dostatok miesta na skladovanie vysávača.
 • Mokré vysávanie – Vysávač zvládne vysať aj tekutinu, takže ho možno použiť na mokré čistenie kobercov.
 • Vytieranie – Tyčový vysávač s mopom dokáže nielen vysať, ale aj vytrieť. Súčasťou je preto nádobka na vodu a mopovacia textília.
 • Funkcia 2v1 – Umožňuje vysávač rozložiť na viac častí, čím vznikne ručný akumulátorový vysávač vhodný napríklad na upratovanie automobilu či zle dostupných miest.

Otázky pri výbere tyčového vysávača

Tyčový vysávač 2v1 alebo 3v1, aký je rozdiel?

Pokiaľ má tyčový vysávač bez kábla označenie 2v1, znamená to, že z neho je možné vybrať ručný aku vysávač. Ten príde vhod predovšetkým pri upratovaní menších priestorov, záhybov pri pohovke alebo interiéri vozidla. Model 3v1 je navyše obohatený o funkciu vytierania, má navyše nádržku na vodu a špeciálnu textíliu.

Je tyčový vysávač vhodný na koberce?

Nie každý. Tyčový vysávač na koberce by mal obsahovať príslušenstvo v podobe turbokefy a mať dostatočný výkon. Výkonný tyčový vysávač si potom poradí nielen so zvieracími chlpmi, ale aj s vlasmi a inými nečistotami. Model s reguláciou výkonu je možné pri vysávaní koberca nastaviť na vyššiu saciu silu pre vyššiu efektivitu.

Zvládne tyčový vysávač vytierať?

Áno, ale vysávanie a vytieranie v jednom zvládne iba tyčový vysávač s označením 3v1. Súčasťou je nádobka na vodu a taktiež mop z kvalitnej textílie. Ocenia ho domácnosti so zvieracími miláčikmi a deťmi, kde je potrebné vytierať denne. Niektoré modely ponúkajú okrem toho aj mokré čistenie kobercov.

Aké sú najlepšie značky tyčových vysávačov na trhu?

Medzi najlepšie značky a výrobcov tyčových vysávačov patrí Miele, Bosch, Sencor alebo Electrolux. Obľúbené sú aj tyčové vysávače Eta, Philips, Rowenta, Kärcher alebo Leifheit.

Tipy pre efektívne vysávanie

Hoci sa vysávanie javí ako jednoduchá činnosť, existuje pár pravidiel, ktoré treba dodržiavať.

 • Vysávajte až po stieraní prachu – Aby ste sa zbavili čo najviac prachu v miestnosti, najprv ho zotrite a až potom vysávajte miestnosť. Najlepšie je začať upratovanie miestnosti od zhora.
 • Využívajte vhodné hubice – Najefektívnejšie upratovanie docielite výmenou hubíc podľa povrchu, na ktorý sú určené.
 • Vysávačom nepohybujte príliš rýchlo – Rýchle ťahy hubicou nevysajú všetky nečistoty, preto sa sústreďte na pomalšie pohyby.
 • Regulujte sací výkon – Niekedy postačí menší sací výkon, pre iné povrchy je potrebný výkon maximálny.
 • Po vysávaní podlahy vytrite na mokro – Elegantným riešením môže byť tyčový vysávač s vytieraním.

Údržba

Tyčové vysávače podliehajú väčšiemu opotrebovaniu než klasické vysávače. Často sa používateľom poškodia rôzne časti, ako zberná nádobka, telo či sacia hubica. Preto by sa s vysávačom malo zaobchádzať opatrne, nenarážať do nábytku a starostlivo prečítať návod na použitie. Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie nádobky na nečistoty (po každom použití) a taktiež čistenie filtrov. Pri aku modelov môže byť problémom batéria, ktorú je nutné vymeniť, keď už jej výdrž na vysanie celého priestoru nestačí.