Vyberáme najlepší tyčový vysávač

Voľba domáceho vysávača môže padnúť na podlahový alebo tyčový vysávač, ktorý je mobilnejší, predovšetkým ak ide o aku modely bez napájacieho kábla. Hybridné tyčový vysávač 2v1 navyše zahŕňa ručný vysávač pre drobný upratovanie. Všeobecne nemožno čakať rovnakú účinnosť ako pri podlahovom typu, predovšetkým u kobercov, na tvrdej podlahe dosahuje porovnateľné výsledky. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie tyčové vysávače na rok 2018, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov. Ak máte v domácnosti alergikov, mali by ste venovať pozornosť filtráciu a prítomnosti HEPA filtru.

Najlepšie tyčové vysávače 2019

VzhľadModelZdroj energie 
Philips PowerPro Duo FC6168/01Aku (Li-ion)
Hyundai VC 020Sieťový
Electrolux Ergorapido ZB3101Aku (Li-ion)
ETA Milio 2446 90000Aku (Ni-Mh)
Rowenta Air Force RH8879WOAku (Li-ion)
ETA Aqualio 1448 90000Aku (Li-ion)
Gallet Evreux ASP 912Aku (Ni-Mh)
ETA Sting 2430 90013Sieťový
Bosch BBHMOVE5NAku (Ni-Mh)
Hoover Athen Evo ATV252LTAku (Li-ion)

Recenzie tyčových vysávačov

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168 recenzie

Vysoký sací výkon ponúkne bezvreckový tyčový vysávač Philips PowerPro Duo vo verzii 2v1, a to vďaka cyklónovej filtrácii. Lítiovú batériu nabijete do 5 hodín a vysávať vydrží zhruba 35 minút. To je dostatočný čas aj pre väčší byt. Po upratovaní možné nádobu na prach vybrať a vyprázdniť. Vysávač disponuje bežným penovým filtrom. K plusom možno zaradiť samostatne stojaca polohu, ktorá sa hodí pri skladovaní aj počas samotného upratovania. Vo výbave je okrem iného hubica TriActive Turbo s motorizovaným kefou, ktorý by si mal poradiť s chumáčmi a zvieracími chlpmi na koberci, pohovke či vankúšmi.

Pre – Sací výkon, verzia 2v1, hmotnosť
Proti – Bez HEPA filtru

ZISTIŤ CENU

Hyundai VC 020

Hyundai VC 020 recenzieTyčový vysávač Hyundai VC 020 disponuje tiež malým ručným vysávačom, pretože ide o verzii 2v1. Malá nádoba na prach predurčuje tento bezvreckový vysávač skôr do malých priestorov a prívodný kábel umožní akčný rádius 8 m. Vysávač je relatívne ľahký a skladný vďaka sklápacie rukoväti. Nižší príkon tyčového vysávača umožňuje efektívne upratovanie hlavne podláh, na koberci bude mať problém. Umývateľný HEPA filter zachytí prachové mikročastice a je teda vhodný aj pre alergikov.

Pre – Sklápacia rukoväť, HEPA filter, cena / výkon
Proti – Slabý výkon na koberce, výbava

ZISTIŤ CENU

Electrolux Ergorapido ZB3101

Electrolux Ergorapido ZB3101 recenzieĽahký aku vysávač Electrolux Ergorapido je dostatočne mobilný vďaka systému EasySteer, ktorý umožňuje manévrovať s prístrojom o 180 stupňov a veľkým kolieskam. Vysávač má bezvreckovou filtráciu a dva stupne výkonu podľa typu povrchu. V prevádzke vydrží 21 minút a o potrebe dobitie, ktoré trvá cca 3 hodiny, vás informuje signalizačné svetlo. Typ 2v1 umožní tiež ručné vysávanie a turbokefa zase vyššiu efektivitu.

Pre – Manipulácia, rýchlosť nabitia, regulovateľný výkon
Proti – Chudobné príslušenstvo

ZISTIŤ CENU

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenzieĎalšej tyčový aku vysávač s cyklónovou filtráciou je Eta Mili. Je to bezvreckový vysávač s pomerne malou zbernou nádobou a výdržou (20 minút), teda skôr pre menšie plochy. Disponuje rotačnou kefou určeným na parkety a dlažby, ďalej vankúšovú hubicou na čalúnenie, štrbinovú hubicou a HEPA filtrom. Skladuje sa v stojane, ktorý slúži zároveň na nabíjanie a pohodlnú manipuláciu zaisťuje pogumovaná ergonomická rukoväť. Priebeh a stav nabitia indikuje pomocou svetelnej kontrolky.

Pre – Rozsah príslušenstvo, HEPA filter
Proti – Nízka prevádzková výdrž

ZISTIŤ CENU

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO recenzieK najúčinnejším tyčovým vysávačom bez vysávačom patrí Rowenta Air Force, ktorý sa vyrovná klasickým vysávačom. Lítiové akumulátory zaistí prevádzku až na 65 minút s dobitím do 6 hodín. Nečistoty sú oddeľované pomocou cyklónovej filtrácie, nasatím skrze tenkou saciu hubicu a rotačné turbokefa. Rýchlosť prietoku je regulovateľná v 3 stupňoch, takže možno výkon prispôsobiť vysávanému povrchu a predísť poškodeniu. Zaujímavým doplnkom sú LED diódy pre temné miesta, však celkový dojem kazia prítomnosť bežného penového filtra.

Pre – Výkon vysávače, prevádzkové výdrž, regulovateľná rýchlosť
Proti – Penový filter, objem nádoby na prach

ZISTIŤ CENU

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenzieNeobvyklým modelom je tyčový vysávač s vodnou filtráciou ETA Aqualia 1448 90000. Takýto vysávač bude vhodný hlavne pre osoby citlivé na prach alebo alergikov, pretože sa prach a nečistoty nevracia späť do ovzdušia, a navyše zbytočne nezanáša HEPA a penový filter. Filtrácia má teda niekoľko vrstiev a k tomu UV svetlo dezinfikujúci nádobu s vodou. Karbónový filter tiež neutralizuje pachy. Tiež výdrž je nadpriemerná a v prevádzke zostane až 50 min. Sací výkon možno nastaviť na dve polohy, kde jeden je tichý (silent) mód.

Pre – Viacvrstvová filtrácie, prevádzkové výdrž, tichý mód
Proti – Nepraktický rotačná kefa pri vysávaní kobercov

ZISTIŤ CENU

Gallet Evreux ASP 912

Gallet Evreux ASP 912 recenzieGallet Evreux ASP 912 je špecifický objemnejší nádobou na prach (0,8 litra), ktorá patrí medzi nadpriemerné, a tiež relatívna tichosťou. Nejde úplne o vysávač na koberce, ale s povrchovými nečistotami by si mal poradiť, a to s pomocou elektrického kefy, ktorý zvyšuje jeho účinnosť. Filtrácia vysávače pozostáva z dvoch filtrov, sieťového a textilného. Prístroj je pomerne ľahký a má dobré príslušenstvo, presnejšie rotačné hubicu, štrbinovú hubicu a kefku.

Pre – Hlučnosť, objem nádoby, cena / výkon
Proti – Prevádzková výdrž a doba nabíjania

ZISTIŤ CENU

ETA Sting 2430 90013

ETA Sting 2430 90013 recenzieETA Sting je výnimkou, keďže ide o sáčkový tyčový vysávač s papierovou filtráciou a dvoma mikrofiltrami na vstupe a výstupe. Objem vrecka je 1,1 l a príkon vysávača 800 W. Akčný rádius je 7 metrov a spolu s 6 metrovým napájacím káblom by nemal byť problém vysať kdekoľvek v izbe. Pre zábudlivé povahy má bezpečnostnú poistku proti vysávanie bez vrecka. Vo výbave nájdete predlžovací plastovú trubicu, štrbinovú trúdovi a vankúšový nástavec pre čalúnenie a textil.

Pre – Manipulácia, nástavce
Proti – Napájací kábel skôr do menších priestorov

ZISTIŤ CENU

Bosch BBHMOVE5N

Bosch BBHMOVE5N recenzieFinalista produktu roka 2014 a 2016 je aku tyčový vysávač Bosch BBHMOVE5N vo verzii 2v1 s ručným vysávačom na nábytok alebo drobné smeti. Vysávač nezaberie príliš miesta vďaka skladnému madlu. Prevádzkové výdrž na jedno nabitie je približne 36 minút, nabíjanie trvá pomerne dlhú dobu a sací výkon možno regulovať v dvoch úrovniach. Dlhé nabíjanie, chýbajúce indikácia stavu nabitia a malá nádoba na prach sú očividnými zápory tohto prístroja.

Pre – Skladnosť a hmotnosť, prevádzkové výdrž, 2v1
Proti – Kapacita nádoby na nečistoty, doba nabíjania

ZISTIŤ CENU

Hoover Athen Evo ATV252LT

Hoover Athen Evo ATV252LT recenzieTyčový aku vysávač Hoover Athen Evo ponúka nadštandardné prevádzková výdrž (až 60 minút) s výkonnou lítiovou batériou, ktorá sa rýchlo dobíja (iba 4 hodiny). Aj z hľadiska sacieho výkonu má čo ponúknuť a poradí si s podlahami, kobercom aj ťažko prístupnými miestami. Presne tieto tri módy možné regulovať. O filtráciu sa stará predmotorový EPA filter a nečistoty smerujú do objemné nádoby na nečistoty. Šetrnosť prístroja k nábytku a povrchu zaisťujú pogumované kolieska.

Pre – Prevádzková výdrž a doba nabíjania, kapacity nádobky
Proti – Nie je vo verzii 2v1

ZISTIŤ CENU

Ako vybrať tyčový vysávač

Na úvod je potrebné uviesť, že nemožno očakávať rovnaký výkon ako u podlahového typu a tyčový vysávač rovnako ako robotický vysávač nie je jeho plnohodnotnou alternatívou. Pri samotnom výbere budú rozhodujúce metriky prevádzková výdrž, potrebný sací výkon v závislosti na vysávanie povrchu a typ filtrácie. Tyčové vysávače sa potom najlepšie hodí do menších domácností s tvrdou podlahou.

Bezdrôtový (aku) alebo sieťový

K zásadným otázkam patrí, či zvoliť aku alebo sieťový model. V našom výbere je väčšina bezdrôtových, teda aku, poháňaných lítiovou batériou. S tým sa spája prevádzková výdrž (typicky 20-60 minút v závislosti na povrchu a stupni výkonu) a doba nabíjania. Oproti tomu sieťové modely obmedzujú priebeh upratovania svojím dosahom (6-7 metrový kábel) a akčným rádiom (8-9 m).

Bezvreckový či sáčkový

Bezvreckové vysávače v tomto prípade tvoria majoritu tyčových vysávačov a sáčkové sú v menšine. Výhodou vreckových vysávačov je lepšie schopnosť zachytenie nečistôt, na druhú stranu vyžadujú dokupovania sáčkov. K nevýhodám bezvreckových vysávačov patrí častejšie zanášaniu filtra a jeho údržba, avšak nič vás jeho prevádzka nestojí.

Filtrácia

Bežný základ zvyčajne tvorí penový alebo textilný filter s odlišnou účinnosťou. Alergici a všeobecne osoby citlivé na prach by mali voliť vysávač s kvalitným HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytávať mikročastice a zvyšovať účinnosť udržanie nečistôt vo vysávači. Pre maximálny komfort sa hodia viacstupňové, vodná filtrácia, ktoré filtrujú aj samotný pach vzduchu.