Vyberáme najlepší turistický batoh

TOP 3 outdoorové batohy

Deuter Futura 28

Husky SLOPER 45

Loap Saulo 65

Turistický batoh s kovovou chrbtovou výstuhou má veľmi dobre odvetraný chrbtový systém, mnoho vreciek a kompresné popruhy. Poteší vrecko na vak na vodu alebo pútko na turistické palice.Tento batoh možno použiť ako expedičný na viacdenné dobrodružstvo, alebo ako horolezecký. Má výborný pomer objem/hmotnosť, úpravu RIPSTOP a hlavnú komoru s dvomi vstupmi.Kvalitná krosná s výborným pomerom cena výkon. Má vysokú nosnosť, kvalitný chrbtový systém a mnoho možností pre uchytenie ďalšieho príslušenstva. Vnútorný priestor má dve komory s dvoma vstupmi.
+ Najprodyšnější chrbtový systém, pútko na turistické palice, príprava na hydrovak+ Dobrý pomer cena/výkon, nízka hmotnosť 1300 g, mnoho praktických doplnkov+ Nízka obstarávacia cena, kvalitné prevedenie, upevnenie ďalšie výstroje, vysoká nosnosť
- Nič zásadného- Nič zásadného- Bez vrecká na bedrovom páse

Orientačná Cena
110,45 €

Orientačná Cena
67,16 €

Orientačná Cena
55,99 €

Na túre je kvalitný turistický batoh nepostrádateľný. Vyberať môžete z nepreberného množstva veľkostí, farieb a dizajnov. Pri viacdennom pochodu musia outdoor batoh vydržať značnú záťaž a skvele padnúť na váš chrbát, aby nespôsoboval bolesti. Na krosne sa nachádza nespočetné množstvo drobných kapsičiek pre maximálny prehľad, výnimkou nie sú ani dodatočné funkcie, zvyšujúce komfort pri nosení, vrátane odvetrávacieho chrbtového systému. Pohodlné ramenné popruhy a bedrový pás uľavuje chrbtu, batoh neschádza a na chrbte oveľa lepšie drží. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie turistické batohy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie turistické batohy do 30l

VzhľadModelObjemHmotnosťRozmery (V׊×H)Bedrový/hrudný popruhPršiplášťDostupnosť
Husky STINGY 28 recenzie a testHusky STINGY 2828 l980 g50×28×20 cmÁno/ÁnoÁno
Deuter Futura 28 recenzie a testDeuter Futura 2828 l1280 g54×28×20 cmÁno/ÁnoÁno
Loap Alpinex 25 recenzie a testLoap Alpinex 2525 l930 g48×24×23 cmÁno/ÁnoÁno

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie turistické batohy do 40-50l

VzhľadModelObjemHmotnosťRozmery (V׊×H)Bedrový/hrudný popruhPršiplášťDostupnosť
Husky SLOPER 45 recenzie a testHusky SLOPER 4545 l1300 g60×30×21 cmÁno/ÁnoÁno
Osprey Farpoint 40 recenzie a testOsprey Farpoint 4040 l1440 g54×35×23 cmÁno/ÁnoNie
Salomon Out Week 38+6 recenzie a testSalomon Out Week 38+644 l815 g70×27×27 cmÁno/ÁnoNie
Osprey kestrel II 48 recenzie a testOsprey kestrel II 4848 l1630 g75×34×32 cmÁno/ÁnoÁno

Zobraziť celú ponuku

VzhľadModelObjemHmotnosťRozmery (V׊×H)Bedrový/hrudný popruhPršiplášťDostupnosť
Pinguin Explorer 60 recenzie a testPinguin Explorer 6045 l1300 g60×30×21 cmÁno/ÁnoÁno
Loap Saulo 65 recenzie a testLoap Saulo 6540 l1440 g54×35×23 cmÁno/ÁnoNie
Husky Ribon Ultralight 60 recenzie a testHusky Ribon Ultralight 6044 l815 g70×27×27 cmÁno/ÁnoNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie turistických batohov

Husky STINGY 28

Husky STINGY 28 recenzie a test

Turistický batoh Husky STINGY 28 má veľmi dobrý pomer cena/výkon a v recenziách ho hodnotia pozitívne desiatky spotrebiteľov. Vďaka svojmu objemu 28 litrov je veľmi praktický a má všestranné využitie. Hlavná komora je rozdeliteľná na dve časti, z čela batohu sa nachádzajú ďalšie dve menšie vrecká a na stranách sú elastické vrecká vhodné na fľaše s vodou. Poteší vodeodolný materiál s RIPSTOP úpravou, integrovaný pršiplášť a bedrový i hrudný popruh. Aj na základe skúseností mu nie je veľa čo vytknúť, iba raz zaznela pripomienka k menšiemu výškovému rozsahu hrudného popruhu.

+ Úprava materiálu RIPSTOP, kvalitný chrbtový systém NBS, nízka hmotnosť 980 gramov
Menšie výškový rozsah prsného popruhu

Deuter Futura 28

Deuter Futura 28 recenzie a test

Outdoor batoh s vystuženým chrbtom Deuter Futura 28 je podľa popisu veľmi všestranný, poslúži výborne v meste, pri ľahkej turistike, vodáctve aj na Via Ferratách. Tvar batohu výborne drží vďaka kovovej výstuhe v chrbte, má hrudný i bedrový pás a samozrejmosťou je tiež pršiplášť. Má kompresné popruhy a tiež niekoľko praktických vecí, ktorými lacnejšie batohy o rovnakej veľkosti nedisponujú. Ide napríklad o funkčné pútko na palice, čelnou elastickú kapsu na bundu, kompresné popruhy alebo o prípravu na vak na vodu. Vnútorný priestor je rozdelený na dve časti, ďalej poslúži vrecko na cennosti, čelné vrecko alebo dve bočná.

+ Najprodyšnější chrbtový systém, pútko na turistické palice, príprava na hydrovak
Nič zásadného

Loap Alpinex 25

Loap Alpinex 25 recenzie a test

Batoh na turistiku Loap Alpinex 25 je veľmi všestranný batoh, nestratí sa ako v meste, pri turistike a podľa slov výrobcu ani pri cyklistike. Má nízku hmotnosť 930 gramov a jeho objem 25 litrov je ideálnej na jednodňové výlety. Zaujímavosťou je jeho prepracovaný chrbtový systém AVS, ktorý sa nechá pre lepšiu údržbu úplne vybrať a je nezávislý na konštrukcii batohu. Poteší praktický integrovaný pršiplášť, alebo príprava na hydrovak. Na bokoch sú umiestnené vrecká a nad nimi kompresné popruhy, ktorými možno poloprázdny batoh ľahko stiahnuť. Pre pohodlné nosenie je prítomný ako hrudný, tak bedrový pás.

+ Vyberací chrbtový systém AVS, vhodný pre turistov i cyklistov, integrovaný pršiplášť
Nič zásadného

Husky SLOPER 45

Husky SLOPER 45 recenzie a test

Expedičný batoh Husky SLOPER 45 je ideálny na viacdenné nenáročné treky a vďaka nízkej hmotnosti 1300 gramov je vhodný aj ako horolezecký batoh. Hlavná komora má predné vrecko a druhý bočný vstup, ktorý prispieva k vyššej praktickosti. Pre chrbát je využitý chrbtový systém NBS, ktorý v sebe kombinuje kovové výstuhy. Nechýbajú sieťované bočné vrecká, hrudný i bedrový popruh, úchyty na trekové palice alebo nepremokavé zipsy. Poteší ďalej úprava materiálu RIPSTOP, integrovaná pláštenka, príprava na hydrovak alebo dostatok reflexných prvkov. Popruhy sú polstrované a samozrejmosťou sú aj kompresné popruhy.

+ Dobrý pomer cena/výkon, nízka hmotnosť 1300 g, mnoho praktických doplnkov
Nič zásadného

Osprey Farpoint 40

Osprey Farpoint 40 recenzie a test

Krosná do lietadla Osprey Farpoint 40 má veľmi kvalitné prevedenie a premyslené vnútorné členenie, vďaka ktorému získal mimo ďalšie i spotrebiteľské ocenenie Produkt roka. Svojimi rozmermi napĺňa definíciu príručnej batožiny mnohých leteckých spoločností, a pritom ponúka veľmi veľa priestoru s objemom 40 l. Má unikátne riešenou možnosť schovať popruhy do chrbtového systému, čo je pre prepravu nielen lietadlom praktické. Vnútri aj mimo sú kompresné popruhy, poteší vrecko na notebook, alebo malé dostupné vrecko na nevyhnutnosti. Naopak batohu chýba integrovaný pršiplášť, alebo bočné vrecká na fľaše s vodou.

+ Ocenenie produkt roku, veľmi kvalitné spracovanie a materiály, veľkosť príručnej batožiny
Bez pláštenky a bočných vreciek

Salomon Out Week 38+6

Salomon Out Week 38+6 recenzie a test

Cestovný batoh Salomon Out Week 38+6 je unikátny svojou veľmi nízkou hmotnosťou 815 gramov, ktoré je podriadené na tomto batohu všetko. Materiály sú ľahké a veľmi kvalitné a zaujme technológia Motion Fit s kompresnými popruhmi, vďaka ktorej sa dá batoh široko nastaviť tak, aby perfektne sedel väčšine osobám. Chrbtový systém je vystužený EVA penou, batoh má niekoľko menších vreciek, prípravu na hydrovak, pútko pre trekové palice i reflexné pútko pre pripevnenie blikačky. Do hlavnej kapsy sa dostanete aj bočným vstupom, čo zvyšuje jeho praktickosť.

+ Veľmi nízka hmotnosť 815 gramov, technológia Motion Fit, praktický bočný vstup
Bez integrovaného pršiplášťa

Osprey kestrel II 48

Osprey kestrel II 48 recenzie a test

Univerzálny trekingový batoh Osprey Kestrel II má objem 48 litrov a je vyrobený z tých najlepších materiálov, ktoré sa pre výrobu batohov používajú. Vďaka tomu obstojí aj v tých najdrsnejších podmienkach kdekoľvek po svete. Poznám je tiež veľkým množstvom doplnkov, ktoré s ním uľahčujú akejkoľvek cestovania. Má nastaviteľnú dĺžku chrbta so systémom AirScape, uchytenie palíc systémom Stow-on-the-Go System, sieťované vrecká, pútka alebo vnútorné odopínateľnou prepážku. Celý batoh možno stiahnuť kompresnými popruhmi StraightJacket, vyrába sa v niekoľkých farebných prevedeniach a v dvoch veľkostiach chrbtového systému.

+ Veľmi kvalitné prevedenie, mnoho vychytávok, odopínateľná vnútorná prepážka, kompresný systém
Bez reflexných prvkov

Pinguin Explorer 60

Pinguin Explorer 60 recenzie a test

Dvojkomorový batoh na cestovanie Pinguin Explorer 60 je vybavený nastaviteľným pohodlným chrbtovým systémom, ktorý batoh s objemom 60 l predurčuje na dlhé putovanie aj náročné horské treky. V chrbtovom systéme nájdeme duralové výstuže i HDPE dosku, ktorá prispieva k rozloženie záťaže. Veľmi praktický je potom systém 4WE-four way entry, vďaka ktorému sa dá do batohu dostať 4 vstupy. Má mnoho praktických vychytávok, vrátane odopínateľného veka batohu, ktoré sa dá použiť ako ľadvinka alebo taška cez rameno. Všetky určite poteší aj možnosť predĺženej záruky 12 rokov, ktorá zreteľne odkazuje na vysokú kvalitu spracovania aj použitých materiálov.

+ Možnosť predĺženia záruky, odopínateľné veko, systém 4WE-four way entry
Nemá reflexné prvky

Loap Saulo 65

Loap Saulo 65 recenzie a test

Turistický ruksak Loap Saulo 65 vyniká pomerne veľmi nízkou obstarávacou cenou a zároveň veľmi kvalitným prevedením, ktoré z nej robí v tejto oblasti prakticky bezkonkurenčný produkt. Jeho nosnosť 25 kg odkazuje ku kvalitnému spracovaniu, ktoré recenzie len potvrdzujú. Vybavený je chrbtovým systémom Aasia, ktorý bol vyvinutý pre najnáročnejšie podmienky a pre dokonalé rozloženie hmotnosti nákladu. Má balančné popruhy, veľa možností pre pripevnenie ďalšieho vybavenia a vnútorný priestor s dvoma komorami a dvoma vstupmi. Poteší výškovo nastaviteľný vrchlík aj anatomicky tvarovaný bedrový pás, ktorému však chýba praktické vrecko na drobnosti.

+ Nízka obstarávacia cena, kvalitné prevedenie, upevnenie ďalšie výstroje, vysoká nosnosť
Bez vrecká na bedrovom páse

Husky Ribon Ultralight 60

Husky Ribon Ultralight 60 recenzie a test

Turistický batoh 60l Husky Ribon Ultralight vychádza z rovnomenného typu obľúbeného batohu, v tomto prípade má však nižšiu hmotnosť iba 2000 g. Je celkovo veľmi dobre prepracovaný a vhodný na dlhé expedície aj túry do hôr. Tomu zodpovedajú aj bočné úchyty, kam je možné buď pripnúť trekové palice, alebo lyže. Do vnútorného priestoru sa dá dostať 3 mi vstupy, horné veko možno použiť ako ľadvinku a na polstrovaném bedrovom popruhu je prítomné praktické vrecko na drobnosti. Vodeodolný materiál je s technológiou RIPSTOP, nechýba pršiplášť a chrbtový systém DER je spevnený duralovými výstuhami.

+ Chrbtový systém DER, nízka hmotnosť, kvalitné polstrovanie, úchyty na lyže alebo palice
Nič sa nenašlo

Ako vybrať turistický batoh

Turistický batoh vyberajte predovšetkým podľa objemu a ďalej podľa pohlavia, pre ktoré je určený. Záleží na tvare vášho chrbta i výške trupu. Ako posledný vyberajte batoh na turistiku podľa vzhľadu. Batoh, ktorý je určený pre väčšie a častú záťaž, musí byť vyrobený z kvalitných vodeodolných materiálov. Funkčné prvky sú dôležité nielen u expedičných a horolezeckých batohov. Výber batohu, ktorý musí na chrbát presne padnúť, preto neradno zanedbať.

Objem batohu

Na výber je malý batoh na cesty až po objemný expedičný batoh s veľkým objemom. Pri výbere veľkého batohu je potrebné pamätať na jeho hmotnosť pri naplnení všetkým vybavením, príliš ťažký batoh na hory by výrazne sťažoval túru. Rolu hrá tiež ročné obdobie, respektíve teplota a počasie. Teplé oblečenie do chladných dní zaberie nemalý priestor, na rozdiel od letných tričiek.

Najväčší priestor v batohu zaberie jedlo. Ak plánujete túru cez horské chaty s možnosťou stravovania, ušetríte veľa miesta. Do miest, kde také možnosti nie sú, bude nutnosťou vybaviť sa jedlom na celý trek. Veľmi praktickým riešením môžu byť ultraľahká vákuovaná jedla, alebo ready-to-eat sterilizovaná jedlá, ktoré sú vyrobené zo 100% prírodných surovín. V niektorých prípadoch môže toto jedlo disponovať aj bezplamenným samo ohrevom, vďaka ktorému si jedlo ohrejete kedykoľvek a kdekoľvek za 12 minút (zdroj: adventure-menu.com).

Turistické batohy do 30l

Na predĺžený víkend s prenocovaním v hoteli bohato postačí turistický batoh 20l, do ktorého sa vojde oblečenie, fotoaparát, desiata a pitie. Je ideálnou príručnou batožinou do lietadla a ďalšou výhodou je nižšia obstarávacia cena i hmotnosť. Chrbtový systém však nebýva tak prepracovaný, ako u väčších batohov.

Turistický batoh 30l až 50l

Ak sa chystáte na pár dní pod stan, dobrou voľbou bude strednej ruksak 50l. Zbalíte do nej oblečenie, jedlo, tekutiny, spacák a menšie stan či bivakovací vak. Batoh sa dá vďaka popruhom zmenšiť pre prípad, že ho úplne nenaplníte. Môže poslúžiť aj ako horolezecký batoh, kedy musí pojať všetko vybavenie, ale nesmie byť príliš objemný. Výhodou stredných batohov je ich široké využitie.

Turistický batoh 50l až 70l

Je vhodný na viacdenné treky, kedy so sebou musíte vziať okrem oblečenia, jedla, riad, variče s plynovou kartušou tiež spacák, stan a náhradnú obuv. Využijú ho tiež rodiny, kedy sa do batohu rodičov musí zmestiť aj veci ratolestí. Turistický batoh 60l spravidla disponuje vylepšeným chrbtovým systémom s odvetrávaním a variabilitou vnútorného priestoru.

Turistický batoh 70l až 100l

Je nutnosťou na dlhé expedície v horách bez možnosti stravovania na chatách. Ruksak 100l pojme aj objemnejšie zimné oblečenie, spacák aj stan a má nosnosť viac ako 30 kg. Samozrejmosťou je priestor pre dostatok tekutín, jedla, riadu a plynové kartuše. U veľkoobjemových batohov je potrebné čo najviac znížiť ich hmotnosť vďaka ultralehkému vybaveniu. Veľký batoh má zdokonalený vnútorný priestor pre väčší prehľad a tiež prepracovanejší chrbtový systém, pohodlné popruhy a bedrový pás. Ich nevýhodou je väčšia hmotnosť a vyššia nákupná cena.

Využitie batohu

Trekingový batoh

Trekové batohy sú najrozšírenejšie a najuniverzálnejšie, dajú sa využiť aj v mestách, na festivaloch alebo pri schádzaní rieky. Vyrábajú sa vo všetkých veľkostiach a farbách, odľahčené modely z kvalitných materiálov sú pohodlné a nepremokavé. Batoh s menším objemom možno prevážať lietadlom ako príručnú batožinu. Aerolinky najčastejšie povoľujú batožinu s rozmermi okolo 55×40×20 cm s hmotnosťou 7-9 kg, niektoré i menej.

Expedičný batoh

Pre viacdňové náročnejšie expedície je nutnosťou kvalitný odľahčený batoh s vystuženým chrbtom a množstvom funkčných upínacích praciek. Prioritou je kvalita materiálu, kvôli čomu má expedičný batoh vyššiu obstarávaciu cenu. Vhodný na expedície je napríklad ruksak 80l.

Horolezecký batoh

Nie je vhodný príliš objemný batoh, preto má horolezecký batoh objem okolo 40 l. Dôraz je kladený na kvalitné, odľahčené materiály. Nájdete na ňom držiaky na cepíny, na helmu či lano. Chrbtový systém býva skôr jednoduchšie.

Výber podľa pohlavia

Batohy sa delia podľa pohlavia používateľa, na čom závisí predovšetkým stavba a veľkosť tela. Šírka ramien určí vhodný batoh na výlety.

 • Pánsky batoh – Je prispôsobený širším ramenám a odlišnému tvaru hrudníka. Zohnať sa dajú batohy aj pre vysoké postavy. Značí sa ako L a dĺžka chrbta je 50 cm a viac.
 • Dámsky batoh – Je vhodný pre ženy s úzkymi ramenami a kratším trupom, značí sa XS (do 40 cm) alebo S (s dĺžkou chrbta 40-44 cm). Popruhy sú dostatočne vypolstrované, aby netlačili na hrudník. Dámska krosná má väčšinou výraznejší farebné prevedenie a dizajn.
 • Unisex – Väčšina výrobcov sa zaoberá tiež výrobou univerzálnych batohov pre obe pohlavia. Výhodou je, že takýto batoh môže nosiť ktokoľvek. Popruhy a prackami možno do istej miery prispôsobiť veľkosť batohu a jedná sa väčšinou o batohy veľkosti M s dĺžkou chrbta 44-50 cm.
 • Detský batoh – V batohu s malým objemom, mäkkými úzkymi popruhy a farebným prevedením si dieťa môže nosiť desiatu, oblečenie i hračky všade so sebou. Batohy pre najmenších sú vybavené reflexnými prvkami pre vyššiu bezpečnosť a atraktívnym dizajnom.

Materiál batohu

Podľa materiálu často spoznáte, ako dlho batoh pri šetrnom zaobchádzaní vydrží. Najčastejšie sa stretnete s materiálom Cordura®, nazývaný tiež ako Nylon 6,6. Ide o technickú tkaninu vysoko odolnou proti roztrhnutiu alebo predratiu. Tkanina je ošetrená polyuretánovým záterom (PU) alebo teflónovou úpravou (tiež PTFE, polytetrafluorethen alebo GoteTex™).

Cordura má trikrát väčšiu pevnosť ako polyester a dvakrát než obyčajný nylon. Pri lacnejších batohov sa možno stretnúť s PVC alebo akrylátovými zátermi. Nepremokavý batoh musí mať tiež kvalitne zhotovené švy, ktoré sú kvôli veľkej záťaži viac náchylné na roztrhnutie. Dno býva často pogumované a zosilnené.

 • Ripstop – Niektoré batohy sú vybavené ripstop technológií. Tkanina má vzor so štvorčeky, ktoré zaisťujú pevnosť a odolnosť pri odrenie. V prípade pretrhnutia sa trhlina ďalej nešíri a je oveľa jednoduchšie ju opraviť.

Funkcie

Pre náročnejších horalov je dostatok funkčných prvkov pri výbere dôležitým parametrom.

Chrbtový systém

Je dôležitý aj na kratších výletoch. Vďaka nemu dochádza k odvetrávanie, čím sa redukuje potenie chrbta. Zaisťuje chrbtu tiež vyšší komfort bez otlačenín. Systém sa u rôznych výrobcov líši, niektorí používajú vetracie kanáliky medzi polstrovaním, niektorí sieťové prepážky alebo prelisy.

Bedrový pás

Pri jeho použití šetríte ramená a chrbticu, pretože nesie zhruba 3/4 hmotnosti batohu. Zapínanie pásu zaisťuje veľká spona z odolného tvrdeného plastu. Dĺžka pásu sa dá jednoducho nastaviť podľa postavy a zmienená spona musí byť ľahko rozopínateľná.

Ramenné popruhy

Musí byť dostatočne vypolstrované s primeranou šírkou. Sú najviac namáhané, preto musí byť vysoko kvalitné. Sú anatomicky tvarované, aby neodierali do paží alebo ramien. Na množstve batohov sa dá výška popruhov nastaviť na chrbtovom systému. Každý si ich môže posunúť do vyhovujúcej polohy, kedy sa rovnomerne rozloží hmotnosť. Popruhy by mali byť posadené asi 3-5 cm pod vrchnou časťou ramien, nemali by byť pod lopatkami.

Hrudný popruh

Postará sa o väčšiu stabilitu batohu na chrbte a zabraňuje skĺzavaniu ramenných popruhov. U dámskych batohov býva prispôsobený tak, aby netlačil na hrudník. Dĺžku je možné nastaviť podľa potreby.

Sťahovacie popruhy

Vďaka sťahovacím popruhom môžete zmenšiť objem batohu, ak ho úplne nenaplníte, alebo na ne pripnúť ďalšie vybavenie. Dôležité sú tiež balančné doťahy, vďaka ktorým si každý batoh nastavíte podľa svojho chrbta.

Vrecká

Ruksak na turistiku by mal obsahovať primeraný počet vreciek rôznych veľkostí. Predovšetkým doklady, mapu, slnečné okuliare, mobil alebo lekárničku je dobré mať stále po ruke, napríklad na bedrovom páse. Ak vreciek bude príliš, batoh stráca na prehľadnosti. Praktické je tiež vrchné aj spodné vrecko na veku batohu alebo postranné sieťky na fľašu s vodou. Vnútro batohu by malo mať oddelený priestor na viac častí.

Pršiplášť

Skoro u každého batohu nájdete na dne vrecko, v ktorom sa ukrýva ochrana proti dažďu. Aj keď by mal byť každý batoh čiastočne nepremokavý, v silnom daždi je vhodná väčšia ochrana. Po uschnutí pláštenky sa opäť zloží do vrecka a neprekáža.

Kompatibilita s hydrovakom

Vaky s vodou zaisťujú neustály prísun vody bez nutnosti rozoberaní krosny a hľadanie fľaše. Batohy, ktoré sú s vakmi kompatibilné, majú v oblasti ramena otvor na hadičku a na ramennom popruhu pútka na upevnenie. Hadička je teda stále v blízkosti úst a pri niektorých batohov je vak súčasťou.

Možnosti plnenie batohu

Batohy majú rôzne systémy zipsov aj vreciek a líšia sa spôsobom plnenia.

 • Horné plnenie – Veci v batohu sú prístupné iba z vrchu. Výhodou je väčšia odolnosť proti vlhkosti, nevýhodou je zlý prístup k veciam na dne batohu.
 • Čelné plnenie – Úložný priestor je prístupný z prednej strany batohu. Výhodou je lepšia organizácia vnútorného priestoru, nevýhodou je prílišné zaťaženie zipsov.
 • Kombinácia – Pri drahších batohov nájdete oba spôsoby plnenia.

Údržba

Aby trekingový batoh vydržal dlho, je potrebné sa o neho starať.

 • S batohom zaobchádzajte čo najšetrnejšie, neopierajte ho o ostré kamene, neklaďte ho do mokra a nepreťažujte ich maximálnu nosnosť.
 • Batoh do lietadla, do batožinového priestoru, by mal byť chránený obalom proti oderu pre prípad zlého zaobchádzania.
 • Po návrate z treku batoh očistite vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode, a to vrátane vnútorného priestoru.
 • Ak je odopínateľný chrbtový systém, dôkladne ho v ruke vyperte zvlášť.
 • Po uschnutí batohu ho môžete ošetriť vhodnou impregnáciou na batohy.
 • Batoh skladujte na suchom a vetranom mieste až do ďalšej výpravy.

Ako zbaliť trekový batoh

Pri balení je dôležité rovnomerné rozloženie hmotnosti všetkých vecí, ktoré so sebou nesiete.

 • Naspodok batohu patrí ľahšie veci, napríklad oblečenie a tiež veci, ktoré nepotrebujete príliš často vyberať.
 • Ak so sebou balíte stan, priestor využijete lepšie, keď jeho balenie rozdelíte do viacerých častí. Tropiko a vnútorný stan môže prísť na dno, tyčky a kolíky na bok batohu.
 • Najťažšie veci zbaľte hore, hneď pod veko.
 • Najdôležitejšie veci, napríklad mobil, lekárničku, nožík alebo doklady je nutné mať v dobre prístupných vreckách, ktoré sú ideálne chránené nepremokavým obalom.
 • Batoh po naplnení stiahnite kompresnými popruhmi, aby mal čo najmenší objem a veci sa v ňom nepohybovali.

Ako vybrať ruksak

Najdôležitejšou vecou je vybrať správny objem, preto je dôležité plánovanie, na aké dlhé výlety sa vydáte, či budete spať v stane a či sa budete stravovať iba z vlastných zásob. Pri viacdenných prechodoch hôr je dôležité sa uskromniť a vziať len to najnutnejšie. Keď zhromaždíte všetku výbavu vrátane jedla a tekutín, ktorú si budete baliť so sebou, zistíte, aký veľký batoh bude potreba.

Pokiaľ chcete v batohu nosiť vak na vodu, treba počítať aj miestom, ktoré zaberie. Batohy sa vyrábajú pánske, dámske a detské, podľa tvaru a veľkosti chrbta. Podstatné sú tiež vlastnosti a počet popruhov, aby batoh perfektne sedel na chrbte a nešmýkal sa. Nemenej významná je prítomnosť odvetrávacieho systému obmedzujúce potenie chrbta. Prihliadnite tiež k systému plnenia, najodolnejšie je horné plnenie, najpraktickejšie čelné plnenie a najlepšie batohy majú kombináciu oboch systémov.

Otázky pri výbere batohu na turistiku

Aký batoh na cestovanie lietadlom?

Cestovný batoh do lietadla musí spĺňať kritériá konkrétne aerolinky, ktoré sú rozdielne. Príručná batožina môže mať obvykle rozmery 55×40×20 cm, s hmotnosťou 5-10 kg. Najväčší možnou príručnou batožinou je turistický batoh 40l, ktorý je konštruovaný práve tak, aby tieto limity spĺňal. Pri odbavení väčšieho batohu ho dôkladne chráňte obalom, voľné popruhy a spony sú významným rizikom jeho poškodenie.

Aký batoh na hory?

Výber batohu závisí od dĺžky výletu a na možnostiach stravovania či spanie na horských chatách. Ak je túra niekoľko denná s vlastným stravovaním a spaním v stane, bude potrebný minimálne priestranný batoh 60l alebo expedičný batoh, kam sa vojde dostatok jedla a pitia, stan, spacák i náhradná obuv. Ak budete nocovať na horských chatách vrátane stravovania, stačí aj turistické batohy do 30l, kam si dáte len to najnutnejšie. Významnú úlohu hrá tiež ročné obdobie, v ktorom sa do hôr vydáte. Významne menej priestoru zaberie oblečenie pri horskej turistike v lete.

Ako veľký batoh na 3 dni?

Ak trvá výlet len pár dní, jedla a oblečenia nebude treba veľa. Preto postačí turistický batoh 40l, do ktorého sa zmestí všetko potrebné vrátane spacáku, bivakovacieho stanu a potrieb na varenie. Výhoda stredných batohov je ich všestranné využitie a možnosť stiahnutia pomocou popruhov, ak batoh celý nenaplníte.

Koľko litrový batoh na jednodňovú turistiku?

Na celodenný výlet je vhodný ľahký turistický batoh s objemom okolo 20 l. Zmestí sa do neho okrem jedla a pitia na celý deň tiež náhradné oblečenie a fotoaparát. Obľúbený je batoh s hydrovakom, ktorý zaistí nepretržitý prísun vody bez nutnosti batoh dávať dole.

Aké sú najlepšie značky turistických batohov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu turistických batohov patrí Husky, Deuter, Pinguin, Osprey, Salomon alebo Loap. Dobrým pomerom cena/výkon oplývajú turistické batohy Quechua, ktoré predáva Decathlon.