Vyberáme najlepší turistickú obuv

TOP 3 trekingové topánky

Crossroad DUST M

Salomon X ULTRA 2 GTX W

Merrell OUTMOST MID VENT GTX

Vysoké trekové topánky, ktoré zabezpečia stabilitu na rôznych druhoch teréne a vďaka vnútornej membráne Hydroguard neprepustí dovnútra vlhkosť. Hodí sa aj na veľmi náročné výstupy.Ľahké, kompaktné a zároveň robustný pánske turistické topánky. Zvršok je vyrobený zo špeciálnej technológie Sensifit, ktorá spolu s membránou Gore-Tex neprepustí dovnútra žiadnu vlhkosť.Dámske turistické topánky určené aj pre náročných výstupy za nepriaznivého počasia. Majú vodeodolný zvršok, vnútorné membránu Gore-Tex a pevnú podrážku na ktorej sa nachádza technológia Air Cushion, ktoré absorbuje nárazy.
+ Membrána Hydroguard
+ Okopová špica
+ Ľahké a súčasne robustné
+ Špeciálna technológia na zvršku
+ Vodeodolný zvršok
+ Vnútorná membrána a podrážka
- Do extrémnych mrazov nevhodná- Vyššia cena- Nič zásadné

Orientačná Cena
18,99 €

Orientačná Cena
84,99 €

Orientačná Cena
84,99 €

ZISTIŤ VIAC

ZISTIŤ VIAC

ZISTIŤ VIAC

Vybrať trekovú obuv je projekt, ktorý mnohokrát zaberie aj niekoľko dní. Nielen, že musí dokonale padnúť, ale pri skúšaní ťažko spoznáte, či vás v nich nezačnú bolieť nohy po 2 hodinách chôdze nerovným terénom. Pred nákupom kvalitných trekingových topánok sa musíte zamerať nie len na subjektívne pocity z obuvi, ale aj na objektívne kritériá ako materiál membrán, hrúbku podrážky či odolnosť proti vode. Keď sa vám podarí vybrať tie správne, predstavujú trekové topánky dlhodobú investíciu, ktorá vás vynesie na vrcholky hôr, pomôže prekonať úskalia skalných ciest a za každú cenu zaistí vašim chodidlám pohodlie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie turistické topánky pre rok 2020, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie turistické topánky (Test 2020)

VzhľadModelUrčenieVýškaZvršokMembránaPodošvaMedzipodrážkaDostupnosť
Salomon X ULTRA 3 PRIME GTXPánskeNízkeTextília, syntetikaGore-TexGumaEVAVIAC INFORMÁCIÍ
adidas ANZIT DLXPánskeNízkeKoža, syntetika-TraxionadiPRENEVIAC INFORMÁCIÍ
Columbia DUNWOODPánskeNízkeKoža-Omni-GripEVA, TechliteVIAC INFORMÁCIÍ
Crossroad DUST MPánskeVysokéKoža, syntetikaHydroguardGumaEVAVIAC INFORMÁCIÍ
Salomon QUEST 4D 3 GTXPánskeVysokéKoža, textíliaGore-TexHigh Traction ContagripEVA, 4D Advanced ChassisVIAC INFORMÁCIÍ
adidas TERREX AX2R GTX WDámskeNízkeSieťovinaGore-TexTraxionadiPRENEVIAC INFORMÁCIÍ
Lafuma Aneto Low LDDámskeNízkeKoža, textília-VibramEVAVIAC INFORMÁCIÍ
Salomon X ULTRA 2 GTX WDámskeNízkeTextília SensifitGore-TexContagripEVA, Advanced ChassisVIAC INFORMÁCIÍ
Crossroad CYBER WDámskeVysokéKoža, syntetikaHydroguardGumaEVAVIAC INFORMÁCIÍ
Merrell OUTMOST MID VENT GTXDámskeVysokéSemiš, MeshGore-TexM-Select GRIPEVA, Air CushionVIAC INFORMÁCIÍ

Recenzie trekových topánok

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX recenzie a test

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX sú ľahké a kompaktné trekové topánky, ktorých zvršok tvorí vodovzdorná textílie. Tieto topánky poskytujú chodidlu pri chôdzi dobrú ochranu (nájdete tu vystuženou gumovú špičku aj špeciálnu ochranu päty). Zvláštnosťou je odľahčená konštrukcia topánky a vrstva materiálu Salomon Advanced Chassis medzi podrážkou a medzipodrážkou. Vnútorná membrána je tvorená materiálom Gore-Tex a celková hmotnosť topánky je 370 g.

+ Nízka váha, komfortné a nepremokavé prevedenie
Nehodí sa na extrémne náročné terénne pochody

ZOBRAZIŤ PONUKU

adidas ANZIT DLX

adidas ANZIT DLX recenzie a test

adidas ANZIT DLX sú trekingové topánky so zvrškom vyrobeným z kombinácie textilného materiálu a kože. Tieto topánky sú vytvorené tak, aby umožňovali dobrý záber do všetkých strán a zároveň tlmili dopad. Veľkú úlohu tu hrajú použité technológie, ako adiPRENE, z ktorého je tvorená medzipodrážka či typy gumy TRAXION v podrážke. Zaujímavosťou je antibakteriálny stielka, ktorá zlepšuje komfortné vlastnosti topánok.

+ Pohodlná obuv s dobrým záberom do všetkých strán, antibakteriálna stielka
Podrážka má občas tendenciu kĺzať na mokrom povrchu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Columbia DUNWOOD

Columbia DUNWOOD recenzie a test

Columbia Dunwoody sú multišportové topánky, s koženým zvrškom a veľmi dobre odpruženou medzipodrážkou, vyrobenú z materiálu EVA, Techlite. V topánkach nie je žiadna membrána, takže sú priedušné, ale nehodia sa do chladných či veľmi vlhkých miest. Podrážka Columbia Dunwoody s názvom Omni-Grip sa vyznačuje veľmi dobrou priľnavosťou, ktorá zaručuje dostatočnú stabilitu aj na nerovnom teréne. Celkovo sa teda jedná o veľmi dobrú univerzálnu obuv, na náročné pochody ju však neberte.

+ Stabilita na najrôznejších typoch terénu, pohodlie aj pri dlhej chôdzi
Bez vnútornej membrány síce topánky viac dýchajú, ale ľahšie do nich prenikne chlad a vlhkosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Crossroad DUST M

Crossroad DUST M recenzie a test

Crossroad DUST M sú vysoké outdoorové topánky so zvrškom tvoreným kombináciou kože, syntetické textílie a polyuretánu. Tento zvršok je veľmi odolný proti mechanickému narušeniu a spolu s vnútornou membránou Hydroguard robí z týchto topánok dobrého kandidáta aj pre náročné túry. Tieto topánky majú aj okopovou špici, ktorá zabráni nepríjemným poranením prstov v prípade zakopnutia.

+ Kvalitná membrána Hydroguard neprepúšťa vlhkosť ani zimu, topánky sú robustné a veľa toho vydrží
Aj keď sa dajú použiť ako zimná treková obuv, pri väčších mrazoch by vám v nich predsa len mohlo byť príliš chladno

ZOBRAZIŤ PONUKU

Salomon QUEST 4D 3 GTX

Salomon QUEST 4D 3 GTX recenzie a test

Salomon QUEST 4D 3 GTX sú trekingové topánky, ktorých zvršok je vyrobený z kombinácie nubukovej kože a textílie. Jedná sa o špičkové pohorky, na ktorých nájdete veľmi tuhú, odolnú podrážku High Traction Contagrip, ktorá si poradí aj s veľmi členitým terénom. Vaše chodidlá udrží v bezpečí, suchu a teple vnútorné membrána Gore-Tex a špecialitou pre fajnšmekrov je aj špeciálna ochrana proti bahnu.

+ Pevná podrážka, kvalitná vnútorná membrána a ochrana proti bahnu
Predsa len o niečo drahšie ako väčšina obuvi z nášho výberu

ZOBRAZIŤ PONUKU

adidas TERREX AX2R GTX W

adidas TERREX AX2R GTX W recenzie a test

adidas Terrex AX2R GTX W sú dámske trekové topánky so zvrškom zo sieťoviny. Tieto topánky sa hodia do veľkého množstva terénnych podmienok, avšak na dlhé pochody v nich nevyrážajte. Jedná sa o nízke turistické topánky a váš členok by v nich nebol dlhodobo dostatočne podopretý. Za to v nich nájdete vnútornú membránu Gore-Tex, ktorá zabráni vniknutiu vlhkosti a podrážku aj medzipodrážka tvorené kvalitnými materiálmi (TRAXION, adiPRENE).

+ Dobrá stabilita vás udrží na rôznych druhoch povrchu a vnútorné membrána zaistí pohodlie v rôznych podmienkach
Sú relatívne nízke, takže nevhodné pre extrémne dlhé pochody

ZOBRAZIŤ PONUKU

Lafuma Aneto Low LD

Lafuma Aneto Low LD recenzie a test

Lafuma Aneto Low LD sú nízke turistické topánky, ktorých zvršok je tvorený kombináciou nubukovej kože a textílie. V týchto topánkach nenájdeme membránu, čo zvyšuje ich komfort pri dlhšom nosení a priedušnosť. Neznamená to však, že bez membrány budete mať neustále mokré nohy. Vďaka technológii Climactive tieto topánky kombinujú vlastnosti ľahkých turistických topánok s vlastnosťami nepremokavé obuvi do každého počasia.

+ Pevná podrážka Vibram, technológia Climactive, ktorá čiastočne nahrádza vlastnosti membrány
Stále skôr ľahšie topánky na turistiku, nevhodné na veľmi náročné túry

ZOBRAZIŤ PONUKU

Salomon X ULTRA 2 GTX W

Salomon X ULTRA 2 GTX W recenzie a test

Salomon X ULTRA 2 GTX W je turistická obuv so špeciálnym zvrškom vyrobeným z nepremokavej textílie Sensifit. Vďaka nej sa v týchto topánkach kombinuje ľahkosť s robustnosťou. Vo vnútri nájdete membránu Gore-Tex a na spodnej strane topánok sa s terénom stretáva tuhá podrážka Contagrip. Ide o pevné, dobre sediaci outdoorové topánky vhodné do najrôznejších podmienok a na veľmi dlhé pochody.

+ Ľahká, ale zároveň robustná konštrukcia, špeciálna technológia na zvršku, ktorá činí topánky priedušné a nepremokavé zároveň
Vyššia cena

ZOBRAZIŤ PONUKU

Crossroad CYBER W

Crossroad CYBER W recenzie a test

Crossroad CYBER W sú vysoké trekové topánky so zvrškom tvoreným kombináciou textílie a polyuretánu. Vo vnútri nájdete membránu Hydroguard, ktorá zabráni vstupu všetky vlhkosti, predovšetkým ak sa o ňu budete správne starať. Vyšliapnuť si v týchto prekvapivo ľahkých topánkach môžete aj na veľmi dlhé pochody do hôr, za každého počasia.

+ Veľmi dobrý pomer ceny a kvalitných vlastností
Dajú sa použiť aj ako zimné trekové topánky, ale sú nevhodné pre priamy kontakt so snehom

ZOBRAZIŤ PONUKU

Merrell OUTMOST MID VENT GTX

Merrell OUTMOST MID VENT GTX recenzie a test

Merrell OUTMOST MID VENT GTX sú dámske turistické topánky, ktorých zvršok tvorí kombinácia semišu a materiálu Mesh. Teto zvršok je vodeodolný, a preto sa hodí do každého počasia, k čomu prispieva aj vnútorné membrána Gore-Tex. Na podrážke M-Select GRIP nájdete špeciálnu technológiu Air Cushion, ktorá veľmi dobre absorbuje nárazy, čím šetrí vaše nohy pr dlhých pochodoch.

+ Vodeodolný zvršok, vnútorné membrána a podrážka, ktorá skvele tlmí nárazy a zvyšuje stabilitu
Nás nič nenapadá

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať trekingovú obuv

Turistická obuv je vhodná do najrôznejších terénov a mali by ste ju vyberať podľa miery záťaže, ktoré jej hodláte vystaviť. Ak sa sem tam prejdete po lúke, potom si vystačíte s normálnymi bežeckými topánkami. Ak sa ale chystáte tam, kde existuje poriadne prevýšenie a nerovný terén, bez dobrých vibrám sa nezaobídete. Poďme sa teda pozrieť na najdôležitejšie aspekty, ktoré by ste nemali pri hľadaní tých najlepších trekových topánok opomenúť.

Výška topánok

Nízke trekové topánky sú univerzálnym typom obuvi, ktorý môžete bez problémov nosiť pri rôznych príležitostiach po celý rok. Bývajú dostatočne pohodlné pre pochody na lesných cestách i mestských chodníkoch. U väčšiny nízkych turistických topánok sa nemusíte ani príliš báť ľahkej dažďovej spŕšky či rannej rosy, pretože majú často vodeodolnou úpravu. Nehodí sa však pre dlhé pochody ťažkým terénom, najmä ak nesiete ťažký náklad.

Pre náročnejších výstupy a dlhé výlety zvoľte vysoké turistické topánky. Rozdiel medzi nízkymi a vysokými trekovými topánkami spočíva okrem iného v opore poskytovanej vášmu členku. Bez spevnených členkov by aj kratšie túra vašim nohám príliš radosti neurobila. Vyššia trekové topánky sú väčšinou vybavené vychytávkami špeciálne určenými pre výstupy v rozoklané teréne, kde musíte počítať s nepríjemnou vlhkosťou. Medzi úpravy, ktoré na vysokých trekových topánkach nájdete, patrí tuhšie, vysoká podrážka, kožený vrchný materiál alebo priedušná membrána, ktorá v kombinácii s impregnáciou udrží vaše nohy v suchu a pohodlie.

Zvrchný materiál

Vrchný materiál turistických topánok býva z prevažne časti kožený, Koža má veľké množstvo veľmi žiaducich vlastností, ktoré každý turista ocení. Celokožená obuv sa vyznačuje dlhou životnosťou, vzhľadom k veľkej odolnosti voči mechanickým vplyvom. Kvalitná koža sa len tak neodrie. Navyše udržia vaše nohy v teple, čo u topánok z textilných materiálov môže byť docela problém, predovšetkým v teplotách blízko a pod bodom mrazu.

Textilný zvršok znižuje celkovú hmotnosť topánky, čo môže byť výhoda pri dlhých, ale relatívne nenáročných pochodoch, kde spoznáte rozdiel pri každom kroku. Textilný materiál sa ale oveľa ľahšie naruší a príde o nepremokavé či vodeodolné vlastnosti. Ak chcete, aby vám akýkoľvek druh obuvi, najmä však tie kožená, dlho vydržal, musíte venovať čas starostlivosť o ne. To znamená pravidelné vysúšaniu a impregnáciu.

Podrážka

Podrážka alebo odborne podošvu, je najviac namáhaným miestom na celej topánke, ktorá je v priamom kontakte s terénom. Jej hrúbka a zloženie materiálu, z ktorého je vyrobená, teda predstavuje jeden z najdôležitejších aspektov pri výbere trekových topánok. Podrážka tlmí nárazy (predovšetkým vďaka vrstva medzi zvyškom topánky a podrážkou, tzv. medzipodošvi) a zaisťuje vašu stabilitu. Stabilne by ste nemali stáť iba na suchom teréne, ale aj na zemi, ktorá je mokrá. Dobrá podrážka zabraňuje prekĺznutiu.

Dá sa povedať, že čím hrubšie podrážka, tým náročnejšie výšľap s ňou môžete absolvovať. Bohužiaľ, zároveň s hrúbkou podrážky narastá aj jej hmotnosť, takže silný podošva sa niekedy trochu prednesie. O tom, do akého terénu sa ktorá trekingová topánka hodí, napovie veľa aj pohľad na vzorku podrážky. Tučná, pevná podrážka typická pre trekingové topánky určené do hôr, máva hrubý, hlboký vzor, ktorý vám zaistí dostatočný záber pri chôdzi. Ľahšie topánky s nízkou podrážkou si nemôžu taký vzorku dovoliť, a práve preto sa oveľa viac hodí na nenáročné prechádzky.

Materiály, z ktorých sú podrážky vyrobené sa rôznia, ale na mnohých z nich narazíte na marketingové názvy špecifických zmesí gumy ako je asi najslávnejší Vibram či Traxion. To isté platí aj pre medzipodošvu. Dobrou zárukou kvality je označenie EVA, adiPRENE či Techlite.

Materiál membrány

Ochranná membrána je vnútro topánky, ktorý bude v priamom kontakte s vaším chodidlom. Nie všetky turistické topánky membránu potrebujú, ale ocenia ju tí, ktorí vedia, že budú prechádzať vlhkým prostredím. Membrána pomáha izolovať vašu topánku od vody v okolitom prostredí a udržuje ju v teple.

Zimné turistické topánky by teda membránu nemali postrádať. Naopak pre letné výlety pod modrým nebom sa viac hodí trekové topánky bez membrány, ktoré sú oveľa priedušnejšie a celkovo aj pohodlnejšie. Najčastejšie sa u trekových topánok stretnete s membránou zvanú Gore-Tex. Jej výhodou je, že keď sa nejaká tá vlhkosť do topánok štrbinkou predsa len dostane, Gore-texové membrána veľmi rýchlo vysychá. Nevýhodou predstavuje obmedzená životnosť tohto typu membrány.

Okrem Gore-Texu nájdete aj iné typy membrán, napríklad Hydroguard. Pre všetky typy membrány platí, že čím dlhšie je nosíte a čím intenzívnejšie topánky zaťažujete, tým viac sa membrána opotrebováva a stráca vodeodolné vlastnosti. Preto je nutné často opakovať dôkladnú impregnáciu.

Vodeodolnosť či nepremokavosť

Topánky na turistiku (do hôr) sa s veľkou pravdepodobnosťou stretnú s najrôznejšími zdrojmi vlhkosti, od dažďových prehánok, cez rannú rosu až po snehový pokrývka v blízkosti vrcholkov. Preto majú tieto outdoorové topánky špeciálnu úpravu, ktorá veľmi účinne odpudzuje vodu. Najčastejšie sa stretnete s termínmi vodeodolné (water ressistant) či nepremokavé (waterproof).

Či už zvolíte ktorúkoľvek verziu, nezabudnite sa o svoje topánky starať. Impregnácia je najmä dôležitá pre nepremokavé topánky, ktoré síce dokážu zabrániť prístupu vlhkosti, ale bez vašej pomoci by dlho nevydržali. Vodeodolná obuv si s náporom vody poradia všeobecne lepšie, ale ni starostlivosť o ne by ste nemali podceňovať.

Ďalšie prvky topánok

Neoceniteľným pomocníkom vo členitom, kamenistom teréne, je vystužená (najčastejšie gumová) špička. Topánky s vystuženou špičkou sa menej odírají, a hlavne s ňou zabránite odieraniu vašich vlastných nohách.

Nepodceňujte pri výbere topánok vlastnosti ich jazyka. Ideálne by mal byť všitý a dostatočne priliehavo kryť oblasť priehlavku.

Dobré šnurovanie vám umožní topánku poriadne utiahnuť a nebude sa počas chôdze často rozväzovať. U trekové obuvi hľadajte malé háčiky na bočnej strane, ktoré umožnia šnúrku zachytiť a lepšie zaviazať.

Pánske aj dámske turistické topánky bývajú väčšinou ušité z rovnakých materiálov a vyznačujú sa rovnakými vlastnosťami. Ak si všimnete rozdielu medzi cenami na prvý pohľad rovnakých topánok (teda toho, že topánky označené za dámske vyjdú lacnejšie), je vinníkom menší rozsah veľkostí u dámskych verzií. Dámske trekové topánky majú tiež občas tendenciu sa rýchlejšie opotrebovávať, práve kvôli menšej veľkosti.

Ako správne vyskúšať trekové topánky na predajni?

Trekové topánky je nutné vyskúšať a neoplatí sa ich kupovať naslepo. Uponáhľaný nákup môže mať za následok, že nesprávne topánky s vami odcestujú na hory, kde vám spôsobí veľkú veľa pľuzgierov a ďalších nepríjemností. Preto ich skúšanie na živo venujte dostatočné množstvo času a dobre sa naň pripravte.

Hoci pri pohľade na ne sa to nezdá, naše chodidlá cez deň mení svoju veľkosť. V neskorších popoludňajších a večerných hodinách bývajú napuchnuté a zväčšené. Tento stav je podobný situácii po dlhom pochode, takže sa na nákup trekových topánok vrhnite skôr až v neskorších častiach dňa. Do predajne si so sebou vezmite ponožky, v ktorých plánujete tráviť výlety po vrcholkoch. Jedine tak totiž dokážete presne zistiť, či vám dané topánky sedí.

Po nasadení topánok sa uistite, že vaše prsty majú vnútri dostatok miesta. Obuv, ktorá sedí veľmi na pevno a nedáva prstom priestor pre pohyb, sa pre dlhé túry rozhodne nehodí. Po nasadení topánky poriadne utiahnite a uistite sa, že jazyk zostáva na svojom mieste. Keby sa príliš voľne pohyboval, mohol by vás pri chôdzi nepríjemne odierať.

Nakoniec nezostáva než sa v trekových topánkach prejsť. Nestačí však len krátka prechádzka sem a tam, obíďte si celú predajňu niekoľkokrát dookola a pokiaľ možno vyskúšajte aj stúpanie po schodoch či chôdzi po nerovnom teréne.

Otázky pri výbere trekové obuvi

Aké trekové boty do hôr?

Ako najlepší pohorky sa všeobecne uvádzajú vysoké trekové topánky, ktoré oveľa lepšie obstoja v náročnom a kamenistom teréne hôr. Lepšie fixujú nohu vrátane členka, čo je v členitom horskom teréne potreba. Pravdepodobne so sebou ponesiete aj ťažší batoh, pre čo sú opäť vhodné vysoké členkové topánky na horské túry.

Podošva Contagrip vs Vibram?

Podrážka Contagrip je označenie kvalitných podošví iba u topánok výrobca Salomon, zatiaľ čo Vibram je talianska spoločnosť vyrábajúca len gumové podrážky pre rôzne značky bot. Nemožno povedať, že jedna značka podošví je lepšia ako druhá, vždy záleží na konkrétnych požiadavkách, ktoré od turistické topánky máte. Zároveň sú však obe značky zárukou vysokej kvality.

Aké trekové boty na výlet?

K nenáročným výletom dobre poslúži nízke trekové topánky, ktoré sú aj ľahké a chôdza v nich je pre väčšinu turistov pohodlnejšia. Nízka treková obuv poslúži spoľahlivo od jari do jesene, nechýba im membrána, ani kvalitná podošva. V súčasnosti tiež získavajú na popularite čím ďalej tým viac barefoot trekové boty s veľmi tenkou podrážkou.

Aké sú najlepšie značky trekové obuvi a kde ich kúpiť?

Poprednými značkami medzi kvalitnými trekovými topánkami sú Salomon, Columbia, ďalej Adidas, alebo Lafuma. Pre svoju nízku cenu sú obľúbené trekové topánky Crossroad od predajca Sportisimo a výborného pomeru cena výkon dosahujú aj topánky privátnych značiek obchodu Decathlon.