Vyberáme najlepší toustovač (sendvičovač)

TOP 3 sendvičovače

Eta Sorento 3151

Silvercrest SSMW 750 D1

Tefal SM 155233

Toustovač 4v1 je vhodný na prípravu trojuholníkových a hranatých sendvičov, vaflí a pre grilovanie mäsa či zapekanie rôznych druhov pokrmov. Disponuje štyrmi druhmi platničiek.Toastovač 3v1 zvládne pripraviť trojuholníkové sendviče, grilované mäso aj vafle. Sieťový kábel má dlhú dĺžku jeden meter a súčasťou balenia sú recepty.Kompaktný sendvičovač zvládne upiecť 4 trojuholníkové tousty a má nepriľnavý povrch, ktorý sa ľahko čistí. Dá sa uzamknúť a uskladniť vo vertikálnej polohe.
+ Jednoduchá údržba, cena/výkon, ocenenie produkt roku+ Vymeniteľné platničky, dlhý sieťový kábel, cena/výkon+ Cena/výkon, kvalitné spracovanie, kompaktné rozmery
- Kratšie napájací kábel- Absencia vypínača- Kratšie napájací kábel

Orientačná Cena
62,34 €

Orientačná Cena
19,99 €

Orientačná Cena
22,90 €

Máte radi teplú raňajkách, desiatu alebo večeru, ale nemáte dostatok času? Toustovač, niekedy tiež nazývaný ako sendvičovač či toastovač, patrí medzi veľmi obľúbené domáce spotrebiče, s ktorými počas chvíľky dokážete upiecť teplé toasty, rôzne druhy sendvičov, panini, hrianky alebo čerstvé vafle či rôzne grilované dobroty. Na trhu sú toustovače na štvorcové alebo trojuholníkové toasty, ideálnou voľbou je potom toustovač s vymeniteľnými platničkami, vďaka čomu môžete mať napríklad toustovač s grilom alebo vaflovač a sendvičovač v jednom. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie toustovače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie toustovače (Test 2024)

VzhľadModelPrevedeniePríkonVyberateľné platničkyTvar sendvičovPočet sendvičovHmotnosťDostupnosť
Eta Sorento 3151 recenzie a testEta Sorento 31514v1900 WÁnoTrojuholníkové, štvorcové43,7 kg
Sencor SSM 3100 recenzie a testSencor SSM 3100Klasický700 WNieTrojuholníkové41 kg
Silvercrest SSMW 750 D1 recenzie a testSilvercrest SSMW 750 D13v1750 WÁnoTrojuholníkové41,5 kg
Domo DO 9166 recenzie a testDomo DO 9166Klasický1200 WÁnoŠtvorcové43 kg
Tefal SM 155233 recenzie a testTefal SM 155233Klasický700 WNieTrojuholníkové41,7 kg
DeLonghi SW 12 recenzie a testDeLonghi SW 122v1800 WÁnoTrojuholníkové43,2 kg
Eta Tampo 4156 recenzie a testEta Tampo 41563v1700 WÁnoTrojuholníkové42,6 kg
ECG S 199 recenzie a testECG S 199Klasický1100 WNieTrojuholníkové82,05 kg
Tefal SW 854 D 16 recenzie a testTefal SW 854 D 164v1700 WÁnoŠtvorcové24,2 kg
Philips HD 2392 recenzie a testPhilips HD 2392Klasický820 WNieTrojuholníkové41,3 kg

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie toustovačov

Eta Sorento 3151

Eta Sorento 3151 recenzie a test

Toustovač 4v1 Eta Sorento 3151 je vhodný na prípravu trojuholníkových sendvičov aj sendvičov v tvare lastúry. Ďalšie jeho výmenné dosky poslúži k príprave vaflí a pre grilovanie mäsa či zapekanie rôznych druhov pokrmov. Dosky možno vymeniť veľmi jednoduchým spôsobom a po zapnutí sa rozsvieti červená kontrolka. Akonáhle je toustovač pripravený k príprave pokrmov, rozsvieti sa zelená kontrolka s tým, že regulácia teploty je automatická. Povrch toustovače je vyrobený z nepriľnavého povrchu a ľahko sa čistí. Príkon toustovače činí 900 W a výhodou je možnosť skladovania vo zvislej polohe.

+ Jednoduchá údržba, cena/výkon, ocenenie produkt roku
Kratšie napájací kábel

Sencor SSM 3100

Sencor SSM 3100 recenzie a test

Toustovač Sencor SSM 3100 zaujme predovšetkým svojou nízkou obstarávacou cenou a dokáže pripraviť 4 trojuholníkové sendviče. Plocha na pečenie je vyrobená z nepriľnavého povrchu a takisto sa ľahko čistí. Je vybavený svetelným indikátorom – červená kontrolka označuje zapnutia a zelená indikuje, že je sendvičovač pripravený na pečenie. Sendvičovač má automatickú reguláciu teploty, bezpečnostná tepelnú poistku a rukoväť s plášťom sú tepelne izolované. Platničky sú bohužiaľ pripevnené napevno, nemožno ich vybrať a ľahšie umyť, čo možno považovať za jeho jedinú nevýhodu.

+ Nízka cena, jednoduché ovládanie
Nemá vyberateľné platničky

Silvercrest SSMW 750 D1

Silvercrest SSMW 750 D1 recenzie a test

Toustovač 3v1 Silvercrest SSMW 750 D1 má vymeniteľné dosky vhodné na prípravu trojuholníkových sendvičov, grilovanie mäsa a prípravu vaflí. Pečiace dosky sú kvalitné nepriľnavou úpravou ILAG, regulácia teploty je automatická a indikátor červeného a zeleného svetielka informuje o zapnutí spotrebiča a príprave k pečenie. Vykurovacie teleso je z nerezovej ocele a príkon činí 750 W. Napájací kábel má dĺžku 100 cm a v návode sú zároveň priložené praktické recepty.

+ Vymeniteľné platničky, dlhý sieťový kábel, cena/výkon
Absencia vypínača

Domo DO 9166

Domo DO 9166 recenzie a test

Veľký toustovač na 4 toasty DOMO DO 9166 má odnímateľné nepriľnavé pečiace dosky a toasty sú štvorcového tvaru. Je vybavený svetelným indikátorom, ktorý informuje o pripravenosti na použitie. Jeho súčasťou je drevená špachtľa pre vyberanie hotových sendvičov, pretože kovové predmety by povrch poškodili. Pre lepšiu stabilitu sú nožičky toustovače protišmykové a poteší vysoký príkon 1200 W. Dĺžka napájacieho kábla je 60 cm a možno ho skladovať aj vertikálne. Užívatelia si chvália jednoduchú údržbu a rovnomerné, rýchle pečenie.

+ Drevená špachtľa súčasťou balenia, vyberateľné pečiace dosky, 4 veľké toasty naraz
Kratšie prívodný kábel

Tefal SM 155233

Tefal SM 155233 recenzie a test

Toustovač Tefal SM 155233 zvládne naraz pripraviť 4 trojuholníkové toasty. Je vybavený svetelnými indikátormi, ktoré informujú o pripravenosti na použitie a povrch toustovače je nepriľnavý, takže sa ľahko čistí. Tepelne odizolované držadlo sa dá uzamknúť, vďaka čomu sa sendviče dokonale opečú z oboch strán. Príkon činí 700 W a toustovač možné skladovať aj vertikálne a poteší tiež priestor pre sieťový kábel. Na základe ohlasov a skúseností užívateľov je sendvičovač ľahký, kompaktný a toasty sa neprichytávajú.

+ Cena/výkon, kvalitné spracovanie, kompaktné rozmery
Kratšie napájací kábel

DeLonghi SW 12

DeLonghi SW 12 recenzie a test

DeLonghi SW 12 predstavuje vaflovač a toustovač v jednom. Obe sady platničiek majú nepriľnavý povrch, platnička na sendviče je trojuholníková a platnička na vafle extra hlboká, navyše sú vhodné aj do umývačky riadu. Toustovač je vybavený uzamykateľným systémom a svetelnými kontrolkami, ktoré indikujú, kedy je spotrebič pripravený. Výhodou je tiež vstavaný odkvapkávacia tácka, ktorý zachytí odkvapkávajúci tuk a jedlo je tak zdravšie. Príkon činí 800 W, uskladnenie je možné aj vertikálne a prívodný sieťový kábel možno zmotať k spotrebiču.

+ Spodná platnička má vyššie okraje, platničky vhodné do umývačky, odkvapkávacia tácka na tuk
Vyššia cena

Eta Tampo 4156

Eta Tampo 4156 recenzie a test

Sendvičovač 3v1 Eta Tampo 4156 zvládne pripraviť trojuholníkové toasty, chutné vafle či grilované pokrmy, a to vďaka 3 výmenným pečenie doskám s antiadhézny úpravou. Výhodou toastovača je spínač ON/OFF, ktorý zabezpečuje predovšetkým bezpečnosť a u mnohých modelov ho nenájdete. Zároveň je vybavený svetelnými indikátormi a automatickou reguláciou teploty. Toustovač má tiež tepelne izolovanú rukoväť, protišmykové nožičky a ochranu proti prehriatiu. Príkon činí 700 W a dĺžka sieťového kábla 70 cm patrí k lepšiemu priemeru. Sendvičovač možno tiež skladovať vo zvislej polohe.

+ Spínač ON/OFF, otváranie na 180°, dobrý pomer cena/výkon
Nič zásadné

ECG S 199

ECG S 199 recenzie a test

Sendvičovač ECG S 199 v nerezovom vyhotovení zvládne pripraviť až 8 trojuholníkových toastov naraz, čím sa vymyká od ostatných. Je vybavený svetelným indikátorom, ochranou proti prehriatiu a rukoväť je tepelne izolovaná. Plocha na pečenie má nepriľnavý povrch, toasty sa tak nepripaľujú a spotrebič sa tak ľahko čistí. Držadlo je tiež vybavené zámkom proti otvoreniu a na toustovači je priestor pre uloženie prívodného kábla. Toastovač je možné uskladniť aj vo vertikálnej polohe a príkon dosahuje dobré 1100 W.

+ Cena/výkon, toustovač na 4 toasty (8 trojuholníkových)
Plocha na pečenie nie je vyberateľná

Tefal SW 854 D 16

Tefal SW 854 D 16 recenzie a test

Toustovač s vymeniteľnými platničkami Tefal SW 854 D 16 zvládne pripraviť toasty, vafle, jednohubky a môžete s ním aj ľahko grilovať. Dosky na pečenie sú z nepriľnavého povrchu a vhodné aj do umývačky riadu. Plášť je z nerezovej ocele a na toustovači sú kontrolné svetlá. Výhodou je, že sada priložených platničiek má svoje boxy pre uskladnenie a k tomu aj priložené recepty. Tiež je možné dokúpiť ďalších 8 platničiek, čím sa značne zvýši jeho variabilita použitia. Príkon činí 700 W a toustovač možno umiestniť tiež vertikálne. Navyše poteší priestor pre uloženie napájacieho kábla aj zabudovaný vypínač.

+ Vypínač, vymeniteľné platničky, boxy pre dosky, možnosť dokúpiť ďalšie platničky
Vyššia cena, drahšie sady ďalších platničiek

Philips HD 2392

Philips HD 2392 recenzie a test

Toustovač Philips HD 2392 má pečiace dosky pre 4 trojuholníkové tousty a výhodou je, že odrezávacie hrana toust prerezaní a zaistí tak uchovanie prísad vnútri hrianky. Toustovač je vybavený svietiacou kontrolkou, ktorá informuje o pripravenosti na použitie. Pečiace dosky sú z nepriľnavého povrchu, ktorý sa ľahko čistí. Stabilitu zaisťujú protišmykové nožičky, bezpečnosť potom chladná rukoväť a vypínač. Sieťový kábel s dĺžkou 80 cm možno zmotať a uložiť a zároveň možno sendvičovač uskladniť aj vertikálne.

+ Vypínač, rýchlosť ohrevu, nie je nutné tousty oddeľovať
Dosky sa nedajú vybrať z prístroja

Najpredávanejšie toastovače na trhu

Medzi najpredávanejšie toastovače patrí ETA, Tefal, Sencor, Silvercrest (Lidl), alebo aj Delonghi, Tescoma a Concept.

Ako vybrať toustovač

Pri výbere kvalitného toustovača je nutné zamerať sa na jeho veľkosť a koľko toastov zvládne naraz pripraviť. Ďalej sú dôležité pečiace dosky toustovače a ich materiál. V neposlednom rade je dobré sa zamerať na príkon spotrebiča a ďalšie praktické funkcie, ktoré uľahčia jeho používanie.

Rozdelenie toustovačov

Pred kúpou toustovača si najprv rozmyslite dve základné otázky. Pre koľko osôb budete pripravovať sendviče? Aký typ pokrmov a tvarov budete chcieť s toustovačom pripravovať? Váš výber by sa teda mal odvíjať od veľkosti toustovača a jeho možností využitia.

Podľa veľkosti (počet toastov)

Na trhu môžete stretnúť toustovačov, ktoré zvládnu pripraviť 2 alebo 4 sendviče naraz. Menšie toustovače zvládnu pripraviť 2 tousty a to buď 4 malé trojuholníky alebo 2 veľké sendviče. Veľké toustovače väčšinou pripraví až 4 toasty naraz alebo 8 malých trojuholníkov. Ak budete teda chystať raňajky pre veľkú rodinu, zvoľte radšej väčší typ, zároveň ale tiež myslite na priestor vo vašej kuchyni.

Skúsenosti užívateľov s niektorými toustovači obsahujú sťažnosti na malú veľkosť platničiek a tým aj nižší ako udávaný počet pripravovaných toastov (napríklad len dva namiesto štyroch toastov). Obvykle ide o lacné modely či menej známe značky.

Podľa možnosti využitia

Chcete v toustovači pripravovať iba tousty alebo by ste si radi pochutnali na vafle, sendvičoch, panini či grilovaných pochutinách?

 • Klasický toustovač/sendvičovač – zvládne iba prípravu toastov, či už trojuholníkových alebo štvorcových. Platničky sú vo väčšine prípadov napevno a spotrebič sa tak môže horšie čistiť. Výhodou je, že je tento typ lacnejší.
 • Multifunkčný toustovač/sendvičovač – má vyberateľné platničky a niekoľko nástavcov na rôzne druhy pokrmov. Najčastejšie nadstavec na vafle, gril, lastúra sendviče, jednohubky, lievance, vajcia a rad ďalších pokrmov rôznych tvarov. Väčšinou je označovaný ako toustovač 3v1 či toustovač 4v1, na základe toho, koľko nástavcov má navyše.

Pečiace dosky toastovača

Pečiace dosky sú na celom toustovači to najpodstatnejšie. Výhodou je, ak je toustovač vybavený ďalšími na pečenie doskami a vy tak môžete pripravovať niekoľko rôznych pokrmov.

Toastová platnička je najzákladnejšie platničkou, ktorou je vybavený každý toustovač. Toastová platnička môže vytvoriť tousty rôznych tvarov.

 • Trojuholníkový tvar – Najbežnejšie používaný typ platničky, ktorý štvorcový toust uhlopriečne rozpolí a vytvoria tak malé trojuholníky, väčšinou 4-8 malých toastov s pevne uzavretú hranou a náplňou vnútri. Niektoré modely majú dokonca odrezávacie hranu, ktorá pri zatváraní toust rozpolí a nie je potom už nutné toust rozdeľovať. Trojuholníkové tousty majú väčšiu tendenciu vytekať a pripekať sa.
 • Štvorcový tvar – Štvorcový či obdĺžnikový tvar môže vytvoriť 2-4 toasty s pevne zapečenými kraji. Záleží na veľkosti platničky. Na stredu je platnička hlbší vzhľadom na náplň.
 • Lastúra tvar – Jedná sa o tvar podobný morskej mušli a patrí medzi veľmi obľúbený tvar sendvičov. Okraje sú pevne zapečené a náplň sa drží prevažne uprostred.

Pri kúpe multifunkčného toustovača sa najčastejšie stretnete s nástavcom na skvelé francúzskej toasty a vafle. Ďalej sa najčastejšie môžete stretnúť s grilovacou platničkou, na ktorej si môžete pripraviť panini, rôzne druhy mäsa, zeleninu, vajcia a podobne. Medzi ďalšie obľúbené platničky patrí platnička na jednohubky, lievance, oblátky, taštičky, palacinky, šišky a mnoho ďalších.

Materiál a dizajn

Toustovač patrí medzi malé kuchynské spotrebiče, ak ho ale neplánujete upratovať do skrinky, určite vás bude zaujímať aj jeho dizajn. Od toho sa tiež odvíja materiál jeho plášťa. Väčšinou sa používa plast alebo nerezová oceľ, niekedy tiež čistý kov. Najlacnejšie modely sú väčšinou v bielom plastu, modernejšie majú väčšinou kombinácii čierneho plastu a nerezu. Občas sa tiež môžete stretnúť aj s farebnými modelmi. Pri výbere sa tiež zamerajte na rukoväť, ktorá by mala byť rovnako ako plášť, tepelne odizolovaná, aby ste sa pri príprave toastov nespálili. Výhodou sú tiež protišmykové nožičky, ktoré zaisťujú stabilitu.

Čo je ale dôležitejšie, je materiál dosiek na pečenie. Ten má vplyv na to, či sa jedlo na dosky nepripaľuje a následne potom na to, ako sa ľahko toustovač čistí. Povrch by mal tiež rovnomerne niesť teplo a nesmie sa drobiť.

Väčšina toustovačov využíva teflón s nepriľnavou úpravou. Teflon je ale veľmi náchylný na poškriabanie, nikdy nepoužívajte na vybratie pokrmov kovové predmety, rovnako tak ani na čistenie nepoužívajte žiadne drôtenky. Môžete sa tiež stretnúť s pojmom antiadhéznou povrchová úprava, vďaka ktorej sa toust nepřichytne.

Niektoré modely toustovačov môžu mať povrch keramický. Toustovač s keramickým povrchom je rovnako nepriľnavý ako u teflónu, nie je toľko náchylný na poškriabanie, zároveň je ale krehký.

Príkon a ďalšie parametre

Čím vyšší príkon toustovač má, tým bude príprava toastov rýchlejší a ušetrí vám čas. Vyššia spotreba elektrickej energie nehrá takú úlohu vzhľadom na krátky čas v prevádzke. Väčšina toustovačov má príkon v rozmedzí od 700 do 1500 W, pričom kvalitný toustovač by nemal mať nižšiu hodnotu ako 700 W. Záleží samozrejme aj na modeloch, čím väčšia veľkosť, tým by mal byť aj príkon vyšší.

Pri výbere toastovača je dobré zamerať sa aj na rozmery toustovače a dĺžku ich kábla, ktorá by sa mala pohybovať okolo 1 m. Výhodou potom je možnosť uskladnenia toustovača vertikálne.

Praktické a bezpečnostné funkcie

Niektoré modely sendvičovačov sú vybavené doplnkovými funkciami, ktoré uľahčia nielen používanie, ale zároveň je prístroj bezpečnejšie.

Tepelná regulácia – Niektoré toastovače sú vybavené tepelnou reguláciou, vďaka ktorej si môžete nastaviť, ako veľmi chcete mať tousty prepečené.

Vymeniteľné platničky – Každý toustovač je vybavený platničkou na toasty, niektoré toustovače majú ale ďalšie nástavce pre iné pokrmy. Niektoré modely majú aj viac ako 10 vymeniteľných platničiek. Zároveň je výhodou, že je možné ľahšie vyčistiť.

Indikátor nahrievania – Jedná sa o najzákladnejšie funkciu toustovača. Väčšinou sa jedná o červené a zelené svetlo. Červené svetlo informuje o tom, že sa toustovač nahrieva, zelené svetlo sa rozsvieti vo chvíli, keď je toustovač pripravený pre vloženie toastov.

Vypínač ON/OFF – Niektoré modely, väčšinou tie drahšie, sú vybavené vypínačom ON/OFF, vďaka ktorému nie je nutné vypojovat spotrebič zo zásuvky.

Ochrana proti prehriatiu – Jedná sa o bezpečnostnú poistku, ktorá zaistí, aby sa prístroj neprehrial a nepoškodil sa, prípadne aby nedošlo k požiaru.

Zámok – Bezpečnostné zatváranie sa nachádza na madle, ktorým sa toustovač uzatvára. Slúži na to, aby horné veko držalo dole a toasty sa tak prepiekli z oboch strán. Zároveň potom slúži na uzavretie toustovača a možnosti ho skladovať aj vertikálne.

Protišmykové nožičky – Výhodou protišmykových nožičiek je, že toustovač drží stabilitu a lepšie sa s ním manipuluje.

Umývateľnosť v umývačke riadu – Niektoré vyberateľné pečiace dosky možno tiež vložiť do umývačky a uľahčí vám to tak čas s čistením.

Priestor pre zmotania prívodného kábla – Výhoda pri uskladnení toustovača.

Čistenie a údržba

Čistenie platničiek po vychladnutí prístroja je najdôležitejšia časť údržby toustovača po každom jeho použití. Zostávajú na nich zvyšky jedla, pripálený syr, kúsok chleba a iné prísady. Určite nepoužívajte kovové nástroje ako je nôž či vidlička, aby ste nepoškriabali povrchovú úpravu, ktorú tvorí zvyčajne teflón. Ten by sa potom prilepil na toasty, miesta korodovala a toasty pripekalo.

Vyhnite sa tiež chemickým látkam a používajte len teplú vodu a saponát. Pripečené zvyšky jedla možno oškrabať vareškou či iným dreveným nástrojom, prípadne navlhčenou handrou, hubkou, alebo papierovým obrúskom. Nerezové a hliníkové toastovače je potreba leštiť, vyžadujú teda náročnejšie údržbu než napríklad plastové modely.

Vymeniteľné pečiace dosky majú tú výhodu, že je možné vybrať a ľahšie očistiť, prípadne umiestniť do umývačky riadu. Ľahšie tiež očistíte vnútorný priestor prístroja, kam môže nešťastne zatiecť napríklad syr a dostať sa až k vykurovaciemu telesu.

Tip: Na prípravu toastov môžete použiť aj papier na pečenie. Vložte ho do toustovače a toasty pripravujte v ňom. Ušetríte potom čas pri čistení toustovača. (zdroj: instory.cz)

Aké problémy a poruchy sa môžu vyskytnúť?

 • Mechanizmus otvárania a zatvárania veka.
 • Poškodenie teflónu na povrchu pečiace dosky.
 • Prestanú svietiť signalizačné kontrolky.
 • Zalomenie sieťového kábla pri zlej manipulácii.

Výrobcovia a značky toastovačov

Na trhu nájdete toustovače od väčšiny známych výrobcov, ktorí sa zaoberajú nielen kuchynskými spotrebičmi. Môžete tak dať prednosť vašej obľúbenej značke, s ktorou už máte pozitívne skúsenosti. Niektoré značky môžu ponúknuť naviac väčšie príslušenstva či predĺženú záruku.

Toustovače ETA a Tefal patrí medzi najpredávanejšie na trhu. Svoje prednosti však majú aj ďalšie značky, ktoré zmieňujeme v sekcii otázky pri výbere.

Toustovač ETA

Výrobca ETA iste väčšina z vás pozná, jedná sa o českú značku, ktorá je na trhu už od roku 1943 a vyrába rôzne domáce spotrebiče, medzi ktoré patrí práve aj kvalitné toastovače. Toustovače ETA sú vyrobené z kvalitného nepriľnavého povrchu, ktoré majú pekný dizajn z čierneho plastu a nerezu, samozrejme má tiež aj lacnejšie varianty z bieleho plastu. Ak hľadáte dobrý pomer cena/výkon, toustovač ETA je vhodnou voľbou.

Toustovač Tefal

Značka Tefal je na trhu už viac ako 60 rokov a je známa predovšetkým pre výrobky do kuchynského vybavenie s nepriľnavým povrchom. Dnes tak ponúka širokú škálu produktov do kuchyne, ale aj mnoho ďalších spotrebičov a produktov do domácnosti. Väčšina toustovačov Tefal je vyrábaná z hliníka s teflónovým nepriľnavým povrchom. Ich dizajn je väčšinou nerezový s čiernym plastom a sú vybavené bezpečnostným zámkom. Samozrejmosťou sú aj multifunkčné toustovače.

Otázky pri výbere sendvičovače

Teflónový alebo keramický toustovač?

Teflónový toustovač má nepriľnavý povrch a toast možno ľahko vybrať. Dobre vedie teplo, nevýhodou je ale jeho mäkkosť, môže dôjsť k ľahkému poškriabaniu, preto nie je vhodné toasty vynímať či čistiť kovovými nástrojmi. Toustovač s keramickým povrchom vyniká vysokou tepelnou odolnosťou a zdravotnou nezávadnosťou. Rovnako ako teflón je keramický povrch nepriľnavý, ale jeho povrch sa nezničí. Nevýhodou je však jeho krehkosť a vyššia cena.

Aký toustovač s vymeniteľnými platničkami?

Pokiaľ zháňate toustovač s vymeniteľnými platničkami, tak sa porozhliadnite po multifunkčným toustovači. Ten má základnú platničku na toasty vyberateľnou a v sade má niekoľko platničiek s rôznymi plochami, napríklad na vafle, gril a pod. Môžete sa stretnúť s variantmi ako je toustovač 2v1, 3v1, 4v1 i viac, prípadne môžete tiež ďalšie platničky dokúpiť.

Toustovač 3v1 alebo 4v1?

Toustovač 3v1 má väčšinou základnú pečiacu plochu na toasty, ďalej potom na vafle a gril na panini. Pokiaľ chcete ale väčšiu variabilitu, ako sú štvorcové toasty, trojuholníkové toasty, grilovanie či jednohubky, potom vyberte toustovač 4v1. Záleží samozrejme na každom modeli, aký typ pečúcich dosiek ponúka v cene toustovače.

Je na trhu toustovač na 4 toasty?

Áno, na trhu sa môžete stretnúť s toustovačom na 4 tousty, ktorý je vhodný predovšetkým pre veľké rodiny alebo veľké jedákov. Príprava toastov je tak oveľa rýchlejšia a efektívnejšia. Toustovač na 4 toasty by mal mať väčší príkon vzhľadom k svojej väčšej veľkosti.

Aké sú najlepšie značky sendvičovačov?

Medzi kvalitné značky a výrobcu sendvičovačov patrí ETA, Tefal, Sencor, Silvercrest (Lidl), alebo tiež Delonghi, Philips a ECG.

Aká je cena toustovača?

V cenovej kategórii do 20 eur zoženiete tie najlacnejšie toustovače (nielen v akcii), ktoré ponúkajú len základné pečenie dvoch toastov a nedisponujú ďalšími funkciami. V cenovej kategórii do 40 eur zoženiete aj multifunkčné toustovače typu 3v1 alebo toustovače pre 4 toasty. V cenovej kategórii nad 40 eur je možné zohnať už veľmi kvalitný multifunkčný toustovač, ktorý je vybavený niekoľkými funkciami.

Kde kúpiť toustovač?

Internetové obchody s kuchynskými spotrebičmi majú výhodu širokej ponuky aj možnosť porovnať ceny (Heureka). Toustovač môže predávať tiež Lidl, Datart a podobne.

Recepty a tipy na toasty

Toast alebo sendvič? U nás je obvyklé tieto pojmy zamieňať, každý sa však líšia rozdielnym spôsobom tepelného spracovania. U toastu sa grilujú či zapekajú iba kraja pečiva a následne obloží, alebo ľahko zapečie. Sendvič je pripravovaný tak, že sa navrství na pečivo suroviny, obloží, priklopí druhým plátkom a celý sa zapečie. (zdroj: vareni.cz)

Tipy na toasty:

 • Nedávajte do toastového chleba príliš náplne. Toast by praskal a náplň vytekala von.
 • Tousty môžete urobiť aj bez toustovače, a to na panvici opečením z jednej a druhej strany, prípadne v teplovzdušnej rúre.
 • Aby sa suroviny lepšie prehriali, je dobré syr nakrájať na dieliky.
 • Toast môže byť ako slaný so šunkou a syrom, tak sladký, napríklad s lieskovoorieškovým krémom a arašidovým maslom.

Receptov na toasty je veľa, rovnako tak ich variácií. Obľúbený je napríklad francúzsky toast so šunkou a syrom (recept) a akú sladkú variantu môžete zvoliť banánový toast s arašidovým maslom (recept).

Obľúbené sú tiež: Moravské toasty, Toasty Hawai, Diabolské toasty, Sladké detské toasty, Raclette toasty.

Z netradičných potom napríklad: Celozrnné toasty s lososom, Zapečené toasty s mozzarellou a paradajkami, Zapečené toasty so sardinkami a vajcami, Šunkové toasty s paradajkami, olivami a kukuricou.