Vyberáme najlepší tlačidlový telefón

TOP 3 tlačítkové mobily z recenzií

Nokia 8000 4G

ALIGATOR R40 eXtremo

EVOLVEO EasyPhone AD

Chytrý tlačidlový telefón s WiFi má nízku hmotnosť a dlhú výdrž batérie, ktorá má kapacitu 1500 mAh. Na tlačidlový mobil má dobrú konektivitu s podporou rýchleho internetu LTE, Bluetooth i GPS. Je vybavený obľúbenými aplikáciami WhatsApp, Facebook, YouTube i mapami Google.Odolný tlačidlový telefón s 5 Mpx fotoaparátom vyhotovuje za dobrého osvetlenia kvalitné fotografie a spĺňa normu IP68. Vďaka kapacite batérie 2000 mAh má dlhú výdrž, podporuje pamäťové karty a má FM rádio. Má samostatné tlačidlo pre zapnutie svietidla aj SOS funkciu.Tlačidlový telefón s Androidom má 2,8" farebný dotykový display aj klasickú tlačidlovú klávesnicu. Umožňuje pripojenie k internetu prostredníctvom siete 3G aj WiFi, menu je prehľadné s veľkými ikonami a má veľkú vnútornú pamäť 4 GB. Dodáva sa spolu s nabíjacím stojančekom.

Orientačná Cena
88,99 €

Orientačná Cena
48,90 €

Orientačná Cena
55,99 €

Tlačidlový telefón je stále pre mnoho ľudí rozumnou voľbou. Uplatnenie nájde u ľudí, ktorí potrebujú hlavne telefonovať alebo písať SMS a ďalšie chytré funkcie nevyužijú. Vďaka tomu získajú nadštandardne dlhú výdrž na jedno nabitie a vyššiu odolnosť aj pri tlačidlových mobilov, ktoré zvýšenú odolnosť nemajú. Vhodné sú ako pracovné telefóny a pre ich jednoduché ovládanie sú populárne aj u seniorov. Niektoré klasické mobilné telefóny s klávesnicou podporujú aj chytré funkcie a aplikácie, ktoré rozširujú jeho praktickosť. Kvalitné tlačidlové telefóny sa dokážu pripojiť k vysokorýchlostnému mobilnému internetu, pripojí sa k Wi-Fi, majú Bluetooth, GPS aj fotoaparát, ktorý za dobrých podmienok dokáže zaobstarať pekné fotografie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie tlačidlové telefóny pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na mobilné telefóny pre seniorov.

Najlepšie tlačítkové telefóny 2024

VzhľadModelDisplayBatérieFotoaparátDual SIMÚložiskoKonektivitaDostupnosť
Nokia 3310 2017 recenzie a testNokia 3310 20172,4"1200 mAhÁno, 2 MpxÁno16 MB, microSD2G, Bluetooth
Nokia 8000 4G recenzie a testNokia 8000 4G2,8"1500 mAhÁno, 2 MpxÁno4 GB, microSD4G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
myPhone Hammer 4 recenzie a testmyPhone Hammer 42,8"2000 mAhÁno, 2 MpxÁno64 MB, microSDEDGE, Bluetooth
Caterpillar CAT B26 recenzie a testCaterpillar CAT B262,4"1500 mAhÁno, 2 MpxÁno8 MB, microSDBluetooth
ALIGATOR R40 eXtremo recenzie a testALIGATOR R40 eXtremo2,4"2000 mAhÁno, 5 MpxÁnomicroSDBluetooth
Nokia 2720 Flip recenzie a testNokia 2720 Flip2,8"1500 mAhÁno, 2 MpxÁno4 GB, microSD4G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
EVOLVEO EasyPhone AD recenzie a testEVOLVEO EasyPhone AD2,8", dotykový1700 mAhÁno, 2 MpxÁno4 GB, microSD3G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS

Zobraziť celú ponuku

Ako vybrať tlačidlový telefón

Tlačidlový mobilný telefón vyberajte podľa zámeru jeho použitia. Hoci sa môže zdať, že ich doba je už dávno preč, stále sa nájdu zástancovia jednoduchých mobilných telefónov a nemusí to byť zrovna dôchodcovia a staršie osoby. Využíva sa ako spoločný telefón pre viac osôb vo firmách aj ako záložný telefón pri najrôznejších činnostiach. Stále častejšie si ho kupujú tiež užívatelia veľkých dotykových smartphonov a paradoxne na tlačidlovom telefóne oceňujú jeho málo funkcií. Berú si ho so sebou na dovolenku, alebo na prechádzky do prírody, kedy sa chcú odstrihnúť od neustáleho života on-line a skutočne si oddýchnuť a zrelaxovať sa.

Tlačidlový telefón s WiFi

Tlačidlový mobil s WiFi umožní nielen bezdrôtové pripojenie k internetu, ale poslúži často aj ako WiFi hotspot. Prítomnosť Wi-Fi je typická pre lepšie vybavené tlačítkové telefóny, ktoré výrobca vybavil nielen internetovým prehliadačom, ale aj komunikačnými aplikáciami využívajúce internet, online mapami a ďalšími praktickými aplikáciami. Vďaka tomu odošlete z mobilného telefónu ľahko fotku, prečítate si emaily alebo vykoná ľahko zálohu.

Inteligentný tlačidlový telefón

Inteligentný tlačítkový mobil vychádza z jednoduchej konštrukcie s hardvérovou klávesnicou a s malým displejom, ktorú dopĺňa šikovnými funkciami a technológiami, ktoré poznáme z moderných smartphonov. Zásadné je pre neho dobrá konektivita, kde by nemala chýbať Wi-Fi, Bluetooth, GPS alebo schopnosť prijímať mobilný vysokorýchlostný internet.

Na pomery tlačidlových telefónov má lepšiu hardvérovú výbavu, kvalitnejší fotoaparát a často aj väčšie vnútorné úložisko. Často má nejaký operačný systém, ktorý výrobca umožňuje do určitej miery individualizovať s možnosťou do inštalácie rôznych aplikácií. Spomenúť možno napríklad operačný systém KaiOS alebo všetkým dobre známy Android.

Tlačidlový telefón s Androidom

Tlačidlových mobilov s Androidom na trhu veľa nie je, ponuka je obmedzená. Operačný systém Android vyvíja firma Google, a tak by mali na týchto telefónoch fungovať práve Google služby a aplikácie, medzi ktoré sa radia obľúbený webový prehliadač Chrome, ďalej Google mapy, Gmail, WhatsApp, Facebook alebo Messenger. Tlačidlový telefón s Androidom by mal mať tiež aplikáciu Google Play, ktorá ponúka nepreberné množstvo ďalších aplikácií i hier.

Stále však majte na pamäti hardvérovú výbavu tlačidlových mobilných telefónov, ktorá nie je príliš výkonná. Niektoré aplikácie z tohto dôvodu teda vôbec nespustíte a tie ktoré fungovať budú sa môžu sekať alebo pomaly načítať, čo minimálne znepríjemní užívateľský zážitok.

Odolný tlačidlový telefón

Odolný tlačidlový mobil by mal odolávať pádom, prachu, vode i hrubému zaobchádzaniu. Že má klasický mobilný telefón odolné prevedenie spoznáte podľa jeho mohutnejšie konštrukcie a z opisu, kde by sa rozhodne mala objaviť informácie o jeho stupni krytia (štandardu).

Väčšina telefónov napĺňa štandard IP68, ktorý hovorí, že telefón je odolný pred nebezpečným dotykom akoukoľvek pomôckou, je úplne chránený proti vniknutiu prachu a je chránený proti potopeniu do vody za podmienok, ktoré určuje výrobca. Výrobca by pri štandarde IP68 mal podmienky vodeodolnosti jasne definovať. Dnes už menej častý štandard IP67 chráni v prípade vody proti potopeniu do 1 metra na 30 minút a IP69 chráni proti striekajúcej vysokotlakové teplej vode.

Niektoré modely môžu spĺňať aj ďalšie štandardy a certifikáty odolnosti. Stretnúť sa môžete s vojenskými štandardmi MIL-STD-810 alebo s testami ochrany proti nárazu IK, ktorý je medzinárodnou normou definujúce odolnosť pri mechanických nárazoch.

Mobilný telefón véčko

Mobil véčko čiže vyklápací mobilný telefón, bol prvýkrát vyvinutý v roku 1996 firmou Motorola a jeho názov bol StarTAC (zdroj: libguides.com). V súčasnosti ich oproti minulosti príliš na trhu nie je, a to aj v porovnaní so súčasnou ponukou tlačidlových telefónov. Ich výhodou sú menšie rozmery a vyššia odolnosť, pretože hlavný display aj klávesnica je v zavretom stave chránená. Typické je pre nich prijatie hovoru ich otvorením a dobrá ergonómia, ktorá kopíruje tvar tváre. hardvérovou výbavou, konektivitou ani fotoaparátom sa nelíši od súčasnej ponuky klasických mobilných telefónov s klávesnicou.

Tlačidlový telefón Nokia

Mobilné telefóny Nokia odštartovali celosvetovú mobilnú revolúciu a rovnako tak ako na začiatku práve Nokia dominovala v segmente tlačidlových telefónov, tak aj v dnešnej dobe je kľúčovým výrobcom. História značky siaha až do roku 1865, pričom prvý GSM hovor svojím zariadením uskutočnila roku 1991.

V roku 1998 sa stala najpredávanejšou značkou mobilných telefónov na svete do doby, než trh ovládli súčasné dotykové telefóny. V súčasnosti sa telefóny Nokia vyrábajú prostredníctvom licenčnej zmluvy s HMD Global, čo umožnilo návrat legendárnych modelov, na čele s modelom Nokia 3310, v súčasnom modernejšom prevedení (zdroj: nokia.com).

Technické parametre

Hardvérová ani softvérová výbava tlačidlových mobilných telefónov nepatria rozhodne medzi špičku, preto ani mnoho modelov nedisponuje detailným výpisom všetkých parametrov k jednotlivým komponentom. Vychádza sa z predpokladu, že tieto klasické mobilné telefóny sú používané len na základné úkony a činnosti, na ktoré základný výkon stačí. Výpočtový výkon majú malý, a preto je drvivá väčšina vybavená len jedno jadrovým procesorom.

Display

Prvé tlačidlové telefóny mali čiernobiely display, farebný sa začal vyskytovať až po mnohých rokoch ich vývoja. Dnešné tlačidlové mobily sú všetky vybavené LCD farebnými displejmi najčastejšie typu TFT TN, ktorý v ničom zásadnom nevyniká. Lepšie, ale menej časté, sú displeje TFT IPS, ktoré majú lepšie pozorovacie uhly, nižšiu spotrebu elektrickej energie a prirodzenejšie farby. Až na výnimky nie sú displeje tlačidlových telefónov dotykové.

 • Veľkosť – Displeje tlačidlových mobilov sú malé, najčastejšia veľkosť je 2,4″ až 2,8″. Za tlačidlový telefón s veľkým displejom sa tak považujú modely s veľkosťou displeja od 2,8″ a viac.
 • Rozlíšenie – Rozlíšenie displejov klasických mobilných telefónov je malé, až na výnimky majú všetky displeje, nehľadiac na ich veľkosti, rozlíšenie 320 × 240 pixelov, čo zodpovedá označenie QVGA.

Pamäť

Pamäť sa rozlišuje ako u všetkých mobilných telefónov aj ďalšie elektroniky na dva typy – operačnú a užívateľskú. Veľkosť a typ operačnej pamäte priamo ovplyvňuje výkon telefónu a v prípade týchto typov je do 1 GB.

Užívateľská pamäť už ponúka väčšie rozdiely, zatiaľ čo väčšina tlačidlových telefónov ponúka internú pamäť len niekoľko málo MB, existujú aj kvalitnejšie tlačidlové telefóny s pamäťou 4 GB i 32 GB. Interná pamäť priamo ovplyvňuje množstvo vašich dát, ktoré sa do telefónu zmestí. Do tejto pamäti spadajú ako kontakty uložené v telefóne, SMS, stiahnutá hudba, obrázky alebo zhotovené fotografie.

Táto mnohokrát len základná interná pamäť je pomerne obmedzujúca, preto poteší, že prevažná väčšina tlačidlových telefónov umožňuje rozšírenie internej pamäte microSD kartami až na niekoľko desiatok GB.

Batérie

Mobil s klávesnicou môže mať batériu vstavanou alebo vyberací, čo môže byť pre niektoré spotrebiteľov a situácie výhodou. Hlavným parametrom je jej kapacita, ktorá sa pohybuje od 1000 mAh do 2000 mAh. Práve jej kapacita určuje výdrž na jedno nabitie, ktorá môže byť veľmi dlhá.

Výrobcovia udávajú maximálnu dobu hovoru a pohotovostnú dobu, čo je doba, kedy je telefón síce zapnutý, ale nevolá sa z neho ani sa z neho nepíšu SMS. Maximálna doba hovoru býva okolo 20 až 30 hodín, pohotovostná doba je v rádoch dní až týždňov, nie je výnimkou aj 30 dní. V porovnaní so smartphonmi je pohotovostná doba mnohonásobne vyšší, čo je pri jeho využitie ako záložného telefónu veľká výhoda.

Fotoaparát

Ak ste zvyknutí na fotoaparáty používaných u súčasných smartphonov, budete vždy silno sklamaní. Kvalita fotografií urobených tlačidlovým telefónom je dnešnou optikou prinajlepšom priemerná, a to len za skvelých svetelných podmienok.

Aj tie najlacnejšie tlačidlové telefóny môžu zadným fotoaparátom disponovať, jeho rozlíšenie je malé a väčšinou má 2 Mpx. Za tlačítkový mobil s dobrým fotoaparátom sa potom považuje taký, ktorý má rozlíšenie aspoň 5 Mpx. Predná selfie kamera je pomerne raritou a pokiaľ ju výrobca predsa len do telefónu zakomponoval, má väčšinou len veľmi malé rozlíšenie 0,3 Mpx. Klasický mobil s dobrým fotoaparátom by mal byť vybavený aj prisvetlovaciou diódou, ktorá zlepší kvalitu fotiek za znížených svetelných podmienok.

Klávesnica a ovládanie

Klávesnica tlačidlových telefónov by mala byť podsvietená a stlačenie jednotlivých tlačidiel by malo byť isté, presné a rovnomerné v každej časti tlačidla. Pri veľmi kompaktných tlačidlových mobilov môže byť aj príliš malá klávesnica, ktorá sťažuje písanie. Naopak pre seniorov sú určené telefóny s veľkými tlačidlami, avšak často na úkor veľkosti displeja.

Praktickou vychytávkou pri písaní je funkcia T9, ktorá písanie uľahčuje a zrýchľuje. Vedľa tlačidiel určených pre písanie sú na klávesnici tiež ďalšie tlačidlá, ktorými sa tlačidlový telefón ovláda. Niekedy môže byť ovládanie riešené tiež joystickom a pre ľahšie ovládanie môžu byť tlačidlá umiestnené taktiež na bokoch mobilného telefónu.

Konektivita

 • Počet a typ SIM – Väčšina telefónov s klávesnicou je v prevedení Dual SIM, čo znamená, že do telefónu môžu byť vložené dve SIM karty naraz. Tlačidlové telefóny s jednou SIM sú k dostaniu tiež, je ich však malý počet. U telefónov sa objavujú všetky typy SIM kariet, teda štandardnej veľkosti, mini SIM, micro SIM aj nano SIM.
 • Mobilné siete – Keď mobil s klávesnicou chcete využívať len na telefonovanie a písanie SMS, parameter zaoberajúce sa mobilnými sieťami môžete vypustiť. Keď však chcete aktívne využívať (rýchly) mobilný internet, zamerajte sa na podporu mobilných sietí.
 • Bluetooth – Základná bezdrôtová konektivita, ktorou disponujú snáď všetky tlačidlové telefóny. Cez Bluetooth môžete prenášať dáta medzi rôznymi zariadeniami aj cez neho pripojiť ďalšie zariadenia, ako sú bezdrôtové slúchadlá, alebo BT reproduktor. Bluetooth môže byť rôznych verzií, ktoré ovplyvňujú prenosovú rýchlosť aj vzdialenosť, na ktorú dokáže udržať stabilné spojenie.
 • WiFi – WiFi je výsadou najlepších tlačidlových telefónov. Umožňuje pripojenie k internetu bez nutnosti čerpať mobilné dáta z paušálu. Aktívna Wi-Fi má však neblahý vplyv na malú batériu, ktorá sa pri používaní Wi-Fi rýchlejšie vybíja.
 • GPS – Rovnako ako WiFi, tak aj prítomnosť GPS je doménou najlepších tlačidlových mobilov. Možno vďaka nej zamerať vašu polohu v aplikácii s mapami, čo pri strate orientácie príde rozhodne vhod. GPS má však ešte ďalšiu nezastupiteľnú úlohu, ktorou je získanie súradníc v prípade núdze a stlačení SOS tlačidla, ktoré následne zabezpečí ich odoslanie.
 • Nabíjací konektor – U moderných tlačidlových telefónov sa vyskytuje hlavne micro USB konektor. Modernejšie vybavené mobily môžu disponovať dokonca aj moderným USB typu C, ktoré má lepšie parametre a prívetivejšie pripájanie.
 • 5 mm konektor – U tlačidlových telefónov slúži primárne na pripojenie káblových slúchadiel, prípadne káblového handsfree.

Rozmery a hmotnosť

Rozmery sú malé a hmotnosť je nízka, práve z tohto dôvodu sú tlačidlové telefóny pre niektoré skupiny osôb stále tak populárne. Na výšku majú tlačidlové mobilné telefóny priemerne 100 mm, široké sú priemerne 50 mm a ich hrúbka býva najčastejšie medzi 10 až 12 mm. Hmotnosť osciluje väčšinou medzi 90 až 110 gramami.

Ďalšia výbava a funkcie

Základnými funkciami, ako je budík, časovač alebo stopky disponujú takmer všetky telefóny s klávesnicou. Rovnako tak je tomu u prehrávača hudby alebo aplikácie pre prehliadanie fotografií a obrázkov. Problém nie je zmeniť ani tón zvonenia pre prichádzajúci hovor alebo prijatú SMS.

 • Rádio – Príjem FM rádia je častou funkciou tlačidlových telefónov, čím sa výrazne odlišujú od smartphonov, ktoré ho naopak nemávajú.
 • Prisvetľovacia dióda – Veľmi praktická vec, ktorá má dvojaké využitie. Funguje ako blesk pri fotení za šera alebo v noci a ako svietidlo, ktoré máte kedykoľvek po ruke. Pri niektorých modeloch má prisvetľovacia dióda svoje vlastné hardvérové tlačidlo, čo zvyšuje praktickosť.
 • Hybridný slot – V prípade hybridného slotu spozornite, ak plánujete používať tlačidlový telefón s 2 SIM aj micro SD kartou. Hybridný slot u dual SIM telefónov znamená, že do telefónu vložíte buďto 2 SIM, alebo na miesto 2. SIM karty pamäťovú kartu. Je to väčšinou obľúbené riešenie výrobcov, ktorým šetrí miesto v konštrukcii telefóne.
 • Zvýšená odolnosť – Tlačidlové telefóny sú v porovnaní so smartphonmi samy o sebe viac odolné. Odolný tlačidlový telefón však pridáva ďalšiu ochranu proti nárazom, prachu i vode, najčastejšie sa táto odolnosť značí IP68.
 • SOS tlačidlo – Hardvérové tlačidlo, ktoré slúži na privolanie pomoci. Pokiaľ má tlačidlový mobil aj GPS, súčasne s volaním o pomoc odošle aj presné súradnice vašej polohy. Určené je nielen pre seniorov, ale aj pre dobrodruhov pri náročných expedíciách.
 • Nabíjací stojan – U tlačidlových telefónov je to časté príslušenstvo, ktoré výrobcovia dodávajú v cene telefónu. Zvyšuje pohodlnosť pripájania nabíjacieho konektora do telefónu.

Otázky pri výbere tlačidlového mobilu

Aký tlačítkový mobil s dobrým fotoaparátom?

Vyberte tlačidlový telefón s 5 Mpx fotoaparátom, ktorý by mal byť vybavený prisvetlovaciou diódou pre fotografovanie za zhoršených svetelných podmienok a v noci. Rozlíšenie 5 Mpx je pre dobrý fotoaparát minimum, čím väčšie rozlíšenie fotoaparát bude mať, tým lepšie. Fotoaparáty všeobecne nie sú u tlačidlových telefónov príliš kvalitné, dobré fotografie zvládnu zaobstarať iba za výborných svetelných podmienok.

Je tlačidlový mobil s WiFi?

Áno je. Tlačítkové telefóny s WiFi sú väčšinou dobre vybavené telefóny, ktoré majú nielen lepšie technické špecifikácie, ale často aj GPS alebo podporu sietí pre rýchly bezdrôtový internet LTE. Skrz Wi-Fi sa ľahko pripojíte k internetu a možno používať webový prehliadač, prechádzať e-maily, alebo komunikovať cez obľúbené komunikačné aplikácie. Ak tlačidlový telefón disponuje Wi-Fi, zvláda väčšinou vytvoriť aj tzv. Wi-Fi hotspot pre zdieľanie internetu ďalším zariadeniam.

Aký tlačidlový telefón s dlhou výdržou batérie?

V podstate každý tlačidlový mobil má dlhú výdrž, minimálne teda v porovnaní s modernými smartphony. Dlhú výdrž majú telefóny s väčšou kapacitou batérie, dnes sa za veľkú kapacitu považujú batérie s 2000 mAh. Takýto telefón zvládne až 24 hodín hovoru a v pohotovostnom režime aj jeden mesiac na jedno nabitie.

Aké sú najlepšie značky tlačidlových telefónov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov tlačidlových telefónov patrí jednoznačne Nokia, bolo tomu tak v časoch najväčšej slávy tlačidlových mobilov a je tomu tak aj dnes. Mobilné telefóny Nokia sú zárukou vysokej kvality spracovania a výrobca aj dnes ponúka hneď niekoľko modelov. Ďalšími obľúbenými značkami telefónov s klávesnicou sú myPhone, CAT, Aligator, Evolveo a kedysi aj tlačidlové telefóny Samsung.