Vyberáme najlepší sisalový a elektronický terč na šípky

TOP 3 terče na šípky

Echowell DC 100

Windson AP400

Harrows Official Competition Board

Elektronické šípky, ktoré je možné napájať ako prostredníctvom tužkových batérií, tak adaptéra priamo zo siete.Elektronický terč na šípky, ktorý medzi ostatnými vyniká veľkým počtom predinštalovaných hier a šípok.Sisalový terč na šípky z kvalitného sisalu a s kruhovým profilom drôtu.
+ Veľké množstvo hier, napájanie+ 27 hier, 12 šípok+ Odnímateľný číselný krúžok
- Málo náhradných hrotov- Nie je možné napájať pomocou batérií- Žiletkový drôt by bol lepší

Orientačná Cena
46,70 €

Orientačná Cena
71,95 €

Orientačná Cena
45,49 €

Šípky nie sú len výsadou krčiem a reštaurácií. Terč stačí zavesiť na stenu, nastaviť hru, ktorú chcete hrať a potom už len stačí striedať si šípky a užívať si zábavu. Pritom na výber máte z celej rady terčov, kedy sa najčastejšie stretnete so sisalovým a elektronickým terčom. Profesionálny terč na šípky sa od toho klasického líši predovšetkým materiálom, z ktorého je vyrobený, počtom hier, ktoré možno v rôznych modifikáciách hrať a cenou. Obdobne je tomu sa šípkami. Profesionálne šípky sú vyrobené z kvalitných materiálov a sú perfektne vyvážené, avšak neskúsený hráč v jednotlivých typoch nemusí nájsť rozdiel. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie terče na šípky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie sisalové a elektronické šípky 2024

VzhľadModelTyp terčaPriemer terčaPočet hráčovPočet hierPočet herných variantovDostupnosť
Echowell DC 100 recenzie a testEchowell DC 100Elektronický35 cm1-820158
Spokey NARVI recenzie a testSpokey NARVIElektronický34,5 cm1-1627243
Windson AP400 recenzie a testWindson AP400Elektronický-1-827202
Echowell DC 88 recenzie a testEchowell DC 88Elektronický-1-816120
Windson WD-AP100A recenzie a testWindson WD-AP100AElektronický-1-818159
WORKER WJ200 recenzie a testWORKER WJ200Elektronický35 cm1-818159
Harrows Official Competition Board recenzie a testHarrows Official Competition BoardSisalový35 cm---
Windson WD-SISAL-18A recenzie a testWindson WD-SISAL-18ASisalový45,72 cm---
Winmau Blade 5 recenzie a testWinmau Blade 5Sisalový45 cm---

Zobraziť celú ponuku

Recenzie terčov na šípky

Echowell DC 100

Echowell DC 100 recenzie a test

Elektronické šípky Echowell DC 100 podporujú hru 1 – 8 hráčov. Vnútri svoje pamäti má nahrané 20 hier, ktoré sa dajú hrať až vo 158 variáciách. Veľkou výhodou je aj jednoduché ovládanie vďaka jednému LED displeji a trom praktickým tlačidlám. Dodávať elektrinu je terči možné dvoma spôsobmi. Prvý z nich je zapojenie terča do siete prostredníctvom priloženého adaptéra (9V / 500mA). Druhým variantom je zavedenie troch tužkových batérií, ktoré sa po vybití dajú ľahko a rýchlo vymeniť. Užívatelia ocenili aj fakt, že súčasťou balenia je okrem pridaného napájacieho adaptéra aj šesť hracích šípok s vymeniteľnými hrotmi.

+ Veľké množstvo hier, napájanie
Málo náhradných hrotov

Spokey NARVI

Spokey NARVI recenzie a test

Šípkový terč Spokey NARVI je vybavený štyrmi LED displeji pre presné ukazovanie nahraného skóre a ôsmimi tlačidlami, vďaka ktorým je možné ovládať hru. Už z výroby je zabudované 27 hier, ktoré možno hrať až vo 243 variantoch. Kladom ďalej je, že sa hry môže súčasne zúčastniť až 16 hráčov. Navyše terč disponuje certifikáty CE a ROHS a šiestich úchytkami na šípky (šesť šípok s náhradnými špičkami je samozrejme súčasťou balenia). Napájanie je typicky možné pomocou 4 AA batérií, alebo prostredníctvom sieťového adaptéra.

+ Až pre 16 hráčov
Hlasitosť zvuku

Windson AP400

Windson AP400 recenzie a test

Elektronický terč Windson AP400 môže hrať celá rodina. Maximálny počet hráčov je 8. V pamäti terče nájdete až 27 hier s 202 variáciami. Herné módy možno ľahko prepínať pomocou desiatich ovládacích tlačidiel a dvoma zabudovaným LED displejom. Celé nastavovanie a orientáciu v systéme terča veľmi uľahčí aj pridaný zrozumiteľný slovensky písaný návod. Hráči taktiež veľmi ocenili, že súčasťou balenia je dvanásť šípok s dvanástimi náhradnými hrotmi.

+ 27 hier, 12 šípok
Nie je možné napájať pomocou batérií

Echowell DC 88

Echowell DC 88 recenzie a test

Elektronický terč Echowell DC 88 umožňuje súbežné hranie až ôsmich hráčov a to 16 hier v 120 variáciách. Nastavovanie hier je uľahčené jedným LED displejom a tromi tlačidlami. Spolu s terčom je novému majiteľovi dodaný aj šesť hracích šípok. Napájanie terča prebieha prostredníctvom troch AA batérií, ktoré možno ľahko a rýchlo vymieňať, avšak tie nie sú súčasťou balenia. Ide o výrobok, ktorý je perfektný v pomere cena/výkon.

+ Nízka cena
Nie je možné napájať priamo zo siete

Windson WD-AP100A

Windson WD-AP100A recenzie a test

Windson WD-AP100A je elektronický terč na šípky, ktorý umožňuje hrať 18 hier vo 159 variantoch. Do jednej hry sa potom môže zapojiť až 8 hráčov. Štandardom je aj jeden LED displej s niekoľkými ovládacími tlačidlami, možnosť nabíjania cez sieťový adaptér alebo 3 AA batérie a šesť šípok s náhradnými hrotmi, ktoré sú súčasťou balenia.

+ Lacný terč pre nenáročných
Menší počet hier

WORKER WJ200

WORKER WJ200 recenzie a test

Elektronický terč WORKER WJ200, je určený pre 1-8 hráčov. Terč disponuje LCD displejom na ktorom je možné nastaviť až 18 herných režimov a 159 herných variantov. Súčasťou balenia je 6 šípok s náhradnými hrotmi. Napájanie je na báze 3 tužkových batérií AA, teda je dobrý aj na cesty, či dovolenku, kde nie je elektrický prúd.

+ Automatické vypínanie, cena
Horšie čitateľný displej

Harrows Official Competition Board

Harrows Official Competition Board recenzie a test

Sisalový terč na šípky Harrows Official Competition Board je vyrobený zo štetín rastliny, ktorá rastie prevažne v Afrike, či Mexiku. Tento terč patrí medzi trvanlivé a odolné terče. Súčasťou balenia je držiak na stenu a priemer terča je 35 cm.

+ Odnímateľný číselný krúžok
Žiletkový drôt by bol lepší

Windson WD-SISAL-18A

Windson WD-SISAL-18A recenzie a test

Sisalový terč Windson WD-SISAL-18A je vyrobený z čínskeho sisalu s priemerom terča 45,72 cm. Vyrába sa v čiernej a červenej farbe a je určený pre šípky s kovovým hrotom. Terč má rozmery pre oficiálne preteky a je určený ako pre amatérov, tak pre profesionálov k trénovaniu.

+ Oficiálne rozmery závodov
Nič zásadné

Winmau Blade 5

Winmau Blade 5 recenzie a test

Sisalový terč sa žiletkovým drôtom Winmau Blade 5 patrí medzi najlepšie sisalové terče vôbec. Priemer terča je 45 cm a hĺbka je 38 mm. Ide o profesionálny terč na šípky s oceľovým hrotom, veľkou odolnosťou a životnosťou. Hmotnosť terča je 6 kg a vzťahuje sa na neho záruka dva roky. Súčasťou balenia je oceľový záves a aretačné skrutky, s ktorým ľahko nastavíte terč do správnej polohy.

+ Žiletkový drôt, profi terč na šípky
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať terč na šípky

Terče sa navzájom líšia nielen rôznymi pridanými funkciami a počtom hráčov, ktorí sa môžu do hry zapojiť, ale napríklad aj výrobným materiálom alebo cenou.

Typy šípkových terčov

Šípkové terče je možné rozdeliť do troch základných kategórií. To, do akej skupiny spadajú, určuje predovšetkým materiál, z ktorého sú vyrobené a prípadne niektoré ďalšie pridané funkcie a vlastnosti.

Okrem nižšie uvedených stojí za zmienku ešte drevené, korkové a magnetické terče. Drevené terče už nie sú populárne kvôli možnému vyschnutia a prasknutie, korkové terče sa oproti sisalovým rýchlo opotrebujú a magnetické terče sú vyložene hračkou pre deti.

Sisalový terč na šípky

Sisalový terč na šípky je nazývam podľa materiálu, z ktorého je vyrobený – rastliny sisalu. Taktiež sa tieto terče nazývajú „bristle“, čiže v preklade štetinové. Jeden terč sa skladá z približne 16 miliónov vlákien. Tie sú zviazané a následne zlisované do jedného veľkého kruhu, ktorý je prilepený na drevenom podklade.

Pri hre sa potom jednotlivé šípky zapichávajú do drobných vlákien tejto rastliny. Pri zabodnutí šípky sa jednotlivé vlákna roztiahnu a po vytiahnutí sa opäť zatiahnu – vďaka tomuto efektu sa podstatne predlžuje životnosť terče. Jednotlivé polia od seba zvyčajne delia oceľové skosené drôty, čo minimalizuje šancu odrazenie šípky a následnej straty bodov. Výhodou je, ak má odnímateľný číselný krúžok, vďaka čomu možno ľahko otáčať a zabrániť tak nerovnomernému opotrebovaniu.

Avšak nevýhodou tohto typu je neznášanlivosť vody. Ak by terč prišiel do kontaktu s vodou, nafúkne sa a znehodnotí. Určite sa tak nehodí ako pekná dekorácia do vonkajších priestorov, kam zateká. Tieto profesionálne terče na šípky sú zvyčajne veľmi kvalitné a používané predovšetkým zapálenými hráči.

Plastový terč na šípky

Terče z plastu sú nestarnúci klasika. Jedná sa o lacnejšiu variantu sisalového terče, len s tým rozdielom, že celý terč je vyrobený z plastu a zvyčajne je bez akýchkoľvek pridaných funkcií, či elektroniky. Nahádzané skóre si tak síce musia hráči počítať sami, avšak pre občasné domáce použitie úplne postačujúce. Môžu byť tiež lepšou voľbou pre deti ako papierové terče, ktoré sú síce tiež lacné, ale dlho nevydrží.

Elektronický terč na šípky

Elektronické šípky sa rozmohli na začiatku 80. rokov a išlo v podstate o šipkařskou revolúcii, pretože elektronický terč je opatrený pamäťou a dokáže nielen počítať nahádzané body, ale aj zahrať si celý rad predinštalovaných hier. Jednoduchý počítač vnútri neomylne počíta a zaznamenáva body a informuje a celkovom stave hry. Typickým povrchom je plastové sito, do ktorého sa zapichujú plastové hrotmi šípok. Počet hráčov a herný mód sa potom zvyčajne volí prostredníctvom šípok. Obsluha býva zvyčajne veľmi jednoduchá a rýchla.

Elektronické terče môžeme ďalej deliť na dve podkategórie – športové šípkové prístroje a elektronické terče pre domáce použitie. Prvý druh, klasické športové šípkové prístroje, pozná takmer každý z turnajov, reštaurácií, či klubov. Jedná sa o veľké a kvalitné terče, ktoré zvyčajne za malý úplatok ponúka hráčom jedno kolo hry.

Domáce elektronické terče sú oproti tým predošlým podstatne menšie, skladnejšie a lacnejšie. Obvykle sú síce drahšie, než sisalové terče, avšak aj tak sú pre väčšinu ľudí stále dostupné. Ak navyše investujete do kvalitnej značky, vyrovnajú sa svojím výkonom aj veľkým športovým terčom.

Elektronická doska so šípkami

Pojem elektronická doska, ako už názov sám napovedá, sa používa pri elektronických terčov. Jedná sa o zariadenie so šípkami, kde strieľate šípky s plastovou špičkou. Tie sú následne zapichovanie do elektrickej dosky. Elektrická platňa potom presne určí, kde sa zabodnutá šípka nachádza a sama započíta nahádzané skóre.

Hodenej šípky sa zapichujú do polí na elektronickej doske. Môžete sa stretnúť s dvojitými a trojitými poli. Dosky pre začiatočníkov a príležitostných hráčov majú tri rady dier v troch poliach. Tieto polia sú väčšie a ľahšie sa do nich triafa. Profesionálne šipkařské dosky potom majú dve jamky a trojitá polia sú definované na dvoch radoch dier. Presné trafenie cieľa je podstatne ťaží a je vyžadované veľa skúseností.

Hustota a hĺbka terče

Predovšetkým u sisalového terče ide o podstatnú vlastnosť zaisťujúce, že sa šípky zabodnú k doske dostatočne hlboko a neodskočí. Je dôležité udržať šípku na mieste a zabrániť odrazom, čo pomáha hráčom dosiahnuť vyššieho skóre v hre.

Počet hráčov

Počet hráčov, ktorí budú šípky hrať je absolútne kľúčový. Tu majú veľkú výhodu plastové, či sisalové terče, u ktorých od počtu hráčov nezáleží. Po sebe idúce hráči si odovzdávajú šípky a skóre si samostatne zapisujú. Avšak pri elektronických terčov ste počtom hráčov limitovaní. Každý terč je iný, však zvyčajne sú podporovaní 4 – 16 hráčov.

Počet herných módov

Hry, ktoré sú už predinštalované v elektronickom terči, sú tiež dôležité. Obvyklý počet je medzi 27 až 38 hier, ktoré je možné hrať v 86 až 243 variantoch. Navzájom sa od seba líšia herné a časovou náročnosťou. Niektoré herné módy sú dokonca priamo prispôsobené pre výučbu presnosti a triafanie sa do jednotlivých polí.

Nabíjanie

Elektronický terč na šípky vyžaduje k svojmu správnemu fungovaniu aj prívod elektrickej energie. Terči ju môžete dodávať dvojakým spôsobom. Prvý z nich sú klasické batérie. Najčastejšie sa jedná o klasické tužkové batérie, avšak niektoré terče môžu byť vybavené aj nabíjacím akumulátorom. Druhou možnosťou je napájanie terče priamo zo siete prostredníctvom AC adaptéra. Modernejšie a drahšie terče potom môžu podporovať aj oba dva spôsoby nabíjania.

Špeciálne funkcie

Mimo klasické herné módy je aj rad terčov vybavená ďalšími špeciálnymi funkciami. Jedná sa najmä o LED svetelné efekty, ozvučenie, či dlhodobú pamäť skóre. Vo väčšine prípadov sa jedná o nadstavbové funkcie, ktoré síce k hre samotnej nepotrebujete, však zväčšujú hernú atmosféru. To, či nejakú takú funkciu budete potrebovať je len na vás, majte však na pamäti, že čím viac pridaných funkcií, tým vyššia je aj obstarávacia cena.

Príslušenstvo k terčom

K terčom môžete dostať príslušenstvo ako napríklad sadu šípok, skrinku na terč alebo kryt. Kryt možno tiež použiť ako prostriedok k ochrane stene pri hraní šípok, predovšetkým oceľové hroty šípok sú rizikom pri hraní, a to nielen pre múr, ale aj podlahu. Niektoré tiež môžu mať nástenný držiak a montážne pomôcky pre zavesenie terča.

Cena

Ceny elektronických terčov sú rôzne. Odvíja sa predovšetkým od použitého výrobného materiálu, od rozmerov terča a od jeho primárneho určenia. Plastové detské terče v obchodoch nájdete za veľmi nízku cenu, však od takého terča nečakajte žiadnu veľkú kvalitu ani rozširujúce funkcie. Šípky veľmi často bývajú plastové, alebo s hrotmi s magnetom či suchým zipsom.

Ak hľadáte terč pre príležitostné použitie doma na záhrade alebo v miestnosti, zvyčajne vám bude stačiť terč okolo 20 eur. Tieto terče už bývajú veľmi často elektronické a umožňujú hranie rady hier v mnohých variantoch. LED displej a ďalšie pridané funkcie už nie sú zvláštnosťou. Za profi terč na šípky a soft šípky si potom už priplatíte. Ceny zvyčajne neklesnú pod 40 eur, avšak za túto cenu môžete očakávať kvalitu s celou radou rozširujúcich funkcií a hier.

Elektronické terče drahšie ako 200 eur sú zvyčajne už veľké profesionálne automaty, ktoré sa najčastejšie používajú v reštauráciách a krčmách. Tieto stroje sú potom už prispôsobené pre časté používanie. Zvyčajne mávajú veľký výber hier, herných variácií a LED displeje, ktoré sú vybavené aj platiacim mechanizmom, ktorý umožňuje zapnutie zvolenej hry na určitú dobu.

Otázky pri výbere terčov a šípok

Elektronický, alebo sisalový terč na šípky?

Záleží na použitie, pre ktoré si terč a šípky kupujete. Všeobecne možno povedať, že sisalový terč je určený zapálenějším hráčom, ktorí ocenia zvuk pri zabodnutí oceľového hrotu šípky. Nehodí sa ale na vonkajšie hranie. Veľkú obľubu ako pre profesionálne, tak domáce hranie šípok, získavajú elektronické šípky. Ich výhoda je v hracích módoch a počítanie skóre, ale aj v robustnosti terča. Viac k jednotlivým typom je popísané na stránke vyššie.

Aký profesionálny terč na šípky?

Za profesionálny terč na šípky je všeobecne braný sisalový terč, kde sa oplatí venovať pozornosť špeciálnemu typu – žiletkový terč. Žiletkové profi terče majú funkciu samozatažení dier po hode šípkou, čím dosahujú väčšiu trvanlivosti než tie s guľatými a trojuholníkovými drôty. Ich cena je samozrejme adekvátne vyššia ako u zvyšných dvoch pod typov.

Kde kúpiť terč na šípky?

Eshopy so športovým vybavením sú vhodnou voľbou pre možnosť porovnania terčov a výber vhodného pre vaše potreby. Terče a šípky môžete nájsť v obchodoch ako Tesco, Lidl, alebo Decathlon.

Aké voliť umiestnenie terča na šípky?

Výška terča na šípky musí vychádzať tak, že stred terča bude vo výške 172,72 cm od podlahy a štartovacie čiara, teda vzdialenosť terča v dĺžke 236,86 cm.