Vyberáme najlepšiu teplovzdušnú fritézu

TOP 3 fritézy bez oleja

Sencor SFR 5320 WH

Delimano Air Fryer

Tefal EY 201815

Teplovzdušný fritovací hrniec s LED displejom, programy a možnosťou regulácie teploty. Ideálny pre dve osoby.Kompaktná teplovzdušná fritéza s objemom koša 2,5 l s jednoduchým ovládaním a prípravou.Teplovzdušná fritéza pre prípravu až 6 porcií v praktickej veľkosti s objemom 4 l a možnosťou smažiť, piecť mäso, zeleninu, pečivo či grilovať.
+ Jednoduché ovládanie, cena/výkon+ Cena/výkon+ Počet porcií, rýchla príprava
- Materiál výsuvného koša- Rošt a nízka panvica nie sú v cene- Chýba displej

Orientačná Cena
103,89 €

Orientačná Cena
79,28 €

Orientačná Cena
98,90 €

Ak patríte medzi milovníkov vyprážaného jedla, ale často máte výčitky skrz zdravie, je tu pre vás riešenie v podobe teplovzdušnej fritézy. Fritéza funguje na báze horúceho vzduchu, ktorý pripravuje pokrm s minimálnym množstvom oleja. Oproti fritovacímu hrnci pripravuje teplovzdušný fritovací hrniec jedlo zdravšie, a pritom zachováva jeho maximálnu chuť. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie teplovzdušné fritézy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie teplovzdušné fritézy (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie teplovzdušných hrncov (fritéz)

Sencor SFR 5320 WH

Sencor SFR 5320 WH recenzie a test

Teplovzdušný fritovací hrniec Sencor SFR 5320 WH má vyberateľnú nádobu a objem 3 litre. Fritéza disponuje prehľadným LED displejom s príkonom 1 400 W. Veľkou výhodou je termostat s časovačom. Ovládanie je pomocou dotykových senzorov a je možné si regulovať teplotu. Nahriatie fritézy je behom 3 minút a má funkciu automatického vypnutia. Dlhšie disponuje fritéza 6 automatickými programami a zákazníci ocenili jednoduché ovládanie.

+ Jednoduché ovládanie, cena/výkon
Materiál výsuvného koša

Domo DO 509 FR

Domo DO 509 FR recenzie a test

Zdravá fritéza Domo DO 509 FR, má zabudovaný LCD displej a reguláciu teploty. Veľkou výhodou je 7 prednastavených automatických programov a časovač so signalizáciou konca fritovanie. Dlhšie disponuje vyberateľným košom, ktorý má nepriľnavý povrch a je odolný voči vysokým teplotám. Objem fritézy je 3,5 l s príkonom 1 500W. Od užívateľov získal produkt plusové body za rýchle a jednoduché varenie. Nastavenie termostatu je od 80 ° – 200 °C a je možné fritovací kôš a nádobu umývať v umývačke riadu.

+ Jednoduché umývanie, kuchárka
Nič zásadné

Klarstein AeroVital Deluxe

Klarstein AeroVital Deluxe recenzie a test

Teplovzdušná fritéza Klarstein AeroVital Deluxe je ideálna pre väčšiu rodinu, a to vďaka objemu 5,4 l. Samozrejmosťou je vyberateľná nádoba, časovač, LCD displej, termostat a regulácia teploty. Príkon prístroja je 1 700 W a v porovnaní s rúru je fritéza úsporná. Vďaka bezpečnostnej konštrukcii nehrozí popálenie, kryt a držadlo sú neustále chladné a neelektronickej časti možno umývať v umývačke. Užívatelia ocenili predovšetkým rozmery fritézy a jej úsporu elektrickej energie.

+ Veľký objem
Neúplný opis programov

Delimano Air Fryer

Delimano Air Fryer recenzie a test

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer, má nádobu z nepriľnavého povrchu a jej objem je 2,5 l. Ovládanie je zabezpečené pomocou dvoch otočných gombíkov, jeden ovláda časovač a druhý teplotu. Príkon fritézy je 1 500W a vďaka neustále chladné rukoväte je dostatočne bezpečná. Medzi ďalšie výhody patrí odnímateľný kôš a možnosť nastavenia teploty od 80 ° – 200 °C. Plusové body získala fritéza za atraktívnu cenu, na druhú stranu zamrzí absencia doplňujúceho príslušenstva.

+ Cena/výkon
Rošt a nízka panvica nie sú v cene

Rohnson R 2820

Rohnson R 2820 recenzie a test

Teplovzdušný hrniec Rohnson R 2820 má odnímateľnú nádobu s objemom 5,2 l. Súčasťou fritézy je LCD displej, ktorý je vybavený 7 prednastavenými programami. Ďalšou dôležitou vecou sú protišmykové nožičky, ktoré zamedzujú nechcenému posunutiu, alebo pádu. Príkon fritézy je 1 800W a samozrejmosťou je časovač a regulácia teploty. Fritovací kôš možno oplachovať v umývačke riadu. Ďalší z jeho funkcií je automatické vypnutie a ochrana proti prehriatiu. Užívatelia ocenili celkové prevedenie a rýchlosť prípravy jedla.

+ Veľký objem, prednastavené programy
Nič zásadné

Tefal FZ 760030

Tefal FZ 760030 recenzie a test

Fritéza Tefal FZ 760030 je vybavená LCD displejom a možno v nej prichystať až 1,2 kg jedla (pre 4 – 6 ľudí). Veľkou výhodou je vyberateľná nádoba a okienko vo veku, pre pozorovanie priebehu fritovanie. Príkon fritézy je 1 350W a má 9 prednastavených programov pre jednoduché fritovanie. Medzi ďalšie výhody patrí regulácia teploty a časovač.

+ Miešanie surovín
Vyššia cena

Sencor SFR 3220WH

Sencor SFR 3220WH recenzie a test

Kompaktná teplovzdušná fritéza Sencor SFR 3220W je vybavená reguláciou teploty a odnímateľným košom. Príkon fritézy je 1 500W a objem koša činí 2,6 l. Ďalej je vybavená časovačom, vzduchovým filtrom a automatickým vypínaním. Nahriatie prístroja je počas 3 minút a časovač je vybavený zvukovou signalizáciou. Plusové body získala za pekný dizajn, nízku cenu a jednoduchú obsluhu. Ďalej produkt disponuje bezpečnostnou poistkou, ktorá zabraňuje nechcenému vybratí koša.

+ Cena/výkon
Koliesko časovača ide ťažko

Tefal EY 201815

Tefal EY 201815 recenzie a test

Teplovzdušný hrniec Tefal EY 201815 je vybavený časovačom s funkciou automatického vypnutia. Fritéza má objem 4 l a je od svetoznámeho výrobcu elektroniky Tefal. Vyberateľné časti možno umývať v umývačke a nastavenie teploty je v rozsahu od 80 ° – 200 °C. Príkon výrobku je 1 500W a fritéza je určená pre 4 – 6 ľudí. Slúži na grilovanie, smaženie a pečenie. Zákazníci ocenili pri výrobku rýchle predhrievanie a celkovú funkciu produktu.

+ Počet porcií, rýchla príprava
Chýba displej

TESLA AirCook Q60 XL

TESLA AirCook Q60 XL recenzie a test

Fritéza s objemom 6 l TESLA AirCook Q60 XL, má vyberateľné nádoby, ktoré je možné umývať v umývačke. Hmotnosť produktu je 5,7 kg a jej príkon je 1 500W. Veľkou výhodou je 8 prednastavených programov, ktoré majú danú dĺžku ohrevu i teplotu. Medzi samozrejmosť patrí manuál k ovládaniu a farebná kuchárka. Medzi ďalšie vlastné patrí protišmykové gumové nožičky, prehľadný LCD displej, časovač a nepriľnavý povrch koša, s ktorým bude čistenie jedna radosť. Je vybavený technológiou Heat2Flow, čo je dynamické prúdenie vzduchu, ktoré zaručuje rovnomerné smaženie.

+ Veľký objem koša, prednastavené programy
Nič zásadné

Rohnson R 286

Rohnson R 286 recenzie a test

Teplovzdušná fritéza Rohnson R 286 má nepriľnavý povrch a tepelne izolovanú rukoväť. Samozrejmosťou je vyberateľná nádoba, ďalej časovač, protišmykové podložky a termostat. Disponuje automatickým vypnutím a nádobu s fritovacom košom možné umývať v umývačke. Regulácia teploty je možná od 0 ° – 200 °C so svetelnou indikáciou prevádzky. Užívatelia ocenili pekný vzhľad a praktickosť výrobku.

+ Cena/kvalita, knižka s receptami
Nič zásadné

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

Vyprážané jedlá sú neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne. Avšak nejedná sa o príliš zdravý spôsob prípravy jedla vzhľadom k vysokému obsahu tuku. Môžete skúsiť vymeniť klasický friťák s olejom, za teplovzdušnú fritézu, ktorá dokáže vaše jedlo odľahčiť, ale pritom mu neuberie na chuti. Vyprážanie horúcim vzduchom na lyžici oleja alebo úplne bez oleja nie je jedinou možnosťou prípravy. Na trhu nájdete celý rad fritéz, ktoré dokážu tiež piecť, grilovať, zapekať i variť. Navzájom sa od seba líšia predovšetkým typom, veľkosťou, maximálnou hmotnosťou potravín a pridanými funkciami.

Teplovzdušný hrniec je zdravšie ako klasický fritovací hrniec a môže pomôcť s nižším príjmom tuku a kalórií, teda aj podporiť chudnutie. Stále sa však jedná o vyprážané pokrmy, ktoré sú spájané so zhoršením zdravia a je vhodné ich obmedziť (zdroj: Healthline).

Fritovanie bez tuku – skúsenosti

V prvom rade treba povedať, že príprava v teplovzdušnej fritéze a fritovacom hrnci je jednoducho iná a nie je to len výmena za zdravé fritovanie. Dokladajú to aj niektoré skúsenosti užívateľov v internetových diskusiách, najmä pokiaľ ide o obaľované rezne, u ktorých si niektorí sťažujú (iní naopak chvália) na nevýrazný výsledok, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že tieto jedlá sa inak smaží vo veľkom množstve oleja.

Podobný problém môžete mať s hranolčekmi. U hranoliek z čerstvých zemiakov je pred vložením do fritézy zľahka potrite olejom. V prípade mrazených hranolčekov vyberajte hranolky do rúry.

Doba prípravy pokrmov v teplovzdušnej fritéze je takisto dlhšia ako u klasických olejových fritéz. Čas, ktorý je na prípravu surovín potrebný, možno porovnať skôr s rúrou.

Typy teplovzdušných fritéz

Teplovzdušná fritéza, občas označovanú aj ako teplovzdušný hrniec, funguje tak, že vzduch ohrieva špeciálne vykurovacie teleso. Následne je vzduch vháňaný do nádoby s vloženými potravinami.

Stretnúť sa môžete s tromi typmi:

  • Dynamická fritéza – je vybavená miešacím ramenom alebo lopatkami, ktoré v priebehu prípravy premiešavajú potraviny v nádobe, a potraviny sa tak robia rovnomerne zo všetkých strán.
  • Statická fritéza – základný variant teplovzdušného hrnca, v ktorom len horúci vzduch koluje okolo potravín a zahrieva je.
  • Halogénová fritéza – používa halogénové svetlo, ktoré generuje teplo a následne smaží, griluje a varí potraviny. Väčšina fritéz tohto typu je opatrená priehľadným sklom, takže môžete proces prípravy jedla sledovať.

Rozmery a objem

Fritéza je v niektorých prípadoch pomerne veľký kuchynský spotrebič, a tak sa oplatí v prvom rade premyslieť, či pre vás dáva zmysel a či nebudete mať problém ju uskladniť. Predovšetkým v malých bytoch a s malou kuchynskou linkou môže byť veľkosť nádoby prekážkou.

Objem nádoby závisí typicky buď na druhu potravín, ktoré sa chystáte pripravovať, alebo počtu členov domácnosti pre ktoré budete variť. Teplovzdušné fritézy sú obľúbené u jednotlivcov pre ľahkú a nenáročnú prípravu jedla. V takom prípade si vystačíte s malým objemom do 3 litrov. Keďže je fritéza bez oleja, nemusíte brať ohľady na objem samotného oleja.

Okrem rozmerov a objemu, býva rad fritéz obmedzená aj maximálnou hmotnosťou potravín, ktoré je možné v nádobe naraz pripravovať (zvyčajne ide o 1 – 2 kg). Najčastejšie sa udáva maximálnu hmotnosť zemiakových hranolčekov, avšak aj tu sa informácie môžu líšiť a konkrétny údaj nájdete v návode, vrátane pokynov na prípravu ďalších potravín ako je mäso a zelenina.

Funkcie a vlastnosti

Rovnako u akéhokoľvek novodobého elektrického spotrebiča nájdete pridané funkcie, aj tu nájdete také, ktoré vám výrazne uľahčí používanie fritézy, alebo dbajú na vašu bezpečnosť.

Vyberateľný kôš

Vyberateľná nádoba na potraviny je už skoro pravidlom a je ním opatrená takmer každá fritéza. Predovšetkým vďaka tejto funkcii sa s nádobou na potraviny ľahšie pracuje. Ďalšou výhodou je, že je celá fritéza lepšie umývateľná.

Kontrolky

Medzi tie najčastejšie patria kontrolky pre stav predhriatia. Ľahko sa tak dozviete, že fritéza je už plne pripravená na použitie a môžete začať s prípravou pokrmu.

Časovač

Časovač je už typickou funkcií, vďaka ktorej sa vám nestane, že by ste nejakú potravinu pripálil. Po nastavení času, vás fritéza sama upozorní na to, že suroviny sú už hotové a je načase ich vytiahnuť. Niektoré novšie spotrebiče dokonca disponujú funkciou vypnutia, po upozornení časovača.

Displej

Jednoduchá obrazovka ukazuje všetky základné informácie o stave fritézy aj o všetkých ďalších funkcií. Zvyčajne sa prostredníctvom neho a pridaných tlačidiel volí program a čas, ktorý chcete pri príprave pokrmov použiť.

Programy

Rad teplovzdušných fritéz má zabudované programy, vďaka ktorým je možné pripravovať rôzne potraviny. Najčastejšie sa jedná o programy na prípravu hranoliek, rýb, hamburgerov a podobne.

Príkon

Príkon teplovzdušnej fritézy sa zvyčajne pohybuje medzi 1400 a 1800 W. Pozor na príliš nízku hodnotu, ktorá môže negatívne ovplyvňovať celkový výsledok aj dĺžku prípravy.

Otázky pri výbere teplovzdušné fritézy

Teplovzdušnú, alebo klasickú fritézu?

Z pohľadu zdravia je teplovzdušná fritéza jednoznačne lepší variantom, vzhľadom na prípravu bez oleja alebo len s lyžicou oleja. Vyprážanie horúcim vzduchom však nie vždy docieli rovnaké výsledky ako fritovací hrniec, na druhú stranu záleží tiež na spôsobe prípravy a voľby potravín, než je do fritézy vložíte.

Aké sú najlepšie značky teplovzdušných fritéz?

Medzi najlepšie značky a výrobcu teplovzdušných fritéz patrí Delimano, Tefal, Sencor, Philips, Rohnson, alebo tiež Princess.

Kde kúpiť teplovzdušnú fritézu?

Online obchody s kuchynskými spotrebičmi ponúkajú ľahkú možnosť porovnania cien aj parametrov. Teplovzdušné fritézy predáva taktiež Lidl pod značkou Silvercrest.

Aká je cena teplovzdušných fritovacích hrncov?

Malé a z pohľadu funkcií základné teplovzdušné hrnce zoženiete do 100 eur. Viac programov, väčšiu kapacitu na potraviny, potom ponúkajú fritézy do 150 eur. Nad túto sumu nájdete fritézy ako klasické, tak dynamické či halogénové, s veľkým výkonom, kapacitou fritovacieho koša, alebo bohatým príslušenstvom, ako sú napríklad rôzne držiaky, nástavce, grilovacie kliešte či rošty.