Vyberáme najlepšie tablety a kapsule do umývačky riadu

TOP 3 tablety do umývačky

Jar Platinum Yellow

Calgonit Finish Classic Lemon

Ecozone 5v1

Kapsule do umývačky riadu zvládnu umyť aj ten najviac špinavý riad. Balenie obsahuje 90 kapsúl, veľmi rýchlo sa rozpúšťajú a okrem umývania riadu dobre starajú aj o vnútro umývačky a jej filter.Tablety do umývačky riadu majú uprostred tablety guličku, ktorá zjemní aj zaschnuté jedlo a ďalšie hrubé nečistoty. Tablety skvele umývajú, dodávajú lesk a sú k dostaniu vo výhodnom balení za dobrú cenu.Ekologické tablety do umývačky obsahujú extra účinné zloženie, ktoré chránia prírodu a je biologicky odbúrateľné. Riad je po použití krásne čistý a lesklý, zloženie zahŕňa aj leštidlo, ochranu skla a tiež regeneračnú soľ.

Orientačná Cena
14,10 €

Orientačná Cena
10,90 €

Orientačná Cena
14,38 €

Umývačka riadu patrí medzi veľmi obľúbené kuchynské spotrebiče, ktoré ušetria nielen čas, ale aj vaše ruky a spotrebu vody. Pre jej správne fungovanie sú ale potrebné kvalitné čistiace prostriedky do umývačky riadu, ktorými zbavíte riad nielen nečistôt, ale dodáte mu potrebný lesk a ochranu. Zároveň by mal byť čistiaci prostriedok šetrný aj k umývačke riadu a životnému prostrediu. Kapsule do umývačky alebo tablety do umývačky riadu patrí medzi najobľúbenejšie prostriedky do umývačky, ktoré sa používajú. Ich používanie je veľmi jednoduché a vďaka ich zloženiu sa zvládnu postarať nielen o čistotu a lesk riadu, ale aj o vašu umývačku. Existuje aj prášok do umývačky, alebo gél do umývačky, neteší sa ale zďaleka také popularite. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie tablety do umývačky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie tablety do umývačky riadu (Test 2024)

VzhľadModelTypPočet kusov v baleníEkologickéSoľLeštidloDostupnosť
Jar Platinum Yellow recenzie a testJar Platinum YellowKapsule90 ksNieÁnoÁno
Somat Classic recenzie a testSomat ClassicTablety100 ksNieNieNie
Calgonit Finish Classic Lemon recenzie a testCalgonit Finish Classic LemonTablety100 ksNieNieNie
Finish Powerball Quantum max recenzie a testFinish Powerball Quantum maxTablety60 ksNieÁnoÁno
Ecozone 5v1 recenzie a testEcozone 5v1Tablety72 ksÁnoÁnoÁno
Sanytol 4v1 recenzie a testSanytol 4v1Tablety40 ksNieÁnoÁno
Finish All-in-1 Max recenzie a testFinish All-in-1 MaxTablety120 ksNieÁnoÁno
Seventh Generation All in One Free&Clear recenzie a testSeventh Generation All in One Free&ClearTablety24 ksÁnoNieNie
Jar Fairy Professional All in 1 recenzie a testJar Fairy Professional All in 1Kapsule115 ksNieÁnoÁno
Waschkönig Glanz Mesiter recenzie a testWaschkönig Glanz MesiterTablety2 ksNieNieNie
Real Green Clean recenzie a testReal Green CleanTablety40 ksÁno-Áno

Zobraziť celú ponuku

TIP: Nezabudnite na ďalšie prípravky do umývačky riadu.

Recenzie tabliet a kapsúl do umývačky riadu

Jar Platinum Yellow

Jar Platinum Yellow recenzie a test

Jar kapsule do umývačky riadu Platinum Yellow zvládnu umyť aj to najviac špinavý riad. Balenie obsahuje 90 jednotlivých kapsúl, ktoré už nemusíte zvlášť rozbaľovať. Na jedno použitie stačí vždy použiť jednu kapsulu, ktorá sa kompletne veľmi rýchlo rozpustí, rozprestrie sa po celej umývačke a zanechá riad žiarivo čistý a lesklý. Kapsule majú tiež funkciu soli a zabraňujú tvorbe vodného kameňa. Na základe skúseností užívateľov sú kapsule do umývačky kvalitné a zanechávajú riad aj umývačku veľmi čistú a lesklú.

Somat Classic

Somat Classic recenzie a test

Somat tablety do umývačky Classic efektívne odstraňujú usadené a zaschnuté škvrny aj pripáleniny od jedla. Balenie obsahuje 100 kusov tabliet a každá tableta je zabalená vo fólii, ktorá sa musí dať dole. Tableta sa potom jednoducho vloží do dávkovača, kde sa postupne rozpustí. Tableta do umývačky chráni sklo pred koróziou a účinne bojuje aj proti škvrnám od kávy a čaju. Na základe ohlasov a skúseností užívateľov sú tieto tablety do umývačky kvalitné a veľké balenia je za rozumnú cenu.

Calgonit Finish Classic Lemon

Calgonit Finish Classic Lemon recenzie a test

Tablety do umývačky riadu Calgonit Finish Classic Lemon obsahujú tri účinky sily Power Action, gulička uprostred tablety zjemní aj veľmi zaschnuté jedlo, ktoré tableta následne umyje a dodá mu patričný lesk. Tableta do umývačky zvládne odstrániť aj škvrny od čierneho čaju a ďalšie odolné nečistoty, navyše po umytí riadu vonia po citrónu. Balenie obsahuje 100 kusov tabliet pre 100 umývacích cyklov, spotrebitelia potom chvália kvalitu za dobrú cenu. Jedná sa však o základné tablety do umývačky, a preto neobsahujú soľ ani leštidlo.

Finish Powerball Quantum max

Finish Powerball Quantum max recenzie a test

Finish tablety do umývačky PowerBall Quantum Max zvládnu odstrániť aj tie najsilnejšie nečistoty z riadu a dodávajú mu lesk, kombinujú v sebe 12 funkcií naraz. Vie si poradiť dokonca s čajovými škvrnami a hrubou mastnotou, a to aj pri nízkych teplotách. Výhodou navyše je funkcia soli, ktorá chráni riad aj umývačku proti usadzovaniu vodného kameňa a ochraňuje filter. Leštidlo dodá lesk i ochranu pohárom, a dokonca aj striebru. Gulička uprostred tablety slúži k předmáčení riadu pre lepšie umytí.

Ecozone 5v1

Ecozone 5v1 recenzie a test

Ekologické tablety do umývačky Ecozone 5v1 obsahujú extra účinné zloženie all-in-one, ktoré si poradia so špinou aj mastnotou pri nízkej teplote. Riad je po umytí krásne čistý a lesklý, zloženie totiž zahŕňa leštidlo, ochranu skla a tiež regeneračnú soľ. Užívatelia si pochvaľujú zloženie tabliet, ktoré chránia prírodu a je biologicky odbúrateľné, tablety krásne umývajú a vďaka svojmu zloženiu nevadí ani domácim čističkám odpadových vôd. Balenie obsahuje 72 tabliet, ktoré sa už nemusí rozbaľovať, stačí len vložiť do zásobníka.

Sanytol 4v1

Sanytol 4v1 recenzie a test

Sanytol tablety do umývačky 4v1 sú kombináciou dezinfekcie, umývacieho prostriedku, leštidla a soli. Neobsahujú chlór a majú rýchlo rozpustný obal aj pri nízkej teplote. Tableta zvládne odmastiť a odstrániť nečistoty, zároveň riad vydezinfikovať od baktérií, vírusov a mikróbov. Efektívne odstraňuje pachy v umývačke a netvoria usadeniny vo filtri umývačky. Balenie obsahuje 40 kusov tabliet a na základe ohlasov spotrebiteľov sú tablety veľmi účinné a vhodné v chrípkovom období, len balenie môže byť pre niekoho menšie.

Finish All-in-1 Max

Finish All-in-1 Max recenzie a test

Tablety do umývačky Finish All-in-1 Max sú odporúčané poprednými výrobcami umývačiek a odstráni aj odolné nečistoty pripálené k povrchu riadu. Gulička PowerBall uprostred tablety dodá riadu krásny lesk a chráni ho pred vznikom povlaku. Balenie obsahuje 120 tabliet a obal tablety je vodou rozpustný, možno teda rovno vložiť tabletu do umývačky. Tablety chráni sklo pred koróziou, majú funkciu soli, leštidla, chráni filter aj umývačku pred vodným kameňom. Výhodou je, že sa dajú použiť aj pri nízkej teplote vody.

Seventh Generation All in One Free&Clear

Seventh Generation All in One Free&Clear recenzie a test

Eko tablety do umývačky Seventh Generation AiO sú vyrobené z 85% na báze rastlín a minerálov, sú biologicky rozložiteľné a majú 100% recyklovateľný obal. V zložení sa nenachádza chlór, ani farbivá či syntetické látky. Balenie obsahuje 24 tabliet a účinkujú už pri nízkej teplote (cca 45 °C). Ekologické tablety do umývačky navyše neboli testované na zvieratách, čo dokladajú certifikátom Leaping Bunny. V ekologickom zloženie týchto tabliet nenájdete ani žiadne zbytočné vône, ktoré nemajú na dokonalé umytie žiadny vplyv.

Jar Fairy Professional All in 1

Jar Fairy Professional All in 1 recenzie a test

Tablety do umývačky riadu Jar Fairy Professional All in 1 sú v prevedení kapsúl a vhodné sú ako do domácich umývačiek, tak profesionálnych. Zvládajú odstrániť zaschnutú mastnotu, chráni sklo a dodávajú riadu lesk. Kapsule možno tiež použiť aj na krátke 1-5 minútové umývacie cykly, pretože sa veľmi rýchlo rozpúšťajú. Výhodou je tiež ochrana striebra, zabraňujú tvorbe vodného kameňa a majú tiež funkciu soli. Jedno balenie obsahuje 115 kapsúl a používatelia si kapsule chvália, pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý.

Waschkönig Glanz Mesiter

Waschkönig Glanz Mesiter recenzie a test

Tablety do umývačky z Nemecka Waschkönig Glanz Mesiter sú čistiace tablety na báze aktívneho kyslíka a dokonale odstraňujú usadeniny a vodný kameň. Zároveň tiež neutralizujú zápach a pravidelným používaním tak predlžujú životnosť umývačky riadu. Balenie obsahuje dve tablety, jedna tableta by sa mala položiť na dno prázdnej umývačky a program by mal mať minimálne 65 °C. Na základe užívateľský ohlasov tablety krásne umývačku vyčistí a všetky mastné usadeniny zmiznú.

Real Green Clean

Real Green Clean recenzie a test

Ekologické tablety do umývačky riadu Real Green Clean odstraňujú zaschnuté škvrny a mastnotu pomocou aktívnych enzýmov, a to už pri nízkej teplote. Tablety sú šetrné k prírode, neobsahujú žiadne fosfáty, chlór ani konzervačné látky. Sú vhodné aj pre domácnosti s čističkami odpadových vôd, zmäkčujú vodu a sú biologicky odbúrateľné. Po použití je riad čistý a plný lesku, čo oceníte pri každom cykle umývania. Spotrebitelia na týchto tabletách do umývačky oceňujú leštidlo, šetrnosť k ČOV a uvádzajú, že ide o jedny z mála eko tabliet do umývačky, ktoré skutočne fungujú.

Ako vybrať kapsule a tablety do umývačky

Najprv vás zoznámime, s akými typmi čistiacich prostriedkov do umývačky sa môžete stretnúť a potom sa bližšie zameriame na výber tabliet, ktoré sú veľmi praktické a k používaniu veľmi jednoduché. Pri výbere tabliet do umývačky je nutné najprv zohľadniť, aký ich typ preferujete. Ak dávate prednosť lacnejším tabletám s vysokým čistiacim účinkom alebo ekologickým tabletám. Dobré je tiež mať základný prehľad o zložení tabliet a či obsahujú soľ a leštidlo, teda zložky, ktoré sú pre správne umývanie riadu v umývačke nevyhnutné.

Typy čistiacich prostriedkov do umývačky

Na trhu je veľké množstvo čistiacich prostriedkov do umývačky, ktoré čistia riad alebo len samotnú umývačku. Prostriedky do umývačky môžu byť rôzneho skupenstva, od tabliet, po prášok či gél. Zoznámime vás, s akými druhmi sa môžete stretnúť a aké klady a zápory jednotlivé prostriedky prinášajú.

Tablety do umývačky

Tablety do umývačky riadu patrí medzi najobľúbenejší umývací prostriedok a môžete sa s nimi stretnúť v mnohých prevedení. Ich používanie je veľmi jednoduché, nemusíte totiž odmeriavať správne množstvo. Tablety sa vkladajú do zásobníka a počas umývania riadu sa postupne rozpúšťajú.

Občas môže byť problém so zvyškom nerozpustenej tablety na dne umývačky. V takom prípade môže pomôcť zmena programu, prípadne skontrolovať, či nejde o zlé otváraní zásobníka na tablety. Možnou príčinou je tiež chyba tablety, čo niektoré skúsenosti užívateľov potvrdzujú.

Okrem toho, že dokážu krásne riady umyť, sú často ešte obohatené o ďalšie prísady, ktoré môžu chrániť umývačku a riad proti korózii aj vodnému kameňu. Môžu obsahovať tiež soľ i leštidlo, a to všetko tiež prispieva k dlhšej životnosti umývačky. Z niektorých tabliet sa musí pred vložením do umývačky sňať obal, iné majú obal rozpustný a táto vec potom odpadá.

Kapsule do umývačky

Kapsule do umývačky riadu fungujú na podobnom princípe ako tablety do umývačky. Okrem umývacích vlastností obsahujú väčšinou tiež soľ i leštidlo a všetky prísady sú tekuté a v obale, ktorý sa počas umývania kompletne rozpustí. Výhodou je, že sa rozpustí aj pri nižšej teplote vody, čo je ekologickejšie aj ekonomickejšie. Sú často navyše len o trochu drahšie ako tablety do umývačky.

Prášok do umývačky

Prášok do umývačky patrí medzi najlacnejšie druh umývacích prostriedkov do umývačky. Dávku prášku si môžete zvoliť podľa vlastného uváženia a na základe plnosti umývačky. Zároveň však prášok do umývačky neobsahuje všetky látky, ako je tomu u tabliet alebo kapsúl.

K prášku je teda nutné ešte prikúpiť vhodnú soľ a leštidlo do umývačky, aby bol riad perfektne čistý, bez vodného kameňa a s leskom. Užívateľsky je teda o niečo menej pohodlný než kapsule alebo tablety, preto teda nie je už tak populárny. Naviac je menej šetrný k umývanie krehkého riadu.

Ak máte umývačku s funkciou pre tablety, môžete prášok či gél striedať s použitím tabliet a kapsúl obsahujúcich soľ a leštidlo. Pri zapnutí tejto funkcie nebude soľ a leštidlo dávkovať, takže nimi nebudete plytvať. Rovnaká výhoda platí pri nárazovom použití tabliet bez soli a leštidla.

Gél do umývačky

Ďalšou možnosťou umývacieho prostriedku je gél do umývačky riadu, ktorý má podobné zloženie účinných látok, ako prášok. Jednoducho sa dávkuje, vďaka tekutej podobe sa rýchlo rozpúšťa a zbavuje špiny a škvŕn aj pri nízkej umývacej teplote a pri krátkych umývacích cykloch. Opäť je ale nutné do umývačky dokúpiť zvlášť soľ a leštidlo. Cena je oproti prášku do umývačky vyššia.

Ekologické tablety do umývačky

Ak ste ohľaduplní k životnému prostrediu a radi kupujete produkty, ktoré sú šetrné k prírode, určite sa zamerajte na ekologické tablety do umývačky. Eko tablety do umývačky postrádajú fosforečnany aj ďalšie chemické látky a väčšinou sú vyrobené na báze prírodných látok a minerálov. Eko tablety však nemusí byť 100% účinné rovnako tak, ako sú chemické tablety a ich cena je v porovnaní so všetkými prostriedkami do umývačky vyššia.

Odlišné je aj ich balenie, typicky z recyklovaného papiera a bez tabliet balených v plastu. Balenie je tiež označené logom EU Ecolabel, čo je značka pre ekologický výrobok spĺňajúci stanovené normy pre vplyv na životné prostredie.

Multifunkčné tablety do umývačky

Tento typ tabliet a kapsúl je dnes veľmi bežný, bývajú označované ako multifunkčné tablety do umývačky 3v1, 4v1, a podobne (prípadne All in 1). Znamená to, že okrem umývacie látky obsahujú navyše hlavne soľ a leštidlo. Niekedy môžu obsahovať aj dezinfekčné zložky a ďalšie látky. S ich používaním teda odpadá nutnosť kupovať a používať zvlášť leštidlo a soľ, čo pri každodennej rutine poteší.

Zloženie tabliet do umývačky

Málokto číta zloženie tabliet do umývačky. Napriek tomu je dobré mať aspoň základný prehľad o bežných látkach, ktoré tablety obsahujú, lebo sa od nich odvíjajú vlastnosti a účinok tabliet. Výrobcovia tabliet do umývačky nemajú povinnosť uvádzať úplne všetky látky, ktoré tablety obsahujú, uvádzajú len tie najzákladnejšie a najdôležitejšie. Nižšie vás s niektorými zoznámime.

Fosforečnany a fosfonáty

Tento typ látok si vie veľmi dobre poradiť s odolnými škvrnami, upravujú pH vody, bohužiaľ majú ale negatívny vplyv na životné prostredie. Zapríčiňujú totiž tzv. rast vodného kvetu v stojatých vodách, ako sú sinice a pod. Fosfonáty zabraňujú vzniku škvŕn na umytom riade a obsahujú o niečo menej fosforu ako fosforečnany.

Čistiace zložky

Ide o aktívne látky, ktoré sú základnou zložkou každej tablety. Patrí medzi ne enzýmy a ďalšie povrchovo aktívne látky. Enzýmy odbúravajú proteínové aj škrobové nečistoty, napríklad teda škvrny od ryže, zemiakov, vajec, obilných kaší a rozpúšťajú mastnotu. Niektoré použité enzýmy môžu vyvolať alergickú reakciu a tablety, ktoré ich obsahujú, by mali mať na obale varovanie.

Bieliaca zložka

Bieliacej činidlá fungujú na báze kyslíka a dokážu vyčistiť aj tie veľmi odolné škvrny, najmä na bielom riadu. Jedná sa napríklad o hrnčeky sa zaschnutou kávou alebo škvrny od čaju, červeného vína a podobne. Často obsahujú tzv. zosilňovač, ktorý pomôže ešte efektívnejšie škvrny vybieliť, a to aj pri nízkej teplote umývacieho cyklu.

Arómy

Aby umytý riad nebolo cítiť len po chémii či stále nebol cítiť po pripáleném jedle, pridávajú sa do tabliet rôzne arómy, ktorá riad i umývačku osvieži. Väčšinou sa používa vôňa citrónu.

Polykarboxyláty

Táto látka neplní funkciu čistenie a odstraňovanie škvŕn, ale upravuje pH vody a pomáha tak ďalším látkam dosiahnuť ich maximálny účinok.

Soľ

Ak tableta obsahuje soľ, nemusíte už soľ do umývačky dokupovať. Soľ do umývačky je veľmi dôležitá, pretože zmäkčuje vodu a tým zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa na riadu i umývačke. Bez soli by umývačka čoskoro strácala životnosť a riad by nebolo dokonale čistý.

Leštidlo

Väčšina tabliet tiež už obsahuje leštidlo, vďaka ktorému je riad plnej lesku, neusádzajú sa na ňom zvyšky jedla a nevytvára sa korózia skla. Leštidlo vytvorí ochrannú vrstvu a riad potom aj rýchlejšie schne.

Značky a výrobcovia

Na trhu je množstvo výrobcov tabliet do umývačky, medzi najznámejšie patria značky Finish, Jar, Somat, Sanytol, Calgonit, nemecká značka Waschkönig, či rôzne ekologické značky, ako je napríklad Ecozone. Pár z nich si tu uvedieme.

Finish

Značka Finish patrí medzi svetovú jednotku na trhu vo výrobe tabliet do umývačky. Svoje umývacie výrobky predáva vo viac ako 40 krajinách sveta, vznikla už v roku 1953 a od tej doby sa môže chváliť radom prvenstva. V roku 1969 vyrobila prvý biologický prášok, v roku 1995 prvú dvojvrstvovú tabletu a od roku 1999 je na trhu jej najznámejšia tableta s červenou guličkou PowerBall. (zdroj: finishinfo.cz)

Jar

Značka Jar je na slovenskom trhu veľmi známa. Všetci ju iste poznajú ako tekutý prípravok na umývanie riadu v ruke, ktorý účinne odstraňuje nečistotu a mastnotu. Výrobca Jar však vyrába aj kvalitné kapsule do umývačky riadu, ktoré obsahujú ako leštidlo, tak soľ.

Somat

Nemecká značka Somat vyrába umývacie prostriedky a umývacie prostriedky do umývačky riadu už od roku 1962. Zo začiatku spoločnosť Somat vyrábala prášok a oplachovač, v roku 1976 pridala Somat soľ a v roku 1982 čistič umývačky. Tablety do umývačky začal vyrábať až na konci 80.rokov, na náš trh sa tablety dostali až v roku 1999 a mali viac funkcií v jednej tablete. Od tej doby majú na výber niekoľko rôznych umývacích prostriedkov sa stále kvalitnejšiu technológií. (zdroj: somat.cz)

Sanytol

Značka Synytol spadá pod medzinárodnú skupinu Grupo AC MARCA, ktorá sa zameriava na starostlivosť o domácnosť, osobnú starostlivosť, lepidlá až po pleťovú kozmetiku. Značka Synytol sa vyznačuje svojimi dezinfekčnými vlastnosťami a okrem iného vyrába aj tablety do umývačky. Ich tablety majú nielen čistiace účinky, ale aj dezinfekčné a zbaví riad až 99,9% všetkých mikróbov, vírusov a baktérií. (zdroj: sanytol.cz)

Otázky pri výbere tabliet do umývačky

Ako sa líši eko tablety do umývačky?

Eko tablety do umývačky sa líšia predovšetkým svojím zložením. Neobsahujú škodlivé látky, ako sú predovšetkým fosforečnany a vďaka tomu šetrí životné prostredie. Sú vyrobené z veľká časti z prírodných látok a minerálov, nevýhodou však môže byť ich vyššia cena a efektivita umývanie riadu nemusí zodpovedať chemickým tabletám.

Čo sú tablety do umývačky 3v1?

Ide o multifunkčné tablety do umývačky, ktoré majú umývaciu funkciu a zároveň obsahujú soľ a leštidlo. Nie je teda nutné do umývačky dopĺňať soľ a leštidlo zvlášť. Existujú tiež tablety 4v1 alebo 5v1, ktoré môžu navyše obsahovať dezinfekčné účinky alebo aj ochranu striebra či nerezu.

Tablety alebo prášok do umývačky?

Prášok do umývačky môžete dávkovať podľa potreby, na rozdiel ale od tabliet do umývačky neobsahuje soľ a leštidlo, ktoré je nutné do umývačky vložiť zvlášť. Na druhú stranu prášok neobsahuje toľko fosfátov, ako tablety, a preto môže byť ekologickejšej. Tablety sú veľmi jednoduché na používanie, v porovnaní s práškom sú však o trochu drahšie.

Čím nahradiť tablety do umývačky?

Klasické domáce tablety do umývačky riadu možno nahradiť napríklad eko tabletami do umývačky, ktoré šetria životné prostredie. Ak chcete ušetriť, eko tabletu si môžete vyrobiť z niekoľkých základných surovín aj doma. Stačí k tomu iba kyselina citrónová, prášková sóda na pranie a kuchynská soľ, rôznych návodov je na internete mnoho.

Prečo je potreba soľ do umývačky?

Soľ do umývačky je potreba hlavne pre domácnosti, ktoré majú tvrdú vodu. Soľ zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa na riadu i umývačke a tým ich chráni a zanecháva čisté. Zároveň sa tým predlžuje životnosť umývačky riadu.

Aké sú najlepšie značky tabliet do umývačky?

Medzi najlepšie tablety do umývačky riadu patria najmä Finish, Jar, Somat, Sanytol, alebo Sunlight. Populárne prípravky do umývačky sú tiež značiek Winterhalter, Klee, alebo Denkmit, ktorý kúpite v drogériách DM, alebo tablety Domol od Rossmann. Väčšinu vyššie spomínaných značiek kúpite aj vo veľkých reťazcoch typu Tesco alebo Kaufland, vrátane ich privátnych, a pre dobrý pomer cena výkon sú obľúbené aj tablety do umývačky W5, ktoré zakúpite v Lidli.

Aká je cena tabliet do umývačky?

Cena tablet sa odvíja od počtu kusov tabliet v balení, od ich zloženia (ak obsahujú aj soľ a leštidlo či ďalšie praktické zložky) a zároveň je tiež rozdiel medzi eko tabletami a chemickými. Ekologické tablety do umývačky sú o trochu drahšie, priemerne jedna tableta na jeden umývací cyklus vychádza cca od 20 centov do 40 centov za kus. U chemických tabliet sa cena pohybuje od cca 10 do 30 centov za kus. Oplatí sa tiež zaobstarať tablety do umývačky v akcii, kedy ich obstaranie môže byť o niekoľko desiatok percent lacnejšie.

Ako používať tablety do umývačky

  • Niektoré typy tabliet sú ešte samostatne zabalené v obale, iné stačí už len vložiť do umývačky riadu – obal sa rozpustí sám.
  • Tablety sa vkladajú do dávkovača na stanovené miesto výrobcom umývačky riadu.
  • Ak typ tablety neobsahuje soľ a leštidlo, nezabudnite obe dve zložky v umývačke riadu mať.
  • Pokiaľ chcete dosiahnuť ešte lepšieho efektu, môžete do umývačky dosypať soľ a priliať leštidlo aj keď sú tablety typu všetko v jednom.
  • V závislosti na tom, koľko a ako moc špinavého riadu v umývačke máte, zapnite vhodný program.
  • Väčšina tabliet sa rozpúšťa aj pri nízkej teplote a krátkych cykloch, vždy si to ale dopredu pri danom modeli tabliet alebo kapsúl zistite.
  • Niektoré typy tabliet do umývačky sú určené priamo na čistenie umývačky samotnej. Takéto tablety sa väčšinou vkladajú na jej dno.