Najlepšie sušičky prádla 2024 – recenzie, test

TOP 3 sušičky prádla

Beko HDF 7412 CSRX

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

Miele TWV 680 WP Passion

Úzka sušička prádla vhodná do panelákových bytov. Je úsporná, má 15 programov a vybavená je špeciálnymi senzormi vnútornej teploty.Výborná kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom, mnohými pokročilými technológiami a s najlepšou energetickou triedou.Jedna z najlepších sušičiek prádla na trhu. Je veľmi úsporná, má kapacitu 9 kg a nespočet inovatívnych technológií a funkcií.
+ Sušička prádla v SLIM prevedení, pomer cena/výkon, osvetlený bubon+ Najlepšia energetická trieda, mnoho prémiových technológií, filtračný systém ÖKOFlow+ Jedna z najlepších sušičiek na trhu, parná funkcia SteamFinish, prvotriedna kvalita
- Menej výrazná zvuková signalizácia- Nič zásadného- Adekvátne vyššia cena

Orientačná Cena
529,00 €

Orientačná Cena
619,00 €

Orientačná Cena
2 489,00 €

Sušička prádla si získava čím ďalej väčšiu obľubu nielen v domácnostiach s viacčlennými rodinami, ale aj u jednotlivcov. Nielen, že vám sušička na bielizeň ušetrí čas, ale eliminuje aj vlhkosť v domácnosti, ktorá môže viesť k tvorbe plesní a šíreniu alergénov. Technológia súčasných sušičiek zdokonalí vašu inteligentnú domácnosť vďaka kompatibilite s telefónom, úzka sušička prádla zase nie je náročná na priestor. Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom šetrí elektrickú energiu a je šetrná aj k vašim textíliám. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie sušičky prádla pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy, hodnotenia užívateľov a Test Magazin.

Pozrite sa tiež na kombinované práčky so sušičkou.

Najlepšie sušičky prádla (Test 2024)

VzhľadModelTypTepelné čerpadloKapacita bubnaEnergetická triedaÚčinnosť kondenzácieHĺbka (s presahom)Dostupnosť
Beko HDF 7412 CSRX recenzie a testBeko HDF 7412 CSRXKondenzačnáÁno7 kgA++B50,8 cm
Bosch WTW85590BY recenzie a testBosch WTW85590BYKondenzačnáÁno8 kgA+++B65,2 cm
AEG AbsoluteCare T8DBE68SC recenzie a testAEG AbsoluteCare T8DBE68SCKondenzačnáÁno8 kgA+++B66,5 cm
Whirlpool FFT M11 82B EE recenzie a testWhirlpool FFT M11 82B EEKondenzačnáÁno8 kgA++B64,9 cm
LG RC82EU2AV4Q recenzie a testLG RC82EU2AV4QKondenzačnáÁno8 kgA+++A69 cm
Samsung DV90T5240AX recenzie a testSamsung DV90T5240AXKondenzačnáÁno9 kgA+++B65 cm
Electrolux PerfectCare EW8H458BC recenzie a testElectrolux PerfectCare EW8H458BCKondenzačnáÁno8 kgA++B66,2 cm
Hoover ND4 H7A2TSBEX-S recenzie a testHoover ND4 H7A2TSBEX-SKondenzačnáÁno7 kgA++B51,5 cm
Candy CSO4 H7A2DE-S recenzie a testCandy CSO4 H7A2DE-SKondenzačnáÁno7 kgA++B51,5 cm
Miele TWV 680 WP Passion recenzie a testMiele TWV 680 WP PassionKondenzačnáÁno9 kgA+++A64,3 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie sušičiek prádla

Beko HDF 7412 CSRX

Beko HDF 7412 CSRX recenzie a test

Úzka sušička prádla Beko HDF 7412 CSRX je jednou z mála malých sušičiek prádla, ktorá je ideálna do menších bytov. Hĺbka skeletu je iba 46 centimetrov, s presahmi 50,8 cm a tým pádom bez problémov prejde aj panelákovými dverami. V kombinácii so slim úzkou práčkou sa jedná aj podľa skúseností spotrebiteľov o výbornú kombináciu. Sušiaci bubon pojme 7 kilogramov prádla, má veľmi dobrú energetickú triedu A++ aj účinnosť sušenia, ktorá je v triede B. Programy dokážu sušiť aj pri nízkych teplotách a chrániť tým tkaniny alebo majú ochranu pred pokrčením a vyblednutím bielizne.

+ Sušička prádla v SLIM prevedení, pomer cena/výkon, osvetlený bubon
Menej výrazná zvuková signalizácia

Bosch WTW85590BY

Bosch WTW85590BY recenzie a test

Sušička prádla Bosch WTW85590BY je veľmi úsporná, radí sa do najlepšej energetickej triedy A+++ a veľmi dobrá je aj jej účinnosť sušenia v triede B. Pýši sa mnohými šikovnými programami, ktoré sú šetrné k rôznym druhom oblečenia. Zmieniť sa dá program na sušenie perového oblečenia Down alebo systém SensitiveDrying. Veľkou prednosťou je funkcia automatického čistenia kondenzátora, program pre rýchle 40 minútové sušenie alebo unikátne prevedenie AntiVibration Design, ktoré zaisťuje vyššiu stabilitu sušičky pri prevádzke, znižuje vibrácie a tým aj znižuje hlučnosť, ktorá neprekročí hladinu 62 dB.

+ Samočistiaci kondenzátor, výborná energetická trieda A+++, mnoho špeciálnych programov
Nič zásadného

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC recenzie a test

Kondenzačná sušička na prádlo AEG AbsoluteCare T8DBE68SC má najlepšiu energetickú triedu a nízku spotrebu elektrickej energie iba 177 kWh za rok. Na invertorový motor poskytuje výrobca predĺženú záruku v dobe 10 rokov a aj podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov má sušička mnoho funkcií. Technológia ProSense sleduje vlhkosť a teplotu, technológia SensiDry dokáže sušiť pri nižších teplotách a technológia AbsoluteCare zaisťuje najlepšiu starostlivosť pre všetky druhy materiálov. Poteší aj filtračný systém ÖKOFlow – má skvelú účinnosť, a navyše je dobre dostupný a ľahko sa čistí.

+ Najlepšia energetická trieda, mnoho prémiových technológií, filtračný systém ÖKOFlow
Nič zásadného

Whirlpool FFT M11 82B EE

Whirlpool FFT M11 82B EE recenzie a test

Kondenzačná sušička prádla Whirlpool FFT M11 82B EE má zaujímavý pomer cena výkon a pritom jej nič dôležité nechýba. Má bežnú kapacitu bubna 8 kg, štandardnú činnosť sušenia v triede B a veľmi dobrú energetickú triedu A++ s ročnou priemernou spotrebou elektrickej energie 234 kWh za rok. Po registrácii ponúka výrobca rozšírenú záruku na motor, sušička je samozrejme vybavená tepelným čerpadlom a má mnoho pokročilých funkcií. Zmieniť sa dá 6. zmysel, ktorý neustále vyhodnocuje teplotu a vlhkosť, technológiu FreshCare+ alebo Easy Cleaning filter, ktorý sa veľmi ľahko čistí.

+ Dobrý pomer cena výkon, technológia 6. zmysel, možnosť 10 rokov záruky na motor
Nič zásadného

LG RC82EU2AV4Q

LG RC82EU2AV4Q recenzie a test

Kondenzačná sušička na prádlo s tepelným čerpadlom LG RC82EU2AV4Q má najlepšiu energetickú triedu aj najlepšiu účinnosť sušenia. S týmito parametrami má navyše veľmi dobrý pomer cena/výkon a disponuje Wi-Fi konektivitou, ktorá výrazne rozširuje používateľské možnosti. Invertorový motor s duálnym invertorovým kompresorom má záruku 10 rokov a používatelia v recenziách vyzdvihujú aj program pre alergikov, ktorý redukuje až 99 % alergénov. Jej inteligentné programy dokážu vyhladzovať pokrčenie a sú k bielizni šetrné. Výhodou je samočistiaci kondenzátor a fakt, že táto sušička získala ocenenie za kvalitu spotrebiteľského časopisu dTest.

+ Najlepšia účinnosť sušenia, značka kvality časopisu dTest, Wi-Fi aplikácie LG ThinQ
Nič zásadného

Samsung DV90T5240AX

Samsung DV90T5240AX recenzie a test

Čierna sušička prádla Samsung DV90T5240AX sa ponúka aj v iných farebných prevedeniach, ako jedna z mála dáva v tomto ohľade spotrebiteľom možnosť voľby. Je energeticky veľmi úsporná, ročná spotreba elektriny je iba 194 kWh. K dispozícii je 14 automatických programov, má funkciu odloženého štartu aj zvukovú signalizáciu. Disponuje tiež možnosťou ovládania cez Wi-Fi pomocou mobilnej aplikácie a zo skúseností oceňujú spotrebitelia aj program HygienCare, ktorý odstráni až 99 % baktérií. Proces sušenia je riadený umelou inteligenciou a spolupracuje s tromi senzormi.

+ Viac farebných prevedení, nadpriemerná kapacita bubna 9 kg, energetická trieda A+++
Bez automatického čistenia kondenzátora

Electrolux PerfectCare EW8H458BC

Electrolux PerfectCare EW8H458BC recenzie a test

Sušička prádla s tepelným čerpadlom Electrolux PerfectCare EW8H458BC sa pýši ocenením kvality časopisu dTest, ktorý pravidelne vyhodnocuje najlepšie spotrebiče vo svojej kategórií. Má štandardný objem bubna 8 kg, dobrú účinnosť kondenzácie B a veľmi dobrú energetickú triedu A++. Technológie DelicateCare, SmartSense a GentleCare sa starajú o úsporné a šetrné sušenie všetkých druhov oblečenia, dokáže merať senzory vlhkosť prádla a poteší aj rozšírená záruka na motor v dĺžke 10 rokov. Používatelia zo svojich skúseností oceňujú programovú ponuku, najmä rodinné programy XL.

+ Bohatá programová ponuka, mnoho technológií, ocenenie značka kvality dTest
Energetická trieda len A++

Hoover ND4 H7A2TSBEX-S

Hoover ND4 H7A2TSBEX-S recenzie a test

Sušička bielizne bez napojenia na odpad Hoover ND4 H7A2TSBEX-S má dobrý pomer cena/výkon a kondenzát je odvádzaný iba do zbernej nádoby bez možnosti voľby. Vďaka jej hĺbke aj s presahmi iba 51,5 cm sa jedná o malú sušičku bielizne s kapacitou bubna 7 kg. Ideálna je preto do panelových domov a menších bytov, kde pri sťahovaní prejde menšími futrami. Triedy energetickej účinnosti a sušenia sú veľmi dobré, zvláda komunikáciu s mobilným telefónom cez Wi-Fi a má množstvo pokročilých funkcií a technológií. Cez aplikáciu máte navyše prístup až k 40 programom, čo je nadpriemerne vysoký počet.

+ Úzka sušička prádla, mobilná aplikácia hOn, k dispozícii až 40 sušiacich programov
Neumožňuje pripojenie na odpad

Candy CSO4 H7A2DE-S

Candy CSO4 H7A2DE-S recenzie a test

Candy CSO4 H7A2DE-S patrí k najmenším sušičkám prádla na trhu, aj s presahmi má hĺbku iba 51,5 cm, a preto ju možno nasťahovať aj do malých a panelových bytov. V základe ponúka 14 programov a ďalšie je možné stiahnuť pomocou aplikácie Simply Fi, cez ktorú je možné sušičku ovládať a kontrolovať z mobilného zariadenia. Je kondenzačné technológie s tepelným čerpadlom, má funkciu proti pokrčeniu bielizne, šetrné programy aj rýchle programy. Vzhľadom na úzke prevedenie sušičky má menšiu kapacitu bubna 7 kg a veľmi dobré hodnoty na energetickom štítku. Iba niektorí spotrebitelia v recenziách spomínajú, že im nebol dodaný slovenský návod na obsluhu.

+ Malá slim sušička prádla, dobrý pomer cena/výkon, Wi-Fi konektivita
Nemusí byť dodaný slovenský návod

Miele TWV 680 WP Passion

Miele TWV 680 WP Passion recenzie a test

Sušička bielizne Miele TWV 680 WP Passion patrí jednoznačne k najlepším sušičkám na trhu. Zodpovedá tomu skvelá dielenská kvalita spracovania, jej technológia aj veľmi úsporná prevádzka so spotrebou len 174 kWh za rok. Neprekvapí najlepšia energetická trieda A+++, najlepšia účinnosť sušenia aj nadpriemerná kapacita bubna 9 kg. Disponuje parnou funkciou proti skutočnému pokrčeniu bielizne, je možné ju prepojiť s ďalšími spotrebičmi Miele, komunikuje s mobilným telefónom a má aj inteligentnú diagnostiku. Veľkou výhodou je aj bezúdržbový výmenník alebo inteligentný filter nečistôt. Veľmi praktická je aj funkcia AddLoad, ktorá umožňuje pridať prádlo kedykoľvek počas sušenia.

+ Jedna z najlepších sušičiek na trhu, parná funkcia SteamFinish, prvotriedna kvalita
Adekvátne vyššia cena

Ako vybrať sušičku prádla

Prvotným parametrom, ktorý by ste mali pri kúpe novej sušičky zohľadniť, je použitá technológia. Na výber máte zo sušičiek s tepelným čerpadlom alebo vykurovacím telesom, na ktoré však dnes narazíte len veľmi zriedka. Ďalej sa samozrejme zamerajte na rozmery spotrebiča a kapacitu bubna. Sústreďte sa na energetický štítok, kde nájdete zhrnutie o sušičke a výber pre vás bude jednoduchší. Nevyberajte z najlacnejších modelov, pretože nebývajú príliš úsporné. Vo výsledku budete platiť za prevádzku viac ako s kvalitnejšou sušičkou, aj keď bude vstupná investícia vyššia.

Pred kúpou sušičky je potrebné stanoviť si najdôležitejšie aspekty.

 • Typ sušičky – Každý typ má svoje pre aj proti. Tie s tepelným čerpadlom sú úspornejšie, sušičky s vykurovacím telesom zase obvykle lacnejšie.
 • Kapacita sušičky – Podľa množstva praného prádla a členov v domácnosti zvoľte vhodnú kapacitu.
 • Ostatné parametre – Sledujte kvalitu prevedenia, veľkosť, spotrebu, typ motora a účinnosť kondenzácie.
 • Funkcie – Doplnkové funkcie môžu uľahčiť používanie spotrebiča. Sušičky môžu byť vybavené pripojením Wi-Fi, parnými programami a pod.
 • Cena sušičky – Sušičky sa ponúkajú vo viacerých cenových kategóriách, ktorú si každý zvolí podľa finančných možností.

Typy sušičiek

Sušičky sa rozdeľujú podľa technológie sušenia na dva základné typy – kondenzačné a ventilačné.

Kondenzačná sušička

Jedná sa o sušičku s elektrickým vykurovacím telesom. Po vložení vlhkého prádla sa začne zahrievať. Výhodou je kratšia doba sušenia prádla a vyberateľný kondenzátor. Naopak nevýhodou je vyššia spotreba.

 • Princíp kondenzačnej sušičky – Využíva na sušenie kondenzáciu. Po dostatočnom zahriatí para z bielizne stúpa a po nasledovnom ochladení putuje kondenzovaná voda do kondenzačnej nádoby alebo rovno do odpadu.

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Spotrebič je vybavený tepelným čerpadlom, vďaka ktorému šetrí peniaze za elektrinu. Prebytočné teplo z bubna prevádza na elektrickú energiu, ktorú opäť použije na ohrev prádla. Vďaka tomu sušička prádla s tepelným čerpadlom nemusí vyvíjať takú vysokú teplotu, čo predlžuje životnosť textílií a zachováva ich farby.

Nevýhodou je nutnosť čistenia filtrov po každom cykle a nemožnosť vybratia kondenzátora. Väčšina dnes predávaných sušičiek je práve tohto typu a niektoré majú aj funkciu automatického čistenia spomínaných filtrov, čím spotrebiteľom pri bežnom používaní odpadá väčšina starostí.

Hybridná kondenzačná sušička

S trochou trpezlivosti môžete naraziť aj na kombinovanú sušičku, ktorá využíva oboch technológií. Je vybavená vykurovacím telesom aj tepelným čerpadlom. Program môžete zvoliť podľa potreby. Týchto modelov je však na trhu iba malé množstvo.

Ventilačná sušička

Jej hlavnou vlastnosťou je odvod horúceho vzduchu a pary, vyparovanej z prádla, von z budovy. Odvod je vykonávaný pomocou trubice, ktorá prestupuje vetracím otvorom v stene. Dĺžka trubice musí byť minimálne 1,2 metra, nesmie byť umiestnená nižšie ako 30 cm nad zemou a pravidelne by sa mala kontrolovať. V žiadnom prípade sa trubica nesmie pripájať ku komínu či vzduchovému vykurovaniu.

Výhodou ventilačnej sušičky je nižšia spotreba elektriny a pomerne nízka obstarávacia cena oproti kondenzačným sušičkám. V porovnaní môže mať aj väčšiu kapacitu bubna nad 10 kg. Za nevýhodu možno považovať nutnosť vedenia trubice, čo môže byť v niektorých budovách ťažké. Český trh pre bežných spotrebiteľov ovládli skôr kondenzačné typy a na ventilačnú sušičku narazíte zriedka. Jej uplatnenie je však nezastupiteľné v komerčnej sfére pri profesionálnom využití.

Náročnosť sušičky na priestor

V súčasnosti ponúka český trh iba sušičky s predným plnením, treba teda počítať s dostatočným priestorom kvôli dvierkam. Pokiaľ bojujete s nedostatkom priestoru, riešením môže byť úzka sušička bielizne. Miesto v práčovni sa dá ušetriť aj umiestnením sušičky na práčku, opačne to však kvôli vibráciám práčky nie je možné. Pri umiestnení sušičky na práčku sa odporúča použitie spojovacieho dielu, tzv. medzikusu, ktorý oba spotrebiče spoľahlivo zafixuje a nehrozí ich vzájomné posúvanie.

Rozmery sušičky

Bežná sušička je vysoká okolo 85 cm, šírka dosahuje 60 cm a hĺbka 60-70 cm. Mini alebo slim sušička vyniká menšou náročnosťou na priestor a najmenšia sušička prádla má hĺbku iba 45 cm. Úzkych modelov však na trhu nenájdete veľa a z dôvodu vysokej teploty v sušičke výrobcovia odporúčajú umiestnenie spotrebiča s dostatočným odstupom od steny a nábytku, aby sa mohla dobre chladiť. Odporúčané hodnoty by mali byť uvedené v manuáli, obvykle má však byť sušička minimálne 15 cm od steny v zadnej časti a 5 cm po stranách.

 • Hĺbka s presahom – Predovšetkým z marketingových dôvodov uvádza mnoho výrobcov pri malých sušičkách bielizne hĺbku skeletu, ktorá však neoznamuje skutočný rozmer hĺbky. Zamerajte sa preto na hodnotu hĺbky s presahom, ktorá je skutočnou hĺbkou spotrebiča.
 • Práčka a sušička 2v1 – Pre malé priestory môže byť vhodným riešením aj kombinácia práčky a sušičky. Kapacita sušenia je však menšia ako kapacita prania, a tak je často nutné sušiť na dvakrát. Riadca a výber najlepších kombinovaných sušičiek s práčkou sme pre vás pripravili tiež.

Odvod odpadu

Pri kondenzačných sušičkách sa stretnete so zbernou nádobkou na vodu, novšie modely odvádzajú kondenzát priamo do odpadu. Prípojka k odpadu býva súčasťou spotrebiča, ale k niektorým sušičkám je nutné pripojovaciu sadu dokúpiť. Niektoré modely majú samočistiaci kondenzátor a kondenzovanú vodu používajú na preplachovanie výparníka, pripojenie na odpad v týchto prípadoch nie je možné. Novšie modely už zvládajú ako samočistenie kondenzátora, tak odvod do odpadu.

 • Sušička bez napojenia na odpad – Ak nemáte v pláne pripájania sušičky k odpadu, venujte pozornosť objemu kondenzačnej nádobky. Ten určuje, ako často bude potrebné nádržku vylievať. Štandardne sa stretnete s objemom 4 litre alebo viac. Sušička by mala disponovať indikátorom naplnenia nádržky, ktorý vás včas upozorní.

Motor sušičky

Nezabudnite pri výbere zohľadniť aj vlastnosti motora.

 • Uhlíkový motor – Používali sa u starších modelov, elektrinu prenáša pomocou uhlíkových kief. Výhodou je nízka obstarávacia cena, naopak nevýhodou je krátka životnosť kief kvôli treniu. Chod motora nie je plynulý a je hlučnejší.
 • Invertorový motor – Je súčasťou moderných domácich spotrebičov a nie sú v ňom uhlíkové kefy. Jeho otáčky sú riadené elektronicky priamo, takže má hladký plynulý chod. Vibrácie sú eliminované, čím nedochádza k rýchlemu opotrebovaniu a ponúka vyšší výkon aj tichšiu prevádzku. Motor je spoľahlivý, a aj pri vyššej obstarávacej cene nemá konkurenciu. Dokonca niektorí výrobcovia zákazníkom ponúkajú záruku na invertorový motor až 10 rokov.

Energetický štítok

Všetky najdôležitejšie parametre spotrebiča nájdete na energetickom štítku, preto sa naň pri kúpe ihneď zamerajte. Uvádza informácie o energetickej účinnosti spotrebiča a informuje o spotrebe elektriny, ročnej spotrebe, hlučnosti, kapacite atď. Údaje sú kontrolované nezávislým laboratóriom a sľubujú čo najpresnejšie informácie.

 • Energetická trieda – Jedna z najdôležitejších vlastností sa zobrazuje pomocou stupnice od písmena „A” po „D”, pričom najúspornejšia je A+++.
 • Ročná spotreba – Údaj je čisto orientačný a všetko závisí od frekvencie sušenia prádla. Ročná spotreba sušičiek je počítaná na 160 sušiacich cyklov.
 • Typ sušičky – Na štítku môžete nájsť aj údaj o tom, či sa jedná o plynovú alebo elektrickú sušičku. Plynovú na Slovensku kúpite len ťažko.
 • Čas sušenia na bežný program – Uvádza sa v minútach.
 • Účinnosť kondenzácie – Značia sa tentoraz písmenami od A až po G a napovedia, ako účinne sušička prádlo vysuší.
 • Kapacita sušičky – Zistíte, koľko kilogramov prádla môžete usušiť na jeden cyklus.
 • Hlučnost sušení – Udává se v decibelech (dB).

Energetická trieda

Na štítku vás najskôr zaujmú farebné pruhy, ktoré začínajú zhora zelenou najúspornejšou triedou A+++ a pokračujú cez žltú a oranžovú až po najmenej úspornú, červenú triedu D. Ktorú triedu sušička spĺňa, poznáte podľa čiernej šípky vpravo. Informácie o energetickej triede napovedia, akú spotrebu spotrebič bude mať. Rozdiely pritom môžu byť prekvapivo veľké až rádovo v desiatkach eur za rok. (zdroj: eon.cz)

Ročná spotreba elektriny

Výrobcovia ju uvádzajú v kilowattoch za hodinu (kWh). Spotrebu si môžete aspoň zhruba spočítať vynásobením údaja o ročnej spotrebe cenou za 1 kWh. Užívatelia, ktorým na spotrebe naozaj záleží, by mali uvažovať aj o úspornej práčke s dostatočným počtom otáčok, pretože pri nedostatočnom vyžmýkaní je nevyhnutné dlhé a menej úsporné sušenie v sušičke. Prádlo vyžmýkané v práčke s 1200 otáčkami príliš dlhé sušenie nepotrebuje. Naopak práčky s príliš vysokým počtom otáčok sú menej úsporné, prádlo môže byť pokrčené a dokonca poškodené.

Hlučnosť

Predovšetkým pre užívateľov, ktorí žijú v byte a sušička na bielizeň sa nachádza bližšie obývanému priestoru, je údaj veľmi dôležitý. Rovnako tak, pokiaľ sušičku plánujete zapínať cez noc. Priemerná hlučnosť sa pohybuje okolo 65 dB. Sušičky sú teda hlučnejšie ako mixér, ale tichšie ako vysávač.

Kapacita sušičky

Vhodnú kapacitu môžete vybrať podľa počtu členov v domácnosti. Najčastejšie sa stretnete s objemom 3-8 kg. Jednotlivci alebo dvojčlenné domácnosti postačí kapacita do 7 kg, veľké rodiny s deťmi by mali zaobstarať sušičku s objemom viac ako 8 kg. Vždy je lepšie zvoliť radšej väčší objem, než menší. Väčšie kusy bielizne, ako sú obliečky, by nebolo možné v malej sušičke usušiť.

Účinnosť sušenia

Parameter, udávajúci percento vody vysušené z bielizne do kondenzačnej nádobky. Značia sa písmenami A-G, pričom A je opäť najúčinnejšia. Účinnosť je počítaná pri využití plnej kapacity sušičky s nastavením štandardného programu. Sušička však môže mať vyššiu účinnosť napríklad na dlhší program. Pokiaľ chcete bielizeň sušiť čo najefektívnejšie, kúpte spotrebič s účinnosťou triedy A alebo B.

 • Trieda A – Sušička vysuší z prádla viac ako 90 % vody.
 • Trieda B – Vysušené je z prádla zhruba 85 % vody.
 • Trieda C – Vysušených je cca 75 % vody.
 • Trieda D – Vysušených je cca 65 % vody.
 • Trieda E – Vysušené je cca 55 % vody.
 • Trieda F – Vysušené je cca 45 % vody.
 • Trieda G – Vysušené je z prádla menej ako 40 % vody.

Programy

Na všetkých sušičkách je možnosť nastaviť dva základné programy, a to pre bavlnu a pre syntetické textílie. Na moderných modeloch nájdete aj program na obliečky, vlnu, džínsy, alebo outdoorové/funkčné oblečenie. Vždy skontrolujte pred naplnením sušičky informácie na štítkoch daných kúskov oblečenia, aby nebolo poškodené. Jeho výrobcovia tam uvádzajú, či sa vôbec do sušičky môže dávať. Sušičku vyberajte aj podľa toho, z akých materiálov je najčastejšie vaše oblečenie. Sušička je na štítku oblečenia zobrazená ako štvorec s kruhom a bodkami vo vnútri neho.

 • Prečiarknutá značka sušičky znamená, že oblečenie do nej nepatrí a mohlo by byť nenávratne poškodené.
 • Značka s jednou bodkou znamená, že sa oblečenie môže sušiť, ale iba pri nízkej teplote.
 • Značka s dvoma bodkami značí, že sa môže nastaviť aj vyššia teplota.

Chladivo sušičky

Pokiaľ chcete o vašej novej sušičke vedieť čo najviac, zistite aj aké chladivo obsahuje.

 • Propán (R290) – Je horľavý, preto by sušička nemala stáť v rovnakej miestnosti s plynovými spotrebičmi. V prípade požiaru by mohli byť škody skutočne veľké.
 • Tetrafluoretán (R134a) – Nie je horľavý, ale za to nie je šetrný k životnému prostrediu, pretože má vplyv na globálne otepľovanie. Z tohto dôvodu sa jedná o jeho nahradenie.

Funkcie

Moderné spotrebiče sú už bežne vybavené šikovnými funkciami a ani sušičky nie sú výnimkou.

 • Dotykový displej – Zaistí jednoduché nastavenie a je vždy osvetlený. Zobrazuje všetky dôležité informácie ako zostávajúci čas, teplotu atď.
 • Odložený štart – Užívateľ si nastaví čas, kedy sa má sušička zapnúť. Prádlo tak môže mať dosušené hneď po príchode z práce.
 • Prepojenie s inteligentným zariadením – Sledovať je možné vďaka tomu stav sušenia, na diaľku sušičku zapnúť alebo posunúť koniec programu.
 • Fuzzy logic – Sušička zistí pomocou čidla vlhkosti, hmotnosti a teploty stav sušenia bielizne a poprípade sa vypne skôr. Naopak, keď je potrebné bielizeň sušiť dlhšie, program je predĺžený. Túto funkciu výrobcovia môžu nazývať rôzne, v niektorých prípadoch je to treba 6. zmysel.
 • Parné funkcie – Slúžia na uľahčenie žehlenia prádla a jedná sa o najlepšiu funkciu proti pokrčeniu.
 • Žehliaca funkcia – Eliminuje záhyby na bielizni vďaka horúcej vodnej pare. Takto je možné „žehliť” aj pokrčenú bielizeň zo skrine.
 • Refresh – Program na odstránenie pachov z prádla, ktoré napríklad dlho ležia v skrini a potrebuje osviežiť, zbaviť alergénov, zjemniť alebo zbaviť pachov či dymu.
 • Osvetlenie bubna – Vďaka svetlu v sušičke vidíte na prádlo a v sušičke po vybratí prádla nič nezostane.
 • Dvierka z oboch strán – Sofistikované modely ponúkajú aj otváranie dvierok na tú stranu, na ktorú sa to užívateľovi práve hodí. Stretnete sa aj s výrazom „reverzibilné” dvierka.
 • Detský zámok – Zabraňuje deťom, aby spotrebič spustili.
 • Samočistiaci kondenzátor – Výparník je automaticky prepláchnutý kondenzovanou vodou a je zbavený vlákien a prachu z prádla.
 • UV svetlo – Zbavuje prádlo vírusov a baktérií.

Doplnky

 • Spojovací medzikus – Je potrebný pokiaľ chcete postaviť sušičku na práčku. Je vyrábaný vždy pre danú hĺbku spotrebiča a môže byť doplnený o vysúvaciu policu na položenie koša s prádlom alebo na skladanie prádla. Spojovací diel zvyšuje stabilitu celej zostavy a zabraňuje poškodeniu spotrebičov.
 • Kôš na prádlo – Nevyhnutnosť na vyberanie prádla.
 • Sušiaci kôš – Odporúča sa používať pri sušení topánok, plyšových hračiek, jemnej bielizne alebo pleteného oblečenia. Prádlo sa v tomto koši neotáča a slúži ako ochranná klietka.
 • Držiak na topánky – Uľahčuje sušenie obuvi.
 • Vonné doplnky do sušičky – Predávajú sa v podobe obrúskov, vonných vlnených gulí alebo vajíčok. Okrem sviežej vône sa postarajú o vybíjanie elektrického náboja. Prádlo je po sušení svieža, voňavá a mäkká.
 • Loptičky do sušičky – Sú opatrené malými výstupkami, ktoré pri sušení oddeľujú kusy prádla od seba, čím sa urýchli celý proces a sušenie je k textíliám šetrnejšie. Prádlo nie je ani toľko pokrčené.

Najpredávanejšie sušičky prádla na trhu

Ako spotrebiteľ máte v dnešnej dobe skutočne na výber. Niektorí výrobcovia sa sústredia na kvalitu, iní vsádzajú na nízke ceny.

Sušičky AEG

Pravdepodobne narazíte na túto nemeckú značku v elektro-obchodoch najčastejšie. Vyššiu cenu kompenzuje kvalita, na ktorú sa môžete spoľahnúť. AEG ponúka sušičky v dvoch produktových radách. Sušičky vyššej kvality kúpite za 600 až 1200 Euro, lacnejšie a menej šetrné sušičky zhruba za 400 až 600 Euro.

Sušičky LG

Juhokórejské sušičky od LG sa vyznačujú nízkou hlučnosťou, veľkou kapacitou, energetickou nenáročnosťou aj atraktívnym dizajnom. Zaobstaráte ich od 400 Euro a produkty vyššej triedy za 800 až 1000 Euro. Firma ponúka okrem klasických sušičiek aj Styler, parný osviežovač odevov pripomínajúci skriňu. Kúpite ho za 800 až 1000 Euro.

Sušičky Bosch

Ponúkajú sa štyri modelové rady, ktoré sú typické svojou nízkou spotrebou a veľkou kapacitou. Triumfom je najmúdrejšia a najpraktickejšia sušička všetkých čias, ako ju firma nazýva. Je vybavená technológiami Smart Dry (odporučí vám vhodný program) a Iron Assist (parná žehliaca funkcia). Zaobstaráte ju za viac ako 1200 Euro, najlacnejšie modely od 500 Euro.

Sušičky Beko

Hlavnou marketingovou stratégiou tureckej firmy je predávať spotrebiče veľmi lacno. Ich sortiment stále narastá a ponúka aj úzke sušičky. Súčasťou niektorých modelov je čistenie prádla pomocou UV svetla (HygieneShield), ktoré zbavia oblečenia vírusov a batérií.

Sušičky Whirpool

Americký výrobca ponúka na slovenskom trhu nepreberné množstvo sušičiek nielen v štandardnej triede, ale aj produkty najvyššej starostlivosti (supreme care). Vyberie si bez problémov jednotlivec aj početná rodina. Vyberať je možné aj zo sušičiek s inovatívnymi technológiami (6. zmysel), parnými funkciami a dokonalým prúdením vzduchu.

Sušičky Samsung

Aj vďaka zameraniu juhokórejskej spoločnosti na chytré telefóny, ani sušičky Samsung nezostávajú v technológiách pozadu. Vynikajú veľkou kapacitou a energetickou nenáročnosťou. Nechýba kontrola hladiny vody, dvojvrstvový sieťový filter ani signalizácia plnej nádržky. Samozrejmosťou je možnosť prepojenia s mobilným telefónom a zákazníci oceňujú aj atraktívny dizajn.

Sušičky Siemens

Nemecký výrobca vsádza na tiché spotrebiče v kvalitnom prevedení a zameriava sa na náročnejších zákazníkov. Sušičky nie sú energeticky náročné a veľa z nich je označených triedou A++ a A+++. Sú rozdelené do niekoľkých produktových radov. Vyberať môžete z radov IQ300, IQ500, IQ700, IQ800 alebo z najpokročilejšieho radu Avantgard. Kvalita sušičiek Siemens sa odráža v ich cene, ktorá sa pohybuje medzi 600 a 1200 Euro.

Sušičky Electrolux

Švédska firma má na slovenskom trhu svoje miesto už dlho. Preslávila sa vďaka vysávaču Lux a dnes už vyrába aj množstvo ďalších spotrebičov vrátane sušičiek. Ponúka sušičky strednej cenovej kategórie (400 až 800 Euro) v dvoch triedach – DelicateCare a PerfectCare. Sušičky majú dostatočnú kapacitu pre rodiny, nechýbajú inovatívne technológie a o prádlo sa starajú šetrne.

Otázky pri výbere sušičky na prádlo

Oplatí sa najlacnejšie a lacné sušičky prádla?

Lacnejšie modely síce lákajú svojou nízkou cenou, môžu byť však menej úsporné a vo výsledku sa kúpa nemusí vyplatiť. Všetko záleží na tom, ako často máte v pláne sušiť. Pre jednotlivcov lacnejšia sušička postačí, avšak pre väčšie rodiny sa odporúča kúpa drahšie, ale úspornejšie sušičky.

Aké rozmery má najmenšia sušička prádla?

Takzvaná slim sušička má hĺbku iba 45 cm. Šírka potom dosahuje štandardných 60 cm a výška zhruba 85 cm, rovnako ako pri bežných sušičkách. Malá sušička prádla však môže ušetriť aspoň pár centimetrov v malých priestoroch vďaka svojej hĺbke. Úzkych modelov sa na trhu bohužiaľ neobjavuje mnoho.

Je rozdiel medzi sušičkou kondenzačnou a s tepelným čerpadlom?

Aj sušička s tepelným čerpadlom sa radí medzi kondenzačné. Rozdiel je medzi modelmi s vykurovacím telesom, kde teplo z vykurovacieho telesa zaistí vyparovanie vody z prádla, a modely s tepelným čerpadlom, ktoré využíva prebytočné teplo z bubna a prevádza ho na elektrickú energiu. Tú opäť využije na ohrev, vďaka čomu je prevádzka šetrnejšia.

Aké sú najlepšie značky sušičiek bielizne?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov sušičiek na prádlo patrí AEG, LG, BOSCH alebo Beko. Spotrebiteľmi veľmi obľúbené sú ďalej značky Whirlpool, Samsung alebo Electrolux. Drahšie, za to však v mnohom skutočne najlepšie sú sušičky nemeckého výrobca Miele.

Údržba a tipy

Správne zaobchádzanie so sušičkou ju môže výrazne predĺžiť životnosť. Najčastejšou údržbou je čistenie filtrov.

 • Čistenie filtrov – Prachový filter zachytáva vlákna a prach z oblečenia. Nachádza sa za dvierkami a jeho čistenie sa odporúča po každom sušení (zanesený filter totiž zhoršuje účinnosť sušenia). Ďalší filter, ktorý je potrebné čistiť, je pred kondenzátorom v ľavej spodnej časti spotrebiča. Zachytí to, čo nezachytil prachový filter. Moderné sušičky majú automatické čistenie tohto filtra.
 • V prípade zaneseného filtra – Sušiaci cyklus sa môže predĺžiť až o polovicu, čo je značne neúsporné. Preto filter kontrolujte naozaj po každom sušení.
 • Zrážanie prádla – Často sa môžete stretnúť so skúsenosťami užívateľov, ktorým sušička zničila prádlo zrazením. Najčastejšou chybou je však zle zvolený program. Užívatelia nečítajú štítky na oblečení a dávajú sušiť rozdielne materiály na jeden program.
 • Mýtus o aviváži – Možno ste tiež počuli, že oblečenie prané v aviváži by sa nemalo sušiť v sušičke. To sa ako pravda nepotvrdilo, naopak, často aviváž zlepšuje vlastnosti prádla. Aviváž však vždy dávkujte podľa návodu výrobcu. Alternatívou aviváže sú vonné doplnky do sušičky.
 • Sušenie rovnako veľkých kusov prádla – Pre lepšiu efektivitu vkladajte do sušičky nielen rovnako veľké kusy, ale aj z rovnakého materiálu.