Vyberáme najlepší sušičku prádla

Sušička prádla nahrádza neefektívne sušenie na šnúrach a s niektorými programami aj následné žehlenie. Zbavuje oblečenie žmolkov, vlasov, ale aj alergénov alebo peľov, čo ocenia hlavne alergici. Kondenzačná sušička na prádlo s tepelným čerpadlom je pomerne úsporným spotrebičom, ktorý je zároveň cenovo dostupný. Proces sušenia ovplyvníte nastavením jedného z ponúkaných programov. Bielizeň potom bude nadýchané alebo napríklad mierne vlhké pre jednoduchšie žehlenie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie sušičky prádla pre rok 2021, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie sušičky prádla (Test 2021)

Recenzie sušičiek na prádlo

Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1 recenzie a test

Beko DPY 8506 GXB1 patrí k najpredávanejším kondenzačným sušičkám prádla s tepelným čerpadlom. Ponúkne ako dobré sušiace vlastnosti, tak nízku spotrebu i hlučnosť. Sušička disponuje 16 rôznymi programami, medzi nimi aj rychlosušení, kedy usuší 2 kg prádla za 35 minút. Zaujímavá je tiež možnosť odložiť koniec sušenia na 24 hodín. Kondenzačné nádobu je možné napojiť priamo na odpad, takže nemusíte neskôr nádobu vylievať.

Pre – Úsporný a tichý chod, sušiace vlastnosti
Proti – Chýba mu samočistiacu funkciu filtra

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch WTW87467CS

Bosch WTW87467CS recenzie a testKondenzačná sušička Bosch WTW87467CS je víťazom dTeste zo septembra 2017 a ponúka atraktívne parametre i funkcie. Nerezový bubon s LED osvetlením disponuje kapacitou 7 kg prádla a s ročnou spotrebou 159 kWh ide o vcelku úspornú sušičku. Z programov možno spomenúť hlavne špeciálne programy na uteráky, perie a košele. Sušička tiež disponuje samočistiacou funkciou filtra kondenzátora, systémom SensitiveDrying pre šetrné sušenie alebo autonómnym riadením času sušenia na základe senzorov v bubne.

Pre – Nízka ročná spotreba, samočistiaca funkcia filtra
Proti – Nepodporuje napojenie na odpad

ZOBRAZIŤ PONUKU

AEG AbsoluteCare T8DBG48WC

AEG AbsoluteCare T8DBG48WC recenzie a testĎalšie kondenzačná sušička na prádlo s tepelným čerpadlom je AEG AbsoluteCare T8DBG48WC s energetickou náročnosťou A ++, účinnosťou kondenzácie triedy B a bubnom na 8 kg prádla. AEG sušičky disponujú filtračným systémom ÖKOFlow, spájajúcej viac filtrov (u priemerných sušičiek) v jeden. Výsledkom je vyššia účinnosť a ľahšie údržba sušičky. Ďalším špecifikom je technológia SensiDry, sušiace tkaniny pri polovičnej teplote, čím nielen znižuje spotrebu, ale aj šetrí textil.

Pre – Filtračný systém spájajúci filtre v jeden
Proti – Hlučnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Siemens WT47W540BY

Siemens WT47W540BY recenzie a testSiemens WT47W540BY je sušička s tepelným čerpadlom disponujúcim širokým výberom sušiacich programov a objemným bubnom (9 kg) na prádlo s antivibračným prevedením, zaisťujúcim tichú prevádzku a stabilitu. Citlivú technológiu sušenia SoftDry dopĺňa funkcie SlefCleaning, kedy v každom cykle štyrikrát opláchne kondenzačné filter, takže ho potom nemusíte dodatočne čistiť. Praktická je tiež detská poistka pre domácnosti s deťmi.

Pre – Kapacita bubna, samočistiaca funkcia
Proti – Vyššia priemerná ročná spotreba

ZOBRAZIŤ PONUKU

LG RC7055AH6M

LG RC7055AH6M recenzie a testSušička prádla LG RC7055AH6M dosahuje najvyššiu účinnosť kondenzácie (triedy A) a energetickej triedy A ++. Štandardný program trvá 170 minút (celkom má 14 programov na rôzne tkaniny) a usuší 7 kg prádla. Špecifikom tejto sušičky sú nepresklené dvierka a kondenzačné filter so samočistiacim systémom. V rámci cyklu sa filter sedemkrát prečistí a získané nečistoty odídu spolu s vodou odpadovou hadicou, prípadne je vylejete zo záchytnej nádoby. Proces sušenia potom vyhodnocuje a upravuje päť senzorov vnútri bubna.

Pre – Dôkladný samočistiaci systém, účinnosť kondenzácie
Proti – Kapacita bubna

ZOBRAZIŤ PONUKU

Whirlpool HSCX 70311

Whirlpool HSCX 70311 recenzie a testKondenzačná sušička Whirlpool HSCX 70311 s tepelným čerpadlom má opäť sadu senzorov vyhodnocujúci a optimalizujúce čas sušenia a jeho priebeh. Zaujímavá je tiež distribúcie vzduchu po bubna alebo dotykový ovládací displej. Špecifikom sušičky Whirlpool je parný program, s ktorého pomocou bude prádlo lepšie vyžehlené, prípadne možno páru využiť na načechranie usušeného prádla. V rámci bezpečnosti je potom prítomná detská poistka.

Pre – Parné program, dotykové ovládanie (displej)
Proti – Nemá samočistenie filtra

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EDH 3887GDE

Electrolux Inspiration EDH3887GDE recenzie a testJednoduchým ovládaním pomocou veľkého otočného gombíka disponuje kondenzačná sušička Electrolux EDH 3887GDE, ktorá tiež spĺňa energetickú triedu A ++. Programy si poradí s rôznorodým textilom a v jeho priebehu ho opäť kontrolujú senzory, ktoré následne menia teplotu sušenia, rýchlosť otáčania alebo smer bubna. Výhodou je tiež LED osvetlenie bubna a jeden centrálny filter na celú sušičku.

Pre – Jeden filter, jednoduché ovládanie gombíkom
Proti – Nemá samočistiacu funkciu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Beko Superia DS 7434 CS RX

Beko Superia DS 7434 recenzie a testBeko Superia DS 7434 SK RX je sušička s menším bubnom (7 kg) a tepelným čerpadlom. Model pre skromnú domácnosť je takisto relatívne úsporný s priemernou ročnou spotrebou 209 kWh. Šestnásť programov si poradí s rôznym typom prádla a k tomu možno nastaviť zvukovú signalizáciu po konci sušiaceho cyklu. Sušičky Beko navyše disponujú programom Express 35, vďaka ktorému usušíte menší objem prádla už do pol hodiny, čo je praktické, ak máte na spech.

Pre – Možno prepojiť na odpad
Proti – Chýba funkcie samočistenia

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gorenje Essential D 7565J

Gorenje Essential D 7565 J recenzie a testSušička na prádlo Gorenje Essential D 7565J je typickou kondenzačné sušičkou s tepelným čerpadlom, do ktorej sa vojde sedem kilogramov prádla a svojou prevádzkou navyše patria k tým úspornejším. Pätnásť programov zahŕňa ako základné, tak nastaviteľné a o ich plnení sa stará technológia SensorIQ. Špecifikom je potom funkcia TwinAir. Tá pomocou dvoch vzduchových kanálikov zaručuje bielizni počas obojsmerného otáčania bubna oveľa vyšší prísun teplého aj studeného vzduchu a výsledné sušenie má lepší výsledok.

Pre – Systém TwinAir na pokročilej sušenie
Proti – Bez samočistiaca funkcia

ZOBRAZIŤ PONUKU

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

AEG AbsoluteCare T8DEE48SC recenzie a testÚsporná kondenzačná sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC sic trochu pokrivkáva v účinnosti kondenzácie (trieda B), inak ale ponúka zaujímavé vlastnosti. Osvetlený bubon pojme 8 kg prádla a odvod kondenzátu možné prepojiť do odpadu alebo kondenzačnej nádoby. U sušičiek AEG sa vyskytuje filtračný systém ÖKOFlow, ktorý spája viac filtrov do jedného a uľahčuje tak údržbu. Technológia ProSense potom pokrýva sadu čidiel, ktoré opäť sledujú proces sušenia.

Pre – Systém filtrácie ÖKOFlow, prepojiteľný na odpad
Proti – Bez samočistiaca funkcia filtra

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať sušičku

Veľkým faktorom pri výbere sušičky je množstvo prádla a veľkosť domácnosti. Do malej postačí sušička s bubnom s kapacitou 7 kg, väčšia rodina by mala vyberať medzi vrchnou kapacitou o objeme 9 kg. Podstatným faktorom je samozrejme aj veľkosť kúpeľne a dostatok priestoru na umiestnenie spotrebiča.

Typ sušičky

Ventilačná sušička

U ventilačné sušičky sa ventiláciou odvádza horúci vzduch spolu s odparenú vodou z oblečenia. Tento typ sušičiek vyžaduje stavebné úpravy kvôli přidělání vývodu na horúcu paru. Zložitosť kompenzovala (v ponukách sa už neobjavujú) nižšia obstarávacia cena a energetická úspora.

Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom

Vykurovacie teleso kondenzačné sušičky vytvára teplo a vyzrážaná vody sa odvedie do kondenzačnej nádoby, vďaka čomu prádlo schne. Prevádzka vykurovacieho telesa je energeticky náročný, takže nejde práve o úsporné zariadenia. Na druhú stranu sušenie trvá kratší čas.

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Sušička s tepelným čerpadlom je aktuálne dominantným typom na trhu. Princíp je taký, že dôjde k zachyteniu a zvedenie kondenzátu do zbernej nádoby alebo odpadu. Tepelné čerpadlo tiež zvyškové teplo využíva k ďalšiemu ohrevu studeného vzduchu a nedochádza tak k úniku mimo zariadenia. To má vplyv na vyššiu účinnosť, tak úspornosť. Nevýhodou je dlhšia sušiaci cyklus, na druhú stranu je šetrný a sušička tak spracuje aj jemný textil.

Spotreba a účinnosť kondenzácie

Oba parametre možno zistiť z energetického štítku na spotrebiči. Energetické triedy sušičiek sa pohybujú približne od A do A +++ a majú vplyv na priemernú ročnú spotrebu, kde sa vychádza zo 160 sušiacich cyklov za rok v základnom sušiacom programe. Účinnosť kondenzácie sa pohybuje od A po G, kde sušiace trieda A na štandardný program vysuší viac ako 90% vody a trieda G menej ako 40% vody.

Rozmery sušičky a bubon

Bežná hĺbka a šírka sušičky je zhruba 60 cm, výška potom okolo 85 cm. Pri umiestňovaní spotrebiča je vhodné myslieť na dostatočný priestor od múrov a okolitých zariadení, kvôli úniku sálajúceho tepla od sušičky. Objemy bubnov sa najčastejšie pohybujú od 7 do 10 kg mokrej bielizne a disponujú vnútorným osvetlením a zvyčajne aj priehľadnými dvierkami. Práve objem bubna bude jedným z rozhodujúcich parametrov, zohľadňujúci potreby domácnosti.

Kondenzát a filtre

Kondenzačné sušičky premieňajú vodu v oblečení na paru, ktorá sa zráža vo vnútri spotrebiča a je zachytávaná v nádobe na kondenzát. Tam buď zostane a manuálne jej potom vylejete, alebo (ak to sušička umožňuje) spotrebič napojíte na odpad a tam bude po každom cykle odvedená. Väčšina sušičiek má dva filtre, ktoré zachytávajú nečistoty z bielizne. Tie musíte čistiť, pokiaľ teda daný model nepodporuje samočistiacu funkciu.

Funkcie

Parné funkcie

Parné funkcie prádlo ľahko předpaří, vďaka čomu dôjde k zjemneniu záhybov v textile a je tak ľahšie prádlo vyžehliť. Podmienkou je ihneď po skončení cyklu začať žehliť, pretože bielizeň nie je úplne suché a dlhším pobytom v bubne by mohlo zatuchnút.

Žehliaca funkcie

S týmto režimom vyberiete prádlo už suché. Efektivita žehliace funkcie závisí od typu tkaniny, množstva prádla v bubne a správne nastavenom typu tkaniny. Čím vhodnejšie nastavenia a skladba tkanín bude, tým dokonalejšie vyžehlené prádlo zo sušičky vyberiete.

Refresh funkcie

S refresh funkciou vdýchnete život dlhšie nenošenému oblečenie, ktoré je pokrčené alebo so záhybmi. Zo sušičky potom vyberiete prádlo opäť nadýchané, vyžehlené a bez pachov a alergénov.