Vyberáme najlepší sušičku ovocia

Sušenie potravín je ideálny spôsob, ako ich bez problémov uchovať na niekoľko mesiacov, a to bez straty vitamínov, minerálov alebo arómu. Sušička ovocia (potravín) vie sušiť tiež zeleninu, huby, mäso alebo bylinky. Nie je preto prekvapujúce, že sušička na ovocie a potraviny tvoria nevyhnutnú výbavu vyznávačov RAW stravy, pri ktorej nie sú (alebo len minimálne) potraviny tepelne upravované. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie sušičky ovocia pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie sušičky ovocia (Test 2024)

Najpredávanejšie sušičky ovocia na trhu

Medzi najpredávanejšie sušičky ovocia patrí G21, Klarstein, Concept, Sencor, Lidl (Silvercrest), alebo aj Ezidri, Tescoma a ETA.

Recenzie sušičiek potravín

Ezidri ULTRA FD1000

Ezidri ULTRA FD1000 recenzie a test

Sušička ovocia okrúhleho tvaru Ezidri ULTRA FD1000 má nepriehľadná pláty, výkonné a rovnomerné sušenie. To možno vykonávať súčasne na 30 poschodiach, avšak pozor, v základnej výbave ich je len 5, zvyšok je potreba dokúpiť. Z výbavy zaujmú tiež priestranná sita, ktorá v porovnaní s ďalšími sušičkami patrí k najväčším. Vďaka regulovateľnosti teplôt ide navyše o široko využiteľnú sušičku potravín. Bohužiaľ tu nie je časovač, možno ho však nahradiť externým zariadením. Ezidri sa tiež vyznačuje nízkou poruchovosťou, a to aj pri vysokom zaťažení.

Pre – Rovnomerné sušenie na 30 platoch, rozmer siet
Proti – Absencia časovača

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Vital Air 0302

ETA Vital Air 0302 90000 recenzie a testNepriehľadné prevedení ponúka hranatá sušička potravín ETA Vital Air 0302 s rovnomerným sušením, vďaka ktorému odpadne potreba prehadzovať tácky počas sušenia. Balenie obsahuje 9 plat, ktoré sú tiež maximom, ktorý možno využiť. Teplota je regulovateľná v rozmedzí 30 až 70 ° C, pričom nastavenia možno meniť po jednom stupni, takže možno hovoriť o dostatočne plynulé regulácii. Ovládanie zabezpečujú LCD panely a prítomný je tiež časovač nastaviteľný až na 41 h. Zaujímavosťou je možnosť prípravy wrap placiek, raw tyčiniek, celozrnných krekrov alebo jogurtov. Okrem toho má programy na zapekanie pečiva a sušenie domácich cestovín.

Pre – Multifunkčné využitie, nastaviteľnosť časovača a teploty
Proti – Obmedzenie počtu plat

ZOBRAZIŤ PONUKU

Rommelsbacher DA 750

Rommelsbacher DA 750 recenzie a testRommelsbacher DA 750 je sušička na ovocie s okrúhlou konštrukciou a nepriehľadným prevedením, ktorá v základe ponúkne štyri sušiace poschodia. Zaujímavosťou tejto sušičky ovocia je odlišné umiestnenie motora, ktorý je v tomto prípade na vrchu, miesto vo spod sušičky. Teplota je regulovateľná v 3 stupňoch a nastaviť možné taktiež automatické vypnutie s maximálnym limitom 12 h. Prevádzka sušičky je tichý, a okrem ovocia zvládne tiež zeleninu, huby alebo mäso. Údržba sít je jednoduchá, pretože sú plné, čo ďalej zabráni prepadávaniu drobných kúskov.

Pre – Jednoduché ovládanie otočnými gombíkmi, výkon sušičky
Proti – Základné balenie obsahuje len 4 sita

ZOBRAZIŤ PONUKU

Profi Cook DR 1116

Profi Cook DR 1116 recenzie a testKompaktná sušička ovocia Profi Cook DR 1116 zaujme kombináciou hranatého tvaru a zachovaním princípu okrúhlych sušičiek, kedy horúci vzduch prestupuje poschodiami odspodu smerom nahor. Keďže má menšie rozmery, ponúkne tiež menej poschodí, v tomto prípade štyri. Prítomný displej informuje okrem iného o aktuálnej teplote, ktorú možno tiež regulovať. Sušička ovocia ďalej disponuje elektronickým časovačom, vyznačuje sa nízkou hlučnosťou a vďaka pogumovaným nohám tiež stabilitou.

Pre – Rozmery sušičky, časovač
Proti – Limitovaný počet poschodí

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gallet Saint-Tropez DES 119

Gallet Saint-Tropez DES 119 recenzie a testOkrúhla sušička ovocia Gallet Saint-Tropez DES 119 patrí medzi základné modely pre sušenie potravín. Proces nastavenia je sústredený na otočný gombík, ktorým nastavíte teplotu a možno sušiť. Vo výbave je 5 sušiacich sít, ktoré možno rozšíriť dokúpením až na 10. Plata sú priehľadná, čo zvyšuje váš prehľad, bez toho aby ste museli s platmi manipulovať. Navyše je tu špeciálna plato určené konkrétne na bylinky.

Pre – Cena / výkon, priehľadná plata
Proti – Chýba časovač

ZOBRAZIŤ PONUKU

Gorenje FDK20MG

Gorenje FDK20MG recenzie a testTiež Gorenje FDK20MG sa radí medzi základné sušičky potravín, ponúkajúca päť okrúhlych priehľadných siet. Priemer sita je 26 cm, ide teda o kompaktné zariadenie vhodné na skromnejší prípravu. Výhodou je tiež nízka hmotnosť, približne 1,5 kg, vďaka čomu je sušička skladná a prenosná. Plata dá výškovo nastaviť a prispôsobiť tak veľkosti ovocia alebo zeleniny. Nenájdete tu časovač ani reguláciu teploty, teda bude potrebné na priebeh sušenie dohliadať.

Pre – Rozmery a hmotnosť, obsluha
Proti – Nemožno regulovať teplotu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať sušičku ovocia

Rozhodujúce u výbere sušičky ovocia sú technické parametre, funkcie, vlastnosti a rozmery. Obzvlášť tým je vhodné venovať pozornosť a nespoliehať sa len na sprievodné obrázky. Mali by ste si zmerať priestor pre budúce umiestnenie sušičky a takisto si ujasniť potrebnú veľkosť a počet plat.

Tvar

Typovo ponuka obsahuje dva tvary, a to guľaté a hranaté sušičky ovocia. Každá má svoje špecifiká pre určitý štýl použitie a iné spotrebiteľa.

Okrúhle sušičky na ovocie

Najčastejšie zastúpené a cenovo dostupné sú okrúhle sušičky ovocia, ktorej výhoda spočíva vo vrstvenie plat. Ak tomu nevadí rovnaká teplota, možno tiež sušiť viac druhov potravín na jednom site. Princíp je taký, že horúci vzduch je vháňaný do zariadenia zospodu prostriedkom zariadenia. Plata vyššie sa budú sušiť dlhšie a tiež potraviny bližšie stredu budú hotové rýchlejšie ako tie na vonkajšej strane sita. Vyžaduje to teda prehadzovanie sita pre rovnomerné sušenie. Uľahčiť to môže funkcia otáčanie sušiacich plátov, kedy motor v sušičke pláty pomaly otáča a cez otvory preniká horúci vzduch.

Hranaté sušičky na ovocie

Hranaté sušičky ovocia sa vyznačujú viacerými funkciami a odlišným princípom procesu sušenia. Tu je horúci vzduch vháňaný do priestoru plat zo strany, čím je sušenie takmer rovnomerné a odpadá tak nutnosť prehadzovať pri procese sušenia sita. Ak by ste predsa len chceli prehodiť plata, je proces oveľa jednoduchšie, pretože sú nezasúvajú do zariadenia zo strany.

Priehľadnosť a nepriehľadnosť sušičiek

Nespornou výhodou priehľadných sušičiek ovocie je kontrola procesu bez potreby nadvihovať pláty a nechávať uniknúť vyrobené teplo. Argument pre nepriehľadné modely znie tak, že nedochádza pôsobením svetla k ničeniu zdraviu prospešných látok, avšak validitu tohto tvrdenia nie sme schopní posúdiť.

Rozmery a plata

Zdanlivé rozmery na obrázku môžu klamať, preto si vždy prekontrolujte skutočné hodnoty. Všeobecne nájdete ako veľké, tak kompaktný modely. K rozmerom nadväzujú pláty a ich počet. Ten sa často skladá z dvoch hodnôt, teda počet plat v základnom balení a maximálnej kapacity. Podľa výkonu sušičky možno pridať pokojne aj raz toľko plat, čo máte v základnej výbave, u iných však nie. Tiež veľkosť a priemer sít sa odlišuje a pohybuje v rozmedzí od 20 do 40 cm.

Príkon a hlučnosť

Tieto parametre má zmysel zvažovať skôr vtedy, ak budete sušiť veľké množstvo potravín naraz. Mali by ste si dať pozor na príliš vysoký výkon sušičky pri nízkom počte plat. Môže potom dôjsť skôr k spáleniu surovín než k rýchlemu usušenie, a to pri zle nastavenej teplote vzhľadom k sušenej potravine alebo úplnej absencii regulácia teploty. Hlučnosť sušičky môže hrať úlohu, ak bývate v byte. Avšak väčšina súčasných modelov má prijateľne tichý chod.

Funkcie

Regulácia teploty

Podstatnou funkciou sušičky je nastaviteľnosť teploty vzduchu pre sušenie potravín. Teplota sa u väčšiny nechá regulovať medzi 30 až 70 ° C, avšak pozor, niektoré sušičky (typicky základná lacné modely) ju mať nemusia. Potraviny s podobnou vhodnou teplotou sa potom nemusíte báť sušiť dohromady.

Časovač

S pomocou integrovaného časovača môžete buď odložiť začiatok sušenia na konkrétnu dobu alebo naplánovať už bežiaci proces sušenia na bezpečné vypnutie po určitom čase. Môžete sa venovať inej činnosti a mať istotu, že sušené potraviny nepřesušíte.

Programy

Namiesto zdĺhavého nastavovania môžete spustiť program na rôzne typy potravín. Do sušičky potravín vložíte ovocie, zeleninu, mäso či bylinky na sitá, navolíte správny program a ten už bude sám regulovať teplotu vzduchu a čas sušenia.

Dodatočné príslušenstvo

Obvyklým príslušenstvom, ktoré je možné dokúpiť, sú sušiace pláty (sita). V základnom balení je typicky len určitý počet z celkovej využiteľnej kapacity a zvyšok je potreba dokúpiť. Zaobstarať možno plata s jemnými otvormi na drobné bylinky, prípadne plná plata na ovocné placky. Pri niektorých modeloch sušičiek ovocia možno dokúpiť tiež otočný mechanizmus, ktorý pomôže s lepšou cirkuláciou a distribúciou horúceho vzduchu do všetkých plat.