Vyberáme najlepší stolovú pílu

Počas rekonštrukcie bytu, stavby drevených konštrukcií a ďalších činnostiach vyžadujúcich presné a hladké rezy je stolová píla na drevo, dlažbu, plast aj kov, dôležitým náradím. Stolová kotúčová píla sa vyznačuje pracovným stolom či podstavcom, ktorý môže obsahovať pojazd, prípadne laser k presnému vedeniu rezu a možno nastaviť dva rezné uhly. Stolová okružná píla je malá, ľahko prenosná a reže sa s ňou materiál pripevnený k stolu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie stolové píly pre rok 2019, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie stolové píly 2019

VzhľadModelTyp 
Bosch PTS 10 faceliftKotúčováVIAC INFORMÁCIÍ
Güde TK 2400 ECOKotúčováVIAC INFORMÁCIÍ
Metabo TKHS 315 C - 2,0 WNBKotúčováVIAC INFORMÁCIÍ
Scheppach HS 120KotúčováVIAC INFORMÁCIÍ
Einhell TC-TS 1200 ClassicKotúčováVIAC INFORMÁCIÍ
Bosch PKS 55AOkružná
Narex EPK 16 DOkružná
Einhell BCS 64/1 BavariaOkružná
Black-Decker CS1250LKA-QSOkružná
Makita HS6601OkružnáVIAC INFORMÁCIÍ

Recenzie stolových píl

Bosch PTS 10 facelift

Bosch PTS 10 facelift recenzie

Stolová kotúčová píla Bosch PTS 10 facelift s podstavcom je ľahko prenosná, pretože vďaka nemu váži iba 26 kg. Píla má príkon 1400 W s hĺbkou prierezu 75 mm a priemerom kotúča 254 mm, pričom pokosový uhol klzných saní možno nastaviť až k 60°. Elektromotor je istený obmedzovačom pre pozvoľný nábeh kotúče, ktorý potom dosahuje rýchlosť 5000 otáčok / min.

Pre – Nastaviteľnosť vedenie rezu, prenositeľnosť
Proti – V určitých situáciách by vyhovoval stôl miesto podstavca

ZISTIŤ CENU

Güde TK 2400 ECO

Güde TK 2400 ECO recenzieElektrická stolová píla Güde TK 2400 ECO spadá do hobby kategórie, pričom má aj stôl a ako celok váži stále prijateľných 25 kg. Kotúč píly dosiahne 5700 ot./min pri príkone 1500 W a s hĺbkou rezu 75 mm. Praktická je integrovaná odsávacie hubice umiestnená v kryte pílového kotúča. Pokiaľ k nej pripojíte vysávač, docielite tak odsávanie pilín. Nízka cena sa však podpísala na kratšom pravítku pre vedenie rezu.

Pre – Robustný pracovný stôl
Proti – Nástroje pre vedenie rezu

ZISTIŤ CENU

Metabo TKHS 315 C – 2,0 WNB

Metabo TKHS 315 C - 2,0 WNB recenzieProfesionálna stolová píla Metabo TKHS 315 zaujme robustným spracovaním vrátane konštrukcie, ktorému zodpovedá aj vyššia hmotnosť 60 kg. Kolieska a madlá na stole potom uľahčujú manipuláciu. Veľký kotúč s priemerom 315 mm poháňa príkon 2000 W a nižšie otáčky, ktoré dosahujú 2800 / min. Vďaka veľkosti kotúče nie sú nižšie otáčky problémom pre dosiahnutie potrebnej sily. Do uhla 45° je možné robiť kolmý prierez až 85 mm, pod tento uhol zvládne 53 mm rez. Príslušenstvo okrem iného obsahuje pojazdný podstavec, predlžovacie dosku k stolu alebo odsávanie.

Pre – Robustné spracovanie, rozsah výbavy
Proti – Len základné vedenie rezu

ZISTIŤ CENU

Scheppach HS 120

Scheppach HS 120 recenzieScheppach HS 120 je výkonnou stolovou kotúčovou pílou vybavenú pílovým kotúčom s priemerom 315 mm, poháňaným elektromotorom s príkonom 2200 W. Vo voľnobehu má kotúč 2800 otáčok. Tie sa pri odpore pružne znižujú. Kovový stôl je vybavený posuvnou doskou a uhlovým pravítkom, pre transport potom kolieskami a ďalej je prítomný systém pre odsávanie pilín. S rezy 82 mm a 49 mm nájde miesto ako v domácej dielni, tak i na stavbe.

Pre – Výkon elektromotora, veľkosť pílového kotúča
Proti – Stručný manuál

ZISTIŤ CENU

Einhell TC-TS 1200 Classic

Einhell TC-TS 1200 Classic recenzieMalá stolová píla Einhell TC-TS 1200 Classic poskytne mobilitu a prenositeľnosť s váhou len 14 kg. Nižší príkon je sprevádzaný aj menším pílovým kotúčom (210 mm) s otáčkami okolo 4800 za minútu. Nejde samozrejme o žiadnu profi pílu na stavbu, napriek tomu zvládne rez s hĺbkou 45 mm, čo pre domáce hobby použitie môže pohodlne stačiť. Na pracovnej doske nájdete stupnici uľahčujúce prácu s materiálom.

Pre – Malé rozmery a hmotnosť, cena
Proti – Veľkosť pílového kotúča

ZISTIŤ CENU

Bosch PKS 55A

Bosch PKS 55A recenzieStolová okružná píla Bosch PKS 55A disponuje príkonom 1200 W a pílovým kotúčom s priemerom 160 mm. Zaujme tiež spracovanie, u ktorého môžeme spomenúť rýchloupínacie páčky alebo aretačná vretena k jednoduchej výmene kotúča. Držanie v ruke je navyše pohodlné vďaka ergonomickej rukoväti Softgrip. Ohľadom hĺbky rezu zvládne 38 mm rez pod uhlom 45°, v kolmej polohe potom 55 mm. Prácu ďalej spríjemní odsávanie pilín.

Pre – Dobré konštrukčné spracovanie
Proti – Oproti iným modelom je ťažšie

ZISTIŤ CENU

Narex EPK 16 D

Narex EPK 16 D recenzieĎalšie stolovou okružnou pílou je Narex EPK 16 D s výkonným elektromotorom, kotúčom 160 mm v priemere a necelými piatimi tisíckami otáčkami vo voľnobehu. Presný pohyb po materiálu zaisťuje hliníková vodiaca doska. Na pílovom kotúči je 12 kovových zubov a umožní dosiahnuť hĺbky rezu 55, respektíve 38 mm.

Pre – Kvalitné spracovanie a výkon
Proti – Poistka vypínača iba na pravú ruku

ZISTIŤ CENU

Einhell BCS 64/1 Bavaria

Einhell BCS 64/1 Bavaria recenziePre domáce využitie je stolná píla Einhell BCS 64/1 Bavaria dobrým kandidátom, okrem iného vďaka svojej nízkej cene. Za zmienku stojí veľký pílový kotúč s priemerom 185 mm osadený 24 tvrdokovovými zubami a na druhú stranu aj vyššia váha 4 kg. S kotúčom je možné robiť rezy hlboké 65 a 44 mm (uhol 90 a 45 stupňov) pri otáčkach 4500 / min. Výbava aj napriek nižšiu cenu ponúkne adaptér pre odsávanie prachu a pilín.

Pre – Výkon a cena, skôr pre občasné použitie
Proti – Horšie kvalita spracovania

ZISTIŤ CENU

Black-Decker CS1250LKA-QS

Black-Decker CS1250LKA-QS recenziePre hlbšie rezy pomocou okružné píly môžete zvoliť Black-Decker CS1250LKA-QS, ktorý ponúkne 66 a 50 mm, a to vďaka väčšiemu pílovému kotúčmi s priemerom 190 mm. Ani príkon s počtom otáčok nesklame, ich hodnoty sú 1250 W a 5300 / min. Špecifikom tohto modelu je dodávaný kufor na pílu, náhradné pílový kotúč a vodítko pozdĺžnych rezov. Píla navyše disponuje laserovým navádzacím lúčom.

Pre – Laserový lúč pre vedenie rezu, náhradné kotúč a kufor
Proti – Náročnejší manipulácia

ZISTIŤ CENU

Makita HS6601

Makita HS6601 recenzieStolová okružná píla Makita HS6601 má viacmenej priemerné hodnoty jednotlivých parametrov. Čím zaujme sú kompaktné rozmery a primeraná váha (3,7 kg), vďaka čomu sa dobre drží a ovláda. Kryt kotúča a základňa je vyrobená z hliníka a poteší tiež systém rýchleho nastavenia hĺbky rezu. Hĺbka rezu pod uhlom je 37,5 mm, kolmý rez potom siaha k 54,5 mm. V príslušenstve je okrem náhradná pílového kotúča tiež paralelný doraz.

Pre – Materiál konštrukcia, rozmery a hmotnosť
Proti – Absencia vodiace lišty v balení

ZISTIŤ CENU

Ako vybrať stolovú pílu

Stolová kotúčová píla

Kotúčová píla s podstavcom či stolom umožňuje bezpečnú a presnú prácu, nehovoriac o vyššej výkonnosti. Je vhodnejšie pre rezanie metrových kusov ako sú dosky, laty alebo fošne. S vodítkami umiestnenými v koľajniciach ľahko udržíte úplne rovný rez po celej jeho dĺžke.

Stolová okružná píla

Skladnosť a prenosnosť ponúka stolová okružná píla, u ktorej si musíte dať pozor na bezpečnú manipuláciu, pretože roztočený kotúč držíte v rukách. K pracovnému stolu je pripevnený materiál, ktorý s pílou režete. Je tak vhodná skôr pre dorezávaní latou a menších kusov.

Príkon a otáčky

Výkonné kotúčové stolové píly majú okolo 2000 W, okružné sa pohybujú okolo 1200 W. Pre časté rezanie a prácu s objemnejším materiálom je vhodné, aby mala píla vyššie otáčky. Avšak pozor, je potreba na ne hľadieť súčasne s pohľadom na priemer kotúča.

Rezný kotúč, hĺbka a dĺžka rezu

Rezný kotúč je kľúčovým prvkom stolové píly. Od neho sa odvíja, ako objemný materiál môžete prerezať a ako dlhý rez bez posunutia kotúč dovedie. Kľúčovou metrikou je jeho priemer, pričom platí, že silnejší píly majú kotúč s väčším priemerom. Možno ho ďalej nastaviť pod rôznym uhlom, pričom základ sú uhly 90 a 45 stupňov. Hĺbka prerezu je pevne daná, dĺžku možno ovplyvniť posunom materiálu. Hĺbka rezu udáva, aký vysoký materiál dokáže kotúč prerezať. V závislosti na priemere kotúča to je od 55 mm až k 85 mm.

Hmotnosť a podstavec

Kotúčová píla so stolom alebo podstavcom môže mať značný výkyv v hmotnosti medzi jednotlivými modelmi, v závislosti na robustnosti konštrukcie. Stolové okružné píly ani jedným nedisponujú a váha sa tak týka čistej hmotnosti nástroja. Väčšina modelov sa pohybuje od 3 do 4 kg.

Výbava

Z príslušenstva je užitočný systém odsávania pilín, ktoré môže byť automatické so zberným vakom alebo s odsávacími prípojkami pre pripojenie vysávača. Píla môže disponovať aj ďalšie praktickou výbavou ako je laserové pravítko či ukazovátko pre vedenie rezu alebo LED diódami na prisvietenie.