Vyberáme najlepší stolovú pílu

Počas rekonštrukcie bytu, stavby drevených konštrukcií a ďalších činnostiach vyžadujúcich presné a hladké rezy je stolová píla na drevo, dlažbu, plast aj kov, dôležitým náradím. Stolová kotúčová píla sa vyznačuje pracovným stolom či podstavcom, ktorý môže obsahovať pojazd, prípadne laser k presnému vedeniu rezu a možno nastaviť dva rezné uhly. Stolová okružná píla je malá, ľahko prenosná a reže sa s ňou materiál pripevnený k stolu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie stolové píly pre rok 2022, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie stolové píly (Test 2022)

Recenzie stolových píl

Bosch PTS 10 facelift

Bosch PTS 10 facelift recenzie a test

Stolová kotúčová píla Bosch PTS 10 facelift s podstavcom je ľahko prenosná, pretože vďaka nemu váži iba 26 kg. Píla má príkon 1400 W s hĺbkou prierezu 75 mm a priemerom kotúča 254 mm, pričom pokosový uhol klzných saní možno nastaviť až k 60°. Elektromotor je istený obmedzovačom pre pozvoľný nábeh kotúče, ktorý potom dosahuje rýchlosť 5000 otáčok / min.

Pre – Nastaviteľnosť vedenie rezu, prenositeľnosť
Proti – V určitých situáciách by vyhovoval stôl miesto podstavca

ZOBRAZIŤ PONUKU

Güde TK 2400 ECO

Güde TK 2400 ECO recenzie a testElektrická stolová píla Güde TK 2400 ECO spadá do hobby kategórie, pričom má aj stôl a ako celok váži stále prijateľných 25 kg. Kotúč píly dosiahne 5700 ot./min pri príkone 1500 W a s hĺbkou rezu 75 mm. Praktická je integrovaná odsávacie hubice umiestnená v kryte pílového kotúča. Pokiaľ k nej pripojíte vysávač, docielite tak odsávanie pilín. Nízka cena sa však podpísala na kratšom pravítku pre vedenie rezu.

Pre – Robustný pracovný stôl
Proti – Nástroje pre vedenie rezu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Metabo TKHS 315 C – 2,0 WNB

Metabo TKHS 315 C - 2,0 WNB recenzie a testProfesionálna stolová píla Metabo TKHS 315 zaujme robustným spracovaním vrátane konštrukcie, ktorému zodpovedá aj vyššia hmotnosť 60 kg. Kolieska a madlá na stole potom uľahčujú manipuláciu. Veľký kotúč s priemerom 315 mm poháňa príkon 2000 W a nižšie otáčky, ktoré dosahujú 2800 / min. Vďaka veľkosti kotúče nie sú nižšie otáčky problémom pre dosiahnutie potrebnej sily. Do uhla 45° je možné robiť kolmý prierez až 85 mm, pod tento uhol zvládne 53 mm rez. Príslušenstvo okrem iného obsahuje pojazdný podstavec, predlžovacie dosku k stolu alebo odsávanie.

Pre – Robustné spracovanie, rozsah výbavy
Proti – Len základné vedenie rezu

ZOBRAZIŤ PONUKU

Scheppach HS 120

Scheppach HS 120 recenzie a testScheppach HS 120 je výkonnou stolovou kotúčovou pílou vybavenú pílovým kotúčom s priemerom 315 mm, poháňaným elektromotorom s príkonom 2200 W. Vo voľnobehu má kotúč 2800 otáčok. Tie sa pri odpore pružne znižujú. Kovový stôl je vybavený posuvnou doskou a uhlovým pravítkom, pre transport potom kolieskami a ďalej je prítomný systém pre odsávanie pilín. S rezy 82 mm a 49 mm nájde miesto ako v domácej dielni, tak i na stavbe.

Pre – Výkon elektromotora, veľkosť pílového kotúča
Proti – Stručný manuál

ZOBRAZIŤ PONUKU

Einhell TC-TS 1200 Classic

Einhell TC-TS 1200 Classic recenzie a testMalá stolová píla Einhell TC-TS 1200 Classic poskytne mobilitu a prenositeľnosť s váhou len 14 kg. Nižší príkon je sprevádzaný aj menším pílovým kotúčom (210 mm) s otáčkami okolo 4800 za minútu. Nejde samozrejme o žiadnu profi pílu na stavbu, napriek tomu zvládne rez s hĺbkou 45 mm, čo pre domáce hobby použitie môže pohodlne stačiť. Na pracovnej doske nájdete stupnici uľahčujúce prácu s materiálom.

Pre – Malé rozmery a hmotnosť, cena
Proti – Veľkosť pílového kotúča

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch PKS 55A

Bosch PKS 55A recenzie a testStolová okružná píla Bosch PKS 55A disponuje príkonom 1200 W a pílovým kotúčom s priemerom 160 mm. Zaujme tiež spracovanie, u ktorého môžeme spomenúť rýchloupínacie páčky alebo aretačná vretena k jednoduchej výmene kotúča. Držanie v ruke je navyše pohodlné vďaka ergonomickej rukoväti Softgrip. Ohľadom hĺbky rezu zvládne 38 mm rez pod uhlom 45°, v kolmej polohe potom 55 mm. Prácu ďalej spríjemní odsávanie pilín.

Pre – Dobré konštrukčné spracovanie
Proti – Oproti iným modelom je ťažšie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Narex EPK 16 D

Narex EPK 16 D recenzie a testĎalšie stolovou okružnou pílou je Narex EPK 16 D s výkonným elektromotorom, kotúčom 160 mm v priemere a necelými piatimi tisíckami otáčkami vo voľnobehu. Presný pohyb po materiálu zaisťuje hliníková vodiaca doska. Na pílovom kotúči je 12 kovových zubov a umožní dosiahnuť hĺbky rezu 55, respektíve 38 mm.

Pre – Kvalitné spracovanie a výkon
Proti – Poistka vypínača iba na pravú ruku

ZOBRAZIŤ PONUKU

Einhell BCS 64/1 Bavaria

Einhell BCS 64/1 Bavaria recenzie a testPre domáce využitie je stolná píla Einhell BCS 64/1 Bavaria dobrým kandidátom, okrem iného vďaka svojej nízkej cene. Za zmienku stojí veľký pílový kotúč s priemerom 185 mm osadený 24 tvrdokovovými zubami a na druhú stranu aj vyššia váha 4 kg. S kotúčom je možné robiť rezy hlboké 65 a 44 mm (uhol 90 a 45 stupňov) pri otáčkach 4500 / min. Výbava aj napriek nižšiu cenu ponúkne adaptér pre odsávanie prachu a pilín.

Pre – Výkon a cena, skôr pre občasné použitie
Proti – Horšie kvalita spracovania

ZOBRAZIŤ PONUKU

Black-Decker CS1250LKA-QS

Black-Decker CS1250LKA-QS recenzie a testPre hlbšie rezy pomocou okružné píly môžete zvoliť Black-Decker CS1250LKA-QS, ktorý ponúkne 66 a 50 mm, a to vďaka väčšiemu pílovému kotúčmi s priemerom 190 mm. Ani príkon s počtom otáčok nesklame, ich hodnoty sú 1250 W a 5300 / min. Špecifikom tohto modelu je dodávaný kufor na pílu, náhradné pílový kotúč a vodítko pozdĺžnych rezov. Píla navyše disponuje laserovým navádzacím lúčom.

Pre – Laserový lúč pre vedenie rezu, náhradné kotúč a kufor
Proti – Náročnejší manipulácia

ZOBRAZIŤ PONUKU

Makita HS6601

Makita HS6601 recenzie a testStolová okružná píla Makita HS6601 má viacmenej priemerné hodnoty jednotlivých parametrov. Čím zaujme sú kompaktné rozmery a primeraná váha (3,7 kg), vďaka čomu sa dobre drží a ovláda. Kryt kotúča a základňa je vyrobená z hliníka a poteší tiež systém rýchleho nastavenia hĺbky rezu. Hĺbka rezu pod uhlom je 37,5 mm, kolmý rez potom siaha k 54,5 mm. V príslušenstve je okrem náhradná pílového kotúča tiež paralelný doraz.

Pre – Materiál konštrukcia, rozmery a hmotnosť
Proti – Absencia vodiace lišty v balení

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať stolovú pílu

Stolová kotúčová píla

Kotúčová píla s podstavcom či stolom umožňuje bezpečnú a presnú prácu, nehovoriac o vyššej výkonnosti. Je vhodnejšie pre rezanie metrových kusov ako sú dosky, laty alebo fošne. S vodítkami umiestnenými v koľajniciach ľahko udržíte úplne rovný rez po celej jeho dĺžke.

Stolová okružná píla

Skladnosť a prenosnosť ponúka stolová okružná píla, u ktorej si musíte dať pozor na bezpečnú manipuláciu, pretože roztočený kotúč držíte v rukách. K pracovnému stolu je pripevnený materiál, ktorý s pílou režete. Je tak vhodná skôr pre dorezávaní latou a menších kusov.

Príkon a otáčky

Výkonné kotúčové stolové píly majú okolo 2000 W, okružné sa pohybujú okolo 1200 W. Pre časté rezanie a prácu s objemnejším materiálom je vhodné, aby mala píla vyššie otáčky. Avšak pozor, je potreba na ne hľadieť súčasne s pohľadom na priemer kotúča.

Rezný kotúč, hĺbka a dĺžka rezu

Rezný kotúč je kľúčovým prvkom stolové píly. Od neho sa odvíja, ako objemný materiál môžete prerezať a ako dlhý rez bez posunutia kotúč dovedie. Kľúčovou metrikou je jeho priemer, pričom platí, že silnejší píly majú kotúč s väčším priemerom. Možno ho ďalej nastaviť pod rôznym uhlom, pričom základ sú uhly 90 a 45 stupňov. Hĺbka prerezu je pevne daná, dĺžku možno ovplyvniť posunom materiálu. Hĺbka rezu udáva, aký vysoký materiál dokáže kotúč prerezať. V závislosti na priemere kotúča to je od 55 mm až k 85 mm.

Hmotnosť a podstavec

Kotúčová píla so stolom alebo podstavcom môže mať značný výkyv v hmotnosti medzi jednotlivými modelmi, v závislosti na robustnosti konštrukcie. Stolové okružné píly ani jedným nedisponujú a váha sa tak týka čistej hmotnosti nástroja. Väčšina modelov sa pohybuje od 3 do 4 kg.

Výbava

Z príslušenstva je užitočný systém odsávania pilín, ktoré môže byť automatické so zberným vakom alebo s odsávacími prípojkami pre pripojenie vysávača. Píla môže disponovať aj ďalšie praktickou výbavou ako je laserové pravítko či ukazovátko pre vedenie rezu alebo LED diódami na prisvietenie.