Vyberáme najlepšiu stolovú pílu

TOP 3 stolové píly

Bosch GTS 10 J

Scheppach HS 120 o

DeWALT DWE7485

Prenosná stolová kotúčová píla má veľmi kvalitné spracovanie a je dostatočne výkonná. Dodáva sa s praktickým príslušenstvom a má praktické doplnky.Stolová kotúčová píla so silným motorom a veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Má veľký kotúč, príkon 2200 W aj nastavenie uhla 45°.Mini stolová píla má veľký príkon aj vysoké otáčky 5800 za minútu. Ľahko sa prenáša, má pevné spracovanie a podľa skúseností reže presne.
+ Kolieska pre ľahký transport, integrovaný držiak materiálu, pomer cena/výkon+ Veľmi výkonná stolová píla, výborný pomer cena výkon, pomocné transportné kolieska+ Kompaktné prevedenie a kvalitné spracovanie, paralelný doraz s výsuvom, vyšší príkon
- Menej prehľadný manuál- Ťažkopádne nastavenie pravítka- Menší priemer kotúča

Orientační Cena
554,50 €

Orientační Cena
331,00 €

Orientační Cena
535,00 €

Stolová píla je nezastupiteľným pracovným strojom pri stavbách a rekonštrukciách, svoju úlohu má aj pri opravách na chatách, používajú ju stolári aj hobby domáci majstri. Najčastejšie zakracuje drevo, s vhodným rezným kotúčom si však poradí aj s plastmi, dlažbou a niektorými kovmi. Stolová kotúčová píla, niekedy nazývaná ako stolový cirkulár, sa ponúka v prevedení s plnohodnotným stolom, alebo s podstavcom, kedy sa jedná o prenosnú stolovú kotúčovú pílu. Pri výbere je dôležité prihliadnuť k celkovej kvalite, robustnosti a stabilite, dôležité sú ďalej parametre príkonu, veľkosti rezného kotúča a ďalšie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie stolové píly pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie stolové píly (Test 2024)

VzhľadModelPrevedeniePríkonPriemer kotúčaHmotnosťDostupnosť
Bosch GTS 10 J recenzie a testBosch GTS 10 JPrenosná s podstavcom1800 W254 mm27 kg
Makita 2712 recenzie a testMakita 2712So stolom2000 W315 mm52,9 kg
Scheppach HS 120 o recenzie a testScheppach HS 120 oSo stolom2200 W315 mm44 kg
Metabo TS 216 recenzie a testMetabo TS 216Prenosná s podstavcom1500 W216 mm28,5 kg
DeWALT DWE7485 recenzie a testDeWALT DWE7485Prenosná s podstavcom1850 W210 mm20,5 kg
Güde GTK 2000 A recenzie a testGüde GTK 2000 ASo stolom2000 W250 mm23,5 kg
Festool TKS 80 EBS-Set recenzie a testFestool TKS 80 EBS-SetFlexibilná2200 W254 mm60 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie stolových píl

Bosch GTS 10 J

Bosch GTS 10 J recenzie a test

Stolová kotúčová píla Makita 2712 má veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, je kvalitná a ako potvrdzujú užívateľské skúsenosti a recenzie, reže od prvého spustenia veľmi presne. Má dostatok výkonu na rezanie aj tvrdého dreva, výrobca použil 2000 W elektromotor a veľký kotúč s priemerom 315 mm. Bytelnému spracovaniu zodpovedá aj vyššia hmotnosť necelých 53 kg a väčšiemu kotúču zase rýchlosť otáčok 2950 za minútu, čo však nemá vplyv na výkon píly. Praktickým prvkom sú transportné kolieska a pre niektoré činnosti rozmerná pracovná plocha.

+ Kolieska pre ľahký transport, integrovaný držiak materiálu, pomer cena/výkon
Menej prehľadný manuál

Makita 2712

Makita 2712 recenzie a test

Stolová kotúčová píla Makita 2712 má veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, je kvalitná a ako potvrdzujú užívateľské skúsenosti a recenzie, reže od prvého spustenia veľmi presne. Má dostatok výkonu na rezanie aj tvrdého dreva, výrobca použil 2000 W elektromotor a veľký kotúč s priemerom 315 mm. Bytelnému spracovaniu zodpovedá aj vyššia hmotnosť necelých 53 kg a väčšiemu kotúču zase rýchlosť otáčok 2950 za minútu, čo však nemá vplyv na výkon píly. Praktickým prvkom sú transportné kolieska a pre niektoré činnosti rozmerná pracovná plocha.

+ Kolieska pre ľahký transport, integrovaný držiak materiálu, pomer cena/výkon
Menej prehľadný manuál

Scheppach HS 120 o

Scheppach HS 120 o recenzie a test

Stolová okružná píla Scheppach HS 120 o je výbornou voľbou pre domácich majstrov, ktorí potrebujú veľký výkon a veľký priemer kotúča pre nadštandardný prerez. Príkon činí 2200 Wattov a priemer pílového kotúča je 315 mm. Výrobca ho dodáva s 24 zubami, ktorý je vhodný na rýchle, ale menej presné rezanie (výmena je samozrejme možná). K dispozícii je možnosť predĺženia pracovnej plochy aj rezania pod uhlom 45°. Hodnota prerezu je stanovená na 83 mm, respektíve 49 mm pri rezaní pod uhlom. Potešia aj bezpečnostné prvky a transportné kolieska pre ľahšie premiestňovanie.

+ Veľmi výkonná stolová píla, výborný pomer cena výkon, pomocné transportné kolieska
Ťažkopádne nastavenie pravítka

Metabo TS 216

Metabo TS 216 recenzie a test

Stolová kotúčová píla na drevo Metabo TS 216 má veľmi praktické prevedenie, v základnom prevedení je prenosná s podstavcom. Môže byť však doplnená o nohy, s ktorými žiadny stôl nevyžaduje. Poteší pozvoľný rozbeh kotúča, presný paralelný doraz aj presný sklon kotúča, ktorý je v rozsahu 90° až 46,5°. Čistú prácu bez prachu a pilín zaisťuje dvojbodové odsávanie a dômyselné sú vyriešené aj bezpečnostné prvky, či už pre prácu, alebo prepravu. Kotúč sa vďaka aretácii vretena dá veľmi ľahko vymieňať. Má veľkosť 216 mm a teda hĺbku prierezu 63 mm a 43 mm pod uhlom.

+ Praktické sklopné nohy, kompaktné rozšíriteľné prevedenie, 2bodové odsávanie
Nič zásadného

DeWALT DWE7485

DeWALT DWE7485 recenzie a test

Malá stolová píla na drevo DeWALT DWE7485 má skutočne veľmi kompaktné prevedenie a podľa popisu výrobcu je možné ju bezpečne používať aj v interiéri. Má hmotnosť len 20,5 kg a rám je opatrený praktickými madlami, ktoré prenášanie uľahčujú. V dôsledku menších rozmerov má aj menší pílový kotúč s priemerom 210 mm, za to má však vysoké otáčky až 5800 ot/min. Hĺbka rovného rezu je 65 mm a pod uhlom 45 stupňov 45 mm. Z ďalších prvkov poteší paralelný doraz s výsuvom až 610 mm, ktorý sa ovláda pastorkom, alebo systém AirLock zaisťujúci čistú, bezprašnú prácu.

+ Kompaktné prevedenie a kvalitné spracovanie, paralelný doraz s výsuvom, vyšší príkon
Menší priemer kotúča

Güde GTK 2000 A

Güde GTK 2000 A recenzie a test

Stolová kotúčová píla Güde GTK 2000 A má kompaktné a podľa recenzií spotrebiteľov pevné prevedenie, ktoré má však stále relatívne nízku hmotnosť 23,5 kg. Dá sa preto ľahko prenášať, aj keď je v prevedení s pracovným stolom a integrovanými nohami. Pracuje s kotúčom 250 mm a otáčkami 4800 ot/min a značnou výhodou je dodaný rezný kotúč so 40 zubami, ktorý je ideálnym kompromisom pre presné a rýchle rezanie. Zo skúseností má dobre vykonané pozdĺžne vodítko s uchytením na dvoch miestach, ktoré zaisťuje presné rezy. Podľa užívateľov je pravdepodobne jedinou nevýhodou absencia pomalého rozbehu.

+ Ľahké ale pevné prevedenie, univerzálny pílový kotúč v cene, pravítko s dvojitým uchytením
Ráz motora pri zapnutí

Festool TKS 80 EBS-Set

Festool TKS 80 EBS-Set recenzie a test

Stolový cirkulár Festool TKS 80 EBS-Set má bezpochyby profesionálne prevedenie, čomu teda zodpovedá aj vyššia obstarávacia cena. Je určená na každodennú prácu a vďaka výbornému spracovaniu reže úplne presne a bez otrepov. Výrobca kládol maximálny dôraz na bezpečnosť práce a tomu pílu prispôsobil. Hlavným prvkom bezpečnosti je integrovaná technológia SawStop, ktorá má citlivé senzory a dokáže pílu včas vypnúť. Príkon elektromotora 2200 W zaisťuje dostatok výkonu, pracuje s pílovými kotúčmi s priemerom 254 mm a samozrejmosťou je aj možnosť rezu pod uhlom. Výška rezu je 80 mm a 56 mm pod uhlom.

+ Profi stolná píla, maximálny dôraz na bezpečnosť, flexibilné a veľmi kvalitné prevedenie
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať stolovú pílu

Stolová píla je vo väčšine prípadov obdoba veľkej formátovej píly, len v menšom prevedení. Niekedy môže byť nazývaná aj aká stolová kotúčová alebo okružná píla, menej presne o nej môžete počuť aj ako o stolovom cirkuláry.

Je tvorená kotúčovou pílou umiestnenou na hriadeli, ktorú poháňa viac či menej výkonný elektrický motor. Celá je zasadená do konštrukcie s vrchnou doskou v ktorej vyčnieva časť pílového kotúča. Ide o drevoobrábací stroj a aj lacné stolové píly dokážu rezať presne. Obvykle je súčasťou pracovnej dosky niekoľko vodítok, ktoré slúžia práve na presné vedenie rezu. So špeciálnymi kotúčmi môže rezať aj iné materiály, hoci drevo, laty a drevené dosky sú primárnym materiálom.

Zaujímavou kombináciou je stolová píla s hobľovačkou, kde sa oba stroje nachádzajú v jednom stole a používa sa vždy jeden jeden. Napriek zaujímavej kombinácii už túto kombináciu v súčasnosti výrobcovia neponúkajú.

Stolová kotúčová píla

V tomto prevedení je okružná píla zasadená do rámu vrátane nôh, takže dokáže stáť sama na zemi ako solitér. Je vhodná pre tých, ktorí majú na pílu dostatok miesta a len zriedkakedy s ňou budú viac manipulovať, alebo ju prevážať. Niektoré modely disponujú transportnými kolieskami na jednej strane podstavca, vďaka čomu je možné pílu po rovnej podlahe ľahko posúvať v jednom človeku. Práve v tomto prevedení sú medzi stolovými pílami najväčšie rozdiely vo veľkosti, ale aj stabilite a robustnosti. Dobrým vodítkom môže byť hmotnosť takejto píly, ktorá má na stabilitu významný vplyv a obvykle sa pohybuje od 20 kg do 80 kilogramov.

Prenosná stolová kotúčová píla

Jedná sa o zmenšenú verziu stolovej píly, ktorá sa pokladá na pracovný stôl. Môže byť umiestnená aj na zemi, kedy je však nutné pri rezaní kľačať, čo nie je tak pohodlné. Píla by mala byť opäť zasadená do masívneho rámu a môže byť vybavená všetkými doplnkami, ako veľká stolová píla. Vďaka kompaktnému prevedeniu je obzvlášť vhodná na presúvanie, niektoré modely zvládne preniesť aj jeden človek, pre ťažšie sú nutnosťou dve osoby.

Bez väčších problémov sa zmestí do kufra osobného auta a má často sofistikovane vymyslené držiaky, ktoré transport uľahčujú. Samozrejmosťou by mali byť aj špeciálne madlá na prenos, v niektorých prípadoch dokonca aj kolieska na ráme. Zaobstarajú si ju najčastejšie hobby majstri s menším priestorom vo svojej dielni, alebo profesionálni remeselníci, ktorí vykonávajú práce a montáže na mieste u zákazníka.

Mini stolová píla

Špecifické stolové píly sú ešte v menšom prevedení a dajú sa zložiť do kufra. Príkladom môže byť napríklad obkladačská píla, ktorá slúži hlavne na rezanie obkladov a dlaždíc. Stolové kotúčové píly na drevo sa v tomto mini prevedení neponúkajú, pretože majú obvykle príliš veľký rezací kotúč na to, aby sa dali zložiť do kufra.

Príkon stolové okružné píly

Príkon udáva, akú spotrebu elektrickej energie konkrétna píla má. Výrazne tiež ovplyvňuje výkon stolovej píly a preto je dôležitým parametrom pri výbere. Najmenej výkonné modely majú príkon okolo 1000 W, lepšie a profesionálne ho naopak môžu mať až 2200 W aj viac. Optimálny príkon je aspoň 1500 W, s týmto príkonom má stolová kotúčová píla už dostatok výkonu pre rezanie väčšiny materiálov.

 • Vysoký príkon a poistky – Výkonnejšie stolové píly s vysokým príkonom môžu byť náročnejšie na elektrickú sústavu, problém to môže byť hlavne na chatách a chalupách, kde sa predtým neinštalovali príliš naddimenzované poistky. Ak plánujete používať stolovú pílu na týchto a podobných miestach, je dobré o tomto vedieť.

Otáčky stolové píly

Jasne definovateľným parametrom všetkých stolových píl je počet otáčok, nehrajú však zas až takú významnú úlohu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Počet otáčok totiž výrazne ovplyvňuje priemer rezného kotúča – kotúče s malým priemerom majú vysoké otáčky, rezné kotúče s väčším priemerom majú nižší počet otáčok. Pre príklad nižšie uvádzame dva údaje konkrétnych píl.

 • Priemer rezného kotúča 216 mm – 5000 ot/min
 • Priemer rezného kotúča 315 mm – 2800 ot/min

Obvodová rýchlosť kotúča je až na výnimky väčšinou podobná, preto pri vyberaní nemajú otáčky veľký vplyv. Nie je teda pravda čím vyššie otáčky, tým lepšia píla.

 • Softštart – Softštartér je zariadenie, ktoré pri píle zariadi pozvoľný rozbeh pílového kotúča. Stolové píly, ktoré ho nemajú, roztočia pílový kotúč na plné otáčky behom pár sekúnd, čo môže používateľa zaskočiť. Pri softštarte sa znižuje preťaženie motora a eliminuje sa aj namáhanie mechanických častí, čo je najdôležitejšie. Zabraňuje aj výkyvom elektrického napätia v sieti. Softštartom sú vybavené hlavne drahšie stolové okružné píly.

Rezný kotúč

Kotúč stolovej píly je veľmi dôležitou časťou, pretože s veľkosťou, s akou sa daný model predáva, budete musieť rezať po celý ďalší čas. Nikdy nie je možné vymeniť pôvodný rezný kotúč za iný s inou veľkosťou, a to aj keby sa do píly vošiel. Konkrétna píla je dimenzovaná iba na veľkosť z výroby, preto vždy používajte pôvodný priemer.

 • Priemer kotúča je základný a najdôležitejší parameter, menšie a menej výkonné píly majú menšie kotúče (typicky s priemerom 216 mm), stredne výkonné stolové píly pracujú s kotúčmi cca 254 mm a najvýkonnejšie stolové píly môžu mať kotúč s priemerom až 315 milimetrov.
 • Maximálny prerez udáva, aký vysoký dokáže píla vykonať rez v základnej zvislej polohe kotúča. Prierez je priamo úmerný veľkosti kotúča, čím väčší je, tým je väčší a naopak.
 • Rez pod uhlom zvláda prevažná väčšina súčasných stolových píl. Obvykle je možné nastaviť uhol plynule s tým, že maximálne naklopenie rezného kotúča je ±45°. Tiež pod týmto uhlom sa uvádza maximálny prierez, ktorý je zhruba polovičný až 2/3 oproti základnému kolmému rezu.
 • Hĺbka rezu sa dá u väčšiny stolných píl nastaviť vystrčením alebo zasunutím rezného kotúča do tela píly. Pre niektoré práce je to vhodná funkcia.
 • Otvor pílového kotúča uvádza v parametroch tiež každý výrobca a predajca. Ide o otvor, ktorým sa kotúč nasadzuje na hnací hriadeľ. Udáva sa jeho priemer, pričom najrozšírenejšie priemery sú 30 mm, 20 mm a 16 milimetrov.
 • Redukčný krúžok – Ak sa dostanete k reznému kotúču s iným priemerom otvoru, než má vaša píla, je možné využiť redukčný krúžok, ktorý niektorí výrobcovia pridávajú ako súčasť píly, alebo ho je možné dodatočne dokúpiť.

Parametre rezného kotúča

Výrobcovia väčšinou osadzujú stolovú pílu z výroby univerzálnym rezným kotúčom s menším množstvom zubov, takýto kotúč dokáže rezať síce rýchlo, ale na rezanom materiáli môžu vznikať otrepy. Preto je dôležité poznať základné špecifiká aj samotného kotúča vzhľadom na rezaný materiál a jeho následné využitie.

 • Priemer – Základný parameter uvádzaný výrobcom, musí sa dodržiavať.
 • Hrúbka kotúča – Na výber sú silnejšie a tenšie, hodnota sa uvádza v milimetroch av desatinách mm. Tenšie kotúče dokážu rezať rýchlejšie a štandardne sa s nimi dosiahne kvalitnejší rez. Nevýhodou sú však vibrácie, ktoré pri výkonnejších pílach môžu robiť problémy.
 • Materiál – Kotúče na drevo sa dnes vyrábajú v podstate iba zo spekaného karbidu (SK plátkov). Na rezanie kovu alebo dlaždíc sa využívajú iné špecifické materiály.
 • Počet zubov – Veľmi dôležitý údaj každého kotúča. Čím menší počet zubov kotúč má, tým je rezanie rýchlejšie. Čím viac zubov kotúč má, tým je rezanie kvalitnejšie a bez otrepov. Na rýchle rezy je určený kotúč s cca 48 zubami, na presné a kvalitné rezy je určený kotúč s cca 80 timi zubami a na rezanie hliníkových profilov, alebo veľmi tvrdého dreva je vhodný kotúč s aspoň 96 timi zubami.
 • Tvar zubov – Vo väčšine prípadov sa u stolovej kotúčovej píly stretnete so striedavým tvarom, ktorý je určený na rezanie dreva. Zuby sú za sebou mierne vyhnuté do strany. Na rezy laminovaných dosiek sa používa dutinkový tvar a na rezanie neželezných kovov alebo vystužených plastov sa používa tvar trapézový.
 • Sklon zubov – Môže mať dve prevedenia, a to pozitívne alebo negatívne. Pozitívny sklon slúži na rezanie dreva, zatiaľ čo negatívny sklon zubov je určený na rezanie dosiek a neželezných kovov. (zdroj: doktorkladivo.cz)

Rozmery, hmotnosť a hlučnosť

Veľkosť píly je úmerná jej prevedeniu, stolové píly so stolom sú pochopiteľne rozmernejšie aj ťažšie, u prenosných stolných kotúčových píl je tomu naopak. Rozmery sú značne variabilné, preto si nezabudnite pri konkrétnej píle jej rozmery overiť a zmerať si aj priestor, kde má byť píla umiestnená. Pri plánovaní nezabudnite tiež na dostatočný priestor okolo píly, kde treba manipulovať s rezaným materiálom.

Hmotnosť sa odvíja značne od kvality výroby a od použitých materiálov – existujú tu veľké rozdiely. Profesionálne stolové píly majú hmotnosť v desiatkach kilogramov, nie sú výnimkou ani píly s hmotnosťou 50-60 kg i viac. Prenosné stolné píly s podstavcom sú výrazne ľahšie, ich hmotnosť sa väčšinou pohybuje od 15 kg do 30 kilogramov. Je dobré zvoliť určitý kompromis, najľahšia stolová píla sa síce bude ľahšie prenášať, nebude však taká stabilná a pravdepodobne ani jej výrobné prevedenie nebude najlepšie.

Stolové píly sú hlučné stroje, čím je navyše píla výkonnejšia, tým väčší hluk robí aj jej motor. Výrazným prvkom hlučnosti môže byť aj rezný kotúč. Ak chcete mieru hluku znížiť na najnižšiu možnú úroveň, v predaji sú špeciálne rezné kotúče s plastovými prvkami, ktoré znižujú vibrácie kotúča a tým aj hlučnosť pri rezaní.

Ovládanie a bezpečnostné prvky

Konkrétny spôsob ovládania majú stolové cirkulárky mierne odlišný v závislosti na konkrétnom výrobcovi, princíp je však vždy podobný. Po zapojení stolnej píly do štandardnej elektrickej zásuvky sú k dispozícii dva vypínače, jedným sa píla zapne a druhým vypne. Pre vyššiu bezpečnosť je dobré, ak je cez vypínací spínač plastový dekel, do ktorého je možné v prípade problémov rýchlo praštiť rukou alebo kolenom.

Vždy používajte stolnú pílu s dodanými ochrannými krytmi rezného kotúča a majte svoje ruky a prsty v dostatočnej vzdialenosti od rotujúceho kotúča. Na posuv materiálu používajte výhradne podávač, ktorým sa vzdialenosť rúk od kotúča zvýši a tým sa značne zvýši aj bezpečnosť.

SawStop sytém

Systém/technológia SawStop je úplne zásadná a inovatívna v bezpečnosti stolných píl. Pokiaľ by týmto systémom boli vybavené všetky stolové píly, už nikdy by nevznikli vážne a často nevratné úrazy, ktorými sú najčastejšie odrezané prsty a podobne.

Rezný kotúč prenáša malý elektrický signál a v momente, keď sa koža dotkne kotúča sa zmení signál, pretože telo je vodivé. Práve zmena signálu aktivuje bezpečnostný systém, ktorý zareaguje za neskutočných 5 milisekúnd.

V momente zmeny elektrického signálu sa vystrelí hliníkový brzdný blok proti rotujúcemu kotúču, ktorý sa do hliníkového bloku spoľahlivo zahryzne. V tej istej chvíli sa kotúč zasunie pod pracovnú dosku, čím je eliminovaný akýkoľvek možný úraz od rotujúceho kotúča. Ani znovuobnovenie rezania píly nie je zložité, vymení sa rezný kotúč a bezpečnostný hliníkový blok za nové a píla je opäť funkčná. (zdroj: sawstop.com)

Príslušenstvo a doplnky

Nevyhnutné príslušenstvo k stolovej píle väčšina výrobcov dodáva a pokiaľ nie, väčšinou sa nechá dokúpiť univerzálne. Pracovné stoly v sebe majú zabudované drážky, do ktorých sa príslušenstvo vkladá a tie bývajú väčšinou rovnakého rozmeru.

 • Bezpečnostný kryt na pílu – Je základným príslušenstvom, bez ktorého by sa píla nemala spustiť. Kryt prekrýva rotujúci kotúč a s posúvaním materiálu sa kryt automaticky dvíha.
 • Bočné pravítko – Väčšinou je hliníkové, konštrukcia pripevnenia k pracovnému stolu je však kľúčová. Najlacnejšie píly majú bočné pravítko uchytené len na jednej strane, pri posune materiálu sa potom mení uhol a rez nie je vedený rovno. Kvalitné píly majú pravítko uchytené na oboch stranách. Pravítko musí byť pevné, aby sa v prostrednej časti neprehýbalo.
 • Uhlové pravítko – Zasadzuje sa do T-drážky a natáča sa podľa vytúženého uhla rezu. Kvalita prevedenia tohto príslušenstva sa môže tiež výrazne líšiť, vždy by malo byť hliníkové.
 • Stupnica – Na prednej strane píly býva stupnica, podľa ktorej je možné nastaviť presnú hodnotu uhlovým pravítkom.
 • Nadstavec na odsávanie – Na odsávanie pilín a prachu vzniknutého pri rezaní dodávajú výrobcovi špeciálny nástavec, ku ktorému následne stačí pripojiť bežný alebo priemyselný vysávač.
 • Podávač – Môže, ale nemusí byť súčasťou balenia, pracovať by ste s ním však mali vždy. Slúži na posúvanie materiálu blízko rotujúceho kotúča a je zásadným bezpečnostným prvkom. Tvar môže mať rôzny a je z dreva alebo plastu.
 • Pevné nohy – K niektorým pílam ich výrobca dodáva zadarmo, z prenosnej píly s podstavcom sa vďaka nim stane plnohodnotná stolová píla.
 • Madlá – Vyskytujú sa hlavne pri prenosných a mini stolných pílach, slúžia pre pohodlné a bezpečné prenášanie v jednej alebo v dvoch osobách.
 • Transportné kolieska – Viac sa objavujú pri veľkých stolných pílach a iba na jednom páre pevných nôh. Po naklopení píly s ňou je možné dobre manipulovať.
 • Spojovací materiál a montážne náradie – Obvykle je všetko potrebné na zostavenie píly súčasťou balenia.
 • Laserové pravítko – Vizuálne ukáže smer rezu, čo pomáha pri každom rezaní.
 • LED prisvetlenie – Osvetlí plochu rezu, čo zvyšuje presnosť ale aj bezpečnosť pri práci.
 • Náhradné alebo ďalšie rezné kotúče – Vždy sú vítaným príslušenstvom, väčšina výrobcov však dodáva pílu iba s jedným kotúčom. Dokúpiť náhradný nie je problém, je však dôležité dodržať predpísané parametre.
 • Dĺžkový doraz – Zvyčajne nebýva v základnom balení spolu s pílou, dá sa však podľa návodu vyrobiť alebo kúpiť. Slúži na presný rez dĺžky materiálu.
 • Prípravok na kolmé rezanie – Nebýva súčasťou, dá sa vyrobiť alebo kúpiť. Je ideálny na rýchle a presné rovné rezanie, celý prípravok sa upína do oboch T-drážok.
 • Prípravok na rezanie malých dielov – Nebýva súčasťou, dá sa vyrobiť alebo kúpiť. Je podobný prípravku na kolmé rezy, tiež sa upevňuje do dvojice T-drážok, a navyše je opatrený ďalšími kotviacimi bodmi, do ktorých sa malé diely pevne pripevnia.
 • Redukčný krúžok – Slúži na použitie pílového kotúča s iným priemerom otvoru na uchytenie, než ktorý má konkrétna píla.

Otázky pri výbere stolovej píly

Kotúčová alebo okružná stolová píla, je medzi nimi rozdiel?

Ide iba o iné pomenovanie rovnakej píly. Medzi laikmi, ale aj profesionálmi sa ďalej pre tieto píly používa označenie formátová píla, niekedy už nie celkom presne stolový cirkulár alebo len cirkulár na drevo.

Je stolová kotúčová píla na drevo, plast alebo kov?

V drvivej väčšine prípadov sa stolová píla používa na rezanie dreva alebo drevených dosiek, fošní, trámov či drevených podláh. Jemné rezné kotúče s väčším množstvom zubov dokážu rezať bez otrepov aj plast, alebo hliníkové profily. Na rezanie kovov alebo dlažby sú potrebné špeciálne rezné kotúče, ktoré sa však pre tento druh píl takmer nepredávajú.

Aká je prenosná stolová kotúčová píla?

Malá alebo mini stolová píla je v takom prevedení, ktoré sa pokladá na pracovný stôl a nemá integrované nohy. Vybavená je obvykle madlami, ktoré slúžia práve na prenášanie. Prenosná stolová píla sa môže pokladať aj na zem, pokiaľ v dosahu nie je vhodný a pevný pracovný stôl.

Aké sú najlepšie značky stolových píl?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov stolných píl patrí Hecht, Bosch, Makita alebo DeWALT. Vďaka veľmi dobrému pomeru cena výkon je obľúbená značka Scheppach a ďalej aj Metabo, Einhell či Milwaukee. Profesionálne a veľmi bezpečné sú stolové píly Festool, ktoré sú však až niekoľkonásobne drahšie.

Kde kúpiť stolovú pílu?

Stolovú pílu predávajú všetky dobre zásobené hobby markety, akými sú napríklad Bauhaus, Obi alebo Hornbach. V týchto predajniach však nemusí byť skladom veľký výber, preto je vhodné sa pozrieť aj do hobby e-shopov (napríklad Merkury Market), kde je ponuka obvykle výrazne vyššia a pri ktorých navyše odpadávajú starosti s dopravou. Zvláštne postavenie má potom predajca Lidl u svojich stolových píl Parkside, ktoré sú veľmi obľúbené a cenovo dostupné, pre hobby používateľov do dielne sú navyše aj dostatočne presné.