Vyberáme najlepší rotoped (stacionárny bicykel)

TOP 3 rotopedy

inSPORTline Xbike

Hop-Sport HS-090H Apollo

inSPORTline inCondi UB40i

Skladací stacionárny bicykel vhodný do malých domácností s nosnosťou 100 kg a meraním tepovej frekvencie. Skvelý pomer cena/výkon a radí sa medzi užívateľsky najobľúbenejšie rotopédy.Tichý magnetický rotoped s pekne vybaveným počítačom, Bluetooth pripojením, vysokou nosnosťou a nadpriemernú hmotnosťou zotrvačníka.Ergometer s 15 voliteľnými programami, magnetickým brzdným systémom a možnosťou pripojiť chytrý telefón.
+ Skladnosť, tichý chod+ Skvelá technická výbava, podpora telemetrického pásu, tichý chod+ Dobrá nosnosť, prehľadný displej, možnosť pripojiť chytrý telefón
- Ľahké záťažové koleso- Nič zásadné- Nič závažné nás nenapadá

Orientačná Cena
129,00 €

Orientačná Cena
469,00 €

Orientačná Cena
595,94 €

Stacionárny bicykel je vynikajúci pomocník, ak chcete v pohodlí svojho domova zlepšovať svoju kondíciu a pracovať na spevňovanie stehenných či sedacích svalov. Jednotlivé rotopedy sa líšia napríklad nosnosťou, maximálnou výškou ich používateľa či brzdným systémom. Ergometer je stacionárny bicykel, ktorý má v sebe zabudovaný automatický systém merania vášho výkonu a následné úpravy záťaže. V prípade, že vám z dôvodu zranenia či hendikepu nevyhovuje klasický rotoped, môžete zvoliť recumbent čiže rehabilitačný rotoped, ktorý je vhodný aj pre seniorov. Samostatnou kapitolou je potom skladací stacionárny bicykel, ktorý je oveľa prenosnejší než ostatné typy. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie stacionárne bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie stacionárne bicykle (Test 2024)

VzhľadModelHmotnosť záťažového kolesaHmotnosť rotopeduNosnosťMaximálna výškaBrzdný systémErgometerDostupnosť
inSPORTline Kalistic recenzie a testinSPORTline Kalistic4 kg18,5 kg110 kg175 cmMagnetickýNie
HouseFit TIRO 100 recenzie a testHouseFit TIRO 1009 kg39 kg150 kg195 cmMagnetickýÁno
inSPORTline Xbike recenzie a testinSPORTline Xbike1,75 kg14 kg100 kg180 cmMagnetickýNie
inSPORTline inCondi UB60i recenzie a testinSPORTline inCondi UB60i7 kg38,2 kg150 kg200 cmMagnetickýÁno
Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a testHop-Sport HS-090H Apollo13 kg37,8 kg150 kg-MagnetickýÁno
Spartan Mini Bike recenzie a testSpartan Mini Bike-3 kg100 kg-TrecieNie
inSPORTline Nahary recenzie a testinSPORTline Nahary7 kg38 kg140 kg190 cmMagnetickýNie
inSPORTline inCondi UB40i recenzie a testinSPORTline inCondi UB40i6 kg30 kg150 kg190 cmMagnetickýÁno
Housefit TIRO 30 recenzie a testHousefit TIRO 307 kg28 kg120 kg185 cmMagnetickýNie
Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a testHop-Sport HS-2080 Spark9 kg27 kg120 kg-MagnetickýNie

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie stacionárnych bicyklov

inSPORTline Kalistic

inSPORTline Kalistic recenzie a test

inSPORTline Kalistic je stacionárny bicykel na doma s manuálnym ovládaním záťaže a s magnetickým brzdným systémom. Nosnosť tohto stacionárne bicykle je 110 kg, maximálna výška potom trochu nižších 175 cm. Jedná sa o veľmi flexibilný nástroj, u ktorého môžete nastaviť ako výšku sedátka, tak napríklad aj sklon riadidiel. Záťažové koleso váži 4 kg. Máte možnosť si manuálne nastaviť 8 stupňov záťaže. Pri jazde na tomto stacionárnom bicykli si môžete merať tepovú frekvenciu, spotrebu kalórií, prejdenú vzdialenosť i čas.

+ Tichý a plynulý chod, stabilita
Nízka maximálna výška

HouseFit TIRO 100 iTrain

HouseFit TIRO 100 recenzie a test

HouseFit TIRO 100 iTrain je stacionárny bicykel s automatickým nastavením záťaže (ergometer) a magnetickým brzdným systémom. Nosnosť tohto rotopedu je veľmi slušných 150 kg a maximálna výška pre používateľa je 195 cm. Skvele sa teda hodí aj pre ľudí vyššieho vzrastu, ktorí sa snažia zhodiť prebytočné kilá. Hmotnosť záťažového kolesa HouseFit TIRO 100 iTrain je 9 kg. Zvláštnosťou je možnosť si nastaviť trasu cez Google Maps kdekoľvek na svete. Váš tréning potom bude presne kopírovať námahu nutnú pre prevýšenie na tejto trase.

+ Možnosť vybrať si trasu, dobrá nosnosť a maximálna výška
Zaberie doma veľké množstvo miesta

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenzie a test

inSPORTline xbik je skladací stacionárny bicykel s manuálnym nastavením záťaže a magnetickým brzdným systémom. Jeho hlavnou výhodou je vysoká skladnosť, vďaka ktorej vám nebude zaberať rotoped príliš miesta vo chvíľach, kedy zrovna necvičíte. Záťažové koleso váži iba 1,75 kg, čo môže odradiť rotopedové fajnšmekrov, ale ak chcete cvičiť v malom byte, je pre vás ideálnym riešením. Maximálna výška používateľa je 180 cm a rotoped unesie až 100 kg.

+ Skladnosť, tichý chod
Ľahké záťažové koleso

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenzie a test

inSPORTline inCondi UB60i je ergometer s magnetickým brzdným systémom. Záťažové koleso tohto stacionárneho bicykla váži 7 kg a automatický systém nastavenia záťaže má 32 stupňov. Nosnosť inSPORTline inCondi UB60i je 150 kg a maximálna výška užívateľa činí 200 cm, čo znamená, že si jeho používanie môžu užiť aj veľmi vysokí ľudia. Rotoped možné pripojiť k šikovnému telefónu a napríklad cez Google Maps vybrať ľubovoľnú tréningovú trasu kdekoľvek na svete.

+ Tichý chod, možnosť pripojiť chytrý telefón, veľké množstvo záťažových stupňov
Relatívne vysoká obstarávacia cena

Hop-Sport HS-090H Apollo

Hop-Sport HS-090H Apollo recenzie a test

Magnetický stacionárny bicykel Hop-Sport HS-090H Apollo je špecifický nadpriemernú hmotnosťou zotrvačníka, veľmi tichou prevádzkou umožňujúcim domáci tréning aj v noci, a skvelým vybavením za stále dostupnú cenu. Sedlo možno nastaviť zvisle a vodorovne, pričom meniť môžete tiež uhol volantu a riadidiel, problém teda nebudú mať ani menšie osoby. Ide o ergometer, takže tu nájdete tiež program HRC riadený prác srdca. Ten samozrejme dopĺňajú ďalšie programy, výcvikový počítač doplnený o Bluetooth, alebo dotykové senzory pulzu, ktoré môžete nahradiť telemetrickým pásom (nutné dokúpiť).

+ Skvelá technická výbava, podpora telemetrického pásu, tichý chod
Nič zásadné

Spartan MINI BIKE

Spartan Mini Bike recenzie a test

Spartan MINI BIKE je skladací mini stacionárny bicykel s maximálnou nosnosťou 100 kg. Jedná sa o veľmi ľahký a dobre prenosný nástroj, na ktorom môžete šliapať ako nohami, tak pomocou rúk. Môže teda poslúžiť ako komplexný cvičebná pomôcka pre rôzne časti tela. Tento mini rotoped dokáže merať čas strávený fyzickou námahou aj spálené kalórie. Skvele sa hodí pre všetkých, ktorí chcú zapojiť svoje svaly počas pracovného dňa v kancelárii či pri sedavom zamestnaní doma.

+ Skladnosť, možnosť precvičovať niekoľko svalových skupín
Nejedná sa o nástroj pre naozaj náročný tréning

inSPORTline Nahary

inSPORTline Nahary recenzie a test

inSPORTline Nahary je recumbent čiže horizontálny stacionárny bicykel s magnetickým brzdným systémom. Sedadlo s opierkou chrbta umožňuje na tomto rotopede cvičiť aj hendikepovaným ľuďom, ktorých fyzický stav inak neumožňuje cvičenie na klasickom rotopede. Nosnosť recumbentu inSPORTline Nahar je 140 kg a cvičiť na ňom tak môžu aj ťažšie ľudia do výšky 190 cm. Záťažové koleso váži 7 kg a je možné si na nastaviť 8 rôznych stupňov záťaže.

+ Vysoká nosnosť a maximálna výška používateľa
Nie je vhodný pre všetky

inSPORTline inCondi UB40i

inSPORTline inCondi UB40i recenzie a test

inSPORTline inCondi UB40 je ergometer s magnetickým brzdným systémom. Nosnosť tohto ergometri je 150 kg a maximálna výška užívateľa činí 190 cm. Prehľadný LCD displej po celú dobu záťaže pomáha regulovať vašu tepovú frekvenciu a zefektívňuje tým tréning. Ergometer možno prepojiť s najrôznejšími tablety a inteligentnými telefónmi, ktoré potom umožňujú si vybrať konkrétnu tréningovú trasu kdekoľvek na svete. Váha záťažového kolesa je 6 kg a môžete si zvoliť z 15 programov záťaže.

+ Dobrá nosnosť, prehľadný displej, možnosť pripojiť chytrý telefón
Nič závažné nás nenapadá

HouseFit TIRO 30

Housefit TIRO 30 recenzie a test

HouseFit TIRO 30 je domáci stacionárny bicykel s manuálnym nastavením záťaže a magnetickým brzdným systémom. Maximálna nosnosť tohto rotopedu je 120 kg a maximálna výška užívateľa činí 185 cm. Jedná sa o veľmi stabilný rotoped s prehľadným LCD displejom, na ktorom môžete sledovať prejdenú vzdialenosť, čas, vašu tepovú frekvenciu či spálené kalórie. Hmotnosť záťažového kolesa HouseFit TIRO 30 je 7 kg.

+ Tichý a plynulý chod, slušná nosnosť a maximálna výška
Mohol by byť lepšie ergonomicky prispôsobený ľuďom menšieho vzrastu

Hop-Sport HS-2080 Spark

Hop-Sport HS-2080 Spark recenzie a test

Domáce rotoped Hop-Sport HS-2080 Spark je vhodný pre fyzickú rehabilitáciu, prípadne ako dostupný fitness stroj na pálenie kalórií a udržiavanie kondície. V tejto cenovej kategórii ergometer čakať nemožno, na druhú stranu je prítomná funkcia meranie pulzu, ktorá pomáha s výberom optimálnej záťaže podľa preferencií a kondície, alebo magnetický brzdný systém. Praktické doplnky ako je držiak mobilného zariadenia (pre sledovanie filmov počas cvičenia) alebo transportné kolieska, ďalej spríjemňujú jeho použitie v domácnosti, rovnako ako pozdĺžne (nielen výškové) nastavenie sedadla.

+ Cena/výkon, pracuje bez napojenia do siete
Slabý návod na montáž, manuálne prehadzovanie záťaže

Ako vybrať stacionárny bicykel

Pred nákupom stacionárneho bicykla je potrebné zvážiť veľa aspektov. Domáci rotoped by mal presne odrážať fyzické potreby používateľov, mať kvalitnú konštrukciu a pokiaľ možno aj funkcie navyše, ktoré uľahčia pozorovanie výsledkov.

Druhy rotopédov

Stacionárny bicykel

Klasické stacionárne čiže vzpriamene bicykle napodobňujú jazdu na bicykli a sú veľmi dobré, ak je vaším cieľom zlepšenie kondície a chudnutie na rotopede. Ide o prakticky skladný a často aj cenovo dostupný cvičebný stroj.

Spinningový bicykel

Spinningový bicykel nájdete častejšie v profesionálnych podmienkach fitness centrá ako v domácom prostredí. Na tomto druhu rotopede sa nesedí úplne vzpriamene a slúži k náročnejšiemu fyzickému tréningu, najlepšie pod dozorom skúseného inštruktora.

Ergometer

Ergometer sa líšia spôsobom ovládania záťaže. Tento typ rotopedu dokáže automaticky regulovať záťaž podľa vášho výkonu. Ovládanie záťaže je elektronické. Ergometre majú zabudovaný počítač, ktorý upravuje záťaž podľa vašej tepovej frekvencie tak, aby ste dosiahli prednastavených cieľov. Ak teda budete chcieť spaľovať tuk, bude vás udržiavať na 55-65% maximálnej tepovej frekvencie.

Recumbent

Recumbent čiže ležatý bicykel či horizontálny stacionárny bicykel je vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorí nemôžu používať klasické rotopedy. Ide tak o vhodný rotoped pre rehabilitáciu a seniorov. Základnou súčasťou recumbentu je vždy opierka na sedadle. Tento typ rotopedu je vhodný najmä pre ľudí s nejakým druhom hendikepu alebo tých, ktorí sa liečia zo zranení. Pre úplne zdravých ľudí sa recumbentu neoplatí, pretože na nich nemožno vynaložiť rovnakú námahu.

Skladací stacionárny bicykel

Nie každý chce mať doma neustále rozložený veľký prístroj, a preto je dobré sa poobzerať po riešenie, ktoré kombinuje ako dobré konštrukčné vlastnosti, tak skladnosť. Skladací mini rotoped umožňuje výrazne zmenšiť jeho rozmery a po použití ho možno uložiť do skrine alebo iného úložného priestoru. Občas však môže častým rozkladaním a skladaním dôjsť k mechanickému poškodeniu.

Nosnosť a maximálna výška používateľa

Prvou otázkou, ktorú si musíte pred nákupom stacionárneho bicykla položiť, je, či ho budete používať iba vy alebo viacerých členov rodiny. V každom prípade je nutné stacionárny bicykel vybrať tak, aby vyhovoval aj tým najťažším a najvyšším užívateľom. Nosnosť stacionárneho bicykla udáva maximálnu váhu užívateľa, pri ktorej je používanie prístroja bezpečné. Je dobré si vždy nechať určitú rezervu a vyberať stacionárny bicykel, ktorý unesie o 10 až 20 kg viac, než vážite.

Výška používateľa sa v rotopedu odráža podobne ako u bicykla. V prípade, že si vyberiete bicykel nevhodné pre vašu výšku, hrozí, že výsledkom vašej námahy bude predovšetkým nepohodlie a bolesť chrbta. Dnes už väčšina rotopédov ponúka možnosť si sedadlo nastaviť a niekedy nielen horizontálne výšku, ale aj celkovú polohy v ďalších smeroch.

Veľmi vysokí ľudia (190 cm a vyššie) by teda parametrom rotopede mali venovať osobitnú pozornosť. To isté platí aj pre ľudí s vysokou hmotnosťou. Obzvlášť pri lacných stacionárnych bicyklov platí, že majú zvyčajne menšie rám, a sú vhodné len pre menšie osoby. Zaobstarať si stacionárny bicykel ako nástroj pre chudnutie je skvelé, ale musíte nájsť ten správny, inak ohrozujete svoje zdravie.

Brzdový systém

Pri veľmi lacných rotopedov sa stále ešte stretnete s brzdením pomocou pásu brady systému. Tie sú však jednak hlučné, hlavne ale majú tendenciu k poruchovosti. Ak teda túžite po naozaj lacnom riešení, lacný rotoped s nekvalitným brzdným systémom je opakom, pretože musíte vynaložiť peniaze za nákladné opravy alebo obstaranie nového prístroja.

Namiesto týchto starších systémov dnes využívajú stacionárne bicykle skôr magnetickej brzdy alebo indukčný systém bŕzd. Magnetický brzdný systém je veľmi tichý a možno ho používať veľmi dlho bez problémov. Indukčné brzdy sú na tom podobne, sú však o niečo efektívnejšie (presné, hladké brzdenie) a býva znakom drahších prístrojov.

Programy a meracie funkcie

Podľa cieľa, ktorého chcete s cvičením dosiahnuť, možno u mnohých prístrojov meniť programy, ktoré potom ovplyvňujú záťaž. Niektoré stacionárne bicykle umožňujú sa zamerať na konkrétne záležitosti, ako je chudnutie či zlepšenie kondície. Vyšší počet programov nutne neznamená kvalitnejší rotoped, ale je dobré ho vziať do úvahy, pretože to odráža snahu výrobcu dať užívateľom maximálnu voľbu.

Okrem nastaviteľných programov dnes mnoho rotopedov ponúka široké spektrum najrôznejších spôsobov, ako merať váš výkon a pokroky. Veľmi dobrým pomocníkom pri cvičení je snímač vašej tepovej frekvencie. Podľa nej môžete upravovať svoju námahu a docieliť presne taký výsledok, po ktorom túžite. Spôsobov, ako snímať tepovú frekvenciu, je veľa. Niektoré rotopedy umožňujú snímanie tepu cez hrudný pás, ktorý je zo všetkých riešení najpohodlnejšie a najpresnejšie. Tep možno však sledovať aj pripevnením snímača na ucho či na zápästí.

Ak chcete potenciál domáceho stacionárneho bicykla využiť naozaj naplno, potom siahnite po variante, ktorá umožňuje pripojenie k počítaču, tabletu či šikovnému telefónu. Vďaka tomuto výstupu možno oveľa presnejšie sledovať váš pokrok či využívať zaujímavých a zábavných funkcií. Prečo napríklad nevybrať trasu na Google Mapách niekde v Zambii a prejsť si ju na vašom stacionárnom bicykli, ktorý bude upravovať námahu podľa skutočného prevýšenie? Stačí si stiahnuť príslušnú aplikáciu a vyskúšať, čo vám bude vyhovovať a najviac spríjemňovať pôžitok z jazdy.

Kvalita celkovej konštrukcie

Bytelnost stacionárneho bicykla sa odráža jednak na jeho nosnosti a potom na jeho vlastnostiach pri jazde. Ak je rám nestabilný a pri jazde kýve, potom je jeho používanie neefektívne a nebezpečné. Stabilitu zaisťuje základňa tvorená z horizontálnych tyčí. Ak máte zlú podlahu, je vhodné venovať pozornosť systému na vyrovnávanie nerovností, typicky aretačných koliesok.

Všetky súčasti stacionárneho bicykla by mali byť ergonomicky tvarované a ideálne tiež umožňovať ich nastavenia pre rôznych užívateľov, konkrétne teda sedlo a riadidlá. Tie možno u väčšiny modelov nastaviť len v zvislom smere, vhodnejšie teda je, ak umožňujú meniť pozíciu aj v horizontálnej úrovni, spolu s možnosťou zmeny náklonu sedla a riadidiel. Sedlo by potom malo byť ideálne gélové.

Životnosť a tichý chod ovplyvňuje šliapací stred. Ten môže byť miskový alebo vhodnejšie ložiskový. Ložiskový stred (zloženie s ložiskami a kľučkami na štvorhran) majú typicky tiché rotopédy, nevyžadujú údržbu, a majú väčšiu odolnosť.

Hmotnosť záťažového kolesa (zotrvačníka)

Váha zotrvačníka čiže záťažového kolesa hrá veľkú úlohu v plynulosti jeho pohybe. Všeobecne sa dá povedať, že čím ťažšie zotrvačník, tým lepšie. Mnoho rotopedov ale ľahší záťažové koleso vyvažuje inými vlastnosťami, takže nesledujte iba tento aspekt. Ťažšie zotrvačník však rozhodne naznačuje väčšiu schopnosť určovať si záťaž a tým širšie spektrum použitia rotopedu.

Podľa záťaže ho možno deliť na:

  • Minimálna záťaž: 3-5 kg
  • Záťaž pre kondičný stacionárny bicykel na doma: 7 kg
  • Športová a ťažšia záťaž: 9-12 kg

Napájanie a doplnkové funkcie

Kvôli rôznym doplnkovým funkciám a elektronickým súčastiam si dnes domáci rotoped nevystačí bez nejakého externého zdroja energie. V zásade môžete zvoliť buď rotoped s akumulátorovým napájaním alebo napájaním zo siete. Napájanie zo siete má tú výhodu, že sa nemusíte starať o dobíjanie či výmenu akumulátora, avšak za cenu nutnosti nachádzať sa v blízkosti zdroja elektriny. Akumulátorový rotoped možné používať prakticky kdekoľvek, avšak výmena akumulátorov dlhodobo zdražuje a znepríjemňuje jeho používanie.

Medzi doplnky, ktoré môžete pri používaní stacionárneho bicykla oceniť, patrí napríklad nastavovacie nožičky či transportné kolieska. Nastavovacie nožičky vám pomôžu stacionárny bicykel stabilizovať na nerovné podložke, transportné kolieska potom uľahčí manipuláciu s rotopedom pri jeho presúvaní či upratovaní.

Otázky pri výbere rotopedu

Aký stacionárny bicykel na doma?

Skladací mini stacionárny bicykel na doma je ideálnym variantom v bytoch, kde šetríte každým kúskom miesta. Ak skladnosť nie je hlavná priorita, veľkú relevantnosť potom má ďalej tichú prevádzku. Tú poskytuje hlavne magnetický rotoped, spolu s ložiskovým stredom.

Ako sa líši rotopédy pre rehabilitáciu a seniorov?

Recumbent je rehabilitačné rotoped vhodný aj pre seniorov. Odlišnosťou tohto typu je jeho ležatá, horizontálna konštrukcia. Typicky je rotoped vybavený opierkou chrbta a vďaka celej konštrukcii možno šliapať oveľa dlhšie ako na vzpriamenom stacionárnom bicykli.

Je stacionárny bicykel vhodný na chudnutie?

Áno je, avšak chudnutie na rotopede vyžaduje správny cvičebný plán. Odporúča sa cvičiť na rotopéde aspoň 3x týždenne, najlepšie ráno pred jedlom a s meraním tepovej frekvencie. Najlepšie sú stacionárne bicykle s funkciou programov riadených tepom (HRC), ktoré vás udržia na správnej ceste k požadovaným výsledkom. (zdroj: fitham)

Ako spoznať tichý rotopéd?

Orientačné hlukový limit pre tichú pracovňu sa udáva na 50 dB. Tichý rotoped by sa tak mal okolo tejto hodnoty pohybovať. Pri výbere sa potom zaujímajte o to, aby disponoval magnetickými brzdami a ložiskovým šliapacom stredom.

Aké sú najlepšie značky stacionárnych bicyklov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu stacionárnych bicyklov patrí Kettler, Insportline, Housefit alebo DUVLAN.

Kde kúpiť stacionárny bicykel a aká je jeho cena?

Eshopy s fitness vybavením umožňujú jednoduché porovnanie stacionárnych bicyklov. Vlastné rotopedy ponúka Decathlon alebo napríklad Insportline. Lacné stacionárne bicykle zaobstaráte okolo 200 eur, ale často majú svoje obmedzenia (napríklad výška a váha cvičenca), alebo horšiu kvalitu. Kvalitné stacionárne bicykle sa pohybujú približne od 350 eur vyššie.