Vyberáme najlepšie športové hodinky (sporttester)

TOP 3 športtestery z recenzií

Garmin Fenix6X PRO

Polar Ignite

Suunto 9 Baro

Pánske najlepšie bežecké hodinky vhodné aj na ďalšie športy. Majú kompletnú konektivitu vrátane Wi-Fi alebo ANT+ a vďaka NFC možno s nimi aj bezkontaktne platiť cez aplikáciu Garmin Pay. Prekvapí výdrž až 21 dní, meria tep aj pod vodou a v ich pamäti je uložená topografická mapa Európy, vrátane golfových ihrísk alebo zimnej lyžiarskej mapy.Dámske športové hodinky s prekvapujúcou nízkou hmotnosťou 35 gramov majú menší dotykový display. Zaujmú možnosťou výberu až zo 100 rôznych športov, majú integrované GPS aj gyroskop, vodeodolnosť do 30 metrov aj kontinuálne snímanie tepovej frekvencie. Štýlové prevedenie s ľúbivým dizajnom neuberá nič na ich funkčnosti.Športtester, ktorý vďaka vodeodolnosti do 100 metrov možno bezpečne používať aj ako hodinky na plávanie. Kvalitný LED display sa ovláda dotykovo aj tlačidlami a zaujme aj ich dlhá výdrž až 120 hodín so zapnutou GPS. Majú nespočet prednastavených športových režimov a dodávajú sa vrátane hrudného pásu k presnému meranie tepovej frekvencie.

Orientačná Cena
569,00 €

Orientačná Cena
180,00 €

Orientačná Cena
455,90 €

Príležitostným športovcom na meranie športových aktivít poslúži dobre aj chytré hodinky, ktoré spravidla nemajú toľko športových funkcií ako športtester a majú menšiu odolnosť. Ak ste nadšený športovec, nemali by vám vo výbave chýbať športové hodinky s meračom tepu a krokomerom. Skvele namotivujú k lepším výkonom, zaznamenajú zdolanú vzdialenosť aj spálené kalórie a vďaka funkcii GPS presne uloží aj celú zdolanú trasu. Športové hodinky s pulzomerom bez hrudného pásu spoľahlivo ukážu hodnotu srdcového tepu a zároveň neobmedzí v pohybe, plavecké hodinky s vysokou mierou vodoodolnosti možno zase použiť aj pri hĺbkovom potápaní. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie športové hodinky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na smart hodinky a fitness náramky.

Najlepšie športové hodinky (Test 2024)

VzhľadModelVýdrž batérieHmotnosťVodeodolnosťDisplayGPSKonektivitaDostupnosť
Garmin Fenix6X PRO recenzie a testGarmin Fenix6X PROAž 21 dní93 g10 ATM1,4" bezdotykovýÁnoBluetooth, Wi-Fi, ANT+, NFC
Garmin Forerunner 45S Optic recenzie a testGarmin Forerunner 45S OpticAž 7 dní32 g5 ATM1,04" bezdotykovýÁnoBluetooth, ANT+
Garmin Instinct recenzie a testGarmin InstinctAž 14 dní52 g10 ATM0,9" bezdotykovýÁnoBluetooth, ANT+
Polar Ignite recenzie a testPolar IgniteAž 5 dní35 g3 ATM1,1" dotykovýÁnoBluetooth
Polar Vantage M2 recenzie a testPolar Vantage M2Až 4 dny45,5 g3 ATM1,2" bezdotykovýÁnoBluetooth
Suunto 9 Baro recenzie a testSuunto 9 BaroAž 14 dní81 g10 ATM1,97" dotykovýÁnoBluetooth
Suunto 5 G1 All recenzie a testSuunto 5 G1 AllAž 14 dní66 g5 ATM1,6" bezdotykovýÁnoBluetooth
Amazfit T-Rex recenzie a testAmazfit T-RexAž 20 dní58 g5 ATM1,3" dotykovýÁnoBluetooth
Niceboy X-fit Coach GPS recenzie a testNiceboy X-fit Coach GPSAž 10 dní45 g3 ATM1,3" dotykovýÁnoBluetooth
Honor Watch GS Pro recenzie a testHonor Watch GS ProAž 25 dní78 g5 ATM1,39" dotykovýÁnoBluetooth

Zobraziť celú ponuku

Ako vybrať športové hodinky

Pred zaobstaraním športových hodiniek je potrebné si ujasniť účel, pre ktorý budú primárne slúžiť a podľa toho brať zreteľ na všetky požadované funkcie. Zohľadnite prítomnosť senzorov ako GPS, merač pulzu, kompas, výškomer či teplomer. Overte kompatibilitu s vaším smartfónom, výdrž batérie i spôsob nabíjania. Materiálové prevedenie všetkých častí je dôležité nielen u extrémnych športov. Vodotesnosť dovolí použitie hodiniek za dažďa či v sprche, hodinky s lepšou hodnotou aj pre plávanie alebo potápanie.

Hodinky na behanie

Hlavnými úlohami bežeckých hodiniek je zaznamenávanie ubehnutej vzdialenosti, spálených kalórií a niektoré sú vybavené zabudovanou GPS, ktorá presne zaznamenáva trasu, napriek vyššej spotrebe batérie. Športové hodinky na behanie majú spravidla menšiu hmotnosť i veľkosť, aby bežca čo najmenej obmedzovali. Športové hodinky s meraním pulzu navyše kontinuálne meria a vyhodnocujú tepovú frekvenciu srdca, podľa ktorej možno meniť intenzitu behu.

Športtester po skončení behu môže v závislosti od typu hodiniek zobraziť viac či menej analytických informácií, spravidla sa však detailná analýza o tréningu prenesie do párované aplikácie chytrého telefónu. Keď je behanie vašou vášňou, údaje o tempe, kadenci alebo počtu krokov oceníte.

Hodinky na bicykel

Cyklo hodinky disponujú väčším displejom pre ľahšiu čitateľnosť pri jazde z riadidiel, kam je možné niektoré typy umiestniť do špeciálneho držiaka, ktorý však nebýva ich súčastí. Športtester na bicykel s GPS môže obsahovať cyklo mapy nielen SR, ale aj iných krajín a informuje o nadmorskej výške. Šikovnou funkciou je barometer, ktorý zaznamenáva barometrický tlak a predpovedá počasie, čo sa na dlhých výjazdoch môže hodiť.

Pri využití športových hodiniek ako tachometra na riadidlách sa hodí hrudný pás, ktorý v tento okamih zastane sledovanie srdcového pulzu a zároveň minimálne obmedzuje po čas športového výkonu. Hodinky musí disponovať dlhou výdržou batérie a zaznamenajú maximálnu aj priemernú rýchlosť, dobu trvania, celkovú trasu aj spálené kalórie.

Hodinky na plávanie

Plavecké hodinky musí spĺňať jednu zásadnú vlastnosť, a tou je dobrá vodotesnosť. Aj keď sú hodinky vodeodolné, neznamená to, že meranie plávanie zvládajú – vždy si preto prítomnosť tejto funkcie overte. Meranie vzdialenosti môže byť riešené niekoľkými spôsobmi. Chytré hodinky na plávanie dokážu počítať tempa a lepšie modely rozoznajú aj plavecký štýl. Podľa zadanej dĺžky bazéna následne dopočítajú, koľko bazénov športovec zaplával.

Najlepšie hodinky na plávanie dokážu zaznamenávať odplávaniu vzdialenosť aj pomocou GPS, ak plávanie prebieha vonku, napríklad v mori alebo pri súťaži. Športtester na plávanie disponuje rôznymi stupňami vodeodolnosti, ktoré sa značí IP a číslovkou, vyjadrujúce túto úroveň. Je tiež udávaná hodnotou ATM (prípadne bary) pričom základné hodinky do vody dosahujú vodoodolnosti do 3 ATM a tie najlepšie až 10 ATM. 1 ATM vyjadruje možnosť potopenie do hĺbky 10 metrov, 100 ATM zvládnu potopenie do 100 metrov a sú teda voči vode oveľa odolnejšie.

Ďalšie športy/aktivity

Ak prevádzkujete iný, menej tradičný šport, môžete zaobstarať hodinky určené priamo pre danú športovú aktivitu. Existujú napríklad športtestery na golf meracie silu švihu, šport hodinky pre horolezcov či podobných extrémnych športovcov. Tí ocenia kompas aj barometrický výškomer. Športové chytré hodinky využijú aj veslári, jachtári, lyžiari, potápači alebo milovníci fitness.

Množstvo športových aktivít, ktoré dokáže športtester zmerať, sa odvíja jednak od množstva senzorov a ďalej hlavne podľa operačného systému hodiniek, ktorý výrobca použil. Naraziť môžete aj na také športové hodinky, ktoré je možné použiť až na 80 druhov športových aktivít. Sú vhodné pre turistiku, beh aj bicykel, vodotesné aj na plávanie. Dokážu zmerať vnútorné i vonkajšie fitness športy, vrátane merania času a záťaže pri kolektívnych športoch.

Kritériá výberu športových hodiniek

Výber ovplyvní okrem druhu športu tiež veľkosť hodiniek, materiálové spracovanie, výdrž batérie či konektivita a vhodné funkcie.

 • Účel používanie – Podľa vášho obľúbeného športu zvoľte hodinky s určitými funkciami. Pre športovcov vo viacerých odvetviach sú vhodné hodinky univerzálne.
 • Fyzická záťaž – Pre získanie základných informácií postačí jednoduché športové hodinky alebo fitness náramok. Pre náročnejších športovcov sú kvalitné športtestery nutnosťou. Najnáročnejšie jedinci ocenia podrobné plánovanie tréningov.
 • Materiálové prevedenie a vzhľad – Vyrábajú sa z rôznych materiálov a väčšinou sú masívne s veľkými tlačidlami na bokoch. Predovšetkým vodotesné športové hodinky musia byť zhotovené z odolných materiálov, rovnako ako hodinky do extrémnych situácií.
 • Senzory – Vyberte športtester s GPS, Glonass, Galileo, barometrom, akcelelometrem, gyroskopom, kompasom, oxymetrom alebo s meračom tepu. Voľba senzorov závisí od typu športu a na vašich nárokoch.
 • Rozmery – Dámske športové hodinky sú spravidla menšie ako pánske, každému však vyhovuje niečo iné. Existujú rôzne hrúbky remienkov aj veľkosti displejov. Bežecké hodinky nesmie prekážať, zatiaľ čo cyklo hodinky sú vhodné väčších rozmerov, aby boli dobre čitateľné.
 • Typ displeja – športtestery sú vybavené vysoko odolným displejom, niektoré sú aj dotykové pre jednoduchšiu obsluhu. Dotykový display je však náročnejšie na batériu a je takmer nemožné ho ovládať v rukaviciach, vo vode alebo spotenými prstami.
 • Zapínanie remienku – Hodinky sa vyrábajú s rôznymi spôsobmi zapínania. Určujú, ako dlho a ako ťažko sa vám hodinky budú nasadzovať na ruku.
 • Výdrž batérie – Pre dlhšie športovanie sú potrebné hodinky s dlhšou výdržou, pričom prístroje majú rôzne spôsoby nabíjania. GPS znižuje výdrž batérie z dní na hodiny.
 • Konektivita – Technológia Bluetooth zabezpečuje prepojenie s mobilným telefónom, niektoré možno pripojiť k sieti Wi-Fi alebo pomocou USB kábla k počítaču. Ďalšie konektivitou býva ANT+ pre pripojenie externých senzorov (hrudného pásu) alebo NFC pre bezkontaktné platenie hodinkami.
 • Obstarávacia cena – Od počtu funkcií, odolnosti, použitého materiálu aj druhu displeja sa odvíja obstarávacia cena. Športové hodinky nájdete vo všetkých cenových hladinách od jednoduchých až po vybavené s vysokou cenou.

Suunto vs Garmin vs Polar

Kritériom výberu je bezpochyby aj značka, pričom medzi tromi najznámejšími výrobcami športtesterov nie sú, čo sa kvality týka, veľké rozdiely. Všetky tri značky disponujú výberom rôznych športov a množstvom doplnkových funkcií. Väčšina profesionálnych športovcov vyberá práve jedného výrobca z týchto troch. Často sa jednotlivé modely líšia iba cenou, veľkosťou a dizajnom. Záleží na osobných preferenciách, čo sa týka vzhľadu a ovládania hodiniek.

 • Garmin – Overený líder na trhu vyrábajúce kvalitné športtestery s vyššou obstarávacou cenou. Jeho GPS je veľmi presná, dizajn ciferníka je prepracovaný a osobitý. Doplnkových funkcií má veľa vrátane kvalitných mapových podkladov. Všetko sa nastavuje ľahko na hodinkách a telefón nie je nutnosťou. Display väčšinou nemajú dotykový, čo odkazuje k ich profi využitie za akýchkoľvek podmienok.
 • Polar – Jeho dizajn je jednoduchšie a zameriava sa predovšetkým na presnosť tepovej frekvencie. Užívatelia chvália jeho webovú aplikáciu, zobrazenie pásma tepovej frekvencie v určitom časovom úseku alebo graf únavy a regenerácie po tréningu.
 • Suunto – Ponúka prémiové športtestery s dlhou výdržou za priaznivé ceny. Vyrába modely s veľkým ciferníkom a so zaujímavým dizajnom. Aplikácie v mobile Suunto app je spotrebitelia v testoch a recenziách hodnotená ako najlepšia a GPS je presná podobne ako u Garminu.

Časti hodiniek

Väčšina vyberá produkt najprv podľa vzhľadu a materiálov. Niekto ocení robustný športové hodinky, pre niekoho budú vhodné nenápadné silikónové. Štýlové hodinky môžete nosiť nielen na šport, ale môžu byť aj módnym doplnkom po celý deň.

Ciferník

Jeho veľkosť vyberte podľa osobných preferencií a vzhľadom k veľkosti zápästia. Priemer sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 50 mm. Ciferník s tvrdeným sklom je uložený v puzdre z rôznych materiálov, ktoré sa líšia hmotnosťou a odolnosťou. Často výrobcovia vsádzajú na plast, oceľ, silikón, hliník či polyuretán alebo keramiku.

 • Analógový ukazovateľ času – Klasické ručičky obiehajú dookola a ukazujú čas. Pod ručičkami sú znázornené informácie, ako srdcový tep, počet krokov, urazená vzdialenosť, spálené kalórie či ďalšie funkcie.
 • Digitálny ukazovateľ – Pre športovcov preferujúci digitálne číslice. Hodinky často ukazujú aj dátum.

Sklíčko

Sklíčko chránia display pred poškriabaním a musia byť odolné, aby cez neho boli čitateľné všetky informácie na hodinkách. Výrobcovia preto často používajú vysoko odolné materiály, ktoré však zdvíhajú obstarávaciu cenu.

 • Zafírové – Je jednotkou medzi sklíčkami vďaka svojej odolnosti proti poškriabaniu. Má lepšiu transparentnosť ako minerálne sklo a môže byť doplnené antireflexnou vrstvou, ktorá eliminuje odlesky na priamom slnku a zvyšuje čitateľnosť displeja. Má vyššiu obstarávaciu cenu.
 • Plastové/akrylátové – Majú nízku odolnosť proti oderu a poškodeniu, po čase zmatní. Malé škrabance je však možné zaleštiť. Pri poškodení sa štiepi na tupé črepy, preto sú vhodné pre deti. Používajú sa aj agentúrou NASA pri letoch do vesmíru.
 • Minerálne – Je najbežnejšie a odolnejšie proti oderu než akrylátové sklíčko. Má väčšiu pružnosť a odolnosť proti tlaku ako zafír. Nevytvára odlesky a má dobré optické vlastnosti. Často je vylepšené povrchovou úpravou, pre ktorú výrobcovia používajú najrôznejšie marketingová spojenie. Sklíčko Hardlex je tvrdené minerálne sklo s úpravou proti poškriabaniu a Sapphlex je kombináciou hardlex so zafírom, ktorý sa nazýva tiež Sapphire Coated Crystal.

Remienok

Jeho dĺžka je zhruba 140-240 mm a je nastaviteľná vďaka otvorom, magnetu, suchému zipsu alebo rýchloupínacie spone. Šírka remienka býva 20-42 mm. Pánske športové hodinky majú remienok spravidla širší ako dámske, vyrába sa v elegantnej podobe alebo sa športovým vzhľadom. Niektoré športové hodinky majú remienky vymeniteľné, vďaka čomu ich môžete zladiť s aktuálnym outfitom. Zvolený materiál remienka ovplyvní celkovú hmotnosť hodiniek – je to zhruba 20 až 300 g.

 • Oceľ/kov – Objavujú sa na prémiových športových hodinkách, dobre odolávajú vlhkosti. Nevýhodou je vyššia hmotnosť (okrem ľahkého titánu), ďalej nepohodlnosť a po nasadení chladí. Dĺžka remienka sa zmenšuje odobratím článkov.
 • Silikón/plast – Výhodou je menšia náchylnosť na poškodenie, ponúka široké spektrum farieb. Sú veľmi ľahké, nechladí a sú odolné proti vode i teplu.
 • Pryž / kaučuk / guma – Vyznačujú sa pružnosťou a farebným prevedením. Guma je tuhší a odolnejší proti oderu než silikón.
 • Živica – Je hypoalergénna, vhodná pre citlivú pokožku. Skvele sa prispôsobí tvaru ruky, je však krehká.
 • Textil – Vyrába sa v mnohých farbách, dobre sa prispôsobí tvaru ruky. Textil netlačia a pokožka pod ním lepšie dýcha. Má nízku obstarávaciu cenu, časom sa však môže potrhať.
 • Nylon – Má hladký povrch, neabsorbuje vlhkosť. Dobre viaže farby, takže sú remienky k dostaniu vo všetkých odtieňoch.
 • Keramika – Je odolná proti oderu, pri páde na tvrdý povrch sa však môže poškodiť. Remienok je hypoalergénny, nechladí a je príjemný.
 • Koža – Hodí sa ku každým hodinkám. Vyrábajú sa aj remienky z umelej eco kože. Koža nie je vhodná do vody a po čase sa povrch odrie.

Displej

Nachádzajú sa na ňom všetky potrebné údaje. Mimo typu sledujte tiež uhlopriečku displeja, ktorá ovplyvní čitateľnosť údajov a rozlíšenie displeja, ktoré ovplyvňuje jemnosť displeja a množstva údajov, ktoré sa na displej zmestia.

Na väčšom displeji dobre uvidíte všetky informácie a mapy aj grafy budú ľahko čitateľné. Ak sa potrebujete dozvedieť pri športe len základné informácie a celkový výsledok zobrazíte neskôr na telefóne, postačí displej menších rozmerov. Uhlopriečky displejov sú od 0,85 do 2 palcov a existujú rôzne typy displejov.

 • P-OLED displej (Organic light-emitting diode) – Vyznačuje sa úsporou energie. Diódy emitujú organické svetlo a vďaka elektrifikácii sú schopné vydávať svetlo. Čierna miesta energiu nepotrebujú. Displej si teda produkuje svetlo sám a nepotrebuje podsvietenie. Má plastový podklad miesto skleneného, vďaka ktorému je možné použiť aj u zahnutých displejov.
 • AMOLED displej – Vyniká dobrým zobrazením vďaka farebnosti a vysokému jasu. Často býva s P-OLED displejom zamieňaný, pretože sú si technológie veľmi podobné.
 • TFT displej – Jedná sa o LCD displej s aktívnou matricou (active matrix) s upravením pixelov. Má dobrý kontrast, pozorovacie uhly a nižšie odozvu. TFT sa používa často ako synonymum pre LCD a ide o základné typy displejov u športových chytrých hodiniek.
 • IPS – Je typom LCD displejov, má dobrú čitateľnosť aj z uhla a veľmi slušný jas. Čiernu farbu ale zobrazuje skôr ako šedú. Technológia je tvorená tekutými kryštálmi, ktoré spotrebujú viac energie.

Vodeodolnosť

Nielen športtester na plávanie musia byť vodeodolný. Aj športové hodinky na behanie môžu ľahko zmoknúť alebo je omylom polejete, nehovoriac o potu. Preto by mali byť každé outdoor hodinky aspoň do istej miery odolné proti vode. Vodeodolnosťou musí disponovať nielen telo a strojček hodiniek, ale aj puzdro.

IP označenie

Internatonal Protection značí stupeň krytia dvoma číslami. Prvé číslo je hodnotou 0-6 a udáva odolnosť voči dotyku, nárazu či vniknutiu pevných častíc, ako napríklad prachu. U čísla 0 nenájdete žiadnu ochranu, číslo 6 potom znamená najvyššiu odolnosť aj voči najmenším čiastočkám. Druhé číslo sa značí 0-9 a vyjadruje odolnosť voči vode. Číslo 0 nemá žiadnu ochranu, číslo 7 zaisťuje bezproblémové ponorenie prístroja do hĺbky 1 metra na 30 minút. Číslom 9 sa značí prístroj odolný voči striekajúcej vysokotlakové vode s vyššou teplotou. Najvyššou IP hodnotou je teda číslo 69. Odolnosť závisí na uhloch striekajúcej vody a na dobe kontaktu s vodou a tlaku vody.

 • IP 0X – Žiadna ochrana.
 • IP 1X – Ochrana pred dotykom dlaní a vniknutím veľkých predmetov.
 • IP 2X – Prístroj je ochránený pred dotykom prstom a vniknutiu malých predmetov.
 • IP 3X – Do prístroja nevnikne drobný predmet, nepoškodí ho nebezpečný dotyk nástrojom.
 • IP 4X – Ochrana pred dotykom drôtu a vniknutiu veľmi drobných predmetov.
 • IP 5X – Ochrana pred akýmkoľvek dotykom a čiastočným vniknutím prachu.
 • IP 6X – Maximálna ochrana pred dotykom a vniknutím najmenších častíc.

Vodeodolnosť:

 • IP X0 – Hodinky nedisponujú vodeodolnosťou.
 • IP X1 – Odolnosť proti kvapkajúcej vode.
 • IP X2 – Odolnosť proti silnejšie kvapkajúcej vode.
 • IP X3 – Odolnosť proti vodnej triešti z jedného uhla.
 • IP X4 – Striekajúca voda z viacerých uhlov.
 • IP X5 – Ochrana pred tryskajúcou vodou.
 • IP X6 – Odolnosť pred silne tryskajúcou vodou.
 • IP X7 – S prístrojom sa dá potopiť na pol hodiny do 1 metra hĺbky.
 • IP X8 – Výrobca odporúča optimálnu dĺžku a hĺbku ponoru podľa modelu hodiniek.
 • IP X9 – Sú to vysoko odolné chytré hodinky do vody. Nevadí im ani tryskajúca vysokotlaká teplá voda.

Označenie BAR a ATM

Značí, akú majú hodinky odolnosť proti vode a tlaku v hĺbke. Testy hodiniek na vodeodolnosť sú iba orientačné, pretože prebiehajú v laboratórnych podmienkach. Testujú sa väčšinou v pokojnej vode so stálou teplotou. V praxi sa podmienky výrazne líši, preto je nutné brať údaje s rezervou (zdroj: hodinky.cz).

 • 3 ATM / 3 BAR – Hodinky je možné použiť do 30 metrov hĺbky a sú odolné proti striekajúcej vode a silnému dažďu.
 • 5 ATM / 5 BAR – Sú vodeodolné do 50 metrov hĺbky, odolajú silnému dažďu, umývanie rúk či sprchovanie.
 • 10 ATM / 10 BAR – Používajú sa aj na plávanie a potápanie bez dýchacieho prístroja.
 • 20 ATM / 20 BAR až 100 ATM / 100 BAR – Najvyššie hodnoty hodiniek, vhodné sú až pre hlbinné potápanie.

Senzory hodiniek

Práve senzory robia zo športových hodiniek výnimočný prístroj, informujú užívateľov o najrôznejších informáciách. Vyberať možno z množstva senzorov, ich prítomnosť ovplyvňuje obstarávacia cena.

GPS

Jeden z najžiadanejších senzorov, zaznamenávajúce trasu, ktorý informuje aj o presnej vzdialenosti či tempu. Športové hodinky s GPS vás ušetrí nosenie mobilného telefónu. GPS využijete pri behu, chôdzi, bežkovanie alebo cyklistike a vďaka funkcii návratu sa ani nestratíte. Bežecké hodinky s GPS majú väčšie rozmery kvôli lepšej čitateľnosti displeja.

Ak netúžite po rozmerných hodinkách, alternatívou môže byť nožný snímač (foot pod), kompatibilný s hodinkami, ktorý je vybavený GPS a pripevňuje sa na nohu, paži a batoh. Alternatívou GPS môže byť tiež systém Glonass alebo Galileo, niektoré modely kombinujú viac týchto technológií určovania polohy.

Tachometer

Sú ním vybavené predovšetkým cyklo hodinky. Meria prejdenú trasu na bicykli a zaznamenávajú rýchlosť. Vylepšené modely monitorujú tiež frekvenciu šliapania.

Kompas

Hodinky s kompasom ukážu uživateľovi svetové strany. Uplatnenie nájdu nielen pri turistike.

Výškomer

Ukazuje nadmorskú výšku, v ktorej sa užívateľ nachádza a tiež prekonané prevýšenie. Využijú ho horolezci, cyklisti, bežci či turisti. Použiť sa dá aj pri chôdzi do schodov. Výškomer funguje pomocou senzora barometra, preto býva v špecifikáciách spomenutý práve on namiesto výškomeru.

Teplomer

Meria okolitú teplotu. Funkcia hodiaci sa nielen pri športových aktivitách.

Akcelerometer a gyroskop

Akcelerometer sa tiež nazýva ako G – senzor a detekuje pohyb a orientáciu. Meria zrýchlenie aj mierne záklone v dvoch osiach a používa sa aj u telefónov pri naklonení alebo otáčanie obrazovky. Gyroskop zaisťuje rovnakú funkciu, pracuje len na inom princípe (meria iba náklony prístroja). Spolu s akcelerometrom zisťuje polohu prístroja.

Merač tepu

Jedna z najdôležitejších funkcií pri všetkých športoch. Ukazuje hodnotu srdcového tepu, ktorú je nutné udržiavať v optimálnej frekvencii. Vďaka merači zistíte, či športujete efektívne. Každý si môže sledovať svoju maximálnu tepovú frekvenciu. U mužov sa vypočíta pomocou vzorca 214 – (0,8 x vek) a u žien 209 – (0,9 x vek). Hodinky na meranie tepu tiež spoznajú dlhodobý stresový stav, pričom odporučí napríklad dychové cvičenie na upokojenie. Existujú dve možnosti, ako merať tep pri športe.

 • Športtester s hrudným pásom – Je veľmi presný. Zariadenie sa pripne pomocou pružného upínacieho pásu na hruď a do hodiniek dáta putujú pomocou Bluetooth alebo technológie ANT+. Nevýhodou je menšie pohodlie dvoch zariadení.
 • Hodinky s meraním tepu senzorom – Senzor sa nachádza na spodnej strane hodiniek. Monitoruje krvný prietok, vďaka čomu dokáže vyhodnotiť tepovú frekvenciu. Oproti hrudnému pásu pri športe nijako neprekáža, má ale o niečo horšiu presnosť.

Oxymeter

Pulzný oximeter prispieva ešte k detailnejšie analýze výkonov a tiež k analýze fyzického stavu športovcov. Meria hladinu kyslíka v krvi, ktorá sa označuje skratkou SpO2. Jednak môže poslúžiť k odhalenie závažných zdravotných komplikácií, pre športovcov však prináša benefit najmä informáciami o preťaženie organizmu a potrebe odpočinku (zdroj: mobilmania.zive.cz).

Pripojenie hodiniek

Údaj o konektivite napovie, akým spôsobom a na aké zariadenia možno hodinky pripojiť. U niektorých modelov je veľkosť displeja dostatočná a prehľadná aj pre analyzovanie dát, niekto však potrebuje so získanými dátami ďalej pracovať. Vďaka pripojeniu k telefónu získate grafy o dlhodobej aktivite, o pokrokoch apod. Dáta sa ukladajú aj do interného úložiska hodiniek. Sledujte pri kúpe jeho kapacitu, ktorá sa pohybuje od 4 GB do 16 GB. Nezabudnite skontrolovať kompatibilitu s operačným systémom telefónu (iOS, Android alebo Windows Phone). Pripojenie prebieha rôznymi spôsobmi.

 • Bluetooth – Funguje bezdrôtovo. Telefón sa jednoducho spáruje s hodinkami.
 • USB – Dáta sú prenášané pomocou USB kábla, väčšinou je vyžadovaný špeciálny držiak, ktorý často slúži aj pre nabíjanie hodiniek.
 • Wi-Fi – Hodinky prenášajú dáta do mobilu pomocou tejto technológie, výhodou je oveľa vyššia prenosová rýchlosť ako v prípade Bluetooth.

Výdrž batérie

Údaj o batérii napovie, ako dlho budú hodinky v prevádzke na jedno nabitie. Dobu prevádzky ovplyvní výkonnosť modelu, frekvencia používania, počet zapnutých funkcií, veľkosť displeja apod. Nabíjanie prebieha pomocou adaptéra rôznymi spôsobmi a trvá v rádoch minút až hodín.

 • Športtester s krokomerom – Najjednoduchšie prístroje bez veľkého množstva funkcií vydrží na jedno nabitie týždeň, v pohotovostnom režime až mesiac.
 • Hodinky s občasným používaním GPS – Ak GPS na prístroji nebudete používať celé dni, výdrž bude v rádoch niekoľkých dní.
 • Pri trvale zapnuté GPS – Hodinky majú výdrž maximálne desiatky hodín v závislosti na kvalite produktu.

Funkcie

Športové hodinky sú vybavené mnohými funkciami, vďaka ktorým má užívateľ prehľad o svojich výsledkoch.

 • Tempo pohybu – Informácie o čase, za aký danú vzdialenosť urazíte.
 • Vzdialenosť – Ukazuje zdolanú vzdialenosť. O presnosť sa stará GPS.
 • Rýchlosť – Zobrazuje aktuálnu, priemernú a maximálne dosiahnutú rýchlosť za celú trasu.
 • Intervalový tréning – Stará sa o dodržiavanie a striedanie rýchlych a odpočinkových intervalov pri tréningu. Tréning je náročný, ale efektívny.
 • Krokomer – Dámske športové hodinky s krokomerom sú obľúbené počítadlom krokov nielen v prírode, ale aj v meste.
 • Spálené kalórie – Na konci dňa môžete zistiť počet spálených kalórií a podľa toho upravovať jedálniček.
 • Barometer – Hodinky s barometrom meria barometrický tlak a odhadujú vývoj počasia a asistujú pri meraní nadmorskej výšky.
 • Meranie vystúpaných poschodí – Hodinky informujú prepočtom o vystoupaných poschodiach či metroch.
 • Záznam trasy – Hodinky s GPS uloží celou zdolanú trasu.
 • Meranie času – Hodinky fungujú aj ako stopky alebo časovač.
 • Monitorovanie spánku – Hodinky s meraním tlaku ohodnotia aj kvalitu spánku.
 • Upozornenie z mobilu – Po prepojení uvidíte informácie o hovoroch, správach a udalostiach z telefónu priamo na hodinkách.
 • Vibrácie – Hodinky upozorní napríklad o splnenie úlohy jemným vibrovaním.
 • Podsvietený displej – Pri používaní hodiniek v tme pri displejov, ktoré sami o sebe nesvieti.
 • Budík – športtestery môžu aj budiť v nastavený čas.
 • Indikátor stavu batérie – Upozorní pri nízkom stave batérie.
 • Počúvanie hudby – Cez niektoré modely ide počúvať aj hudba cez bezdrôtové slúchadlá.
 • Bezkontaktné platby – Čím viac častejšie sa platí pomocou hodiniek, u športtesterov to však platí len u vrcholových modelov. Je to rýchly a pohodlný spôsob ktorý využíva technológiu NFC.

Otázky pri výbere športtesteru

Športtester, fitness náramok alebo chytré hodinky?

Športtester je zameraný predovšetkým na športové aktivity, vďaka veľkému množstvu funkcií. Jeho meraní senzory je presnejší. Fitness náramok je jednoduchšie zariadenie, udáva menší počet informácií a často mu chýba napríklad GPS. Ich cena je však nízka. Chytré hodinky sú primárne určené ako príslušenstvo chytrého telefónu, často je možné s nimi platiť aj volať. Množstvo senzorov u nich môže byť aj porovnateľné ako u športtesterov, odolnosť a výdrž batérie býva však horšia.

Ako sa líšia pánske a dámske športové hodinky?

Pánske športové hodinky majú spravidla dlhší a širší remienok. Sú celkovo robustnejší s veľkým ciferníkom, čo sa podpisuje aj na hmotnosti. Dámske športové hodinky sú k dostaniu aj v elegantnom dizajne rôznych farieb. Možno ich často nosiť aj ako módny doplnok. Vždy majú menšiu hmotnosť a menšie rozmery, čo sa môže podpisovať aj na kratšie výdrži batérie. Veľa modelov je unisex, každý si tak zvolí hodinky podľa osobných preferencií.

Prečo vybrať bežecké hodinky s GPS?

Senzor GPS je dôležitý pre presné meranie zabehnutej trasy. Monitoruje tiež prevýšenie a tempo behu. Vďaka týmto informáciám stúpne bežci motivácia pre ďalšie beh. Športtester s GPS môže používateľovi ukázať aj mapu, čo sa hodí pri strate orientácie. Hodinky s GPS disponujú väčším displejom pre lepšiu čitateľnosť a možnosťou zakomponovanie väčšie batérie.

Aké plavecké hodinky do vody?

Plavecké hodinky musí byť samozrejme odolné proti vode. Dokážu počítať tempo, niektoré modely rozoznajú aj plavecký štýl a spočítajú počet uplavaných bazénov. Vodeodolné musí byť ako telo hodiniek, tak puzdro. Najvhodnejšie remienok je silikónový a o miere vodeodolnosti, označenie IP a hodnotách BAR aj ATM sa dočítate v článku.

Aké sú najlepšie značky športových hodiniek?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov športových hodiniek patrí predovšetkým Garmin a Polar. Obľúbení výrobcovia sú ďalej Suunto alebo Sigma, ktorá zaujme nižšími obstarávacími cenami. Chytré hodinky na šport často ponúkajú tiež známi výrobcovia chytrých hodiniek, spomenúť možno Amazfit, Niceboy alebo Honor.