8 x Najlepšie sonické zubné kefky – recenzie, test 2024

TOP 3 sonické kefky

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04

TrueLife SonicBrush UV

Philips Sonicare For Kids HX6322/04

Sonická zubná kefka s cestovným USB puzdrom, s 5 režimami čistenia a s funkciami časovača Smartimer a Quadpacer.Sonická zubná kefka s UV sterilizátorom hlavíc dokáže 40 tisíc kmitov za minútu, má 4 pracovné režimy a vydrží nabitý až 19 dní.Detská sonická kefka s dvoma režimy čistenia, ktorá spája starostlivosť o citlivé detské zúbky a zábavu v jednom.
+ Elegantný dizajn a mnoho programov čistenia, výdrž až 21 dní+ UV sterilizátor, viac náhradných hlavíc, 4 režimy čistenia, veľký počet kmitov+ Atraktívny vzhľad so samolepkami, zábavná aplikácia pre deti, integrovaný časovač
- Prepínanie režimov za chodu kefky- Nemá cestovné puzdro- Bez cestovného obalu

Orientačná Cena
181,95 €

Orientačná Cena
58,99 €

Orientačná Cena
51,49 €

Starostlivosť o zuby patrí medzi neoddeliteľnú súčasť našej každodennej rutiny. Vzhľad a zdravie zubov a ďasien je našou vizitkou. Dnešná moderná doba ponúka veľa možností, ako sa starať o ústnu hygienu. Hoci je mechanická zubná kefka klasika, sonická zubná kefka vyčistí zuby dokonalejšie. Na trhu je možné vyberať z dvoch variantov elektrických kefiek, a to sonické kefky a oscilačné kefky. Sonická zubná kefka funguje na princípe sonických vibrácií, ktoré ju robí šetrnejšiu k ďasnám a je teda vhodnejšia pre ľudí s citlivými zubami. U sonickej kefky rozlišujeme počet kmitov za minútu, výdrž na jedno nabitie, prítomnosť UV sterilizátora hlavíc, počet režimov čistenia a ďalšie praktické funkcie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie sonické kefky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na ústne sprchy.

Najlepšie sonické zubné kefky (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie sonických zubných kefiek

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04 recenzie a test

Philips Sonicare Black DiamondClean HX9352/04 je sonická kefka, ktorá už na prvý pohľad zaujme elegantným dizajnom a čiernou farbou. Má špeciálne hlavice DiamondClean s prierezy vlákien v tvare diamantového brusu, ktoré zaručujú efektívnejšie odstránenie pigmentácie z povrchu zubov. Tlačidlom možno vyberať z 5 režimov čistenia zubov, vrátane režimu sensitive pre citlivé zuby a ďasná. Kefka navyše disponuje funkciou Easy-Start, ktorú ocenia tí, ktorí sa sonickou kefkou akurát začínajú. Je vybavená indikátorom stavu batérie a môžete ju nabíjať dvoma spôsobmi a to pomocou skleneného pohárika s indukčným nabíjaním, či cestovným puzdrom s pripojením cez USB. Možnou nevýhodou môže byť prepínanie režimov čistenie iba po spustení kefky.

+ Elegantný dizajn a mnoho programov čistenia, výdrž až 21 dní
Prepínanie režimov za chodu kefky

TrueLife SonicBrush UV

TrueLife SonicBrush UV recenzie a test

Sonická zubná kefka TrueLife SonicBrush UV ponúka 4 režimy čistenia zubov – Clean, Whiten, Massage a režim Soft. V balení má 3 farebne odlíšené hlavice a vďaka tomu ju môže využívať viac osôb. Tak ako väčšina sonických kefiek, aj táto má funkciu časovača. Potešiť môže funkcie zapamätanie si posledného zvoleného programu, ktorý sa pri ďalšom použití automaticky aktivuje. Nabíja sa bezdrôtovo a to iba vložením do nabíjacieho stojana, ktorý má navyše ako bonus zabudovaný UV sanitizér, ktorý na hlavici eliminuje až 99,9% baktérií. Po nabití batéria vydrží v prevádzke až 19 dní.

+ UV sterilizátor, viac náhradných hlavíc, 4 režimy čistenia, veľký počet kmitov
Nemá cestovné puzdro

Philips Sonicare For Kids HX6322/04

Philips Sonicare For Kids HX6322/04 recenzie a test

Detská sonická kefka Philips Sonicare For Kids HX6322/04 ponúka dva režimy výkonu. Režim pre deti od 3 rokov má menší výkon a je pre neho určená špeciálna mini hlavica, ktorá je súčasťou balenia, silnejšie režim je potom vhodný pre deti od 7 rokov. Technológiou bluetooth je možné detskú elektrickú kefku prepojiť sa vzdelávacej aplikáciou Sonicare for kids na smartfóne či tablete. Aplikáciou deti prevádza kamarát Sparkly, ktorý učí deti správne sa starať o zúbky zábavnou formou. Kefku si deti môžu sami ozdobiť pomocou 8 samolepiek, čo opäť zvyšuje atraktivitu čistenie zubov. Prednosťou je tiež dvojminútový časovač, ktorý deti včas upozorní na presun na ďalšej zo 4 úsekov.

+ Atraktívny vzhľad so samolepkami, zábavná aplikácia pre deti, integrovaný časovač
Bez cestovného obalu

Sencor SOC 3311BK

Sencor SOC 3311BK recenzie a test

Sencor SOC 3311BK je sonická zubná kefka v atraktívnej čiernej farbe s ergonomicky tvarovanou rukoväťou. Vybavená je dvoma tlačidlami, ktorými možno vyberať medzi 5 rôznymi režimami čistenia. Výhodou je LED indikátor stavu batérie, ktorý je zobrazený priamo na rukoväti kefky a pri každodennom čistení je výdrž batérie až 45 dní. Poteší určite aj jej vodeodolnosť a počet kmitov za minútu, ktorá je v porovnaní s ostatnými sonickými kefkami vyššia, a to 48000. Nechýba funkcia časovača Quadpacer, ktorá čistenie rozdeľuje na 4 bloky. Nabíjanie kefky je riešené puzdrom s USB konektorom a zabudovaným UV sterilizátorom na dve hlavice kefky, ktoré sú súčasťou balenia.

+ Dlhá výdrž batérie, 48 tisíc kmitov za minútu, UV sanitizér
Absencia tlakového senzora

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 recenzie a test

Jednoduchá sonická zubná kefka Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 zaujme predovšetkým svojou nízkou cenou. Má ergonomickú rukoväť s jedným tlačidlom a diódou. Špeciálne naklonený krčok hlavice ProResults umožní ľahší prístup k zadnej strane zubov a kefka má len 1 režim čistenia – Clean. Môže to pôsobiť ako nevýhoda, avšak veľká časť užívateľov potvrdzuje, že 1 režim je úplne dostatočný. Kefka je pre svoje jednoduché ovládanie vhodná aj ako elektrická kefka pre deti vyššieho veku. Tí, ktorí sa sonickou kefkou len začínajú, ocenia program Easy-start, kedy sa postupne zvyšuje intenzita čistenia. Samozrejmosťou je funkcia Quadpacer, ktorá čistenie zubov rozdeľuje do 4 sekcií a funkcie Smartie, ktorá automaticky kefku po dvoch minútach chodu vypne.

+ Dobrý pomer cena/kvalita, ľahší prístup k zadným zubom vďaka hlavici ProResults
Chýba cestovnej obal, iba jedna hlavica v balení

ETA Sonetic 1707

ETA Sonetic 1707 recenzie a test

ETA 1707.90000 Sonetic je sonická kefka tradičnej značky ETA, ktorý sa vyznačuje elegantným vzhľadom, kvalitným spracovaním a primeranou cenou. Súčasťou kefky sú 3 hlavice so štetinami DuPont a nabíjací stojan s UV sanitizérom, v ktorom sa sonická kefka nabíja indukčne. Kefka má 3 režimy čistenia – intenzívny, šetrný, masáž a za zmienku stojí aj technológia microBUBBLES, ktorá vyčistí medzizubné priestory. Vďaka inovatívne sonické technológii MOVE+ vyvinie táto sonická kefka až 31000 kmitov za minútu a šikovný dvojminútový časovač po každých 30 sekundách na krátku dobu kefku vypne, čím oznamuje, že je čas prejsť na ďalšiu zo 4 častí chrupu.

+ Kvalitné spracovanie a pekný dizajn, UV sterilizátor hlavíc
Nedohledatelná výdrž akumulátora

Xiaomi Oclean X

Xiaomi Oclean X recenzie a test

Inteligentná sonická zubná kefka Xiaomi Oclean X je skutočnou lahôdkou pre nadšencov inovatívnych technológií. Dizajnovo vydarená kefka ponúka vychytaný dotykový displej s mnohými funkciami. Vybrať sa dá z 3 režimov čistenia, dá sa nastaviť intenzita čistenie v 32 krokoch a štandardnej časovač možno upraviť na 2,5 až 3 minúty chodu. Poteší prítomnosť i senzora tlaku. Má vstavaný šiestich osý gyroskop, vďaka ktorému dokáže rozpoznať čistenie až v 8 častiach úst, môže tak upozorniť na miesta, ktoré ste vynechali. Kefku je možné pripojiť k mobilnej aplikácii a zobraziť históriu čistenie. Špeciálny držiak 2v1 slúžia ako dokovacia stanica pre nabíjanie, kde je možné kefku nabiť už za dve hodiny a držiak je možné upevniť na zrkadlo či stenu.

+ Atraktívny dizajn, dotykový displej, chytré funkcie a prepojenie so smartphonom
V balenie len jedna hlavica

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29 recenzie a test

Elektrická kefka Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29 s inovatívnou sonickou technológiou dovedie až 62 tisíc sterov za minútu. Oproti iným modelom značky Philips táto kefka ponúka senzor tlaku a funkciu BrushSync, vďaka ktorej dostanete včas informáciu, že je potrebné vymeniť hlavicu kefky. Slúži na to kontrolka na zadnej strane kefky, ktorá začne blikať oranžovým svetlom v momente, kedy je hlavica opotrebovaná. Súčasťou balenia sú dve hlavice W2 Optimal White, nabíjací stojan a cestovné puzdro. Pri vyššej cene snáď len zamrzí, že nemá táto sonická kefka UV sterilizátor.

+ Upozornenie na výmenu hlavice, tlakový senzor, až 62 tisíc kmitov za minútu
Vyššia cena

Najpredávanejšie sonické kefky na trhu

Medzi najpredávanejšie sonické kefky patrí TrueLife, Magnitudal Quake, Philips, Nevadent, Sencor a Xiaomi Oclean X.

Ako vybrať sonickú zubnú kefku

Elektrická zubná kefka sa stáva stále obľúbenejším pomocníkom pre starostlivosť o zuby. Svoje čestné miesto si už našla v kúpeľniach nemálo domácností, kde chcú mať zuby a ďasná dokonale čisté a zdravé. Elektrická kefka na zuby je tiež vhodná pre tých, ktorí si doteraz neosvojili techniku správneho čistenia manuálnou kefkou.

Primárne sa elektrické kefky na zuby rozdeľujú na dva základné typy, na sonickú kefku a rotačnou kefku. Sonické kefky pracujú na úplne odlišnom princípe než oscilačné, sú oproti nim účinnejšie a šetrnejšie k citlivým zubom a ďasnám. Pre účinnú a zároveň jemnú starostlivosť sú vhodné ako pre dospelých, tak i pre deti. Pri výbere sonickej kefky by ste nemali prehliadnuť akými vlastnosťami a funkciami daný model disponuje. Modely sa líšia sa predovšetkým cenou, spôsobom ovládania, množstvom funkcií a príslušenstvom.

Sonická zubná kefka vs. oscilačná zubná kefka

Obe varianty dokážu omnoho lepší starostlivosť o zuby v porovnaní s klasickou manuálnou kefkou, avšak každý pracuje na inom princípe. Výhodou oproti bežné kefky je tiež nízka spotreba zubné pasty, lebo elektrická kefka dokáže napeniť aj malé množstvo pasty.

Sonická kefka

Sonické kefky fungujú na princípe sonických vibrácií, kedy dochádza ku kombinácii jemných stíravých pohybov a dynamickému prúdenie tekutiny líniami ďasien a medzizubnými priestory. Vysokofrekvenčnej stíravý pohyb v smere nahor a nadol dovedie vyvinúť u niektorých kefiek až 62000 kmitov za minútu. Hlavica sonickej kefky je svojím vzhľadom veľmi podobná klasickej ručné kefke, má podlhovastý tvar a rôzne dlhá pevnejšia vlákna. Pri čistení sa kefka ľahko dotýka zubov aj ďasien končeky vlákien a na kefku sa nevyvíja žiadny tlak. Sonická kefka je bezpochyby šetrnejšiou variantou pre ľudí s citlivými zubami a ďasnami, môžu ju navyše bezpečne používať aj deti.

Oscilačná zubná kefka

Oscilačná kefka kombinuje otáčavé pohyby o 90° tam a späť s jemne pulzačným pohybmi, dokáže ich vytvoriť až niekoľko tisíc za minútu. Má malú tvarovanú hlavicu, ktorá obklopí každý zub jednotlivo a umožní jeho vyčistenie zo všetkých strán. Napriek tomu, že odstráni zubný povlak účinnejšie, je vhodný skôr pre tých, ktorí majú zdravé zuby a ďasná.

Hmotnosť a tvar

Čím ľahšia a kompaktnejšia sonická kefka je, tým lepšie a pohodlnejšie sa vám bude pri čistení zubov držať. Okrem hmotnosti hrá úlohu taktiež tvar kefky, niektoré sonické kefky majú ergonomické telo opatrené protišmykovými prvkami, aby pri manipulácii s mokrými rukami kefka nevykĺzla.

Napájanie

Napájanie sonických kefiek je riešené akumulátory. Najčastejšou variantou je zabudovaný akumulátor priamo v tele kefky, ktorý sa nabíja vložením kefky do dokovacej stanice. Nabitie kefky môže trvať až 24 hodín, avšak u každé kefky sa táto doba môže líšiť. Celkom výnimočne možno vidieť aj sonické kefky s výmenným akumulátorom. Prednosťou niektorých kefiek je LED ukazovateľ stavu nabitia, ktorý môže byť umiestnený v prednej alebo v zadnej časti tela kefky. Výdrž akumulátora po nabití môže byť u niektorých modelov až niekoľko týždňov, priemerne to však býva 14 až 20 dní.

Počet sterov za minútu

Dôležitým parametrom pri výbere sonické kefky je tiež jej výkon. Je udávaný počtom kmitov/sterov za minútu. Najlepšie sonické zubné kefky dovedú vyvinúť až 62000 kmitov/minútu a platí tu jednoduchá rovnica – čím vyšší počet sterov za minútu, tým je čistenie a efektívnejšie. Štandardom potom býva 31 tisíc kmitov za minútu, čo je stále vysoký počet, ktorý na dôkladné vyčistenie zubov stačí.

Funkcie a vlastnosti

V základe sú si všetky sonické kefky veľmi podobné, okrem počtu kmitov za minútu a výdrže akumulátora sa odlišujú práve ďalšími funkciami. Medzi najčastejšie funkcie sonických zubných kefiek patria napríklad časovač, rôzne režimy čistenia, tlakový senzor, možnosť pripojenia cez Bluetooth k mobilnej aplikácii, UV sterilizátor a ďalšie.

Režimy čistenie

Sonické kefky sú vybavené rôznymi programami. Medzi základné patrí režim pre každodenné čistenie (Clean), režim pre bielenie zubov (White), režim pre citlivé zuby a ďasná (Sensitive) a masážný režim (Massage). Pokročilejšie režimy ponúkajú drahšie modely a môže ísť napríklad o systém pre hĺbkové čistenie (Deep Clean) či o režim pre zvýšenie lesku zubov (Polish). Okrem režimu čistenia možno niekedy nastaviť i intenzitu. Pre začiatočníkov, ktorí si ešte len na sonickú kefku zvykajú, je vhodná funkcia Easy Start, ktorá počas prvých 14 dní postupne navyšuje výkon kefky.

Časovač

Časovač je funkcia, ktorá je prítomná u prevažnej väčšiny sonických kefiek. Odporúčaná doba čistenie zubov je 2 minúty, časovač však môže byť pri niektorých modeloch nastavený až na 3 minúty. Po uplynutí tejto doby kefka upozorní zvukovým signálom či vibrácií. Niektoré kefky majú navyše funkciu Smartime, ktorá automaticky kefku po uplynutí 2 minút vypne. Praktické je tiež rozdelenie časovača do 4 časových úsekov, ktoré slúžia ako upozornenie na čistenie ďalšej časti chrupu.

Tlakový senzor

Táto funkcia rozpozná, či sa na kefku nevyvíja prílišný tlak a zvukovým či vizuálnym signálom vás na to upozorní. Jedná sa o funkciu, ktorá sa častejšie objavuje skôr u oscilačno rotačných kefiek.

Bluetooth pripojenie

Skvelá funkcia, ktorú však ocenia najmä tí, ktorí chcú pravidelne získavať všetky dáta o čistení zubov. Umožní spárovať kefku s aplikáciou v mobilnom telefóne, ktorá monitoruje a vyhodnocuje kvalitu čistenia a tiež vás môže naučiť, ako zuby sonickou kefkou čistiť efektívnejšie. Prepojenie telefónu či tabletu umožňujú aj niektoré detské elektrické zubné kefky, v tomto prípade aplikácie deti motivuje túto rutinu dodržiavať príjemnou formou.

Display

U niektorých sonických kefiek sa môžete stretnúť aj s displejom, ktorý môže byť aj dotykový. Nakoľko je display na zubnej kefke potreba nech si posúdi každý sám, pre technicky založenú časť spotrebiteľov môže byť však zaujímavým spestrením tejto inak jednoduchej elektroniky. Dotykovému displeju sa však nedá uprieť jednoduchšie ovládanie a vďaka nemu oveľa viac možností nastavenia.

Vodeodolnosť

Niektoré sonické kefky majú stupeň ochrany proti vode IPX7, ktorý udáva odolnosť proti vniknutiu kvapaliny do kefky.

Príslušenstvo

K základnému príslušenstvu patria nabíjací stojan, náhradné hlavice a dôležitou súčasťou je aj cestovné puzdro, ktoré ale pri niektorých modeloch chýba.

Nabíjací stojan

Nabíjanie kefky prebieha štandardne v nabíjacom v stojane, v pohári, či priamo v cestovnom puzdre. Niektoré stojany v sebe integrujú UV sanitizér, držiak hlavíc, alebo je možné ich pripevniť k zrkadlu či stene.

Cestovný obal

Cestovné puzdro či obal je ideálny pre osoby, ktoré sa sonickou kefkou plánujú často a dlho cestovať. Býva opatrený priehradkami, kam možno pohodlne uložiť kefku aj s hlavicami, ktoré v niektorých puzdrách možno aj sterilizovať za pomocou UV svetla. Pre nabíjanie na cestách má obal USB konektor, ktorým možno kefku v puzdre dobíjať aj mimo nabíjacej stanici.

UV sterilizátor

UV sterilizátor niektorí výrobcovia označujú aj ako UV sanitizér, v oboch prípadoch sa však jedná o rovnaký druh príslušenstva s rovnakou funkciou. UV sterilizátor dokáže hlavicu kefky zbaviť až 99% baktérií a vírusov, ktoré sa na hlavici po čas čistenia zubov prirodzene usadzujú. Jedná sa o najúčinnejší možnosť čistenia, navyše bez použitia chemikálií a proces čistenia UV svetlom je relatívne rýchly, trvá rádovo minúty. UV sanitizér môže byť súčasťou ako nabíjacieho stojana, tak cestovného obalu a dokáže vyčistiť aj viac hlavíc naraz.

Náhradné hlavice

Bývajú kompatibilné len v rámci jednej značky či dokonca produktové rady. Pri výbere kefky si preto všímajte, aká je ponuka náhradných hlavíc, aby vyhoveli vašim požiadavkám aj finančným možnostiam. Výhodou je, ak sú náhradné hlavice farebne odlíšené a sú už súčasťou základného balenia.

Otázky pri výbere sonickej kefky na zuby

Manuálna alebo elektrická zubná kefka?

Manuálna kefka je klasika, je však veľmi dôležité dodržiavať správnu techniku čistenia, inak môže byť pre udržanie zdravých zubov nedostatočná. V porovnaní s elektrickou oscilačnou kefkou však môže byť šetrnejšia k ďasnám. Najdôkladnejší vyčistenie zubov dosiahnete elektrickou sonickou kefkou, ktorá je k zubom a ďasnám najšetrnejšia, lepšie odstraňuje zubný povlak a to najmä v ťažko dostupných miestach zadných zubov (zdroj: NIH).

Je lepšia sonická alebo oscilačná zubná kefka?

Kefku vždy vyberajte podľa vašich individuálnych potrieb. Oscilačná zubná kefka je vhodná, ak máte zdravé zuby aj ďasná, jej nevýhodou totiž je, že rotačná hlavica nie je k ďasnám príliš šetrná a preto nie je vhodná pre osoby s citlivými zubami a ďasnami. Sonická kefka je podobne šetrná ako manuálna kefka, navyše lepšie odstraňuje zubný povlak a zuby vyčistí takmer dokonale.

Je sonická kefka vhodná pre deti?

Na vhodnosti elektrické zubné kefky pre deti nepanuje medzi stomatológmi jednoznačná zhoda, poprední výrobcovia je však ponúkajú a niektoré sonické kefky pre deti môžu túto nepopulárnu činnosť výrazne uľahčiť. Sonické kefky pre deti sú vizuálne atraktívne, môžu ponúkať atraktívne polepy s detskými motívmi i malé hlavice pre deti od troch rokov. Možno sa stretnúť aj s prepojením kefky sa zábavnou aplikáciou na smartfóne alebo tablete, ktorá zábavnou metódou pomáha učiť správnu techniku i dobu čistenia (zdroj: profimed.cz).

Aké sú najlepšie značky sonických zubných kefiek?

Značiek najlepších sonických kefiek je pomerne veľa, medzi spotrebiteľmi sú však najpopulárnejšie sonické zubné kefky značiek Philips, Oral-B, Curaprox, Sencor, Xiaomi, alebo ETA. Sonickú kefku ponúka vo svojich akciách aj predajca Lidl, väčšinou sa však jedná o základné modely, ktoré sú však v porovnaní s renomovanými výrobcami cenovo atraktívne.

Ako čistiť zuby sonickou kefkou

  • Ide o kontaktné čistenie, vyvíja sa však minimálny tlak a používa sa malé množstvo zubnej pasty najlepšie s nízkou abrazivitou a bez penivých zložiek.
  • Čistenie by malo prebiehať aspoň 2 minúty, najlepšie potom 3 až 4 minúty. Parodontologičtí pacienti by mali čistiť ešte dlhšiu dobu, ideálne 4 až 6 minút.
  • Sonická kefka sa zapína až v ústach – zabráni sa tým rozlétnutí zubnej pasty po okolí.
  • Sonická zubná kefka by sa mala súčasne dotýkať zubov i ďasien a vlákna hlavice by mala byť pozdĺž ďasná pod uhlom 45 stupňov.
  • Najprv sa posúva elektrická kefka pomaly z jedného zuba na druhý, v druhom kroku sa stiera smerom od ďasna k zubu. Každá plôška zuba by mala byť čistená aspoň 2 sekundy.
  • Rovnakým postupom sa čistí aj vnútorné plochy zubov.
  • Hryzacie plochy zubov sa čistí pomalým posúvaním kefky a nezabudnite dôkladne vyčistiť aj posledné stoličky (zdroj: cistimesizuby.cz).