Vyberáme najlepší solárnu sprchu

Top 3 solárne sprchy

HANSCRAFT Blue Rainbow 3

MARIMEX 10992038 UNO 35

HANSCRAFT EasySun

Solárna sprcha s objemom 40 litrov, chrómovou batérií a kohútikom na nohy, ktorá vyniká pevnou a stabilnou konštrukciou.Stabilná záhradná sprcha s objemom 35 litrov ideálna pre vonkajšie použitie. Nechýba zmiešavacie batérie a kohútik na nohy.Vonkajšia sprcha so zásobníkom s objemom 20 litrov vyniká širokou sprchovací hlavicou a prenosným prevedením.
+ Zásobník na 40 litrov, ľahké pripojenie na záhradnú hadicu+ Kohútik na opláchnutie nôh, dômyselný solárny ohrev+ Prenosná solárna sprcha, nízka cena
- Bez kompletného kotviaceho príslušenstva- Umelohmotná páková batéria- Nemá kohútik na nohy

Orientačná Cena
197 €

Orientačná Cena
169 €

Orientačná Cena
113 €

Solárna sprcha je najmä pre letné mesiace skvelým riešením na každú záhradu. Hodí sa k bazénu či vírivke, pre bežné používanie na záhrade a ocenia ju aj majitelia psov. Pevné záhradné sprchy sa montujú na jedno stabilné miesto, napríklad na terasu alebo do pätiek zapustených v trávniku. Prenosná solárna sprcha je flexibilnejší, často sa používajú na stavbách a skvele poslúži pri kempovaní. Veľkú úlohu pri výbere solárnej sprchy hrá objem zásobníka, ktorý sa pohybuje najčastejšie od 10 do 40 litrov a praktický je tiež kohútik na opláchnutie nôh. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie solárne sprchy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie záhradné sprchy (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie solárnych spŕch

HANSCRAFT Blue Rainbow 3

HANSCRAFT Blue Rainbow 3 recenzie a test

Solárna sprcha 40l HANSCRAFT Blue Rainbow 3 má kapacitu zásobníka 40 litrov a vysoká je 214 centimetrov. Má chrómovou pákovú batériu, ktorá umožňuje jednoduché nastavenie teploty vody. Veľkou výhodou tejto sprchy je zabudovaný kohútik na nohy, ktorý oceníte nielen v prípade, že si potrebujete opláchnuť nohy, ale aj v momente, keď budete potrebovať napustiť teplú vodu do vedra. Táto záhradná sprcha je neprenosná a kotví sa pomocou kotviace pätky do pevného povrchu. Maximálny tlak vody pri používaní je 3,5 baru a sprcha je dodávaná v balení s rozmermi 232 x 23 x 22 centimetrov.

+ Zásobník na 40 litrov, ľahké pripojenie na záhradnú hadicu
Bez kompletného kotviaceho príslušenstva

Hawaj Fantasy Rain 35 l

Hawaj Fantasy Rain 35 l recenzie a test

Solárna sprcha na záhradu Hawaj Fantasy Rain má zásobník s objemom 35 litrov. Je vybavená pákovým kohútikom pre nastavenie teploty vody a dá sa tak používať pre prísun vody teplej aj studenej. Montuje sa pomocou 4 úchytov do pevného podkladu a výhodou je jednoduché a pohodlné napojenie na záhradnú hadicu. Táto záhradná sprcha má tiež samostatný kohútik pre pohodlné umývanie nôh. Je vybavená veľkou relaxačnou hlavicou s priemerom 15 centimetrov a sprcha je vysoká približne 217 centimetrov.

+ Veľká sprchová hlavica pre pohodlné sprchovanie
Po uzavretí chvíli prekvapkáva

MARIMEX 10992038 UNO 35

MARIMEX 10992038 UNO 35 recenzie a test

Solárna sprcha 35l MARIMEX 10992038 UNO má objem zásobníka teplej vody 35 litrov a je ideálna pre vonkajšie použitie pri bazéne alebo vírivke. Vďaka dômyselnému systému solárneho ohrevu vody môže voda dosahovať až 60 °C. Nechýba ventil na nastavenie teploty výstupnej vody, ani kohútik pre jednoduché umývanie nôh. Záhradná sprcha sa kotví do pevného povrchu pomocou 4 skrutiek a tlak vody je maximálne 3 bary. Sprcha váži 9 kilogramov a dodáva sa v balení s rozmermi 210 x 26 x 26 centimetrov.

+ Kohútik na opláchnutie nôh, dômyselný solárny ohrev
Umelohmotná páková batéria

HANSCRAFT Blue Rainbow 2

HANSCRAFT Blue Rainbow 2 recenzie a test

Solárna sprcha na záhradu HANSCRAFT Blue Rainbow 2 má objem nádrže 34 litrov s je vybavená chrómovou batérií pre nastavenie teploty vody. Disponuje tiež kohútikom na nohy pre ľahké umývanie nôh, alebo pre pohodlné napúšťanie vody do vedra. Je vybavená mechanizmom pre pohodlné pripojenie záhradnej hadice a pracuje s maximálnym tlakom vody 3,5 bar. Jej hmotnosť je 11 kilogramov a rozmery balenia sú 232 x 27 x 22 centimetrov.

+ Rýchly ohrev vody, kohútik na nohy
Odkvapkávajúci voda

HANSCRAFT EasySun

HANSCRAFT EasySun recenzie a test

Solárna sprcha 20l HANSCRAFT EasySun je vybavená 20 litrovým zásobníkom na teplú vodu a má chrómovanou pákovú batériu pre nastavenie teploty vody. Voda sa ohrieva nielen vo stojanovom zásobníku, ale aj v stredovej rúrke počas prívodu vody do sprchovej hlavy. Zásobník v stojane je tvorený plastovým výliskom, nie smotanou hadicou, a preto sľubuje vyššiu životnosť. Prenosná solárna sprcha má tlak vody maximálne 3,5 baru a výška sprchy je 214 centimetrov. Zamrzí iba absencia kohútika na opláchnutie nôh.

+ Prenosná solárna sprcha, nízka cena
Nemá kohútik na nohy

Clean Pool 70508 Tropic 18 l

Clean Pool 70508 Tropic 18 l recenzie a test

Záhradná solárna sprcha Clean Pool 70508 Tropic má objem zásobníka teplej vody 18 litrov a zahreje ju až na 50 °C. Sprcha má nastaviteľnú hlavicu a pákový kohútik pre nastavenie teploty vody. Je vyrobená z ekologického PVC a celková váha činí len 6,5 kilogramov. Je vybavená bočným ventilom pre jednoduché a pohodlné napojenie záhradnej hadice, súčasťou balenia je kotviace pätka a celková výška sprchy činí 214 centimetrov. V dôsledku nižšej ceny je potreba oželit kohútik na nohy a potreba je počítať s menším objemom teplej vody.

+ Nastaviteľná hlavica, nízka hmotnosť 6,5 kg
Nemá kohútik na nohy

HANSCRAFT Blue Rainbow 1

HANSCRAFT Blue Rainbow 1 recenzie a test

Sprcha na záhradu HANSCRAFT Blue Rainbow 1 má objem nádrže 20 litrov a upevnená je pomocou pevnej kotviace pätky. Sprcha je vybavená chrómovou batériou s možnosťou nastavenia teploty vody. Tlak vody je maximálne 3,5 bar a jej výška je po inštalácii 214 centimetrov. Zaujímavosťou tohto modelu je prehnutý design v hornej časti sprchy, ktorý slúži pre jednoduchšie a pohodlnejšie používanie. Vzhľadom k nižšej cene je potreba oželit kohútik na oplachovanie nôh a počítať s priemernou kapacitou zásobníka teplej vody.

+ Dizajn, dobrý pomer cena/výkon
Bez kohútika na nohy

MARIMEX 10992037 UNO 20 l

MARIMEX 10992037 UNO 20 l recenzie a test

Vonkajšia sprcha MARIMEX 10992037 UNO 20 l pojme vo svojom zásobníku až 22 litrov vody a pre sprchovanie musí byť záhradná sprcha neustále pripojená na prísun vody. Maximálny tlak vody je 3 bary a sprcha sa kotví do pevného podkladu pomocou skrutiek, ktoré nie sú súčasťou balenia. Výhodou tejto solárnej sprchy je nízka cena, nevýhodou naopak plastové prevedenie, ktoré sa môže rýchlejšie opotrebovať. Jej hmotnosť je v tomto dôsledku nízkych 6,9 kilogramov a na výšku má 208 cm.

+ Jednoduchá montáž i ovládanie
Menej stabilné plastové prevedenie

Hawaj 70548006 38 l

Hawaj 70548006 38 l recenzie a test

Záhradná sprcha Hawaj 70548006 má objem zásobníka teplej vody 38 l a jej výška je 215 centimetrov. Poteší veľká sprchová relaxačná hlavica s priemerom 15 centimetrov, ktorá prináša pohodlné sprchovanie. Vyrobená je z odolného plastu a výhodou je absencia kohútika pre ľahké umývanie nôh. Táto solárna sprcha je dodávaná vrátane 4 skrutiek pre montáž do pevného podkladu a je vybavená mechanizmom pre pohodlné napojenie na hadicu. Sprcha je dodávaná v balení s rozmermi 230 x 23,5 x 26 centimetrov a jej hmotnosť je 10,5 kg.

+ Zásobník na 38 litrov vody, kohútik pre umývanie nôh
Čierno-strieborná farba horšie využíva teplo

MARIMEX Sunny Style

MARIMEX Sunny Style recenzie a test

Mobilná solárna sprcha MARIMEX Sunny Style má zásobník na 8 litrov, preto sa hodí skôr pre príležitostné používanie, alebo len pre rýchle opláchnutie pred vstupom do bazéna. Umožňuje mixovať teplotu vody podľa potreby a sprchu je vďaka menšej hmotnosti možné ľahko premiestňovať. V prípade potreby máte možnosť ju ľahko kedykoľvek zložiť a uložiť. Je vybavená systémom pre jednoduché pripojenie záhradnej hadice a poteší prítomnosť nožičiek, ktoré zabraňujú prípadnému zničeniu trávniku.

+ Kompaktné rozmery, skladné balenie, možnosť prenášať podľa potreby
Zásobník iba na 8 litrov

Najpredávanejšie solárne sprchy na trhu

Medzi najpredávanejšie solárne sprchy patrí Hawaj, Marimex, Clean Pool alebo Hanscraft. V sezóne je obľúbená solárna sprcha Lidl, alebo tie od Mountfield.

Ako vybrať solárnou sprchu

Solárna sprcha sa hodí do domácností pre využitie na záhrade a často sa tiež využíva v letných mesiacoch na stavbách. Iste ju ocenia všetci, ktorí majú na záhrade bazén alebo vírivku a chcú sa pred vstupom do bazéna osprchovať. Vďaka solárnej sprche vás nečaká už žiadne umývanie v studenej vode a zložité oplachovanie nôh v lavóre. Osprchovať sa a umyť nohy od nečistôt môžete ľahko, pohodlne a vďaka tomu nehrozí zanesenie nečistôt do vašej záhradnej vírivky alebo bazénu.

Prevedenie solárne sprchy

Pevná solárna sprcha

Z hľadiska ukotvenie sa vyrábajú dva typy solárnych spŕch. Prvou a častejšiou variantou je záhradná sprcha s ohrevom a s pevným ukotvením. Tá sa montuje na terasu, do dlaždíc alebo do betónových pätiek zapustených do trávnika. Takýto druh ukotvenia sa hodí v prípade, kedy sa sprchou nechcete manipulovať a plánujete ju namontovať na jedno stabilné miesto a tam ju nechať.

Výhodou je pevná základňa, kedy nehrozí, že sa sprcha prevráti. Nevýhodou je prirodzene horšia manipulácia a v prípade uschovanie sprchy na zimu je nutné ju odskrutkovať. V priestore však väčšinou zaberá menej miesta a máva väčšiu kapacitu teplej vody.

Prenosná solárna sprcha

Oproti tomu mobilná solárna sprcha sa hodí všade tam, kde je potreba sa sprchou často manipulovať. Ocenia ju tí, ktorí chcú záhradnú sprchu schovávať po použití napríklad do pivnice či garáže, alebo ju z akéhokoľvek dôvodu chcú presúvať na rôzne miesta po záhrade. Taká sprcha má väčšinou menšej zásobník teplej vody, ktorý je umiestnený v spodnej časti zariadenia a slúži zároveň ako stabilný podstavec. Nevýhodou môže byť menšia stabilita, napríklad pri veľkom vetre môže byť viac vratká a hrozí jej prevrhnutie. Camping sprcha sa hodí aj na kempovanie a dobre poslúži aj na stavbách.

Objem zásobníka na vodu

Významnú úlohu pri výbere solárnej sprchy hrá veľkosť zásobníku na vodu. Tá sa volí podľa predpokladaného využitia solárnej sprchy v krátkom čase, teda koľko ľudí ju bude najčastejšie využívať a v akej intenzite.

Všeobecne platí, že čím väčší objem, tým lepšie. S rastúcim objemom zásobníka rastie ale aj obstarávacia cena solárne sprchy, zásobník vody sa dlhšie ohrieva a celková sprcha je samozrejme s väčším objemom vody ťažšia.

Záhradná sprcha so zásobníkom do 15 litrov sa hodí najmä pre opláchnutie drobných nečistôt, alebo pre rýchle umytie pred vstupom do bazéna či po kúpaní v bazéne. Sprchy s objemom 15 až 30 litrov sú vhodné pre sprchovanie viac osôb po krátku dobu. Takéto sprchy pri šetrnom používaní vody vydrží pre sprchovanie po dobu až 15 minút. Pokiaľ sa bude v sprche umývať viac osôb a bude potrebné prísun vody po dobu 15 až 30 minút, je vhodná sprcha s objemom 30 a viac litrov. Na trhu sú k dostaniu sprchy s objemom zásobníka do 70 litrov, v takto vysokom objeme je to však celkom výnimočne.

Materiály

Najčastejšie materiály používané na výrobu solárnych spŕch sú hliník a plast a od použitého materiálu sa odvíja cena a trvanlivosť výrobku.

Plastové sprchy sa zvyčajne dajú zaobstarať za nižšiu cenu, majú nižšiu hmotnosť a sú často ľahko prenosné. Plasty sú však menej odolné, a preto po čase môžu stratiť svoju pevnosť. Solárna hliníková sprcha je viac odolná voči teplotám aj ďalším vplyvom počasia, je ale drahšia, a preto záhradné hliníkové sprchy v ponukách e-shopov nenájdete tak často.

Dôležitá je tiež farba použitého materiálu. Najvýhodnejšie a najčastejšie používaná je čierna, a to najmä kvôli tomu, že najlepšie absorbuje slnečné žiarenie a podporuje tak rýchle ohrievanie vody. Čierna, dobre vykonaná sprcha, dokáže vodu ohriať v zásobníku až na teplotu 50 až 60 °C.

Páková batéria

Zvláštnou pozornosť by ste pri výbere mali dať pákové batérii, pomocou ktorej si nastavujete teplotu vody, ktorá vám prúdi zo sprchovej hlavice. Lacnejšie prevedenie solárnych spŕch ju môžu mať z plastu, a naopak drahšie prevedení majú pákovú batériu kovovú a pochrómovanou. Nie je to síce pravidlo, ale kovová páková batéria je kvalitnejšie a dlhšie vydrží. Niekedy sa možno stretnúť aj s označením zmiešavač, alebo ventil.

Prevedenie a výbava sprchy

Pri výbere vonkajšie sprchy je dobré dbať tiež na celkové prevedenie. Zaujímať by ste sa mali o kvalitu spracovania, stabilitu sprchy, ale aj to, akým spôsobom sa pripája hadica k sprche. Väčšina zariadení je vybavená mechanizmom pre jednoduché pripojenie hadice pomocou rýchlospojky a kohútikom, alebo pákovou batériou s možnosťou regulácie teploty vody.

Dôležitým je tiež tlak vody, s ktorým dokáže záhradná sprcha pracovať. Tlak vody ovplyvňuje, ako rýchlo voda potečie z hlavice a tým pádom i celkovú použiteľnosť sprchy. Väčšina modelov má sprchovú hlavicu pevne primontovanú v hornej časti konštrukcie, možno sa však stretnúť aj s prevedením so sprchovou hadicou, čo môže byť pre niekoho príjemnejšie riešenie.

Kohútik na nohy

Väčšina drahších modelov je vybavená samostatným kohútikom pre umývanie nôh alebo napúšťanie kýblu. Tento kohútik vo väčšine prípadov umožňuje iba prísun studenej vody z hadice a nie je napojený na vodu ohriatu v zásobníku. Dajte si na tento fakt pozor a ak u solárne sprchy nie je priamo napísané, že z kohútika na opláchnutie nôh prúdi ohriata voda, bude z neho s najväčšou pravdepodobnosťou prúdiť iba voda studená.

Montáž solárne sprchy

Montáž solárnej sprchy je jednoduchá. Stačí zvoliť vhodné miesto, kam chcete pevnú solárnu sprchu ukotviť. Ak je podklad pevný, napríklad betónový, dlaždicovitý a podobne, pripevníte ju tu pomocou skrutiek, ktoré však často nie sú súčasťou balenia. Existuje aj možnosť solárnu sprchu pripevniť do trávnika, a to pomocou špeciálneho kotviaceho vrutu do zeme.

Oproti tomu mobilná záhradná sprcha sa skladá zo stojana, v ktorom sa rovno aj ukotvuje. Tento stojan je z podstaty veci súčasťou balenia a následne po zostavení a upevnení sprchy už stačí len pripojiť záhradnú hadicu pre prísun vody.

Otázky pri výbere solárnej sprchy

Ako funguje solárna sprcha?

Solárna záhradná sprcha funguje na princípe ohrevu vody slnečným žiarením. K ohrevu vody v čiernom zásobníku vody tak nie je potrebná žiadna elektrická energia, čo je jednak ekonomické a uľahčuje to aj jej zapojenie. Voda sa ohrieva v zásobníku vody a následne dávkuje pákovou batérií.

Ako zapojiť solárnou sprchu?

Zapojenie solárnej sprchy je veľmi jednoduché, stačí na to bežná záhradná hadica opatrená na jej konci rýchlospojkou. Najlepším riešením je pripojiť solárnu sprchu k pitnej vode z vodovodu, možno ju však pripojiť aj k čerpadlu s vodou zo studne, za podmienok zvýšenej údržby.

Ako upevniť solárnou sprchu?

Pevná solárna sprcha sa upevňuje pomocou kotviace pätky a skrutiek do zámkovej dlažby, betónového podstavca, alebo aj do drevenej podlahy. Možno ju upevniť tiež do trávnika pomocou špeciálneho kotviaceho vrutu. Prenosná solárna sprcha má robustný podstavec spojený so zásobníkom vody a v tomto prípade je len na vás, kam solárnu sprchu umiestnite.

Ako dlho sa nahrieva solárna sprcha?

Doba ohrevu vody vždy záleží na okolitých podmienkach, teda na teplote vzduchu, a hlavne na intenzite slnečného žiarenia. U menej kapacitných spŕch to môže byť za 1 – 2 hodiny a viac objemové solárne sprchy sa ohrejú až na 60 °C v rádu niekoľkých hodín.

Ako sa starať o solárnou sprchu?

Najdôležitejšie je v teplých dňoch pravidelne obmieňať, alebo odpúšťať, teplú vodu – v teplej vode sa rýchlejšie šíria baktérie a voda sa prirodzene rýchlejšie kazia. Túto obmenu prispôsobte kvalite vody, z vodovodného rádu vydržia oveľa dlhšie ako zo studne. Čas od času je dobré odstrániť vodný kameň a na zimu ju vždy zazimujte, alebo aspoň vypustite všetku vodu.