Najlepšie úzke práčky 2024

Bojujete s nedostatkom miesta v domácnosti, ale bez práčky sa rovnako ako väčšina domácností nezaobídete? Ultra slim práčka je tým najlepším riešením. Jej hĺbka začína na neuveriteľných 33 cm, takže veľa miesta nezaberie, rovnako ako modely s hĺbkou 40 až 50 cm. Slim práčka môže vyprať prekvapivo aj veľké množstvo bielizne, uspokojí teda aj menšie rodiny s deťmi. Úzke práčky s predným plnením dnes disponujú rovnakými funkciami ako klasické modely. Aj malé práčky sú vybavené najmodernejšími technológiami a kvalitné invertorové motory slúžia naozaj dlho. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie slim práčky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie slim práčky (Test 2024)

VzhľadModelEnergetická triedaKapacitaSpotreba energieSpotreba vodyÚčinnosť odstreďovaniaHlučnosť odstreďovaniaDostupnosť
LG F27V3HY6W recenzie a testLG F27V3HY6WD7 kg69 kWh/100 cyklů45 l/1 cyklusB71 dB
Beko WUE 6536 CSX0C recenzie a testBeko WUE 6536 CSX0CD6 kg64 kWh/100 cyklů36 l/1 cyklusC74 dB
Philco PLDS 127 DG recenzie a testPhilco PLDS 127 DGD7 kg69 kWh/100 cyklů45 l/1 cyklusC80 dB
GORENJE W2NEI74SBS recenzie a testGORENJE W2NEI74SBSB7 kg51 kWh/100 cyklů46 l/1 cyklusB76 dB
Candy CS34 1062DE/2-S recenzie a testCandy CS34 1062DE/2-SD6 kg65 kWh/100 cyklů40 l/1 cyklusC75 dB

Zobraziť celú ponuku

Typy práčok

Zaraďujeme tu výťah pre ľahšiu orientáciu medzi jednotlivými modelmi. Každý typ má svoje pozitíva aj nevýhody.

Práčka s horným plnením – Je vhodná do menších priestorov rovnako ako slim modely. Je užšia ale vyššia. Dvierka sa otvárajú nahor, teda nad práčkou nesmie byť polica alebo skrinka. Na hornú plochu nemožno z dôvodu otvárania ani nič pokladať. Ocenia ju používatelia s problémami s chrbtom, pretože sa nemusia príliš ohýbať. Často má však menšiu ponuku funkcií a slabšie parametre, preto je určená skôr pre menej náročných používateľov.

Pozrite sa na výber najlepších práčok s horným plnením.

Spredu plnená práčka – V tejto kategórii budete mať najväčší výber. Práčky ponúkajú širokú ponuku funkcií aj programov a tiež celkovo lepšie parametre. Nevýhodou je práve náročnosť na priestor, takže ju kúpte iba pokiaľ máte dostatočne veľkú miestnosť. Jej bubon je umiestnený nízko a je nutné sa pri vkladaní alebo vybratí bielizne ohýbať. Presklené dvierka umožňujú pohľad do práčky, takže vidíte, ako proces prania prebieha.

Pozrite sa na výber najlepších práčok s predným plnením.

Práčka so sušičkou – Slim modely môžu byť tiež kombinované so sušičkou. Tie ešte viac vyriešia nedostatok miesta v domácnosti. Hybridné modely zoženiete prekvapivo za priaznivé ceny už od 300 €.

Pozrite sa na výber najlepších slim práčok so sušičkou.

Automatická úzka práčka – Je poddruhom spredu plnené práčky. Zaberá menej priestoru, je vhodná do menších miestností. Je o niečo lepšie vybavená ako vrchom plnený model. Kapacita bubna je obmedzená kvôli rozmerom a výber na trhu je menší. Práve o tomto type práčok prejednáva tento článok.

Špecifiká výberu slim práčok

Vybrať úzku práčku môže byť zdĺhavým procesom. Pokiaľ si ale stanovíte hlavné priority, s výberom budete rýchlo hotoví. Hlavnou vlastnosťou pri slim práčkach je samozrejme rozmer. K nemu je nutné pripočítať veľkosť dvierok, ktoré sa otvárajú do priestoru pred práčku. Kapacitu bubna voľte najlepšie podľa počtu členov v domácnosti a užitočné programy/funkcie zvýšia praktickosť a variabilitu použitia práčky. Vlastnosti motora často určujú celkovú životnosť práčky a taktiež jej hlučnosť. Podľa vašich možností zvoľte vhodnú cenovú kategóriu, na našom trhu má dnes na výber každý.

Čo je to slim práčka

Jedná sa o automatickú práčku zásadne s predným plnením – je to teda poddruh práčok s predným plnením. Slovo ,,slim” pochádza z angličtiny a znamená úzky/štíhly. Od klasickej práčky sa líši iba svojou hĺbkou, ktorá sa pohybuje od 33 cm do 50 cm. Rozmery priamo ovplyvňujú aj kapacitu bubna.

 • Špecifiká – Slim práčky sú priemernými spotrebičmi s uspokojivými hodnotami spotreby alebo účinnosti odstreďovania. Jednotlivé modely sa ale môžu značne líšiť.
 • Cieľová skupina – Úzke práčky ocenia používatelia s nedostatkom priestoru v miestnosti. Sú ideálne pre tých, ktorým nevyhovujú práčky s vrchným plnením nielen kvôli obmedzeným funkciám.
 • Funkcie – Sú takmer totožné s práčkami klasických rozmerov vrátane invertorového motora.
 • Cenová trieda – Úzke práčky sa väčšinou pohybujú v nižšej cenovej kategórii, a to od 200 €.

Rozmery slim práčok

Už podľa názvu slim (úzky / štíhly), je jasné, že sa jedná o spotrebič nenáročný na priestor. Bežné práčky majú hĺbku okolo 60 cm. Modely, ktoré disponujú hĺbkou max. 50 cm, už možno považovať za úzke. Najužšia práčka má hĺbku dokonca iba 33 cm a pri takej práčke je nutné počítať s menšou kapacitou bubna.

Obľúbená je medzi užívateľmi práčka hĺbka 38 cm, slim práčky do 40 cm, ale aj práčky 45 cm. Každý musí najprv dôkladne zmerať priestor, kde bude práčka stáť. Počítať je nutné aj s otváraním dvierok. Slim modely majú tiež menšiu výšku ako tie vrchom plnené (okolo 85 cm) – jedná sa teda zároveň o nízke práčky. Ich šírka je rovnako ako pri klasických, vopred plnených práčkach, do 60 cm.

Kapacita slim práčok

Aj práčka do malej kúpeľne dokáže vyprať veľké množstvo bielizne. Slim modely s hĺbkou 50 cm môžu pojať dokonca 6-8 kg bielizne, čo je dostačujúce pre troj až štvorčlennú rodinu. Pre jednotlivcov alebo páry postačia malé práčky s kapacitou 3 kg/4kg.

Počet otáčok žmýkania

Údaj je dôležitý predovšetkým pre majiteľov sušičiek. Pokiaľ budete bielizeň sušiť v sušičke, vyberajte modely s minimálnou hodnotou 1200 otáčok za minútu. Lepšie slim práčky ponúknu viac ako 1400 otáčok. Vysoké otáčky sa neodporúčajú používať pri praní jemnej bielizne.

Hlučnosť

Hlučnosť úzkych práčok sa nelíši od hlučnosti modelov s bežnými rozmermi a udáva sa v decibeloch. Užívatelia bývajúci v byte by mali voliť tichšiu práčku. Hodnota hlučnosti sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 55 do 60 dB, pričom veľmi závisí od vlastností motora. Uhlíkový motor zvyšuje hlučnosť práčky, invertorový je vďaka absencii trenia tichší. Najnižšiu hlučnosť sľubujú moderné motory, ktoré sú pripojené k bubnu. Najvyššiu hlučnosť dosiahne práčka pri odstreďovaní, kedy sa priemerne pohybuje okolo 80 dB.

Motor práčky

Úzke práčky s predným plnením disponujú jedným z troch typov motorov.

 • Uhlíkový – Je najstarším typom. Energiu prenáša vďaka uhlíkovým kefám. Tie sa však opotrebovávajú a vytvárajú značný hluk, preto ich už postupne nahrádzajú modernejšie motory.
 • Invertorový motor – bezuhlíkový typ, v ktorom nedochádza k treniu. Je teda tichší a má nižšiu spotrebu. Navyše je jeho životnosť dlhšia.
 • DirectDrive – Najmodernejší poddruh invertorového motora, ktorý je pripojený priamo k bubnu práčky. Efektivita je vďaka tomu zvýšená a objavuje sa v práčkach čoraz častejšie.

Energetický štítok

Pri výbere práčky vám určite veľmi pomôže. Nájdete na ňom všetky technické informácie o práčke.

 • Energetická účinnosť – Značia sa písmenami tried A až G, pričom A je najúspornejšia, G najmenej úsporná. Triedy sú zobrazené pomocou farebnej stupnice, A je zelené, ďalšie písmená prechádzajú do žltej a G je zobrazené na červeno. Na triedu, ktorú práčka spĺňa, ukazuje čierna šípka na pravom okraji štítku. Väčšina modelov spĺňa triedu C alebo D.
 • Kapacita bubna – Podľa údaja sa dozviete, či bude práčka pre vašu domácnosť dostačujúca. Je uvedená v kilogramoch.
 • Trvanie základného programu ECO – Je uvedený v hodinách a minútach. Podľa nariadenia EÚ nesmie byť program dlhší ako 4 hodiny.
 • Miera hlučnosti – Môže váš výber tiež ovplyvniť, hlavne pokiaľ máte susedov alebo bude práčka stáť blízko obývanej miestnosti. Údaj je uvedený v decibeloch (dB) a je doplnený aj triedou A, B, C alebo D.
 • Spotreba elektriny a vody – Podľa hodnôt si môžete spočítať, koľko vás pranie bude stáť. Uvádza sa približná spotreba na 100 cyklov pri použití základného programu. Spotreba vody sa uvádza na jeden cyklus prania.
 • Účinnosť odstreďovania – Bude vás zaujímať hlavne ak vlastníte sušičku. Údaj určuje, ako dobre bude bielizeň vyžmýkaná a ako dlho ju bude nutné sušiť. Značia sa opäť písmenami A až G.
 • QR kód – Nachádza sa na štítku v pravom hornom rohu. Po naskenovaní budete presmerovaní do európskej databázy výrobkov EPREL, kde nájdete všetky informácie o spotrebiči.

Funkcie a programy

Súčasná doba ponúka množstvo inovácií a užitočných funkcií a ani malé práčky nie sú výnimkou.

 • Detská poistka – Zabraňuje, aby deti s práčkou manipulovali.
 • Odložený štart – Odloží sa začiatok prania. Prací program tak môže skončiť práve vtedy, keď sa vrátite z práce.
 • Displej – Zaistí prehľad všetkých funkcií, priebeh pracieho cyklu, ukáže zostávajúci čas alebo aktuálnu teplotu.
 • Zvukový signál – Upozorní na koniec pracieho programu.
 • Fuzzy logic – nazýva sa aj ako 6. zmysel. Program upraví množstvo vody a dĺžku programu podľa hmotnosti bielizne, ktorú do bubna vložíte. Ušetríte vďaka tomu vodu aj elektrinu.
 • Aquasave/Aquastop – Zabraňuje pretečeniu vody pomocou špeciálnych senzorov v dolnej časti práčky. Práčka okamžite uzavrie prívod vody, pokiaľ dôjde k poruche. (zdroj: gorenje.com)
 • Parné programy – Vďaka pare dochádza k osvieženiu a dezinfekcii bielizne, odstráneniu záhybov a pachov. Používajú sa pri jemnej bielizni načuchnutej dymom a pod. Sú šetrné a účinné.
 • Chytrý program – Prepojením práčky so smartfónom získate absolútny prehľad o praní bielizne. Vďaka nemu môžete naplánovať pranie alebo spustiť program na diaľku. Stiahnuté aplikácie vás informujú aj o závadách a ďalších informáciách.
 • Čistiaci program – Dochádza k prepláchnutiu bubna a odstráneniu nečistôt.
 • Program PET – Pre majiteľov domácich miláčikov. Dôkladné plákanie odstráni chlpy z oblečenia.
 • Hypoalergénny/ Baby care program – Účinné plákanie odstráni z bielizne všetok prací prostriedok, aby sa zamedzilo podráždeniu pokožky.

Najpredávanejšie slim práčky na trhu

Medzi úzkymi práčkami máte na slovenskom trhu čím ďalej väčší výber. Okrem obľúbených značiek Gorenje, Hoover a Candy, ktoré ponúkajú aj čierne práčky, stoja za zmienku aj niekoľko ďalších.

Slim práčky Beko

Stali sa veľmi obľúbenou značkou na slovenskom trhu hlavne vďaka dobrému pomeru kvality a ceny. Práčky sú tak dostupné pre všetkých užívateľov. Slim práčku zaobstaráte už za cenu od 250 €. Pri lepších modeloch nájdete dostatok programov a kapacitu bubna 8 kg.

Slim práčky AEG

Nemecká firma ponúka slim práčky v strednej a vyššej cenovej kategórii. Uspokojí aj náročnejších zákazníkov, ktorí si za kvalitu a moderné funkcie radi priplatia. Ponúka okrem iného technológiu ProSense, ktorá prispôsobí množstvo vody a dĺžku programu, aby bolo pranie čo najúspornejšie.

Slim práčky LG

Úsporné úzke modely juhokórejského výrobcu zbierajú veľký úspech. Slim práčky pod 45 cm s nielen kvalitným spracovaním, ale aj moderným dizajnom zaobstaráte za cenu od 300 €. Na pohon LG Inverter Direct Drive dostanete 10 rokov záruku a veľkým lákadlom je aj parný program.

Slim práčky BOSCH

Nemecký Bosch sa chváli kvalitou a vybavenosťou svojich práčok. Vyrába modely s hĺbkou okolo 50 cm a ponúka aj špeciálne programy, napríklad pre alergikov. Nízka hlučnosť vďaka inovatívnemu motoru EcoSilence Drive, na ktorý je 10 rokov záruka, poteší každého.

Aké rozmery majú úzke práčky s predným plnením?

Najužšia práčka prekvapí hĺbkou iba 33 cm. Väčšina slim modelov disponuje hĺbkou 35 cm – 45 cm. Za úzke práčky je však možné považovať aj práčky s hĺbkou do 50 cm. Slim práčky majú štandardnú výšku medzi 82 až 85 cm a ich šírka sa pohybuje okolo 60 cm, rovnako ako pri klasických práčkach.

Čo znamená hĺbka s presahom pri slim práčkach?

Hĺbka je pri úzkych práčkach kľúčovým parametrom, veľká časť zákazníkov hľadá čo možno najužší model. Toho sú si niektorí výrobcovia vedomí a snažia sa u svojho produktu zaujať čo možno najmenšou hodnotou. Hĺbka s presahmi je maximálna hĺbka práčky, vrátane presahov, čudlíkov alebo veka bubna. Je to hlavný parameter ako pre vstavanie práčky, tak pre prechod úzkymi futrami. Ak vám ide pri inštalácii o každý milimeter, rozhodne si parameter hĺbky s presahom dopredu zistite.