Vyberáme najlepší skladací bicykel

TOP 3 skladacie bicykle

Author Simplex

DHS Folder 2095

DHS Folder 2092

Skladací bicykel s veľmi ľahkým rámom a sklápacími pedále pre jednoduché prenášanie je vybavené kvalitnými komponentami Shimano. Vďaka tomu je spoľahlivý, ľahký a praktický.Skladačka sa skvelým pomerom ceny a výkonu, ktorá je vybavená šiestimi prevodmi a kvalitnými komponentami, má ľahký hliníkový rám, ľahko sa skladá a prenáša.Skladací bicykel s pevným oceľovým rámom a dlhou životnosťou, ktoré je vhodný do mesta. V cene je predné a zadné svetlo, stojan a zadný nosič na bicykel.
+ 8 stupňové radenie Shimano, veľkosť kolies až 28 palcov+ Nízka cena, zvonček a stojan súčasťou výbavy+ Pevný oceľový rám, široká výbava v cene
- Nedohledatelná nosnosť- Väčšie rozmery v zloženom stave- Vyššia hmotnosť 15,1 kg, bez prevodov

Orientačná Cena
520,85 €

Orientačná Cena
251,00 €

Orientačná Cena
204,99 €

Skladací bicykel je typicky ľahký, dá sa zložiť do malej veľkosti a váži približne 10 až 15 kilogramov. To umožňuje ľahké skladovanie, a je tak vhodný do menších bytov bez možnosť uskladniť bicykel v pivničnej kóji alebo garáži. Zároveň sa skladačka ľahko preváža v kufri auta alebo aj v dopravných prostriedkoch verejnej dopravy. Ak teda nechcete mestský, horský bicykel či elektrobicykel kvôli veľkosti, skladacie variant môže byť vhodným riešenie. Mnohé skladacie bicykle sa dodávajú už s predným a zadným svetlom, blatníky, košom pre jednoduchšie prevážanie vecí alebo zadným nosičom. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie skladacie bicykle pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie skladacie bicykle (Test 2024)

VzhľadModelNosnosťHmotnosťVeľkosť v zloženom stavePrevodovRámElektrobicykelDostupnosť
Author Simplex recenzie a testAuthor Simplex-14,4 kg-8DuralovýNie
DHS Folder 2095 recenzie a testDHS Folder 209590 kg15,2 kg100x70x35 cm6HliníkovýNie
Tern Link B7 recenzie a testTern Link B7105 kg12,1 kg39,5 x 80 x 73 cm7HliníkovýNie
DHS Folder 2092 recenzie a testDHS Folder 209290 kg15,1 kg100x70x35 cm-OceľovýNie
Tern BYB P8 recenzie a testTern BYB P8105 kg14,3 kg35 x 81 x 52 cm8HliníkovýNie
Devron 20124 recenzie a testDevron 20124150 kg25 kg80 x 45 x 80 cm7HliníkovýÁno
Dahon Vybe i3 recenzie a testDahon Vybe i3105 kg12,9 kg67x34x72 cm3HliníkovýNie
Devron 16201 recenzie a testDevron 16201-16 kg80 x 36 x 62 cm1HliníkovýÁno
Leader Fox Harlan recenzie a testLeader Fox Harlan120 kg22 kg100 x 90 x 50 cm-HliníkovýÁno
Brompton M6 recenzie a testBrompton M6-11,4 kg54x56x25 cm6HliníkovýNie

Zobraziť celú ponuku

Recenzie skladacích bicyklov

Author Simplex

Author Simplex recenzie a test

Skladací bicykel Author Simplex je pohodlný bicykel do mesta. Je vybavený kvalitnými komponentami značky Shimano a je k dostaniu v rôznych farebných kombinácií. Farebné kombinácie sa líšia podľa roku, v ktorom bol bicykel vyrobený. Skladací bicykel má veľkú výhodu v jednoduché a pohodlné ovládateľnosti. V cene tohto modelu je zadný nosič, ktorý oceníte najmä pri prevážaní vecí pri každodennom používaní. Odolný rám bicykla je vyrobený z duralu a pedále tohto bicykla sú sklápacie, vďaka tomu sa dá bicykel zložiť do veľmi kompaktného tvaru a ľahko sa prenáša. Bicykel má prehadzovačku s možnosťou výberu z ôsmich rýchlosťou. Váha s kompletným vybavením je 14,4 kg.

+ 8 stupňové radenie Shimano, veľkosť kolies až 28 palcov
Nedohledatelná nosnosť

DHS Folder 2095

DHS Folder 2095 recenzie a test

Pánske skladací bicykel DHS Folder 2095 sa vyznačuje jednoduchým skladaním a ľahkým hliníkovým rámom. Hliníkový rám o veľkosti 13,5” je pevný a poskytuje minimálnu nosnosť 90 kilogramov. Bicykel je ideálny na prechádzanie v meste alebo na krátke výlety. Pre ešte jednoduchšie prenášanie je bicykel vybavený sklápacím pedále. Súčasťou výbavy je tiež zvonček, odrazky a stojan.

+ Nízka cena, zvonček a stojan súčasťou výbavy
Väčšie rozmery v zloženom stave

Tern Link B7

Tern Link B7 recenzie a test

Skladací bicykel Tern Link B7 pochádza z dielne americkej značky, ktorá kládla dôraz najmä na jednoduchosť, použiteľnosť, funkčnosť a nízku hmotnosť. Vďaka tomu je rám skladacieho bicykla vyrobený z pevného, ale napriek tomu ľahkého hliníka a bicykel váži len 12,1 kilogramov. Nosnosť je 105 kilogramov. Pri výrobe bol použitý patentovaný systém magnetov Magnetix 2.0, vďaka ktorému je skladanie bicykla veľmi pohodlné a rýchle (udáva sa do 10 sekúnd). Sedlo aj riadidlá sú výškovo nastaviteľné a bicykel je vybavený sedmikolečkem a prevodníkom pre ľahšiu a pohodlnejšiu jazdu. Je možné k nemu dokúpiť zadný nosič a blatníky, ktoré ale nie sú súčasťou základnej ceny tohto bicykla.

+ Nízka váha, vyššia nosnosť 105 kg, ľahké a rýchle skladanie
Nemá návarok pre pripevnenie predného košíka

DHS Folder 2092

DHS Folder 2092 recenzie a test

Dámsky skladací bicykel DHS Folder 2092 20 je pevný bicykel s oceľovým rámom. Vďaka tomu zaisťuje konštrukcia bicykla pevnosť a odolnosť, má ale celkovo vyššiu hmotnosť. S kompletným príslušenstvom váži 15,1 kg. Nosnosť je maximálne 90 kilogramov. Pedále sú sklopné, vďaka tomu možno bicykel jednoducho zložiť do kompaktného tvaru. Veľkou výhodou tohto bicykla je široká výbava. V cene je zadný nosič, zvonček, blatníky, kryt reťaze, predné a zadné svetlo na batérie, odrazky a stojan pre ľahšie odkladanie bicykla. K nevýhodám možno do istej miery radiť absenciu prevodov, avšak záleží tiež od účelu použitia bicykla.

+ Pevný oceľový rám, široká výbava v cene
Vyššia hmotnosť 15,1 kg, bez prevodov

Tern BYB P8

Tern BYB P8 recenzie a test

Skladačka americkej značky Tern model BYB P8 je až o tridsať percent menšie v zloženom stave než bežne dostupné skladačky iných značiek. BYB je skratka „Bring your bike“ (Zober si svoj bicykel). Bicykel je vybavený osemstupňovou prehadzovačkou a nosičom s malými kolieskami, vďaka tomu je možné za sebou zložené bicykel ťahať podobne ako napríklad cestovný kufor. Bicykel sa tak ľahko prenáša a presúva. Váži 14,3 kg a má nosnosť 105 kg. Základom je pevný hliníkový rám a sedadlo, ktoré je polstrované tak, aby sa zložený bicykel ľahko niesol na ramene. Bicykel je vhodný aj pre vyššie osoby až do výšky 195 centimetrov.

+ Vhodné aj pre vyššie osoby, malé kolieska pre jednoduché prenášanie v zloženom stave
Vyššia cena

Devron 20124

Devron 20124 recenzie a test

Skladací elektrobicykel Devron 20124 s 20 palcovými kolesami má váhu 25 kilogramov a nosnosť až 150 kilogramov vrátane bicykla (120 kg jazdec + príslušenstvo a bicykel). Je osadený motorom s výkonom 250 W, ktorý poskytuje výpomoc až do rýchlosti 25 kilometrov za hodinu. Batéria je schovaná v ráme bicykla, takže neprekáža a ľahko sa nabíja. Z rámu je možné ju jednoducho vybrať a nabíjať mimo bicykel. Aktuálny stav batérie zobrazuje LED displej umiestnený na riadidlách. Na jedno nabitie má skladací elektrobicykel dojazd až 60 kilometrov. Bicykel má sedemstupňovou prehadzovačku pre ľahšiu jazdu. Súčasťou balenia je predné a zadné svetlo, stojan, blatníky a zadný nosič.

+ Dojazd až 60 km na jedno nabitie, displej na riadidlách, nosnosť 120 kg pre jazdcov
Vyššia váha

Dahon Vybe i3

Dahon Vybe i3 recenzie a test

Americký skladací bicykel Dahon výbe i3 má nosnosť 105 kilogramov a váži 12,3 kg. Možno ho zložiť do malého tvaru, ktorý sa ľahko prenáša. Bicykel má trojstupňovou prehadzovačku a je vhodný pre krátke dochádzanie alebo do mesta. Má výškovo nastaviteľné sedlo i riadidlá. Je vhodný pre osoby s výškou 142 a 193 centimetrov. Súčasťou ceny tohto mestského bicykla je tiež nosič s trojitým gumovým popruhom pre ľahké prevážanie drobných predmetov, batohu alebo tašky a osvetlenie. Predné svetlo je riešené formou dynama, zadná je na batérie.

+ Pre osoby až do 193 centimetrov, nízka hmotnosť 12,3 kg, nosič a osvetlenie v cene
Iba trojstupňová prehadzovačka

Devron 16201

Devron 16201 recenzie a test

Ľahký skladací elektrobicykel Devron 16201 má na elektrobicykel veľmi príjemnú váhu 16 kg. Vďaka svojim menším 16 palcovým kolesám ponúkne tiež kompaktné rozmery po zložení. Dojazd 60 km vystačí na niekoľko ciest, pričom batériu následne môžete vybrať z rámu bicykla, kde inak neprekáža, a nabiť. Na dlhších trasách oceníte dlhú sedlovku zaisťujúce vzpriamený posed, alebo plášte Kenda s reflexným pruhom pre vyššiu bezpečnosť.

+ Malý a ľahký skladací elektrobicykel, výkonný zadný pohon
Iba jeden prevod, neuvedená nosnosť

Leader Fox Harlan

Leader Fox Harlan recenzie a test

Elektrobicykel Leader Fox Harlan ponúka nosnosť 120 kg pri váhe 22 kg, čo na elektrobicykel s 20 palcovými kolesami nie je zlé. Bicykel disponuje výkonnou batériou od Panasonic, ktorá je ukrytá na ráme pod sedadlom a ktorá sľubuje dojazd 80 až 120 km. Výhodou je tu oproti predchádzajúcemu modelovému roku tiež rychlo nabíjačka. Ovládanie motora sa vykonáva na LCD displeji, ktorý ďalej ukazuje informácie ako prejdené kilometre, rýchlosť a podobne, s výhodou v dennom a nočnom režime.

+ Výkonný motor, veľký dojazd, nosnosť 120 kg
Vyššia cena

Brompton M6

Brompton M6 recenzie a test

Skladací bicykel Brompton M6 pochádza z Anglicka a veľkou výhodou je, že možno konfiguráciu bicykla prispôsobiť potrebám a požiadavkám človeka, ktorý ho bude používať. Ľahko a pohodlne sa skladá. Vďaka nízkej váhe je ideálna pre jednoduché presuny a prenášanie. Má šesťrýchlostnú prehadzovačku a v základnej konfigurácii nemá žiadne pridané vybavenie. Podľa potrieb človeka k nemu možné dokúpiť blatníky, vybrať výšku sedlovky (štandardná, predĺžená, teleskopická), vybrať typ a farbu sedla a plášte, dokúpiť osvetlenie, obaly, brašne na predný rám a ďalšie doplnky.

+ Možnosti úpravy konfigurácie a dokúpenia vybavenia, nízka hmotnosť
Vyššia cena, základná konfigurácia bez akéhokoľvek vybavenia

Ako vybrať skladací bicykel

Skladacie bicykle sú skvelým dopravným prostriedkom pre posúvanie na krátke trasy, hodí sa na výlety, kde predpokladáte krátky dojazd alebo kombináciu viacerých dopravných prostriedkov vrátane hromadnej dopravy. Ďalej svoje uplatnenie nájdu určite pri každodennom posúvanie po meste.

Účel a využitie

Mestský skladací bicykel pre pohyb v meste, kombinované cesty v MHD apod., by mal byť predovšetkým skladný a po zložení držať. Ideálne je taky keď špinavé časti sú schované vo vnútri balíčka alebo aspoň mimo telo. Typická je tu nízka hmotnosť a veľkosť kolies.

Pokiaľ chcete skladací bicykel na výlety a dovolenku a cieľom obstaranie skladacieho bicykla je, aby sa vošlo do kufra auta (pretože netúžite montovať nosiča na strechu auta), môžete vyberať aj z rozmerovo väčších a ťažších modelov. Takéto bicykle majú väčšie možnosti výberu vybavenia, majú pevnejšie rám a často vyššiu nosnosť.

Skladacie bicykle na športové vyžitie sa ďalej delia na určenie na ceste a do terénu. Skladačky na malých kolesách nie sú do terénu určené, presnejšie majú problém v zložitejšom teréne a pri rýchlej športovej jazde. Pre takéto situácie hľadajte veľkosť kolies nad 20 palcov, zvyčajne 24 či 26 palcov pre cestné skladací bicykel a najlepšie 28 palcov pre skladací horský bicykel.

Zloženie bicykla a rozmery

Najbežnejším typom skladania je zloženie bicykla napoly cez centrálny kĺb. Pri iných modelov je možné skladať samotné bicykle, alebo bicykel akoby stlačiť, podobe, ako sa deje u športových kočíkov. Mali by ste sa tiež zaobísť bez náradia.

Zamerajte sa na počet krokov a ich zložitosť. Súčasné modely zložíte maximálne do pol minúty a samozrejme nacvičenie postupu túto dobu tiež ovplyvní.

V zloženom stave majú skladacie bicykle rozmery okolo 40 × 60 × 80 cm, pričom veľký vplyv majú najmä veľkosti kolies. Konštruktéri skladacích bicyklov preto väčšinou používajú kolesá malých veľkostí (zvyčajne medzi 16 a 20 palcami).

Hmotnosť a nosnosť

Tie najľahšie skladacie bicykle sa pohybujú okolo 11 kilogramov a idú zložiť do veľmi kompaktný velkosti, takže sa ľahko prenáša alebo preváži trebárs aj verejnými dopravnými prostriedkami. Hmotnosť sa spravidla pohybuje medzi 10 a 15 kilogramami.

Nosnosť sa najčastejšie pohybuje okolo 90 – 100 kilogramov, sú aj modely, ktoré majú nosnosť väčší. Skladacie bicykle s nosnosťou okolo 120 kg sú skôr menšinou, takže nebudete mať toľko priestoru na výber.

Komfort a odpruženie skladacieho bicykla

Väčšina skladacích bicyklov je vhodná pre menšie až stredné postavy. Cyklisti meracie viac ako 190 cm môžu mať problém s ohľadom na komfort jazdy. Je vhodné v takýchto prípadoch hľadať pevnejšiu konštrukciu, ideálne bez kĺbu uprostred rámu a s nastaviteľnou výškou sedlovky pre vyššiu posed. Všeobecne sú konštrukcie rôzne, pokiaľ ide o vzdialenosti riadidiel od sedla a pomer výšky sedla a riadidiel.

Odpružené skladacie bicykle sú skôr výnimkou, čo vysvetľuje aj menší počet skladacích horských bicyklov v ponuke. Zabudnúť by ste nemali ani na varianty a počet prevodov, kvalitu sedla či pneumatiky s ohľadom na terén.

Rám (konštrukcia a materiály)

Skladacie bicykle sú vybavené oceľovým, hliníkovým alebo duralovým rámom. Hliník sa používa aj na ráfikoch a ďalších častiach bicykla. Použitie ľahkých materiálov je dôležité ako pre celkovo nižšiu hmotnosť pre prípadné prenášanie, tak pre lepšie a pohodlnejšie jazdný výkon. Väčšina bicyklov má rám z dvoch častí, čo umožňuje zloženie do menších rozmerov. Ak hľadáte bicykel s väčšou odolnosťou, pevnosťou a nosnosťou, je lepšie zvoliť také, ktoré nemá rám skladacie v polovici. Nevýhodou takéhoto bicykla sú väčšie rozmery po zložení.

Vybavenie a funkcie

Niektoré bicykle majú v cene ďalšie príslušenstvo už po zakúpení. Môže sa jednať o nosiče, prípadné košíky na veci na riadidlá, predné aj zadné svetlá, blatníky, kryt reťaze a ďalšie. Tieto komponenty vám ušetrí ďalšie investície do vybavenia na bicykel a zároveň spríjemnia jazdu a používanie.

Na väčšinu skladacích bicyklov nie je možné pripevniť detskú sedačku. Výnimkou sú kolesá anglickej značky Brompton, ktoré sú ale za vyššiu cenu a sú v kombinácii so sedačkou alebo sedadlom pre dieťa vhodné len pre krátke cesty.

Niektoré skladacie bicykle sú vybavené motorom, ktorý je poháňaný batériou. Skladacie elektrobicykle treba nabíjať, sú väčšie a ťažšie, ale môžu vám pomôcť a zjednodušiť jazdu až do rýchlosti 25 kilometrov za hodinu.

Otázky pri výbere bicykla skladačky

Aké sú najlepšie značky skladacích bicyklov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu patrí skladacie bicykle Brompton, Tern, Dahon, Birdy, Author, DHS alebo tiež Leader Fox. Na českom a slovenskom trhu bola predtým populárna Eska a Favorit, tie však vystriedali nové značky a technológie.

Aké sú najľahšie skladacie bicykle?

K najmenším a najľahším skladacím bicyklom patrí nepochybne tá mestská. Mestské skladacie bicykle majú typicky malé kolesá a rýchlo skladacie konštrukciu, vďaka čomu sú veľmi praktické pre pohyb po meste v MHD aj pre ich samotné uloženie.

Sú na trhu aj skladacie elektrobicykle?

Áno sú. Skladacie elektrobicykle sú dynamicky rastúcou kategóriou, je však potrebné vziať do úvahy, že váha takýchto bicyklov je o dosť vyšší a do istej miery tak potláčajú jednu z výhod, ktoré skladacie bicykle všeobecne majú – ľahkú prenosnosť.

Ako sa od seba líšia skladací horský bicykel, a ten do mesta?

Mestská skladačka je predovšetkým malá a ľahká. Skladacie horské bicykle dosahujú veľkosť klasických kolies, a je vhodné pozerať po rozmeroch 24, 26 či 28 palcov, aby bola jazda v teréne bezproblémová. Nejde len o jazdu po lesnej ceste, i športové jazda je s malými kolesami obtiažna.