Vyberáme najlepší šampón proti lupinám

TOP 3 šampóny na lupiny

Vichy Dercos Anti-Dandruff

Nizoral

Ducray Kelual DS

Šampón na mastné lupiny pre ženy s normálnymi až mastnými vlasmi, ktorý účinne reguluje tvorbu mazu a regeneruje narušenú pokožku.Šampón pre ženy aj pre mužov na široké spektrum dermatologických problémov. Teda nielen lupiny, ale aj plesne či seboroickú dermatitídu.Šampón proti lupinám a svrbenie pre mužov i ženy, ktorý patrí medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšie na trhu.

Orientačná Cena
13,50€

Orientačná Cena
9,39 €

Orientačná Cena
13,50€

Lupiny vo vlasoch sú problémom, ktorý môže mať viac príčin a ktorý zasahuje do psychickej pohody i spoločenského života. Cesta, ako sa zbaviť lupín, začína u nájdenie príčiny ich vzniku a typu. Veľakrát stačí len nájsť ten správny šampón proti lupinám dostupný v drogériách aj v lekárňach. Tie sa zvyčajne delia na šampóny na mastné a suché lupiny. Nepodceňujte ani typ vlasov (suché, mastné, normálne) alebo určenie pre mužov a ženy. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie šampóny proti lupinám pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie šampóny proti lupinám (Test 2024)

VzhľadModelTyp vlasovUrčenieĎalšie vlastnostiObjemDostupnosť
Vichy Dercos Anti-Dandruff recenzie a testVichy Dercos Anti-DandruffNormálne až mastnéPre ženyNa mastné lupiny200 ml
Revalid recenzie a testRevalidRiedke a mastnéPre ženy aj mužovPorovnateľne nižšia cena250 ml
Nizoral recenzie a testNizoralVšetky typy vlasovPre ženy aj mužovNa lupiny, seboroickú dermatitídu a iné60 ml
Kérastase Specifique recenzie a testKérastase SpecifiqueSuché a mastné vlasyPre ženyNa suché i mastné lupiny250 ml
Bioderma Nodé DS+ recenzie a testBioderma Nodé DS+Všetky typy vlasovPre ženy aj mužovNa mastné lupiny a seboroickú dermatitídu125 ml
La Roche-Posay Kerium DS recenzie a testLa Roche-Posay Kerium DSVšetky typy vlasovPre ženy aj mužovVhodný na citlivú pokožku125 ml
Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 recenzie a testAlpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3RednúcePre mužovPre rednúce vlasy a vypadávanie vlasov250 ml
L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear recenzie a testL’Oréal Professionnel Expert Instant ClearSuché až mastné vlasyPre ženyNa suché lupiny300 ml
Neutrogena T/Gel Forte recenzie a testNeutrogena T/Gel ForteVšetky typy vlasovPre ženy aj mužovPre suchú a svrbiacu pokožku hlavy125 ml
Ducray Kelual DS recenzie a testDucray Kelual DSVšetky typy vlasovPre ženy aj mužovPre vážne recidivujúce lupiny, začervenanie a svrbenie100 ml
RYOR Hair Care recenzie a testRYOR Hair CareVšetky typy vlasovPre ženy aj mužovNa svrbenie pokožky hlavy200 ml

Zobraziť celú ponuku

Recenzie šampónov proti lupinám

Vichy Dercos Anti-Dandruff

Vichy Dercos Anti-Dandruff recenzie a test

Vichy Dercos Anti-Dandruff je šampón proti lupinám pre ženy s normálnymi až mastnými vlasmi, zameraný na mastné lupiny a pri veľmi svrbivé pokožke. Tú pomáha Vichy Dercos Anti-Dandruff upokojovať a vyrovnávať hodnotu jej pH. Tento šampón účinne reguluje tvorbu mazu a po použití zanecháva vlasy hebké s prirodzeným leskom. V zložení nájdeme okrem iného Cohesyl, ktorý pomáha obnovovať narušenú vlasovú pokožku.

Revalid

Revalid recenzie a test

Šampón proti lupinám Revalid je vhodný ako pre ženy, tak pre mužov. Najmä je určený ľuďom s rednúcimi a mastnými vlasmi. Aplikácia tohto šampónu pomáha odstraňovať už existujúce lupiny a reguluje produkciu mazu, vďaka čomu sa prestanú po nejakej dobe tvoriť lupiny nové. V zložení nájdeme napríklad kyselinu undecylenová z ricínového oleja, ktorá pôsobí na premnožené kvasinky spôsobujúce tvorbu lupín, alebo tiež extrakt zo žihľavy a alantoín na svrbenie pokožky. Výhodou je nižšia cena oproti ostatným produktom.

Nizoral

Nizoral recenzie a test

Nizoral je šampón na lupiny pre ženy aj pre mužov so všetkými typmi vlasov. Jedná sa o šampón vhodný pre riešenie širokého spektra dermatologických problémov od premnoženie kvasiniek (a následnej tvorbe lupín) cez plesne či seboroickú dermatitídu. Okrem vlasov možno použiť aj na ochlpené časti tela. Nevýhodou je jeho vyššia cena, navyše v pomere k objemu balenia.

Kérastase Specifique

Kérastase Specifique recenzie a test

Kérastase Specifique je šampón proti lupinám pre ženy so suchými či mastnými vlasmi a vďaka absencii silikónov je dobre znášanlivý. Má antibakteriálne účinky a je vhodný na boj ako sa suchými, tak s mastnými lupinami a predchádza ich vzniku. Hlavnou aktívnou látkou v tomto šampónu je kyselina salicylová, ktorá pomáha čistiť pokožku hlavy vďaka jej exfoliačný účinkom a zinok. Podľa ohlasov je vysoko účinný a keďže by sa mal striedať s iným šampónom, aj dlhšie vydrží.

Bioderma Nodé DS+

Bioderma Nodé DS+ recenzie a test

Bioderma Nodé DS+ je šampón proti lupinám, konkrétne na mastné a a pokožku hlavy s problematikou seboroickej dermatitídy. Účinne reguluje produkciu nadbytočného mazu a upokojuje podráždenú až svrbiacu pokožku. Ide o jeden z najobľúbenejších prípravkov na lupiny, ktorý však nie je úplne bez chyby. Z ohlasov používateľov zaznieva špecifická vôňa a štiepanie na pokožke sa seboreu (v takom prípade radšej navštívte dermatológa).

La Roche Posay Kerium DS

La Roche-Posay Kerium DS recenzie a test

La Roche Posay Kerium DS je šampón proti lupinám a svrbenie vhodný ako pre ženy, tak pre mužov, ktorý veľmi účinne bojuje s lupinami a predchádza ich návratu. V zložení nájdeme kyselinu salicylovú, LHA exfoliáciu, alebo vitamín PP pre upokojenie svrbivej pokožky. Podľa ohlasov používateľov sa pokožka upokojí a prestane produkovať lupiny už po prvých aplikáciách, navyše príjemne vonia.

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 recenzie a test

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 je šampón proti lupinám pre mužov s rednúcimi vlasmi, ktorý pomáha zbaviť sa lupín (suchých i mastných) a zároveň podporuje rast zdravých vlasov. Je vhodný pri ťažkostiach s vypadávaním vlasov, kedy posilňuje vlasové korienky. V zložení nájdeme kyselinu fumarovú, ktorá eliminuje výskyt lupín.

L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear

L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear recenzie a test

Šampón na suché lupiny L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear je určený pre ženy so suchými až mastnými vlasmi a podľa ohlasov skôr suchou pokožkou. Pomáha hydratovať vysušenú pokožku a odstrániť viditeľné lupiny, vďaka obsahu pyritiónu zinku. Ide skôr o šampón s menšou intenzitou, čo zodpovedá aj určením pre suché lupiny.

Neutrogena T/Gel Forte

Neutrogena T/Gel Forte recenzie a test

Neutrogena T/Gel Forte je šampón proti lupinám a svrbenie vhodný pre mužov aj pre ženy so všetkými typmi vlasov. Aplikácia tohto šampónu pomáha na suchú a svrbiacu pokožku hlavy, dodáva vlasom lesk, jemnosť a uľahčuje ich rozčesávanie. Podľa skúseností užívateľov môže niekomu vadiť, že je neparfumovaný (čo môže byť aj pozitívum) a má ľahko nepríjemné arómu.

Ducray Kelual DS

Ducray Kelual DS recenzie a test

Ducray Kelual DS je šampón proti lupinám vhodný ako pre mužov, tak pre ženy so všetkými typmi vlasov. Pomáha účinne odstraňovať vážne recidivujúce lupiny, ktoré často sprevádza začervenanie a svrbenie vlasovej pokožky. Ducray Kelual DS je vhodný aj ako prípravok pri prejavoch seboroickej dermatitídy a patrí medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšie na trhu.

RYOR Hair Care

RYOR Hair Care recenzie a test

RYOR Hair Care je konopný šampón na lupiny pre ženy aj mužov s normálnymi aj citlivou pokožkou hlavy. Zloženie tohto šampónu pomáha odstraňovať lupiny (hoci na vážnejšie – mastné, to nevyzerá) a pomocou konopného oleja, spolu s rastlinnými a jogurtovými proteíny ďalej upokojuje svrbiacu, začervenanú pokožku a hydratuje.

Ako vybrať šampón na lupiny

Výber šampónu musí začať u hľadanie možné príčiny pre vznik lupín vo vašom prípade a či ide o suché či mastné lupiny. Potom je nutné dôkladne si premyslieť, akú starostlivosť vaše vlasy vyžadujú, alebo ako často si potrebujete vlasy umývať.

Neplatí, že vlasy s lupinami je potrebné umývať každý deň. Obvykle stačí každé dva až tri dni, alebo raz denne v prípade mastiacich sa vlasov. Vlasy tiež oplachujte vlažnou vodou a vyhýbajte sa príliš vysokým teplotám, a to aj pri fénovaní.

Lupiny vo vlasoch

Vznik lupín

Lupiny sú odumreté kožné bunky, ktoré sa odlupujú z dôvodu zápalu kože, a môžu byť ako vo vlasoch, tak fúzoch a obočie. Lupiny sprevádza svrbenie, prípadne začervenanie pokožky a u mastných lupín ešte zvýšené mastenie vlasov. Pri závažnejších komplikáciách je určite vhodné navštíviť dermatológa (zdroj: Mayoclinic).

Vznik lupín je najčastejšie spojený s premnožením kvasiniek rodu Malassezia furfur (okrem nich môže ísť aj o plesne a huby). Tie sa prirodzene nachádza v pokožke a starajú sa o obnovu kože. Ich premnoženie ale spôsobuje zápal a nadmernú obnovu kože, čím vznikajú lupiny.

Ďalšie dôvody vzniku lupín môžu byť:

  • Nevhodná a agresívna vlasová kosmetika
  • Časté farbenie, česanie ostrými hrebene či kefami
  • Fénovanie vlasov horúcim vzduchom stimulujúce mazové žľazy
  • Psychická záťaž a stres
  • Zlá životospráva
  • Ochorenie kože vrátane seboroickej dermatitídy
  • Zdravotné komplikácie spojené so stavom pokožky
  • Obdobie puberty a hormonálne zmeny

Suché a mastné lupiny

Suché lupiny vznikajú napríklad prechodným podráždením pokožky, alebo teplotným šokom a majú podobu bielych, suchých šupiniek, ktoré padajú na ramená. Sprevádzať ich môžu mastiace sa vlasy. Ich zdanlivú výhodu je, že ich vznik väčšinou nie je sprevádzaný nepríjemným svrbením. Za to sú oveľa viditeľnejšie na vašom oblečení a na vlasoch.

Mastné lupiny bývajú väčšie a mastnejšia než suché lupiny, majú skôr žltkastú než bielu farbu a vo vlasoch sa drží (môžu sa vyskytovať aj ako lupiny v obočí a fúzoch). Častejšie je tiež podráždenie a svrbenie. S mastnými lupy sa spája seboroická dermatitída, na ktorú sú vhodné prípravky obsahujúce antimikrobiálne a antimykotické zložky, alebo šampón s výťažkami z konope, ktorá má protizápalové a hojace účinky. V tomto prípade (Seborea) je vhodná konzultácia s odborníkom.

Aký šampón na lupiny vybrať?

  • Šampón na suché lupiny – hydratačný, upokojujúci
  • Šampón na mastné lupiny – obsahujúce zinok, kyselinu salicylovú, látky proti kvasinkám a protizápalové zložky

Typ vlasov a vlasovej pokožky

Ak si nie ste úplne istí tým, aký typ vlasov a vlasovej pokožky máte, poraďte sa s dermatológom, ktorý zároveň môže poradiť aj správnu kôru proti lupinám. Ľudia s mastnými vlasmi by logicky mali vyberať iba prípravky bez mastiacich ingrediencií, ktoré zabraňujú tvorbe prebytočného mazu. Naopak vlastníci suchých vlasov by mali siahnuť po šampónoch s pridanými olejmi, ktoré pomôžu vlasy lepšie premastiť. Ak sú vaše vlasy poškodené, rozstrapkané či dokonca rednú, potom vyberte regeneračný šampón, ktorý okrem obrany proti lupinám bude vašu pokožku vyživovať.

Zloženie a aktívne látky

Ľudia s problémovou pokožkou by sa mali vyhýbať príliš agresívnym prípravkom, ktoré obsahujú látky označované ako SLS či parabény. Nemusíte nutne voliť prírodné šampón proti lupinám, ale vysoký obsah rastlinných extraktov a olejov býva viac prospešný ako prevaha syntetických látok. Pre posilnenie a regenerácia vlasov je vynikajúci tiež obsah kofeínu v šampónoch.

Veľmi účinnou látkou proti lupinám je napríklad kyselina salicylová, ktorá pomáha pokožku tiež exfoliovať. Pyrithion zinočnatý zabraňuje vzniku lupín, disulfid selenia likviduje mikroorganizmy a redukuje lupiny, alebo panthenol, ktorý hydratuje a posilňuje vlasy (často v šampónoch na suché lupiny).

Určenie

Regulácia vzniku vlasového mazu je do veľkej miery riadená v tele hormonálne. Preto občas riešenie otázky, ako na lupiny, spočíva napríklad v zmene hormonálnej antikoncepcie či inom napravenie hormonálnej nerovnováhy. Mužské a ženské hormóny majú iné zloženie a pomery, šampóny na lupiny potom môžu byť špeciálne určené mužom či ženám. Úlohu pri výbere samozrejme tiež hrá parfemácia, ktorá sa u pánskych a dámskych šampónov líšia.

Konzistencia a objem

Najčastejšie narazíte na klasické tekuté šampóny, ktoré sa aplikujú na mokré vlasy. Nájsť však môžete i tzv. tuhé šampóny proti lupinám, ktorý je často na prírodnej báze a ktorá funguje skôr ako také vlasovej mydlo. Väčšina prípravkov sa pohybuje okolo 150-200 ml na jedno balenie.

Otázky pri výbere šampónu proti lupinám

Ako sa zbaviť lupín?

V prvom rade je vhodné sa zamerať na príčinu lupín. Základom je dobrá životospráva, konkrétne potom selén k udržaniu zdravých vlasov, ďalej zinok a vitamín B. Ďalej identifikujte typ lupín a podľa toho zvoľte vhodný šampón, alebo sérum, ktoré pomôžu sa zbavením sa lupín. V niektorých (pokročilých) prípadoch môže ísť o kožné ochorenie, takže je vhodné sa obrátiť na dermatológa.

Čo na mastné lupiny vo vlasoch?

Šampóny na mastné lupiny zvyčajne obsahujú rôzne protizápalové zložky a látky proti kvasinkám. Často ide o selén, zinok, kyselinu salicylovú či ketokonazol. Mastné lupiny sa tiež spája so seboroickú dermatitídou, kde cieľom šampónu je redukovať premnožené kvasinky, nadprodukcii kožného mazu a zároveň uľaviť od svrbenia. Pre správnu liečbu je vhodná konzultácia s dermatológom.

Aký šampón na suché lupiny?

Šampón na suché lupiny by mal mať zloženie pre hydratačné a upokojujúce účinky. V zložení sa typicky objavuje panthenol, provitamín B5, vitamín E, alebo rôzne oleje s hydratačnými vlastnosťami.

Aký prírodný šampón proti lupinám?

Prírodný šampón proti lupinám by mal obsahovať ingrediencie ako aloe vera (pomáha na vysušené vlasy), tea tree (pomáha na svrbenie pokožky hlavy), rozmarín (pre vypadávajúce vlasy), alebo kokosový olej (môže pomôcť na lupiny).