Vyberáme najlepší šampón proti všiam

TOP 3 šampóny na vši

Hedrin Once spray Gel

Capissan Forte

Paranit Radikální šampon

Prípravok na vši a hnidy v podobe spreja, ktorý hubí aj vajíčka, je vhodný aj pre malé deti a stačiť by mala len jedna aplikácia. Mal by tak mať vyššiu účinnosť.Šampón proti všiam vhodný na prevenciu s veľkým obsahom prírodných zložiek, ktoré hubia, odpudzujú vši a zároveň chráni pokožku pred vznikom lupín.Obľúbený šampón na vši pre deti i dospelých, vhodný aj na prevenciu a so všiváčka v balení.

Orientačná Cena
9,00 €

Orientačná Cena
10,27 €

Orientačná Cena
9,84 €

Voš detská je veľmi vytrvalý parazit, s ktorým má priamu skúsenosť veľké množstvo rodičov. Prítomnosť vši v domove predstavuje ťažký problém, pretože voš má tendenciu sa veľmi rýchlo a úspešne usadzovať vo vlasovej pokrývke všetkých členov rodiny. Väčšinou je najúčinnejším prípravkom šampón na vši, ktorý pri správnej aplikácie a starostlivosť (vrátane použitia všiváčka) dokáže otravné parazity z vlasovej pokožky odstrániť. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie šampóny proti všiam pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie prípravky proti všiam (Test 2024)

VzhľadModelAktívne látkyObjemVšiváčikDostupnosť
Hedrin Once spray Gel recenzie a testHedrin Once spray GelDimethicon, Penetrol100 mlÁno
LiQuido Duo Forte recenzie a testLiQuido Duo ForteDimethicon, zmes prírodných silíc200 mlÁno
Capissan Forte recenzie a testCapissan ForteExtrakt z šalvie, orecha kráľovského, tea tree oil200 mlÁno
Elimax recenzie a testElimaxOligodecenový olej, sezamový olej, akrylátový kopolymér100 mlÁno
Paranit Radikální šampon recenzie a testParanit Radikální šamponMinerálny olej100 mlÁno
NYDA Express recenzie a testNYDA ExpressDimeticone, triglyceridy, jojobový vosk50 mlÁno
Bioaquanol kúra proti vším recenzie a testBioaquanol kúra proti všímHyaluronan sodný, silice z eukalyptov, levandule a teatree250 mlÁno
Topvet Pedicap recenzie a testTopvet PedicapZloženie olejov a pomocných látok100 mlÁno
Liquido Radical recenzie a testLiquido RadicalDimethicon, zmes prírodných silíc a olejov125 mlÁno

Zobraziť celú ponuku

TIP: Vyskúšať môžete tiež Kúzelný všiváčik z Argentíny Nit Free Terminator, ktorý má patent na účinné vyčesávanie vší a hníd.

Recenzie šampónov proti všiam

Hedrin Once spray Gel

Hedrin Once spray Gel recenzie a test

Hedrin Once spray gel je gélový sprej na vši a hnidy vhodný ako pre dospelých, tak pre deti od 6 mesiacov a ocenia ho aj alergici alebo osoby trpiace exémy. Hlavnou účinnou látkou tohto prípravku je dimethicon, ktorý hubí vši tým, že im blokuje dýchacie cesty a Penetrol, ktorý preniká do hníd a hubí je tak ešte, ako sa stihnú vyliahnuť. Gél sa aplikuje na suché vlasy a vlasovú pokožku a malo by stačiť len jedno použitie, ktoré možno ale opakovať. Podľa ohlasov ide o účinný prípravok, ktorý je navyše bez zápachu.

LiQuido Duo Forte

LiQuido Duo Forte recenzie a test

LiQuido Duo Forte je šampón proti všiam vhodný aj pre deti s citlivou pokožkou. V balení nájdete okrem samotného šampónu tiež sérum na vlasy a hrebeň na vyčesávanie hníd. Má antibakteriálne zloženie, ktoré pomáha nielen hubiť vši, ale tiež upokojovať podráždenú pokožku. Šampón by mal mať vďaka prírodným siliciam tiež repelentné účinky. Užívateľské hodnotenie je tak pol na pol, každopádne patrí medzi najobľúbenejšie prípravky na vši.

Capissan Forte

Capissan Forte recenzie a test

Hubiaci aj preventívny šampón na vši Capissan Forte je tvorený predovšetkým prírodnými látkami, medzi ktoré patrí napríklad extrakt z šalvie či výťažok z orecha kráľovského, silica mäty alebo tea tree olej. Je tak citlivý k pokožke a vlasom, navyše pekne vonia a vlasy nezanecháva mastné. Okrem hubenie vší pomáha udržiavať zdravú mikroflóru vlasovej pokožky a chráni pred vznikom lupín. Zo skúseností užívateľov zaznieva použitie hlavne na prevenciu pri výskyte vší v škole.

Elimax

Elimax recenzie a test

Šampón proti všiam Elimax má v zložení množstvo prírodných olejov, ktoré hubia vši a preventívne odpudzuje nové vytvorením nevhodného prostredia pre tieto parazity (sťažuje pohyb vo vlasoch, odpudzujúce vôňa, zabránenie vši naklásť vajíčka v ošetrenom mieste). Prípravok sa veľmi ľahko používa vďaka pribalenému aplikátoru a vyčesávacímu hrebeňa a je dobre zmývateľný.

Paranit Radikální šampon

Paranit Radikální šampon recenzie a test

Paranit Radikálny šampón je prípravok na vši vhodný ako pre dospelých, tak pre deti. V zložení tohto šampónu nájdeme minerálne oleje, ktoré pomáhajú účinne hubiť živé vši a zároveň dodajú vlasom sviežosť. Prípravok funguje proti všiam aj preventívne. K šampónu je dodávaný tiež všiváčik na nevyhnutné vyčesávanie hníd.

NYDA Express

NYDA Express recenzie a test

Sprejový prípravok na vši NYDA Express hubí nielen vši, ale aj hnidy a larvy pomocou dvojitého mechanizmu. Stačiť by mala len jedna aplikácia bez potreby opakovaného ošetrenia. Prípravok sa aplikuje na suché vlasy a následne stačí umyť bežným šampónom. Výhodou je možnosť využiť ho počas tehotenstva a dojčenia.

Bioaquanol kúra proti vším

Bioaquanol kúra proti vším recenzie a test

Bioaquanol kúra proti všiam je balíček prípravkov na vši určený pre deti so všetkými typmi vlasovej pokožky. Okrem šampónu na vši tu nájdete tiež balzam a hrebeň, tzv. Všiváčik. V zložení šampónu hrajú hlavnú úlohu prírodné zložky. Najskôr sa nanáša balzam, potom nasleduje vyčesávanie hníd a až potom umytí vlasov šampónom.

Topvet Pedicap

Topvet Pedicap recenzie a test

Topvet Pedicap je prípravok na vši na báze vlasového oleja pre deti zhruba od 3 rokov. Okrem hubenie vší sa tento detský vlasový olej hodí aj na upokojenie podráždenej pokožky, ďalej redukuje produkciu vlasového mazu a celkovo zlepšuje zdravie vlasov. Nanáša sa na suché vlasy, ďalej treba vyčesať dôkladne hnidy a potom vlasy umyť vodou. Procedúru je potreba opakovať približne po 8 dňoch.

Liquido Radical

Liquido Radical recenzie a test

Šampón na vši Liquido Radical je určený pre deti od 3 rokov. Hlavnou účinnou zložkou je zmes prírodných silíc a olejov, vďaka ktorým sú vši ničené a odpudzované. Súčasťou balenia je igelitová čiapka, ktorá sa nasadzuje počas pôsobenia prípravku, a všiváčik pre vyčesanie hníd a lariev. Proces by sa tiež mal opakovať, najneskôr do 7 dní.

Ako vybrať šampón na vši

Kedysi existoval na trhu šampón Ortosan, ktorý bol určený proti všiam, avšak vši sú veľmi prispôsobivé a na mnohé prípravky si vytvorili rezistenciu. Ani účes na krátko dieťa neochráni a môže tak chytiť vši. Odvšivení zvyčajne prebieha opakovane, zhruba 8-10 dní po prvom použití (nájdete v príbalovom letáku). Dôležité je nielen zbaviť sa vší, ale odstrániť aj hnidy, z ktorých sa inak vyliahnu nové vši a proces budete musieť opakovať. K tomu slúži hustý hrebeň na vyčesávanie hníd (všiváčik).

Určenie

Niektoré šampóny sú vhodné len pre dospelých, zatiaľ čo iné možno používať aj u detí. Šampón na vši pre deti by nemal obsahovať žiadne príliš agresívne látky, naopak musí byť citlivý k pokožke. Pred použitím vždy dôkladne preštudujte príbalový leták. Aj keď je šampón určený na použitie u detí, nemusí to nutne znamenať všetky vekové kategórie. Niektoré sú napríklad od 2, 3 rokov a podobne.

Zloženie

Na výber sú v podstate dve skupiny prípravkov na vši:

  • Šampóny a spreje na báze insekticídov – parazitmi hubí ochromením nervovej sústavy.
  • Prípravky na báze silikónových a minerálnych olejov – vši aj hnidy obalí a udusí.

Druhá skupina šampónov na vši je v súčasnej dobe najrozšírenejšia, pretože využíva fyzikálneho mechanizmu, teda sa vši nemôžu brániť a vytvoriť voči nim odolnosť, ako v prípade prvej skupiny. Po použití ale môžu byť mastné vlasy.

Konzistencia

Použiť proti všiam nemusíte iba klasické gélové šampóny. Existujú tiež balzamy, ktorých aplikácia vyžaduje vytvorenie niekoľkohodinového zábalu či oleja a spreje na vši. Niekedy sú šampóny dodávané spolu s týmito ostatnými prípravkami a ich použitie zároveň zvyšuje šanca, že so všetkou efektívne zbavíte.

Najmä v prípade, že u vás šampón zlyhal, nie je na škodu vyskúšať aplikáciu iného typu prípravku. Všeobecne možno ale povedať, že šampóny sú dobre účinné a nanáša sa najľahšie zo všetkých prípravkov proti všiam.

Doplnky v balení (vyčesávacie hrebeň)

Okrem šampónu na vši a hnidy a prípadne aj ďalšieho prípravku na vši nájdete v mnohých baleniach i tzv. všiváčik čiže hrebeň určený na vyčesávanie hníd. Tieto hrebene bývajú veľmi jemné, majú podlhovasté zuby špecificky určené k dôkladnému prečesanie vlasov a zachytenie cudzích telies (v tomto prípade teda vajíčok vší).

Pri použití všiváčka treba myslieť na to, že hnidy sú veľmi priľnavé ku korienkom, a tak je potrebné prečesať každé miesto niekoľkokrát po sebe z rôznych uhlov. Pri odvšivování môžete pre lepší pocit používať rukavice a všiváčik po vyčesávanie dôkladne dezinfikovať.

Správny spôsob aplikácie

Každý šampón proti všiam má pri sebe príbalový leták, kde je detailne popísaná správna aplikácia. Vždy je nutné sa tohto návodu držať pre maximálnu účinnosť, či už používate šampón, olej či iný prípravok.

Väčšinu šampónov stačí len naniesť na mokré vlasy a pokožku hlavy, nechať niekoľko minút pôsobiť, potom napenený šampón zmyť. Procedúra sa opakuje po približne 8 až 10 dňoch.

Spolu s použitím šampónu je dôkladné vyčesanie hníd všiváčikom. Na tie šampón nemusia pôsobiť a z hníd by sa tak vyliahli nové vši, čomu je potrebné zabrániť. Vyčesávacia hrebeň (všiváčik) je často súčasťou balenia.

Otázky pri výbere prípravku na vši a hnidy

Ako spoznať vši?

Spoznať vo vlasoch voš nie je ťažké. Zamerajte sa na hnidy, ktoré sú prvým štádiom. Vyzerajú ako malé (1mm), zvyčajne belavo lesklé, vačky na vlasoch, ktoré nemožno zmyť ani odfúknuť. Ďalej prehliadnite pokožku hlavy, hlavne v oblasti za ušami, vo vlasovej línii nad čelom a v tyle, kde najčastejšie kladú vši svoje vajíčka. Z príznakov možno spomenúť svrbenie pokožky, škrabance na hlave, nepokoj a poruchy spánku.

Čo je všiváčik?

Všiváčik je hustý vyčesávacia hrebeň, ktorý si môžete kúpiť samostatne alebo je súčasťou prípravku na vši. Slúži ako doplňujúci prostriedok pre zbavenie sa vší a hníd. S pomocou všiváčka sa vyčesávajú hnidy, ktoré napríklad šampón proti všiam nemusí zahubiť.

Existuje prevencia proti všiam?

Ako prevencia proti všiam sa odporúča napríklad použitie odpudzujúcich rastlinných silíc rozpustených v oleji, napríklad olej z eukalyptu alebo tea tree olej. Používa sa s bežným šampónom, alebo aplikácií priamo do vlasov. Užívať možno preventívne, ak to umožňujú, priamo šampóny na vši.

Čo je na vši najúčinnejší?

Prípravky na vši zvyčajne obsahujú lepší oleje, ktoré však nemusia vždy zabrať. Najúčinnejšie je predovšetkým kombinovaný proces použitia prípravku, napríklad šampónu proti všiam, spolu s mechanickým vyčesávaním hníd pomocou všiváčka.

Ako sa zbaviť vší a prečo sú tak otravné?

Voš detská je vytrvalý parazit, ktorý sa veľmi rýchlo rozmnožuje. Vši kladú vajíčka, tzv. hnidy v blízkosti vlasových korienkov a po vyliahnutí opakovane sajú krv. Hlavnými prejavy nájazde všetkou na vašu pokožku je svrbenie, ľahká poranenia hlavy (jazvy a chrasty), ale aj narušenie spánku a koncentrácie.

Najčastejšie vši kladú svoje vajíčka v oblasti okolo uší a vlasovej línie v tyle. Tam je teda potrebné sa najprv pozrieť, ak si vaše dieťa sťažuje na svrbenie na hlave. Hnidy majú podobu malých belavých vačkov, ktoré sa na vlasoch ľahko lesknú. Nemusíte sa obávať, že by ste si ich pomýlili s lupinami. Na rozdiel od nich totiž hnidy na hlave urputne drží a je potrebné ich mechanicky odstrániť všiváčka.

Približne po 7 dňoch sa z hníd vyliahnu larvy (nymfy), ktoré sajú krv okamžite po narodení. Preto je veľmi dôležité sa hníd zbaviť, inak sa môže celý problém opakovať neustále dookola. Šampón na vši vám pomôže zabiť vyliahnuté vši, hnidy potom musíte odstrániť vyššie zmienenú mechanickou cestou. Prípravok na vši sa užíva opakovane, minimálne dvakrát s rozostupom niekoľkých dní. Používanie niektorých šampónov proti všiam má aj preventívny účinok.

Voš sa dostane aj do vášho okolia (oblečenie, posteľnú bielizeň, plyšového hračky) a dokáže prežiť približne 24 hodín bez ľudskej krvi. Pri zbavovaní sa vši na to myslite. Odporúča sa vyprať všetky posteľné obliečky, čiapku alebo kontaminované oblečenie.