Vyberáme najlepšie hrnce na indukciu, plyn ai.

TOP 3 sady hrncov

Tescoma Ultima 780610

Tefal Intuition A702SC85

Lamart K16202428

Nerezový riad so silným sendvičovým dnom, ktoré vďaka vychytanému odkladanie pokrievok uľahčí prácu a ušetrí čas.Sada hrncov z nerezové ocele a pokrievky z odolného skla s parnými ventilmi a trojvrstvovým dňom.Sada hrncov na indukciu s keramickým nepriľnavým povrchom, kde pri pečení v rúre oceníte veľký štvorcový hrniec.
+ Trojvrstvové dno, odkladanie pokrievok+ Dostupná kvalita+ Keramický povrch, pečenie v rúre
- Skladnosť hrncov- Nízka teplota pečenia v rúre- Materiál sa nehodí do umývačky

Orientačná Cena
229,00 €

Orientačná Cena
113,00 €

Orientačná Cena
88,10 €

Kvalitné hrnce na varenie sú základom kuchynského vybavenia, pričom sada hrncov má nesporné výhody oproti robení jednotlivých kusov (viac dole v radcovia). Súprava hrncov sa môže líšiť materiálom a vhodnosťou ohrevu, čo platí predovšetkým pre hrnce na indukciu alebo do rúry, počtom kusov aj odlišným zastúpením hrncov, kastrólikov či panvíc a ďalšieho náčinia. Niektoré sady hrncov majú nepriľnavý povrch z nevšedných materiálov ako je granit, prípadne drahšie titán, hoci nerezové hrnce stále patrí medzi najobľúbenejšie vzhľadom na pomer ceny a kvality. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie sady hrncov pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie sady hrncov (Test 2024)

VzhľadModelPočet kusovMateriálUmývanie v umývačkeOdmeriavací stupnicaDruh ohrevuDostupnosť
Tescoma PRESIDENT 780210 recenzie a testTescoma PRESIDENT 78021010NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Kolimax Professional recenzie a testKolimax Professional10NezerÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Tescoma Ultima 780610 recenzie a testTescoma Ultima 78061010NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Tescoma HOME PROFI 725013 recenzie a testTescoma HOME PROFI 72501313NerezÁno-Plynový, elektrický, indukčný
Tefal Intuition A702SC85 recenzie a testTefal Intuition A702SC8510NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
BANQUET 48RW121810DT recenzie a testBANQUET 48RW121810DT10NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Tescoma Presto recenzie a testTescoma Presto11NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Lamart K16202428 recenzie a testLamart K162024288Hlíník, keramikaNie-Plynový, elektrický, indukčný
Tefal E492SA55 Virtuoso recenzie a testTefal E492SA55 Virtuoso10NerezÁnoÁnoPlynový, elektrický, indukčný
Royalty Line RL-ES1014M recenzie a testRoyalty Line RL-ES1014M14Hliník, mramorÁno-Plynový, elektrický, indukčný

Zobraziť celú ponuku

Recenzie sád hrncov

Tescoma PRESIDENT 780210

Tescoma PRESIDENT 780210 recenzie a test

Sada hrncov Tescoma PRESIDENT 780210 je z kvalitnej nerezovej ocele 18/10 a tiež vhodná do umývačky, pričom po vybratí nezostáva zvyšková voda. Univerzálna je možnosť používania na elektrickým, plynovým, indukčným a sklokeramickým sporáka. Ďalšou výhodou je odolné sklo u pokrievok, ktoré majú sploštený dizajn a sú tiež vhodné do umývačky. Výhodou tejto sady je ďalej rajnicu, ktorý je vybavený čadič pokrievkou s veľkými a malými otvormi a praktickú výlevkou, použiteľnú pri zlievaní vody zo zemiakov, alebo pri zlievanie cestovín.

+ Kovová ucha, rajnicu na zlievanie
Čadič pokrievka iba u kastróliku

Kolimax Professional

Kolimax Professional recenzie a test

Sada riadu Kolimax Professional je vyrobená z nerezu a hrnca možno použiť aj na indukciu. Je vhodná pre profesionálne i domáce varenie a dá sa umývať v umývačke. Plusové body získala sada za používanie riadu v rúre do 300 °C vrátane sklenených pokrievok. Dlhšie je vybavená parným ventilom, ktorý zaistí nadmerný odvod pary. Výhodou je tiež akumulačná sendvičové dno pre úsporu energie a poteší aj výroba v Českej republike.

+ Prevedenie hrán hrncov, cena/kvalita
Nič zásadné

Tescoma Ultima 780610

Tescoma Ultima 780610 recenzie a test

Nerezové hrnce s trojvrstvovým dnom Tescoma Ultima 780610 je ideálna sada riadu s vymoženosťami na uľahčenie práce pri varení. Riad je vybavené špeciálnou reguláciou pary, systémom odkladanie pokrievok a cedenie. Výhodou je umývanie riadu v umývačke, ale bez možnosti použitia v rúre. Výhodou je tu merná stupnica, ktorá je umiestnená vo vnútri hrnca. Hrnce možno použiť na indukciu i ďalších varných doskách.

+ Trojvrstvové dno, odkladanie pokrievok
Skladnosť hrncov

Tescoma HOME PROFI 725013

Tescoma HOME PROFI 725013 recenzie a test

Exkluzívna sada nerezových hrncov Tescoma HOME PROFI 725013 ponúkne sadu o 13 kusoch, v ktorej je zahrnutý aj mliekovar s lievikom a niekoho môžu zaujať nepresklené pokrievky. Výhodou je silné sendvičové dno, ktoré zaisťuje rovnomerný ohrev a pôsobí proti pripáleniu. Samozrejmosťou je umývanie v umývačke a ohrev na všetkých druhoch sporákov, vrátane indukcie. Oceniť možno tiež rukoväte, ktoré sú spojené priamo bodovým zvarom, ktorý odizoluje teplo.

+ V sade mliekovar
Vyššia cena

Tefal Intuition A702SC85

Tefal Intuition A702SC85 recenzie a test

Tefal Intuition A702SC85 je sada hrncov na indukciu a ďalšie druhy ohrevov, odolná proti korózii a inému zaobchádzaniu. Nerezový materiál dopĺňa 2,9 mm silné trojvrstvové dno. Poteší možnosť umývania v umývačke a vloženie do rúry bez pokrievky alebo s ňou (v takom prípade len na 180 stupňov). V základnej sade nesmie samozrejme chýbať pokrievka z odolného skla s parnými ventilmi.

+ Dostupná kvalita
Nízka teplota pečenia v rúre

BANQUET 48RW121810DT

BANQUET 48RW121810DT recenzie a test

Sada nerezových hrncov BANQUET 48RW121810DT je vhodná na nenáročné domáce používanie. Sada sa skladá z 10 kusov z čoho sú 4 hrnce a jeden rajnicu plus 5 nerezových pokrievok. Výhodou je umývanie v umývačke a použitie na všetkých druhoch sporákov. Ďalej možno oceniť praktické dierované pokrievka ku zlievanie cestovín a ďalších vecí, alebo rysku na tekutiny.

+ Dierované pokrievka pre zlievanie tekutín
Podľa ohlasov zanecháva malé stopy pri vytiahnutí z umývačky

Tescoma Presto

Tescoma Presto recenzie a test

Indukčná sada nerezových hrncov Tescoma Presto má silné sendvičové dno a ergonomické plastové úchytky, ktoré nepália. Odlišnosťou je tiež prítomnosť hlbokej panvice s priemerom dna 24 cm. Rajnica je vybavený obojstrannou lievikom s pokrievkou s otvormi na zliatie. Pokrievky sú vybavené otvorom pre paru a sú sklonerezové. Ďalšou výhodou je stupnica vnútri hrncov, ktorá uľahčí prácu a čas pri varení. S ohľadom na úchyty nemožno čakať možnosť vloženia do rúry a hrnca nemajú ani vnútorný nepriľnavý povrch (silné dno ale odvádza dobrú prácu aj bez toho).

+ Súčasťou sady je panva (horšie sa ale smaží niektoré jedlá)
Plastové úchytky znemožňujú vloženie do rúry

Lamart K16202428

Lamart K16202428 recenzie a test

Hliníková sada hrncov s nepriľnavým povrchom Lamart K16202428 ponúkne pekný červený dizajn a atraktívnu cenu. Hliníkové hrnce sú vybavené keramickým nepriľnavým povrchom, ktorý podporuje varenie bez tuku a zaisťuje perfektný rozvod tepla. Výhodou je tiež vkladanie do rúry, pre ktoré je tu navyše štvorcový hrniec alebo skôr pekáč s nižšou výškou a pokrievkou. Výhodou je tiež použitie na indukciu.

+ Keramický povrch, pečenie v rúre
Materiál sa nehodí do umývačky

Tefal E492SA55 Virtuoso

Tefal E492SA55 Virtuoso recenzie a test

Nerezová sada hrncov Tefal E492SA55 Virtuoso ponúkne vysoký hrniec s priemerom 22 cm a objemom 6,2 l. Veľkou výhodou je použitie tejto sady v rúre, ktorá môže dosiahnuť u hrnca 250 °C a pri pokrievky 180 °C. Materiál pokrievok je zo skla a riad z brúsenej nerezovej ocele s trojvrstvým dnom. Praktická je mierka vnútri kastróla a ergonomické rukoväte pre komfortnú prácu pri varení.

+ Trojvrstvové dno, použitie v rúre
Vyššia cena

Royalty Line RL-ES1014M

Royalty Line RL-ES1014M recenzie a test

Royalty Line RL-ES1014M je sada hrncov s nepriľnavým mramorovým povrchom a dvoma panvicami s priemerom 24 a 28 cm. Odnímateľná madlá zo silikónu umožňujú vloženie aj do rúry, takže nemusíte robiť kompromis v pohodlí pri varení s potenciálne horúcimi úchytmi. Indukčný riad je možné použiť na všetkých typoch sporákov a možno ho vložiť do umývačky.

+ Nepriľnavý povrch, dve panvy, indukčné
Podľa ohlasov občas zachytenie vody pod úchytky pokrievok

Ako vybrať hrnce

Na výber máte dve možnosti, a to zaobstarať kvalitné hrnce samostatne, alebo ako sadu riadu do kuchyne. Sada hrncov má výhodu v rovnakom type ohrevu, lepšie skladnosti (možno ich vrstviť na seba a zaberajú menej miesta), ďalej majú rovnaké madlá a jednotných vzhľad a v neposlednom rade vyžadujú často jednotnú údržbu (vrátane možnosti umývanie v umývačke). Tiež obstarávacia cena môže byť nižšia ako pri nákupe po kusoch. Jednotlivé hrnce majú výhodu zase v tom, že celú sústavu hrncov prispôsobíte presne svojim požiadavkám.

Pokiaľ chcete dávať hrniec do rúry, postrážte si, aby bol odolný voči vysokým teplotám, a to vrátane rukovätí (plastovej nie sú nikdy vhodné). Niektoré hrnce umožňujú rukoväte odňať.

Podľa druhu ohrevu sa môžu ďalej deliť na:

 • Sady hrncov na indukčnú varnú dosku
 • Hrnce na elektrickú sklokeramickú dosku
 • Hrnce na plynový sporák

Obsah sady riadu

V závislosti od počtu kusov zvyčajne sada hrncov obsahuje:

 • Hrniec – je vyššie ako varianty nižšie, má užší priemer a dve ucha. Priemer hrnca je typicky 10 až 30 cm, objem 2 až 6 litrov.
 • Kastról – má menšiu výšku, širší priemer a vyžaduje väčšiu platničku. Výhodou je rýchle, rovnomerné prehriatie jedla.
 • Rendlík – nižšie hrniec s dlhou rukoväťou a niekedy aj lievikom. Vhodný pre ohrev vody, mlieka či varenie vajec. Objem má okolo 1 litra.
 • Pokrievka – obvykle sú súčasťou sady.
 • Panvica – nízka nádoba s priestranným dnom a dlhou rukoväťou. Je vhodná na smaženie, restovanie a praženie.

Podľa počtu kusov riadu možno ďalej rozlišovať:

 • Malé sady hrncov (do 5 ks) – pre jednotlivcov, malé kuchyne.
 • Základné sady (8 až 10 ks) – základ kuchynského vybavenia, často bez panvy, vhodné nielen pre rodiny.
 • Rozšírené sady (10 až 20 ks) – rôzne veľkosti hrncov, kastrólov, kastrólikov a panvíc, prípadne kuchynského náčinia.

Hrnce na indukciu (indukčný riad)

Hrnce na indukciu majú špeciálnu úpravu (dno obsahujúce magneticky a elektricky vodivé materiály), vďaka ktorej môže fungovať na indukčnej varnej doske. Tá vytvára elektromagnetické pole a umiestnením indukčného riadu začnú vznikať vírivé prúdy, ktoré sa mení na teplo. Teplo pre varenie teda vzniká priamo v dne hrnca.

Pri výbere pozor, aby priemer hrnca prekrýval celú platňu (zónu). Overte si teda, že daná sada hrncov na indukciu odpovedá varnej doske, na ktorú riad kupujete.

Ako spoznať riad na indukciu? Priložte ku dnu hrnca magnet a ak bude držať, môže na indukčnej doske fungovať. Indukčné hrnce a ďalšie riady je tiež opatrené symbolom indukcie.

Kvalitné hrnce na indukciu sa líšia hlavne svojou výrobou, napríklad zaručením pevného spojenia materiálov, a optimálnou hrúbkou dna. Možno ich použiť v rúre, ale aj na plynovom sporáku.

Materiál sady hrncov

Nerezové hrnce

Nerezové riady patrí medzi najpredávanejšie kuchynské zariadenia vďaka pomeru cena/kvalita. Materiál je charakteristický svojou odolnosťou, dlhou životnosťou, ale o niečo vyššou spotrebou energie. Hlavným faktorom, na čo si dať pozor pri výbere nerezové sady hrncov je hrúbka sendvičového dna. To rozmiestňuje teplo rovnomerne v nádobe, udržuje teplo aj po odstavení od zdroja, predchádza napaľovanie a zbytočnému čistenie pomocou piesku a drôtenky. Celonerezové hrnca možno použiť aj v rúre do 240 °C. Pozor si dajte aj na kvalitu nerezovej ocele značenú číslom napríklad 18/12 (vyššie číslo, lepšia oceľ).

Smaltované hrnce

Smaltované hrnce sa vyrába z tenkého oceľového plechu pokrytého minerálne vrstvou. Smaltový riad je obľúbený vďaka atraktívnemu vzhľadu a prevažnej nízke ceny. Veľmi dôležité pri smaltovaných hrncov je dávať si pozor na pády na zem, či nechcené nárazy, pri ktorých by sa mohol oprýsknout. Smaltované hrnce by sa nemali chladiť studenou vodou hneď pri dovarení, hrozí totiž popraskaniu povrchu. V neposlednom rade je tu tenké dno, ktoré môže viesť k napaľovanie a medzi nešváry patria tiež odlupovanie častí smaltu v hrnci. Nevýhodou je aj dlhšia nahrievania.

Liatinové hrnce

Liatina je pevná a rovnomerne rozvádza teplo, vďaka čomu ju majú kuchári v obľube pre vyprážanie pri vysokej teplote a rovnomerné pečenie. Liatina je magnetická, takže funguje na indukciu, ale možno využiť aj na plynové horáky. Vo väčšine prípadov majú liatinové hrnce nižšiu obstarávaciu cenu a v zásade sa nepripaľujú ani pri vysokej teplote. Pred prvým použitím je potrebné ju vypáliť. Pri dlhodobom používaní vytvoria olejovú nepriľnavou vrstvu, takže pri varení môžete obmedziť olej/tuk, alebo variť aj bez neho. Oproti nerezovému hrnci je však o dosť ťažšia.

Keramické hrnce

Hrnce osadené nepriľnavým keramickým povrchom umožňujú variť, vyprážať i piecť takmer bez tuku. Keramika je odolná voči vysokým teplotám a riad je možné použiť aj do rúry a prípadne na indukciu (pokiaľ má dodatočnú úpravu). Keramický povrch je citlivý na poškriabanie, takže sa vyhnite kovovým nástrojom.

Titánové hrnce

Titánový povrch hrnca má nepriľnavé vlastnosti, takže umožňuje variť úplne bez tuku a oleja, nezanecháva pachy jedla, ľahko sa udržuje, je veľmi odolný a nedeformuje sa ani vysokými teplotami napríklad v rúre. Titánový riad sa rýchlo a rovnomerne zahrieva a dlho udrží teplo, takže šetrí energiu. Nevýhodou je vysoká cena, ktorá však môže byť kompenzovaná vysokou životnosťou.

Medené hrnce

Meď rýchlo reaguje na zmenu teploty, čo profesionálna gastronómia veľmi ocenia a varenie je tiež rýchle a úsporné. Medené hrnce však nemôžete vložiť do umývačky a vyžaduje starostlivejšie údržbu. Obstarávacia cena je navyše pomerne vysoká.

Sklenené hrnce

Sklenené hrnce sú vyrábané z borosilikátového a borokremičitého skla, ktoré má vysokú tepelnú odolnosť (300 až 500 °C). Výhodou je vzhľad, ale aj praktické vlastnosti, ako zdravotná nezávadnosť, kedy nehrozí uvoľňovanie látok ako u iných materiálov. Pozor si musíte dať na nárazy i rýchle ochladenie, keď hrozí, že praskne. Priehľadnosť sa hodí napríklad pri pečení mäsa, zapekanie zemiakov či cestovín.

Granitový riad

Čo je granitový povrch? Granit je žula, takže je povrch veľmi tvrdý a odolný proti zničeniu, ale aj prírodné a zdravotne nezávadný. Granitové hrnce a ďalší riad, typicky panva, majú nepriľnavý povrch zo všetkých strán, takže môžete variť bez tuku. Masívne prevedenie takisto predchádza deformácii dna. Okrem granitového povrchu môžete nájsť tiež kamenný, mramorový a podobne.

Funkcie a doplnky

Sady hrncov ponúkajú často aj praktické doplnky a funkcie, napríklad:

 • Odmeriavací stupnica – niektoré hrnca ju majú na vnútornej strane.
 • Držiaky pokrievok na úchytoch nádob – hodia sa pri miešaní alebo pridávaní surovín.
 • Odnímateľná rukoväť – hodí sa pri pečení v rúre či uskladnenie.
 • Pokrievka na cedenie – špeciálna pokrievka umožňujúce scedení vody.
 • Thermo-Spot – indikátor teploty informujúci o nahriatie, často na stredu dna hrnca či panvice.

Otázky pri výbere sady riadu

Aké hrnce na indukciu?

Hrnce na indukciu musí mať magneticky vodivé dno, aby fungovali v súlade s technológiou indukčné varné dosky. Ak sú vaše hrnce alebo panvice použiteľné pre indukciu zistíte jednoducho priložením magnetu k dnu nádoby (ak tam drží, je riad použiteľný). Sada hrncov na indukciu je takisto označená symbolom indukcie.

Aké sú najlepšie hrnce na plynový sporák?

Hrnce na plynový sporák možno použiť z rôznych materiálov. Len u varného skla sa odporúčajú špeciálne platničky. Pre plynové sporáky sú tiež nevhodné plastové držiaky.

Aké hrnce s nepriľnavým povrchom?

Hrnce s nepriľnavým povrchom majú typicky špeciálnu povrchovú úpravu, ako je teflón, keramika, alebo tiež granit a mramor. Ďalšie prirodzene nepriľnavé materiály sú potrebné liatina alebo titán. Pozornosť venujte tiež dnu hrnca, viď ďalšia otázka.

Prečo nerezové hrnce s dvojitým dnom?

Nerezové hrnce s dvojitým až trojitým sendvičovým dnom sú odolnejšie, lepšie vedú teplo v hrnci a zabraňujú pripálenia.

Aké značky sú známe pre kvalitné hrnce na varenie?

Kvalitné hrnce má Tescoma, Tefal, Delimano, Kolimax, Banquet, Lamart, alebo tiež Berghoff, Royalty Line, Mauviel, Metalac, Paderno, Blauman, PGX a ďalšie.