Vyberáme najlepší ručný vysávač

Malý vysávač do ruky sa uplatní ako v domácnosti (kuchyne, byt) na drobné smeti a neporiadok, tak ako ručný vysávač do auta, vďaka jeho mini rozmerom. Oproti tyčovým vysávačom prevažujú ručné aku vysávače nad tými do siete (zásuvky), takže k prevádzke postačí dobitá batérie. S ručným vysávačom zvládnete suché i mokré vysávanie a najvyššej účinnosti dosiahnete prirodzene na tvrdej podlahe. Niektoré modely sú tiež vybavené kefou a poradí si aj s kobercom a iným textilným povrchom. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie ručné vysávače pre rok 2021, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie ručné vysávače (Test 2021)

Recenzie ručných vysávačov

ETA Carsha 1424 90000

ETA Carsha 1424 90000 recenzie a test

Tichý a malý ručný vysávač ETA Carsha pre suché vysávanie disponuje v celku silným sacím výkonom, ktorý by si mal poradiť aj so zvieracími chlpmi na koberci. Prevádzková výdrž vysávača je 20 minút a dobíja sa približne 12 h cez sieťový adaptér. Vďaka cyklónovému systému a HEPA filtru je vhodný aj pre alergikov alebo citlivé osoby na prach. Bezvreckový vysávač, respektíve nádobku, potom stačí len vyklepať. Ergonomické držadlo uľahčuje manipulácia a skladnosť zaisťuje nástenný držiak. V príslušenstve má tento vysávač štrbinovú hubicu a kefka sa štetinkami, vhodný na citlivý upratovanie múrov alebo obrazov.

Pre – Sací výkon, HEPA filter, prevádzková výdrž
Proti – Pre extra výkon by sa hodil turbokefa

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux Rapido ZB5112E

Electrolux Rapido ZB5112E recenzie a testBezvreckový ručný vysávač Electrolux Rapido ZB5112E zrovna neoslní svoju prevádzkovú výdržou, na druhú stranu je pomerne ľahký a zaujímavá je tiež jeho výbava, napríklad integrovaná štrbinová hubica Easy Reach. Cyklónový systém zaistí menšie zanášanie filtra vďaka cyklonické separáciu (víri prachové častice a zaisťuje ich uskladnenie v prachovej nádobke). Bohužiaľ nemá HEPA filter. Ľahšiu manipuláciu zaisťujú kolieska Soft Steer, vďaka ktorým nemusíte držať vysávač neustále v ruke, a pritom nepoškriabete povrch. Na dobíjanie je tu stojanček, ktorý možno tiež upevniť na stenu.

Pre – Manipulácia, skladnosť dobíjacia stanica
Proti – Chýba HEPA filter, krátka výdrž

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch BKS4043

Bosch BKS4043 recenzie a testBosch BKS4043 zvládne suché i mokré vysávanie, takže sa hodí aj do kuchyne, a súčasne patrí k najobľúbenejším ručným aku vysávačom. Je ľahký a v prevádzke vydrží zhruba 15 minút. Dobitie možno vykonať v stolnej alebo nástenné nabíjačke. V rámci suchého vysávania (prach, pevné nečistoty) má kapacitu 0,3 litra, u mokrého (tekutiny) 40 ml. Na mokré vysávanie disponuje špeciálnou hubicou pre vysávanie tekutín, na suchej má 2 nástavce (hubica na škáry a štetec na nábytok). Okrem kuchyne vysaje neporiadok aj na kobercoch a sedačkách.

Pre – Suché a mokré vysávanie, prevádzková výdrž
Proti – Nabíjací stojan neumožňuje skladovanie príslušenstvo

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux Rapido ZB6106WDT

Electrolux Rapido ZB6106WDT recenzie a testTiež Electrolux Rapido ZB6106WDT je ručný vysávač na suché i mokré vysávanie, pričom ponúka zaujímavé vlastnosti. Jednou z nich je lítiová batéria TurboPower, ktorú tento aku vysávač používa, a ktorá sa dobije už za 4 h. Ďalšia je dvojstupňová nastaviteľná rýchlosť. Opäť tu nájdeme cyklónovou jednotku starajúci sa o filtráciu a ďalej vodné odlučovač na mokré vysávanie. Štrbinová hubica a stierka na tekutiny sú integrované.

Pre – Rýchlo nabíjateľná lítiová batéria, suché i mokré vysávanie
Proti – Prachový filter a jeho údržba

ZOBRAZIŤ PONUKU

Bosch PAS 18 LI

Bosch PAS 18 LI recenzie a testBosch PAS 18 LI sa radí k ručným vysávačom pre náročných užívateľov a kutilov. Robustné telo skrýva dostatočnú kapacitu na nečistoty (1 liter), v prevádzke vydrží 20 minút a lítiový akumulátor navyše umožňuje samovoľné vybíjanie. Na suché vysávanie poskytne dostatok príslušenstva, medzi ktorým nájdete predlžovaciu trubicu a podlahový nástavec, dlhú štrbinovú hubicu alebo kefovú trysku. Manipulácia s vysávačom je jednoduchá, ako vďaka jeho nízkej hmotnosti, tak mäkké rukoväte Softgrip. Celkovo ide o výkonné náradie ako domáci spotrebič.

Pre – Sací výkon, kapacita nádoby, príslušenstvo
Proti – Samostatné nabíjanie batérie, hluk

ZOBRAZIŤ PONUKU

ETA Verto 2442 90000

ETA Verto 2442 90000 recenzie a testAkumulátorový vysávač ETA Vertu 2442 90000 si poradí ako so suchým, tak mokrým vysávaním, pre ktoré má nadštandardné kapacitu nádoby (120 ml). Na prvý pohľad zaujímavý domáci vysávač do ruky trochu kazí NiMH akumulátor, ktorý sa dlhšie nabíja. O hygienický upratovanie sa postará HEPA filter s cyklónovou jednotkou. Tiež hlučnosť vysávača je povzbudzujúce a v domácom prostredí užitočná. Príslušenstvo obsahuje štrbinovú hubicu (možno s ňou vysať radiátory alebo za skriňami), kefka sa štetinkami a gumovou stierku na vodu.

Pre – Objemná nádoba na tekutiny, tichý
Proti – NiMH akumulátor

ZOBRAZIŤ PONUKU

Concept VP-1000 Cosmic

Concept VP-1000 Cosmic recenzie a testRučný vysávač do siete Concept VP-1000 Cosmic poteší tých, ktorí hľadajú u ručného vysávača vyšší sací výkon, ktorý klasický akumulátorový poskytnúť nemôže. Musíte sa zmieriť s horšou mobilitou, ktorú limituje pripojovací kábel s akčným rádiom 8 metrov. K výhodám, ktorý tento sieťový vysávač má, možno zaradiť funkciu nafukovanie (typicky bazéna) a vyfúkavanie (napr. lístie). Ďalej objemnú nádobu na prach a umývateľný HEPA filter. Horšie stránkou vysávača je jeho hmotnosť, ktorú možno kompenzovať strmeňom a zavesením na rameno.

Pre – Nafukovanie a vyfúkavanie, príslušenstvo
Proti – Hmotnosť a hlučnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenzie a testK základným vysávačom do ruky možno zaradiť model Rowenta Extenso, ktorý je veľmi ľahký (1,17 kg) teda aj ľahko ovládateľný a vhodný na drobné smeti. Funkcia ani veľkú výbavu nemá, čomu sa nemožno čudovať aj vzhľadom na to, že patrí medzi najlacnejšie vysávača. Skromná nádoba na prach podporuje len suché vysávanie a v prevádzke vydrží 10 minút. Obyčajný filter nepoteší alergikov, ale v kontexte jeho využitie nejde o zásadný problém. Z výbavy možno spomenúť integrovanú teleskopickú štrbinovú hubicu.

Pre – Cena / výkon, hmotnosť a manipulácia
Proti – Dobra prevádzky

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenzie a testDo nízkej cenovej hladiny ručných vysávačov možno zaradiť tiež Hyundai HVC 101. Aj cez svoju nízku cenu ponúka ako suché, tak mokré vysávanie a celkom dobrú prevádzkovú výdrž (15 minút). Vysávač je veľmi ľahký, váži necelý kilogram, bohužiaľ musel súhlasiť ku kompromisu v objeme nádoby. Pozitívne možno hodnotiť aj hlučnosť (74 dB). Vybavenie je len základná a obsahuje štrbinovú hubicu spolu s nástavcom na vysávanie vody.

Pre – Cena / výkon, mokré i suché vysávanie, hmotnosť
Proti – Objem nádoby

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hoover JAZZ SM156DPN4 01

Hoover JAZZ SM156DPN4 01 recenzie a testBatériový vysávač Hoover JAZZ umožňuje regulovať sací výkon v troch úrovniach a k tomu ponúka slušnú prevádzková výdrž okolo 18 minút. Nádoba na prach má objem 0,5 litra a pre domáce využitie úplne dostačuje. Vo výbave nájdete držiak na stenu, gumovú príklopku sacia hubica, štrbinovú hubicu (tá je integrovaná) a prachový kefa. Celý dojem kazia trochu väčšia váha (1,6 kg).

Pre – Sací výkon v 3 úrovniach, výdrž batérie
Proti – Pomalé dobíjanie (NiMH akumulátor)

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať ručný vysávač

Na otázku, aký ručný vysávač kúpiť je odpoveď do veľkej časti v zamýšľanom spôsobe použitia. Kuchynský (vodné) vysávač bude musieť podporovať mokré vysávanie, pre domáce využitie postačí základný malý vysávač a na záhradu alebo do auta sa hodí vysávač so silným sacím výkonom.

Sieťový alebo batériový?

Ručné aku vysávače tvoria veľkú časť ponuky, takže väčšiu pozornosť je vhodné venovať typu akumulátora v prístroji. Rozdelenie je na ručné vysávače s lítiovým akumulátorom a nikel-metal hydridovým akumulátorom. Väčšej obľube sa tešia lítiové batérie, a to z dôvodu rýchlejšie nabíjanie či absencia pamäťového efektu.

Mokré a suché vysávanie

V kuchýň sa môže hodiť malý vysávač, s ktorým by ste upratali tekutý neporiadok. Musí na to byť však stavaný. Ručné vysávače na mokré vysávanie sa líšia napríklad v kapacite nádoby na tekutiny. Taktiež je nutné počítať s vyššou cenou za taký kombinovaný prístroj.

Príslušenstvo

Do kuchyne a na základné domáce upratovanie omrviniek po raňajkách si vystačíte aj s integrovanými nástavcami. Naopak pre sofistikovanejšie upratovanie sa hodí predĺžená trubica a podlahová hubica. Základ výbavy tvorí štrbinová trubice pre horšie prístupné miesta a stierkový nástavec pre mokré vysávanie, doplnený o nabíjaciu stanicu, často aj závesnú na stenu pre lepšie skladnosť.