Vyberáme najlepší ručný vysávač

TOP 3 ručné vysávače

ETA Verto 5442

Raycop RS PRO UV+

Bosch GAS 18V-1 Professional

Ručný vysávač na mokré aj suché vysávanie s veľmi dobrým pomerom cena výkon. Má HEPA filter, výkonný akumulátor aj niekoľko kusov príslušenstva v cene.Ručný vysávač s UV lampou a teplovzdušnou sterilizáciou dokáže eliminovať roztoče, alergény, vírusy a ďalšie, čo oceňujú hlavne alergici.Výkonný ručný vysávač do auta, dielne aj domácnosti. Je kompatibilný s Bosch akumulátormi, má skvelý sací výkon a dodávaný je s praktickým príslušenstvom.
+ Suché aj mokré vysávanie, dobrý sací výkon, HEPA filtrácia+ Ručný antibakteriálny vysávač, patentovaná technológia RayClean, skvelá účinnosť+ Vymeniteľný univerzálny akumulátor, veľmi výkonný, praktické príslušenstvo v cene
- Nič zásadného- Adekvátne vyššia cena- Väčšinou dodávaný bez akumulátora

Orientační Cena
51,45 €

Orientační Cena
280,00 €

Orientační Cena
72,90 €

Ručný vysávač nájde využitie nielen v domácnosti, ale aj pri upratovaní vášho auta alebo garáže. Ručný vysávač do zásuvky je síce obmedzený káblom, máva za to vyšší výkon. Batériový vysávač zase vyniká svojou mobilitou. Najvýkonnejší ručný vysávač zvládne upratovať až pol hodiny na jedno nabitie. Ručný vysávač na chlpy nesmie chýbať v domácnosti milovníkov maznáčikov. Ručný vysávač na mokré aj suché vysávanie je univerzálnym prístrojom a poradí si s rozliatu tekutinou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie ručné vysávače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na tyčové vysávače.

Najlepšie ručné vysávače (Test 2024)

VzhľadModelVysávanieNapájanieBatérieNabíjanie/prevádzkaZberná nádobaDostupnosť
ETA Verto 5442 recenzie a testETA Verto 5442Suché, mokréAkuLi-ion 14,4 V5 h/20 min0,5 l
Raycop RS PRO UV+ recenzie a testRaycop RS PRO UV+SuchéSieťové--0,2 l
SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 recenzie a testSILVERCREST SAS 7.4 LI B3Suché, mokréAkuLi-ion 7,4 V5 h/20 min0,4 l
Concept VP4380 Real Force recenzie a testConcept VP4380 Real ForceSuchéAkuLi-ion 18,5 V4 h/35 min0,45 l
Rowenta AC 4769 recenzie a testRowenta AC 4769SuchéAkuNiMh 7,2 V-/16 min0,35 l
Orava VY 222 recenzie a testOrava VY 222SuchéSieťové--1 l

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie ručné vysávače do auta (Test 2024)

VzhľadModelVysávanieNapájanieBatérieNabíjanie/prevádzkaZberná nádobaDostupnosť
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenzie a testXiaomi Mi Vacuum Cleaner MiniSuchéAkuLi-ion 10,8 V-/30 min0,1 l
Black&Decker NVB12AVA recenzie a testBlack&Decker NVB12AVASuchéSieťové 12 V--0,37 l
Bosch GAS 18V-1 Professional recenzie a testBosch GAS 18V-1 ProfessionalSuchéAkuLi-ion 18 V-/28 min0,7 l

Zobraziť celú ponuku

Recenzie ručných vysávačov

ETA Verto 5442

ETA Verto 5442 recenzie a test

Ručný vysávač ETA Verto 5442 je napájaný akumulátorom s napätím 14,4 V, vďaka ktorému má veľmi dobrý sací výkon. S nabitým Li-Ion akumulátorom zvládne vysávať až 20 minút a nabíja sa 5 hodín. Účinne vysáva nečistoty na pevných podlahách, koberce ale aj rozliate tekutiny. Z recenzií spotrebiteľov ďalej zaznieva, že je vhodný aj ako ručný vysávač na chlpy. Má HEPA filter, svetelnú signalizáciu a nádobku na 500 ml prachu / 120 ml tekutín. V príslušenstve nájdete nabíjací stojan a celkom tri ďalšie nástavce na vysávanie rôznych plôch.

+ Suché aj mokré vysávanie, dobrý sací výkon, HEPA filtrácia
Nič zásadného

Raycop RS PRO UV+

Raycop RS PRO UV+ recenzie a test

Ručný vysávač na matrac Raycop RS PRO UV+ je ideálny aj na lôžkoviny, vankúše, sedačky a podobné veci. Je značne unikátny a za jeho navrhnutím stojí lekár imunológie Michael Lee, ktorého cieľom bolo urobiť domov zdravším hlavne pre alergikov. Vysávač je veľmi účinný, bezchemickou cestou odstraňuje alergény, vírusy, baktérie a roztoče. Vybavený je UVC dezinfekčnou lampou a suchou teplovzdušnou sterilizáciou Steamless Heat. Nechýba ani dokonalá HEPA filtrácia alebo pulzná kefa UltraPulse. Recenzie aj skúsenosti spotrebiteľov sú len pozitívne a zhodujú sa, že jeho účinnosť je výborná.

+ Ručný antibakteriálny vysávač, patentovaná technológia RayClean, skvelá účinnosť
Adekvátne vyššia cena

SILVERCREST SAS 7.4 LI B3

SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 recenzie a test

Ručný aku vysávač SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 je celkom priemerný batériový vysávač, ktorý predáva Lidl. Sacou silou síce nepatrí k najlepším, ale vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu je jeho výkon adekvátny. Zvláda vysávať ako prach a bežné nečistoty, tak vodu. Kapacita zásobníka je v prípade suchého vysávania 0,4 la pre vodu 150 ml. Akumulátor Li-Ion má nízku úroveň samovybíjania, do plna sa nabije za 5 hodín a vysávať naň je možné nepretržite 20 minút. V príslušenstve nájdeme špeciálnu hubicu na škáry, hubicu na mokré vysávanie a tiež nabíjaciu stanicu, ktorú je možné primontovať na stenu.

+ Lacný ručný vysávač, suché aj mokré vysávanie, možnosť nabíjacej stanice na stenu
V príslušenstve nemá hubicu s kefkou

Concept VP4380 Real Force

Concept VP4380 Real Force recenzie a test

Ručný vysávač s rotačnou kefou Concept VP4380 Real Force má aj podľa skúseností a recenzií výborný sací výkon, ktorý mnohí pripodobňujú k výkonu klasického vysávača. Vďaka prítomnosti PET rotačnej kefy je ideálny aj ako ručný vysávač na psie a mačacie chlpy a skúsenosti opäť potvrdzujú, že ich vysáva spoľahlivo. Veľký akumulátor zaistí chod až 35 minút a rýchle je aj jeho nabitie za 4 hodiny. Napriek priaznivej cene výrobca nešetril ani na ďalšom príslušenstve, obsahuje totiž nástavec s kefkou, tri veľkosti štrbinových hubíc a stojan pre vysávač.

+ V príslušenstve rotačná kefa, nadpriemerne vysoký výkon, LED diódové prisvietenie
Len suché vysávanie

Rowenta AC 4769

Rowenta AC 4769 recenzie a test

Ručný akumulátorový vysávač Rowenta AC 4769 má veľmi ľahkú obsluhu a tiež sa ľahko čistí, čo potvrdzujú spotrebitelia vo svojich recenziách. Podľa mnohých je aj jeho prevádzka tichá a má dostatočný sací výkon. Výrobca k nemu dodáva iba jeden nástavec, a to kefu na čalúnenie. Súčasťou je však aj praktický stojan, v ktorom sa vysávač aj nabíja. Veľkou výhodou je garancia výrobcu opraviteľnosti po dobu 10 rokov, nemusíte sa preto obávať konca záruky a prípadného fatálneho poškodenia. Výrobca použil akumulátor typu NiMh, v ktorého dôsledku vydrží pracovať na jedno nabitie kratších 16 minút a údajne sa aj dlhšie nabíja, konkrétnu hodnotu však výrobca nezmieňuje.

+ Jednoduchá obsluha aj prevádzka, garancia opraviteľnosti 10 rokov, nízka hlučnosť
Horšia zabudovaná batéria

Orava VY 222

Orava VY 222 recenzie a test

Ručný vysávač do siete Orava VY 222 je ako jeden z mála napájaný z elektrickej zásuvky káblom, vďaka čomu má neobmedzenú dobu používania a pochopiteľne sa nemusí ani nabíjať. Kábel je s dĺžkou 4,8 metrov dostatočne dlhý a pri bežnom upratovaní nijako neobmedzuje. Vďaka príkonu 250 W má dobrý sací výkon a určený je iba na suché vysávanie. Poteší jeho väčší zásobník na prach s objemom 1 liter, nižšia hmotnosť a tiež hlučnosť. Oproti väčšine nájdete v príslušenstve dve predlžovacie trubice, a niekoľko ďalších hubíc vrátane nástavca s kefou. Dá sa používať aj ako vysávač 2v1, čo je jeho veľkou prednosťou.

+ Ručný vysávač do zásuvky, dobrý výkon, dostatočne dlhý napájací kábel
Nedisponuje odkladacím stojanom

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenzie a test

Príručný vysávač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini je, ako názov napovedá, skutočne mini vysávač. Jeho rozmery sú iba cca 26 x 5 centimetrov a hmotnosť len 0,5 kg. Napriek rozmerom je podľa skúseností a recenzií veľmi účinný a jeho sací výkon je dobrý, ideálny je ako ručný vysávač do auta, karavanu alebo kamkoľvek, kde je málo miesta. Maximálny sací výkon uvádza výrobca 30 AW, kapacita batérie je 2000 mAh a na jedno nabitie zvládne vysávať až 30 minút, doba nabíjania sa neuvádza. Ako jeden z mála sa dobíja USB konektorom typu C, nabíjačka by mala byť súčasťou balenia a vzhľadom na mini rozmery je nutné počítať s menšou nádobkou na prach s objemom len 0,1 litra.

+ Malý vysávač do ruky, ideálny do auta alebo karavanu, HEPA filter a ďalšie nástavce
Menšia zberná nádoba

Black&Decker NVB12AVA

Black&Decker NVB12AVA recenzie a test

Ručný vysávač do auta Black&Decker NVB12AVA je ako jeden z mála napájaný z automobilovej zásuvky na 12 V (z autozapaľovača). Vďaka tomu má možnosť vysávania po neobmedzenú dobu a pohodlne sa s ním dostane po celom interiéri vozidla, pretože má 5 m dlhý napájací kábel. Má nízku hmotnosť, kompaktné rozmery a na spôsob napájania aj dobrý sací výkon (8,8 AW), hoci je v porovnaní napríklad s aku vysávačmi menší. Poteší aj jeho väčší zásobník na prach s objemom 370 ml a bohaté príslušenstvo, v ktorom nájdete flexibilnú hadicu, kefové nástavce a tiež zúžený nástavec do štrbín.

+ Napájanie z 12 V autozásuvky, veľký počet nástavcov, dlhý napájací sieťový kábel
Len priemerný sací výkon

Bosch GAS 18V-1 Professional

Bosch GAS 18V-1 Professional recenzie a test

Malý a výkonný ručný vysávač Bosch GAS 18V-1 Professional má podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov veľmi dobrý sací výkon. Podľa výrobcu činí sací podtlak 6 kPa a maximálny prietok vzduchu turbínou je 10 litrov za sekundu. Väčšinou je vysávač dodávaný bez akumulátora, ktorý je možné použiť z iného Bosch náradia alebo je nutné ho dokúpiť. Výdrž sa udáva 7 minút na 1 Ah, čo pri 18 V akumulátore so 4 Ah znamená prevádzku až 28 minút. Jeho súčasťou je však vždy praktické a kvalitné príslušenstvo, ako je flexibilná predlžovacia hubica, škárová hubica, podlahová hubica a dve sacie trubice.

+ Vymeniteľný univerzálny akumulátor, veľmi výkonný, praktické príslušenstvo v cene
Väčšinou dodávaný bez akumulátora

Skúsenosti a diskusie

Skúsenosti s ručnými vysávačmi sa rôznia podľa toho, k akému konkrétnemu modelu patrí. Na trhu sú k dispozícii ako lacné a málo výkonné vysávače, tak drahšie a výkonnejšie. Niektoré majú obdobný výkon ako klasické podlahové vysávače a nemusia byť iba napájané zo siete. Skúsenosti sú však väčšinou pozitívne, čo svedčí o tom, že spotrebitelia sú si vedomí, akých technických špecifík ručný vysávač kupujú.

Diskusie k ručným vysávačom sa často stáčajú na výkon. Spotrebiteľmi sú vznášané otázky, či je konkrétny vysávač vhodný na vysávanie kobercov, zvieracích chlpov alebo dokonca na vysávanie popola. Často sa tiež diskutuje o možnosti vysávania tekutín, sú to však pomerne zbytočné otázky. Pokiaľ ručný vysávač zvláda mokré vysávanie, výrobca/predajca o tom vždy a jasne informuje.

Ďalšou oblasťou, ktorá sa veľa preberá, je príslušenstvo. Spotrebitelia sa v diskusiách pýtajú na konkrétny obsah príslušenstva, prípadne kde a či sa dajú nejaké náhradné nástavce dokúpiť. Všeobecne platí, že väčšina ručných vysávačov sa s príslušenstvom predáva a sú aj výrazné rozdiely v počte náhradných hubíc alebo aj ďalšieho príslušenstva.

K väčšine ručných vysávačov sa príslušenstvo dokupovať nedá a nebýva ani kompatibilné s inými typmi ručných vysávačov. Častou otázkou býva, či sa k nejakému vysávaču dá dokúpiť rotačná kefa a odpoveď je väčšinou negatívna. Na rotačnú kefu musí mať vysávač dostatok výkonu a pokiaľ ho má, často k nemu výrobca aj spomínaný nástavec dodáva.

Zvyčajne sa ďalej diskutuje o skutočnej dĺžke prevádzky na batérii alebo o dĺžke jej nabíjania. Dobrou otázkou býva možnosť používania vysávača pri nabíjaní a pri niektorých vysávačoch to možné je. Vzhľadom na dĺžku nabíjacieho kábla však nejde o veľmi užitočnú schopnosť. Niektoré otázky smerujú aj smerom k náhradným dielom, najčastejšie k dostupnosti nových filtrov. Dobrí výrobcovia a predajcovia filtre ponúkajú aj ako príslušenstvo, rovnako tak ako ponúkajú náhradné nabíjacie adaptéry, ktoré prídu vhod napríklad pri poškodení nabíjacieho konektora.

Ako vybrať ručný vysávač

Prvými otázkami pred kúpou príručného vysávača je, na aký účel bude slúžiť a aký typ napájania zvoliť. Pri akumulátorových modeloch hrá hlavnú rolu batérie a najdôležitejšou vlastnosťou je výkon, ktorý je uvádzaný v rôznych jednotkách. Ujasnite si, či využijete sofistikovanejší model s možnosťou mokrého vysávania alebo postačí vysávanie na sucho. Nezabudnite si zistiť objem zbernej nádobky a taktiež prítomnosť filtrov. Nemenej dôležitým parametrom je hmotnosť spolu s hlučnosťou spotrebiča. Vysávač do ruky je napájaný dvoma spôsobmi.

Ručný vysávač do siete

Napájanie vysávača zaisťuje kábel pripojený do klasickej zásuvky. Ručné vysávače do zásuvky existujú na 230 V, prípadne na 12 V, čo poslúži pri vysávaní automobilu. Dôležitým parametrom je dĺžka prívodného kábla, príliš krátky by mohol upratovanie výrazne obmedzovať a nutnosťou by bol predlžovací kábel. Malý vysávač do siete disponuje väčšinou dobrým sacím výkonom.

 • Výhody – Vyšší výkon, neobmedzená doba vysávania, nie je potrebné dobíjať batériu.
 • Nevýhody – Malá dostupnosť na trhu, obmedzenie dĺžkou kábla.

Ručný aku vysávač

Na batériový model dnes narazíte oveľa častejšie ako na ručný vysávač do zásuvky. Najväčšou prednosťou je jeho mobilita a možnosť použitia kdekoľvek vďaka absencii prívodného kábla. Je často súčasťou bezdrôtového tyčového vysávača, z ktorého sa dá vybrať a využiť samostatne. Pri kúpe aku modelu sledujte predovšetkým kapacitu a napätie batérie, ktorá má vplyv na výkon a na celkovú výdrž prístroja na jedno nabitie. Obvykle batéria zaisťuje štvrť až polhodinové upratovanie, potom je nutné pripojenie k nabíjačke. Zistite si aj rýchlosť nabíjania, aby ste mohli čo najskôr v upratovaní pokračovať.

 • Výhody – Absencia kábla, možnosť použitia kdekoľvek.
 • Nevýhody – Môže mať menší výkon, obmedzená doba vysávania.

Druhy akumulátorov

Ručný akumulátorový vysávač môže byť opatrený Ni-Mh alebo Li-ion akumulátorom.

 • Ni-Mh batéria (Nikel-metal hydridová) – Jedná sa o starší typ, preto býva súčasťou lacnejších modelov. Ich nevýhodou je pamäťový efekt, kvôli ktorému treba dávať pozor na spôsob nabíjania. Akumulátor by sa mal nabíjať až po úplnom vybití, nevybitým článkom sa totiž znižuje kapacita. Odporúča sa raz za niekoľko týždňov batériu úplne vybiť a potom úplne dobiť.
 • Li-ion batéria (Lithium-iontová) – Využíva novšiu technológiu a má trikrát vyššiu hustotu energie než predchádzajúci typ. Naopak od Ni-Mh je lepšie batériu úplne nevybíjať, čo by znižovalo jej životnosť. Obsahuje čip, ktorý stráži priebeh nabíjania a pred prvým použitím ju nie je potrebné formátovať (niekoľkokrát nabiť a vybiť). Jej životnosť je najčastejšie 500 až 1200 nabíjacích cyklov podľa jej výrobnej kvality. Nevýhodou je postupná strata kapacity bez závislosti na používaní a nákladná recyklácia nepriaznivá k životnému prostrediu.

Kapacita a napätie batérie

Vlastnosti batérie sú pri kúpe aku vysávača zásadné, závisí od nich aj doba nabíjania batérie.

 • Kapacita – Vyjadruje sa pomocou jednotky Ah alebo mAh (ampérhodina/ miliampérhodina) a značí energetickú kapacitu batérie. Ručný vysávač s vysokým sacím výkonom sa chváli kapacitou aspoň 2000 mAh, avšak často tento údaj výrobcovia neuvádzajú.
 • Napätie – Jednotkou elektrického napätia je V (Volt) a napätie akumulátorov do mini vysávačov sa obvykle pohybuje od 7 V do 18 V. Napätie akumulátora ovplyvňuje výkon vysávača, preto čím viac silný ručný vysávač chcete, tým by mal mať vyššie napätie.
 • Ako dlho sa nabíja ručný vysávač – Ni-Mh akumulátory sa spravidla nabíjajú dlhšiu dobu. Najmenej kvalitné batérie sa nabijú za 12 hodín, kvalitnejšie iba za 4 až 5 hodín. Batérie s menšou kapacitou a kratšou výdržou sa nabijú aj za hodinu, takýchto ručných vysávačov však príliš v predaji nie je.

Delenie podľa použitia

Pred nákupom vysávača je potrebné zvážiť, na aký účel bude primárne slúžiť. Najmä pri ručnom vysávači na chlpy alebo do auta je dôležité sledovať určité kritériá, bez ktorých nebude vysávač svoju úlohu plniť ani dostatočne.

Ručný vysávač do auta

Spotrebič by mal disponovať akumulátorom alebo možnosťou pripojenia do autozásuvky 12 V, čím odpadne nutnosť predlžovania kábla z domu. V prípade, že sa rozhodnete pre aku model, vyberajte čo najdlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie, aby ste stihli upratať automobil celý. Najdlhšia doba vysávania sa pohybuje okolo 30 minút, čo už na upratovanie celého auta stačí. Nutnosťou je tiež štrbinová hubica na vysávanie zle dostupných miest, ktorá býva súčasťou balenia alebo nástavec s kefou na čalúnenie sedadiel.

Ručný vysávač na mokré čistenie

Vysávač s funkciou mokrého čistenia nasaje aj vlhkú špinu, takže ho využijete aj pri údržbe kobercov, aj keď efektívnejší je výkonný vysávač na to primárne určený. Hravo si však poradí s vyliatu tekutinou. Súčasťou by mal byť špeciálny nástavec, ktorý tekutinu zotrie a vysávač ju potom efektívne nasaje. Je vhodný pre domácnosti s deťmi a domácimi miláčikmi, kde často dochádza k rozlievaniu tekutín.

Ručný vysávač na omrvinky/ do kuchyne

V prípade rozsypania surovín v kuchyni príde vhod ručný akumulátorový vysávač, ktorý vás nebude obmedzovať v pohybe a zároveň k tejto krátkej činnosti bohato postačí jeho obmedzená doba prevádzky. V kuchyni tiež viac využijete sofistikovanejší vysávač s funkciou mokrého vysávania.

Ručný vysávač na zvieracie chlpy

Či už potrebujete ručný vysávač na mačacie chlpy alebo na psie, vyberajte model so špeciálnou rotačnou kefou. Často býva označovaný anglickým slovom PET, čo v preklade znamená maznáčik. Najlepšie ručné vysávače na zvieracie chlpy v kombinácii s kefou si hravo poradia aj s chlpmi na pohovke či na koberci. Niektoré modely sú dokonca určené na vysávanie priamo srsti maznáčikov. Zvyčajne psa takto zbavíte nečistôt a prebytočných chlpov ešte skôr, než stihne zaneřádit domácnosť. Nie všetci psy si nechajú srsť špeciálnym šetrným nástavcom povysávať, pokiaľ si však pes na vysávač zvykne, je to veľká pomoc pri každodennej rutinne.

Ručný vysávač na čalúnenie

Na pohovku alebo autosedačku je vhodný ručný vysávač spolu so špeciálnou hubicou. Tá má širší záber a je opatrená malými kefkami po stranách pre účinnejší zber nečistôt. Ručný vysávač s rotačnou kefou nevyužijete iba na koberce, je tiež účinný na čalúnenie na vysávanie psích a mačacích chlpov.

Ručný vysávač na matrace

Na vysávanie matracov sa odporúča použiť ručný antibakteriálny vysávač vylepšený UV lampou. Tá zbaví matrac baktérií, roztočov či mikróbov. Tento typ vysávača ocenia najmä alergici, výrazne čistejšie matrace, obliečky a vankúše však potešia nielen ich.

Vlastnosti

Aj keď je ručný vysávač jednoduchší spotrebič, je potrebné sledovať základné parametre, aby spĺňal všetky očakávania používateľa.

Výkon

Nie všetci výrobcovia uvádzajú hodnotu sacej sily (v otáčkach, litroch za minútu alebo v kilopascaloch). U ručných vysávačov do siete sa stretnete s hodnotami príkonu, ktorý vám napovie hlavne o jeho spotrebe, ale je možné sa ho držať aj pokiaľ ide o výkon. Pohybuje sa od 30 W až do 700 W, najčastejšie je však príkon okolo 100 W.

U aku vysávačov sa dá jednoducho riadiť kapacitou a napätím batérie. Čím vyššie hodnoty, tým výkonnejší ručný vysávač bude.

 • Počet otáčok na minútu – Spokojnosť zaistí model s hodnotou okolo 80 000 ot/min.
 • Počet litrov za minútu – Pohybuje sa v stovkách a tisícoch l/min.
 • Počet kPa (kilopascalov) – Najvýkonnejší ručný vysávač disponuje hodnotou nad 8 kPa.

Spôsoby vysávania

Ručné vysávače sa delia aj podľa spôsobu vykonávaného upratovania. Musíte si teda vopred určiť, čo budete najčastejšie vysávať, buď nasucho alebo namokro.

 • Ručný vysávač na mokré vysávanie – Umožňuje vysávanie mokrej plochy bez nebezpečenstva poškodenia spotrebiča. Príde vhod napríklad v domácnostiach s malými deťmi alebo miláčikmi v prípade rozliateho nápoja alebo misky s vodou. Takýto model vie samozrejme vysávať aj na sucho. Nevýhodou môže byť iba jeho vyššia cena, ktorá je však kompenzovaná univerzálnosťou produktu.
 • Ručný vysávač na suché vysávanie – Základný model zvládne vysávať iba suché nečistoty a vysávanie kvapaliny by ho mohlo nenávratne poškodiť. Výhodou môže byť nižšia obstarávacia cena.

Zberná nádobka

Nádoba na prach je u ručných vysávačov veľmi kompaktná, rovnako ako celý prístroj. Má tiež veľmi jednoduchú konštrukciu, je bezvrecková. Aby mal užívateľ prehľad o stave naplnenia, je priehľadná. Vyníma sa jednoducho pomocou tlačidla alebo otočením, potom ju stačí vysypať, očistiť a vložiť späť do vysávača. Čas od času je treba vyčistiť aj prachové filtre, aby nebol znížený výkon vysávača. Objem nádobky sa pohybuje obvykle od 0,4 až do 1 litra, mini ručné vysávače môžu mať naozaj malú nádobku s objemom iba 100 ml.

Pokiaľ sa jedná o ručný vysávač na mokré aj suché vysávanie, potom v tomto prípade slúži nádobka ako na suché nečistoty, tak na vysatú vodu. Pre suché nečistoty je objem niekoľkokrát vyšší ako pre tekutiny, obvykle 4x až 5x. V praxi sa do nádobky s objemom 0,5 litra pre suché nečistoty zmestí napríklad maximálne 150 ml tekutín.

Filtre

Sú neoddeliteľnou súčasťou nielen ručných vysávačov. S rastúcou ponukou spotrebičov pribúdajú aj stále nové typy filtrov, ktoré sa od seba mierne líšia. Existujú dva základné typy filtrov a oba je nutné udržovať v čistote, aby vysávač fungoval, tak ako má. Niektoré modely môžu obsahovať filtre umývateľné, ktoré sú menej náročné na údržbu.

Vstupný filter

Je umiestnený na vstupe vysávača medzi nádobou na nečistoty a motorčekom, kde filtruje nasatý vzduch. Jeho najdôležitejšou úlohou je chrániť motor pred vniknutím nečistôt, čo by inak mohlo viesť k poškodeniu celého vysávača. Materiálom na výrobu sú často rôzne peny alebo molitan, ktoré zachytia menšie aj veľké nečistoty.

Výstupný filter

Aby z vysávača späť do prostredia, ktoré budete dýchať, nevnikali ani malé častice (často alergické), je dôležitý filter na výstupe. Jeho kvalita je extrémne dôležitá predovšetkým v domácnostiach s malými deťmi, alergikmi alebo osobami s dýchacími problémami. Pri kúpe si zistite všetky vlastnosti a schopnosti filtra. U lepších ručných vysávačov sa môžete stretnúť aj s niekoľko úrovňovou filtráciou, ktorá zaistí dokonale čistý vzduch vypúšťaný do miestnosti.

 • HEPA filter – Je oceňovaný vďaka svojej vysokej účinnosti a obsahuje sklené vlákna. Nezabudnite si overiť účinnosť vloženého filtra v percentách. Najlepší HEPA filter má účinnosť 99,9 % a je najviac prínosný pre alergikov. Niekedy sa stretnete aj s označením pomocou čísel, pričom vyššie číslo má väčšiu účinnosť. (zdroj: epa.gov)
 • Mikrofilter – Je vyrobený zo špeciálnej tkaniny a je o niečo menej účinný ako HEPA filter. Často naň narazíte pri lacnejších modeloch.

Hlučnosť

Pokiaľ je pre vás hlučnosť vysávača dôležitou vlastnosťou, sledujte hodnotu v decibeloch (dB).

 • Hodnota 60-70 dB – Na nižšiu hlučnosť pravdepodobne nenarazíte. Pri vysávaní vás nebude nijako zvlášť obťažovať a prirovnať sa dá napríklad k hlučnosti mixéra.
 • 70-83 dB – Ide o stredne hlučný vysávač, a práve v tejto kategórii sa nachádza väčšina dnes ponúkaných vysávačov. Vysávanie bude na bežnú dobu upratovania znesiteľné.
 • Hlučnosť viac ako 83 dB – Vyššia hodnota už by mohla byť užívateľovi nepríjemná, avšak krátke vysávanie každý zvládne. Taký vysávač je o niečo hlučnejší ako fén.

Hmotnosť

Pretože je ručný vysávač určený na držanie v ruke, je dôležitá aj jeho hmotnosť. Výrobcovia sa snažia používať čo najľahšie plasty na zníženie hmotnosti. Najpočetnejšiu skupinu vysávačov nájdete v rozmedzí od 1 kg do 1,5 kg. Príručný vysávač s hmotnosťou nad 2 kg je skôr výnimkou. Na trhu ale narazíte aj na malý vysávač vážiaci málo cez 0,5 kg.

Veľkosť a design

Kompaktnosť je hlavnou prednosťou každého ručného vysávača. Vysávač do ruky by mal mať ergonomickú rukoväť pre ľahké uchopenie, tvar má väčšina mini vysávačov podobný. V časti s motorom a filtrami, kde sa držia, je telo spotrebiča širšie. Smerom k saciemu otvoru sa zužuje, aby sa ľahko dostal aj do horšie prístupných miest. Nájdete aj dizajnové modely v tvare tubusu a štandardná dĺžka ručných vysávačov je okolo 30 až 40 cm.

Funkcie

Výrobcovia stále vylepšujú svoje produkty pre maximálnu funkčnosť a jednoduchosť použitia.

 • Viac stupňov sania – Niektoré modely umožňujú nastavenie rôznej intenzity sania.
 • Senzor zaplnenia filtra – Indikátor upozorní, kedy je potrebné vyčistiť filter od nečistôt.
 • LED indikátor stavu nabitia – Kontrolka na vysávači napovie, kedy je potrebné spotrebič pripojiť k nabíjačke. Nabíjačka dá vedieť, kedy je batéria vysávača plne nabitá.
 • UV lampa – Ručný vysávač s UV lampou sa môže pochváliť schopnosťou dezinfikovať povrchy a zbaviť ich roztočov, baktérií, ploštíc, mikróbov a pod. Je teda vhodným spotrebičom pre alergikov na čistenie matracov a textilných povrchov.

Príslušenstvo

Ručné vysávače sa dnes nezaobídu ani bez príslušenstva a rôznych doplnkov. Nielen že uľahčí upratovanie, ale zvýši aj efektivitu.

 • Dobíjacia stanica – Spolu s akumulátorovým vysávačom je dodaná aj nabíjačka. Aj tá má dôležité parametre, ktoré ovplyvňujú predovšetkým rýchlosť nabíjania, jej veľkosť a tvar. Niektorú stanicu je možné zavesiť na stenu, čo je praktickou vychytávkou šetriaci priestor v domácnosti.
 • Turbokefa – Kefový nástavec slúži na vysávanie kobercov. Kefa býva sprevodovaná s lopatkovým kolieskom vo vnútri nástavca, ktoré sa sacou silou vysávača samo roztáča a spomínaným prevodom sa roztáča aj kefa. Ak je turbokefa pravidelne čistená, je veľmi efektívna. Má však sklony k namotávaniu vlasov/chlpov a tým sa jej účinnosť výrazne znižuje.
 • Hlavica na vysávanie zvieracích chlpov – Býva vyrobená z gumy a veľmi účinne zbaví čalúnenie chlpov od vášho maznáčika.
 • PET kefa – Špeciálne vyvinutý nástavec na ošetrenie srsti maznáčikov. Zbaví ich nielen prebytočných chlpov, ale aj nečistôt a alergénov.
 • Štrbinová hubica – S jej pomocou vysajete aj zle prístupné miesta. Je vhodná napríklad pri vysávaní automobilu.
 • Štrbinový nástavec – Je súčasťou modelu na mokré vysávanie. Zotrie mokrý povrch k otvoru vysávača, ktorý hneď tekutinu nasaje.
 • Predlžovacia trubica – Po jej pripojení získate malý tyčový vysávač na vysávanie podlahy či vyvýšených miest.
 • Kolieska – Niektoré ručné vysávače sú vybavené kolieskami na jednoduchšie vysávanie rôznych povrchov. Najmä pri modeloch s vyššou hmotnosťou prídu vhod.
 • Spínač nepretržitého chodu – Pri upratovaní nie je potrebné držať tlačidlo.
 • Čistiaca kefka – Slúži na ľahšiu údržbu spotrebiča.

Údržba

Malý ručný vysávač nie je na údržbu náročný. po každom vysávaní by sa mala hlavne vyprázdniť zberná nádobka, ktorá sa odníma ľahko pomocou tlačidla alebo otočením. Vodou ju umyvajte iba pokiaľ je nádobka umývateľná. Nutné je tiež čistenie filtrov, niektoré sa dajú iba vyprášiť, iné sú dokonca umývateľné pod tečúcou vodou. Pri údržbe vždy presne postupujte podľa pokynov výrobca.

Technológia vysávania

Ručné vysávače nevyužívajú vreckovú, ani vodnú technológiu, ale cyklónovú. Pracujú pomocou odstredivej sily, ktorá pôsobí na nečistoty vďaka rotácii vzduchu a odstredí ich do zbernej nádoby. Zvyšok jemných častíc je zachytený filtrom. Výhodou technológie je vhodnosť pre alergikov vďaka filtrom, stály sací výkon a veľmi jednoduché vyprázdňovanie zbernej nádoby. Užívatelia tiež ušetria veľa peňazí za nákup sáčkov. (zdroj: samsung.com)

Otázky pri výbere malého vysávača

Aký ručný vysávač do auta?

Zvoľte buď akumulátorový vysávač alebo model s možnosťou pripojenia do autozásuvky na 12 V. Vysávač bez kábla je oveľa mobilnejší, naopak vás ale môže obmedzovať kratšia doba vysávania na jedno nabitie, čo býva najčastejšie 20 až 35 minút. S vysávačom do siete dobou vysávania obmedzení nebudete, môže sa vám však pliesť kábel a jeho výkon môže byť menší. Najlepšiemu ručnému vysávaču do auta by nemali chýbať štrbinové nástavce, ani nástavce s kefkou na čalúnenie.

Je ručný aku vysávač výkonný?

Áno, môže byť. Ručný vysávač sa síce s bežným vysávačom obvykle nedá porovnávať, kvalitné modely ale používateľa bez problémov svojim výkonom uspokojí. Predajcovia bohužiaľ často neuvádzajú hodnotu sacieho výkonu, takže je ťažké silný ručný vysávač spoznať. Pri aku modelov je preto potrebné sa zamerať na napätie batérie udávanej vo voltoch (V). Čím vyššie napätie batérie je, tým výkonnejší by mal batériový vysávač byť.

Aký ručný vysávač na psie a mačacie chlpy?

Vysávač by mal vždy disponovať vyšším sacím výkonom, a predovšetkým špeciálnou hlavicou, ktorá máva gumovú koncovku pre efektívnejšie odstránenie zvieracích chlpov z čalúnenia. Špeciálna hlavica s označením „PET” slúži na vysávanie srsti priamo na zvierati. Zbaví ho nečistôt, alergénov a chlpy ani nestihnú znečistiť domácnosť. Pre účinné vysávanie chlpov z kobercov je potom nevyhnutnosťou nástavec s rotačnou kefou.

Aké sú najlepšie značky ručných vysávačov?

Medzi najlepšie značky a výrobcov ručných vysávačov patrí Sencor, ETA, Karcher, Black&Decker, Bosch alebo Rowenta. Obľúbené sú ďalej značky Electrolux, Philips, Concept alebo Hoover. Ručné vysávače Silvercrest majú dobré vlastnosti a sú lacné, predáva ich Lidl a teší sa značnej obľube. Niektoré vyššie zmienené značky ručných vysávačov predávajú v akcii aj hypermarkety, typicky napríklad Tesco.