Vyberáme najlepší rodinný stan pre 4 osoby a viac

TOP 3 veľké rodinné stany

Quechua AIR SECONDS 4.1

Pinguin Campus 5

Coleman Cortes Octagon 8

Nafukovací rodinný stan pre 4 osoby, ktorý je samorozkládací, s predsieňou a dobrým pomerom cena/výkon.Rodinný stan pre 5 osôb s predsienkou s výškou 200 cm a vyššou odolnosťou tropika.Veľký rodinný stan pre 8 osôb, ktorý má tvar jurty a necelých 16m2 plochy.
+ Nafukovacia konštrukcia, cena/kvalita+ Možnosť vytvoriť markízu, priestrannosť+ Priestranný a dobre odvetrávaný
- Menšie vodný stĺpec tropika- Na stavbu sú potrebné dva ľudia- Nemá predsieň, váha oceľovej konštrukcie

Orientačná Cena
189,99 €

Orientačná Cena
276,62 €

Orientačná Cena
281,90 €

Rodinné stany možno rozdeliť na turistické (typicky stany pre 4 alebo 5 osôb) a veľké stany do kempu s kapacitou pokojne až 8 alebo 10 osôb. Oproti viac menším stanom sú rodinné stany praktickejšie napríklad rýchlym postavením (platí pre nafukovacie stany), v prípade tunelových stanov tiež väčším vnútorným priestorom, viac spálňami, predsienkou a dlhšou zárukou na zipsy, podlážky alebo nosné prúty. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie rodinné stany pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie rodinné stany pre 4 a viac osôb (Test 2024)

VzhľadModelPočet osôbMateriál konštrukcieVýška spálneHmotnosťOdolnosť tropikaDostupnosť
Quechua AIR SECONDS 4.1 recenzie a testQuechua AIR SECONDS 4.14 osobyNafukovací190 cm12,5 kg2000 mm
Coleman Galileo 4 recenzie a testColeman Galileo 44 osobyLaminát170 cm11,9 kg3000 mm
Husky Baul 4 recenzie a testHusky Baul 44 osobyDurawrap200 cm10,3 kg3000 mm
Coleman Da Gama 5 recenzie a testColeman Da Gama 55 osobOceľ200 cm20,97 kg3000 mm
Pinguin Campus 5 recenzie a testPinguin Campus 55 osobLaminát190 cm12,3 kg4000 mm
Crossroad DARTMOOR 5 recenzie a testCrossroad DARTMOOR 55 osobDurawrap210 cm16,9 kg3000 mm
Pinguin Omega 6 recenzie a testPinguin Omega 66 osobLaminát160 cm17,4 kg4000 mm
Husky Boston 6 recenzie a testHusky Boston 66 osobDurawrap210 cm18 kg3000 mm
Coleman Coastline 8 Deluxe recenzie a testColeman Coastline 8 Deluxe8 osobLaminát200 cm21,1 kg3000 mm
Coleman Cortes Octagon 8 recenzie a testColeman Cortes Octagon 88 osobOceľ208 cm20,7 kg2000 mm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie rodinných stanov

Quechua AIR SECONDS 4.1

Quechua AIR SECONDS 4.1 recenzie a test

Nafukovací stan Quechua AIR SECONDS 4.1, je veľmi pekne esteticky riešený, vrátane predsienky. Stan je samorozkládací pre 4 osoby, s vysokou nepremokavosťou (200 l vody/h/m²). Vnútorný plášť a materiál je zo 100% polyesteru a do spálne stanu sa vojdú 4 matrace o šírke 70 cm. Užívatelia oceňujú jednoduchú montáž / demontáž, a to vďaka tomu, že je všetko zošité v jednom. Samozrejmosťou výbavy sú oceľové kolíky s priemerom 6 mm. Disponuje UPF 30 proti UV žiareniu a mal by odolať vetru až o sile 60 km/h.

+ Nafukovacia konštrukcia, cena/kvalita
Menšie vodný stĺpec tropika

Coleman Galileo 4

Coleman Galileo 4 recenzie a test

Coleman Galileo 4 je rodinný stan pre 4 osoby s hmotnosťou 11,9 kg. Celkom stan drží 3 prúty zo sklolaminátu a materiál podložky je z polyetylénu. Súčasťou stanu sú panoramatické okná, ktoré vpúšťa svetlo dovnútra stanu. Plusové body získal stan za plne integrovanú podlážku, zameniteľná okná a priestrannú predsieň. Typom konštrukcie ide o tunelový stan, ideálny do kempu, a vyrába sa v zelenej a šedej farbe.

+ Priestranný stan, veľká predsieň
Súčasťou balenia nie sú vchodové tyčky

Husky Baul 4

Husky Baul 4 recenzie a test

Rodinný stan s veľkou predsienkou Husky Baul 4 je ideálnym riešením pre viac člennej rodiny. Súčasťou stanu je tunelová konštrukcia s durawrapovými prúty o priemere 11 mm, ktoré uľahčujú stavbu. Podložka je vyrobená z vrstveného polyetylénu a vnútorný stan je z nylonu 190T. Celková hmotnosť stanu je 10,3 kg a súčasťou stanu sú oceľové kolíky, opravárenský set, odopínacia podlaha a kompresný obal. Od užívateľov získal plusové body za veľké miesto v predsieni, kde sa dá pohodlne prezliecť.

+ Veľká predsieň (avšak trochu na úkor spálne)
Zo skúseností užívateľov sú kolíky slabé a ľahko sa ohnú

Coleman Da Gama 5

Coleman Da Gama 5 recenzie a test

Stan s dvoma spálňami Coleman Da Gama 5, je tá pravá voľba pre početnejšiu rodinu. Jej súčasťou sú dva vchody a dvojplášťové prevedenie. Celková hmotnosť činí 20,97 kg a konštrukcia je vyrobená z oceľových prútov. Vnútro stanu je vybavený priedušným polyesterom a jemnou sieťovinou. Podlaha je vyrobená z polyetylénu a je plne všitá. Plusové body získal od užívateľov za veľký priestor a oddelené spálne pre maximálne pohodlie, vrátane robustná konštrukcia. Samozrejmosťou je UV ochrana a podlepené švy.

+ Odolnosť proti vetru, moskytiéry
Veľká hmotnosť

Pinguin Campus 5

Pinguin Campus 5 recenzie a test

Rodinný stan pre 5 osôb Pinguin Campus 5 poteší dvoma vchodmi a atraktívnym dizajnom. K jeho výbave patrí podlážka v predsieni a 27 kotviacich kolíkov. Stan má tvar kupoly a jeho hmotnosť je 12,3 kg. Veľkou výhodou je veľká predsieň, ktorá má výšku 200 cm a dokonale tak poslúži a vyšším osobám. Užívatelia ocenili veľký priestor v stane a možnosť vytvorenia markízovi. Ďalej je stan vybavený 5 vetracími oknami odolnými proti zatekaniu a podlepenými švami. Pevná stabilná konštrukcia je vytvorená na odolávanie veľkých vetrov a jej materiál je laminát.

+ Možnosť vytvoriť markízu, priestrannosť
Na stavbu sú potrebné dva ľudia

Crossroad DARTMOOR 5

Crossroad DARTMOOR 5 recenzie a test

Cenovo dobre dostupný rodinný stan Crossroad Dartmoor 5 prekvapí svojou veľkosťou a dĺžkou, ktorá dosahuje 360 cm. Radí sa medzi rodinné stany pre 5 osôb. Súčasťou predsienky sú dve okná a spálne možno rozdeliť na dve vďaka vpínacie prepážke. Samozrejmosťou je sieť proti hmyzu vo vchodových dverách a súčasti stanu je 6 vreciek na drobnosti. Ďalej má stan UV ochranu a reflexné šnúry kvôli bezpečnosti. Plusové body získal od užívateľov za opravnú sadu a veľký priestor vo vnútri stanu. Celková hmotnosť stanu činí 16,9 kg.

+ Veľký priestor, opravárenská sada
Len jeden vstup

Pinguin Omega 6

Pinguin Omega 6 recenzie a test

Rodinný stan pre 6 osôb Pinguin Omega 6 ponúkne dve spálne a dva vchody, alebo tiež predsienku so strieškou. Celková hmotnosť činí 17,4 kg a konštrukčný materiál je laminát. Cirkuláciu vzduchu zaisťujú 4 okná, ktoré sú odolné voči zatekaniu. Určitou nevýhodou je vcelku malá výška spálne (160 cm).

+ Podlaha vcelku pod celým stanom, dve spálne
Návod, málo vnútorných vreciek

Husky Boston 6

Husky Boston 6 recenzie a test

Husky Boston 6 je rodinný stan s dvoma spálňami a s durawrap nosnými prútmi. Celková hmotnosť stanu je 18 kg a má dvojplášťové prevedenie. Do jeho príslušenstvo patrí opravárenská sada, kolíky a odnímateľná vrstvená podlaha s kompresným obalom. Výhodou je možnosť odopínanie vnútorné spálne a podlepené švy. Plusové body získal od užívateľov za rýchlu stavbu a veľký priestor. Tento model sa radí do rodinných stanov pre 6 osôb. Skosenie stien trochu limituje využitie priestoru spálne.

+ Odopínateľná podlážka v predsieni
Menšie kryt hornej moskytiéry

Coleman Coastline 8 Deluxe

Coleman Coastline 8 Deluxe recenzie a test

Veľký tunelový stan pre 8 osôb Coleman Coastline 8 Deluxe, je ideálnym riešením pre veľkú rodinu. Hmotnosť toho stanu činí 21,1 kg a je vybavený nosnými prúty z laminátu s priemerom 12 mm. Užívatelia ocenili veľmi rýchle rozloženie a zloženie stanu. Podlaha je pevne všitá so 100% polyetylénom. Veľkou výhodou sú samorolovacie kryty okien a možnosť využitia stanu bez spální ako party stan. Výška haly je 200 cm, čo vyhovuje i vyšším postavám.

+ Veľké rozmery a tunelový typ
Malé vetracie otvory

Coleman Cortes Octagon 8

Coleman Cortes Octagon 8 recenzie a test

Veľký rodinný stan pre 8 osôb Coleman Cortes Octagon 8 disponuje jedným vchodom a veľkou spálňou. Jeho celková hmotnosť činí 20,7 kg a výška dosahuje 208 cm. Celkovo je určený pre 8 osôb a má tvar jurty. Jeho celková plocha je necelých 16 m2. Prevedenie stanu je dvojplášťové a má unikátny vstup v tvare D. Užívatelia ocenili hlavne jeho priestor, robustnosť (oceľové tyče) a odvetrávanie. Jedinou chybou stanu je, že nemá oproti ostatným predsieň.

+ Priestranný a dobre odvetrávaný
Nemá predsieň, váha oceľovej konštrukcie

Ako vybrať rodinný stan

Rodinný stan patrí k hlavnej výbave pre kempovanie v prírode či v kempoch samotných. Všeobecne je možné rozdeliť na menšie rodinné turistické stany a väčšie rodinné kempingové stany. Na čo ďalšieho dávať pozor?

Nafukovací stan

Predtým boli nafukovacie stany orientované skôr pre záchranárov, avšak doba sa mení a s ňou aj stany pre obyčajných ľudí. Vďaka moderným technológiám ušetríte približne 3/4 času sa stavaním a skladaním stanu. Aj tieto stany, však spevňujú prúty, tie však slúži skôr pre zavetrovanie stanu. U nafukovacích stanov si však musíte dávať pozor na zmenu teplôt. Ak staviate stan vo večerných hodinách, kedy je teplota oproti popoludní znateľne nižšia, objem vzduchu sa môže v teple zvýšiť a dôjsť tak k prasknutiu tubusu.

Tunelový stan

Tunelový rodinný stan je jedným z tvarov, z ktorých môžete vyberať. Ďalšie sú napríklad kopulové stany, tvar jurty a podobne. Nevýhodou tunelového stanu je potreba ho ukotviť, spravidla približne 6 kolíky. Výhody sú potom zrejmé. Napríklad najlepšie priestorové využitie a relatívna hmotnosť k danému priestoru, dobrá odolnosť proti vetru (v pozdĺžnom smere) a rýchla stavba.

Konštrukcie (prúty)

Jedna z hlavných a dôležitých vecí je konštrukcia stanu. Dobré je vyberať také stany, ktoré vydržia i silné nárazy vetra, či prudké dažde. Tyče (nosné prúty) k stanom sa vyrába z veľa rôznych materiálov a každý druh má tak trochu iné výhody.

Duralové prúty – Duralová konštrukcia je odolná aj voči extrémnemu počasiu, a pritom je veľmi pružná a ľahká. Veľmi dobré sú pri častom sťahovaní stanu.

Laminátové a oceľové prúty – Stany s týmito prúty sú ideálne na ďalšie stanovanie na jednom mieste. Radí sa medzi priemerné stany, ktoré odolávajú nenáročnému počasie.

Durawrap – Špeciálny prúty, ktoré sú opatrené fóliou, ktorá zamedzuje štiepenie prútov.

Spravidla sa uvádza, že čím viac prútov, tým je stan stabilnejší. Avšak tiež za cenu toho, že stan ďalej skladáte a rozoberáte.

Tropiko

Spravidla sa udáva nepremokavosť tropika okolo 1500 až 3000 mm avšak čím viac, tým lepšie. Musíte počítať s tým, že materiál postupom času zostarne a pôsobením UV žiarenia tiež opotrebuje. Preto je dobré si za nepremokavosť priplatiť a vybrať si väčším vodným stĺpcom. Vždy by mal mať stan tiež nepremokavé (podlepené) švy.

Aj farba tropika má svoje pre a proti. Spálňa by mala byť tmavšia, aby neprenikalo ranné svetlo dovnútra stanu a zbytočne váš nebudilo. Ostatné časti by mali byť ideálne svetlé farby, aby ste si, akonáhle je šero nemuseli svietiť čelovkou.

Podlážka

Podlážka zamedzuje prístupu vody alebo vlhkosti od zeme a zamedzuje jeho preniknutiu dovnútra. Čím vyššia podlážka je, tým viac by mala vlhkosti odolávať. Nepremokavosť podlážky by mala dosahovať minimálne 5000 mm vodného stĺpca, a to z toho dôvodu, že pri zákleku aj cez spací vak a karimatku, je vytvorený tlak na podlahu v podstate na limite.

Vetranie

Je dobré sa pri kúpe pozerať, kde sú vetracie okná umiestnené, aby ste predišli nepríjemnostiam. Vďaka rannému rosenie sa na tropiku kondenzuje voda, a preto je dobré mať vetracie okná umiestnená čo najvyššie. Výhodou je potom uzatvárací mechanizmus v prípade dažďa.

Vstupná predsieň

Veľkou výhodou je stan s predsienkou. Tú využijete na umiestnenie výbavy, ktorú so sebou veziete na kempovanie. Ďalšou z výhod je ukrytie sa proti dažďu v prechodnej predsieni. Môžete tu mať umiestnený varič alebo športové vybavenie (bicykle) a ďalšie veci. Vždy si však dávajte pozor na to, ako je predsieň vysoká a či presahuje pred samostatnú spálňu dostatočne.

Kotviace šnúry a kolíky

Spravidla už výrobcovia stanov robia šnúry reflexné, a to hlavne kvôli bezpečnosti. Predchádzajú tak zbytočnému zakopávanie, či úrazu. Kolíky patrí k základnej výbave snáď každého stanu, tunelových predovšetkým. U kolíkov by ste mali dávať väčší pozor na ich priemer a materiál z čoho sú vyrobené. Vo väčšine prípadov sa vyrába z hliníka, môže byť však aj z plastu, ocele a iného materiálu.

Skladnosť a hmotnosť

Veľký rodinný stan má samozrejme väčšie rozmery a hmotnosť, než stany pre dvoch ľudí. Väčšinou sa pohybuje hmotnosť stanu od 10 do 25 kg. Samozrejme musíte počítať s tým, že čím väčšia stan je, tým viac bude vážiť a bude menej skladný. Ak však necestujete na bicykli, či na motorke, v automobile by nemal byť problém ho prevážať.

Spálne, vchody a ďalšie vlastnosti

Pre väčšie pohodlie je dobré mať stan s dvoma a viac spálňami. To vám môže ponúknuť potrebné tunelový stan, ktorý má spálne oddelene a poskytne vám príjemné a pohodlné spanie.

Ak máte viac početnú rodinu, je dobré mať čo najlepšie odvetrávaný stan a toho docielite práve vďaka viac vchodom do stanu, alebo otvárateľných okien.

Ďalšími dôležitými aspektmi, čo môžu rodinné stany ponúknuť, sú napríklad vrecká na ukladanie drobností a dokladov. S tým je spojená samozrejme predsienka, do ktorej si môžete poličky prirobiť a odkladať veci tam. Nepostrádateľnou súčasťou je aj sieťka proti hmyzu, bez ktorej by to pravdepodobne v horúcich letných dňoch ani nešlo.

Mnoho stanov už je vybavené tiež FireResistance úpravou, ktorá chráni stan proti zhorenie. Ak tak odskočí iskra z grilu či ohnisko, stan vám hneď nechytí a nezhorí, ale iba sa urobí malá dierka.

Nezabúdajte ani na príslušenstvo stanu. Vo väčšine prípadov patrí do príslušenstva kolíky a šnúry. Ďalej potom opravárenský set, odopínacia podlážka, či kompresný obal.

Otázky pri výbere veľkého stanu

Koľko osôb sa vojde do veľkého stanu?

Veľká kapacita je pre tento typ stanov typická. Rodinné stany pre 4 osoby sú tou najmenšou variantom a ďalej nájdete veľké stany pre 5, 6, 8 aj 10 osôb. Okrem vás sa do stanu musí vojsť aj ďalšie vybavenie, napríklad rodinné turistické stany by mali pojať minimálne batohy a oblečenie, rodinné kempingové stany pokojne chladničku, kuchyňu a sedaciu súpravu.

Aký vysoký stan kúpiť?

Stan by mal ideálne v najvyššom mieste umožniť vzpriamené postavenie, s optimálnou rezervou 25 cm nad hlavou. Pozor tiež, že udávané rozmery v popisoch stanov spravidla opisujú vnútorný plášť.

Stan s dvoma spálňami alebo dva malé?

Veľký rodinný stan je pri odhliadnuc od súkromia, praktickejšie voľbou. Postavenie stanu je rýchlejší, celková hmotnosť nižšia, a veľký stan pri nepriaznivom počasí umožňuje aj lepší pohyb, to všetko pri rovnakom vnútornom priestore.

Aké sú najlepšie značky veľkých rodinných stanov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu rodinných stanov sa radí Husky, Coleman, ale tiež Quechua stany od Decathlonu.