Vyberáme najlepší robotický vysávač

Vysávanie bolo po dlhú dobu synonymom pre manuálne činnosť. Časy sa menia a robotický mop alebo robotický vysávač vykonajú upratovanie namiesto vás. Účinnosť klasického vysávača bude nepochybne vyššia, aj tak si plno modelov trúfne na psie chlpy a koberce. Tento segment je špecifický tým, že najpredávanejším robotickým vysávačom dominuje jedna značka, ale aj ďalší výrobcovia majú konkurencie schopné modely. Ak chcete poradiť, aký robotický vysávač vybrať a ako funguje, inšpirujte sa v našom výbere, kde sme dali dohromady najlepšie robotické vysávače pre rok 2021 s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie robotické vysávače (Test 2021)

TIP:

Recenzie robotických vysávačov

iRobot Roomba 866

iRobot Roomba 866 recenzie a test

Pre väčší byt alebo dom je vhodný robotický vysávač iRobot Roomba 866 s dlhou dobou prevádzky (180 minút) a technológií iAdapt pre navigáciu. Podporuje rôzne povrchy, ako tie tvrdé (spolu s linoleom a parketami), tak koberce a miestam s väčším znečistením venuje zvýšenú pozornosť. Ani miesta v blízkostí múrov nenechá len tak. Systém Wall Follow sa na tieto miesto zameriava a vďaka rotujúcemu bočnému kefke tieto miesta, spolu s priestormi okolo nábytku, upracú. Vysoký sací výkon zaisťuje tak, že sústredí vzduch do štrbiny medzi rotujúce kefy. Samotná čistiaca hlava by mala vyžadovať len nepatrnú údržbu, vďaka proti sebe rotujúcim gumovým kefám. Automatický systém podčiarkuje možnosť načasovať upratovanie (čas a deň), treba na okamih, kedy nie ste doma. Prítomný HEPA filter robí z tohto robota ideálnu voľbu do domácností so zvieratami alebo alergikov.

Pre – Do veľkého bytu a na rôzne povrchy, cena / výkon
Proti – Problém s vyššími prahmi

ZOBRAZIŤ PONUKU

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980 recenzie a testRoomba 980 sa radí k najlepšie hodnoteným robotickým vysávačom, nielen vďaka svojim vlastnostiam, ale aj aplikáciu, cez ktorú možno vysávač diaľkovo ovládať cez wi-fi pripojenie. Cez mobil alebo tablet tak môžete nastaviť upratovanie aj mimo domova. Vylepšený navigačný systém iAdapt 2.0 rozpozná nábytok, prekážky aj prechod medzi miestnosťami. Naviac vytvára mapu miestnosti a vysaje skutočne každú jej časť. Niektoré oblasti môžete izolovať virtuálne múrov (napríklad misky pre psa). Vysávač tiež spozná, kedy vysáva koberec a zvýši na ňom sací výkon. Vie sa zamerať aj na lokálne upratovanie a fungovať ako automatický zmeták.

Pre – Automatické dobíjanie, aplikácia na ovládanie, navigačné schopnosti
Proti – Vyššia cena

ZOBRAZIŤ PONUKU

Neato Robotics Botvac D5 Connected

Neato Robotics Botvac D5 Connected recenzie a testPre priaznivcov chytrých spotrebičov bude wi-fi robotický vysávač NEAT Botvac D5 splneným snom. Cez aplikáciu je možné robota ovládať, plánovať upratovanie, prechádzať štatistiky a prijímať oznámenia o batérii alebo nádobe. Objekty a pohyb zaisťuje pomocou laserovej technológie, ktorá sa nestratí ani za tmy. Rohy a steny sú pre neho prístupnejšie vďaka svojej konštrukcii v tvare písmena D. Vymedzenie (izolovanie) oblastí tu zabezpečuje magnetická páska. Vysoký výkon s kvalitnými kefami si tiež poradí s vlasmi a zvieracími chlpmi.

Pre – WiFi ovládanie, navigácia vo tmavom prostredí, konštrukcia
Proti – Magnetická páska miesto múru

ZOBRAZIŤ PONUKU

iRobot Roomba 886

iRobot Roomba 886 recenzie a testRobotický vysávač Roomba 886 sa odlišuje schopnosťou prejsť vysoký prah (2 cm) alebo funkciou Room to Room, kedy upracú miestnosti, ku ktorým umiestnite špeciálny majáky. Tiež poschodové domácnosti a schody nie sú pre tento prístroj problém. Senzory detekujú priestor pod robotom a zabraňujú nechcenému pádu zo schodov. Uprace dlažbu aj koberce a HEPA filter sa navyše postará o hygienický priebeh. Systém Antitangle s otočnou rotáciou kief zase vyseká vysávač zo zamotaných káblov alebo iné prekážky.

Pre – Prevádzkové výdrž, majáky na označenie miestností, zvládne vysoký prah
Proti – Iba ohlásenie plného koša

ZOBRAZIŤ PONUKU

CleanMate QQ6S

CleanMate QQ6S recenzie a testK lacným robotickým vysávačom patrí CleanMate QQ6S, ktorý sa nemôže chváliť takými parametrami ako konkurenčné modely, ale aj tak má čo ponúknuť. Má potrebné prepracovanou filtráciu s UV lampou dezinfikujúce podlahu a odstraňujúci alergény, vírusy a baktérie, navyše doplnenú o HEPA filter. Vymedzenie priestoru tu funguje cez sonickú stenu a nízka výška ho dostane aj pod nábytok. Ku kompromisom tohto robota možno pripísať nízku prevádzkovú výdrž alebo schopnosť prechádzať len malé prahy. Podporuje nastavenie upratovania na určitý čas a z funkcií treba automatické dobíjanie.

Pre – Nízka cena, filtrácia s UV lampou, nízka výška
Proti – NiHM batérie, hlučnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

LG Hom-Bot Square VR86010RR

LG Hom-Bot Square VR86010RR recenzie a testVysávač od LG je možné označiť za inteligentného robota, vďaka schopnosti naučiť sa miesta s prekážkami a zefektívniť tak priebeh upratovania. Tiež má funkciu, s ktorej pomocou si zapamätá poslednú pozíciu upratovania a 7 módov vysávania s odlišným spôsobom navigácie. Čo kazí dojem je nízka výdrž batérie, na druhú stranu má diaľkové ovládanie a komunikáciu v slovenčine. Prekážky lokalizuje ultrazvukovými senzormi a ani schody pre neho nie sú problém.

Pre – Rôzne módy navigácie a vysávanie, funkcia odloženého štartu
Proti – Prevádzkové výdrž, kamerová orientácia v tme

ZOBRAZIŤ PONUKU

iRobot Roomba 616

iRobot Roomba 616 recenzie a testTento výrobca má v ponuke aj lacnejší variant, presnejšie Roomba 616, ktorý nájde uplatnenie v malom priestore (napríklad v byte do 90 m2). Budete sa musieť zmieriť s mnohými kompromisy, napríklad chýbajúcim načasovanie upratovania alebo virtuálnej steny (tú možno ale dokúpiť). Navigácia a upratovanie pozdĺž stien alebo schodov pre neho nie je problém a nárazníky zaisťujú šetrnosť k nábytku. Tiež si po dokončení upratovania nájde dobíjaciu stanicu.

Pre – Lacnejší variant iRobot pre menšie priestory
Proti – Kompromisy vo funkciách a výbave

ZOBRAZIŤ PONUKU

Moneual MR6800M

Moneual MR6800M recenzie a testMoneual MR6800M je hybridný robotický vysávač s vytieraním (mopom z mikrovlákna). Má výkonný motor s vysokým sacím výkonom a nízku hmotnosť. Systém umývanie podlahy funguje tak, že nečistoty sú pohlcované medzi vláknami mopu. Je tak schopný umyť väčšiu plochu bez toho, aby nečistoty po nejakej dobe len roztieral. Zo zásobníka s vodou je navyše mop neustále vlhčené.

Pre – Hybridný robot s mopom, rýchle nabíjanie
Proti – Pri zvýšenom sania hlučný

ZOBRAZIŤ PONUKU

iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braava 390 recenzie a testTento model je presnejšie robotický mop, ktorý zametá a vytiera. Prirodzene tak podporuje len tvrdé podlahy. Braava 390 s plnou nádržkou na vodu zvládne mokré vytieranie na ploche 30 m2. V rámci zametanie pokryje približne 90 m2. Robot má ako kompaktné rozmery, tak nízku hmotnosť. Oproti vysávačom rieši suchý upratovanie nie kefou, ale bielu utierkou, na ktoré priľne prach a nečistoty. Navigácia je riešená rovnakým systémom ako u ďalších iRobot modelov.

Pre – Tichá prevádzka, mopovania a zametanie
Proti – Menšie pokrytie plochy

ZOBRAZIŤ PONUKU

iRobot Braava jet 240

iRobot Braava jet 240 recenzie a testEšte ľahšia robotický mop ako 390 je Brava jet 240 (1,2 kg). Na druhú stranu pokryje menšiu plochu, a to zhruba 25 m2. Režimy upratovania sú tri – mokrý upratovanie v tvare V, lineárne vlhký upratovanie, klasický zametač na suchý upratovanie. Vlhčenie je cez rozprašovač a čistiace podložky má jednorázové i umývateľné. Poradí si aj s vyvýšenými miestami (senzory proti pádu) a ohraničeným priestorom pomocou virtuálnej steny. Mop je možné taktiež ovládať cez mobilnú aplikáciu (pokyny, dávkovanie vody, čistiace režimy).

Pre – Mobilné aplikácie, upratovacie režimy, rozmery a hmotnosť
Proti – Pokrytie plochy, spotrebný materiál

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať robotický vysávač

Robotické vysávače neslúži ako plnohodnotná náhrada manuálneho vysávania, či už klasickým alebo tyčovým vysávačom. Aj tak ide o schopných pomocníkov do domácnosti, ktoré sa postarajú o rutinné upratovanie. Podľa čoho vybrať robotický vysávač a na čo si dať pozor?

Robotický mop alebo vysávač?

Modely, ktoré zvládnu ako suchý, tak mokrý upratovanie sú označované za hybridný robotické vysávače s mopom (s vytieraním). Odlišnou verziou je potom robotický mop. V oboch prípadoch je navigácia a spôsob pohybu po miestnosti jedným z hlavných kritérií, ovplyvňujúce celkový výsledok, predovšetkým u väčšieho a členitého bytu.

Povrch

Drahšie modely zvládnu ako základ, teda tvrdú podlahu (dlažba, lino, plávajúca podlaha), tak i náročný povrch akým sú koberce. U nich sa modely líšia asi najviac, napríklad v dĺžke vlasu koberca, ktorý je schopný povysávať. Na tvrdom povrchu možno využiť aj robotický mop alebo vysávač s vytieraním. Myslite aj na výšku prahu, väčšina zvládne okolo 1 cm, časť až 2 cm prahy.

Výdrž a výkon

Zdrojom energie robotických vysávačov je typicky lítiová alebo niklová batéria s výdržou okolo 60 až 180 minút. Plno modelov podporuje automatické dobíjanie, kedy sa v priebehu upratovania príde nabiť a potom pokračuje v práci.

Výkon robota nemožno s klasickým vysávačom seriózne porovnávať. Veľká časť modelov disponuje funkciou na detekciu nečistôt a robot je tak schopný vyčistiť aj viac znečistené miesto. Vyššiemu výkonu napomáhajú aj špeciálne kobercové kefy alebo módy s dočasným zvýšením sacieho výkonu na obtiažnych povrchoch ako sú koberce.

Orientácia a navigácia

Pre orientáciu v priestore využíva robotický vysávač kamery, ultrazvukové senzory, lasery alebo mechanické (nárazové) senzory. Lacné robotické vysávače majú bežne mechanické senzory, ktoré si s náročným priestorom poradia horšie. Medzi najlepšie možno radiť laserové senzory, ktoré sa orientujú aj v tme a zvyšujú tak všeobecnú flexibilitu upratovania.

K vymedzenie priestoru sa užívajú zábrany ako virtuálna stena, ktorá infračerveným lúčom rozdelí miestnosť alebo špeciálne kocky či majáky. Tie obmedzujú alebo prenáša signál. K úplnému základu potom patrí magnetická páska, ktorá sa lepí na podlahu.