Najlepšie robotické vysávače 2024

TOP 3 robotické vysávače podľa porovnania

Xiaomi Roborock S6 Pure

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80

iRobot Roomba i7+

Robotický vysávač s mopom a vylepšenou laserovou navigáciou v priestore. Má 3 výkonnostné režimy a nadpriemerne veľkú batériu, vďaka ktorej vysaje priestory až o veľkosti 250 m².Je hodnotený ako najlepší robotický vysávač na psie chlpy. Má dobrý sací tlak, objemnú nádobu na prach a funkciu Animal Care s vysoko účinnou kefou Animal Turbo Brush.Z recenzií i skúseností hodnotený ako najlepší robotický vysávač súčasnosti s mnohými modernými prvkami. Má kamerovú navigáciu, akustickú aj optickú detekciu nečistôt alebo automatické vysypávanie koša.
+ Cena/výkon, laserové mapovanie s vylepšeným algoritmom+ Funkcie na chlpy Animal Care, duálny navigačný systém, opraviteľnosť 10 rokov+ Automatické vyprázdňovanie odpadu, najpokročilejšie technológie, neobmedzená plocha vysávanie
- Aplikácia iba v anglickom jazyku- Menej účinné vytieranie- Vyššia obstarávacia cena

Orientačná Cena
355,00 €

Orientačná Cena
359,00 €

Orientačná Cena
699,00 €

Robotický vysávač uľahčuje každodenný život ako starším užívateľom, tak všetkým, ktorí sa chcú vracať do uprataného domova. Robotický vysávač s vytieraním navyše zbaví domácnosť prachu a ten na koberce má zase vylepšený systém rotačných kief, ktorý si poradí aj s hustejšími a dlhšími vláknami. Nízky robotický vysávač sa postará o neporiadok pod nábytkom, ale môže mať problém prejsť cez prah, a model s navigáciou v podobe kamery alebo laseru povysáva viac miestností systematicky a efektívne. Parametrov, funkcií a technológií je u automatických vysávačov kopa, porovnávací test je preto právom na mieste. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie robotické vysávače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na robotické vysávače na okná.

Najlepšie robotické vysávače s mopom (Test 2024)

VzhľadModelDoba prevádzkyBatérieOdpadová nádobaNavigáciaHlučnosťVýškaDostupnosť
Xiaomi Roborock S6 Pure recenzie a testXiaomi Roborock S6 PureAž 150 min5200 mAh0,46 lLaserová65 dB9,65 cm
Sencor SRV 9250BK recenzie a testSencor SRV 9250BKAž 120 min2600 mAh0,47 lLaserová60 dB9,8 cm
Symbo xBot 5 Pro recenzie a testSymbo xBot 5 ProAž 100 min2150 mAh0,3 lGyroskopická60 dB7,9 cm
TESLA RoboStar iQ300 recenzie a testTESLA RoboStar iQ300Až 110 min2600 mAh0,6 lGyroskopická55 dB7,5 cm
Concept VR 3210 recenzie a testConcept VR 3210Až 250 min5200 mAh0,6 lLaserováAž 70 dB10 cm
Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80 recenzie a testRowenta RR7755WH Explorer Serie 80Až 120 min-0,7 lLaserová + kamerová69 dB9,7 cm

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie robotické vysávače bez vytieranie (Test 2024)

VzhľadModelDoba prevádzkyBatérieOdpadová nádobaNavigáciaHlučnosťVýškaDostupnosť
iRobot Roomba i7+ recenzie a testiRobot Roomba i7+Až 75 min1800 mAh0,4 lKamerová58 dB9,2 cm
Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzie a testXiaomi Mi Robot VacuumAž 150 min5200 mAh0,42 lLaserováAž 68 dB9,6 cm
Silvercrest SSR 3000 A1 recenzie a testSilvercrest SSR 3000 A1Až 70 min2400 mAh0,3 lSenzoryAž 78 dB7,5 cm
iRobot Roomba e5 recenzie a testiRobot Roomba e5Až 120 min1800 mAh0,6 lSenzory58 dB9 cm

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie robotických vysávačov

Xiaomi Roborock S6 Pure

Xiaomi Roborock S6 Pure recenzie a test

Robotický vysávač s mopom Xiaomi Roborock S6 Pure je plný najmodernejších technológií a zároveň má stále prijateľnú obstarávaciu cenu. Podľa skúseností spotrebiteľov a ich recenzií má vysávač účinný sací výkon, dlhú výdrž na jedno nabitie aj obstojné výsledky s mopom. Na jedno nabitie zvládne vysať priestor až 250 m2, 14 senzorov zaisťuje navigáciu a 3 sledujú efektívne upratovanie. Z funkcií poteší prítomnosť SLAM a LDS mapovania, funkcia upratovania v zónach Zone cleaning aj funkcie multi izbového upratovania Floor Plan.

+ Cena/výkon, laserové mapovanie s vylepšeným algoritmom
Aplikácia iba v anglickom jazyku

Sencor SRV 9250BK

Sencor SRV 9250BK recenzie a test

Lacný robotický vysávač s vytieraním Sencor SRV 9250BK patrí medzi spotrebiteľmi k značne obľúbeným, najmä pre svoju nízku cenu a zaujímavé funkcie. Vybavený je navádzacím systémom Sencor Nav. 15.0, ktorý využíva laser, gyroskop, infračervené senzory a ďalšie čidlá pre bezproblémovú prevádzku. Má nižšiu hlučnosť, účinný program ZigZag a u mopu možnosť nastavenia intenzity vody v 7 stupňoch. Podľa popisu výrobca dokáže prekonať prekážky s výškou i 1,5 mm a používatelia túto schopnosť podľa svojich skúseností potvrdzujú a pripomínajú, že vysávač sa nepripojí k modernej Wi-Fi v pásme 5 GHz.

+ Dobre prekonáva prekážky, laserová orientácia v priestore, nízka hlučnosť
Pripojiteľný iba k 2,4 GHz Wi-Fi

Symbo xBot 5 Pro

Symbo xBot 5 Pro recenzie a test

Robotický vysávač a mop v jednom Symbo xBot 5 Pro je považovaný niektorými predajcami za bestseller. Je lacný a v spojení s dobrou účinnosťou právom obľúbený. Zaujme svojou výškou len 7,9 cm, ktorú má v dôsledku absencie pokročilejšieho navigačného systému – pre orientáciu v priestore využíva Smart GYRO navigáciu. Je účinný na všetkých typoch podláh, primárnou filtráciu doplňuje HEPA filtrácia a poteší tiež kefka so štetinami a lamelami, ktorý je účinný pri vysávaní zvieracích chlpov. V recenziách sa len objavuje pripomienka k magnetickým pásikom, ktoré má tendenciu čiastočne prechádzať.

+ Nízka výška len 7,9 cm, dvojúrovňová filtrácia, dobrý pomer cena/výkon
Čiastočne prechádza magnetickú pásku

TESLA RoboStar iQ300

TESLA RoboStar iQ300 recenzie a test

Robotický vysávač 2v1 TESLA RoboStar iQ300 je lacný automatický vysávač, ktorý podľa skúseností spotrebiteľov zvláda prejsť aj prahy s výškou 1,5 cm. Poteší tiež jeho celková výška len 7,5 cm, vďaka ktorej sa vojde tam, kam lepšie vybavené vysávače s laserovým skenovaním priestoru nie. K navigácii využíva adaptívny gyroskop s pamäťou FASTtrack 3.0 a vhodný je na všetky typy podláh. Vďaka extra dlhým kefám je efektívny pri vysávaní v rohoch a užívatelia v recenziách oceňujú tiež ovládanie, aplikáciu aj hlasové povely v slovenčine.

+ Dokáže prejsť aj prah, výška len 7,5 cm, aplikácie a hlasové povely vo slovenskom jazyku
Krátka magnetická páska v balení

Concept VR 3210

Concept VR 3210 recenzie a test

Robotický vysávač s mopom Concept VR 3210 je veľmi výkonný, dokáže vysávať s nadpriemernou sacou silou až 3300 Pa. Poteší prítomnosť sterilizačné funkcie UVC LED technológiou a zvláda prekonať prekážky až do výšky 1,8 cm, bežné prahy preto bez problému prekoná. Priestor mapuje vyspelou laserovou technológiou a dáta si ukladá do mapy. Ako však pripomínajú v recenziách spotrebitelia, vysávač je schopný si uložiť iba jedno podlažie. Zaujme tiež filtračným systémom TripleAirClean s HEPA filtrom 13.

+ Prekážky až do 1,8 cm, Navigácia LaserTec 2.0, nadpriemerný sací výkon 3300 Pa
Ukladá mapu len pre jedno podlažie

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80 recenzie a test

Robotický vysávač na zvieracie chlpy Rowenta RR 7755 WH je medzi spotrebiteľmi populárny najmä pre svoju funkciu Animal Care, vďaka ktorej dokáže účinne vysávať zvieracie chlpy. Vďačí za to špeciálnej kefe Animal Turbo, ktorý sa skladá z vyprofilovaných štetín a gumových prvkov. Unikátny je tiež jeho systém navigácie, kde sa využíva ako laseru, tak kamery. Oproti iným značkám vyniká tiež garanciou opraviteľnosti 10 rokov, vysávač vám tak môže vydržať slúžiť skutočne dlho. Ako nevýhodu zmieňujú spotrebitelia zo skúseností horšiu účinnosť vytieranie, ktoré je riešené systémom Aqua Force.

+ Funkcie na chlpy Animal Care, duálny navigačný systém, opraviteľnosť 10 rokov
Menej účinné vytieranie

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+ recenzie a test

iRobot Roomba i7+ je oceňovaný ako najlepší robotický vysávač súčasnosti a užívatelia to podľa svojich skúseností v recenziách potvrdzujú. Je vybavený najpokročilejšími technológiami a funkciami, ktoré upratovanie i obsluhu robia ešte lepší. Spomenúť možno inteligentné plánovanie upratovania, akustickú a optickú detekciu nečistôt Dirt Detect alebo trojstupňový čistiaci systém AeroForce. Ako jeden z mála automatických vysávačov ponúka automatické vysypávanie koša v čistiacej stanici Clean Base, ďalej nabíjanie počas upratovania, systém proti zamotania sa alebo indikácii naplneného koša.

+ Automatické vyprázdňovanie odpadu, najpokročilejšie technológie, neobmedzená plocha vysávanie
Vyššia obstarávacia cena

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Xiaomi Mi Robot Vacuum recenzie a test

Robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum je vo svojej kategórii značne obľúbený pre svoj pomer cena/výkon. Disponuje presnou laserovou navigáciou a ďalšími 12 tí senzory zaisťujúce správnu orientáciu. Ďalšie 3 senzory sa zameriavajú na samotné upratovanie pre čo najväčší efekt. Na jedno dobytie zvláda vysať až 250 m2 a po nabití pokračuje vo vysávaní tam, kde prestal. Výkon umožňuje nastaviť v troch stupňoch a hlučnosť sa pohybuje medzi 62 až 68 dB. Ako nevýhodu v recenziách spomínajú spotrebitelia absenciu funkcie pre vytvorenie si mapy priestoru.

+ Dobrý pomer cena/výkon, výkonný aj na koberce, laserová orientácia v priestore
Bez možnosti vytvorenia mapy

Silvercrest SSR 3000 A1

Silvercrest SSR 3000 A1 recenzie a test

Silvercrest SSR 3000 A1 patrí medzi najlacnejšie robotické vysávače na trhu, čomu zodpovedá aj jeho iba základná výbava a funkcie. V recenziách ho však používatelia chvália a kvitujú najmä jeho jednoduché ovládanie aj dobrú účinnosť. K dispozícii je celkom 6 programov čistenia, z ktorých možno spomenúť program špirály, alebo s maximálnym výkonom. V priestore sa orientuje iba pomocou základných senzorov, ktorých je celkom 10. Ovláda sa priamo na tele vysávača aj diaľkovým ovládaním.

+ Nízka obstarávacia cena, jednoduché ovládanie, automatický návrat na dobíjaciu stanicu
Vyššia hlučnosť až 78 dB

iRobot Roomba e5

iRobot Roomba e5 recenzie a test

Automatický vysávač iRobot Roomba e5 je vybavený dvojicou proti sebe rotujúcich kief, ktoré významne zefektívňujú upratovanie. Navigácia je riešená len senzory, ktorých sú však podľa výrobcu desiatky. Dokáže fungovať spolu s virtuálnou stenou, má funkciu odloženého štartu aj akustickú detekciu nečistôt. Poteší systém proti zapletenia sa do káblov a funkcia automatického dobíjania v dokovacej stanici. Podľa skúseností spotrebiteľov má vysávač jednoduchú obsluhu aj zrozumiteľný návod. Pripomínajú naopak absenciu funkcie vytvárania mapy prostredia.

+ Funkcia virtuálnej steny Halo, desiatky senzorov, rotujúce kefy AeroForce
Nevytvára si mapu prostredia

Diskusie a skúsenosti

Diskusie na tému robotický vysávač sú značne rôznorodé, časté je diskutovanie nad konkrétnymi typy a ich účinnosťou upratovania, alebo nad funkciami. Nie úplne všetkým spotrebiteľom sú z popisu výrobca alebo predajca jasné všetky jeho funkcie.

Diskusie prebiehajú aj v súvislosti efektivity upratovania u robotického vysávača ako takého, pričom skúsenosti sú s nimi väčšinou pozitívne. Výkonné a drahšie vysávače popisujú užívatelia ako veľmi efektívne. Zmieňujú dokonca, že robotický vysávač nazbiera neporiadok aj po predchádzajúcom vysatie ručnom vysávačom, čo mnohých právom prekvapuje.

Naopak, u základných modelov automatických vysávačov spomínajú iba povrchné upratovanie, ktoré plnohodnotne ručné vysávanie nenahradí. V oboch prípadoch sú však vo výsledku spokojní, odkazuje to zrejme na fakt, že vedia, čo kupujú a aká očakávania majú od konkrétneho modelu mať.

Užívateľské skúsenosti s robotickým vysávačom najčastejšie zmieňujú účinnosť vysávania aj mopovania, ak je ním vysávač vybavený. Zmieňuje sa hlučnosť, funkčnosť na kobercoch alebo ako dobre si konkrétny typ poradí so zvieracími chlpmi. Často je v skúsenostiach spomenuté aj ovládanie a mobilná aplikácia, ktorá môže byť tiež lokalizovaná a spracovaná lepšie aj horšie.

Ako vybrať robotický vysávač

Robotických vysávačov je už na trhu nepreberné množstvo, preto nie je výber jednoduchý. Prvým aspektom pri kúpe je druh a rozloha podlahy vo vašej domácnosti. Zohľadniť treba nielen celkovú veľkosť spotrebiča, ale hlavne výšku, ak chcete, aby upratal aj pod nábytkom. Hlučnosť spotrebiča je nemenej dôležitá, rovnako ako jeho spotreba a parametre batérie. Zistite si tiež dostupnosť náhradných dielov a vyberte si robotický vysávač s preferovanými funkciami, ako je automatické dobíjanie, konektivita s telefónom, antitangle systém a veľa ďalších.

Prečo kúpiť robotický vysávač

Robotický vysávač síce nie je v porovnaní s klasickým vysávačom tak účinný, výrazne však môže eliminovať nečistoty v domácnosti. Návrat z práce je o moc príjemnejšie, keď podlaha pôsobí stále udržiavaným dojmom. Zvlášť ho ocenia osoby so zhoršenou pohyblivosťou, pre ktoré je manipulácia s ťažkým vysávačom neľahko predstaviteľná.

Obzvlášť uľahčí upratovanie vysávač s automatickým vyprázdňovaním zbernej nádobky a model s diaľkovým ovládaním. Jasnou voľbou pre alergikov je model s HEPA filtrom a UV lampou, ktoré eliminujú prach, mikróby i alergény. Milovníci domácich maznáčikov si už nemusia robiť starosti s veľkým množstvom chlpov vďaka špeciálnym kefám.

Nevýhody robotického vysávača

Aj moderné automatické vysávače majú svoje nevýhody, o ktorých je potrebné sa pre kompletnosť zmieniť.

 • Príliš malá nádobka na prach a nutnosť častého vyprázdňovania (ak model nedisponuje automatickým vyprázdňovaním).
 • Robotický vysávač má stále pomerne malý sací výkon, o zefektívnenie sa však starajú přimetací kefy. Nikdy však nebude výsledok upratovania rovnaký, ako s normálnym vysávačom.
 • Väčšina robotov nezvláda uspokojivé vysávanie kobercov, a aj horšie dostupné miesta môžu zostať neupratané. Čierne a tmavé plochy môže vysávač vyhodnotiť ako priepasť a ani tú nevysaje. Kvalitnejšie modely si ale so všetkými týmito problémami poradí, čo kompenzuje vyššia obstarávacia cena.

Robotický vysávač s vytieraním (2v1)

Robotický vysávač s vytieraním sa postará ako o vysávanie pomocou sacieho tlaku a kief, tak o umývanie podlahy po vložení nádoby na vodu a pripnutie mopovací textílie. To všetko zvláda v jednom kroku. Je vhodný na všetky typy tvrdých podláh bez kobercov a pre drevený a laminátový povrch príde vhod aj funkcia vysúšania.

K dostaniu sú tiež roboti s intenzívnym mokrým vytieraním, ktoré je proti nečistotám účinnejší. Voda je z nádobky v tomto prípade uvoľňovaná na povrch intenzívnejšie. K dostaniu sú aj vysávače s funkciou suchého vytieranie, kedy sú nečistoty priťahované na antistatickú stierku. Takýto vysávač nedisponuje nádobkou na vodu.

Robotický mop

V kombinácii s robotickým vysávačom sa robotický mop postará o precízne upratanie. Robotický vysávač a mop v jednom sa síce o zabezpečenie čistoty snaží, nikdy ale jeho vytieranie nenahradí klasický mop alebo mop robotický. Je vybavený nádobkou na vodu s objemom 100 až 300ml a mopovací textílií, prípadne rozprašovačom, vďaka ktorému odstráni aj zaschnuté škvrny. Stretnete sa aj s modelmi s předvysáváním. Textílie je väčšinou vyrobená z mikrovlákien, aby pohltila aj najdrobnejšie nečistoty.

Povrchy

Všeobecne sú robotické vysávače účinnejšie na tvrdej podlahe než na koberci. Ak máte v domácnosti len tvrdé podlahy bez kobercov, výber vysávača bude jednoduchšie. Podľa skúseností môže byť pre automatický vysávač problémom čierna podlaha alebo čierny koberec, ktorý identifikuje ako dieru a upratovanie tam nevykoná. O vysávačoch, ktoré dokážu upratať aj tmavé miesta, sa dočítate v manuáli alebo v recenziách používateľov.

Robotický vysávač na koberce

Robotický vysávač na koberce má špeciálne kefy a vyšší sací výkon. Lacnejšie modely sa môžu ľahko zaseknúť na huňatom koberci, ako aj na koberci so strapcami. Tomu zabraňuje systém AntiTangle, ktorý aktivuje spätný chod, keď sa kefy zaseknú. Pre domácnosti s prahovými lištami a vyššími kobercami je potrebný výkonnejší model.

Robotický vysávač na tvrdé podlahy

Či už máte linoleum, dlažbu, parkety alebo plávajúce podlahy, môžete si vybrať prakticky akýkoľvek robotický vysávač, dokonca aj robotický vysávač s mopom. Robotický vysávač na plávajúce podlahy si väčšinou poradí s prekážkami do 1 cm, môže byť aj menej výkonný, ale o to lacnejší.

Veľkosť miestnosti

Pri výbere robotického vysávača je priestor veľmi dôležitým aspektom, preto vždy najprv premerajte všetky miestnosti, ktoré bude vysávač čistiť.

 • Jedna miestnosť do 30 m2 – Postačí malý robot pre nenáročných, ktorý na jedno nabitie vysáva po dobu 50 až 100 minút a disponuje menšiou odpadovou nádobkou s objemom okolo 200 ml. Kapacita batérie začína zvyčajne na 850 mAh.
 • Jedna miestnosť do 60 m2 – Vyberte model s batériou s kapacitou od 1800 až 2400 mAh, ktorý zvládne upratovať aspoň 100 minút a jeho odpadová nádobka má objem aspoň 300 ml.
 • Viac miestností so 150 m2 – Pre členitý pôdorys a pre upratovanie viac izieb je potrebný model, ktorý pracuje s vizuálnou lokalizáciou a vysáva až 120 minút. Zberná nádobka by mala mať objem minimálne 300 ml, pre domácnosti s domácimi miláčikmi i viac.
 • Viac miestností s viac ako 150 m2 – Vhodný je robotický vysávač s GPS, ktorého doba prevádzky na jedno nabitie dosahuje až 220 minút. Kapacita batérie je u výkonnejších modelov až 5200 mAh a odpadová nádobka môže mať objem až 800 ml.

Zvieracie chlpy

Robotický vysávač na zvieracie chlpy by mal vždy disponovať bočnými kefami, ktoré sa postarajú o chlpy usadené pri stenách a v rohoch, odkiaľ je soberie k saciemu otvoru s rotačnými kefami. Odtiaľ už pod veľkým tlakom putujú do zberného koša.

Zberná nádobka by mala mať dostatočný objem (až 800 ml) a kvalitné filtre zaisťujú čistý vzduch, ktorý vyjde späť do miestnosti. U vysávačov určených na zvieracie chlpy narazíte na gumové kefy, ktoré možno vybrať a jednoducho opláchnuť. Tým odpadne odmotávaní vlasov a chlpov, ako je to u klasických štetinových kief. Efektívna je tiež kombinovaná kefa so štetinami a gumou. U robota v domácnosti s maznáčikmi sa odporúča nastaviť virtuálnu stenu v okolí misiek, aby ich nerozlial.

Robotické vysávače nielen na psie chlpy:

 • Disponujú vysokým sacím výkonom
 • Mali by mať objemnú zbernú nádobu
 • Vhodná je špeciálna kefa, ktorá je určená na zvieracie chlpy
 • Optimálny pre upratovanie po zvierati je robotický vysávač s mopom

Robotický vysávač a prahy

Pokiaľ máte prahy v priestoroch, kde sa robot bude pohybovať, musíte pri kúpe zohľadniť funkcii zdolávanie prekážok. Výška prahov je rôzna, preto tie vaše premerajte. Veľký problém predstavujú prahy v panelákoch, kde môžu dosahovať 2 až 3 cm. Výrobcovia u produktu uvádzajú maximálnu výšku prekážky, čo je presne ten parameter, ktorý rozhoduje o tom, či robotický vysávač prejde prah. Ideálne je, keď zvládne prekonať 1,5 cm až 2,2 cm vysokú prekážku.

Zábrany a orientácia v priestore

Pre správnu funkciu robotického vysávača je k tomu vhodné prispôsobiť tiež domácnosť. Medzi nábytkom a inými objektmi musí byť dostatočná medzera, aby tadiaľ vysávač prešiel. Udáva sa ideálne 1 meter. Pred zaobstaraním vysávača zmerajte priestor pod gaučom alebo posteľou a podľa toho zvoľte ideálnu výšku robota.

Mal by bez problémov prejsť pod nábytkom, alebo byť dostatočne vysoký, aby pod nábytok vôbec nevošiel a nezasekol sa. Prvýkrát vysávač spúšťajte, keď budete doma, aby ste zistili, či má v niektorých miestach problém. Rovnako tak starostlivo vyberte umiestnenie nabíjacej stanice. Pokiaľ máte doma miesta, kam vysávač vôbec nesmie, dáte mu to vedieť vytvorením virtuálnej zábrany či magnetickou páskou.

 • Magnetická páska – Nalepí sa na podlahu a vysávač za ňu nemôže. Pod huňatým kobercom ju však často nerozpozná a je ju treba dať pred neho.
 • Virtuálna stena – Je možné ju použiť u sofistikovanejších robotov. Jedná sa o zariadenie vysielajúce infračervený lúč, ktorý vysávač neprekročí. Pri niektorých modeloch sa dá nastaviť aj cez mobilnú aplikáciu, čo je užívateľsky prívetivejšie. Stretnúť sa možno aj s názvom HALO efekt a používa sa napríklad okolo misiek maznáčikov alebo okolo detského kútika.
 • Maják – Jeho úlohou je uzamknúť vysávač v jednej miestnosti, kým ju nevyčistí. Až keď skončí, môže sa presunúť do ďalšej miestnosti.

Pohyb

Niektoré modely nedokážu vysať členitejšie priestory, pretože na ne nie je nakonfigurovaný ich algoritmus. Lacný robotický vysávač s nárazníkmi sa otáča až po kolízii s predmetom či múrov, vďaka čomu potom pokračuje iným smerom. Kruhovitý spolu s pásmovým pohybom majú podobnú efektivitu a najefektívnejšie je pohyb cik-cak. Pri lepších robotov možno nastaviť pohyb vysávanie vďaka senzorom, kamerám a laserom (spiral, along wall, cik cak).

Stretnúť sa môžete aj s označením AUTOCLEANING, ktorý je kombináciou viac pohybov. Režim SPOT sa potom sústredí na jednu znečistenú oblasť a nahradzuje metličku a lopatku. Vysávač je nutné na toto miesto umiestniť a režim nastaviť. Režim DIRT DETECT rozpozná Najznečistenejšie miesto v izbe a zameria sa na neho automaticky, až po jeho upratovaní pokračuje inam.

V prípade väčšej investície do modelu s laserovou alebo kamerovou navigáciou a GPS sa môžete tešiť z precízneho výsledku upratovania. Robotický vysávač s kamerou využívajúci technológiu visual SLAM (Visual Simultaneous Localization And Mapping) sleduje svoju vlastnú pozíciu a zmapuje prostredie. Systematický pohyb zaistí rýchlejšie čistenie a vysávané plochy neprechádza viac ako raz. (zdroj: allaboutcircuits.com)

Robotický vysávač bez navigácie

Dá sa zaobstarať aj lacno. Pohybuje sa v priestore náhodne, je vybavený nárazníkom a po kolízii s predmetom sa otočí a pokračuje iným smerom. Nevýhodou je menej efektívne vysávanie, pretože vznikajú nevysávané plochy. Naopak niektoré miesta sú zbytočne vysatá opakovane.

Robotický vysávač s laserovou navigáciou

Laserová navigácia sa spolu s ďalšími senzormi považuje za to najlepšie, čo sa v súčasnosti do automatických vysávačov používa. Laser si pri prvom použití naskenuje presný pôdorys priestoru a pri ďalšom upratovaní vychádza z tejto mapy. Výhodou je jeho úplná samostatnosť a vysoká účinnosť vysávania, dokáže zmapovať celý byt aj sa sám vrátiť do nabíjacej stanice. Ako nevýhoda sa dá považovať nutnosť mať k tomuto pohybu prispôsobený byt, najlepšie bez prahov.

Robotický vysávač s gyroskopickou navigáciou

Robotický vysávač s gyroskopom vysáva v prednastavených programoch, jeho výhodou je však schopnosť rozoznať prekážku pred sebou a nenaraziť do nej. Vďaka tomu v byte nebudete mať otlčené rohy, alebo rozbité vázy, čo hrozí pri použití základného modelu vysávača bez žiadne navigácie. Robotický vysávač v tomto režime môže využívať aj TOF senzor, ktorý dokáže účinne rozpoznávať prekážky a predmety.

Robotický vysávač s kamerou

Pri niektorých modeloch sa využíva kamery podobne ako laseru, kamera teda skenuje priestor okolo vysávača a dokáže si vytvoriť vlastnú mapu bytu, podľa ktorej bude vysávať aj pri ďalšom upratovaní. V iných prípadoch môže kamera poslúžiť k prenosu obrazu do aplikácie na mobilnom telefóne, alebo tabletu. V tomto režime sú súčasťou obrazovky tiež ovládacie tlačidlá a vysávač takto môžete ovládať bezdrôtovo a odkiaľkoľvek.

Vysávanie po tme

Nezabudnite si zistiť aj informáciu o tom, či zvládne vysávač upratovať aj po tme. Pre modely s laserovou navigáciou to nie je problém, robot s kamerovou navigáciou si po tme moc dobre nevedie.

Kapacita nádoby na vodu a prach

Z dôvodu menších rozmerov prístroja je zásobník pomerne malý. Jeho kapacita by mala byť minimálne 0,3 litra. Robotický vysávač na psie chlpy by mal mať nádobu veľkú aspoň 0,5 až 0,8 litra. Po každom vysávaní je nutné nádobu vyprázdniť a ak zaobstaráte malý vysávač do veľkého bytu, budete musieť nádobku vyprázdňovať niekoľkokrát počas upratovania. Robotický vysávač na mokré vysávanie disponuje ešte nádobkou na vodu, a to s objemom 100 až 300 ml.

Výkon

Automatický vysávač výkonom samozrejme nemôže konkurovať klasickému vysávaču. Ten musí vyvinúť oveľa vyšší výkon, aby nečistoty dopravil rúrkou a hadicou do zberného vreca alebo nádoby. Nečistoty u robotického vysávača naopak nemusí prekonať dlhú vzdialenosť, takže vystačí menej výkonný motor, ktorý sa tiež zmestí do malého zariadenia, ktorým dnešné robotické vysávače sú.

Jeho výkon je dostatočný pre upratovanie pravidelne udržiavané podlahy. Výrobcovia pri vysávačoch uvádzajú sací výkon, ktorý však príliš nevypovedá o kvalite upratovaní, lebo záleží na celkovom konštrukčnom vyhotovení. Výkon sa pohybuje zhruba od 20 W do 60 W a často sa stretnete aj s jednotkou tlaku – Pascalom (Pa).

Hodnoty sa pohybujú od 800 Pa do 3500 Pa. Všeobecne platí, že čím menší výkon vysávač má, tým je aj nižšia hlučnosť a zároveň efektivita upratovania.

Hlučnosť

Kvôli nižšiemu saciemu výkonu v porovnaní s bežným vysávačom je robot tiež oveľa tichší. Miera hlučnosti sa pohybuje u tichých modelov okolo 50 dB, čo je možné prirovnať k dažďu. Hlučnejšie automatické vysávače presahujú 70 dB, čo je porovnateľné s hlasitosťou konverzácie. Hlučnosť prístroja nehrá dôležitú úlohu, pokiaľ bude upratovať vo vašej neprítomnosti. Pri sledovaní TV by však mohol hlasnejší robot rušiť. Overte si tiež, či je možné u vysávača nastaviť tichšie, nočný režim.

Filtrácia

Rovnako ako klasického vysávača majú aj tie robotické rôzne vykonanú filtráciu. Najmä alergici by si mali vyberať vysávač s triedou A, čo sa týka spätných emisií. Späť do miestnosti nevychádzajú alergény, ale zachytáva je filter. Výmenu a čistenie filtra vykonávajte vždy podľa pokynov výrobca a alergici by sa tomu mali úplne vyvarovať.

HEPA filter

HEPA filter je skratkou pre High Efficiency Perticulate Air filter a jedná sa o filter zachytávajúce až 99,97 % najjemnejších nečistôt zo vzduchu (s veľkosťou 300 nanometrov). Bol vyvinutý vesmírnou organizáciou NASA na ochranu astronautov pred nebezpečnými časticami vo vesmíre. Vzduch, ktorý vysávač nasaje vyjde vďaka nemu oveľa čistejšie. Je preto oceňovaný u alergikov, astmatikov i rodinami s malými deťmi a nájdete ho u viac ako polovice vysávačov na trhu.

Bohužiaľ však nikdy nie je vysávanie robotom so 100% účinnosťou a nejaký prach v domácnosti vždy zostane. Filter by sa mal vymieňať zhruba raz za tri mesiace až raz za pol roka, v závislosti na používanie. Niektoré filtre sú umývateľné a vždy skontrolujte, či je filter správne nasadený a je utesnený.

Dĺžka vysávania a nabíjania

Maximálna doba upratovania závisí od kapacity batérie. Čím väčšiu kapacitu batérie má, tým dlhšie bude robotický vysávač upratovať na jedno nabitie. Preto je pre väčšie priestory vhodný robot s vyššími hodnotami. Lacnejšie modely často nestihnú dôjsť k dokovacej stanici a vybijú sa cestou, čo by sa pri kvalitnejších robotov stávať nemalo.

Dlhšie nabíjanie prístroji neškodí, pre niektorých je to naopak prospešné. Štandardne trvá upratovanie miestnosti s rozlohou 25 m2 20 až 60 minút, rýchlejšie modely zvládnu vysať izba so 45 m2 za štvrť hodiny. Čím inteligentnejší spotrebič je, tým je upratovanie rýchlejšie.

Batérie

U robotov sa stretnete zvyčajne s dvoma odlišnými typmi batérií:

 • Ni-MH akumulátor
 • Li-ion batéria

Nikelmetalhydridový akumulátor je druhom galvanického článku, ktorý bol najčastejšie používaný na začiatku 21. storočia. Výhodou je veľká kapacita oproti NiCd batériám, pomerne vysoký prúd aj dlhá životnosť, priaznivá cena a iba malé poškodenie v prípade rýchlonabíjanie. Batéria je bezpečnejšia a jej recyklácia je jednoduchšia ako u Li-ion. Nevýhodou je naopak nižšie napätie 1,2 V a pri nižších teplotách má batéria výpadky, čo však nehrá úlohu u robotických vysávačov pracujúcich pri izbovej teplote. Trpí tiež známym pamäťovým efektom, ktorý sa dá potlačiť správnym formátovaním.

Lítium iónová batéria je najpoužívanejším typom. Oproti Ni-MH má dlhšiu životnosť a vyššiu hustotu energie. Výhodou je tiež vysoká kapacita s malou hmotnosťou a objemom, zanedbateľná hodnota samovybíjania a vysoké nominálne napätie 3,6 V. Pred prvým použitím netreba batériu formátovať niekoľkonásobným vybíjaním a nabíjaním. Batérie však už od výroby starne bez ohľadu na používanie a škodí jej úplné vybitie. Jej recyklácie je veľmi nákladná a nie je bezpečná pre životné prostredie.

Dokovacia stanica

Nevyhnutnosťou pre robotický vysávač je jeho základňa, ktorá je pripojená k elektrickej sieti. Vysávač sa do nej pri nízkom stave batérie zájde sám nabiť. Lacnejšie modely nedisponujú funkciou automatického návratu a zostanú stáť tam, kde im dôjde batéria. Preto sa hodí skôr do malých miestností.

Vylepšené základne zvládajú aj vyprázdňovanie odpadovej nádoby vysávača. Pojme niekoľko desiatok zberných nádob robota a odpad zhromažďuje do odpadového sáčku, ktorý potom stačí vybrať, vyhodiť a vložiť nový. O jeho naplnení jednoducho informuje indikátor.

Dĺžka nabíjania

Je dôležitá najmä pri vysávačoch s kratšou výdržou. Najkvalitnejšie automatické vysávače sa dokážu nabiť už za 1 hodinu, pomalším nabíjanie trvá minimálne 3 hodiny.

Výška robotického vysávača

Výška automatického vysávača je v parametroch najdôležitejším parametrom, priamo totiž ovplyvňuje, či a pod ktorý nábytok sa zmestí a pod ktorý nie. Ak chcete, aby vysávač upratal aj pod gaučom či posteľou, ideálne vyberte nižší model. Výška by nemala prekročiť 10 cm, pričom najnižšie robotický vysávač (ultra slim) vyniká výškou iba 5,3 cm, a to vrátane koliesok. Takýto model môže ľahko upratať aj pod skrinkami.

Ďalšie rozmery a hmotnosť

Drvivá väčšina robotických vysávačov váži od 2 do 4 kg, existujú však aj ľahšie modely. Obvyklý priemer robota je potom 30 až 40 cm. Robotický vysávač do malého bytu by mal mať kompaktnejšie rozmery, menšie vysávač sa tiež lepšie dostane na horšie dostupné miesta a bez problémov poupratuje medzi nábytkom. Úplne najdôležitejšie je však jeho výška.

Tvar a dizajn

Drvivá väčšina robotických vysávačov má okrúhly tvar. K dostaniu sú ale aj vysávače hranaté, ktoré sľubujú perfektné upratovanie pozdĺž stien a v rohoch, podobne ako modely do tvaru D. Účinné sú tiež robotické vysávače trojuholníkového tvaru, ktoré sľubujú tiež upratovanie až k samotnému kraji miestnosti.

Čo sa týka farebného spracovania, aj tu niektorí výrobcovia ponúkajú viac farebných kombinácií, vysávač si potom môžete dokonale zladiť s interiérom. Najčastejšie sú vysávače čierné a bielé, k dostaniu sú ale aj šedé, strieborné, hnedé, béžové, modré alebo kombinácie viacerých farieb.

Náklady na prevádzku

Myslieť sa musia aj na prevádzkové náklady spojené s upratovaním.

 • Spotreba elektriny – Dobitie robota nespotrebuje príliš veľké množstvo elektriny, preto účty pri nabíjaní raz za 2-3 dni výrazne nestúpnu. Oproti klasickému vysávaču je spotreba výrazne menšia.
 • Výmena kief – Pretože sa štetinky pri vysávaní opotrebovávajú, ich výmena je potreba zhruba raz za rok.
 • Výmena filtrov – Výrobcovia ju odporúčajú raz za štvrť až pol roka, hlavne v domácnostiach s domácimi miláčikmi. Podľa skúseností užívateľov ale postačí meniť raz ročne. Filtre sa dajú často kúpiť v sade s kefami od 10 euro.
 • Výmena batérie – Jediná finančne náročná je prípadná výmena akumulátora, kvôli ktorej musíme zvyčajne navštíviť odborný servis. Kvalitný robotický vysávač si však vystačí s jednou Li-Ion batériou zhruba 4 až 5 rokov.

Súčasti robotického vysávača

Okrem akumulátora, filtra a nádoby na nečistoty má robotický vysávač ešte ďalšie súčasti.

Kefy

Robotický vysávač je vybavený hlavnou kefou a tiež postrannými přimetacími kefami, ktoré majú za úlohu dostať nečistoty k odsávaciemu otvoru a zlepšovať výsledok upratovania. Prácu zastanú predovšetkým na zle dostupných miestach, okolo múrov, nábytku a v rohoch. Kefy meria zvyčajne 17 cm a sú umiestnené medzi kolieskami. U robotov v tvare D sa nachádzajú na rovnej strane a dosahujú dĺžku až 27 cm. Kefy sa líšia aj materiálom, ktorý ovplyvňuje ich vlastnosti.

 • Štetinové kefy – Účinne si poradí s vlasmi či zvieracími chlpmi a vysávaním kobercov. Nevýhodou je zdĺhavé čistenie.
 • Kefy gumové – Môžu byť samočistiace či postranné a zvyšujú efektivitu vysávania, rovnako ako špeciálna lišta pre vysávanie pri stene. Nevýhodou gumové kefy je vyššia hlučnosť, pretože guma naráža do podlahy. Výhodou je jednoduché čistenie a umývateľnosť.
 • Kombinácia kief – O lepší výsledok vysávania sa postará tiež kombinácia týchto dvoch druhov alebo rovno kombinovaná kefa, na ktorej nájdete štetiny i gumu.
 • Bezkefové vysávače – Robotický vysávač určený len na tvrdé podlahy nemusí byť kefami vybavený vôbec. Výhodou je šetrenie nákladov i času spojeného s údržbou. Takýto model využíva iba přimetací kefy a silu sacieho tlaku.

UV lampa

Robotický vysávač s UV lampou má za úlohu likvidáciu mikróbov. UV lampa býva však často moc slabá alebo je jej pôsobenie príliš krátke, preto sa na ňu nedá príliš spoliehať. Rada výrobcov ju bohužiaľ používa len ako marketingový ťah, preto si dôkladne preverte jej naozajstnú účinnosť.

Nárazník

Automatický vysávač je ním bežne vybavený pre elimináciu následkov nárazov. Býva vyrobený z pružného materiálu a šetrí nielen nábytok, ale aj samotné zariadenie. Dôležitý je predovšetkým u vysávačov bez navigácie a kamery, ktorý sa pohybuje práve v dôsledku nárazov do rôznych predmetov. Pri lepších modeloch môžete natrafiť na nárazník s infračervenými senzormi, vďaka ktorým k nárazu vôbec nedôjde, alebo je náraz aspoň zmiernený.

Kolieska

 • Vodiace koliesko – Vďaka nemu sa vysávač bez problémov pohybuje a určuje smer.
 • Hlavná kolieska – Sú umiestnené na stranách podvozku vysávača a zaisťujú stabilitu prístroja. Môžu sa nich usadzovať nečistoty, preto je potrebné ich čas od času očistiť.

Diaľkový ovládač

Diaľkový ovládač pomaly nahrádza možnosť ovládania prístroja pomocou smartfónu, pri niektorých modeloch ho ale stále nájdete. Uľahčuje manipuláciu s vysávačom predovšetkým starším užívateľom, ale nielen im. Ovládanie vysávača na diaľku je komfortnejšie pre väčšinu spotrebiteľov.

Indikátory a čidlá

Kontrolky informujú o plnom zbernom koši, o vybitej batérii alebo technickom probléme. Upozornenie môžete u lepších modelov vidieť aj na vašom smartphonu. Snímača sa starajú o zmiernenie nárazov, zamedzí pádu zo schodov a podobne.

Sada pre údržbu

Aby robotický vysávač odvádzal upratovanie čo najefektívnejšie, je potrebné ho občas prečistiť. Sada obsahuje čistiaci štetec, filtre a náhradné kefy. Čistiaca sada môže byť súčasťou spotrebiča, alebo sa dá dokúpiť v špecializovaných obchodoch.

Funkcie

Výrobcovia vylepšujú robotické vysávače stále novými funkciami pre čo najefektívnejšie upratovanie.

 • Mopovanie – Textilná stierka pripevnená na vysávači umožňuje tiež funkciu mopu. Robotický vysávač a mop v jednom udržuje podlahu čistú a zbavuje ju prachu, u silnejšie znečisteného povrchu ale nikdy nedocieli perfektného výsledku. V tom prípade je lepšie voľbou robotický mop.
 • Senzor detekujúci nečistoty – Vysávač dokáže rozoznať nečistoty nachádzajúce sa na podlahe a venuje sa miestu dovtedy, kým nie je úplne upratané.
 • Automatické dobíjanie a dokovanie – Keď začne robotu dochádzať batérie, navigácia ho dovedie späť k dokovacej stanici, v ktorej sa znova dobije. Funkcia dokovania zaisťuje návrat do stanice po dokončení upratovania. Modely, ktoré nedisponujú týmito funkciami po dobití alebo dokončení upratovania zostanú stáť na mieste, pričom môže byť ťažké vysávač nájsť.
 • Funkcia pokračovanie vo vysávaní – Ak sa robot vybije skôr, než dokončí upratovanie, po nabití sa automaticky vráti na miesto, kde sa vybil. Vďaka tomu nevzniknú nieuprataná miesta. Jedná sa o funkciu robotov s navigáciou.
 • Automatické vyprázdňovanie zásobníka – U sofistikovaných modelov nie je potrebné ani časté vynášanie vysatých nečistôt. Nádobku robot po naplnení vyprázdni do odpadového boxu v dokovacej stanici, ktorá pojme niekoľko zberných nádob robota, a preto postačí box vyniesť zhruba raz za mesiac. Nevýhodou je len väčší celkový rozmer dokovacej stanice. Niektoré zberné boxy vyžadujú použitie odpadových vreciek, ktoré sa dajú zaobstarať iba u výrobca vysávača.
 • Spot program – Umožňuje nastavenie upratovania menšie a viac znečistené plochy, napríklad pri rozsypaní sypkých surovín v kuchyni alebo po vyvádzanie detí či maznáčikov.
 • Antitangle systém – Eliminuje nebezpečenstvo zamotania vysávača do strapcov kobercov alebo elektrických káblov. Keď sa kefy začnú zamotávať, otočí sa ich smer, čím sa opäť rozpletú.
 • Spomalený dotyk nárazníka – Robot vďaka senzorom nenarazí do predmetov a nábytku plnou rýchlosťou a rozozná tiež, či sa jedná o pevnú prekážku, ktorú je nutné obísť alebo ju stačí podísť, ako napríklad záves.
 • Senzor proti pádu zo schodov – Zamedzí nehodám, ktoré by mohli vysávač nenávratne poškodiť. Vysávač sa zastaví pred hranou schodu a pokračuje iným smerom.
 • Ovládanie robota cez mobilnú aplikáciu – Pripojenie vysávača k Wi-Fi pre maximálny prehľad o upratovaní domácnosti. Nielen že smartphone ukazuje všetky štatistiky, históriu upratovania, stav batérie a plnosť nádobky na odpad, ale možno cez aplikáciu vysávač zapnúť, vypnúť alebo vymedziť plochu pre upratovanie. Obľúbené je tiež nastavenie plánovanie upratovania v jednotlivých miestnostiach v ľubovoľnom časovom rozmedzí. Najpokročilejšie vysávače majú kameru, ktorá prenáša obraz do aplikácie, z ktorej je možné ho ovládať.
 • Možnosť ovládania robota hlasom – Niektorým bezdotykovým modelom stačí dať hlasový povel, či sa majú zapnúť, vypnúť alebo zájsť do dokovacej stanice.
 • Hardpress systém – Nečistoty do zberného koša sú nasaté pod vysokým tlakom, vďaka čomu sú zlisované a do nádobky sa ich zmestí viac.

Najpredávanejšie robotické vysávače na trhu

Na trhu nájdete veľké množstvo výrobcov robotických vysávačov. Niektorí z nich však výrazne vyčnievajú a sľubujú kvalitné upratovanie aj dlhú životnosť. Podľa skúseností spotrebiteľov a ich recenzií nižšie zmieňujeme tie najobľúbenejšie značky.

Robotické vysávače Xiaomi

Úspech čínske firmy stále prudko rastie vďaka kvalitným inteligentným telefónom a spotrebičom za priaznivé ceny. Výrobky vynikajú množstvom technologických inovácií, vďaka ktorým sa spoločnosť radí medzi lídrov na trhu. Obľúbený je šikovný robotický vysávač ovládateľný cez mobilnú aplikáciu Mi Home.

Robotické vysávače Sencor

Firma založená v Japonsku je známa po celom svete vďaka svojim spotrebičom všetkého druhu. Cenami automatických vysávačov sa radí medzi najnižšie na trhu. Špecializuje sa tiež na kompaktnosť a nízku hmotnosť. Mimo základné modely kúpite aj vylepšenú sériu s možnosťou prepojenia s telefónom, navigáciou a funkciou 2v1.

Robotické vysávače iRobot

Z nepreberného množstva robotických vysávačov americkej firmy si vyberie každý, nech už má vysávač slúžiť v domácnosti, priemysle alebo vo vojenskom sektore. Najobľúbenejšia je ich rada vysávačov Roomba, v ktorej nájdete nielen jednoduchšie a cenovo dostupné modely, ale aj sofistikované roboty s vynikajúcim navigačným systémom a možnosťou ovládania cez mobilnú aplikáciu iRobot HOME. Ľahko si poradí aj s vysávaním kobercov.

Robotické vysávače Symbo

Do sveta robotických vysávačov prenikla táto značka v roku 2017. Mimo modely najlacnejšie aj tie kvalitnejšie s radom funkcií vyrába tiež robotický čistič okien. Z ponuky vysávačov, ktoré ponúka, si určite vyberie vďaka rôznym dizajnom a farbám každý.

Robotické vysávače Robzone

Na robotické vysávače sa špecializuje od roku 2008, teda od roku, kedy začali byť automatické vysávače populárne aj medzi bežnými spotrebiteľmi. Mimo vysávanie sa jej modely zameriavajú aj na funkciu vytieranie. Najobľúbenejším robotickým vysávačom 2v1 sa stal model Duoro Xclean a neskôr pribudli ďalšie inovácie, ako ovládanie cez mobilnú aplikáciu, unikátna technológia AirMax a tiež laserová navigácia.

Ako funguje robotický vysávač

Jednotlivé modely rôznych výrobcov sa môžu líšiť čo sa prevádzkových vlastností týka, princíp je však rovnaký. Robot pracuje vďaka elektromotoru a batérii. Pohybuje sa pomocou koliesok, bočné kefy nametají okolité nečistoty od stien a prekážok smerom k saciemu otvoru, kde sa nachádza rotačná kefa. Najlepší výsledok docieli kombinácie štetinovej a gumového kefy.

Nečistoty sa zhromažďujú v zbernej nádobke, ktorú vysávač vyprázdni do dokovacej stanice alebo ju musí vysypať užívateľ. Po priestore sa robot pohybuje pomocou niekoľkých senzorov, ktoré zbierajú údaje o okolí. Senzory sú u starších modelov dotykové, u novších infračervené, ultrazvukové, laserové a dopĺňať ich môže kamera. Pri nízkom stave nabitia sa vysávač sám zájde do dokovacej stanice dobiť.

Tipy pre používanie

Než uvediete spotrebič do prevádzky, nezabudnite dôkladne prečítať pokyny výrobca. Robotický vysávač síce zvláda prácu sám, najprv však treba správneho nastavenia.

 • Pred prvým zapnutí vysávača by sa mal plne nabiť. Doba prvého nabíjania sa u jednotlivých modelov líši, môže to byť až 12 hodín.
 • V domácnosti si medzitým určte miesta, kam vysávač nesmie a orámujte je magnetickou páskou. Ďalšou možnosťou je virtuálna stena či maják.
 • Pred vysávaním odstráňte pokiaľ možno všetky predmety z podlahy. Najmä krehké vázy a dekorácie, ktoré by vysávač mohol poškodiť.
 • Pri prvom spustení robota sledujte, aby ste zistili, v akých miestach má problém. Vysávač spúšťajte za svetla, niektoré modely majú za horších svetelných podmienok zlú orientáciu.
 • Robotický vysávač nenechávajte v jednej miestnosti s domácimi miláčikmi. Môžu sa vysávače báť, poškodiť ho alebo by mohlo dôjsť k úrazu zvieraťa. Známe sú tiež prípady, keď vysávač nabehne na exkrementy a rozmaže je po celom byte.
 • Pri vysávaní robota nezdvíhajte a nepresúvajte, keď to nie je nutné, a využite k tomu skôr ovládač. Nedôjde tak k zbytočnému zmätenie zariadení.

Ako správne nabíjať robotický vysávač

V prípade, že je robot vybavený Ni-Mh akumulátorom, odporúča sa vykonanie piatich úplných nabíjacích cyklov, teda plne nabiť a úplne nechať vybiť. To by sa malo robiť raz za štvrť roka. Batérie tak dosiahne maximálnu kapacitu a vysávač uprace na jedno nabitie väčšiu plochu. Čiastočné nabíjanie batérii škodí, pridlhé prebíjanie však tiež, preto by sa mal vysávač pri dlhšom nepoužívaní odpojiť z nabíjačky. Inteligentnejší modely všetky tieto úkony vykonajú automaticky.

 • Nabíjanie pri izbovej teplote – Ideálna je teplota medzi 10 °C až 30 °C. Neumiestňujte preto nabíjaciu stanicu ku kúrenie alebo inému zdroju tepla. Vysávači tiež neprospieva umiestnenie do nevykurovanej miestnosti v zimných mesiacoch.
 • Skladovanie pri nepoužívaní – Pokiaľ vysávač nebudete dlhšiu dobu používať, je potrebné akumulátor z prístroja vybrať a uložiť na suché miesto s izbovou teplotou. Nezabudnite však každé tri mesiace batériu úplne vybiť a nabiť, aby nedošlo k podvybití. Pri skladovaní dlhšie ako pol roka, je ideálna hodnota nabitie 50 až 80 %. Skladovanie bez použitia dlhšie ako 2 roky spotrebiči škodí.
 • Životnosť batérie – Ni-Mh stráca kapacitu asi po dvoch rokoch každodenného používania (500 až 700 nabíjacích cyklov). Kupujte batériu rovnakej značky a kompatibilné s určitým modelom. Dôležitá je hodnota výstupného napätia, ktorá sa musí zhodovať ako u pôvodnej batérie. Výrobcovia Li-Ion batérií zvyčajne poskytujú záruku 6 mesiacov, ich životnosť je však oveľa dlhšia. Po 500 nabíjacích cykloch majú stále viac ako 70% kapacity.

Údržba

Pre dlhú životnosť spotrebiča je potrebné ho udržiavať čistý. V prípade vysávania dlhých vlasov či zvieracích chlpov, je potreba vysávač čistiť raz až dvakrát týždenne. Postup čistenia vždy nájdete v návode.

 • Vysypte zbernú nádobku a očistite filter. V prípade, že je umývateľný, ho dôkladne umyte.
 • Rotačné kefy sa musí očistiť aj pod ložiskami od nití, prachu a vlasov.
 • Omytie potrebujú aj kolieska a ich ložiská.
 • Utrite celý povrch vysávača od prachu, predovšetkým čidlá, ktoré zamedzujú pádom alebo nárazom.
 • Skontrolujte kontakty dôležité pre správne nabíjanie vysávača a v prípade potreby ich očistite tiež.

Ďalšie roboti do domácnosti

Zaobstarať sa okrem automatického vysávača dajú už aj iní pomocníci do domácnosti, ktorí ešte viac uľahčí každodenný život.

 • Robotický mop – Vyššie v článku sa dočítate, že najefektívnejšieho upratovania dosiahnete s používaním robotického vysávača aj robotického mopu. Kombinované spotrebiče takú efektivitu neprinesú.
 • Robotický bazénový vysávač – Zaistí čisté dno a steny bazéna, čím vás ušetrí od pracné údržby. Je vybavený tiež kvalitnou filtráciou.
 • Robotická kosačka na trávu – Veľmi populárna je aj automatické kosenie trávnika.
 • Čistič odkvapov – Robot pracujúci pomocou lopatiek a kief. Vďaka nemu nemusíte liezť až k odkvapom a pracne ich čistiť, čo môže byť aj nebezpečné.
 • Robotický čistič okien – Robotický vysávač na okná sa prisaje na sklo a postará sa o precízne čisté okenné tabule. Použiť sa dá aj na dlažbu alebo iné sklenené objekty.
 • Čistič grilov – Robot s kefami efektívne vyčistí aj gril, ktorý by ste ručne čistili veľmi dlho.

Otázky pri výbere robotického vysávača

Aký robotický vysávač na koberce?

Automatický vysávač, ktorý by mal byť schopný povysávať aj koberce musí disponovať kvalitnou štetinovou kefou a väčšou sacou silou (až 3000 Pa). Niektoré modely môžu mať problém s dlhšími vláknami koberce alebo s postrannými strapcami. Preto by nemala chýbať funkcia Antitangle proti zamotaniu robota, kedy kefy pri probléme zmení smer otáčania.

Je robotický vysávač vhodný do malého bytu?

Robotický vysávač je vhodný ako do priestranných domácností, tak do menších bytov. Vhodný je robotický vysávač malých rozmerov, aby spolu s dokovacou stanicou nezaberal príliš veľa miesta. Nie je potreba výkonný vysávač, ktorý dokáže vysávať niekoľko hodín na jedno nabitie. Postačí model s kapacitou batérie do 1800 mAh a s menšou zbernou nádobkou.

Aký robotický vysávač na psie chlpy?

Na psie chlpy sa odporúča robotický vysávač s bočnými kefami pre nametení chlpov usadených pri stenách a s gumovou rotačnou kefou. Tá býva umývateľná a chlpy sa do nej nezamotajú. Vysávač by mal byť vybavený HEPA filtrom pre čistejší výstupný vzduch. Dôležitý je dostatočný výkon, aby chlpy nasal efektívne a tiež dostatočne veľká zberná nádoba.

Aké sú najlepšie značky robotických vysávačov s mopom a bez vytieranie?

Medzi najlepšie značky a výrobcov robotických vysávačov patrí iRobot, Xioami, Symbo, RobZone alebo Sencor. Väčšina týchto výrobcov ponúka ako automatické roboty s mopom, tak aj základné modely iba s vysávaním. Ďalšími obľúbenými značkami sú napríklad Tesla, ETA, Vileda, Rowenta, Concept, Philips alebo Samsung. Vďaka nízkej cene je populárna tiež privátna značka SILVERCREST od Lidl, pričom väčšinu týchto značiek agreguje portál Heureka. Mnoho z týchto značiek ponúkajú tiež obchody Nay alebo Planeo.

Aká je cena robotického vysávača?

Do 200 € zaobstaráte základné modely, ktoré nie sú vybavené inteligentnými funkciami a orientujú sa v priestore pomocou nárazov. Za cenu do 400 € už zoženiete sofistikované vysávače s mnohými funkciami a senzory, aj vrátane GPS. Od 400 € sa už vyskytujú chytré robotické vysávače s možnosťou nastavenia virtuálne steny či automatického vyprázdňovania zbernej nádoby.

Prejde robotický vysávač cez prah?

Robotický vysávač prejde cez prah, ale u konkrétnych modelov je potrebné zistiť maximálnu možnú výšku prekážky, ktorú dokáže zdolať. Väčšina vysávačov si poradí s prekážkou 1 cm, niektoré s prekážkou aj viac ako 2 cm vysokou, pričom výška prahu je zvyčajne 1,6 cm. Hodnotu výšky prekážky voľte s rezervou. Ak zaobstaráte robota s príliš malou hodnotou, povysáva iba v jednej miestnosti a do druhej izby ho bude potrebné premiestňovať ručne.

Aké sú najnižšie robotické vysávače na trhu?

Výška vysávača by nemala prekročiť 10 cm. Takzvané ultra slim modely majú výšku pod 7 cm a najnižšie robotický vysávač má dokonca výšku iba 5,3 cm. Takýto robot nemá problém s upratovaním pod nábytkom. Než necháte robotický vysávač doma bez dozoru, overte si, či pod nábytkom prejde bez zaseknutia, aby nebolo potrebné vyprosťovanie.