Vyberáme najlepší repelent proti kliešťom a komárom

TOP 3 repelenty

Predator Junior

Predator FORTE

Herbamedicus Komárstop

Repelent pre bábätká je vhodný pre deti od 3 mesiacov a účinne odpudzuje komáre, kliešte i muchničky. Sprej je možné nanášať na odev aj pokožku, ktorú nedráždi.Repelent proti kliešťom a komárom je veľmi dobre hodnotený, obsahuje zvýšený podiel účinnej látky na spoľahlivú ochranu až 6 hodín. Sprej proti hmyzu je vhodný od 2 rokov.Prírodný repelent proti komárom s čisto prírodným zložením, odpudzuje lietajúci i lezúci hmyz. Pokožku príjemne osviežuje a chráni 2 až 4 hodiny.

Orientačná Cena
9,79 €

Orientačná Cena
7,39 €

Orientačná Cena
8,01 €

Repelent by mal byť neoddeliteľnou súčasťou vašej výbavy do prírody. Nielen, že vás ušetrí od obtiažnych komárov, kliešťov a iného hmyzu, ich používaním tiež ale predchádzate nebezpečným chorobám, ktoré tento hmyz môže prenášať. Voľba účinného repelentu a správneho nanášania je dôležitá predovšetkým v tropických oblastiach. Na trhu nájdete aj veľa voňavých a nedráždivých repelentov, ktoré sú vhodné aj pre deti od niekoľkých mesiacov. Prírodné repelenty vsádzajú na účinné výťažky a oleje z rastlín, zatiaľ čo v bežných repelentoch sú účinnými látkami najčastejšie DEET alebo Icaridin. Kombinácia ďalších ochranných prostriedkov potom zvyšuje celkovo vašu ochranu pri pobyte v prírode. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie repelenty pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie repelenty (Test 2024)

VzhľadModelTypObjem/množstvoPoužitiePre detiÚčinná látkaÚčinnosťDostupnosť
Predator Junior recenzie a testPredator JuniorSprej150 mlProti kliešťom, komáromOd 3 mesiacovIR 3535 15%4 h
Rosen B-komplex recenzie a testRosen B-komplexTablety25 dražéProti komáromOd 3 rokovTHIAMIN-
Predator FORTE recenzie a testPredator FORTESprej150 mlProti kliešťom, komárom, muchničkámOd 2 rokovDEET 24,9%4-6 h
PARA'KITO recenzie a testPARA'KITONáramok1 ksProti kliešťom, komáromOd 6 mesiacovÉterické oleje15 dní
Predator Maxx Plus recenzie a testPredator Maxx PlusSprej80 mlProti hmyzuOd 2 rokovDEET 25%, ICARIDIN 25%6-8 h
Herbamedicus Komárstop recenzie a testHerbamedicus KomárstopRozprašovač100 mlLietajúci a lezúci hmyz-Rastlinné silice2-4 h
Diffusil Dry Touch recenzie a testDiffusil Dry TouchSprej100 mlProti kliešťom, komáromOd 2 rokovDEET 25%8 h
Autan Tropical recenzie a testAutan TropicalRozprašovač100 mlProti kliešťom, komáromOd 2 rokov0,24-8 h
Arpalit Bio recenzie a testArpalit BioSprej150 mlProti kliešťom, komáromOd 1 rokaIR 3535 20%10 h
Off! Protection Plus recenzie a testOff! Protection PlusRozprašovač100 mlProti kliešťom, komáromOd 2 rokovICARIDIN 20%5-8 h

Zobraziť celú ponuku

Recenzie repelentov proti kliešťom a komárom

Predator Junior

Predator Junior recenzie a test

Repelent Predator Junior je veľmi obľúbený repelent proti kliešťom pre deti, ktorý rovnako účinne odpudzuje tiež komáre a mušky. Spotrebitelia v recenziách vyzdvihujú predovšetkým jeho vhodnosť aj pre veľmi malé deti od 3 mesiacov, ktorým nespôsobuje na citlivej koži žiadne problémy. Obsah účinnej látky IR 3535 je 15% a jedná sa o sprej v objeme 150 ml. Dávkovanie je možné ako vo zvislej, tak aj vodorovnej polohe, čo uľahčuje manipuláciu. Zo skúseností zaznieva, že po deklarovanú dobu 4 hodín funguje spoľahlivo, zároveň tiež niektorí kritizujú príliš intenzívnu vôňu.

Rosen B-komplex

Rosen B-komplex recenzie a test

B komplex repelent proti komárom je prvým repelentom v tabletovej forme, ktorého účinnou zložkou je predovšetkým THIAMIN. Táto látka sa následne z tela vylučuje potom a močom, čím dochádza k odpudzovanie komárov. Repelent je určený pre deti, predáva sa však aj v zložení pre dospelých. Okrem ochrany proti komárom pokrýva tiež dennú potrebnú dávku vitamínov skupiny B, čo je príjemný bonus. Používatelia tento repelent na základe skúseností hodnotí naskrz kladne a zmieňujú, že perfektne funguje najmä u osôb, ktoré sa viac potia.

Predator Forte

Predator FORTE recenzie a test

Repelent Predator Forte vyniká veľmi dobrým pomerom cena/výkon, je veľmi dobre hodnotený a funguje proti kliešťom, komárom aj muchničkám. Používať ho smú dospelé osoby a deti od 2 rokov, účinnou zložkou je DEET, ktorá je v tomto spreji proti komárom zastúpená v množstve 24,9%. Podľa popisu výrobca sa smie používať ako na odev, tak na pokožku, ktorú nedráždi. Sprej má 360° ventil, ktorý výborne funguje ako vo zvislej, tak i vertikálnej polohe. Recenzenti spomínajú predovšetkým výbornú funkčnosť a fakt, že na ochranu stačí naniesť len menšie množstvo repelentu.

PARA’KITO

PARA'KITO recenzie a test

Náramok proti komárom PARA’KITO je veľmi obľúbený, praktický a funkčný prírodný repelent, ktorý neobsahuje DEET. Náplne do týchto náramkov obsahujú iba prírodné éterické oleje, ktoré účinne komáre odpudzujú. Repelent sa skladá z neoprénového náramku, do ktorého sa vkladajú špeciálne náplne. Jedna náplň je funkčná až 15 dní 24 hodín denne, čo je perfektná ochrana, na ktorú nemusíte myslieť. Náramok sa umiestňuje na zápästí alebo na členok a s inou náplňou môže fungovať aj ako náramok proti kliešťom. Vzhľadom k jeho nenáročnosti a dlhej výdrži je veľmi vhodný ako repelent pre deti, používať ho môžu od veku 6 mesiacov. Okrem nich je vhodný aj pre tehotné ženy a všetky osoby s citlivou pokožkou.

Predator Maxx Plus

Predator Maxx Plus recenzie a test

Repelent Predator Maxx Plus je v súčasnosti považovaný za najlepší repelent s najúčinnejšie kombináciou funkčných látok. Pre svoje unikátne zloženie je vhodný ako repelent do trópov, kde je vysoké riziko prenosu nákazy nebezpečným hmyzom. Obsahuje účinnú látku DEET v objeme 25% a látku Icaridin zastúpenou takisto 25%. Je maximálne účinný proti kliešťom a všetkým druhom komárov vo všetkých zemepisných oblastiach, je teda spoľahlivou ochranou proti vírusu ZIKA, malárii, žltej zimnici alebo horúčke Dengee a ďalším. Smie sa používať pre deti od veku 2 rokov a jeho doba účinnosti je veľmi dobrých 6 až 8 hodín.

Herbamedicus Komárstop

Herbamedicus Komárstop recenzie a test

BIO repelent Herbamedicus Komárstop má unikátne prírodné zloženie s citrónovou trávou, levanduľou, mätou a eukalyptom, ktoré účinne odpudzuje ako lietajúci hmyz, tak lezúci. Vďaka prírodnému zloženiu s obsahom rastlinných silíc dokáže pokožku príjemne osviežiť, bez toho aby na pokožke alebo na odeve zanechával škvrny. Tonikum sa ľahko aplikuje na pokožku alebo odev zhruba z 20 centimetrov, účinný potom dokáže byť po dobu 2 až 4 hodín. Fľaštička má objem 100 mililitrov a bohužiaľ sa z popisu výrobcu nedozvieme množstvo účinnej látky, ani či je vhodný pre deti.

Diffusil Dry Touch

Diffusil Dry Touch recenzie a test

Diffusil repelent Dry Touch je veľmi obľúbený sprej proti kliešťom a komárom, ktorý má vysoké množstvo účinnej látky DEET zastúpené v spreji 25%. Tento repelent na komáre a kliešte je unikátny svojím zložením, ktoré na pokožke zanecháva suchý pocit – pocit umatlání v tomto prípade nehrozí. Smie byť aplikovaný aj na deti od 2 rokov veku a po aplikácii zhruba z 20 centimetrov zaistí ochranu až na 8 hodín. Okrem účinnej látky v ňom nájdeme tiež Aloe Vera, D-Panthenol a UV filter, všetky tieto látky zlepšujú jeho vlastnosti a znášanlivosť pokožkou. Sprej má menší objem 100 ml, za to je však veľmi kompaktný a zmestí sa aj do vrecka.

Autan Tropical

Autan Tropical recenzie a test

Repelent do trópov Autan Tropical má zloženie s účinnou látkou Ikaridin, ktorá je v repelentným prípravku zastúpená v 20%. Vzhľadom k tomu je to ideálny prípravok ako do nášho lesa, tak do tropického prostredia. Proti tropickým komárom dokáže chrániť až 8 hodín, proti tigrím komárom 6 hodín, proti ovadom (bodavým muchám) je účinný až 5 hodín a kliešte dokáže odháňať až 4 hodiny. Určený je pre dospelých a deti od 2 rokov, fľaša obsahuje 100 ml prípravku a je opatřeba rozprašovačom – nie je pod stálym tlakom, a preto sa jedná o ideálny repelent do lietadla, čo potvrdzujú aj recenzie a skúsenosti spotrebiteľov.

Arpalit Bio

Arpalit Bio recenzie a test

Prírodný repelent proti kliešťom a komárom Arpalit Bio neobsahuje DEET, jeho účinnou látkou je Ethyl butylacetylaminopropionate (IR3535), ktorý je zastúpený v 20%. Vďaka tomu je vhodný pre deti už od 1 roka a po nastriekaní dokáže chrániť až 10 hodín, čo potvrdzujú v recenziách spokojní spotrebitelia. Repelent možno aplikovať na pokožku, vlasy, odev i obuv, a navyše je dermatologicky testovaný. Vďaka obsahu biopesticidních účinných látok pokožku nielen chránia, ale tiež ju aj ošetruje. Spotrebitelia hodnotí veľmi dobre jeho ochranu pred lietajúcim aj lezúcim hmyzom, avšak tiež zmieňujú, že po nanesení priamo na kožu je repelent lepkavý.

Off! Protection Plus

Off! Protection Plus recenzie a test

Repelent Off! Protection Plus je účinný repelent aj proti tropickému hmyzu, jeho účinnou látkou je Icaridin, ktorý je v repelentu zastúpený 20 gramami. Celkový objem je 100 ml a vďaka tomu, že sa jedná o rozprašovač, si repelent bez starostí môžete vziať so sebou aj do lietadla. Smie byť použitý u detí od 2 rokov, aplikovať sa môže priamo na pokožku, funguje však spoľahlivo aj pri aplikácii na oblečenie. Proti komárom a kliešťom chráni až 8 hodín, proti tigrím komárom 6 hodín a zbaviť ovadov dokáže počas 5-tich hodín. Spotrebitelia potvrdzujú jeho funkčnosť, jednoduché použitie aj príjemne malé rozmery.

Ako vybrať repelent

Na trhu dnes nájdete nepreberné množstvo repelentov. Kľúčovými vlastnosťami pri výbere správneho repelentu je jeho dĺžka pôsobenia, obsah dietyltoluamid (DEET) a iných látok a tiež či je vhodný pre deti a tehotné ženy. Pre nich a citlivé osoby sa odporúča použitie prírodných repelentov, bylinky a korenie tiež dokáže efektívne odpudiť nežiaduce hmyz. Zvoľte tiež vhodné repelentné doplnky a odev, ktorým sa hmyzu budete brániť pasívne.

Úlohou repelentov je prekryť ľudský pach, ktorý je pre bodavý hmyz príťažlivý. Poslúžiť môžu rôzne druhy repelentov s rôznym zložením.

Syntetický repelent

Najpredávanejšie repelenty obsahujú syntetické látky. Najčastejšou látkou je dietyltoluamid (DEET). Informáciu o jeho množstvo v % nájdete na prednej strane obalu a platí, že čím viac percent repelent obsahuje, tým dlhšie dokáže ochrániť. Okrem DEET sa môžete stretnúť s látkou Icaridin, ktorá má ešte dlhšiu účinnosť a ďalšie zložkou nahrádzajúci DEET je Ethyl aminoproprionate (značený ako IR3535).

Aktívna zložka DEET

Túto účinnú látku začala skúmať armáda USA v tropických oblastiach za druhej svetovej vojny. Pôvodne bol DEET testovaný pre poľnohospodárstvo s využitím ako pesticíd a postupne sa dostal aj do komerčných repelentov. Dnes je to najpoužívanejší látka, ktorá sa u repelentov používa.

Kedysi sa myslelo, že DEET zabraňuje hmyzu cítiť oxid uhličitý, ktorý sa z ľudí uvoľňuje a ktorý k nim přilákává hmyz. Posledné výskumy však ukazujú, že táto látka slúži ako regulárny repelent, teda že látka sama o sebe hmyz odpudzuje.

Odpudzuje komáre aj kliešte a jeho nevýhodou je, že môže podráždiť pokožku alebo sliznice. Dlhodobé používanie môže spôsobiť únavu, problémy s dýchaním, zmätenosť, výnimočne tiež depresie či panické ataky a nízky tlak. Väčšinou však jeho používanie žiadne zdravotné komplikácie nesprevádzajú, odporúča sa však, aby sa v momente, keď už nie je potreba, zmyl.

 • Koncentrácia DEET – Stretnete sa s rôznymi koncentráciami tejto látky. Kvapalina s koncentráciou 100% účinkuje až 12 hodín, môže ale poškodiť vaše oblečenie a plastové výrobky. Repelenty s nižším podielom DEET (20-34%) chráni užívateľa 3 až 6 hodín. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA odporúča prostriedky s koncentráciou DEET 30 až 50%, pôsobiaca okolo 10 hodín. Zároveň tiež uvádza, že koncentrácia nad 50% neprináša vyššiu ochranu. (zdroj: cdc.gov)

Aktívna zložka Permethrin

Ďalšie látka slúžiaca ako repelent, je avšak vhodná iba na odev, nie na pokožku. Používa sa najmä v tropických oblastiach na napúšťanie moskytiér alebo vojenských uniforiem. Slúži aj na ničenie bĺch u psov, pre mačky je ale látka toxická. V zdravotníctve sa používa na hubenie vší a iných parazitov.

Aktívna zložka Ethyl aminoproprionate (IR3535)

Je šetrnejšia a nedráždi pokožku a oči, teda je vhodná aj pre deti a užívateľov s citlivou pokožkou. Na rozdiel od DEET a Icaridinu si na vás komár síce sadne, ale neštípne. Repelenty s touto látkou majú koncentráciu zvyčajne 7,5-20% a ich účinnosť môže byť silne odlišná v závislosti od druhu hmyzu.

Aktívna zložka Icaridin/picaridin

Je podobne účinná ako DEET. Nie je dráždivá a je bez zápachu, aplikuje sa na kožu i odev. Ideálna ochrana v tropických oblastiach je kombinácia Icaridin a DEET – tie najlepšie repelenty práve túto kombináciu ponúkajú. Odpudzuje rovnako účinne ako komáre, tak aj kliešte a najčastejšie sa stretnete s koncentráciou 5-20%.

Prírodný repelent

Priaznivci prírodných ochranných prostriedkov môžu siahnuť po rôznych olejoch alebo výťažkoch z rastlín. Najpoužívanejšie rastliny, ktoré odpudzujú komáre, sú napríklad bazalka, mäta, muškát alebo levandule. Použiť možno tiež cesnak, aksamietnicu, citrónovú trávu, limetku, klinček alebo voňavý rozmarínový repelent.

Nie je nutné na seba všetko natierať, ale iba sa prírodnými odpudzovači komárov obklopiť. Z olejov sa osvedčil nimbový a sójový olej a účinok prírodných repelentov zvýšite príjmom vitamínu B, ktorý je napríklad obsiahnutý v pivovarských kvasniciach.

Hoci sa o prírodných repelentoch môžete dočítať na internete zázraky, faktom zostáva, že účinnosť prírodných látok ako spoľahlivého repelentu nebola doteraz preukázaná (zdroj: lekarnici.cz). Za vyskúšanie samozrejme nič nedáte, spoliehať sa na ne ale napríklad v tropických oblastiach so sebou už nesie veľké riziko.

 • Citronela – Najosvedčenejší prírodný repelent proti komárom. Jedná sa o citrónovú trávu, v SR je nazývaná citronela. Nielen že ju hmyz neznáša, naviac ale tiež vonia príjemnejšie ako chemický repelent.
 • Citriodiol – Základom sú prírodné silice, a predovšetkým látky z listov eucalyptu (Eucalyptus citriodora). Môžete naraziť na synteticky pripravený citriodiol, alebo na pravý eucalyptový olej, ktorý býva obsiahnutý v bio repelentoch. Vo veľkom množstve môže podráždiť pokožku.

Parametre repelentu

Doba pôsobenia

Repelent treba nanášať podľa doby jeho účinnosti. Väčšina repelentov pôsobí 2-8 hodín, túto dobu ovplyvňuje najmä aktívna látka a jej množstvo v repelentu. Po uplynutí doby pôsobenia je nutné vrstvu repelentu obnoviť.

Doba pôsobenia je len približná, zahriatie tela dobu ochrany znižuje v dôsledku odparovanie účinných látok, rovnako ako vonkajšia teplota. Aplikuje sa na odhalenou pokožku a odev podľa pokynov výrobcu. Nesmie sa však nikdy dostať na poranenie, deťom ho nenanášajte na dlane ani na tvár a pri objavení alergické reakcie ho ihneď dôkladne umyte čistou vodou.

Forma repelentu

Repelent zaobstaráte v mnohých formách podľa osobné preferencie.

 • Sprej – Najviac sa odporúčajú sprejové repelenty. Ich výhodou je, že sa rovnomerne a ľahko rozprestrú po odevu alebo pokožke a väčšinou ho nie je potrebné ďalej roztierať.
 • Krém/gél – Natieranie krémom alebo gélom nie je príliš praktické. Nedá sa použiť na oblečenie, takže je nutnosťou sa vyzliecť. Niekedy tiež môže robiť škvrny na oblečenie.
 • Náramok – Použiť možno tiež náramok proti komárom, napustený repelentnou zložkou alebo s vymeniteľnými náplňami. Väčšina náramkov pôsobí 24 hodín, niektoré však až 15 dní. Možno zohnať tiež náramok proti kliešťom, ktorý sa umiestňuje na nohu.
 • Obrúsky/nálepky – Obrúsok nahrádza klasický repelent po tom, čo sa ním pretrite. Nálepku môžete nalepiť na batoh alebo oblečenie, čím ešte zvýšite ochranu.
 • Repelent do zásuvky – Hodí sa do domov a bytov v letných mesiacoch. Odpudzovač komárov funguje pomocou LED svetlá, iné typy vytvárajú odpudzujúci zvuk. Najrozšírenejšie sú však chemické repelenty do zásuvky, ktoré odparovaním látky veľmi spoľahlivo chráni proti hmyzu.
 • Dymové tyčinky/špirály – Dym i vôňa z vonných tyčiniek alebo špirál účinne odpudzuje nepríjemný hmyz.
 • Aromalampy – Citronelový olej v aromalampe efektívne odpudzuje komáre.
 • Impregnácia – Efektívny repelent, ktorý sa nanáša na odev alebo spacák a chráni používateľov vo dne aj v noci. Je vhodný aj pre funkčné materiály, je vodeodolný a bezzápachový. Chráni užívateľa až 28 dní, a to aj po vypraní odevu. Komáre navyše neodpudzuje, ale rovno zabíja.
 • Rozprašovač – Repelent v rozprašovači dokáže byť veľmi praktický, pretože si zanecháva ľahké nanášanie, ako repelent v spreji, zároveň však ale nie je natlakovaný, a tak ho v balení s 100 ml môžete vziať so sebou na palubu lietadla.
 • Tablety – Repelent v tabletkách nie je príliš rozšírený, funguje na princípe distribúcie ochranné látky telom a pri potení sa dostáva účinná látka na povrch kože.

Vôňa

Niektoré silné repelenty môžu byť nepríjemné svojou silnou vôňou nielen hmyzu, ale aj vám, že ho nebudete chcieť ani nanášať. Preto tento faktor pri výbere nezanedbajte. Domáce repelent proti kliešťom môže síce voňať do určitej miery podľa vašich preferencií, jeho ochranný účinok však nemusí byť vôbec uspokojivý.

Druh hmyzu

Nie všetky repelenty sú účinné na všetky druhy hmyzu, preto voľte repelent podľa výskytu rôznych druhov insektov. Niektorý sprej proti komárom nepôsobí proti kliešťom a naopak. Odporúčajú sa repelenty s viacnásobným účinkom, ktorý odpudí nielen komáre a kliešte, ale aj muchy, ploštice, včely, osy, tiplíky, blchy, ovady, piesočné mušky, muchničky a ďalšie.

Repelent na kliešte pomáha predchádzať chorobám ako kliešťová encefalitída, ehrlichióza alebo lymská borelióza. Komáre môžu v rizikových oblastiach prenášať horúčku dengue, zika, maláriu, konskú encefalomyelitídu alebo západonílsky vírus.

Objem repelentu

Na dlhé výlety je nutnosťou dostatok repelentu. Fľaštičky sa bežne vyrábajú o objeme 150-200 ml, naraziť ale môžete aj na menšie cestovné repelenty. Majú objem okolo 40 ml a sú vhodné do lietadla. Tie ale dlho nevydrží a sú cenovo náročnejšie.

Vekové obmedzenie

V inštrukciách repelentu sa tiež dočítate, od koľkých rokov je vhodný. Väčšina repelentov je vhodná pre deti až od 2 rokov, avšak niektoré by im mohli spôsobiť ťažkosti. Všeobecne sa uvádza, že repelenty s obsahom DEET 30% nemajú na zdravie detí vplyv, ale odporúča sa použiť skôr prírodnú ochranu. U repelentov určených pre deti neprekračujte odporúčané dávkovanie.

V žiadnom prípade sa neodporúča syntetický repelent používať u dojčiat do 2 mesiacov. Dojčiace ženy by sa im mali taktiež vyhnúť. Riešením môže byť vyrobiť domáci repelent proti komárom z rozmarínu alebo iných bylín. Slabší repelenty nezabúdajte nanášať častejšie pre ich krátkodobú ochranu.

výskyt chorôb

Do rizikových destinácií s výskytom infekčných chorôb sa odporúča vycestovať len s účinným repelentom.

 • Malária – Jedno z najzávažnejších infekčných ochorení. Prevencia proti uštipnutie komárom je dôležitá v subtropickej a tropickej Afrike, Južnej a Strednej Amerike, Oceánii, Južnej Ázii a na Strednom východe. V ostatných častiach sveta sa bežne nevyskytuje. V očkovacích centrách môžete kúpiť tiež antimalariká.
 • Kliešťová encefalitída – S kliešťami sa stretnete na všetkých kontinentoch. Najviac nakazených kliešťov encefalitídou v Európe má ČR, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko a tiež na Slovenskom kliešťov stále pribúda. Proti encefalitíde je možné nechať sa očkovať.
 • Lymská borelióza – Kliešte prenášajúce lymskú boreliózu sa nachádzajú hlavne na severnej pologuli a doteraz nebola nájdená vhodná vakcína.
 • Vírus Zika – Komáre túto chorobu prenášajú v tropických a subtropických oblastiach. Veľmi nebezpečný je pre tehotné ženy, u ktorých môže ovplyvniť vývoj plodu. Stále nebol vyvinutý účinný liek, preto sa odporúča prevencia repelentom.

Ochrana proti komárom/kliešťom

Najúčinnejšia prevencia je kombinácia repelentu a ochranných prostriedkov.

 • Moskytiéra – Svoj stan, karavan alebo hotelovú izbu vybavte sietí proti komárom. Pre zvýšenie ochrany sa odporúča sieť zašpiniñ repelentom alebo impregnáciou.
 • Sprej proti hmyzu – Doma môžete použiť sprej, ktorý hmyz zahubí. Vyberajte nie príliš chemické zloženie a nepoužívajte za prítomnosti detí a zvierat.
 • Správny odev – Zakryte dôkladne všetky časti pokožky. Dlhé nohavice sú efektívnou ochranou proti kliešťom a v tropických oblastiach použite klobúk s moskytiérou.
 • Sieť do okien – Zmenší komárom šancu dostať sa do domu.
 • Ponožky proti hmyzu – Špeciálne ponožky obsahujú mikročastice odpudzujúci hmyz. Efekt vydrží až 20 vypraní, potom majú slabšiu účinnosť.
 • Očkovanie – Pre maximálnu ochranu pred niektorými chorobami sa dá očkovať alebo užívať lieky. Ockovacia centra ponúkajú vakcíny proti kliešťovej encefalitíde alebo antimalariká.

Ochrana domácich maznáčikov

Syntetický repelent určený pre ľudí nie je vhodný na ochranu domácich maznáčikov. Používajte len prípravky určené pre konkrétne zviera. Pre mačky sú niektoré látky v repelentoch pre psy jedovaté. Používajte podľa odporúčaní veterinára antiparazitný obojok, tabletu, ultrazvukový obojok, sprej proti kliešťom alebo šampón. Odporúčajú sa skôr prírodné prostriedky, avšak nie príliš koncentrované.

Otázky pri výbere repelentu

Čo je najúčinnejší repelent proti komárom?

Najlepšou ochranou je kombinácia viacerých ochranných prostriedkov. Doma použite siete, moskytiéry, aromalampy, UV lapače, ultrazvuk alebo prírodnú silu byliniek. Na cestách nezabudnite účinný repelent s dostatočným obsahom látky DEET alebo vysoko koncentrovaný prírodný repelent napríklad s citrónovou trávou. Posilniť ochranu v prírode môžete kvalitnou repelentnou impregnáciou na odevy a stany, náramkom alebo nálepkou. Voľte vhodnú obuv, odev a pokrývku hlavy s moskytiérou.

Aký repelent do lietadla?

Pretože je zakázané prevážať spreje a tlakové nádoby v príručnej aj odbavenej batožine, vhodný je do lietadla repelent vo forme gélu, alebo tonikum s rozprašovačom. Obsah repelentu v príručnej batožine však nesmie prekročiť 100 ml. Ďalej možno prevážať repelentné obrúsky, nálepky a iné doplnky odpudzujúce hmyz. Výbavu nepodceňte, pretože v rozvojových krajinách kvalitný repelent väčšinou nekúpite.

Aký repelent pre bábätká?

U dojčiat do dvoch mesiacov veku sa v žiadnom prípade nesmie používať syntetický repelent. Vhodnejšie je prírodná ochrana, avšak vysoko koncentrované prírodné látky môžu podráždiť pokožku podobne. Najvhodnejšie ochranou proti hmyzu je moskytiéra a použitia impregnačného repelentu, ktorým môžete natrieť predmet v blízkosti dieťaťa, napríklad kočík. Repelent pre deti do 2 rokov by mal mať maximálne 30% DEET, radšej ale zvoľte hodnotu okolo 10-15%.

Aký repelent do trópov?

Kvôli výskytu komárov nakazených infekčnými chorobami sa do tropických oblastí odporúča použitie repelentu s vyššou koncentráciou látky DEET. Najlepšie v kombinácii s moskytiérami, impregnáciami a vhodným odevom. Repelent sa 100% DEET účinkuje až 12 hodín, 30-50% chráni 10 hodín a 20-34% ochráni asi 6 hodín. Impregnácia na odevy a spacáky chráni užívateľa až 28 dní. Obľúbeným repelentom v trópoch je tiež látka Icaridin, podobný DEET.

Aké zloženie má prírodný repelent proti kliešťom?

Kliešte sa dajú odpudzovať napríklad octom s rozmarínom. Rovnako tak neznášajú ani tymián, levanduľu, fenikel, palinu, bazalku, vresovú silicu alebo čajovník. Účinná je tiež tinktúra z vraníce obyčajného v kombinácii s cesnakom. Použiť možno jednoduchý recept s alpou a klinčekmi alebo obyčajný trik s vyvarenými citrusy. Kliešťom, rovnako ako komárom, nevonia ani citronela. Je to ideálny prírodný repelent proti kliešťom pre deti.