Vyberáme najlepšiu helmu na motorku

TOP 3 helmy na motorku

Cassida Magnum

O'Neal Sierra II COMB

Nolan N100-5 Consistency N-Com

Najlepšia prilba na skúter poskytujúce dobré pohodlie, vysokú bezpečnosť a integrovanú slnečnú clonu. Má nízku hmotnosť a kvalitné spracovanie.Enduro prilba z vysoko kvalitného kompozitu, so zapínaním na DD krúžky a s integrovanou slnečnou clonou. Má dobrú aerodynamiku a na tento typ helmy aj nízku hmotnosť.Jedna z najlepších výklopných prilieb na motorku, ktorá obstála v náročných testoch. Má prepracované spracovanie vrátane Pinlocku alebo slnečné clony s ochranou UV400.
+ Dobrý pomer cena výkon, slnečná clona, pohodlné polstrovanie+ Integrovaná slnečná clona, Pinlock súčasťou balenia, mnoho ventilačných otvorov+ Výborné výsledky v crash teste, mnoho technológií, prepracované spracovanie
- Menej šikovne spracované ovládanie clony- Nič zásadného- Vzhľadom k cene mohol byť použitý kompozit

Orientačná Cena
60,10 €

Orientačná Cena
169,75 €

Orientačná Cena
354,00 €

Prilba na motorku je bezpochyby najdôležitejšia časť ochrany každého človeka, ktorý sadá na motocykel. Výberu helmy na motorku je nutné venovať čas, preštudovať skutočné materiály moto prilby a nespoliehať len na marketingové slogany a pekný dizajn. Moto prilby existujú v niekoľkých odlišných typoch, výber závisí na tom, kde a na aké motorke budete jazdiť. S ohľadom na materiál sa predávajú termoplastové prilby a kompozitné prilby, ktoré môžu mať rôzne zapínanie, rovnako tak ako lepšie či horšie spracovaný interiér, ventiláciu, aerodynamiku, systém hľadia a ďalšiu výbavu, ktorá spríjemní každodenné používanie a zvýši bezpečnosť. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie prilby na motorku pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie prilby na motorku (Test 2024)

VzhľadModelTypMateriálPoužitieHmotnosťSlnečná clonaPinLockDostupnosť
Cassida Magnum recenzie a testCassida MagnumOtvorenáPolykarbonátNa skúter, chopper1270 gÁnoNie
BELL Moto-9 recenzie a testBELL Moto-9MotokrosováKompozitMotocross, na štvorkolku1450 gNieNie
O'Neal Sierra II COMB recenzie a testO'Neal Sierra II COMBIntegrálnaTermoplastNa enduro1590 gÁnoÁno
Scorpion EXO-920 Solid recenzie a testScorpion EXO-920 SolidVyklápaciaTermoplastCestovná1700 gÁnoÁno
Nolan N100-5 Consistency N-Com recenzie a testNolan N100-5 Consistency N-ComVyklápaciaPolykarbonátCestovná, cestná1650 gÁnoÁno
LS2 FF399 Valiant Solid recenzie a testLS2 FF399 Valiant SolidPreklápaciaPolykarbonátCestovná, cestná1700 gÁnoÁno
W-TEC V127 recenzie a testW-TEC V127IntegrálnaTermoplastCestná1380 gÁnoNie
Cassida Cross Cup Two Libor Podmol recenzie a testCassida Cross Cup Two Libor PodmolDetskáPolykarbonátMotocross, na štvorkolku1350 gNieNie
W-TEC V135 Matt Carbon recenzie a testW-TEC V135 Matt CarbonIntegrálna, retroKarbónNa skúter, café racer1250 gNieNie
NOX N217K recenzie a testNOX N217KOtvorenáPolykarbonátNa skúter700 gNieNie

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie moto prilieb

Cassida Magnum

Cassida Magnum recenzie a test

Prilba na skúter alebo prilba na chopper Cassida Magnum je otvoreným typom helmy s integrovaným dlhým plexi aj slnečnou clonou. Má plne odnímateľnú a prateľnú vnútornú výstelku z priedušného materiálu a zapínanie prilby sa vykonáva mikro prackou. Jej hmotnosť je len 1270 gramov a spolu s ňou zákazníci vyzdvihujú tiež spomínanú slnečnú clonu, ktorá má však menej šťastne vykonané sklápanie – pre jej vysunutie sa musí najprv zdvihnúť hlavné číre plexi.

+ Dobrý pomer cena výkon, slnečná clona, pohodlné polstrovanie
Menej šikovne spracované ovládanie clony

BELL Moto-9

BELL Moto-9 recenzie a test

Prilba BELL Moto-9 právom patrí medzi najlepšie motokrosové prilby, je vyrobená z vysoko odolného kompozitného materiálu Tri-Matrix, ktorý poskytuje vysokú bezpečnosť a zároveň tiež nižšiu hmotnosť, konkrétne 1450 gramov. Zapínanie je riešené D krúžky a zaujme vyberateľný interiér X-Static XT2 Silver, ktorý používa strieborné vlákno s výbornými antibakteriálnymi vlastnosťami. Z ďalších vlastností poteší plne nastaviteľný zobák so systémom Flying Bridge, alebo vetraná bradová časť s EPS polstrovaním.

+ Kompozitný materiál škrupiny, systém QuickFlip pre jednoduché nastavenie v rukaviciach
Vyššia cena

O’Neal Sierra II COMB

O'Neal Sierra II COMB recenzie a test

Enduro prilba na motorku O’Neal Sierra II COMB sa predáva v mnohých farebných kombináciách, z ktorých si vyberie určite každý. Má výklopné plexi sklo vrátane integrovanej slnečnej clony, rovnako ako je to typické pre integrálne prilby. Nechýba pevný funkčný šilt a dostatok ventilačných otvorov. Vyrobená je z vysoko kvalitného ABS plastu, jedná sa teda o termoplastovou helmu. Samozrejmosťou je vyberateľné a prateľné polstrovanie, zapínanie je riešené DD krúžky a samozrejmosťou je plnenie európskej normy ECE 22.05.

+ Integrovaná slnečná clona, Pinlock súčasťou balenia, mnoho ventilačných otvorov
Nič zásadného

Scorpion EXO-920 Solid

Scorpion EXO-920 Solid recenzie a test

Výklopná prilba so štítom Scorpion EXO-920 Solid má veľmi dobrý pomer cena/výkon, užívatelia v recenziách spomínajú najmä jej dobrú aerodynamiku, ktorá má za následok nízku hlučnosť. Vyrobená je z termoplastu a tomu zodpovedá aj jej väčšia hmotnosť 1700 g, čo sa dá považovať za jedinú jej nevýhodu. Interiér KwickWick2 je prateľný a hypoalergénny, navyše podľa slov výrobca maximálne rozptyľuje pot a ľahko sa vyníma. Nechýba samozrejme integrovaná slnečná clona EverClear™ s uv ochranou UV400.

+ Nízka hlučnosť, dobrý pomer cena kvalita, príprava na Pinlock
Vyššia hmotnosť 1700 g

Nolan N100-5 Consistency N-Com

Nolan N100-5 Consistency N-Com recenzie a test

Prilba Nolan N100-5 Consistency N-Com sa dá považovať za jednu z najlepších výklopných prilieb na motorku, ako jediná totiž prešla crash testy, bez toho aby došlo k otvoreniu časti brady. Má dvojakú P/J homologáciu, takže s ňou bez obáv môžete jazdiť ako s otvoreným bradovým chráničom, tak s uzavretým. Materiál je tvorený z polykarbonátového Lexanu a v porovnaní s ďalšími modelmi zaujme jej ultra široké hľadí. Samozrejmosťou je ako príprava pre Pinlock, slnečná clona, taká kvalitná ventilácie AirBooster Technology. Systém výklopné aretácia nesie označenie Microlock2 a vnútorná výstelka Clima Comfort je riešená mikroperforovanou látkou.

+ Výborné výsledky v crash teste, mnoho technológií, prepracované spracovanie
Vzhľadom k cene mohol byť použitý kompozit

LS2 FF399 Valiant Solid

LS2 FF399 Valiant Solid recenzie a test

Preklápacia prilba LS2 FF399 Valiant Solid zaujme preklápací prednou časťou, ktorá sa na rozdiel od podobných typov nechá preklopiť a zafixovať až v zadnej časti prilby, čo urobí rýchlo z integrálne helmy prilbu otvorenú. Podľa recenzií používateľov tento systém funguje výborne a ako celok prilbu väčšina chvália na výbornú, dokladá to okrem iného aj spotrebiteľské ocenenie produkt roku, ktoré získala. Nechýba ju slnečná clona Twin Shield System, bradový deflektor, alebo Pinlock v cene prilby. Škrupina je vyrobená z z exkluzívneho materiálu Kinetic Polymer Alloy a zamrzí snáď len vyššia hmotnosť 1700 g.

+ Ocenenie produkt roku, preklápacia predná časť, kvalitné spracovanie a dostupné príslušenstvo
Vyššia hmotnosť 1700 g

W-TEC V127

W-TEC V127 recenzie a test

Cestná integrálna prilba W-TEC V127 zaujme určite všetky svojou priaznivou cenou a samozrejmosťou je jej homologácia ECE 22.05. Poteší prítomnosť vysúvací slnečné clony, alebo bradový deflektor, naopak dodávané plexi neobsahuje prípravu pre Pinlock a zo skúseností spotrebiteľov zaznieva, že pri nepriazni počasia má tendencie sa zahmlievať. Škrupina je tvorená ABS plastom a má lakovaný povrch s ochranou voči UV žiareniu. Hľadí sa dá ľahko vybrať rovnako tak ako plne odnímateľné vnútorné čalúnenie. Ventilácia je na hornej časti uzatvárateľná a zaujímavá je tiež svojou nízkou hmotnosťou.

+ Nízka hmotnosť 1380 g, integrovaná slnečná clona, nízka obstarávacia cena
Miestami nedokonalé technické spracovanie

Cassida Cross Cup Two Libor Podmol

Cassida Cross Cup Two Libor Podmol recenzie a test

Detská prilba na motorku Cassida Cross Cup Two Libor Podmol je motokrosová prilba pre malých pretekárov, ktorá zaujme predovšetkým svojou limitovanou edíciou pretekára vo freestyle motocrossu Libora Podmola. Vyrobená je z polykarbonátu, jej hmotnosť je 1350 gramov a vybavená je najbezpečnejším zapínaním na DD krúžky. Má nastaviteľný plastový šilt a pre vyššiu bezpečnosť má špeciálne upravený zadný lem, ktorý je prispôsobený pre použitie chrániča krčnej chrbtice. Myslené je tiež na filtráciu vzduchu, pre tú je tu umiestnený uhlíkový filter, ktorý je súčasťou predného nádychu ventilácie. Ako detská moto prilba ponúka len obmedzené množstvo veľkostí.

+ Detská prilba na motorku, bezpečné zapínanie DD krúžky, prispôsobená na použitie s chráničom krčnej chrbtice
Nič zásadného

W-TEC V135 Matt Carbon

W-TEC V135 Matt Carbon recenzie a test

Karbónová retro prilba na motorku W-TEC V135 Matt Carbon je predovšetkým veľmi štýlová prilba, uplatnenie nájde ako chopper prilba, prilba na skúter a najmä potom ako prilba na Café Racer motocykle. Má priestranný interiér, ktorý má pohodlnú vnútornú výstelku, ktorá je prateľná a vyberateľná. Veľmi zaujímavá je aj pre svoju karbónovou škrupinu, ktorá má výborné vlastnosti a najmä práve vďaka nej je dosiahnuté aj nízkej hmotnosti, ktorá je v tomto prípade len 1250 g. Je homologovaná, má účinný ventilačný systém a hľadí s úpravou proti poškriabaniu. Chýba naopak slnečná clona.

+ Štýlová retro prilba na motorku, nízka hmotnosť, karbónová škrupina
Určená pre jazdu na pomalších motocykloch

NOX N217K

NOX N217K recenzie a test

Dámska prilba na motorku je zaujímavá najmä svojou možnosťou úpravy veľkosti, deje sa tak výmenou interiéru, ktorého sú v balení tri kusy. Vďaka nim je táto prilba na skúter vhodná pre osoby s obvodom hlavy od 48 do 53 cm. Škrupina je vyrobená z polykarbonátu a samozrejmosťou je prateľná výstelka, ktorá je z veľmi príjemného materiálu. Podľa výrobca má prilba veľmi kompaktné rozmery, čomu zodpovedá aj veľmi nízka hmotnosť 700 g. Vybavená je ochranným plexi hľadím, ventilačnými otvormi a jej zapínanie je riešené mikrometrickou prackou.

+ Možnosť úpravy veľkosti prilby, veľmi nízka hmotnosť, atraktívny dizajn pre ženy
Nie je vhodná pre rýchlu jazdu

Ako vybrať prilbu na motorku

Prilba na motorku musí byť v prvom rade bezpečná, až potom je na rade vyberať podľa designu, hoci veľa neskúsených motorkárov výber prilby vykonáva presne naopak. Dôležité je vybrať správny typ s ohľadom na štýl jazdy a typ motocykla a čo najlepšie materiály s ohľadom na váš finančný rozpočet. Prilba musí sedieť, iba potom v prípade nehody zafunguje správne. Dôležité je dbať na ich homologizáciu a oplatí sa tiež prihliadnuť na ich testovanie, ktoré vykonáva niekoľko nezávislých organizácií.

Typ

Integrálna prilba

Integrálne prilby na motorku sú pravdepodobne najčastejším typom prilieb, ktoré sa predávajú a ktoré na cestách uvidíte. Sú zhotovené z jednoliatej škrupiny, ktorá chráni celú hlavu vrátane brady. Preto sa považujú za najbezpečnejšie a vďaka svojej spravidla výbornej aerodynamike zabraňujú vysokej hlučnosti aj pri vyšších rýchlostiach. Lacné integrálne prilby sú vyrobené z termoplastu, sú ťažšie a väčšinou poskytujú horšiu bezpečnosť, bezpečnejšie prilby sú vyrobené z kompozitu. Typická je integrovaným plexi štítom a väčšina má dnes tiež integrovanú slnečnú clonu. Drahšie modely môžu disponovať mnohými ďalšími praktickými doplnkami.

 • Integrálna športová prilba – Dôraz je kladený na prvotriedne materiály a čo najvyššiu bezpečnosť, prilba by mala sedieť na hlave veľmi tesne, a preto nie je pohodlná pri dlhom nosení.
 • Integrálna cestovná prilba – Vzhľadom je podobná tej športovej, môže byť už z horších materiálov, čo znižuje jej cenu. Typicky má mäkšie a komfortnejšie polstrovanie, dobrý systém ventilácie a môže disponovať ďalšími doplnkami, napríklad slnečnou clonou, alebo prípravou pre interkom.

Výklopná prilba

Výklopná prilba na moto sa veľakrát podobá integrálne, má však výklopnou prednú časť, ktorá zvyšuje jej praktickosť a komfort pri používaní. Používa sa pre cestovné motocykle, endura aj skútre, tvárová výklopná časť by sa mala dať aretovať v niekoľkých polohách. Oveľa pohodlnejšie je pri nasadzovaní a väčšina poskytuje dostatok priestoru aj pre dioptrické okuliare. Nevýhodou je jej vyššia hmotnosť a menšia stabilita, preto je u tohto typu obzvlášť potrebné dbať na výber tej kvalitné.

Preklápacia prilba

Preklápacia prilba je pokročilejší verzií vyklápací prilby na motorku, predná časť prilby sa dá preklopiť úplne dozadu a pevne zaaretovať. Pri rýchlejšej jazde teda môže fungovať ako helma integrálna a pri pomalej, napríklad po meste, ako helma otvorená. Táto variabilita zvyšuje ešte viac užívateľský komfort, hoci za cenu vyššie hmotnosti. Všetky preklápací helmy by mali byť homologované ako prilby integrálne aj ako otvorené, pri jej obstaranie si preto homologáciu určite ohlídejte.

Otvorená prilba

Otvorené prilby na motorku sa používajú u slabších strojov pri jazde po meste, najtypickejšie sú však pre skútre. V dôsledku chýbajúcej prednej časti sú v tomto ohľade menej bezpečné a znižuje sa tým aj komfort pri vyšších rýchlostiach. Zrak môže byť chránený buď integrovaným plexisklom, alebo je potreba mať vhodné okuliare. V dôsledku kompaktnejší konštrukcie majú nižšiu hmotnosť, sú lacnejšie a nebývajú vybavené žiadnymi dodatočnými doplnky.

Enduro prilba

Prilba na enduro v sebe kombinuje konštrukcii integrálnych prilieb a motokrosových. Je vybavená výklopným plexy hľadím, ktoré zvyšuje komfort pri vyšších rýchlostiach na ceste a šiltom, ktorý je zase potrebný pri jazde v teréne. Spravidla majú pohodlné polstrovanie, slnečnú clonu aj prípravu na interkom a môžu byť vyrobené samozrejme ako z termoplastu, tak kompozitu.

Motokrosová prilba

Motocross prilba je na prvý pohľad jasne rozpoznateľná svojou konštrukciou. Má predsunutou ochranu brady a šilt, ktorý slúži predovšetkým ako ochrana hľadí pred lietajúcim bahnom, alebo ako ochrana pred slnkom. Do cross prilieb patria motokrosové okuliare, sami o sebe žiadnu integrovanú ochranu zraku nemajú. Pri výbere okuliarov je potrebné byť obozretný, pretože nie všetky okuliare sú kompatibilné so všetkými prilbami. Predajca by však mal kompatibilitu vybraných okuliarov s prilbou na krosku dokázať potvrdiť. Z podstaty ich prevedenie nie sú vhodné pre jazdu na ceste, vyššie rýchlosti v prilbe na motokros nie sú vôbec pohodlné.

Použitie

Cestná/cestovná prilba

Moto prilba na cesty by mala byť integrálna, predpokladajú sa vyššie rýchlosti, pri ktorých je potrebné dbať na čo najvyššiu bezpečnosť prilby a tiež komfort, predovšetkým teda aerodynamický hluk. Vhodné sú ako pevné integrálne, tak preklápací, alebo vyklápacie prilby na motorku. Keď ste rozvážny opatrný motocyklista, pravdepodobne uprednostníte pohodlnú cestovnú integrálnu helmu. Pre vyznávačov športovej jazdy je naopak lepšie prihliadnuť k prvotriednym materiálom pre čo najvyššiu bezpečnosť.

Prilba do terénu

Ako terénna prilba je vhodná samozrejme prilba na motocross, alebo enduro prilba. S ohľadom na to, v ako náročnom teréne jazdíte uprednostníte prvú alebo druhú možnosť. MX helma na cross je vhodná pre vyznávačov čisté jazdy v teréne alebo na motokrosovej trati, ktorí by sa z povahy motokrosové motorky často na ceste správne ani nemali objaviť. Enduro prilba obstojí ako v teréne, tak dobre poslúži aj na ceste a vyššie spomínané platí aj pre prilbu na štvorkolku.

Prilba na skúter

Prilba na skúter sa vyberá predovšetkým podľa výkonu samotnému skútra, iná je vhodná pre skúter do mesta a iná pre cestovný skúter. Do mesta sú ideálne otvorené prilby, ktoré majú nízku hmotnosť a ponúka dobrý zorný uhol. Keď je skúter schopný vyšších rýchlostí, je dobré tomu prispôsobiť aj typ prilby a miesto otvorené vybrať bezpečnejšiu. Ponúkajú sa výklopné prilby, alebo preklápací, ktoré pri jazde po meste fungujú ako otvorené a pri vyšších rýchlostiach poskytnú komfort integrálne.

Prilba na chopper

Prilba na chopper je vo väčšine prípadoch otvorená a môže mať rôzne prevedenia. Aj cez to, že sa na chopperu dosahuje tiež vyšších rýchlostí, väčšina ich majiteľov integrálnou helmu nepoužíva, hoci by to bolo bezpečnejšie. Rovnako tak ako je jazda na chopperu vo veľkej miere o štýle, aj prilba musí byť štýlová. Často si tak ich majitelia zaobstarávajú retro prilbu na motorku, alebo vyložene doslova škrupiny, ktoré však nie sú často ani homologované a ich používanie na akomkoľvek motocykli nemožno jednoznačne odporučiť.

Materiál

Primárne je dôležité sa zamerať na materiály škrupín, ktoré rozpisujeme nižšie. Pod tou sa obvykle nachádza hrubá vrstva expandovaného polystyrénu (EPS), ktorá má za úlohu v prípade nárazu znížiť preťaženie pôsobiace na mozog motorkárov. Kvalitné helmy na motorku majú týchto vrstiev niekoľko, čo zvyšuje bezpečnosť.

Pod vrstvou EPS sa nachádza polstrovanie, ktoré je vyrobené z najrôznejších materiálov a výrobcovia ho neustále zdokonaľujú pre čo najvyšší komfort. Vždy by však malo byť z antibakteriálnych, hypoalergénnych materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot.

Škrupina prilby na motorku starne a krehne, preto sa všeobecne odporúča motohelmu meniť po zhruba troch až piatich rokoch používania. Každý materiál však starne rôzne rýchlo, preto by mal o dobe včasné výmeny informovať výrobca konkrétne prilby.

Termoplastová prilba

Termoplastické prilby sú typické svojou nízkou obstarávacou cenou a najmä pre to sú najrozšírenejšie. Vyrábajú sa vstrekovaním roztavených plastových granúl do formy, čo výrazne urýchľuje ich výrobu bez potreby veľkého množstva dokončovacích prác. Všeobecne majú vyššiu hmotnosť a menšiu úroveň bezpečnosti.

Sú vyrobené z termoplastu, polykarbonátu, polyamidu, alebo ABS plastu s tým, že ABS plast je z pohľadu bezpečnosti jasne najhoršie. Naprieč modely aj výrobci sa stretnete s najrôznejšími názvami technológií a materiálov, v jadre sa však jedná vždy o podobný výsledok, hoci výnimky existujú.

Termoplastová prilba je z pohľadu bezpečnosti horšie, v prípade nárazu sa totiž energia prenáša priamo na vnútornú výstelku helmy, bez toho aby došlo k rozloženie energie do škrupiny. Lacné a nekvalitné termoplastové prilby sa môžu pri náraze dokonca chovať ako pingpongová loptička, čo opäť odkazuje k neschopnosti absorbovať energiu a zrejme si dokážete predstaviť, čo také správanie vykoná s krčnou chrbticou človeka.

Termoplastová helma nemusí byť nutne zlou voľbou, technológia ich výroby sa neustále zdokonaľuje. Pri ich výbere je dobré byť však nanajvýš obozretný, samozrejmosťou je homologizácia helmy a veľmi prínosné sú v tomto ohľade nezávislé testy, ktoré dajú jasný obrázok o tom, nakoľko je konkrétna prilba skutočne bezpečná.

Kompozitová prilba

Kompozitné prilby majú spravidla menšiu hmotnosť a väčšinou poskytnú väčšiu mieru bezpečia. Vyrábajú sa skladaním jednotlivých vrstiev materiálov na seba, pričom tie najlepšie prilby na motorku môžu mať až päť vrstiev. Ako jednotlivé vrstvy sa používa karbónové vlákno, sklené vlákno, organické vlákno alebo aramidové vlákno. Každá z vrstiev má iné vlastnosti a navrstvením materiálov vzniká vysoko pevná a tvrdá štruktúra.

Vďaka vrstvenie týchto materiálov sa pri náraze energia oveľa lepšie roznesie do škrupiny prilby, hlava, respektíve mozog je následne lepšie chránený. Na trhu sa možno stretnúť s názvom kevlarová prilba alebo karbónová prilba a vo všetkých prípadoch sa jedná práve o tento typ heliem, teda o kompozitné. Výrobcovia aj jednotlivé modely môžu mať zloženie vrstiev rôzne odlišné, čím sa snaží dopomôcť čo najvyššie pevnosti. Pre takéto zloženie majú rôzna marketingová pomenovania, nakoľko sú však deklarované vlastnosti skutočné, zodpovie až opäť reálne testovanie renomovanými organizáciami.

Semikompozitová prilba

Tento typ prilby výrobne kombinuje termoplastovou helmu s kompozitovou a sú označované ako FRP (fiber-reinforced-polycarbonate). Škrupina vzniká vstrekovaním roztaveného polykarbonátu do formy, ktorá je vystlaná skleným vláknom. Tieto prilby sú drahšie ako termoplastové a lacnejšie ako kompozitné, primerane tomu poskytujú tiež lepšiu ochranu.

Bezpečnosť, homologácia

Bezpečnosť prilby na motorku by vás pri výbere mala zaujímať na prvom mieste. Všetky helmy uvádzané na náš trh by mali spĺňať európsku normu ECE 22.05, ktorú však od roku 2022 nahradí oveľa prísnejšia norma ECE 22.06. Na štítku ju nájdete pod písmenom E, ktoré je doplnené o číslo, ktoré značí štát, v ktorom testovanie prebiehalo. Testovaná musí byť každá prilba aj každá veľkosť helmy, ktorú výrobca uvádza na európsky trh.

V testovaní podľa normy ECE 22.05 dochádza k mnohým testom, z ktorých najdôležitejší je odolnosť proti nárazu, ktorá sa vykonáva nárazom na kovadlinu z výšky 7,5 metra, čo zodpovedá rýchlosti cca 28 km/h.

Testovanie podľa normy ECE 22.06 je oveľa sofistikovanejšie, je najprísnejšou normou pre bežne dostupné prilby pre verejnosť a oproti predchádzajúcej norme sa trojnásobne zvyšuje počet testovania. Pribúda testovanie rotačného nárazu, ktorý oveľa lepšie zodpovedá skutočnému pádu na motocykli a testovanie pádu z výšky sa zvyšuje na 8,5 metra.

Pre zaujímavosť v Spojených štátoch amerických je testovanie zastrešené bezpečnostným štandardom DOT, výrobcovia však testovanie vykonávajú sami, a to môže do výsledkov vnášať určité pochybnosti. DOT štandard nie je pre európsky trh akceptovaný, a tak si v prípade dovozu helmy z USA overte, že disponuje miestnou certifikáciou ECE.

Ak výberu bezpečné prilby chcete venovať viac úsilia a nespoliehať sa len na normu ECE, ktorú prejdú aj menej bezpečné helmy, prichádzajú na radu súkromné organizácie, ktoré sa testovaniu venujú spravidla oveľa starostlivejšie a testované prilby známkujú podľa výsledku týchto testov. Aj z porovnania niekoľkých prilieb je zrejmé, že cena nie vždy musí zodpovedať vyššej kvalite, respektíve vyššej úrovni bezpečia. Z testov vypliva že výbornú bezpečnosť zaistí aj niektoré lacné prilby na motorku, len je potrebné vyberať práve podľa týchto testov, a nie podľa marketingových sloganov, alebo dizajnu.

 • Organizácia SHARP – Od roku 2007 ponúka systém známkovania zavedený v Británii, prilby sú nakúpené v maloobchode, aby sa predišlo možných nekalým manipuláciám zo strany výrobca. Prilby sú podľa výsledkov testov známkované od jednej do piatich hviezdičiek spolu s ďalšími informáciami o bezpečnosti.
 • Organizácia Snell – Vykonáva testovanie, ktoré výrobcovia prilieb podstupujú dobrovoľne. Prilby na motorku, ktoré týmto testovaním prejdú, získavajú následne ich certifikáciu.
 • Organizácia FIM – Táto organizácia testuje prilby pre závodné použitie, testy sú vykonávané pri vyšších rýchlostiach a dajú sa teda považovať za najnáročnejšie. Ak testovaná prilba všetkými testami úspešne prejde, získava certifikáciu FRHOhe-01.

Veľkosť, hmotnosť

Správna veľkosť prilby je takisto podstatnou záležitosťou, výrobcovia spravidla ponúkajú veľkosti od XXXS do XXXL. Prilba na hlave nesmie byť príliš voľná, ak zahýbete hlavou zo strany na stranu, rozhodne by sa nemala kývať, ale pevne kopírovať smer vašej hlavy. Nová motorkárska prilba môže spočiatku tlačiť, po niekoľkých jazdách sa ale prispôsobí tvaru vašej hlavy a stane sa pohodlnou. Ak však helma ihneď a silno tlačí v oblasti spánkov alebo na čele, je to jasný signál pre väčšiu veľkosť. Pri skúšaní novej prilby na motorku platí ešte jedna nepísaná poučka, lícnice by mali tváre zvierať natoľko, že sa budete hrýzť do vnútorných strán tvárí.

Pri výbere veľkosti je rozhodujúci obvod hlavy, ktorý sa meria najlepšie priamo krajčírskym metrom, alebo špagátom a jeho dĺžku následne zmeriate akýmkoľvek iným metrom, alebo pravítkom. Obvod hlavy sa meria tesne nad ušami, nad obočím a následne v tejto rovine cez temeno hlavy. Nespoliehajte len na písmená veľkostí, výrobcovia sa môžu v číslovaní líšiť, a tak berte vždy ako rozhodný nameraný obvod. Nižšie prinášame najčastejšie veľkosti vrátane orientačného obvodu v centimetroch.

 • XXXS: 49 – 50 cm
 • XXS: 51 – 52 cm
 • XS: 53 – 54 cm
 • S: 55 – 56 cm
 • M: 57 – 58 cm
 • L: 59 – 60 cm
 • XL: 61 – 62 cm
 • XXL: 63 – 64 cm
 • XXXL: 65 – 66 cm

Hmotnosť

Hmotnosť prilby je ovplyvnená jej veľkosťou a najmä potom typom, k najľahším patrí jednoznačne otvorené helmy, zatiaľ čo najvyššiu hmotnosť majú integrálne helmy s výklopnou prednou časťou. Tiež materiál škrupiny ovplyvňuje hmotnosť, a to pomerne výrazne. Najľahšie sú kompozitové prilby z karbónu, zatiaľ čo častejšie a menej bezpečné prilby z termoplastu majú hmotnosť vyššiu. Pre predstavu sa hmotnosť pohybuje priemerne okolo 1500 g, pričom môže oscilovať o niekoľko stoviek gramov na obe strany.

Polstrovanie

Polstrovanie je u naprostej väčšiny súčasných prilieb pomerne príjemné, výrobcovia používajú rôzne druhy materiálov a látok, ktoré sú viac či menej komfortné. Vždy by malo byť polstrovanie antibakteriálne a hypoalergénne, hlava sa v helme často i veľmi potí a tomu musí vnútorná výstelka zodpovedať. Z tohto dôvodu je tiež polstrovanie dnes u všetkých prilieb vyberateľné, aby sa mohlo raz za čas vyprať. Menej častému čisteniu polstrovanie môže prechádzať používanie moto kukly, ktorá značnú časť potu dokáže absorbovať.

Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť aj s rôznymi veľkosťami polstrovanie, typické to je najmä pre helmy na skúter alebo prilby na moped, kde sa v jeho užívaní strieda viac vodičov. Zmenou veľkosti polstrovanie potom môže jedna helma slúžiť viac ľuďom, bez toho, aby každý z nich musel mať svoju vlastnú.

Ventilácia

Správne prúdenie vzduchu v prilbe je tiež dôležité, z prilby odvádza teplo a vlhkosť, ktorá môže spôsobovať zahmlenie plexiskla. Okrem komfortu pre jazdcov je teda ventilácie dôležitá aj z pohľadu bezpečnosti. V súčasnej dobe má väčšina moto prilieb ventilačné otvory na brade i na hornej strane prilby, výdychové ventilačné otvory sú potom umiestnené na zadnej strane. Niektoré otvory môžu byť uzatvárateľné, čo oceníte najmä pri jazde v chladnom počasí. Kvalita prevedenia ventilácie sa medzi výrobcami a modelmi líšia, bohužiaľ však kvalitu prevedenia a funkčnosť nezistíte skôr, než sa s helmou na motorke prejdete.

Aerodynamika

Aerodynamika prilby významne ovplyvňuje jej hlučnosť, prípadne i vibrácie. Akýkoľvek výčnelok, hoci i napríklad ventilácie, do istej miery aerodynamiku a následnú hlučnosť ovplyvňuje. Najlepšiu aerodynamiku majú integrálne prilby, patrí teda k tým najtichším. V dôsledku konštrukčných prvkov môžu byť mierne hlučnejšie výklopné helmy a celkom iste najhoršiu aerodynamiku majú motokrosové prilby, u ktorých to však zas až tak nevadí, pretože sa u nich nepredpokladá jazda vo vysokých rýchlostiach. Pomerne dobrú aerodynamiku majú tiež otvorené helmy s plexi hľadím, v dôsledku chýbajúcej predné časti sú však hlučné aj pri mierne vyšších rýchlostiach.

Systém zapínania

Existujú tri spôsoby zapínania prilieb, z ktorých všetky tri sú dostatočne bezpečné pre bežné používanie a prakticky sa nestáva, že by systém zapínania zlyhal. Helma musí byť zapnutá dostatočne pevne, iba potom sa docieli adekvátne bezpečnosti. Určite teda nemožno odporučiť voľnejšie zapnutie v dôsledku vyššieho pohodlie.

 • DD krúžky – Ide o najbezpečnejšie riešenie zapínanie, zároveň tiež ale o najmenej komfortný. Na zapnutie a rozopnutie sú potrebné obidve ruky a často je nutné dať dole aj motocyklové rukavice. DD krúžky sa používajú najmä u športových heliem.
 • Oceľová pracka – Systém tohto zapínania je komfortnejšie, oceľová pracka sa zapne do zámku podobne, ako bezpečnostný pás v automobile. Zapínanie aj rozopínanie je možné často aj v rukaviciach a iba správne nastavenie dĺžky pásikov môže nejaký čas trvať. S tým tiež súvisí situácie, kedy by ste helmu, hoci je na chvíľu, niekomu požičiavali. Prenastavenie pásku zaberie nejaký čas, s čím je potrebné počítať.
 • Ozubený pásik – ozubený plastový pásik sa zasúva do kovovej pracky tak dlho, dokiaľ nie je helma adekvátne utiahnutá. Toto zapínanie a rozopínanie možno pohodlne vykonávať aj v rukaviciach, je rýchle a bezpečné. Používa sa u väčšiny bežne dostupných heliem.

Hľadí

Okrem motokrosových a niektorých otvorených prilieb môžu byť plexi hľadím vybavené všetky typy prilieb. Primárne chráni jazdcov zrak, a preto sa jedná rovnako o dôležitú časť každej prilby. Čím väčšia plexisklo prilba má, tým väčší zorný uhol poskytuje, čo je lepšie. Plexiskla sú väčšinou ľahko vyberacie, čo umožňuje ich jednoduché umytie od hmyzu, prípadne ich výmenu v prípade ich poškrabanie. Väčšina motocyklových prilieb sa predáva s čírym plexi, dokúpiť sa však môžu zatmavené plexi alebo plexiskla s najrôznejšiou povrchovou úpravou. Je dobré si dopredu zistiť ak výrobca náhradná plexiskla ponúka, väčšinou plexi medzi modely nie sú kompatibilné.

V poslednej dobe sa čoraz častejšie objavujú integrované slnečné clony, ktoré spríjemňujú jazdu proti slnku. Rovnako tak praktický dokáže byť systém Pinlock, ktorý účinne bojuje proti zahmlievaniu plexi zvnútra. Prilba, respektíve hľadí však musí byť na Pinlock pripravené, inak tento proti zahmlievacia systém na plexisklo nepripevníte.

Design

Je úplne pochopiteľné, že motorkári pri výbere prihliadajú tiež k dizajnu prilby, aby ladili so zvyškom svojho moto oblečenia, alebo s farbou svojej motorky. Hoci je to prvok, ktorý zákazník vidí pri výbere ako prvý, mal by k nemu pri výbere pristupovať až v poslednom kroku, preto ho máme umiestnený aj my až na konci nákupného radca.

K dizajnu prilby toho netreba veľa zmieňovať, jedná sa o subjektívnou vec, akú farbu alebo vzor motorkár preferuje. Upozorniť by sme snáď mohli iba na časté lakovanie pripomínajúce karbón, ktoré evokuje, že moto prilba je vyrobená z karbónu. Nenechajte sa však v tomto prípade zmiasť a skontrolujte si, či skutočne karbónová je, alebo sa jedná o bežný termoplast – vo väčšine prípadoch sa bude jednať len o lakovanie.

Výbava a príslušenstvo

 • Deflektor – U helmy na moto sa používajú dva deflektory, bradový a nosový. Bradový deflektor zabraňuje fúkanie do helmy a chráni proti vlítnutí hmyzu dovnútra. Nosový deflektor potom zabraňuje zahmlievaniu plexi.
 • Interkom – Interkom je sústava slúchadiel a mikrofónu s ovládacou jednotkou, ktorá slúži predovšetkým pre komunikáciu s ostatnými jazdcami v skupine, ďalej k telefonovanie alebo i na počúvanie muziky. Interkomom môžu byť prilby priamo vybavené, častejšie však majú iba prípravu pre zabudovanie interkomu.
 • Slnečná clona – Ide o druhé výsuvné plexi, ktoré je zatmavené a slúži pri jazde proti slniečku obdobne ako slnečné okuliare. Väčšina aj lacnejších moto prilieb slnečnou clonou vybavená je, naopak športové okruhové prilby jej vybavené nie sú z dôvodu možného zníženia pevnosti škrupiny.
 • Pinlock – Pinlock je veľmi praktická vec, ktorá účinne zabraňuje zahmlievaniu. jedná sa o špeciálnu fóliu, ktorá sa uchytí na vnútornú stranu plexi medzi dva pripravené kolíčky – zámky. Medzi touto fóliou a plexisklom potom vznikne vzduchovo izolačná medzera, ktorá zabraňuje zahmlievaniu a roseniu zvnútra.
 • Bezpečnostný systém E.Q.R.S. – Emergency Quick Release System je systém zvyšujúce pasívnu bezpečnosť. Umožňuje v prípade nehody najprv vybrať bočné panely a lícnice, čím dôjde k uvoľneniu jazdcove prilby, a následne už ľahko prilbu sňať. Týmto systémom sú vybavené hlavne drahšie helmy nehľadiac na ich typ.
 • Vymeniteľné plexi – Praktická vec, najmä ak dôjde k poškriabaniu pôvodného plexiskla, alebo chcete číre vymeniť za zatmavené proti slniečku. Plexi je väčšinou kompatibilné len s jedným typom helmy, preto sa oplatí zistiť ich dostupnosť ešte pred samotným zakúpením prilby.
 • Dofukovací lícnice – Praktická vec v momente, keď sa lícnice vplyvom používania vymačkajú a prilba už na hlave nesedí tak pevne ako keď bola nová. Dofouknutím sa opäť obnoví pôvodné lícovanie a helma sedí opäť bezpečne tak ako má, bez toho aby ste museli kupovať lícnice nové, prípadne rovno celú novú prilbu.

Otázky pri výbere prilby na motorku

Ako vybrať veľkosť prilby na motorku?

Veľkosť prilby na motorku vyberajte podľa obvodu hlavy, ktorý si zmeriate. Obvod sa meria tesne nad obočím a nad ušami. Motohelma musí na hlave sedieť pevne, ale zároveň nesmie na určitých miestach príliš tlačiť. Viac o výbere veľkosti sa dozviete v našom článku.

Akú prilbu na motorku pri nosení dioptrických okuliarov?

Motorkárov, ktorí riadia s dioptrickými okuliarmi je veľa a výrobcovia prilieb na to samozrejme pamätajú. Niektoré modely sú priamo pre nositeľov okuliarov upravené a spravidla o tom jasne informujú. Všeobecne potom viac priestoru na okuliare majú výklopné alebo preklápací prilby, rovnako tak ako otvorené prilby vybavené plexi hľadím.

Ako sa pozná najtichší prilba na motorku?

Spoznáte ju ľahko podľa tvaru, najtichší sú totiž integrálne prilby, ktoré na sebe majú minimum výstupkov. Hlučnosť helmy ovplyvňuje aj prevedenie ventilačného systému, prípadne rôzne pridané deflektory. O hlučnosti si však urobíte najistejšie názor až po vyskúšaní v prevádzke.

Čo je to PinLock?

PinLock je špeciálna fólia, ktorá zabraňuje zahmlievaniu a roseniu plexiskla zvnútra. PinLock nemožno použiť na všetky plexi, hľadí musí disponovať zámkami, do ktorých sa táto fólia umiestni. Nejedná sa taktiež zároveň o univerzálnu fóliu, pre každý typ moto prilby je určený inak tvarovaný PinLock.

Aké sú najlepšie značky moto prilieb?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov prilieb na motorku patrí BELL, Scorpion, O’Neal HJC, AGV, NEXX, SUOMY, Nolan, Lazer alebo LS2. Iba renomovaná značka však nie je automaticky zárukou vysokej bezpečnosti prilby, o čom sa môžete presvedčiť v nezávislých testoch, ktoré sú uvedené v článku.

Aká je cena helmy na motorku?

Cena prilieb na motorku má široký rozsah, zaobstaráte helmu za 40 € aj 1000 €. Cenu ovplyvňuje najmä materiál, z ktorého je helma vyrobená, kvalitnejšie termoplastové prilby kúpite za 120 až 240 €, kompozitové, karbónové a kevlarové potom zhruba od 300 € a viac. Dobrým pomerom cena / výkon disponujú tiež niektoré prilby, ktoré predáva Lidl – ich kvalitu je však dobré overiť v nezávislých testoch. Vyhnúť by ste sa však mali helmám na motorku z bazáru, nikdy totiž neviete, či už prilba neabsolvovala, hoci len malý náraz a nie je tým pádom znehodnotená.

Akú prilbu na babetu?

Hoci sa na babete ešte v dobách nedávno minulých veselo jazdilo bez prilby, faktom je, že babeta je rovnako ako akýkoľvek iný podobný moped motorové vozidlo a platí u nej rovnaké pravidlá, ako pre veľké motocykle. Prilba na babetu teda musí byť homologovaná a ideálne je použitie otvorenej helmy, lebo na babete sa nedosahuje veľkých rýchlostí. Určite sa vyhnite používaniu cyklistických prilieb, alebo starých “orechov”, aj na takto pomalých strojoch každoročne zomrie niekoľko ľudí a často práve v dôsledku absencie riadne homologované prilby.