Vyberáme najlepší kávovar na prekvapkávanú kávu

TOP 3 prekvapkávacie kávovary

ETA Inesto 3174

Bosch Styline TKA8653

Severin KA 4810

Prekvapkávací kávovar má časovač, funkciu Drip Stop, svetelnú signalizáciu, ohrievaciu platničku a veľmi jednoduché ovládanie pomocou digitálneho displeja.Prekvapkávač kávy s termokanvicou s objemom 1 l má funkciu zastavenia prekvapkávania, automatické vypínanie a na displeji je možné nastaviť optimálnu arómu kávy.Prekvapkávací kávovar mlynčekom má veľký zásobník na zrnkovú kávu, LCD displej s funkciou časovača a možnosť nastaviť 3 rôzne úrovne intenzity chute kávy.
+ Digitálny display, časovač, vyhrievacie platnička+ Časovač, odnímateľná nádobka na vodu, termokonvica+ Mlynček, veľký zásobník na zrnkovú kávu, jednoduchá obsluha
- Nemá podsvietený displej- Vyššia cena- Nepamätá si nastavenie času po vypojení zo zásuvky

Orientačná Cena
39,90 €

Orientačná Cena
118,40 €

Orientačná Cena
134,75 €

Ak patríte medzi milovníkov kvalitnej kávy a zároveň ju radi pripravujete vo väčšom množstve, potom je pre vás vhodným spotrebičom prekvapkávač kávy. Prekvapkávací kávovar dokáže pripraviť behom chvíľky až niekoľko hrnčekov kávy a zároveň je jej chuť slabší ako espresso. Príprava prekvapkávanej kávy je veľmi jednoduchá, rýchla a výhodou je, že si môžete vybrať z veľkého množstva značiek kávy. Zrnkovú kávu si môžete namlieť alebo môžete rovno kúpiť kávovar s mlynčekom, ktorý je v ňom už zabudovaný a príprava je tak ešte jednoduchšia. Na trhu je veľké množstvo prekvapkávačov, ktoré sa môžu líšiť veľkosťou kanvice a rôznymi funkciami. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie prekvapkávací kávovary pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kávovary na prekvapkávanú kávu (Test 2024)

Zobraziť celú ponuku

Recenzie prekvapkávačov na kávu

Sencor SCE 5000

Sencor SCE 5000 recenzie a test

Prekvapkávač Sencor SCE 5000 má nádobu na vodu s objemom 2,1 l a môžete s ním tak vytvoriť naozaj veľké množstvo prekvapkávanej kávy. Intenzitu arómy možno jednoducho regulovať a zároveň má vyhrievacie platničku, vďaka ktoré udržia nápoj stále teplý. Kanvica je vyrobená z kvalitného skla a má praktické viečko, rukoväť je tepelne izolovaná. Výhodou je, že ak kanvicu vyberiete počas procesu prekvapkávania, proces sa automaticky zastaví. Vyberateľný filter je umývateľný a kávovar má dobrú stabilitu a poistku proti prehriatiu.

+ Platnička, dve farebné varianty, regulácia intenzity aróma, cena
Kratšej prívodný kábel

ETA Inesto 3174

ETA Inesto 3174 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar Eta 3174 v elegantnom lesklom dizajne má veľmi jednoduché ovládanie a to pomocou digitálneho displeja. Prekvapkávač má tepelnú poistku, svetelnú signalizáciu a výhodou je funkcia časovača. Súčasťou je tiež platnička, ktorá dokáže prihriať kanvicu s objemom až 1,5 l po dobu jednej hodiny. Svetelná signalizácia ukazuje proces prípravy kávy, funkcia Drip Stop zabraňuje prekvapkávanie a po použití je možné jednotlivé diely prekvapkávača vložiť do umývačky riadu. Filter je umývateľný a zároveň je možné používať aj filtre papierové.

+ Digitálny display, časovač, vyhrievacie platnička
Nemá podsvietený displej

Electrolux EKF 3300

Electrolux EKF 3300 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar Electrolux EKF 3300 dokáže pri svojom objeme sklenené karafy 1,2 l pripraviť až 12 šálok kávy. Ukazovateľ hladiny je veľmi dobre viditeľný a sklenená kanvica sa dá počas prípravy vybrať a kávovar automaticky zastaví proces. Jeho čistenie je veľmi jednoduché. Filter na kávu je vyberateľný a výhodou prekvapkávače je, že má funkciu automatického vypnutia a priestor pre uschovanie prívodného kábla. Podľa skúseností užívateľov je kávovar kvalitný, jednoducho sa ovláda, len pri ukončovaní procesu je trochu hlasný.

+ Priestor pre schovanie kábla, automatické vypnutie
Pri ukončovaní procesu je hlučnejší

Bosch Styline TKA8653

Bosch Styline TKA8653 recenzie a test

Kávovar na prekvapkávanú kávu s termokanvicou Bosch TKA 8653 zvládne vyrobiť 8 až 12 šálok kávy a termokanvica s krytom a bajonetovým uzáverom má objem 1 l. Na displeji je možné navoliť optimálnu arómu a kávovar je vhodný aj pre malé množstvo kávy. Regulovať možno tiež teplotu pri sparenie a udržiavanie teploty. Poteší hodiny s pamäťou a časovou funkciou a tiež funkcia zastavenie prekvapkávania. Po skončení procesu sa automaticky vypne a filter na kávu a nádobka na vodu s rukoväťou sú vyberateľné.

+ Časovač, odnímateľná nádobka na vodu, termokonvica
Vyššia cena

DeLonghi ICM 14011

DeLonghi ICM 14011 recenzie a test

Mini prekvapkávací kávovar DeLonghi ICM 14011 v čiernej farbe má funkciu, ktorá umožňuje nastavenie silného alebo slabého aróma kávy. Kapacita prekvapkávače je cca 5 šálok a sklenená karafa má objem 0,65 l. Prekvapkávač má platničku, ktorá udržuje kávu dlho teplú a zároveň sa automaticky po 40 minútach vypne. Filter na kávu je permanentný nylonový. Podľa ohlasov a skúseností užívateľov je kávovar vhodný pre menšie domácnosti, jeho ovládanie je jednoduché a len zvuková signalizácia prekvapkávača je moc hlasná.

+ Vyhrievacie platnička, automatické vypnutie
Hlasnejší signalizácia, nemá časovač

Severin KA 4810

Severin KA 4810 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar s mlynčekom Severin KA 4810 má veľký zásobník na zrnkovú kávu s kapacitou 200 g a na LCD displeji je okrem funkcie časovača tiež možnosť nastaviť 3 rôzne úrovne intenzity chute kávy. Zásobník na vodu má ukazovateľ hladiny vody a objem nádoby je 1,37 l. Filter na kávu je výklopný s vyberateľnou vložkou a tiež je k dispozícii aj permanentný filter. Prekvapkávač má rovnako zabudovanú platničku, ktorá kávu ohrieva, aby zostala teplá. Nechýba ani automatické vypnutie.

+ Mlynček, veľký zásobník na zrnkovú kávu, jednoduchá obsluha
Nepamätá si nastavenie času po vypojení zo zásuvky

KLARSTEIN Aromatica II

KLARSTEIN Aromatica II recenzie a test

Kávovar na prekvapkávanú kávu s mlynčekom Klarstein Aromatica II možno ľahko ovládať pomocou podsvieteného LED displeja, kde je okrem časovača tiež možnosť nastavenia intenzity kávy (jemná, stredne silná, silná) a zároveň je možné nastaviť počet pripravovaných šálok. Nádobka na zrnkovú kávu má kapacitu 150 g a sklenená kanvica objem 1,25 l. Výhodou potom je tiež platnička, ktorá udrží kávu teplú ešte 40 minút po dokončení procesu. Filter na kávu je vyberateľný, permanentný a zároveň je kávovar vybavený filtrom s aktívnym uhlím, ktorý zvyšuje kvalitu vody.

+ Filter na vodu s aktívnym uhlím, nastaviteľná hrubosť mlynčeka
Väčšia veľkosť a váha, vyššia cena

Philips Saeco HD7767/00

Philips Saeco HD7767/00 recenzie a test

Prekvapkávač kávy s mlynčekom Philips Saeco HD7767 / 00 sa jednoducho ovláda pomocou LCD displeja, kde možno nastaviť intenzitu mletia zrnkovej kávy až na 9 rôznych jemnosťou, vypnúť funkciu mlynčeku a použiť už kávu namletú, či nastaviť intenzitu kávy. Výhodou tiež je nastavenie času udržiavanie teploty kávy a zároveň vlastné nastavenie automatického vypnutia. Prekvapkávač má funkciu automatického vypnutia prekvapkávania v priebehu procesu a sklenená kanvica s objemom 1,2 l má vnútri trysku, ktorá zaisťuje rovnomernú cirkuláciu tečúci kávy.

+ Mlynček, aróma tryska, možnosť nastavenia času udržiavanie teploty a vypnutie
Vyššia cena

Philco PHCM 3000

Philco PHCM 3000 recenzie a test

Prekvapkávací kávovar s termokanvicou Philco PHCM 3000 z nerezového materiálu je vybavený LCD displejom, ktorý má možnosť programovania prípravy kávy na 24 hodín. Dvojstenná termokanvica s objemom 1,2 l dokáže udržať horúcu kávu po dlhú dobu bez nutnosti kávu prihrievať a šetrí tým tak energiu. Prekvapkávač má funkciu Drip Stop, ktorá preruší prekvapkávanie kávy, ak sa kanvica vyberie. Zároveň sa kávovar po ukončení procesu po 2 minútach automaticky vypne a Filter na kávu je permanentný, alebo možno použiť papierový.

+ Funkcia Drip Stop, automatické vypnutie, dvojstenná nerezová termokanvica
Bez ohrievacej platničky

Catler CM 4010

Catler CM 4010 recenzie a test

Prekvapkávač s časovačom Catler CM 4010 vyrobený z nerezu, má prehľadný LED displej, na ktorom je možné nastaviť čas servírovania kávy, jej intenzitu a požadovaný počet šálok. Kanvica má objem 1,8 l a možno ju vybrať aj počas procesu prekvapkávania, ktoré sa pozastaví. Prekvapkávač udrží kávu horúcu po dobu 40 minút a dokonca má funkciu, ktorá upozorňuje, že je potrebné kávovar vyčistiť. Výhodou tiež je vyberateľná nádoba na vodu a tým pádom ľahké zaobchádzanie.

+ Nastavenie intenzity kávy a počet šálok, upozornenie na čistenie
Nič zásadného

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

Prekvapkávač na kávu je jednoduchý domáci spotrebič a jeho výber nie je nič zložitého. Ak chcete vybrať najlepší prekvapkávač, je dôležité zamerať sa na niekoľko aspektov. Na trhu je niekoľko rôznych modelov, ktoré sa líšia veľkosťou nádobky na vodu, pridanými funkciami, príkonom a typom filtrov na kávu.

Typy prekvapkávačov a ich dizajn

Prekvapkávače sa delia na dva základné typy, a to manuálne a elektricke. Záleží na vašich preferenciách, ktorému dáte prednosť a tiež na tom, ako často chcete kávovar používať.

Manuálny prekvapkávač

Manuálny prekvapkávač nepotrebuje k svojmu používaniu elektrickú energiu. Funguje na jednoduchom princípe, len sa do prekvapkávače naleje horúca voda s teplotou 93 °C, voda pretečie cez filter a káva je hotová. Tento typ prekvapkávače má nevýhodu v tom, že je do neho nutné kupovať stále nové filtre a je vhodný skôr pre prípravu menšieho objemu kávy.

Elektrický prekvapkávač

Elektrický prekvapkávač je spotrebič závislý na elektrickej energii, ktorý vodu sám ohreje a nie je nutné ju teda ohrievať zvlášť ako v prípade manuálneho. Elektrický prekvapkávač je automatický, veľmi rýchly a jednoduchý na obsluhu. Stačí naliať studenú vodu do nádobky, doplniť mletú kávu a spustiť. Voda sa sama ohreje a pretečie cez kávu a filter priamo do kanvice.

Ďalšej úlohu pri výbere môže hrať aj rozmer a dizajn prekvapkávače. Na trhu možno zohnať rôzne modely, vrátane retro dizajnu, s lesklým či matným povrchom, nerezový prekvapkávač či v ďalších farbách.

Objem

Výhodou prekvapkávače je predovšetkým jeho schopnosť pripraviť až niekoľko šálok kávy naraz. Ak teda plánujete pripravovať kávu pre viac osôb, odporúčame vybrať taký prekvapkávač kávy, ktorý má veľký objem nádoby na vodu. Väčšinou sa objem pohybuje od 0,6 do 2 litrov, čo je približne 5-12 šálok. Niektoré prekvapkávače majú tiež možnosť nastavenia počtu šálok kávy a podľa toho následne prekvapkať dané množstvo vody.

Príkon

Na výkon prekvapkávače má tiež vplyv jeho príkon, čím je príkon vyšší, tým je ohrev vody rýchlejší a doba prípravy kávy je kratšia. Zároveň je aj tiež vyššia spotreba elektrickej energie. Nízky príkon je vhodný pre prípravu max. dvoch šálok kávy, ak ale chcete pripravovať až 12 šálok, je lepšie vybrať kávovar s vyšším príkonom. Najčastejšie sa príkon pohybuje v rozmedzí od cca 600 do 1200 W. Výhodou moderných prekvapkávačov je funkcia automatického vypnutia, ktorá tak znižuje ich spotrebu.

Funkcie

Elektrický kávovar na prekvapkávanú kávu môže disponovať radom funkcií a príslušenstvom, ktoré nielen uľahčí jeho prevádzku, môže byť ale vďaka tomu aj úspornejšie a bezpečnejšie. Čím viac funkcií prekvapkávač má, tým je samozrejme aj vyššia aj jeho cena.

Ohrievacia platnička

Funkcia udržania teploty kávy zabezpečuje, aby hotová káva zostala čo najdlhšie horúca, dokonca až niekoľko hodín po jej príprave. Väčšinou túto funkciu zaisťuje ohrievacie platnička, ktorá sa po prednastavené, alebo užívateľom nastavenej dobe, sama vypne.

Časovač

Prekvapkávač s časovačom môže byť veľmi užitočný, dokáže nastaviť čas, kedy má byť káva pripravená. Nie je nič jednoduchšie, než si večer nastaviť v koľko hodín má byť ráno káva pripravená a ihneď po prebudení si tak vychutnať čerstvo pripravenú kávu.

Automatické vypnutie

Akonáhle je spotrebič nejakú dobu neaktívnej, sám sa vypne a šetrí tým energiu. Pri niektorých modeloch prekvapkávačov možno nastaviť aj po akej dlhej dobe sa má prekvapkávač kávy vypnúť.

Ochrana proti prehriatie

Niektoré prekvapkávače sú vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá zaistí, aby sa spotrebič neprehrial a ak by k prehriatiu došlo, automaticky ho vypne.

Anti-drip systém

Táto funkcia zabraňuje odkvapkávaniu kávy v prípade, že sa vyberie kanvice. Prekvapkávač po vybratí kanvica automaticky prestane prekvapkávať, nevznikne tak neporiadok a nehrozí ani poškodenie zariadenia překapanou kávou mimo kanvicu.

Automatické odvápnenie

Túto funkciu iste ocenia spotrebitelia, ktorí majú tvrdú vodu a mohol by sa tak tvoriť v prekvapkávači vodný kameň, ktorý skôr či neskôr skráti kávovaru životnosť. Automatické odstránenie vodného kameňa tak predĺži životnosť prekvapkávače a je vítanou praktickou funkciou.

Termoska

Niektoré modely sú vybavené termokanvicou, ktoré udržia teplý nápoj až niekoľko hodín, bez nutnosti ďalšieho ohrevu. Ich výhodou je predovšetkým úspora elektrickej energie, na rozdiel od prekvapkávačov, ktoré udrží teplotu kávy formou platničky. Môže sa tiež stať, že prekvapkávače, ktoré sú vybavené termokanvicou, nie sú naopak vybavené platničkou.

Mlynček

Prekvapkávací kávovar s mlynčekom dokáže automaticky pripraviť kávu aj zo zrnkovej kávy, čerstvo namletá káva je najkvalitnejšia a je zárukou vždy dokonalého zážitku. Prekvapkávače kávy s mlynčekom možno samozrejme použiť ako na zrnkovú, tak i mletú kávu.

Filter

Filter na kávu má veľký vplyv na jej chuť aj kvalitu a mal by byť teda vždy z kvalitného materiálu. Existuje niekoľko rôznych typov filtrov, niektoré prekvapávače majú filter umývateľný, u iných modelov sú jednorazové a je nutné filtre dokupovať. Ak je filter v prekvapkávači trvalý, je dôležité, aby bol vždy dôkladne umytý.

  • Papierový filter na kávu – papierové filtre sú na jednorazové použitie a oplatí sa kúpiť drahšie a kvalitnejšie. Po nekvalitných papierových filtroch môže byť ovplyvnená výsledná chuť kávy a mohla by byť papierom cítiť.
  • Plastový filter na kávu – pri plastových filtrov je výhodou, že sa dajú jednoducho vybrať, umyť a možno ich použiť niekoľkokrát. Chuť kávy nie je nijako ovplyvnená.
  • Bavlnený filter na kávu – s bavlnenými filtrami trvá filtrácia kávy dlhšie, pretože je bavlna oveľa jemnejšia ako papier alebo plast. Výhodou bavlnených filtrov je, že dokážu prepustiť viac kávových olejov a zvýrazní tak chuť kávy.

Ako prekvapkávač funguje

Princíp fungovania prekvapkávače je veľmi jednoduchý. Do prekvapkávače sa vloží mletá káva, na jeden liter je potreba približne 60 g. Horúca voda sa prekvapkáva cez kávu s filtrom a tým sa z nej uvoľňuje chuť a aróma. Prekvapkávaná filtrovaná káva stečie do kanvice, z ktorej sa už môže hotová káva servírovať. Väčšina prekvapkávačov je vybavená výhrevnou platničkou, ktorá udržuje kávu stále horúcu.

Prekvapkávaná káva z prekvapkávače

Prekvapkávaná káva patrí medzi najjednoduchšie a najlahodnejšie spôsoby prípravy kávy, pri jej príprave sa krásne uvoľnia všetky oleja, zatiaľ čo u klasických kávovarov na espresso je nápoj pripravovaný pod tlakom. Základom prekvapkávanej kávy je kvalitná namletá káva a kvalitný filter, cez ktorý je káva filtrovaná. Čím jemnejšie je káva zomletá, tým je jej chuť silnejšia a výraznejšia. Prekvapkávaná káva z prekvapkávače nie je ale tak silná, ako môže byť espresso z kávovaru. Espresso je vyrobené veľmi rýchlym spôsobom a väčšinou má hustejšiu podobu, zatiaľ čo prekvapkávaná káva je hladšia a čistejšia (zdroj: perfectdailygrind.com).

Otázky pri výbere prekvapkávače

Prekvapkávací kávovar alebo presovač?

Prekvapkávací kávovar je určený pre vyznávačov skôr jemnejšie kávy a pre tých, ktorí preferujú väčšie množstvo kávy, než len malé espresso. Zároveň sa v ňom pohodlne pripraví väčšie množstvo kávy naraz a dokáže jej teplotu udržať aj niekoľko hodín. Kávovar na prípravu espressa pripravuje menšie množstvo kávy, ale so silnejšou a s intenzívnejšou chuťou. Existujú kapsľové, pákové, alebo automatické kávovary.

Pre koho je vhodný kávovar na prekvapkávanú kávu?

Kávovar na prekvapkávanú kávu je vhodný najmä pre milovníkov kávy, ktorí pijú kávu vo väčšom množstve a nepotrebujú kávu príliš silnú, ako je napríklad espresso. Ak navyše pripravujete kávu pre viac osôb, prekvapkávač je ideálnym riešením, pretože dokáže pripraviť až 12 šálok kávy. Výhodou tiež je, že nie je nutné kávu ihneď servírovať, pretože väčšina prekvapkávačov je vybavená výhrevnou platničkou, ktorá stále udržuje kávu teplú.

Papierový alebo plastový filter?

Papierové filtre sú na jednorazové použitie a oplatí sa kúpiť drahšie a kvalitnejšie. Po nekvalitných papierových filtroch môže byť ovplyvnená výsledná chuť kávy a mohla by byť papierom cítiť. Pri plastových filtrov je výhodou, že sa dajú jednoducho vybrať, umyť a možno ich použiť niekoľkokrát. Chuť kávy nie je nijako ovplyvnená.

Prekvapkávací kávovar s mlynčekom alebo bez?

Kávovar na prekvapkávanú kávu s mlynčekom môže byť praktický, dokáže automaticky pripraviť aj zrnkovú kávu bez nutnosti obstarávania mlynčeka zvlášť. Prekvapkávače s mlynčekom možno navyše väčšinou použiť ako na zrnkovú kávu, tak na mletú, stačí len vypnúť funkciu mlynčeku. Výhodou prekvapkávače s mlynčekom je vždy čerstvo namletá káva a jej lepšia chuť, cena však môže byť vyššia a zároveň aj veľkosť prekvapkávače.

Aká je cena prekvapkávače kávy?

Lacný prekvapkávací kávovar môžete kúpiť už za niekoľko málo desiatok eur, takýto prekvapkávač kávy ponúkne len základné funkcie a pravdepodobne bude vyrobený z obyčajných plastov. Okolo 40 eur sa pohybujú modely s časovačom, s displejom a býva u nich aj kvalitnejšie spracovanie. Najlepšie prekvapkávací kávovary majú integrovaný mlynček kávy a ich cena sa už pohybuje od 100 eur vyššie.