Vyberáme najlepší práčku so sušičkou

Medzi veľkými spotrebičmi získavajú na obľube sušičky prádla, avšak niektoré domácnosti si ju z dôvodu nedostatku miesta nemôžu dovoliť. Kombinovaná práčka so sušičkou je riešením pre taký problém. Práčka a sušička v jednom má však v porovnaní s dvoma samostatnými spotrebičmi aj svoje nevýhody. K tým patria predovšetkým nepomer bielizne pre vypranie a sušenie v rámci jedného cyklu, kedy kapacita sušička je obvykle nižšia ako práčky. Buď budete prať len taký objem, ktorý potom môžete v sušičke usušiť, alebo budete sušiť len selektívne prádlo a zvyšok z bubna práčky vyberiete. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie práčky so sušičkou pre rok 2021, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie kombinované práčky so sušičkou (Test 2021)

Recenzie práčok so sušičkou

Bosch WVH30542EU

Bosch WVH30542EU recenzie a test

K najpredávanejším modelom sa radí kombinovaná práčka so sušičkou Bosch WVH30542EU, ktorá pojme 7 kg prádla pre pranie a 4 kg na sušenie. Disponuje 1500 otáčkami za minútu pri žmýkaní, nízkou hlučnosťou, čo jej činní vhodnú napríklad do bytu a tiež spotreba vody je malá, vďaka úsporným prácam programom. Z funkcií možno spomenúť VarioPerfect, optimalizujúce pranie na základe úspory času alebo energie a AutoDry, ktorá ponúka časovo riadené programy.

Pre – Nízka hlučnosť a spotreba
Proti – Nižšia kapacita bubna

ZOBRAZIŤ PONUKU

Whirlpool WWDC 8614

Whirlpool WWDC 8614 recenzie a testPráčka so sušičkou Whirlpool WWDC 8614 má prakticky vyvážený pomer kapacity prádla pre pranie a sušenie (8 a 6 kg), spolu s účinnosťou triedy A pre obe funkcie. Sušička je potom kondenzačného typu. Spotrebič disponuje funkciami pre šetrnú starostlivosť o tkaniny, parnom programom proti pokrčeniu vlákien a špeciálnym programom na vlnu. Pomocou senzorov a snímačov naviac vyhodnocuje a upravuje prác a sušiaci cyklus na dosiahnutie časovej, vodné či energetické úspory.

Pre – Kapacita sušenia a pomer k množstvu pre pranie
Proti – Nižšie otáčky žmýkania

ZOBRAZIŤ PONUKU

Electrolux EWW 1685 SWD

Electrolux EWW1685SWD recenzie a testĎalšie práčka a sušička v jednom je Electrolux EWW 1685 SWD, u ktorej nájdete invertor motor a sušičku s tepelným čerpadlom. Pomer náplne pranie a sušenie je v tomto prípade horšie. Usušíte totiž len polovicu toho, čo môžete maximálne vyprať. Naopak čo poteší, je nezvyčajne vysoký počet otáčok pri žmýkaní. To sa samozrejme prenáša na nižšiu spotrebu sušičky vďaka potrebe kratšieho času sušenia. Mimo veľké množstvo programov na sušenie i pranie je obzvlášť praktická funkcia Aquastop pre odovzdajte vykúreného bytu.

Pre – Žmýkanie až 1600 ot / min, funkcia Aquastop
Proti – Pomer pranie a sušenie iba 8/4 kg

ZOBRAZIŤ PONUKU

Indesit XWDE 961480X WSSS

Indesit XWDE 961480X recenzie a testKombinovaná práčka Indesit XWDE 961480X WSSS disponuje najväčšou kapacitou bubna (pranie i sušenie), kde pojme prádlo v pomere 9/6 kg. Vyššia kapacita má vplyv aj na zvýšenú spotrebu, ktorá je pri referenčných hodnotách 6,12 kWh. Energetická trieda i účinnosť prania a sušenia je v triede A. Sušička ponúkne 12 a práčka 16 programov, pričom je tu tiež funkcia zrýchleného procesu, keď za 45 minút budete mať prádlo vyprané aj vysušené.

Pre – Veľká kapacita pranie a sušenie
Proti – Zvýšená spotreba energie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Samsung WD 80J6410AW

Samsung WD80J6410AW recenzie a testSamsung WD 80J6410AW patrí k zaujímavo spracovaným práčkam so sušičkou a rovnako tak disponuje zaujímavými funkciami. Čo sa týka spracovania, tak zaujme predovšetkým bubon s otvormi v tvare diamantov. Medzi programy je napríklad Bubble Soak, čo je program s intenzívnym pôsobením peny u silne zašpineného prádla. Funkcia samočistenia sa zase po každom sušiacom cykle postará o kondenzačné filter, takže ho nemusíte čistiť ručne.

Pre – Samočistenie kondenzačného filtra sušičky
Proti – Priemerné otáčky žmýkania

ZOBRAZIŤ PONUKU

LG F84G6TDM2N

LG F84G6TDM2N recenzie a testPráčka so sušičkou LG F84G6TDM2N ponúkne skôr priemerné hodnoty ako v kapacite bubna (8 a 5 kg), tak v otáčkach pri žmýkaní (1400 / min). Okrem moderného dizajnu sa môže pýšiť rovněžmnožstevní automatikou alebo systémom pranie a sušenie. Vďaka funkcii 6 motion je totiž schopná pracovať v šiestich smeroch pohybu. Pre obsluhu je u tohto modelu dotykový displej spolu s otočným gombíkom. Navoliť si tiež môžete medzi 13 pracími a 8 sušiacimi programami.

Pre – Šesť smerov pohybu, množstevná automatika
Proti – Priemerný počet otáčok žmýkania

ZOBRAZIŤ PONUKU

Candy CSW 485D-S

Candy CSW 485D-S recenzie a testCandy CSW 485D-S sa radí k lacným práčkam so sušičkou. Aj cez to má najlepšie hodnotenie v energetickej triede, rovnako ako v účinnosti sušenia aj pranie, a to vo všetkých prípadoch so známkou A. Kde však táto kombinovaná práčka pokrivkáva, je spotreba vody (115 litrov na bežný cyklus). Domácnostiam s deťmi príde vhod bezpečnostný zámok u dvierok a všeobecne potom ochrana proti úniku vody alebo prepeneniu. Pokiaľ máte radi technologické vychytávky, môžete si práčku so sušičkou prepojiť s mobilným telefónom cez NFC a dokonca rozšíriť počet programov z 16 až na 40. Súčasťou sú ďalej štatistiky vrátane čerpania energiou.

Pre – Prepojenie s chytrým telefónom
Proti – Vyššia spotreba vody

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať práčku so sušičkou

Práčka a sušička v jednom alebo zvlášť?

Pri kombinovaných zariadení bežne dochádza ku kompromisom, ktoré môžu značne ovplyvniť vhodnosť či nevhodnosť spotrebiče pre určitý štýl využitie. Ak máte dom a dostatok priestoru, je lepšie vziať samostatnou práčku a sušičku. Ich prevádzkové náklady bývajú nižšie a nemusíte sa obmedzovať zlým pomerom kapacity bubna pre pranie a sušenie. Práčka a sušička v jednom bude mať zase nižšie obstarávacie náklady a ako už bolo spomenuté v úvode, do malého bytu vám ani nič iné neostane než zaobstarať kombinované zariadenie. Musíte sa však zmieriť s vyššou spotrebou energie, nepomerom kapacity bubna aj menej dokonalého usušení.

Spotreba energie a vody

Spotrebu energie na jeden cyklus nájdete na energetickom štítku spotrebiča. Typicky sa vzťahujú k bežnému praciemu a sušiaci programu, pričom hodnota sa pohybuje okolo 5,4kWh za cyklus. Výrobca uvádzať tri cykly, ktorými práčka so sušičkou počas procesu prechádza. Jedná sa o pranie, žmýkanie a sušenie. Na štítku je tiež spomenutá spotreba práčky (bez sušenia). Tá má o dosť nižšiu hodnotu v kWh, ale na druhú stranu spotrebováva logicky významné množstvo vody.

Hlučnosť

Ak su kupujete práčku so sušičkou do bytu, kam sa tento kombinovaný spotrebič hodí najviac, mali by ste brať do úvahy tiež hodnoty hlučnosti. Výberom tiché kombinované práčky predídete zbytočným diskusiám so susedmi ohľadom generovaného hluku.

Kapacita bubna a rozmery

Kapacita pre pranie a sušenie sa u kombinované práčky líšia. Sušiť možno len zhruba 2/3 maximálnej kapacity práčky. Preto zvážte, hlavne u väčších domácností, obstaranie nejobjemnějšího modelu, ktorý je k dispozícii. Tie s veľkou kapacitou sa pohybujú okolo 9 kg pre pranie a 6 kg na sušenie. Rozmery práčky so sušičkou sú dosť podobné ako u bežnej práčky. Možno vybrať modely širšie aj menšie, napríklad s hĺbkou 45 cm. Pozornosť ďalej venujte vyčnievajúcim častiam ako je odpad alebo ovládací prvok.

Účinnosť (pranie, žmýkanie, sušenie)

Rovnako ako má spotreba nadväznosť na energetickú triedu, má hodnotenie takisto účinnosť prania, sušenia a žmýkanie. Pohybuje sa na škále od A po G. Väčšina lepších práčok so sušičkou má triedu účinnosti A, s horšími sa stretnete skôr výnimočne, ale je dobré to kontrolovať.

Senzory a automatika

Činnosťou senzorov a automatiky je šetriť vaše prádlo, znižovať opotrebenie spotrebiča a náklady na prevádzku, spolu s dobou procesu. Množstevná automatika je v podstate sada snímačov a senzorov, ktoré počas prania a sušenia regulujú proces programu podľa množstva prádla, vlhkosti či teploty vo vnútri bubna. Názov funkcie, ktorá to celé zastrešuje, sa môže líšiť medzi jednotlivými výrobcami.

Pracie a sušiace programy

Kombinovaná práčka so sušičkou má typicky menej pracích a sušiacich programov ako samostatné zariadenia. Stále ich je dostatok a dosť možno pre vás budú aj prehľadnejšie. Standard tvoria programy pre najbežnejšie typy textílií, niektoré modely potom ponúknu urýchlený program (na menší objem prádla), špeciálne programy pre odstránenie vlákien a žmolkov, či rôzne stupne sušenia od šetrného, po intenzívnej.

Aquastop

Aquastop je v moderných práčkach kvôli ochrane pred vytopením bytu, ktoré hrozí permanentným napojením na vodu. Môže totiž dôjsť k poruche práčky, prívodné hadice alebo vyliatiu vody a potom je tu aquastop, aby zasiahol. Skrze čidlá identifikuje únik vody, uzavrie prívod a prebytočnú vodu z nádrže odčerpá preč do odpadu.