Najlepšie práčky plnené zhora 2024

Práčka plnená zhora je vhodným spotrebičom v mnohých domácnostiach, a to s ohľadom na jej kompaktné rozmery. Či už máte problém s chrbtom, alebo nemáte príliš miesta v byte, je to tá pravá voľba. Zvrchu plnená práčka šetrí miesto vo vašej kúpeľni vďaka svojej šírke. Priestor nezaberajú ani dvierka, ktoré sa otvárajú nahor. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie práčky plnené zhora pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie práčky zvrchu plnené (Test 2024)

VzhľadModelEnergetická triedaKapacitaSpotreba energieSpotreba vodyÚčinnosť odstreďovaniaHlučnosť odstreďovaniaDostupnosť
Whirlpool TDLR 5030L EU/N recenzie a testWhirlpool TDLR 5030L EU/ND5 kg65 kWh/100 cyklů41 l/1 cyklusC76 dB
AEG LTN7C562C recenzie a testAEG LTN7C562CB6 kg48 kWh/100 cyklů43 l/1 cyklusB79 dB
Indesit BTW S60300 EU/N recenzie a testIndesit BTW S60300 EU/ND6 kg64 kWh/100 cyklů42 l/1 cyklusD78 dB
Electrolux EW2TN5061C recenzie a testElectrolux EW2TN5061CD6 kg65 kWh/100 cyklů40 l/1 cyklusC75 dB
Candy CSTG 482DVE/1-S recenzie a testCandy CSTG 482DVE/1-SF8 kg91 kWh/100 cyklů44 l/1 cyklusB81 dB

Zobraziť celú ponuku

Typy práčok

Práčky sa rozdeľujú na tri základné typy podľa spôsobu plnenia a podľa rozmerov. Ďalej existujú aj kombinované práčky so sušičkou, ktoré toto rozdelenie dopĺňajú.

Práčka s predným plnením – Plnia sa spredu a dvierka sa otvárajú do priestoru, s čím je nutné počítať pri výbere miesta pre práčku. Práčka s klasickými rozmermi vyniká väčším počtom programov a plnohodnotnou kapacitou bubna. Je vhodná pre väčšie rodiny do dostatočne veľkej miestnosti. Na trhu nájdete najviac modelov práve v tejto kategórii.

Pozrite sa na výber najlepších práčok s predným plnením.

Slim práčka – Ide o práčku s predným plnením s upravenými rozmermi. Jej hĺbka býva menej ako 40 cm, čo sa premieta do menšej kapacity bubna. Často ju kupujú menšie rodiny alebo jednotlivci z dôvodu nedostatku miesta. Úzke práčky nie sú ochudobnené o užitočné funkcie, ktoré sú typické pre práčky s klasickými rozmermi.

Pozrite sa na výber najlepších úzkych slim práčok.

Práčka so sušičkou – Kombinácia práčky a sušičky sa týka iba plnohodnotných typov práčok s predným plnením a úzkych/slim verzií. Práčky vrchom plnené sa v tejto kombinácii nevyrábajú. Pre niektoré situácie je kombinovaná práčka so sušičkou jedinou možnou voľbou, avšak spojenie dvoch spotrebičov do jedného má aj svoje určité nevýhody.

Pozrite sa na výber najlepších práčok so sušičkou.

Práčka plnená zhora – Dvierka sa nachádzajú na vrchnej strane práčky a otvárajú sa hore. Je užšia ako ďalšie typy a vyššie, čo sú jej najväčšie výhody. V dôsledku toho sa používateľ nemusí príliš ohýbať, je teda vhodná aj pre seniorov. Nad práčku nemožno umiestniť skrinku alebo policu z dôvodu otvárania dvierok, celkovo však ušetrí miesto a je vhodná do menších priestorov. Ponuka funkcií a programov je obvykle menšia, avšak niektoré sofistikované modely môžu byť výnimkou. Práve o tomto type práčok pojednáva tento článok.

Špecifiká výberu práčky plnené zhora

Pred kúpou práčky plnené zhora je potrebné zmerať priestor, kde bude spotrebič stáť. Po zvolení správnych rozmerov spotrebiča sledujte všetky jeho parametre. Veľmi dôležité sú vlastnosti motora, kapacita bubna a energetická trieda, čo ovplyvní celkové výdavky za pranie. Hlučnosť si zistite v prípade, že máte susedov. Nezabudnite si zistiť, či má práčka všetky požadované funkcie a naopak zvážte, či neplatíte za niečo, čo nevyužijete.

Rozmery práčky

Práve atypické rozmery sú tým, prečo sa väčšina spotrebiteľov o práčky plnené zhora zaujíma. Práčka zvrchu plnená vyniká svojou menšou šírkou, ktorá sa pohybuje okolo 40 centimetrov. Výška je pri horom plnených modeloch mierne väčšia ako pri vopred plnených, a to obvykle 85 až 90 cm. Hĺbka sa už pohybuje okolo štandardných 60 cm.

Parametre energetického štítku

Tie najdôležitejšie vlastnosti spotrebiča nájdete zhrnuté na energetickom štítku.

 • Kapacita bubna – Veľmi dôležitou vlastnosťou je kapacita, ktorú voľte podľa počtu členov v domácnosti alebo podľa množstva obvykle pranej bielizne.
 • Energetická trieda – Je prioritným údajom na štítku, ktorý značí, ako úsporný spotrebič je. Trieda sa uvádza písmenami A až G.
 • Spotreba elektriny a vody – Vďaka údaju je možné vypočítať približné náklady na pranie.
 • Trvanie pracieho cyklu – Uvádza sa v hodinách a minútach pri použití základného programu.
 • Účinnosť odstreďovania – Údaj napovie, ako dlho bude nutné bielizeň sušiť, či už na šnúre alebo následne v sušičke.
 • Hlučnosť spotrebiča – Uvádza sa v decibeloch (dB). Údaj napovie, ako veľmi vás bude práčka pri praní rušiť.

Kapacita bubna

Pohybuje sa v rozmedzí 4 až 8 kg. Práčky z vrchu plnené majú menšiu kapacitu ako práčky plnené vopred.

 • Kapacita okolo 4 kg – Je dostačujúca pre jednotlivcov, maximálne pre páry.
 • Kapacita 5 až 6 kg – Uspokojí pary a menšiu domácnosť.
 • Kapacita 8 kg a viac – Je vhodná pre väčšie rodiny a na pranie veľkých kusov bielizne, ako je posteľná bielizeň a iné. Takto objemných práčok plnených zhora však na trhu príliš nie je.

Energetická trieda

Vyberajte čo možno najúspornejší model, aby bolo pranie čo najmenej nákladné a taktiež šetrnejšie k životnému prostrediu. Všetky údaje nájdete prehľadne na energetickom štítku. Ten má od roku 2021 novú podobu. Na farebnej stupnici sa novo uvádzajú písmená A až G. A je najúspornejší a je zobrazené zelene, pred žltou a oranžovou postupuje stupnica až k najmenej úspornému, červenému písmenu G.

Pri kúpe tej najúspornejšej práčky musíte počítať s vyššou cenou, pri častom praní sa vám ale náklady na práčku vďaka úspore vrátia. Najčastejšie pri zvrchu plnených práčok narazíte na triedy B, C alebo D.

Spotreba vody a elektriny

Pri dnešných stúpajúcich cenách je dôležitá aj spotreba vody. Ideálnou hodnotou je menej ako 40 litrov, spotreba vody na jeden prací cyklus 40 až 50 l je však stále veľmi dobrá. Kvalitné modely sú vybavené 6. zmyslom, ktorý prispôsobí spotrebu vody podľa množstva bielizne a podľa miery znečistenia.

O spotrebe elektrickej energie na štítku informuje aj hodnota v kWh na 100 pracích cyklov pri použití základného programu.

Účinnosť odstreďovania

Hodnoty sa pri jednotlivých modeloch príliš nelíšia. Účinnosť odstreďovania sa značí opäť písmenami A-G a určuje, koľko vlhkosti v bielizni po žmýkaní zostane. Závisí od toho doba následného sušenia bielizne. O odstreďovaní informuje aj počet otáčok.

Počet otáčok

Na novom energetickom štítku sa už tento údaj neuvádza, sledovať ho však dáva stále zmysel. Štandardne pri týchto práčkach narazíte na 1000 až 1200 otáčok za minútu, čo je aj minimálna odporúčaná hodnota, aby ste docielili kvalitne vyžmýkané bielizne a nemuseli ju dlho sušiť. Pri nastavení otáčok je nutné myslieť na vlastnosti bielizne. Jemnú bielizeň môžu vysoké otáčky zničiť, preto voľte maximálne 800 otáčok.

Hlučnosť

Dôležitý parameter hlavne pokiaľ máte susedov alebo je práčka umiestnená blízko obytného priestoru. Pokiaľ bude vaša práčka umiestnená v technickej miestnosti, údaj vás príliš zaujímať nemusí. Hlučnosť sa udáva v decibeloch a väčšinou sa stretnete s 50 až 80 dB. Rozdiel je medzi hlučnosťou pri praní a hlučnosťou pri odstreďovaní. Hlučnosťou nižšou ako 50 dB pri praní a nižšou ako 70 dB pri odstreďovaní sa pýšia lepšie modely. Na štítku sa uvádza hlučnosť pri odstreďovaní pre program Eco.

Typ motora

Ide o dôležitejší parameter, pretože na motore závisí životnosť celej práčky a ďalšie vlastnosti. Do práčok výrobcovia dávajú jeden z 3 druhov motorov.

 • Uhlíkový – Klasický motor, fungujúci vďaka remeňom, remenici a bubnu. Energia je prenášaná uhlíkmi, ktoré sa opotrebovávajú a nemajú dlhú životnosť. Nevýhodou je aj hlučnosť a vyššia spotreba kvôli treniu. Je však najlacnejším typom.
 • Invertorový – Bezuhlíkový typ vedený elektronicky priamo. Hladký chod zaisťuje nízku hlučnosť a vibrácie sú znížené, rovnako ako opotrebovávanie. Má teda dlhšiu životnosť.
 • Direct drive – Kvalitnejšie moderné modely sú vybavené sofistikovaným motorom, ktorý je umiestnený v osi bubna. Ide o poddruh invertorového motora. Nepotrebuje prenosový remeň, má nízku hlučnosť a dlhú životnosť.

Funkcie a programy

Zvyčajne práčky plnené zhora nedisponujú veľkým počtom programov ani sofistikovanými funkciami. Iba tie najdrahšie a najlepšie zvrchu plnené práčky ponúknu väčšiu programovú ponuku a moderné funkcie.

 • Displej – Zaisťuje jednoduché ovládanie a prehľad. Nie všetky vrchom plnené práčky ním disponujú.
 • Odložený štart – Po nastavení vyhovujúceho času môžete mať bielizeň vypranú vtedy, keď sa vrátite z práce. Táto funkcia býva štandardom.
 • Zvukový signál – Upozorní na koniec prania.
 • Detská poistka – pre bezpečnejšiu domácnosť, v ktorej sa nachádzajú malé deti.
 • Parná funkcie – dezinfikuje, osviežuje a vyhladzuje bielizeň. Pri práčkach z vrchu plnených sa jedná o veľmi raritnú funkciu.
 • Smart funkcie – inteligentné funkcie informujú po prepojení s telefónom o poruchách, o priebehu prania alebo zaisťujú sťahovanie nových programov.
 • Automatické dávkovanie pracieho prostriedku – Dávkuje sa z nádržky, ktorú doplníte iba raz za čas.
 • Čistenie práčky – Automaticky sa prepláchne bubon a zásuvky na pracie prostriedky.
 • Fuzzy logic/ šiesty zmysel – Moderné programy, ktoré prispôsobia množstvo vody, pracieho prostriedku a dĺžku prania na základe hmotnosti bielizne. 6. zmysel sa riadi podľa nastaveného typu tkaniny a zvolí vhodnú teplotu, dĺžku programu a vhodný počet otáčok.
 • Aquastop / AquaControl / AquaSafe – Chráni domácnosť pred vykúrením pri poruche práčky a okamžite zastaví prívod vody vďaka monitorovacím systémom a senzorom.

Cena práčok plnených zhora

Práčky s horným plnením by sa dali rozdeliť do troch cenových kategórií. Menej úsporné práčky s obmedzenou ponukou funkcií zaobstaráte lacno už od 200 €. Majú menšiu kapacitu, menší maximálny počet otáčok a často aj hlučnejší chod. Efektívnejšie a zároveň najobľúbenejšie modely so smart funkciami, lepšími hodnotami spotreby a pokročilými technológiami zoženiete za cenu od 300 € do 500 €. Tie najlepšie práčky s vrchným plnením stoja viac ako 600 €.

Najlepšie značky práčok s horným plnením

Pri práčkach plnených zhora majú používatelia o niečo menší výber ako pri modeloch plnených vopred. Aj v tejto kategórii ale narazíte na kvalitné práčky od popredných výrobcov.

Práčky plnené zhora AEG

Práčky od nemeckého výrobca AEG sa radia medzi najprepracovanejšie a zároveň najdrahšie. Kapacitu majú najčastejšie 7 kg a energetickú triedu od B po menej úspornú E. Pri niektorých modeloch narazíte na doživotnú záruku na motor, parné programy potom ocenia alergici alebo rodičia malých detí.

Práčky plnené zhora Electrolux

Patrí do strednej cenovej triedy. Ponúkajú kvalitné vrchom plnené práčky najčastejšie s kapacitou 6-7 kg s 1200 otáčkami za minútu. Práčky sú obohatené o užitočné funkcie a programy, ako napríklad AutoSense. Ten nastaví automaticky čas a množstvo vody na účinné pranie.

Práčky plnené zhora Miele

Práčky od Miele patria medzi najdrahšie, ale aj najkvalitnejšie. Funkcia ComfortLift zaistí ľahké otváranie dvierok, bubon sa automatický natočí otvorom nahor pre ešte väčší komfort. Vďaka špeciálnej úprave povrchu bubna sa nemusíte o svoje oblečenie báť.

Práčky plnené zhora Whirpool

Práčky americkej značky Whirpool zoženiete aj v nižšej cenovej kategórii od 200 €. 20-ročná záruka na motor DirectDrive u niektorých modelov poteší. Najviac práčok má energetickú triedu C alebo D. Značka Whirpool sa vyznačuje dlhoročnou tradíciou a dobrou kvalitou.

Aké má práčka plnená zhora rozmery?

Zvrchu plnená práčka má menšiu šírku ako klasické alebo slim práčky, pohybuje sa okolo 40 cm. Na výšku má však viac ako vopred plnené modely, a to najčastejšie 85 až 90 cm. Hĺbka sa pohybuje okolo 60 cm, čo je štandardný rozmer. Vďaka šírke je vhodná do menších priestorov, počítať je ale treba s väčšou výškou nielen kvôli otváraniu veka smerom nad práčku.

Je zvrchu plnená práčka lepšia ako slim?

Práčka plnená zhora má všeobecne horšie parametre ako slim práčka s predným plnením. Čo sa týka rozmerov, obe sú vhodné do menších miestností, vrchom plnená je užšia, slim má menšiu hĺbku. Ak sa nechcete príliš ohýbať, voľte vrchom plnenú, pretože je vyššia. Pokiaľ túžite po lepšej vybavenosti, voľte viac vybavenú slim verziu.