Vyberáme najlepší prací prášok, gél a kapsule

TOP 3 pracie prostriedky

Persil Sensitive gel

Ariel Touch of Lenor

Jelen mýdlový prací prášek

Účinný prací gél na biele i farebné prádlo s šetrným zložením vhodný pre alergikov či deti. Má jemnú vôňu a výborný prací účinok.Koncentrovaná troch komorová kapsule na pranie s vynikajúcimi pracími účinkami. Bielizeň dokáže rozjasniť a má nádhernú sviežu vôňu.Ekologický prací prášok z mydla bez obsahu syntetických látok. Pre svoje zloženie je vhodný aj ako prací prášok pre alergikov a deti s citlivou pokožkou.

Orientačná Cena
13,20 €

Orientačná Cena
13,99 €

Orientačná Cena
7,10 €

Málokto si vie predstaviť život bez automatickej práčky, je dôležitou súčasťou našej domácnosti a taktiež nepostrádateľným pomocníkom v starostlivosti o čistotu našej bielizne. Pre dokonalé odstránenie škvŕn a zároveň nepoškodenia bielizne je potrebné použiť vhodný prací prostriedok. Vyberať je možné z mnohých druhov pracích prípravkov, ktoré sa líšia najmä svojou formou, zložením a špecializáciou na rôzne druhy prádla. Tradičným pracím prostriedkom je prací prášok, prací gél a najnovšie kapsule na pranie. Osobitné požiadavky potom spĺňa prací prášok pre bábätká alebo prací prášok pre alergikov, v oboch prípadoch ide o šetrný prací prostriedok. Ešte o niečo šetrnejšie je ekologický prací prášok, ktorý je ohľaduplný nielen k ľudskej pokožke, ale aj k prírode. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie pracie prášky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie pracie prášky a gély (Test 2024)

VzhľadModelTypUrčenieObjem baleniaPočet pracích dávokEkologickýNa detskú bielizeňDostupnosť
Persil Sensitive gel recenzie a testPersil Sensitive gelPrací gélBiele / farebné5 l100NieÁno
Ariel Touch of Lenor recenzie a testAriel Touch of LenorPracie kapsuleBiele / farebné56 kapsúl56NieNie
Lovela Bílá recenzie a testLovela BíláPrací prášokBiele5 kg40NieÁno
Lanza Color Fresh&Clean recenzie a testLanza Color Fresh&CleanPrací prášokFarebné6,3 kg90NieNie
Jelen mýdlový prací prášek recenzie a testJelen mýdlový prací prášekPrací prášokBiele / farebné3 kg60ÁnoÁno
Savo Color&white recenzie a testSavo Color&whitePrací prášokBiele / farebné5 kg70NieNie
Lovela Color recenzie a testLovela ColorPrací gélFarebné4,7 l50NieÁno
WaschKönig Universal gel recenzie a testWaschKönig Universal gelPrací gélBiele / farebné3,3 l94NieNie
Lenor Spring Awakening recenzie a testLenor Spring AwakeningPracie kapsuleBiele / farebné47 kapsúl47NieNie
Qalt Batole Sensitive recenzie a testQalt Batole SensitivePrací gélBiele / farebné1,5 l15ÁnoÁno
Perwoll Sport recenzie a testPerwoll SportPrací gélFarebné / športové2,7 l45NieNie

Zobraziť celú ponuku

TIP

Recenzie pracích práškov, gélov a kapsulí

Persil Sensitive gel

Persil Sensitive gel recenzie a test

Tekutý prací prášok Persil Sensitive gél disponuje svojou účinnou prácou silou, pričom je jemný a šetrný k pokožke. Je teda vhodný pre alergikov, deti, alebo osoby s citlivou pokožkou. Má certifikáciu ECARF a bol schválený dermatológmi. Odstraňuje škvrny už od 20 °C a je vhodný pre biele i farebné prádlo. Poteší jeho ľahká a príjemná vôňa prírodného mydla a mandľového mlieka. Spotrebitelia si pochvaľujú nielen jeho jemnú a nevtieravú vôňu, ale aj jeho prací účinok. Negatívne hodnotí dávkovanie produktu, ktoré by mohlo byť vyriešené lepšie.

Ariel Touch of Lenor

Ariel Touch of Lenor recenzie a test

Pracie kapsule Ariel Touch of Lenor majú unikátny dizajn a vynikajúce čistiace účinky. Každá kapsula obsahuje od seba oddelené 3 rozdielne zložky, ktoré čistia, odstraňujú škvrny a udržujú žiarivé farby. Kapsule sa pri kontakte s vodou plne rozpustí a poradí si s odolnými škvrnami už pri nižších teplotách. Balenie obsahuje 56 kapsúl, ľahko sa dávkujú a poteší príjemná dlhotrvajúca svieža vôňa. Vhodné sú na biele i farebné prádlo, ich použitie je teda veľmi univerzálne. Podľa skúseností spotrebiteľov sa jedná o prací prostriedok, ktorý spája dobrý prací účinok, jednoduché použitie a príjemnú vôňu.

Lovela Bílá

Lovela Bílá recenzie a test

Prací prášok pre novorodencov Lovela Biela je určený pre extra citlivú detskú pokožku už od narodenia a pre pokožku náchylnú k alergiám. Má špeciálne vyvinuté šetrné zloženie bez obsahu optických rozjasňovače, enzýmov, umelých farbív a alergénov. Detský prací prášok je vhodný predovšetkým na bielu bielizeň, účinne odstraňuje nečistoty pri všetkých teplotách, dobre sa vyplachuje a nelepí na oblečenie. U skúseností spotrebiteľov najčastejšie zaznieva chvála na výborné pracie schopnosti, šetrnosť k detskej pokožke a príjemnú vôňu.

Lanza Color Fresh&Clean

Lanza Color Fresh&Clean recenzie a test

Prášok na pranie Lanza Color Fresh&Clean má objem balenia 6,3 kg, čo vystačí až na 90 pracích dávok. Pýši sa inovovaným zložením poskytujúca nielen výborné pracie schopnosti, ale súčasne dodáva bielizni aj žiarivé farby. Ako bonus potom zanechá príjemnú a sviežu vôňu. Je vhodný pre pranie farebné bielizne, ktoré poskytuje efektívnu ochranu pred vyblednutím a to už pri teplote od 30 °C. Množstvo prášku sa odmeria podľa odporúčaného dávkovania uvedeného na obale. Spotrebitelia kladne hodnotí pomer kvalita/cena, jeho vôňu a dlhotrvajúcu stálosť farieb oblečenia.

Jelen mýdlový prací prášek

Jelen mýdlový prací prášek recenzie a test

Mydlový prací prášok Jelen je ekologický prací prášok šetrný k prírode a pokožke. Je vyrobený z mydla, prírodných surovín a neobsahuje žiadne syntetické látky (tenzidy ani saponáty). Má univerzálne použitie, možno ho použiť ako na pranie biele, tak i farebnej bielizne a vďaka svojmu šetrnému zloženiu je vhodný pre alergikov či ako ekologický prací prášok pre deti. Jeho účinnosť vykazujú nezávislé testy a znášanlivosť je potvrdená Štátnym zdravotným ústavom. Spotrebitelia chváli hlavne prírodnú jemnú vôňu, uspokojivú kvalitu vypranie bielizne a českú výrobu.

Savo Color&white

Savo Color&white recenzie a test

Prací prášok Savo Color&white pomáha odstraňovať baktérie, odolné škvrny a bielizeň zanecháva príjemne prevoňanú. Spája teda dvojakú silu – hygienu a čistotu. Vďaka zloženiu bez obsahu chlóru netreba mať obavy, že by sa vaša bielizeň zničila alebo by dráždila pokožku. Ocenia ho prevažne rodiny s deťmi, majitelia domácich maznáčikov či športovci. Používa sa ako klasický prací prášok a dávkuje podľa pokynov na obale. Na základe ohlasov spotrebiteľov je prášok na pranie veľmi účinný na biele prádlo, ktoré skvele vybieli a balenie s hmotnosťou 5 kg vystačí až na 70 praní.

Lovela Color

Lovela Color recenzie a test

Prací gél pre bábätká Lovela Color má špeciálne vyvinuté hypoalergénne zloženie pre citlivú detskú pokožku a pre osoby, u ktorých sa objavuje alergia na bežný prací prášok. Neobsahuje žiadne optické rozjasňovače, enzýmy, umelé farbivá ani iné alergény. Je dermatologicky testovaný a odporúča ho Ústav pre starostlivosť o matku a dieťa aj združenie Deťom zdravie (združenie pre pomoc deťom trpiacimi alergickými a chronickými respiračnými chorobami). Má príjemnú neutrálnu vôňu a vyhral ocenenie produkt roku 2019, jeho objem 4,7 litra vystačí na 50 pracích dávok a ako názov napovedá, gél je určený na farebné prádlo.

WaschKönig Universal gel

WaschKönig Universal gel recenzie a test

Univerzálny prací gél WaschKönig Universal je určený na bielu i farebnú bielizeň a vhodný je aj pre žiarivé neónové farby. Efektívna formula spoľahlivo odstraňuje škvrny aj nečistoty a súčasne chráni bielizeň pred vyblednutím farieb. Vyhladzuje vlákna, oživuje už vyblednuté farby a je vhodný pre pranie od 20 °C do 90 °C. Ide o nemecký výrobok a spotrebitelia si ho pochvaľujú najmä pre dobrý pomer ceny/kvality a príjemnú vôňu. Jeho objem je 3,3 litra a vystačí až na 94 praní.

Lenor Spring Awakening

Lenor Spring Awakening recenzie a test

Gélové kapsule na pranie 3v1 Lenor Spring Awakening prinášajú čistotu, sviežu vôňu a hebkosť v jednej jedinej kapsuli. Balenie obsahuje 47 kapsúl s vôňou jarných kvetín, prírodných tónov pačuli a bieleho cédru. Pracie kapsule disponujú technológiou vône aktivované pohybom, ktorá zaisťuje sviežu vôňu aj dlho po vypraní. Zaujmú svojim jednoduchým použitím a ochranou proti zašednutiu bielizne. Spotrebitelia kladne hodnotí jednoduché použitie, praktické balenie, sviežu, dlhotrvajúcu vôňu a čistú bielizeň príjemnú na dotyk.

Qalt Batole Sensitive

Qalt Batole Sensitive recenzie a test

Prací prášok Batole Sensitive od výrobca Qalt je vysoko kvalitný prací gél pre bábätká. Vďaka modernej technológii poskytuje silnú, avšak k bielizni šetrnú čistiacu silu a zároveň zachováva jemnosť aj elastickosť odevov. Je dermatologicky testovaný a jedná sa o ekologicky nezávadný prací prostriedok bez fosfátov, farbív, bielidiel a iných prísad, ktoré by mohli spôsobovať podráždenie a alergie. Obsahuje bioaktívne prísady zaručujúci účinnú schopnosť pranie a spoľahlivé odstránenie nečistôt. Gél sa veľmi rýchlo rozpúšťa, a preto je vhodný pre pranie aj pri nižších teplotách. Podľa skúseností sa jedná o kvalitný prací prášok pre batoľa s jemnou nevtieravou vôňou a jedna fľaša vydrží na 15 pracích dávok.

Perwoll Sport

Perwoll Sport recenzie a test

Prací prášok Batole Sensitive od výrobca Qalt je vysoko kvalitný prací gél pre bábätká. Vďaka modernej technológii poskytuje silnú, avšak k bielizni šetrnú čistiacu silu a zároveň zachováva jemnosť aj elastickosť odevov. Je dermatologicky testovaný a jedná sa o ekologicky nezávadný prací prostriedok bez fosfátov, farbív, bielidiel a iných prísad, ktoré by mohli spôsobovať podráždenie a alergie. Obsahuje bioaktívne prísady zaručujúci účinnú schopnosť pranie a spoľahlivé odstránenie nečistôt. Gél sa veľmi rýchlo rozpúšťa, a preto je vhodný pre pranie aj pri nižších teplotách. Podľa skúseností sa jedná o kvalitný prací prášok pre batoľa s jemnou nevtieravou vôňou a jedna fľaša vydrží na 15 pracích dávok.

Najpredávanejšie pracie prášky na trhu

Medzi najpredávanejšie pracie prášky patria Lanza, Waschkönig, Jelen, Persil alebo Ariel.

Ako vybrať prací prostriedok

Pri výbere pracieho prostriedku je potrebné zohľadniť, na aký druh bielizne ho chcete použiť, či preferujete skôr formu gélu alebo kapsúl, ktoré sa tešia veľkej obľube vďaka svojmu jednoduchému používaniu alebo máte radi klasiku – sypký prášok na pranie. Dôležité je tiež vedieť, ako prací prášok funguje a čo obsahuje jeho zloženie. V dnešnej dobe sa právom veľkej obľube teší ekologické pracie prostriedky, ktoré svojím zložením nezaťažujú prírodu, k bielizni sú šetrnejšie a v prírode sa ľahko rozkladajú.

Typy pracích prostriedkov

Na výber je z niekoľkých druhov pracích prostriedkov líšiacich sa od seba svojou konzistenciou. Zažitou klasikou je prací prášok či prací gél, avšak stále viac obľúbené sú pracie kapsule. Každá z variánt má svoje plusy a mínusy a je vhodná na určitý typ bielizne.

Prací prášok

Prášok na pranie je klasikou medzi pracími prostriedkami, vhodný je najmä na biele prádlo, často obsahuje bielidlá a optické rozjasňovače, a teda nebýva najlepšou voľbou pre farebné a tmavé prádlo. Môže zanechávať škvrny na oblečenie, a to predovšetkým preto, že sa vo vode horšie rozpúšťa pri krátkych pracích programoch a za nízkych teplôt. Aj napriek tomu sú ale na trhu dostupné pracie prášky na farebnú bielizeň, alebo aj ekologické. Výhodou je ich cenová dostupnosť a schopnosť odstránenie aj odolných škvŕn.

Prací gél

Tekutý prací prášok možno označiť ako univerzálny, je dostupný v najrôznejších variáciách určených na pranie bielej, tmavej či farebnej bielizne. Oproti sypkému prášku na pranie je k odevom šetrnejší, neobsahuje bielidlá a tým pádom nespôsobuje blednutie farieb. Tekutá forma je navyše ľahko rozpustná vo vode, a tak nezanecháva na bielizni zvyšky pracieho prostriedku. Ich nevýhodou môže byť horšia schopnosť odstraňovať odolné škvrny.

Kapsule na pranie

Pracie kapsule predstavujú koncentrovanejšou formu gélového pracieho prostriedku. Sú univerzálne, pretože sa dajú použiť na pranie bieleho aj farebného prádla. Veľmi dobre sa rozpúšťajú vo vode, ľahko sa dávkujú a nespôsobujú blednutie farieb. Nevýhodou je vyššia nákupná cena, avšak v prípadne obstaranie kapsulí v akcii je môžete kúpiť za porovnateľnú cenu ako prací prášok alebo gél.

Ekologický prací prášok

Ak sa zaujímate o ekológiu a radi používate produkty, ktoré sú šetrné a v prírode ľahko rozložiteľné, môže pre vás byť vhodnou voľbou ekologický prací prášok. Neobsahuje syntetické látky (tenzidy a saponáty), optické rozjasňovače, enzýmy či umelé farbivá a iné škodlivé látky. Obsahuje tenzidy a ďalšie zložky na prírodnej báze. Poslúži dobre aj ako hypoalergénnej prací prášok, avšak je nutné podotknúť, že pracie schopnosti a odstraňovanie škvŕn nebývajú tak účinné, ako u bežných pracích prostriedkov. Často je tiež nutné počítať s ich vyššou obstarávacou cenou.

Ekologické pranie

Keď chcete ekologickosť prania posunúť ešte ďalej, môžete využiť niektoré z týchto tipov, ktoré pomôžu nielen prírode, ale aj vašej peňaženke. Pri praní môžete prestať používať aviváž, na samotné vypranie nemá vplyv. Ak to možno, perte bielizeň na čo najnižšiu teplotu a silne znečistené oblečenie najprv vyčistite sami – vyhnite sa väčšej dávke pracieho prostriedku.

Môžete ďalej vyskúšať znížiť množstvo pracieho prostriedku približne o 20%, u bežne zašpinenej bielizne by aj menšie množstvo malo stačiť. Práčku zapnite vždy iba vtedy, ak ju dokážete úplne zaplniť a môžete sa tiež vyhnúť předpírce bielizne, ak si to samozrejme intenzita zašpinenia nevyžaduje.

Delenie pracích prostriedkov podľa určenia

Pracie prostriedky sa okrem konzistencie taktiež delí podľa druhu bielizne. Triedením odevov podľa farieb a materiálov dosiahnete vytúžený výsledok, bielizeň si dlhšie udrží žiarivé farby a svoj pôvodný vzhľad.

Biele prádlo

Prípravky, najčastejšie prášky ale aj gély či kapsule, určené na pranie bieleho prádla obsahujú bielidlá a optické rozjasňovača, ktoré udržujú bielu farbu žiarivú. Nie je vhodné ich používať na tmavú bielizeň, pretože by mohli spôsobiť blednutie farieb.

Tmavé prádlo

Typicky sa používajú gély, ktoré sú vhodné priamo na čierne či tmavé oblečenie a zabraňujú blednutiu farieb.

Farebné prádlo

Jedná sa o pracie prostriedky s univerzálnym použitím na akékoľvek farebné oblečenie, udržujú farby sýte a žiarivé.

Športové a funkčné prádlo

Oblečenie používané na šport či outdoorové aktivity vyžaduje odlišnú starostlivosť. Pracie prostriedky určené k starostlivosti o funkčné oblečenie čistia jemne, odstraňujú pot a tiež obnovujú a chráni membránu funkčného oblečenia pred poškodením.

Jemné tkaniny, vlna alebo perie

Pracie prostriedky na jemné tkaniny, vlnu či perie sú veľmi šetrné. Prostriedok vhodný na vlnu môže obsahovať lanolín, ktorý udržuje vlákna vlny mäkké a pružné. Prací prášok na perie šetrne čistí perové deky či bundy, obnovuje izolačné vlastnosti peria a našuchorí ho. Pranie perín sa báť určite nemusíte, perú sa vždy bez posteľné bielizňe a vždy skontrolujte, že nie je perina na niektorom mieste natrhnutá.

Detské prádlo

Prací prášok pre bábätká rovnako ako prací prášok pre alergikov, musí byť vysoko šetrný, nesmie obsahovať dráždivé látky, umelé farbivá či parfumy. Súčasne však musí byť natoľko účinný, aby si poradil s nečistotami a odolnými škvrnami.

Dávkovanie

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek prací prostriedok, vždy je potrebné poznať jeho správne dávkovanie, ktoré je uvedené na obale výrobku. Prací prášok či prací gél sa dávkuje odmerkou a je potrebné vziať do úvahy mieru znečistenia bielizne aj jeho množstvo a tvrdosť vody. Použitie malého množstva prípravku bielizeň dostatočne nevyperie, naopak príliš vysoká dávka je značne neekonomická a predstavuje zbytočnú vyššiu ekologickú záťaž.

  • Prášok na pranie – Dávkuje sa odmerkou do špeciálne určenej priehradky v práčke a možno ho použiť aj na ručné pranie. Jedna dávka sa pohybuje najčastejšie od 80 – 120 gramov prášku, záleží však na odporúčania výrobca, koncentrácii účinných látok a úrovni zašpinenia bielizne.
  • Prací gél – Tekutý gél sa dobre rozpúšťa, dávkuje sa odmerkou a vlieva sa priamo do bubna práčky. Pre jedno pranie je približná dávka 50 – 150 ml gélu v závislosti na konkrétnom výrobcovi.
  • Kapsule na pranie – Predstavujú najjednoduchší variantu dávkovanie a spravidla sa priamo do bubna práčky umiestňuje len jedna gélová kapsula, výnimočne pri veľmi zašpinenom oblečenie to môže byť kapsulí i viac. Vkladá sa dozadu a na dno bubna práčky ešte pred tým, než do práčky vložíte akékoľvek ďalšie oblečenie. Iba tak sa docieli správneho rozpustenie a kontaktu roztoku s každým kúskom látky v práčke.

Ako funguje prací prášok

Voda sama o sebe má čistiace schopnosti, k dokonalému odstránenie nečistôt z oblečenia je však potrebné ešte ďalších účinných látok. Jednou z tých najdôležitejších látok sú detergenty, čo je zmes tenzidov.

Jedná sa o povrchovo aktívne látky, ktoré znižujú alebo odstraňujú povrchové napätie vody, čím dochádza k porušeniu nečistôt a ich odplavenie. Vďaka tejto reakcii sú nečistoty z bielizne doslova odsaté a v dôsledku povrchového napätia sa stále udržujú vo vode, bez toho, aby sa znovu prichytili na oblečenie. Voda s nečistotami sa potom vypustí a v bubne práčky zostáva čistá bielizeň. Používajú sa v zásade štyri základné druhy povrchovo aktívnych látok, to však už nie je pre pochopenie princípu fungovania pracieho prášku kľúčové.

V zložení vedľa detergentov môžeme nájsť aj tak zvané buildery, ktoré pomáhajú detergentom lepšie fungovať v tvrdej vode. Ďalej tiež bielidlá obsahujúce peroxidy, fluorescenčné bielidlá a rozjasňovače, ktoré majú za úlohu znížiť žltnutie látok pohltením ultrafialového svetla.

Poslednými najdôležitejšími látkami, ktoré ovplyvňujú funkciu pracieho prášku sú proteázy, lipázy a amylázy, čo sú všetko prirodzene sa vyskytujúce biologická činidlá čiže enzýmy. Proteázy pomáhajú rozkladať nečistoty bielkovinového pôvodu, lipázy pomáhajú štiepiť tuk a amylázy sú prítomné pre pomoc rozložiť nečistoty škrobového pôvodu. (zdroj: howstuffworks.com)

Ďalšie prostriedky na bielizeň

Na trhu sú okrem pracích práškov dostupné aj ďalšie produkty, ktoré majú svoj účel a funkciu pri praní bielizne.

Aviváž

Aviváž slúži na zjemnenie a zmäkčenie bielizne, navyše mu dodáva vôni. Zamedzuje vzniku statickej elektriny a bielizeň je vďaka nej príjemná na dotyk. Ak používate sušičku na bielizeň, všeobecne sa neodporúča aviváž používať, pretože by mohla sušičku zanášať. Pre prevoňanie bielizne je možné použiť napríklad vonné obrúsky do sušičky.

Vôňa na bielizeň

Najčastejšie je vo forme perličiek alebo kapsúl a slúži na prevoňanie bielizne miesto aviváže.

Dezinfekcia

Využijete ju najmä pri praní uterákov, spodnej bielizne či športového oblečenia. Účinne z bielizne odstraňuje baktérie, vírusy a plesne, a preto je vhodná pre pranie pri nižších teplotách.

Odstraňovač škvŕn

Hodí sa, ak chcete vyprať veľmi odolné škvrny. Aplikuje sa priamo na znečistené miesto a nechá sa pôsobiť, alternatívne možno pridať priamo k bielizni.

Zmäkčovadlo

Pokiaľ máte tvrdú vodu, je vhodné pridávať ku každému praniu zmäkčovadlá. Sú dostupné vo forme tabliet, prášku či gélu. Znižujú spotrebu pracích prostriedkov aj energie, chráni životné prostredie a predchádzajú tvorbe vodného kameňa.

Mydlo na pranie

Mydlo bolo skôr používané k bežnému pranie bielizne. V dnešnej dobe nájde využitie prevažne pri predpierania v ruke či odstraňovanie škvŕn, pre výrobu domáceho pracieho prášku či mydlového slizu na pranie. Vyrobiť si domáci prací prášok je veľmi jednoduché, stačí k tomu iba mydlo a prášková sóda na pranie.

Otázky pri výbere prášku na pranie

Prací prášok, gél, alebo kapsule?

Prací prášok je zo všetkých druhov pracích prostriedkov najúčinnejší, najlepšie si poradí s odolnými škvrnami a je cenovo najvýhodnejší. Naproti tomu prací gél je k bielizni šetrnejší, je vhodný na farebné oblečenie a oproti prášku neobsahuje bielidlá, ktoré spôsobujú blednutie farieb. Kapsule sú veľmi jednoduché na používanie, v porovnaní s práškom a gélom sú však drahšie.

Prečo je najlepší prací prášok na biele prádlo?

Prací prášok na biele prádlo obsahuje bieliace zložky a optické rozjasňovače. Bielidlá bráni zašednutie a zožltnutie bielizne a udržujú bielu farbu žiarivú čo najdlhšie. Z tohto dôvodu sa však vyhnite jeho použitie na farebné prádlo, celkom iste by farbu poškodil a bielizeň znehodnotil.

Ako sa líši ekologický prací prášok?

Odlišuje sa predovšetkým svojím zložením. Neobsahuje škodlivé chemické látky, tenzidy, optické rozjasňovače ani parfumy. Vďaka tomu je šetrnejší k prírode, je ľahko odbúrateľný a vhodný aj pre bábätká či osoby s citlivou pokožkou. Ekologické pracie prášky však nemusí byť tak účinné, ako sú chemické pracie prášky a ich cena je oproti nim vyššia.

Aký prací prášok je najlepšie pre novorodencov a bábätká?

Malé deti a bábätká majú veľmi citlivú pokožku, ktorá je náchylná k vzniku alergií. Prací prášok pre novorodencov a bábätká má veľmi šetrné zloženie, neobsahuje chemikálie, umelé farbivá, optické rozjasňovače, parfumy a ďalšie podobné látky. Ešte šetrnejšie dokáže byť ekologický prací prášok pre deti, ktorý tieto látky eliminuje na úplné minimum.

Do kedy používať detský prací prášok?

Odborníci odporúčajú detský prací prášok používať minimálne do jedného roka dieťaťa, avšak pokožka malých detí sa vyvíja až do 3 rokov veku a je teda vhodné s praním v detských pracích prostriedkoch pokračovať čo najdlhšie. Sú mamičky, ktoré perú v šetrných pracích prostriedkoch všetku bielizeň, čo rozhodne nie je od veci, len môžu horšie odstraňovať výrazné škvrny.

Aký prací prášok pre alergikov a atopikov?

Prací prášok pre atopikov, pre osoby s citlivou pokožkou a s ekzémami musí spĺňať určité kritériá. Je nutné, aby bol šetrný, neobsahoval škodlivé chemické látky a umelé farbivá či parfumy, ktoré môžu fungovať ako alergény. Akákoľvek takáto chemická látka môže pokožku dráždiť a vyvolať tak alergickú reakciu.

Aký prací prášok na športové oblečenie?

Na športové oblečenie a oblečenie z funkčných materiálov je nutné používať špeciálne pracie prostriedky. Najčastejšie sa jedná o pracie gély či tekuté pracie prostriedky. Okrem bežných pracích práškov na športové oblečenie existuje napríklad i špeciálny prací prášok na softshell. Líšia sa najmä svojím zložením, ktoré samozrejme jemne čistí, je účinné aj pri praní na nízku teplotu, ale predovšetkým aktivizuje a udržuje funkcie membrán.

Aké sú najlepšie značky pracích prostriedkov?

Medzi najlepšie značky a výrobcov pracích práškov, gélov a kapsúl patrí jednoznačne Perwoll, Lenor, Persil, Ariel, Woolite, Lanza alebo Lovela, prípadne eko pracie prášky Sonett a Ecover. Pre ekologické zloženie a výborný pomer cena výkon sú obľúbené všetky pracie prostriedky značky Jelen, rovnako tak ako privátne pracie prostriedky Formil obchodného reťazca Lidl. Niektorí spotrebitelia nedajú dopustiť na nemecké pracie prostriedky. Tu sa medzi najlepšie pracie prášky z Nemecka radí napríklad Denkmit, ktorý možno kúpiť v drogériách DM.