Vyberáme najlepší postrekovač

TOP 3 postrekovače

Solo 402

Hecht 416 Accu

Hecht 459

Všestranný postrekovač vhodný pre malé záhrady, balkóny aj v domácnosti. Jedná sa o najspoľahlivejší ručný postrekovač.Tichý aku postrekovač s výdržou až 4 hodiny nepretržitej prevádzky. Automaticky sa vypne, keď používateľ nepostřikuje a šetrí tým batériu. Veľmi ľahko sa ovláda.Výkonný motorový postrekovač s dvojtaktným motorom s dostrekom až 16 metrov. Je vhodný aj pre postrek vysokých stromov. Dá sa použiť aj ako fúkač alebo pre aplikáciu tuhých zmesí.
+ Nastaviteľná a otočná tryska, možnosť dokúpenia teleskopické trubky+ Tichá prevádzka, automaticky vypne pri nepoužívaní+ Všestranné využitie, vhodný aj na postrek vysokých stromov, priaznivá cena
- Vyššia cena- Absencia sitká u výstupu- Ovládacia rukoväť je umiestnená príliš blízko k telu

Orientačná Cena
22,50 €

Orientačná Cena
87,99 €

Orientačná Cena
199,99 €

Kvalitný záhradný postrekovač výrazne uľahčí aplikáciu ochranných postrekov a hnojív prospešných pre rastliny, trávnik aj ovocné stromy. Pomôže tiež pri ničení nežiaduceho buriny a škodcov. Navyše ho budete môcť naplno využiť aj v iných odvetviach ako napríklad v stavebníctve, pri deratizáciu alebo pri maľovaní. Vyberať môžete z množstva typov podľa objemu, veľkosti, druhu pohonu alebo podľa spôsobu nosenia (postrekovač na chrbát alebo do ruky). Benzínový alebo elektrický postrekovač navyše vyvolá pretlak úplne za vás a zjednoduší vám tým prácu. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie postrekovače pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie ručné postrekovače

VzhľadModelTyp postrekovačeSpôsob používaniaObjemHmotnosťČerpadloTlak/výkonDostupnosť
Solo 402 recenzie a testSolo 402TlakovýRučný2 l0,46 kgPiestové2,5 bar
Gardena Comfort recenzie a testGardena ComfortTlakovýRučný1,25 l0,7 kgPiestové3 bar
Gardena 0822-20 recenzie a testGardena 0822-20TlakovýRučný5 l1,57 kgPiestové3 bar
Solo 461 recenzie a testSolo 461TlakovýRučný5 l1,2 kgPiestové3 bar
Proteco 10.80-PT-12 recenzie a testProteco 10.80-PT-12TlakovýChrbtový12 l3 kgPiestové3 bar
Solo 475 COMFORT 15 recenzie a testSolo 475 COMFORT 15TlakovýChrbtový15 l4,7 kgMembránové4 bar

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie aku postrekovače

VzhľadModelTyp postrekovačeSpôsob používaniaObjemHmotnosťČerpadloTlak/výkonDostupnosť
Hecht 416 Accu recenzie a testHecht 416 AccuAkumulátorovýChrbtový16 l4,4 kgPiestové2,75 bar
Evika DJ 160 recenzie a testEvika DJ 160AkumulátorovýChrbtový16 l3,1 kgPiestové2,5 bar
Ryobi OWS 1880 recenzie a testRyobi OWS 1880AkumulátorovýRučný3,5 l1,45 kgPiestové30l / h

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie motorové postrekovače

VzhľadModelTyp postrekovačeSpôsob používaniaObjemHmotnosťČerpadloTlak/výkonDostupnosť
Hecht 459 recenzie a testHecht 459MotorovýChrbtový14 l10,5 kgMembránové1,8 kW
STIHL SR 430 recenzie a testSTIHL SR 430MotorovýChrbtový14 l12,2 kgMembránové2,9 kW

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie postrekovačov

Solo 402

Solo 402 recenzie a test

Ručný postrekovač Solo 402 je vhodný pre malé záhradky alebo balkóny. Vďaka svojej malej veľkosti sa uplatní aj v domácnosti, či už pre ošetrenie izbových rastlín, kropenie bielizne alebo pri upratovaní. Jedná sa o najobľúbenejší a najspoľahlivejší ručný postrekovač. Stačí len pár pohybov pákou a čerpadlo vytvorí tlak dostačujúci pre celý objem nádoby. Pretlakový ventil sa stará o upúšťanie tlaku, aby nedošlo k vyliatiu. Veľkou výhodou je možnosť nastavenia intenzity postreku od lúča až po rozprášení. Tiež možno zmeniť smer postreku, čo umožňuje postrekovať rastlinu zospodu.

+ Nastaviteľná a otočná tryska, možnosť dokúpenia teleskopické trubky
Vyššia cena

Gardena Comfort 1,25l

Gardena Comfort recenzie a test

Ručný tlakový postrekovač Gardena Comfort sa skvele uplatní na malých záhradách. Ergonomická rukoväť pumpy s tlmeným nárazom uľahčuje tlakovania nádoby. K postrekovanie potom stačí jednoduché stlačenie tlačidla. Vďaka ukazovateli hladiny ľahko zistíte, kedy je potrebné doplniť ďalšie kvapalinu. Trysku je možno nastaviť podľa intenzity od prúdu až po mrholenie. Bezpečnostný ventil sa stará o upúšťanie prebytočného tlaku v nádobe. Dostatočná veľkosť plniaceho otvoru zjednoduší plnenie, čistenie a miešanie kvapalín. Filter na sacej rúrke ju chráni pred upchatím.

+ Ukazovateľ hladiny, veľkosť plniaceho otvoru, ochranný filter
Malá nastaviteľnosť trysky

Gardena 0822-20 5 l

Gardena 0822-20 recenzie a test

Záhradný postrekovač Gardena s objemom 5 l s mechanickým typom tlakovania pomôže s ošetrením rastlín na menších záhradách. Tlakom sa pomocou rukoväte v tvare D pre pohodlnejšiu a ľahšiu manipuláciu. Pri postrekovanie spodnej strany listov oceníte tiež šikmý výstup postreku. Vďaka držadlu sa dá dobre prenášať a pre ešte väčšie pohodlie je vybavený popruhom na jedno rameno. Navyše na ňom nájdete aj spúšťacie tlačidlo s trvalou aretáciou. Výhodou je dlhšia hadica pre postrekovanie väčších rastlín alebo stromov.

+ Bezpečnostný ventil, ramenný popruh, uhlová tryska
Chýba manometer, zle viditeľný obsah čírych tekutín

Solo 461

Solo 461 recenzie a test

Ručný tlakový postrekovač Solo 461 s objemom 5 l je spoľahlivý pomocník pri postrekovanie rastlín. Predáva sa spolu s ramenným popruhom. Tlakom sa manuálne piestovým čerpadlom. Na rukoväti nájdete tlačidlo s aretáciou pre trvalú prevádzku. Výrobok sa dodáva so štrbinovou tryskou pre plošný postrek a súčasťou je aj kruhovitá tryska s postrekom v tvare kužeľa. K postrekovačmi Solo možno ešte dokúpiť rad ďalšieho príslušenstva. Na prístroji sa nachádza aj praktický držiak na vymeniteľné trysky.

+ Tlačidlo pre trvalú prevádzku, dostupnosť príslušenstva, držiak na trysky
Tlačidlo pre trvalú prevádzku, dostupnosť príslušenstva, držiak na trysky

Proteco 10.80-PT-12

Proteco 10.80-PT-12 recenzie a test

Tlakový chrbtový postrekovač Proteco bol zvolený produktom roka 2019 a môže sa pochváliť kvalitným tesnením, predlžovacie tyčí a dvoma tryskami v balení. Predlžovacia tyč obzvlášť uľahčí postrek na ťažko dostupných miestach. Tento postrekovač s nádržou o objeme 12 l nájde využitie na väčších záhradách, vo viniciach alebo pri deratizácii. Tlakom sa ľahko pomocou páky na boku prístroja aj počas postrekovania. Ramenné popruhy zaisťujú pohodlné nosenie pri práci. Vďaka filtru na plniacom otvore sa nečistoty nedostanú do nádoby.

+ Dve trysky súčasťou balenia, nízka cena, predlžovaciu tyč
Návod, nevhodný pre ľavákov

Solo 475 COMFORT 15 l

Solo 475 COMFORT 15 recenzie a test

Produkt nemeckej značky Solo s tlakom 4 bar disponuje nádržou o objeme 15 l. Jedná sa o chrbtový tlakový postrekovač vyrobený z ľahkých, ale pevných plastov, vďaka ktorým je kvapalina chránená pred UV žiarením. Tlakom pákou na boku nádoby, ktorú možno prehodiť na druhú stranu v prípade potreby. Tlak je možné regulovať ventilom. Postrekovač je vybavený membránovým čerpadlom, teda je vhodný aj na hustejšie kvapaliny. Tvar nádrže je uspôsobený chrbtu a ramenné popruhy sú vypolstrování pre maximálne pohodlie. Výhodou je aj dlhá hadica umožňujúce široký rádius ovládania.

+ Dostupnosť príslušenstva, kvalitné membránové čerpadlo, vhodný aj pre ľavákov
Zlá čitateľnosť stupnice objemu

Hecht 416 Accu

Hecht 416 Accu recenzie a test

Akumulátorový záhradný postrekovač od značky Hecht je napájaný z 12 V/7 Ah akumulátora, ktorý vyvolá pretlak kvapalinu až na 2,75 bar. Na jedno nabitie vydrží nepretržite a ticho pracovať až 4 hodiny. Batériou nie je tlakovaná hlavná nádrž, takže možno kedykoľvek dolievať kvapalinu bez potreby upúšťanie tlaku. Pištoľ s rukoväťou je upevnená na 1,5 metra dlhé hadicu a tyč s tryskou s dĺžkou 50 cm zvyšuje komfort pri práci. Čerpadlo samo vypne, keď používateľ nepostřikuje. Akumulátor a nabíjačka sú súčasťou produktu.

+ Tichá prevádzka, automaticky vypne pri nepoužívaní
Absencia sitká u výstupu

Evika DJ 160

Evika DJ 160 recenzie a test

Šestnásťlitrový aku postrekovač Evik vás vďaka malej výkonnej batérii ušetrí od pumpovanie. Má nastaviteľnú intenzitu streku od silného prúdu až po jemnú hmlu. Polstrované ramenné popruhy dopĺňa bedrový pás pre ešte väčšiu pohodlnosť. S kovovou teleskopickou tyčou sa dostanete aj do horšie dostupných miest. Akumulátor vydrží pracovať nepretržite skoro 4 hodiny a je plne nabitý za 150 minút. Súčasťou produktu je sada vymeniteľných trysiek. Na postrekovači tiež nájdete indikátor vybitia batérie.

+ Sitko v plniacom otvore, bedrový pás, indikátor vybitia
Výrobca neuvádza mnoho informácií o produkte

Ryobi OWS 1880

Ryobi OWS 1880 recenzie a test

Menšie akumulátorový postrekovač Ryobi má objem 3,5 litra. Jeho tvar a konštrukcia trysky uľahčuje postrekovanie jednou rukou. Batéria, ktorá štandardne nie je súčasťou produktu rovnako ako nabíjačka, je kompatibilný s ďalšími prístrojmi od výrobcu Ryobi radu ONE +. To ocenia tí, ktorí už nejaké náradie s týmto akumulátorom majú. Postrekovač je vylepšený vstavanou odmerkou pre lepší prehľad o kvapaline. Jeho váha je bez batérie 1,45 kg. Postrek sa ovláda jednoducho stlačením tlačidla.

+ Kompatibilita batéria s ostatnými prístrojmi Ryobi ONE+, ľahká manipulácia i údržba
Chýba popruh na rameno

Hecht 459

Hecht 459 recenzie a test

Robustný benzínový postrekovač Hecht je vybavený dvojtaktným motorom s výkonom 1,8 kW s dosahom až 16 metrov. Má široké využitie na záhrade v podobe rosice alebo vyfukovania. Vďaka membránovému čerpadlu ho možno použiť aj k aplikácii tuhých granulových zmesí. Jeho hmotnosť je 10,5 kg a objem nádrže je 14 litrov. Pohodlnosť pri práci zaisťujú mäkké ramenné popruhy. Je vhodný aj pre postrek vysokých stromov bez nutnosti použitia ďalších pomôcok.

+ Všestranné využitie, vhodný aj na postrek vysokých stromov, priaznivá cena
Ovládacia rukoväť je umiestnená príliš blízko k telu

STIHL SR 430

STIHL SR 430 recenzie a test

Motorový postrekovač Stihl s dvojtaktným motorom s výkonom 2,9 kW umožňuje dostrek až 14,5 metra. Prístroj má hmotnosť 12,2 kg. Jeho skvelú vlastnosťou je antivibračný systém uľavujúca chrbtovému svalstvu. Aj v rukoväti je len minimálne vibrácie, čím sa zvyšuje komfort pri manipulácii. V motore sa nachádza tlmiaci prvok ElastoStart, ktorý znižuje trhavé sily pri štartovaní. Ramenné popruhy sú vyrábané pre maximálne pohodlie a rovnomerné rozloženie váhy prístroja na chrbte. Súčasťou sú 3 mriežky rôznych tvarov pre prispôsobenie tvaru a smeru postreku.

+ Antivibračný systém, 3 mriežky súčasťou
Nutnosť držať plyn palcom po celú dobu prevádzky, ťažšie hadice

Ako vybrať postrekovač

Pri výbere toho správneho postrekovače si musíte najprv spočítať, akú veľkú plochu budete postrekovať a určiť aký typ vám bude najviac vyhovovať. Či postačí ručný postrekovač alebo radšej chrbtový. Ak dávate prednosť motoru, batérii alebo jednoduchému manuálnemu prístrojmi. Dôležitými faktormi sú tiež tlak a hmotnosť výrobku.

Typy postrekovačov

Na trhu nájdete množstvo typov postrekovačov líšiace sa svojím objemom, spôsobom nosenie, tlakom, spôsobom tlakovanie, tvarom trysky a samozrejme hmotnosťou. Skoro všetky postrekovače sú vyrábané z plastu a disponujúci nízkou váhou. Naraziť však môžete aj na výrobky z kovu, ktoré majú dlhú životnosť.

Ručný postrekovač a rozprašovač

Tento postrekovač sa pri aplikácii tekutiny drží jednoducho v ruke. Je teda vhodnejšie pre menšie záhrady a predzáhradky. Využitie nájde aj na balkónoch a v bytoch pri ošetrovaní izbových rastlín. Nemenej užitočný je aj pri kropenie bielizne alebo pri upratovaní domácnosti. Objem má maximálne 5 litrov. Ručné postrekovače s objemom 3-5 litrov sú väčšinou doplnené ramenným popruhom pre ľahšiu manipuláciu.

Chrbtový postrekovač

Postrekovač na chrbát je vhodný pre väčšie záhrady. Nosia sa na chrbte ako batoh a v ruke sa drží iba hadice. Máte tak stále jednu ruku voľnú. Niektoré majú iba jeden popruh na zavesenie na jedno rameno.

Je vhodný pre stredné záhrady či skleníky. Hlavne u objemnejších nádob je dôležité zvoliť správny materiál ramenných popruhov, aby vám nespôsobovali bolesť a boli pohodlné. Chrbtové postrekovače možno zohnať v rôznych variantoch.

 • Motorový (benzínový) postrekovač – nie je práve ekologický. Je tiež dosť hlučný, zato veľmi efektívne a rýchlo odvedie svoju prácu vďaka dostreku až 16 metrov. U týchto typov je potrebné zohľadniť objem motora a výkon v kW a tiež ako veľkú majú nádrž na palivo. Je vhodný do veľkých záhrad, na pole, na vinice a vinohradmi alebo do lesa. Je to skvelý postrekovač na stromy.
 • Akumulátorový postrekovač – elektrický postrekovač, ktorý vydrží pracovať až 4 hodiny bez prestávky. Záleží však na veľkosti záhrady, či je výdrž dostačujúce. Odporúča sa zakúpenie náhradné batérie pre prípad vybitia, pretože niektoré potrebujú do plného nabitia aj desať hodín. Potom možno batérie jednoducho meniť a pracovať bez obmedzení.
 • Tlakový postrekovač – pretože nemá motor ani batériu, tlakom sa ručne pomocou páky na boku nádrže alebo zvrchu. Jedná sa o najbežnejší typ. Tlakovať môžete počas postrekovanie, bez toho aby ste museli čakať. Rukoväte týchto typov sú skvele prispôsobené pre jednoduchšie a pohodlnejšie pumpovanie.

Maliarsky postrekovač

Ide vlastne o chrbtový alebo prenosný typ, ktorý je tiež nazývaný ako postrekovač na vápno. Hodí sa teda k postrekom vápnom a maliarskymi emulziami. Poslúži tiež k zatienenie skleníka. Niektoré produkty majú zabudované automatické rozmiešavanie emulzie vo vnútri nádoby, aby nedošlo k usadzovaniu. K dostaniu sú aj maliarske pištoľ s malou nádržkou mimo čerpadlo a držíte ju v ruke. Výhodou je široké využitie tohto produktu.

Vozíkový postrekovač

Je vhodný pre tých, ktorí chcú uľaviť svojmu chrbtu. Nie je však vhodný do náročnejších terénov a s vozíkom sa pri postrekovaní stále musí jazdiť. Väčšinou sú však tieto typy vybavené kvalitnými kolesami, ktoré mierne nerovnosti zvládnu. Do tejto kategórie patria hlavne objemnejšie postrekovače.

Zavlažovač / postrekovač trávnika

Uplatní ho hlavne vlastníci trávniku v anglickom štýle. Využitie nájde aj v parkoch, na golfových ihriskách alebo pri postreku kríkových plôch. Ich výhodou je, že zavlažujú automaticky a človek musí len zapnúť, vypnúť a prípadne posunúť na iné miesto. Ďalej sa delia do nasledujúcich kategórií:

 • Rozprašovací – vyrábajú sa s rôznymi hodnotami rozstreku podľa veľkosti zavlažovanej plochy. Jedna tryska zvládne zavlažiť zhruba 80 m2.
 • Rotačný – tento produkt sa pri postreku otáča a rovnomerne zavlažuje trávnik. Možno nastaviť rýchlosť rotácie. Priemerný dostrek tejto trysky je 20 metrov.
 • Úderový – je vhodný pre profesionálnejšie využitie. Užijú ho aj na viniciach alebo v športových halách. Kvalitné úderovej postrekovače majú dostrek skoro až 40 metrov.

Postrekovač za traktor

Vo veľkých sadoch alebo vo vinárstve je potreba siahnuť po veľkokapacitných a výkonných postrekovačoch. Delia sa podľa stavby stroje.

 • Nesené – disponujú dlhými ramenami, ktoré efektívne ošetrí veľké množstvo rastlín na jeden záťah. Dajú sa zohnať s nádržou o objeme 200-3000 litrov. Sú navrhnuté podľa prísnych noriem a chváli sa dlhou životnosťou. Tento typ je uchytený za zadnú časť traktora.
 • Ťažné (návesné) – u tých je rozdiel iba v konštrukcii a objeme. Je zostavený v štýle návesu, ktorý traktor ťahá za sebou. Sú vyrábané s nádržou o objeme od 2000 do 5000 litrov.

Samohybný postrekovač

Tento postrekovač je sám o sebe vozidlo s nádržou. Výhodou je, že poľnohospodár nemusí prehadzovať postrekovač z traktora a môže ihneď vyjsť na pole a postrekovať.

Objem a hmotnosť postrekovačov

Malé postrekovače sa vyrábajú vo veľkostiach od jedného litra. Kvôli absencii popruhu sú vhodné produkty s maximálnym objemom do 3 litrov. Pre štandardné malé záhradky postačí postrekovač s objemom 5-11 litrov. Pre väčšie záhrady alebo skleníky s plochou nad 100 m² sa odporúčajú postrekovače s nádržou o objeme až 20 litrov. Pre veľkostatkárov sú najvhodnejšie veľké stroje o objeme v rádoch stoviek alebo tisícok litrov.

Orientačný objem vzhľadom na typ:

 • Ručné postrekovače – do 3 l
 • Postrekovače s ramennými popruhmi – 3-10 l
 • Chrbtové postrekovače – 10-20 l

Samozrejme platí, že čím väčší objem, tým väčšiu váhu po naplnení postrekovače ponesiete alebo potiahnete, preto na to nesmiete zabudnúť pri kúpe. K váhe tekutiny ešte musíme pripočítať váhu postrekovače. Kvalitnejšie a ľahšie materiály uľahčí výrazne manipuláciu s prístrojom. Menšie päťlitrovej typy váži okolo jedného kilogramu, desaťlitrovej asi 3 kg a produkty s objemom 20 litrov okolo 5 kg. Avšak motorové typy s objemom 20 litrov obyčajne vážia viac ako 12 kg.

Typ čerpadla

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere postrekovače je typ čerpadla. Vybrať si môžete z dvoch:

 • Piestové (tlakové) čerpadlo – ide o najčastejší typ. Stará sa o to, aby vznikol podtlak a tekutina bola nasatá do nádoby čerpadla. Piest potom svojim pohybom tekutinu vytlačí hadicou von. A aby bolo tlakovanie ľahšie, veľké postrekovače majú priestor pre tlakovanie vo vnútri nádoby s objemom pár litrov. Bez problémov možno potom hlavná nádrž otvoriť a doplniť ju tekutinou, bez toho by bol ovplyvnený tlak. Pri menších prístrojov sa vyvolá pretlak celá nádoba. Tie sú vybavené upouštěcím ventilom.
 • Membránové čerpadlo – je vhodné pri používaní úžitkovej vody, v ktorej sú rôzne nečistoty. Odporúčajú sa tiež pre tých, ktorí používajú postreky s väčšou hustotou. Tento typ čerpadla kvapalinu nasaje a vytláča ju membrána odolná proti poškodeniu. Nepotrebujú dôkladnú údržbu. Väčšinou sú súčasťou motorových postrekovačov.

Tlak postrekovačov

Vo veľkých záhradách s vyššími rastlinami je nutné zohľadniť tiež tlak. Čím vyšší tlak, tým väčšia je dosah dostreku. Bežné hodnoty tlaku sa pohybujú od 1,5 baru až do 6 barov. Priemernému záhradníkovi postačí postrekovač s tlakom okolo 3 barov. Motorové postrekovače dosahujú hodnôt až 30 barov a zvládnu postriekať obrovskú plochu záhrady.

Postrekovací tlak:

 • Ručné postrekovače nad 5 l – min. 3 bar
 • Aku postrekovače – 5 až 6 bar
 • Motorové postrekovače – až 30 bar

Niektoré modely umožňujú reguláciu tlaku, čo je šikovná funkcia na ovplyvnenie dostreku podľa aktuálnej potreby.

Výrobcovia motorových a akumulátorových postrekovačov uvádzajú výkon prístroja v kW alebo v litroch za hodinu.

Výber trysiek

Veľmi dôležitým príslušenstvom sú trysky. Zohnať možno veľké množstvo trysiek podľa toho čo, ako, a hlavne čím budete postrekovať. Niektoré modely obsahujú základné trysky v balení. Opäť sa delia do viacerých kategórií:

 • Štrbinové trysky – sú najpoužívanejším typom trysiek. Majú široké použitie vďaka svojej univerzalite. U výstupu sa nachádzajú štrbiny, z ktorých sa tekutina rozprašuje v tvare vejára a rovnomerne sa rozptyľuje v uhle 65-120°.
 • Vírivé trysky – používajú sa hlavne pri aplikácii insekticídov a fungicídov. Kvapalina sa na rastliny rozstrekuje v tvare kužeľa.
 • Nárazové trysky – odporúčajú sa pri používaní kvapalných hnojív a herbicídov. Kvapalina na konci trysky naráža na výrez, začnú sa tvoriť veľké kvapky a rozprašujú sa v tvare širokouhlého vejára.
 • Špeciálne – napríklad pre hnojenie vápnom je nutné použiť špeciálnou trysku.

Príslušenstvo k postrekovačom

Ku kvalitným produktom je možné dokúpiť veľa užitočných doplnkov, ktoré zjednodušia prácu a zvýši efektivitu.

 • Tlakomer / Manometer – praktická vychytávka pre postrekovače. Ľahko zistíte tlak v nádobe. Vhodný tlakomer by mal byť odolný proti tekutým hnojivám.
 • Mikrofilter – zamedzuje zanesenie postrekovače mechanickými nečistotami a tým predlžuje jeho životnosť.
 • Postrekovacia tyč – nájde využitie pri postrekovaní vysokých rastlín i korún stromov. Vyrába sa z tvrdeného hliníka, takže je jej váha minimálna.
 • Kĺbová tyč – táto tyč je praktická vďaka svojmu kĺbu. Zaistí ľahšie zamierenie na určené miesto.
 • Kompletovacia tyč – na tejto tyči je umiestnené viac trysiek. Dá sa zohnať vertikálnej alebo horizontálnej tyč s tromi alebo viacerými tryskami. Slúži na postreku stromov a tiež viac riadkov naraz.
 • Predlžovač – poslúži k ešte väčšiemu predĺženiu postrekovacie tyče a nebudú potrebné ešte schodíky alebo rebrík.
 • Herbicídny kryt postreku (zvon / kužeľ) – vďaka tomuto krytu sa postrek dostane len tam, kam má. Vhodný je hlavne na hubenie buriny, kedy sa postrek nedostane k inej rastline. Spolu s týmto krytom sa odporúča používať ploché trysky kvôli rovnomernosti postreku. Kruhové trysky by striekali kvapalinu na stenu krytu, stekali by po nich a mohli by poškodiť iné pestované rastliny.
 • Hĺbková podzemná postrekovacia tyč – tento špeciálny doplnok dopraví postrek až ku koreňom rastlín. Využíva sa aj na ničenie škodcov a lariev v pôde.
 • Rukoväť – pretože rukoväť je časť postrekovače, s ktorou sa budete najviac v kontakte, je potrebné nezanedbať ani ju. Kvalitné rukoväte majú dokonale vyriešený tok kvapaliny bez veľkého odporu, a napriek tomu zachovávajú maximálne prúdenie cez trysku.
 • Transportný vozík – hodí sa k modelom bez koliesok. Zaistí jednoduchý a pohodlný presun rozprašovača na miesto určenia.
 • Práškovacia súprava – pretože nie všetky ošetrovacie prostriedky rastlín sú vo forme tekutiny, zohnať sa dá aj práškovacie súprava, ktorá umožní použiť aj zmesi v podobe prášku alebo granúl.
 • Servisná sada – nič nevydrží večne, a tak sa oplatí mať v zálohe nejakú servisnú sadu na opravu postrekovače alebo rovno náhradné diely najlepšie od rovnakého výrobcu ako je daný výrobok.
 • Čistiace prostriedky – kúpite je u špecializovaných predajcov. Pravidelné čistenie predĺži životnosť prístroja. K dostaniu sú aj ekologické čistiace prostriedky, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Bezpečnosť pri postrekovaní

Pri nákupe postrekovače nezanedbajte tiež nákup ochranných prostriedkov. Nezabudnite si pred aplikácií nebezpečných chemikálií obliecť vhodný odev, obuv, ochranné okuliare, rukavice, ochranný štít a zakryť si dýchacie cesty najlepšie respirátorom.

Dôležitým faktorom pri práci s postrekovačmi je tiež bezvetrie. Pri veternom počasí by sa mohli postreky dostať na iné rastliny alebo zasiahnuť vás či inej osoby.

Chráňte nielen seba, ale aj prírodu. Vždy je potrebné si poriadne prečítať návody a postupovať podľa pokynov výrobcu postrekovačov a postrekov. Riediť postrekovej kvapaliny sa majú zásadne presne podľa návodu. Odhadovanie koncentrácií môže mať dlhodobé fatálne následky. Obaly od chemických postrekov a hnojív vždy vytrieďte podľa informácií na obale.

Otázky pri výbere záhradného postrekovače

Chrbtový alebo ručný postrekovač?

Záleží na veľkosti záhrady a tiež na veľkosti rastlín, ktoré chce užívateľ ošetrovať. Na malých záhradkách bohato postačí ručný postrekovač s objemom do 3 litrov, ale pre náročnejšie záhradkárov je určite potreba chrbtový postrekovač s objemom 10 litrov a viac.

Ako sa líši postrekovač na stromy a trávnik?

Postrekovač na vysoké stromy typicky obsahuje teleskopickú postrekovú tyč či predlžovač. Postrekovač trávnika zahŕňa kompletovacie tyč s viacerými tryskami, ktoré postrekujú väčšiu plochu naraz. Pre postrek určitých miest, napríklad buriny, poslúži herbicídny kryt na trysku postrekovače v tvare kužeľa. Na zavlažovanie trávnika sú najúčinnejšie zavlažovacie dýzy (rotačné, úderové alebo rozprašovacie), ktoré postrekujú automaticky rovno z hadice.

Je lepšie motorový alebo aku postrekovač?

Motorový postrekovač je síce neekologický, hlučný a potrebuje palivo, za to je ale veľmi účinný a práca s ním ide od ruky. Uplatní sa nielen na veľkej záhrade, ale aj na poliach, v sadoch, na viniciach alebo pri lesných prácach. Vďaka dostreku až 16 metrov a tlaku až 30 barov zvládne ošetriť aj koruny vysokých stromov. Spotreba paliva motorových typov sa pohybuje okolo litra za hodinu.

Aku postrekovač na batériu má menší výkon a tlak, musí sa dobíjať batérie a časom sa musí zaobstarať nová. Tento typ je ale výrazne tichší, ľahší a tiež lacnejšie. Využitie nájde hlavne v skleníku či fóliovníku, pretože na rozdiel od motorového prístroja nevylučuje splodiny. Vydrží pracovať až 4 hodiny v kuse. Pri zaobstaraní druhej batérie ich môžete jednoducho meniť a pracovať pokojne celý deň.

Aké sú najlepšie značky postrekovačov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcu postrekovačov patrí Solo, Hecht, Stihl a Gardena.

Kde kúpiť záhradný postrekovač?

Záhradný postrekovač možno kúpiť v eshope na internete, alebo tiež v predajniach OBI, Hornbach, Mountfield, alebo Bauhaus. Najlacnejšie motorové postrekovače potom zaobstaráte okolo 200 eur.