Vyberáme najlepší podsedák do auta

TOP 3 detské podsedáky do auta

Nania Dream Lx 2016 Cars

Graco Connext 2019 Diablo

Nania Topo Comfort 2016 Frozen

Kvalitný podsedák s poťahom zo 100% bavlny, ktorý spadá do II. a III. kategórie. Je vysoko odolný voči nárazom a je ľahko čistiteľný. Náš víťaz testu porovnania.Veľmi pohodlný detský podsedák polstrovaný mäkkým materiálom s možnosťou úchytu pomocou isofixu.Cenovo dostupný podsedák do auta, anatomicky tvarovaný a ľahko udržiavateľný, vďaka odnímateľnému poťahu. Uchytenie pomocou 3-bodového pásu.
+ Dizajn, držiak na pet fľašu, opierky na ruky+ Možnosť využitia isofix úchytov, operadla na ruky, pomer cena – kvalita+ Váha, cena, tvar, kvalita materiálu, dizajn
- Tvrdší materiál, absencia isofix úchytu- Je určený výhradne pre II. kategórii- Absencia isofix, na dlhšie cesty nemusí byť komfortný

Orientačná Cena
23,70 €

Orientačná Cena
33,90 €

Orientačná Cena
15,90 €

Detský podsedák do auta je praktickou a ľahko prenosnú náhradou za autosedačku v momente, keď dieťa vyrastie z detskej sedačky a zároveň nedosahuje potrebnej výšky 150 cm k bezproblémovému pripútanie pásom. Výhody oproti bežnej detskej sedačke je rýchla manipulácia a skladnosť. Medzi isté nevýhody patrí určite znížený komfort kvôli absencii operadla chrbta. To sa výrobcovia snažia vyriešiť rôznym spôsobom tvarovanie a použitím vhodných materiálov. Na dlhšie cestovanie odporúčame zvážiť kvalitné ergonomicky tvarovaný podsedák, najlepšie s opierkou na ruky. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie podsedáky do auta pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie podsedáky pre deti (Test 2024)

VzhľadModelISOFIX úchytOpierky na rukyOdnímateľný poťahHmotnosťVáhová kategóriaDostupnosť
4Baby Dino 2018 recenzie a test4Baby Dino 2018NieÁnoÁno1,20 kg15-36 kg
Nania Dream Lx 2016 Cars recenzie a testNania Dream Lx 2016 CarsNieÁnoÁno1,40 kg15-36 kg
More Lito fix 23 isofix 2019 recenzie a testMore Lito fix 23 isofix 2019ÁnoÁnoNie1,90 kg15-36 kg
Graco Connext 2019 Diablo recenzie a testGraco Connext 2019 DiabloÁnoÁnoÁno1,40 kg22-36 kg
Zopa Booster 2018 recenzie a testZopa Booster 2018NieÁnoÁno1,30 kg15-36 kg
Nania Topo Comfort 2016 Frozen recenzie a testNania Topo Comfort 2016 FrozenNieÁnoÁno1,40 kg15-36 kg
Caretero Tiger 2016 recenzie a testCaretero Tiger 2016NieÁnoÁno2,70 kg15-36 kg
SAFETY 1ST Manga recenzie a testSAFETY 1ST MangaNieÁnoÁno1 kg15-36 kg
Cam Cushion recenzie a testCam CushionNieÁnoÁno2,2 kg15-36 kg
G-mini Usus Platine recenzie a testG-mini Usus PlatineNieÁnoÁno1,50 kg15-36 kg

Zobraziť celú ponuku

Recenzie detských podsedákov

4Baby Dino 2018

4Baby Dino 2018 recenzie a test

Detský podsedák 4Baby Dino je cenovo dostupným riešením na krátke až stredne dlhé cesty, je vyrobený z jedného kusu PVC a spadá do II. a III. kategórie (15 až 36 kg). Výrobca podsedák vybavil pomerne pohodlným odnímateľným poťahom, ktorý nie je problém vyprať. Relatívne nízka hmotnosť (1,50 kg) zabezpečí jednoduchú manipuláciu a ľahko ho prenesiete z vozidla do vozidla. Opierky na ruky zaručujú komfort, ktorý dieťa určite ocení.

+ Cena, opierky na ruky, odnímateľný poťah
Absencia isofix úchytu

Nania Dream Lx 2016 Cars

Nania Dream Lx 2016 Cars recenzie a test

Jedná sa o veľmi kvalitný detský podsedák zhotovený vo Francúzsku, je vyrobený z tvrdeného polyetylénu, určený je pre deti od 15 do 36 kg (II. A III. Kategórie). Pekný design s rozprávkovým námetom Cars (vhodný skôr pre chlapcov) zaručí pozornosť dieťaťa. Podsedák je vybavený praktickým externým držiakom na pet fľašu (záleží na konkrétnej verzii).

+ Dizajn, držiak na pet fľašu, opierky na ruky
Tvrdší materiál, absencia isofix úchytu

More Lito fix 23 isofix 2019

More Lito fix 23 isofix 2019 recenzie a test

Prednosťou tohto detského podsedáku je bezpochyby polohovateľná opierka chrbta, ktorá zaisťuje, že chrbát budú v správnej pozícii. Ponúka tak vysoký komfort počas cesty. Extra mäkké polstrovanie je výhodou pri dlhších cestách. Podsedák môžete k sedačke v akomkoľvek vozidle zabezpečiť body isofix, dieťa bude tak nielen vo väčšom bezpečí, ale aj samotný podsedák bude pri jazde bez dieťaťa na svojej pozícii pri prudkom zabrzdení alebo náraze.

+ Opierka chrbta, opierka na ruky, isofix úchyt
Relatívne vysoká cena

Graco Connext 2019 Diablo

Graco Connext 2019 Diablo recenzie a test

Connect 2019 Diablo je produktom najobľúbenejšie značky v USA. Podsedáky pre deti značky Graco sú cenovo dostupné, zároveň je tu kladený veľký dôraz na kvalitu a bezpečnosť produktov. Tento detský podsedák s Isofixom spadá do III. kategórie, dieťa by sa teda malo hmotnosťou vojsť do rozmedzí medzi 22 až 36 kg. Podsedák je vyrobený z kvalitných materiálov a je vybavený príjemným polstrovaním. Pre uchytenie môžete využiť isofix (možnosť uchytenia vo vozidlách s absenciou úchytov pre isofix). Dizajn modelu je vhodný ako pre chlapcov, tak dievčatá.

+ Možnosť využitia isofix úchytov, operadla na ruky, pomer cena – kvalita
Je určený výhradne pre II. kategórii

Zopa Booster 2018

Zopa Booster 2018 recenzie a test

Veľmi obľúbený detský podsedák, ktorý zaistí základnú bezpečnosť, je vybavený opierkami na ruky a kvalitne spracovaný z PVC. Tmavo zelená až čierna farba naznačuje vhodnosť skôr pre chlapca. Bohužiaľ kvôli materiálu a absencii opierky nie je vhodný na dlhšie cesty. Disponuje odnímateľným textilným poťahom, čo uľahčuje údržbu. Podsedák spadá do II. až III. kategórie (15 až 36kg).

+ Cena, opierky na ruky
Nie je možné uchytiť pomocou isofix, pomerne tvrdý materiál

Nania Topo Comfort 2016 Frozen

Nania Topo Comfort 2016 Frozen recenzie a test

Detský podsedák Nania Topo Comfort je veľmi zaujímavý kus. Ak hľadáte vhodný podsedák na krátke cesty a je pre vás prioritou hlavne bezpečnosť dieťaťa, je tento podsedák úplne postačujúce. Konštrukcia je vyrobená z veľmi kvalitných a pevných materiálov, anatomický tvar zaistí základné pohodlie dieťaťa. Čo sa týka údržby, tak poťah je možné jednoducho vyzliecť a následne vyprať v práčke. Upevnenie je tu bohužiaľ možné len pomocou trojbodového pásu. Tento model taktiež uspel v tvrdých crash testoch, takže deformácia je pri bežnom používaní úplne nemožná, zároveň nás príjemne potešila váha (pouhých 1,4 kg). Napokon rozprávkový dizajn Ľadového kráľovstva poteší najmä dievčatá.

+ Váha, cena, tvar, kvalita materiálu, dizajn
Absencia isofix, na dlhšie cesty nemusí byť komfortný

Caretero Tiger 2016

Caretero Tiger 2016 recenzie a test

Podsedák Caretero Tiger patrí do II. a III. kategórie (15 až 36 kg). Je vybavený praktickými opierkami na ruky. Vďaka pohodlnému čalúnenie môžete podsedák využiť pri dlhšom cestovaní. Poťah je úplne odnímateľný a zľahka udržiavateľný. Dva držiaky na pet fľaše prispievajú k udržiavaniu čistoty vo vozidle. Podsedák je vybavený zásuvkou na drobnosti. Čo sa týka hmotnosti a zakotvenie k sedačke vozidla, tak tu sa nachádza kameň úrazu. U podsedáku chýba možnosť úchytu pomocou Isofixe a je relatívne ťažšie, čo však zodpovedá jeho vybavenosti. Rovnako ako iné modely ponúka Aj inak farebné kombinácie, takže je vhodný ako pre dievčatá, tak pre chlapcov.

+ Opierky na ruky, odnímateľný poťah, praktický šuplík
Vysoká hmotnosť, absencia isofix úchytu

SAFETY 1ST Manga

SAFETY 1ST Manga recenzie a test

Veľmi ľahký a kompaktný detský podsedák do auta s opierkou vyrobený z umelej hmoty. Disponuje odnímateľným poťahom vyrobeným z polyesteru. Základné opierky na paže a anatomické tvarovanie zaistí základné komfort pri cestovaní. Medzi hlavné benefity patrí váha, podsedák sa ľahko prenáša z vozidla do vozidla. Podsedák postráda isofix úchytmi, čo je vďaka cenovej dostupnosti pochopiteľné, zároveň je vďaka hmotnosti relatívne neškodný pri jazde bez dieťaťa. Podsedák patrí do II. a III. kategórie (15 až 36 kg).

+ Cena, hmotnosť, opierky na ruky
Absencia isofix úchytov

Cam Cushion

Cam Cushion recenzie a test

Jedná sa o klasický podsedák II. a III. kategórie (15 až 36kg). Je tu kladený veľký dôraz na správnu ergonómiu a priestrannosť. Polstrovanie je u tohto podsedáku veľmi dobre spracované, o pohodlie teda nie je núdza. Uchytenie tu funguje pomocou popruhu na prevlečenie autopásu. Podsedák disponuje praktickými opierkami na ruky. Vďaka ľahko odnímateľnému poťahu môžeme podsedák ľahko udržiavať v čistote. Celková hmotnosť podsedáku je 2,2 kg.

+ Mäkké polstrovanie, opierky na ruky, neutrálna farba
Vyššia cena, vyššia hmotnosť

G-mini Usus Platine

G-mini Usus Platine recenzie a test

Podsedák do auta od českého výrobcu disponuje opierkami na ruky, mäkké polstrovanie zaistí potrebný komfort, hodí sa však na kratšie cesty. Úchyt tu funguje na báze trojbodového bezpečnostného pásu, prídavný úchyt zabezpečí, aby dieťa nemalo bezpečnostný pás moc blízko krku. Disponuje odnímateľným poťahom a váži okolo 1,5 kg. Podsedák spadá do II. a III. kategórie (15 až 36kg). Neutrálna šedá farba zaisťuje vhodnosť ako pre chlapcov, tak dievčatá. U tohto podsedáku nás príjemne prekvapila cena.

+ Cena, odnímateľný poťah, polstrovanie, regulácia pásu
Absencia isofix úchytu

Ako vybrať podsedák do auta

Podsedáky spadajú pod II. a III. kategóriu detských autosedačiek. Dieťa, ktoré vážia 15 až 25 kg, môže bez problémov používať podsedák II. kategórie. Pokiaľ však váži 22 až 36 kg, je vhodné už používať kategórii III.

Uchytenie, ISOFIX a hmotnosť

U detského podsedáku je vždy prioritou bezpečnosť. Mal by mať kvalitne vyriešené zakotvenie, najlepšie variantom je isofix úchyt, ktorý zabezpečí, že podsedák bude v aute pevne držať aj bez dieťaťa. Pri lacnejších variantov by mal mať aspoň možnosť zakotvenie pomocou klasického pásu. Pokiaľ nemá ani jeden z týchto prvkov, je dôležitá celková hmotnosť podsedáku, kedy by určite nemala presahovať váhu 2 kg.

Pri prudkom brzdení môže napáchať značné škody, preto je nutné zvážiť, či má cenu podsedák v aute nechávať. Ďalším faktorom pri výbere môže byť materiál použitý pri výrobe polstrovanie. Podsedák by mal byť anatomicky tvarovaný a dostatočne pohodlný. Ak bude dieťa v podsedáku sedieť dlhšiu dobu, je lepšie zvážiť drahšie a kvalitnejšie varianty.

Opierky na ruky a chrbát

Ďalším rozhodujúcim faktorom pri výbere detského podsedáku môže byť či je vybavený opierkami na ruky a chrbát. Nielenže si dieťa pohodlne oprie ruky a chrbát, ale drží telo v správnej pozícii. Opierky tiež slúži pre bezpečnosť. Napríklad pri bočnom náraze väčšina Podsedáky dokáže dieťa ochrániť.

Materiál

Pri výbere môžeme občas naraziť na lacné podsedáky vyrobené z polystyrénu alebo lacného plastu. Týmto produktom sa radšej vyhnite. Nie sú kvalitné a bezpečné. Podsedák by mal byť vyrobený najlepšie z jedného kusu materiálu a nemal by byť ľahko deformovateľný, čo polystyrén a lacné plasty bezpochyby sú. Ďalším možno rozhodujúcim faktorom môže byť bezpečnostné úchytka pásu. Akonáhle podsedák túto úchytku chýba, môže sa stať, že dieťa bude mať pás moc blízko ku krku, čo nie je rozhodne žiaduce.

Výrobcovia a značky podsedákov

Medzi popredné výrobca automobilových podsedákov pre deti patria 4Baby, Nania, Compass, MORE alebo CARETEREO. Títo výrobca spravidla dodávajú aj ďalší tovar pre deti a podsedáky do auta sú len jednou z ponúkaných kategórií.

4Baby – Značka 4Baby sa radí medzi najznámejšie značky na trhu s potrebami pre deti. V ponuke nechýba pestrý zástup autosedačiek vo všetkých váhových kategóriách, detské kočíky, podsedáky a ďalšie praktické doplnky pre deti. Pri výrobe patrí medzi hlavné priority zachovanie najvyššej kvality, splnenie všetkých certifikácií a bezpečnosť. Medzi ďalšie benefity patrí dobrý popredajný servis.

Nania – Podsedáky značky Nania pochádza z továrne francúzskeho výrobcu TEAM TEX Group. Vo Francúzsku má táto značka veľmi vysoký podiel na trhu, za čím stojí prepracované designy, široká ponuka a vysoká kvalita. Okrem podsedákov a detských autosedačiek vyrába Nania tiež kočíky.

Compass – Populárna značka Compass je na trhu už dlhšie ako 20 rokov a v jej ponuke nájdete účelom ponuky autodoplnkov. Podsedáky pre deti nezriedka vynikajú veľmi zaujímavými farbami a motívy, ktoré si deti rýchlo zamilujú. Compass však dokáže uspokojiť i dospelých motoristov so záujmom o zlepšovanie komfortu jazdy.

Od kedy môže dieťa využívať podsedák?

U detských podsedákov neexistuje žiadne vekové obmedzenie, majte však na pamäti, že pokiaľ dieťa v aute zaspáva a nemá chrbát v správnej pozícii, je vhodné využívať skôr detskú autosedačku. Ak dieťa presahuje výšku 150 cm, žiadny podsedák už nepotrebuje.

Tu je tiež niekoľko výnimiek, kedy nemusíte riešiť podsedák ani autosedačku pre dieťa.

  • Ak to dieťaťu neumožňuje zdravotný stav.
  • Využívate verejnú dopravu.
  • Pri preprave vo vozidlách bezpečnostných zložiek, napríklad hasiči, polícia, alebo záchranná služba.

Používanie podsedáku pri ceste do zahraničia

Povinnosť spojená s používaním detských autosedačiek a podsedákov sa líši podľa legislatívy jednotlivých štátov. Inými slovami to, čo platí na českých cestách, môže byť za hranicami úplne inak. Ak sa chystáte s podsedákom cestovať do zahraničia (napríklad na dovolenku do populárneho Chorvátska) oplatí sa vám skontrolovať pravidlá štátov nižšie – informácie sú čisto orientačné a môžu podliehať zmene, preto si vždy radšej znovu skontrolujte aktuálne pravidlá. Vybrali sme najobľúbenejšie destinácie a zoradili ich abecedne.

Belgie – Autosedačka či zádržný systém je povinný pre dieťa do 135 cm. Deti do 3 rokov majú možnosť byť prepravované vpredu aj vzadu v autosedačke.

Dánsko – Deti do 3 rokov musia používať autosedačku. Pre deti do 135 cm je povinnosť zádržný systém, nad zmienenú výšku je možné používať podsedák.

Finsko – Pre deti do 135 cm je povinnosť zádržný systém.

Francie – Dieťa do 10 rokov musia byť vzadu a musí byť pripútané zodpovedajúcim bezpečnostným pásom.

Chorvatsko – Deti do 12 rokov nesmú byť prepravované vpredu, výnimkou sú deti do 2 rokov v tzv. vajíčku s vypnutým airbagom. Deti do 5 rokov musia byť v autosedačke. Dieťa od 5 do 12 rokov musia byť zabezpečené trojbodovým pásom a sedieť na podsedáku.

Irsko – Deti do 12 rokov nesmú byť prepravované vpredu, výnimkou sú deti do 2 rokov v tzv. vajíčku s vypnutým airbagom. Deti do 5 rokov musia byť v autosedačke.

Itálie – Deti do 12 rokov a menšie 150 cm musia byť zabezpečené vhodným bezpečnostným systémom.

Německo – Deti do 12 rokov a menšie 150 cm sa nesmie prepravovať vpredu bez autosedačky. Na zadných sedadlách musia byť zapnutý bezpečnostný pás.

Nizozemsko – Deti do 12 rokov a do 150 cm sa nesmie prepravovať vpredu, pokiaľ nie sú umiestnené v rastúcej sedačke. Jazda vpredu je úplne zakázaná pre deti do 3 rokov.

Polsko – Deti do 12 rokov a menšie 150 cm musia byť zabezpečené vhodným bezpečnostným systémom.

Portugalsko – Deti do 12 rokov a menšie 150 cm musia byť zabezpečené vhodným bezpečnostným systémom.

Rakousko – Deti do 14 rokov s výškou menej ako 150 cm musia používať bezpečnostné systémy ako vpredu, tak aj na zadných sedadlách. Pozor, v Rakúsku nesmie byť deti prepravované v športových a nákladných vozňoch.

Řecko – Dieťa do 3 rokov a menšie ako 150 cm nesmú byť vpredu. Autosedačka je povinná.

Slovensko – Povinnosť používať autosedačku vo všetkých štvorkolesových vozidlách. Podsedáky sa môžu použiť nad 22 kg a 125 cm.

Spojené království – Deti do 3 rokov musia používať vajíčko. Od 3 do 14 rokov a pre menšie ako 135 cm je povinná autosedačka a bezpečnostné pásy.

Španělsko – Deti do 12 rokov nesmú byť bez autosedačky na predných sedadlách.

Otázky pri výbere podsedáku do auta

V čom sa líši podsedák s Isofixom?

Podsedák s Isofixom má oproti obyčajnému detskému podsedáku kovové strmene, ktorými sa podsedák pevne prepojí s konštrukciou vozidla. Ide o ten istý systém, ktorý je hojne rozšírený u autosedačiek. Isofix (ISO 13216) zabezpečí jednoduchšie, pevnejšie a bezpečnejšie umiestnenie oproti podsedáku bez isofixu.

Aká je obvyklá cena detského podsedáku?

Podsedák môžete kúpiť už zhruba od 12 € a podsedáky s Isofixom sa pohybujú okolo 37 €. Do ceny sa premieta kvalita spracovania, polstrovanie a prípadné doplnky, ktorými sú podsedáky vybavené.

Autosedačku alebo podsedák pre deti, a od kedy ho možno použiť?

Autosedačka je pre dieťa bezpečnejšie riešenie, zatiaľ čo podsedák je oveľa skladnejší a pre mnohých rodičov tak praktickejšou voľbou. Žiadne vekové obmedzenie od kedy môže mať dieťa podsedák nie je, ale vzťahujú sa na to iné pravidlá, ktoré sú popísané v predchádzajúcej časti článku.

Kde kúpiť podsedák do auta?

Optimálnej je nákup v e-shopoch, ktoré majú širší sortiment a možno si tak vybrať presne taký, ktorý bude pre deti atraktívny a pre rodičov finančne dostupný. Podsedáky do auta zaraďujú občas do svojej ponuky aj nákupné reťazce ako Lidl, alebo Tesco, počítať je však potrebné s obmedzenejším výberom.