Vyberáme najlepší kempingový plynový varič

TOP 3 outdoorové variče

Campingaz Bleuet Micro Plus

Meva PICAMP 2136

Jetboil FLASH

Ľahký a skladný turistický varič, ideálny na cesty. Je dodávaný v sete s kartušou CV 300 a má patentovaný systém Easy Clic Plus.Dvojhorákový plynový varič s plynulou reguláciou plynu a pripojením na PB fľaše. Jednoduchý a rokmi overený produkt.Výkonný plynový varič, ktorý spĺňa vysoké nároky a je vhodný pre skutočných nadšencov outdoorových aktivít. Má mnoho praktických doplnkov.
+ Sklopné ramienko a ergonomický gombík, kartuša súčasťou+ Kvalitný, rokmi overený produkt+ Veľmi výkonný a skladný, mnoho doplnkov
- Menej častý narážacie ventil- Bez elektrického zapaľovania- Vyššia cena

Orientačná Cena
21,20 €

Orientačná Cena
42,59 €

Orientačná Cena
119,50 €

Patríte medzi nadšencov pobytu v prírode, campingu či turistiky a hľadáte vhodný spôsob ako ohriať vodu na čaj, uvariť polievku či výdatný obed bez nutnosti využitia elektriny? Pre tieto prípady je ideálnym riešením práve plynový varič. Môže mať podobné využitie ako indukčný varič len s tou výhodou, že plynový varič možno využiť aj v miestach bez pripojenia k elektrickej sieti. Ako zdroj energie je v tomto prípade plyn propán-bután, plnený do PB fliaš alebo malých kartuší. Plynové variče sú na trhu dostupné v mnohých variantoch. Najrozšírenejšou variantou je kempingový varič a ďalšou obľúbenou a veľmi praktickou obmenou je turistický varič. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie plynové variče pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie plynové variče (Test 2024)

VzhľadModelTypPočet horákovVýkonHmotnosťSpotreba palivaZdroj plynuDostupnosť
VAR 2 recenzie a testVAR 2Turistický12800 W110 g150 g/hKartuša
Campingaz Bleuet Micro Plus recenzie a testCampingaz Bleuet Micro PlusTuristický11300 W180 g90 g/hKartuša
Coleman Fyre Lite Start recenzie a testColeman Fyre Lite StartTuristický13200 W102 g225 g/hKartuša
Meva PICAMP 2136 recenzie a testMeva PICAMP 2136Kempingový22400 W1300 g200 g/hPB fľaša
Campingaz Base Camp recenzie a testCampingaz Base CampKempingový23200 W1500 g180 g/hPB fľaša
Jetboil FLASH recenzie a testJetboil FLASHTuristický12600 W371 g100 g/hKartuša
Campingaz 400-S STOVE recenzie a testCampingaz 400-S STOVEKempingový24400 W6000 g310 g/hPB fľaša
Pinguin Hiker recenzie a testPinguin HikerTuristický13000 W96 g-Kartuša
Yate Camping K620 recenzie a testYate Camping K620Kempingový11480 W430 g-PB fľaša
Vango Diner Cooker recenzie a testVango Diner CookerKempingový31900 W4600 g-PB fľaša

Zobraziť celú ponuku

Recenzie plynových varičov

VAR 2

VAR 2 recenzie a test

Turistický varič VAR 2 je výnimočný svojou nízkou hmotnosťou, vysokým výkonom, jednoduchou obsluhou a jednoduchou reguláciou plameňa. Tryska umiestnená v horákovej časti ho robí nenáročným na údržbu a vďaka svojej skladnosti je obľúbeným spoločníkom pri turistike, horolezeckých výstupoch či iných outdoorových aktivitách. Štandardne sa používa s plynovými kartušami, avšak je možné dokúpiť redukciu na 2kg PB bombu. Praktickým doplnkom je tiež tienidlo plameňa. Získal ocenenie Produkt roku 2015 a Produkt roku 2019 a samotná značka VAR je legendou medzi variči.

+ Nízka hmotnosť, pohodlná regulácia plynu, praktické puzdro súčasťou
Kartuša nie je súčasťou

Campingaz Bleuet Micro Plus

Campingaz Bleuet Micro Plus recenzie a test

Ľahký cestovný varič Campingaz Bleuet Micro Plus sa so svojimi kompaktnými rozmermi ľahko zmestí do cestovnej tašky, kde zaberie len minimum priestoru. Je opatrený sklopnými ramienkami, ktoré sú výhodou najmä pri transporte a ergonomickým gombíkom pre ľahkú ovládateľnosť. Tento outdoorový varič je dodávaný v sete s kartušou CV 300 Plus a vďaka patentovanému systému Easy Clic Plus je pripojenie ku kartuši otázkou len niekoľkých sekúnd. Nevýhodou môže byť nekompatibilný ventil k iným typom plynových kartuší.

+ Sklopné ramienko a ergonomický gombík, kartuša súčasťou
Menej častý narážacie ventil

Coleman Fyre Lite Start

Coleman Fyre Lite Start recenzie a test

Outdoor varič Coleman FYRELITE START disponuje vysokým výkonom 3200 W, nízkou hmotnosťou a sklopnými ramienkami pre jednoduchý transport. Nejedného outdoorového nadšenca poteší aj integrované závetrie, vďaka čomu ho možno využiť v podstate za každého počasia. Predávaný je v sete s kartušou Coleman® 300 Performance, ktorú možno vďaka skrutkovaciemu systému ventilu kedykoľvek oddeliť od variča. Podľa spokojnosti zákazníkov, ktorí ho už zakúpili, možno usúdiť, že sa jedná o kvalitne spracovaný turistický varič s dobrým pomerom cena/výkon.

+ Integrované závetrie, textilný obal
Vyššia obstarávacia cena

Meva PICAMP 2136

Meva PICAMP 2136 recenzie a test

Campingový varič Meva PICAMP 2136 je dvojplatničkový plynový varič, vhodný pre vonkajšie aj vnútorné použitie počas turistiky, kempovanie, ciest, na rekreáciu, či pre prípady výpadku elektriny aj na doma. Je vybavený dvoma horákmi s nezávislou reguláciou plynu pomocou otočného kolieska a vďaka dvom kovovým oporám na ramene s horákmi má dobrú stabilitu. Jedná sa o plynový varič na 5 kg bombu, ktorá však nie je súčasťou výrobku. Ide o tradičný plynový varič, ktorý svojou jednoduchosťou a kvalitným spracovaním patrí medzi najpredávanejšie variče.

+ Kvalitný, rokmi overený produkt
Bez elektrického zapaľovania

Campingaz Base Camp

Campingaz Base Camp recenzie a test

Camping varič Campingaz Base Camp je svojím kompaktným prevedením ľahko prenosný a tiež veľmi stabilný. Jednoducho sa obsluhuje a má dva na seba nezávislé horáky, ktoré sa regulujú dvoma otočnými kolieskami. Možno ho pripojiť ku 2 kg, 5 kg či 10 kg propanbutanové fľaši. Poteší svojou prijateľnou cenou a nižšou hmotnosťou len 1500g. Ako jeho nedostatok je treba poznamenať absencii sady pre pripojenie a odtlačného ventilu, ktorý je potrebné dokúpiť.

+ Nižšia cena, ľahký a stabilný varič na bombu
Chýba sada pre pripojenie a odtlačný ventil

Jetboil FLASH

Jetboil FLASH recenzie a test

Jetboil FLASH je outdoor varič, s ktorým si môžete dopriať výhody rýchlovarné kanvice, nech už ste kdekoľvek. Ide o unikátny systém, ktorý je veľmi kompaktný, lebo kartuše, horák a ďalšie príslušenstvo sa pohodlne zmestia do pridanej nádoby. Set sa skladá z varnej nádoby s FluxRing systémom, ktorý znižuje spotrebu paliva na polovicu, horáka s piezo zapaľovaním, reguláciou plameňa a závetrím. Nechýba ani kartuše a praktická trojnožka pre lepšiu stabilitu. Nádoba je vybavená neoprénovým izolačným obalom s úchytom a gélovým indikátorom teploty. Súčasťou je tiež aj plastové viečko s lievikom a možno k nemu dokúpiť veľa doplnkov.

+ Veľmi výkonný a skladný, mnoho doplnkov
Vyššia cena

Campingaz 400-S STOVE

Campingaz 400-S STOVE recenzie a test

Robustný dvojhorákové plynový varič Campingaz 400-S STOVE so svojou hmotnosťou 6 kg radí medzi ťažšie plynové variče. Dva výkonné horáky sú doplnené o piezzo zapaľovanie a patentovanú technológiu ochrany proti vetru WindBlock. Výkonná technológia Xcelerete zaisťuje stabilný výkon až 2200 W a znižuje spotrebu plynu a času strávený varením. Výhodou sú odolné stabilizačne podstavce pre lepšiu výšku pracovnej plochy, ktoré možno ľahko zložiť a pohodlný transport je zaistený robustným vekom z lakovanej ocele s rukoväťou. Pre svoje kvalitné spracovanie a praktickosť je tento kempingový plynový varič ideálny pre niekoľko člennú rodinu.

+ Bohaté vybavenie, stabilita vďaka širokým nožičkám
Chýba hadica na pripojenie

Pinguin Hiker

Pinguin Hiker recenzie a test

Outdoorový varič Pinguin Hiker je ľahučký, skladný a jednoduchý na údržbu. Je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a je tiež odolný voči vetru, vďaka vstavanému závetrie na horáku. Ďalšou prednosťou je jeho nízka hmotnosť a to iba 96 g, čo ocenia najmä tí, ktorým pri cestovaní záleží na každom grame. Praktický plastový obal, ktorý je súčasťou výrobku, ho ochráni pred poškodením a varič je vďaka nemu veľmi skladný. Je kompatibilný so závitovými kartušami rôznych značiek.

+ Cena/výkon, nízka hmotnosť
Ventil na reguláciu plameňa pôsobí krehko

Yate Camping K620

Yate Camping K620 recenzie a test

Plynový varič na bombu Yate Camping K620 zaujme svojou jednoduchosťou, dostatočným výkonom, ktorý možno regulovať otočným kolieskom a primeranou veľkosťou platničky 180 mm. Platnička je vyrobená z kvalitnej ocele, ktorá unesie aj väčší hrniec bez rizika prevrhnutie či ohýbania. Súčasťou platničky je madlo pre ľahšiu manipuláciu. Tento malý plynový varič možno bez nutnosti dokupovania redukcie pripojiť na 2kg propánbutánovú fľašu a je teda skvelým pomocníkom pre ohrev vody a prípravu jedla pri cestovaní, v kempe alebo na chalupe. Medzi obľúbené plynové variče patrí aj vďaka svojej prijateľnej cene.

+ Veľkosť platničky, praktické madlo
Vyššia hmotnosť

Vango Diner Cooker

Vango Diner Cooker recenzie a test

Vango Diner Cooker je campingový varič, ktorý sa pýši tromi na sebe nezávislými platničkami a niekoľkými praktickými vychytávkami. Platničky sú vybavené kvalitnou mriežkou pre väčšiu stabilitu nádob na ohrev a nechýba ani automatické piezzo zapaľovanie. Výbava plynového variča zahŕňa tiež pevne uzatvárateľné veko a praktické bočnice pre efektívnejšie ohrev vo veterných podmienkach. Poteší nerezová tácka na odkvapkávanie a 4 protišmykové nožičky, ktoré variči poskytnú dostatočnú stabilitu. Jedná sa o kempový varič s pripojením na 5 – 10 kg bombu.

+ Zámok veka, bohatá výbava
Bez pripojovacie sady

Ako vybrať plynový varič

Plynový varič patrí do povinnej výbavy všetkých turistov, chatárov, horolezcov, skrátka všetkých milovníkov prírody a nadšencov turistiky a outdoorových aktivít. Ľahko a rýchlo si na ňom ohrejete vodu na horúce nápoje či teplý pokrm. Na použitie v prírode sa hodí najmä preto, že nevyžaduje pripojenie k sieti ani akumulátor. Zdrojom energie je v tomto prípade plyn, konkrétne propán-bután, plnený v rôznych pomeroch do fliaš či kartuší rozličných veľkostí.

Zvoliť ten správny outdoorový varič môže byť oriešok, ale spočiatku postačí si ujasniť pár základných kritérií. Najprv je potrebné rozhodnúť kam a pri akých príležitostiach budete varič používať. Dôležitú úlohu potom bude hrať najmä počet horákov, hmotnosť, výkon, skladnosť, ovládanie, stabilita a samozrejme cena. Praktické funkcie niektorých plynových varičov môžu napríklad uľahčiť ovládanie, manipuláciu, či zlepšiť celkový dojem z používania.

Rozdelenie varičov

Pri výbere plynového variča je rozhodujúce, pre aký účel a do akých podmienok chcete varič použiť. Ponúka sa možnosť kempingového variča, ktorý využijete ako plynový varič na chate, na tábor, do obytných vozidiel alebo doma v prípade výpadku elektriny. U turistického variče, hrá prím najmä hmotnosť a lepšia skladnosť. Ľahký cestovný varič teda nájde využitie najmä pri turistike, horolezectve a iných aktivitách, kde sa dbá na čo najnižšiu hmotnosť.

Kempingový varič

Medzi kempingovým variči nájdeme tiež niekoľko variantov. Vyberať môžeme z klasických dvoch a viacerých platničiek, ktoré majú výhodu väčšej stability, vyššieho výkonu a lepšej využiteľnosti pre veľkú skupinu ľudí.

Plynový horák na varenie však nemusí byť vždy veľký a ťažký, na trhu sú tiež varianty varičov iba s jednou varnou plochou, ktorá je ľahšia a manipulácia s ňou je ľahšia. Campingový varič na propán bután sa najčastejšie pripája na plynovú bombu a PB fľaša môže byť rôzne veľkosti a objemu. Okrem typického využitie na chate môže poslúžiť aj pri záhradnej párty, ako záložný varič v prípade výpadku elektriny, v karavane a podobne.

Turistický varič

Plynový turistický varič je ľahký, kompaktný, ľahko sa skladá a v batohu nezaberie veľa miesta. Využijete ho pri chodení po horách, počas cestovania, stanovanie a ďalších aktivít, predovšetkým potom tam, kde záleží na každom grame. Je predurčený na pripojenie na plynovú kartušu, ktorú možno vybrať zo širokej ponuky mnohých značiek.

Výkon a spotreba

Faktorom, ktorý ovplyvňuje rýchlosť ohrevu je výkon. Ten sa pri plynových varičov pohybuje najčastejšie od 1300 W do 4000 W. Výkon možno ľahko regulovať pomocou otočného kolieska či páčky umiestnenej priamo na variči. Pri výbere zvážte, ako často a koľko ľudí ho používa. Výkon pri plynových varičov je kolísavý, závisí okrem iného od poveternostných podmienok, teploty. Spotreba plynu sa u plynových varičov uvádza v g/h a je závislá na prietoku plynu tryskou a jej veľkosťou.

Hmotnosť

Či už vyberáte plynový varič na bombu, či ľahký cestovný plynový horák na kartuše, ďalším dôležitým parametrom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je jeho hmotnosť. U kempingových varičov sa váha pohybuje spravidla okolo 1 kg, ale môže sa vyšplhať až na niekoľko kilogramov. Naopak variče turistické bývajú pre svoj účel ľahké a váha sa teda pohybuje okolo 100-300g.

PB fľaša alebo kartuše?

Horák na plyn využíva ako palivo zmes plynu propán-bután, plnený v rôznych pomeroch do plynových bômb či kartuší.

PB fľaša

Varič na plynovú bombu nájde využitie najmä tam, kde sa vyžaduje väčší výkon, dlhá výdrž, pričom váha nie je podstatným meradlom. Plynová bomba sa môže pripájať k variči pomocou gumovej hadice nasadené na ventil, alebo sa skrutkuje plynový varič priamo na PB fľašu. Ide o ekologickejšie riešenie, pretože možno bombu opakovane dopĺňať. PB bomby sú dostupné v niekoľkých veľkostiach a to 2 kg, 5 kg a 10kg.

Kartuša

Pre plynový varič na kartuše je typická nízka hmotnosť a skladnosť. Existujú 2 typy kartuší, ktoré sa líšia spôsobom uchytenia na plynový varič, jedná sa o kartuše napichovacie a kartuše skrutkovacie. Na trhu je však dostupná ešte ďalšia varianta a to kartuše ventilová. Ide o patentovaný systém navrhnutý značkou Campingaz a je kompatibilný iba s variči tejto značky (zdroj: campingaz.com). Kartuše sa po použití má vytriediť do zberní kovového odpadu, ale nájdu sa aj takí, ktorí si kartuše sami dopĺňajú, čo výrobcovia vzhľadom k bezpečnosti samozrejme neodporúčajú.

Funkcie a vychytávky

  • Skladnosť a manipulácia – Propán-butánový varič vhodne poslúži v miestach bez možnosti pripojenia k elektrine, manipulácie musí byť teda jednoduchá a varič by mal byť skladný. Niektoré variče možno pohodlne zložiť a uložiť do puzdra či textilného obalu, ktorý u mnohých varičov býva súčasťou balenia. Väčší camping variče možno poskladať a vďaka rúčke pohodlne kamkoľvek preniesť.
  • Stabilita – Stabilita je daná najmä veľkosťou variče a jeho hmotnosťou. Horák na plynovú bombu je teda stabilnejší, možno naň postaviť hrniec alebo panvicu, bez rizika prevrhnutiu variča. Niektoré variče sú opatrené nožičkami či podstavcom pre zvýšenie stability a praktickým doplnkom sú stabilizačné podstavce pre lepšiu výšku pracovnej plochy.
  • Ochrana proti vetru – Ako ochrana plameňa pred poveternostnými vplyvmi slúži závetrie, ktoré je u niektorých varičov súčasťou konštrukcie. Možno ho dokúpiť aj samostatne a použiť len v prípade nutnosti.
  • Piezo zapaľovanie – piezo zapaľovač je praktickým doplnkom hlavne u kempingových varičov s viacerými platničkami. Funguje na princípe mechanického kresadla, nie je k nemu teda potreba akejkoľvek napájanie a obídete sa teda aj bez kresadla, zápaliek, alebo zapaľovača.

Otázky pri výbere kempingového variča

Aký turistický plynový varič?

Prenosný plynový varič je typický nízkou hmotnosťou, veľmi dobrou skladnosťou, jednoduchou obsluhou a niekedy aj vysokým výkonom. Konštrukčné spracovanie býva vo svojej podstate veľmi podobné, odlišovať sa však môže konkrétne spracovanie, prítomnosť závetrie a potom hlavne výkon horáku a jeho spotreba. Dajte si tiež pozor na pripojenie ku kartuši, niektoré plynové variče sú skrutkovacie, iné narážacie.

Aký plynový varič na chatu?

Na chate je bezpochyby najlepším variantom varič na plynovú bombu. Variča ktoré sa pripájajú priamo na hrdlo PB fľaše môžu mať jednu, dve, niekedy aj tri platničky. Ich výhodou je jednoduchosť použitia a kompaktnosť, naopak ich používanie nie je tak pohodlné. Ďalšie variče sa k PB fľaši pripájajú hadicou a môžete ich potom umiestniť napríklad na stôl, čím sa užívateľský komfort zvyšuje. Opäť aj u týchto môžete mať viac platničiek.

Aké sú najlepšie značky plynových varičov?

S ohľadom na typ plynového variča sa rozlišujú aj najlepšie značky kempingových varičov. U turistických varičov sú najlepšie značky Campingaz, Coleman, alebo Pinguin, zatiaľ čo pri kempingových dominujú značky VAR, alebo Meva.

Kde kúpiť plynový varič?

Najjednoduchšou možnosťou je obstaranie plynového variča online cez jeden z mnohých internetových e-shopov. Výhodou je nielen nízka cena, ale aj bohatá ponuka. Alternatívne možno kvalitné plynové variče zaobstarať aj v predajniach Decathlon a na akcii máva kempingové variče aj reťazec Lidl.