Vyberáme najlepší kondenzačný plynový kotol

TOP 3 plynové kotly

Protherm Medveď Condens 25 KKS

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE

Baxi Prime 24

Osvedčený stacionárny kondenzačný plynový kotol disponujúci modernou technikou, ale aj vysokou hmotnosťou.Kondenzačný plynový kotol s prietokovým ohrievačom vody a s technológiou CerapurCompact, ktorá zaisťuje stabilnú teplotu ohriatej vody.Závesný kondenzačný kotol s emisnou triedou NOx 5, s vyšším výkonom, jednoduchým moderným ovládaním a priaznivou obstarávacou cenou.
+ Prehľadné nastavenie a jednoduchý display, stacionárne prevedenie+ Technológia CerapurCompact, vysoká účinnosť až 109%+ Praktické otočné gombíky, tichá prevádzka
- Vysoká hmotnosť- Iba prietokový ohrievač TÚV- Účinnosť nie je uvedená

Orientačná Cena
1 255 €

Orientačná Cena
982 €

Orientačná Cena
886 €

Plynový kotol predstavuje jedno z mnohých zariadení, ktoré slúži na vykurovanie predovšetkým domácností a iných priestorov. Na rozdiel od ostatných zariadení má však plynový kotol tú výhodu, že pri spaľovaní paliva, najčastejšie zemného plynu, nevznikajú sadze ani popol. Existuje hneď niekoľko druhov plynových kotlov, medzi ktoré patrí technologicky staršie atmosférické turbo kotly, a modernejšie kondenzačné kotly, ktoré môžu spĺňať úlohu ako vykurovanie, tak ohrevu teplej vody. Môžu tiež samostatne stáť alebo byť zavesené na stene a líšia sa poskytovaným výkonom, účinnosťou, alebo napríklad emisnou triedou. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie plynové kotly pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie plynové kondenzačné kotly (Test 2024)

VzhľadModelTyp kotlaKonštrukciaMaximálny výkonHmotnosťTrieda NOxÚčinnosťDostupnosť
Protherm Medveď Condens 25 KKS recenzie a testProtherm Medveď Condens 25 KKSKondenzačnýStacionárny25 kW86 kg-110,5%
Thermona Therm 24 KDCN recenzie a testThermona Therm 24 KDCNKondenzačnýZávesný24 kW34 kg699 - 107%
Protherm Panther 25 KOV recenzie a testProtherm Panther 25 KOVAtmosférickýZávesný24,9 kW37 kg3až 92,8%
Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE recenzie a testJunkers CerapurCompact ZWB 24-1 DEKondenzačnýZávesný24 kW36 kg5až 109%
Destila DPL 18 A-H recenzie a testDestila DPL 18 A-HAtmosférickýStacionárny18 kW93 kg-90 - 92%
Protherm Gepard Condens 25 MKO-A recenzie a testProtherm Gepard Condens 25 MKO-AKondenzačnýZávesný26,5 kW31,6 kg5až 108,5%
Baxi Prime 24 recenzie a testBaxi Prime 24KondenzačnýZávesný24 kW26 kg5-
Viadrus K4 K4G3H24ZW recenzie a testViadrus K4 K4G3H24ZWKondenzačnýZávesný24 kW26,5 kg5105%
Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus recenzie a testVaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plusKondenzačnýZávesný29,9 kW36,3 kg5až 108%
Protherm Gepard 23 MOV recenzie a testProtherm Gepard 23 MOVAtmosférickýZávesný23 kW33 kg3až 90,3%

Zobraziť celú ponuku

Najpredávanejšie kondenzačné kotly na trhu

Medzi najpredávanejšie kondenzačné kotly patria:

  • Protherm
  • Baxi
  • Junkers
  • Viessmann

Cena plynového kotla je najčastejšie 1200 až 2400 EUR. Prevažná väčšina je závesných, niektoré aj s bojlerom.

Recenzie kondenzačných plynových kotlov

Protherm Medveď Condens 25 KKS

Protherm Medveď Condens 25 KKS recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Protherm Medveď Condens 25 KKS je vybavený primárnym výmenníkom o objeme cca 100 litrov a má vysoký stupeň účinnosti až 110,5%. Výkon dosahuje až 25 kW, zariadenie je teda vhodné aj pre vykurovanie väčších priestorov. Výkon je možné plynule regulovať a elektrické krytie kotla IPX4D je štandard. Ovládanie je digitálne a zariadenie tiež disponuje prvky pre takzvanú autodiagnostiku. Kotol je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbený tiež pre svoje jednoduché ovládanie.

+ Prehľadné nastavenie a jednoduchý display, stacionárne prevedenie
Vysoká hmotnosť

Thermona Therm 24 KDCN

Thermona Therm 24 KDCN recenzie a test

Závesný plynový kotol Thermona Therm 24 KDCN je cenovo dostupný, a napriek tomu disponuje modernými systémami a pokročilými technológiami. O riadenie kotla sa stará mikroprocesorová riadiaca automatika, výkon možno plynulo regulovať v rozmedzí od 4,9 kw až po 20,7 kw, pričom pre ohrev TÚV je k dispozícii maximálny výkon až 24 kW. Užívatelia si pochvaľujú tichú prevádzku, ale aj jednoduché ovládanie vrátane prehľadného displeja. Kondenzačný výmenník je vyrobený z nerezovej ocele a vyzdvihnúť musíme aj splnenie najprísnejšie emisné triedy NOx6.

+ Nerezový výmenník, tichá prevádzka, emisná trieda NOx6
Vyššia cena

Protherm Panther 25 KOV

Protherm Panther 25 KOV recenzie a test

Plynový kotol s ohrevom vody Protherm Panther 25 KOV je technologicky síce zastaraný, napriek tomu je však veľmi obľúbený pre svoju nižšiu cenu a preverenú kvalitu. Prednosťou je rýchly ohrev TÚV, tichá prevádzka alebo napríklad digitálny displej, slúžiace k jednoduchému ovládaniu. Nevýhodou je však energetická trieda C, rovnako ako emisná trieda 3 oproti štandardnej triede 5 a 6. Spaľovať je možné ako klasický zemný plyn, tak propán alebo bután. Spotrebitelia si chvália jeho tichú prevádzku aj ľahké zapojenie, dosahuje výkonu necelých 25 kW a jeho účinnosť je 92,8%.

+ Nízka cena, spoľahlivosť
Staršia technológia

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE

Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE recenzie a test

Plynový kondenzačný kotol s ohrevom vody Junkers CerapurCompact ZWB 24-1 DE je obľúbený a cenovo priemerný kondenzačný kotol. Jeho prednosti tkvie v technológii CerapurCompact, ktorá sľubuje vykurovanie aj ohrev TÚV na vysokej úrovni. Ohrev TÚV je realizovaný prietokovým ohrievačom, ktorý zabezpečuje hneď po otočení kohútikom stabilnú teplotu vody. Zákazníci si pochvaľujú najmä kompaktné rozmery, pričom nahradenie starého kotla týmto ide väčšinou bez ťažkostí. Okrem toho je tiež zaujímavý digitálny panel, na ktorom je prehľadne zobrazené všetko potrebné.

+ Technológia CerapurCompact, vysoká účinnosť až 109%
Iba prietokový ohrievač TÚV

Destila DPL 18 A-H

Destila DPL 18 A-H recenzie a test

Kotol na plyn Destila DPL 18 A-H je stacionárneho typu s atmosférickým horákom. Aj kvôli tomu je jeho energetická kategória C, čo je potrebné brať do úvahy. Medzi spotrebiteľmi sú plynové kotly Destila obľúbené a vracia sa k nim aj potom, čo ich pôvodný doslúžil. Konštrukčne sa jedná o jednoduché stacionárne prevedenie s maximálnym výkonom 18 kW a vyššou hmotnosťou 93 kilogramov. Ako zdroj sa používa zemný plyn a dosahuje účinnosť 90 – 92%.

+ Kvalitné prevedenie, jednoduché ovládanie
Zastaralejšie technológie

Protherm Gepard Condens 25 MKO-A

Protherm Gepard Condens 25 MKO-A recenzie a test

Plynový kotol pre domácnosť Protherm Gepard Condens 25 MKO-A dokáže zaujať najmä nízkou cenou a jeho prednosťou je možnosť napojiť ohrev TÚV na zásobník. Pri nízkych prevádzkových nákladoch poteší jeho vysoká účinnosť až 108,5% aj jeho emisná trieda NOx5. Užívatelia si pochvaľujú nielen jednoduché ovládanie, ale aj dlhú životnosť. Kotol disponuje funkciou autodiagnostiky, vysoko účinným čerpadlom alebo digitálnym ovládaním. Príjemne poteší tiež trojcestný ventil, ktorý je súčasťou dodávky a nie je ho preto potrebné dokupovať.

+ Trojcestný ventil súčasťou balenia, nižšia cena, moderné ovládanie
Je potrebné doinštalovať ohrev TÚV

Baxi Prime 24

Baxi Prime 24 recenzie a test

Kombinovaný kotol Baxi Prime 24 je zástupcom základných kondenzačných plynových kotlov. Za priaznivú cenu zákazník získa zariadenie, ktoré dokáže efektívne vykurovať aj väčšie priestory, a to vrátane ohrevu TÚV. Zaujímavosťou kotla Baxi Prime 24 je veľmi nízka hmotnosť, ktorá je iba 26 kilogramov. Ovládanie je riešené pomocou LCD digitálneho displeja a je veľmi pohodlné a intuitívne, sekundujú k tomu otočné gombíky, ktoré sú oddelené ako pre vykurovanie, tak pre ohrev TÚV. Potešujúce je aj emisná trieda NOx 5, len bohužiaľ jeho účinnosť nemožno dohľadať.

+ Praktické otočné gombíky, tichá prevádzka
Účinnosť nie je uvedená

Viadrus K4 K4G3H24ZW

Viadrus K4 K4G3H24ZW recenzie a test

Plynový kotol do bytu Viadrus K4 K4G3H24ZW sa radí do skupiny závesných kondenzačných kotlov. Cenou patrí k priemeru, za to vybavenosťou je na tom tento kotol veľmi dobre. Môžu za to nielen kvalitné komponenty, medzi ktorými je aj riadiaca jednotka značky Honeywell, ale tiež jednoduchá obsluha na čele s jednoduchým displejom a tlačidlami. Za zmienku stojí aj široký rozsah modulácie, rovnako ako tichý chod, ktorý potvrdzujú aj spokojní spotrebitelia. Má veľmi kompaktné rozmery a výrobca ho dodáva vo farbe bielej, čiernej, striebornej a červenej.

+ Tichý chod, štyri farebné vyhotovenia, malé rozmery
Bez zásobníka

Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus

Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus recenzie a test

Závesný kondenzačný plynový kotol Vaillant VUW 306/5-5 ecoTEC plus, ako názov napovedá, vyniká svojou úspornou prevádzkou. Okrem toho je možné kotol plynule regulovať, a to od 17% výkonu až po plný výkon, ktorý činí 29,9 kW. Prednosťou je aj integrálny kondenzačný výmenník z nerezovej ocele, vďaka ktorému je maximalizovaná životnosť tohto plynového kotla. Priaznivo je vnímaný aj vstavaný trojcestný ventil, ktorý preto nie je potrebné dokupovať zvlášť. Kotol disponuje funkciou AQUA Comfort, ktorá predhrieva dodávku vody pre jej okamžité použitie.

+ Predohrev vody AQUA Comfort
Vyššia cena

Protherm Gepard 23 MOV

Protherm Gepard 23 MOV recenzie a test

Plynový kotol do rodinného domu Protherm Gepard 23 MOV je ideálny ako plynový kotol na vykurovanie a ohrev vody. Nízka cena má za následok nie príliš priaznivú emisnú triedu NOx3, na druhú stranu je konštrukcia jednoduchá a sľubuje dostatočnú spoľahlivosť. Ovládanie je prívetivé, pretože ponúka jednoduchý prehľadný display, za to však jeho účinnosť 90,3% nepatrí medzi najvyššie. Jeho nízka cena na čele je však hlavným dôvodom pre všeobecnú obľúbenosť medzi veľkým počtom zákazníkov, výkon má 23 kW a jedná sa o kombinovaný kotol.

+ Kombinovaný kotol s prietokovým ohrevom vody, nízka cena
Menšia účinnosť

Ako vybrať plynový kotol

Plynové kotly sú nezastupiteľným a obľúbeným zdrojom tepla a teplej vody v každom rodinnom dome. Nie je to len tým, že práve na tento typ kotla je možné získať takzvanú kotlíkovou dotáciu, ale je to tiež vďaka výhodám, ktoré plynové kotle ponúkajú. Medzi hlavné výhody patrí priaznivá účinnosť, ale aj dlhá životnosť, ktorá má k 20 rokom prevádzky. Okrem toho je plynový kotol priaznivý tým, že po spaľovaní plynu nezostáva žiadny odpad, ale iba spaliny, prípadne kondenzát, o ktorý sa netreba starať. To isté platí aj pre skladovanie kuriva, ktoré je taktiež bezstarostné. Pri otázke nákupe nového kotla sa záujemcovia stretnú s dvoma základnými typmi kotlov – bežné (atmosférické, turbo) a kondenzačné.

Typ plynového kotla

Atmosférický plynový kotol

Ich podstatou je spaľovanie paliva, najčastejšie zemného plynu, propánu alebo butánu, pričom spaliny sú odvádzané komínom bez ďalšieho využitia. Tento typ kotla je pomerne zastaraný, a to najmä pre menšej účinnosť celej sústavy. Pri vykurovaní týmto kotlom sa podstatná časť vyprodukovaného tepla odvádza komínom, čo činí vykurovanie menej úsporné.

Kondenzačný plynový kotol

Ich výhoda tkvie v možnosti využitia vodných pár, ktoré sú obsiahnuté v spalinách. V útrobách tohto typu kotla sa nachádza tepelný výmenník, ktorý umožní vodnej pare skondenzovať, čím sa uvoľní skupenské teplo, ktoré následne slúžia pre predohrev vykurovacej kvapaliny. Vďaka tomu neodchádza teplá vodná para komínom, ale jej energia je opäť využitá, čím je zaistená väčšia účinnosť celého vykurovania. Tento typ kotla je všeobecne drahší ako klasický, avšak cenový rozdiel je v priebehu niekoľkých rokov používania zmazaný vplyvom úspory prevádzky.

Ohrev úžitkovej teplej vody

Plynový kotol na vykurovanie a ohrev vody môže fungovať v takzvanom kombinovanom režime. To znamená, že dokáže ohrievať nielen vykurovaciu kvapalinu, ktorá je rozvádzaná do vykurovacích telies, ale tiež sa postará o ohrev úžitkovej vody. K týmto účelom sa využíva hneď niekoľkých systémov:

  • Prietokový ohrievač – poskytuje teplú vodu len v obmedzenom množstve, respektíve voda je ohrievaná až pri odbere, nie je teda vytvorená žiadna zásoba. To pri odberoch z niekoľkých miest môže znamenať nedostatok teplej vody, teda menšie užívateľský komfort.
  • Integrovaný zásobník vody – ide o efektívnejšie riešenie ako predchádzajúci, ale prináša to so sebou určité ústupky. Spravidla je zásobník pomerne malý a tieto kotly sú tiež prirodzene drahšie.
  • Zostava kotla a externého zásobníka – dostupný objem teplej vody je najväčší, a preto takýto systém pokryje aj veľký odber teplej vody. Je však finančne náročnejší, nehľadiac na väčšie zástavbové rozmery.

Konštrukcia plynového kotla

Okrem samotného vnútorného usporiadania sú kotly odlišné aj tým, či sú závesné alebo stacionárne. Stacionárny plynový kotol je voľne stojacej, nie je preto potrebné riešiť upevnenie k stene a podobne. Majú však oveľa väčšiu hmotnosť a spravidla zaberajú väčšiu plochu. Oproti tomu závesné plynové kotly sa hodí aj pre použitie v kúpeľniach či menších miestnostiach, majú nižšiu hmotnosť, a navyše je možné využiť priestor aj pod nimi. Ich zložitosť však tkvie v ukotvenie v stene, ktoré musia byť vykonané vskutku profesionálne, a to s ohľadom na typ stene.

Spôsob odvádzanie spalín

Pri odvode spalín je najčastejšie plynový kotol zapojený do komína, existuje však aj plynový kotol s odťahom cez stenu. Kým turbo kotol (turbokotol) so starou technológiou prevádzky pre odvod spalín nepotrebuje nijako zvlášť upravený komín, pre odvod spalín u kondenzačného kotla je potrebné používať vyvložkovaný komín, alebo špeciálnej nerezovej potrubia. Deje sa tak z dôvodu odlišného zloženia spalín.

Účinnosť plynového kotla a emisná trieda

Na prvý pohľad môže u kondenzačných kotlov zaujať účinnosť prevyšujúcu 100%, čo z fyzikálneho hľadiska znamená perpetuum mobile. V skutočnosti však ide o teoretickú účinnosť, ktorá je daná súčtom účinnosti klasického spaľovania a ďalšieho využitia tepla z teplých vodných pár obsiahnutých v spalinách. Preto je možné dosiahnuť účinnosť vyššiu ako 100% len a práve u kondenzačných plynových kotlov.

Ak vás zaujíma, ako je na tom kotol s emisiami, mali by ste sledovať aj emisnú triedu NOx. Moderné plynové kotly disponujú triedou 5 až 6, ktorá je potom tou najlepšou. Staršie turbo kotly sú potom k dostaniu najčastejšie v triedach 3. Oxidy dusíka sú globálne obmedzované, lebo majú negatívny vplyv na životné prostredie. Preto je žiaduce používať len ekologické plynové kotly aspoň s emisnou triedou 5.

Výkon kotla

V základe je potrebné rozlišovať výkon pre vykurovanie a výkon pre ohrev teplej vody. Jednotlivé hodnoty sa totiž značne líšia, čo sa podpíše aj na spotrebe plynu. Voľba plynového kotla a jeho výkonu závisí na priestore, ktorý máte v pláne vykurovať. Logicky preto platí priama úmera, teda čím väčší priestor budete chcieť vykurovať, tým výkonnejší musí byť plynový kotol.

Plynové kotly sú k dostaniu s plynulou reguláciou výkonu, preto nie je potrebné využívať stále maximálny možný výkon. Nemá však zmysel obstarávať plynový kotol s vysokým výkonom, ktorý následne bude využívaný treba iba z jednej tretiny. S voľbou potrebného tepelného výkonu vám pomôžu špecialisti, s ktorými by ste mali nákup a následnú inštaláciu plynového kotla aktívne riešiť.

Ovládacie prvky

Kým plynové kotly mali v minulosti len klasické tlačidlá a jednoduché ovládacie prvky, v dnešnej dobe sú k dispozícii kotly s LCD displeji. To znamená prívetivejšie ovládanie, čo platí najmä pre kombinácie klasických tlačidiel, otočných gombíkov, a práve digitálnych displejov. Dôležité tiež je, aby na displeji boli zobrazené všetky údaje, ktoré sú k prevádzke potrebné.

Výrobcovia a servis

Pri obstarávaní kotla treba brať ohľad aj na to, akí výrobcovia majú vo vašom okolí svoje servisné strediská, prípadne koľko servisných technikov si poradí s danou značkou. Bolo by kontraproduktívne kupovať plynový kotol za skvelé peniaze, ale od neznámej značky, ktorá nemá vo vašom mieste zastúpenie. V takejto situácii by totiž nastal problém pri servisných prehliadkach alebo akékoľvek závade, ktorú by ste museli riešiť s technikom, ktorý nemá dostatočné skúsenosti s daným plynovým kotlom. Preto nie je od veci urobiť si prehľad výrobcov a možných servisov plynových kotlov vo vašom okolí. Vyhnete s tak nepríjemnému zisteniu v tú najmenej vhodnú chvíľu, a to napríklad pri poruche v zimných mesiacoch.

Inštalácie kotla

Výber plynového kotla nie je vhodné realizovať úplne svojpomocne. Vždy je potrebné sa poradiť s niekým skúseným, a to najmä v prípade, kedy má prísť na rad inštalácie. V takom prípade je dokonca nutné nechať všetku prácu na špecialistoch, ktorí sa postarajú nielen o vhodnej umiestnenie, ale aj sprevádzkovanie a nastavenie všetkých ovládacích prvkov, a to vrátane interiérové ovládacej jednotky. Práve vďaka tejto jednotke (termostatu) budete môcť ovládať plynový kotol z pohodlia interiéru a nie napríklad z pivnice, alebo z technickej miestnosti.

Otázky pri výbere kotla na plyn

Aký plynový kotol do rodinného domu?

Pre domácnosť sú jednoznačne najvhodnejšie kondenzačné plynové kotly, na ktoré možno čerpať štátne dotácie. Plynový kotol do rodinného domu či bytu by mal hlavne výkonnostne zodpovedať veľkosti vykurovaného priestoru, čo je nutné si dopredu vypočítať, alebo vám s tým pomôžu odborníci. Keď v domácnosti potrebujete len vykurovať, vyberiete si iný model ako v prípade, keď plynový kotol budete používať aj na ohrev vody. Porovnanie plynových kondenzačných kotlov sa tak nevyhnete.

Aká je životnosť plynového kotla?

Spotrebitelia mali u turbo kotlov nezriedka skúsenosť s životnosťou aj 25 rokov, v súčasnosti sa u kondenzačných kotlov udáva ich životnosť medzi 15 až 20 rokmi. Životnosť plynového kotla ovplyvňuje jeho výrobná kvalita, kvalita súčiastok a najmä potom intenzita jeho užívanie. Je vskutku bežné čas od času na plynovom kotli vymeniť dielčie súčiastky. Nikdy by ste nemali zabúdať na pravidelný servis a kontrolu technikom, ktorý môže i napríklad fatálnu závadu včas odhaliť a predísť tak predčasné výmene kotla za nový.

Aké sú najlepšie značky plynových kotlov?

Značky, poťažmo výrobcovia, sú u akéhokoľvek tovaru do veľkej miery subjektívnym hľadiskom, ktoré má každý dotknuté doterajšími skúsenosťami, alebo odporúčaniami. U nás sú najrozšírenejšie výrobcovia Protherm, Vaillant, Junkers, Baxi, či Viadrus. Z praktického hľadiska sa zamerajte na dostupnosť servisných stredísk vo svojom okolí, je viac než vhodné mať práve servis k svojej značke v dostupnej vzdialenosti. Následne už samotný výber určujú preferencie jednotlivca, ktorý model a výrobca najviac zodpovedá jeho potrebám.

Ako funguje kondenzačný kotol so zásobníkom?

Kondenzačný plynový kotol so zásobníkom môže mať zásobník integrovaný (do 15 litrov), alebo externý s objemom v riadok stoviek litrov. Zásobník slúži na okamžité čerpanie veľkého množstva teplej vody, bez toho aby sa vám stalo, že sa prietok teplej vody zmenší, alebo sa prísun teplej vody dokonca zastaví. Voda sa tak stále udržuje na nastavenej teplote a buď koluje v sústave radiátorov, alebo je pripravená ihneď k napustenie vany, na umytie rúk, alebo na sprchovanie.