Vyberáme najlepšie plienky (jednorazové a látkové)

TOP 3 detské plienky

Pampers Active Baby-Dry 4 Maxi

Muumi Baby Newborn

Kikko Classic

Jednorazové plienky s tromi absorbčnými kanáliky. Mikroperličky a povrchová vrstva Dry zabezpečuje rovnomerné odvedenie vlhkosti, ktoré prinesie pocit sucha až 12 hodín.Ekologické plienky šetrné nielen k citlivej pokožke bábätiek, ale aj k životnému prostrediu. Majú certifikáty Nordic Ecolabel a TCF, sú 100% bez chlóru, parfumácie, aj akýchkoľvek ďalších chemikálií.Detské látkové plienky s priemernou gramážou 122 g/m2, vhodné na prebaľovanie či bežné každodenné používanie. Získali akostnú značku Česká kvalita/Zaručená kvalita a sú vyrobené zo 100% bavlny.

Orientačná Cena
31,29 €

Orientačná Cena
12,00 €

Orientačná Cena
11,56 €

Príchod bábätka na svet je krásnou, ale zároveň veľmi náročnou udalosťou v živote každého rodiča. Objavuje sa veľa otázok a jednou z nich je, aké detské plienky budú vám aj vášmu dieťatku najviac vyhovovať. Na výber sú jednorazové plienky a látkové plienky, pričom každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere hrajú veľkú úlohu potreby bábätka, vaše časová vyťaženosť, finančné možnosti a záujem o ekológiu a životné prostredie. Dieťa strávi v plienkach niekoľko prvých mesiacov svojho života, a preto je potrebné venovať voľbe vhodných plienok pre vaše dieťatko dostatok pozornosti. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie detské plienky pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie jednorazové plienky (Test 2024)

VzhľadModelTypVeľkosťHmotnosťPočet kusovFarbaIndikátor vlhkostiDostupnosť
Dada Extra Soft recenzie a testDada Extra SoftKlasické47-18 kg46Biela, fialová s potlačouÁno
Pampers Premium Care 1 Newborn recenzie a testPampers Premium Care 1 NewbornKlasické12-5 kg78Biela s potlačouÁno
Pampers Active Baby-Dry 4 Maxi recenzie a testPampers Active Baby-Dry 4 MaxiKlasické49-14 kg174Biela, modrá s potlačouNie
Muumi Baby Newborn recenzie a testMuumi Baby NewbornEko12-5 kg25Biela, zelená s potlačouNie
Bella Happy 3 Midi recenzie a testBella Happy 3 MidiKlasické35-9 kg72Biela, fialová s potlačouNie
Bambo Nature 2 recenzie a testBambo Nature 2Eko23-6 kg30Biela s potlačouÁno
HUGGIES Pants Jumbo 5 recenzie a testHUGGIES Pants Jumbo 5Nohavičkové512-17 kg34Biela s potlačouÁno

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Najlepšie látkové plienky (Test 2024)

VzhľadModelMateriálGramážVeľkosťPočet kusovFarbaDostupnosť
T-tomi Tetra EXCLUSIVE COLLECTION recenzie a testT-tomi Tetra EXCLUSIVE COLLECTION100% bavlna180 g/m270x70 cm10Biela
Bavlněné Libštátské pleny recenzie a testBavlněné Libštátské pleny100% bavlna120 g/m270x70 cm10Biela
Kikko Classic recenzie a testKikko Classic100% bavlna122 g/m270x70 cm10Biela
Kikko XKKO®BMB recenzie a testKikko XKKO®BMB70% bambus, 30% bavlna183 g/m270x70 cm3Farebná

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie jednorazových a látkových plienok

Dada Extra Soft

Dada Extra Soft recenzie a test

Plienky vyrábané v Českej republike Dada Extra Soft patrí medzi kladne hodnotené a medzi rodičmi sú veľmi obľúbené. Plienky sú ľahké a tenké, majú pružný pás a elastické gumičky, ktoré dobre priľnú a zároveň netlačia. Vysoká savosť je daná špeciálnymi absorpčnými trubičkami a plienky sú navyše vybavené indikátorom vlhkosti, ktorý upozorňuje na potrebu ich výmeny. Majú extra jemný povlak s prídavkom aloe vera, sú priedušné, neobsahujú škodlivé chemické látky a parfumácie, a teda sú vhodné pre deti s citlivou pokožkou náchylnou ku tvorbe podráždenia a alergií. Kladne rodičia hodnotí predovšetkým savosť plienok a ich kvalitu za skvelú cenu. Nevýhodou potom môže byť ich horšia dostupnosť, možno ich zakúpiť iba na e-shopoch či v zahraničí.

Pampers Premium Care 1 Newborn

Pampers Premium Care 1 Newborn recenzie a test

Pampers Premium Care 1 Newborn sú kvalitné a osvedčené plienky pre novorodencov. Vďaka vybraným materiálom sú plienky obzvlášť jemné a hebké, citlivú pokožku bábätka nijako nedráždi. Majú špeciálny tvar, ktorý sa prispôsobuje pupku dieťatka a plienky netlačia, sú pohodlné a padnú ako uliate. Pre ešte väčší pocit pohodlia je vnútorná časť plienky opatrená povrchovou vrstvou Hearts quilts. Vzduchové kanáliky absorbujú vlhkosť a uzamykajú ju do seba, zároveň sú priedušné a poskytnú pocit sucha až 12 hodín. Iste oceníte aj detekčný prúžok vlhkosti. Pampers pre novorodencov získali ocenenie produkt roku 2018, čo potvrdzujú pozitívne skúsenosti rodičov.

Pampers Active Baby-Dry 4 Maxi

Pampers Active Baby-Dry 4 Maxi recenzie a test

Pampers Active Baby-Dry 4 Maxi sú jednorazové plienky, s ktorými bude vaše dieťatko celú noc v suchu. Plienky sú priedušné a hebké. 3 absorpčné kanáliky pomáhajú vlhkosť rovnomerne distribuovať do celej plienky a vďaka mikroperličkám vnútri jadra plienky Micro Pearls a povrchovej vrstve Dry, je vlhkosť rýchlo absorbovaná a odvedená ďaleko od pokožky dieťaťa. Pružné upevňovacie pásky plienku dobre drží a prispôsobí sa telíčku dieťaťa. Rodičia pozitívne hodnotí dobrú savosť, výdrž plienky a prijateľnú cenu. Ako nevyhovujúci sa však javí ich parfumácie a absencia indikátora vlhkosti. Vyhrali spotrebiteľské ocenenie produkt roku 2019.

Muumi Baby Newborn

Muumi Baby Newborn recenzie a test

Eko plienky Muumi Baby Newborn sú vyvinuté v spolupráci s pediatrami a federáciou pre alergie a astmu. Vynikajú svojou šetrnosťou k pokožke bábätiek, neobsahujú žiadne chemikálie, parfumácie a nie sú bielené chlórom. Sú vysoko mäkké a elastické, ďalej dvojito skladané a majú špeciálnu vrchnú vrstvu pre väčšiu mäkkosť a absorpciu. Špeciálny strih do U chráni pupočnú šnúru, majú certifikát Nordic Ecolabel aj TCF a sú šetrné k životnému prostrediu. Bio plienky sú vyrobené z fínskej celulózy, ktorá je 100% biologicky odbúrateľná. V recenziách často rodičia zmieňujú vysokú cenu, ktorá však zodpovedá kvalite plienok. Ďalej kladne hodnotí ich savosť, príjemný materiál a šetrnosť k prírode.

Bella Happy 3 Midi

Bella Happy 3 Midi recenzie a test

Bella Happy 3 Midi patrí medzi šetrné detské plienky, sú bez parfumácie, neobsahujú dráždivý latex a nie sú bielené chlórom. Technológia Air Flow zaisťuje prístup vzduchu k pokožke bábätka, čím sa zamedzí vzniku zaparenín. Plienky sú vyrobené zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá rozvedie vlhkosť po celej dĺžke plienky a udržiava zadoček v suchu. Majú anatomicky tvarované savé jadro a systém pružných prvkov 360° Comfort System, ktorý sa prispôsobí medzi nožičkami dieťaťa a zabráni tak nechcenému pretečeniu. Rodičia si pochvaľujú najmä ich skvele padnúci tvar a elastické prvky.

Bambo Nature 2

Bambo Nature 2 recenzie a test

Ekologické jednorázové plienky Bambo Nature 2 zaujmú svojou šetrnosťou k pokožke bábätka a prírode. Vďaka zloženiu bez obsahu chlóru, parabénov, konzervačných látok a parfumácie nespôsobujú alergické reakcie, zapareniny ani podráždenie a sú vhodné aj pre deti s atopickým ekzémom. Plienky sú priedušné a majú skvelé absorpčné schopnosti. Disponujú systémom Top Dry, zaisťujúci rýchle vstrebanie tekutiny a majú dvojité jadro, ktoré ju premenia na gél. Indikačnej prúžok potom zmenou farby upozorňuje na nutnosť výmeny plienky. Nevýhodou spomínanou v recenziách je tvar plienky, vďaka ktorému sa plienka tak dobre neprispôsobí telíčku bábätka a môže pretekať. Ďalej tiež horšia dostupnosť – zakúpiť ich možno iba v lekárňach a samozrejme na internete. Rodičia si naopak chvália dobrý pomer kvalita/cena a o kvalite vypovedá aj pridelenie severskej ekoznámky SWAN.

HUGGIES Pants Jumbo 5

HUGGIES Pants Jumbo 5 recenzie a test

Jednorazové plienkové nohavičky HUGGIES Pants Jumbo 5 sú alternatívou ku klasickým jednorazovým plienkam. Majú pružný pás a mäkké elastické pásky okolo nožičiek dieťaťa, vďaka čomu sa plienky dokonale prispôsobí telíčku. Ľahko sa obliekajú a vyzliekajú, boky plienky sa jednoducho roztrhnú. Dry Touch vrstva rýchlo absorbuje tekutinu a udržuje pokožku v suchu. Praktický indikátor vlhkosti zmení farbu ak je plienka mokrá a v recenziách rodičov často zaznieva, že sa plienky ľahko prebaľujú, dobre sajú a nepretekajú.

T-tomi Tetra EXCLUSIVE COLLECTION

T-tomi Tetra EXCLUSIVE COLLECTION recenzie a test

T-tomi Tetra EXCLUSIVE COLLECTION sú biele bavlnené plienky s vysokou gramážou 180 g / m2. Vyrábajú sa klasickou technológiou tkania v dutinnej väzbe, čo zaisťuje vyššiu savosť a mäkkosť plienok. Plienky majú dvakrát pevne vytkávané a dvakrát zašité okraje, tým si aj pri každodennom používaní a častom praní zachovávajú svoj tvar. Rozmery majú 70 x 70 cm, sú antialergické a možno ich sterilizovať vyváraním na 90 °C. Rodičia si v recenziách pochvaľujú kvalitné spracovanie a vysokú saciu schopnosť. Plienky sú vhodné ako k prebaľovanie, tak i otieranie bábätka a spĺňajú požiadavky stanovené vyhláškou MZ SR č.84/2001 Sb.

Bavlněné Libštátské pleny

Bavlněné Libštátské pleny recenzie a test

Detské látkové Libštátské plienky sú vyrobené zo 100% bavlny s priemernou gramážou 120 g/m2. Vďaka použitej technológii tkania plienky v dutinnej väzbe sľubuje výrobca dobrú savosť a mäkkosť. Zvýšenú mechanickú odolnosť plienky zaručujú dva vytkávané pevné okraje a plienky možno prať na vyššie stupne v práčke aj žehliť, pri správnej starostlivosti si zachovajú svoj tvar a vysokú belosť. Sú vhodné na prebaľovanie, ako podložka pod bábätko či na utieranie a svojimi vlastnosťami spĺňajú všetky požiadavky na údržbu a hygienickú nezávadnosť stanovenú vyhláškou MZ SR č.84/2001 Sb. Podľa hodnotenia rodičov sa jedná o kvalitne spracované detské látkové plienky s prijateľnou cenou.

Kikko Classic

Kikko Classic recenzie a test

Látkové plienky Kikko Classic sú klasické látkové plienky tkané v dutinnej väzbe so štandardnou gramážou 122 g/m2. Majú dva pevne tkané okraje, ktoré sú dvojito zahnuté a prešité rovným stehom. odolávajú voči sterilizácii vyváraním na 90 °C či žehlenie, sú vysoko hygienické a nespôsobujú alergickú reakciu. Napomáhajú zdravému vývoju bedrových kĺbov u novorodencov, možno ich teda využiť na prebaľovanie miesto jednorazových plienok, či k bežnej každodennej starostlivosti o bábätko. Bavlnené plienky XKKO Classic vlastnej atesty požadované vyhláškou MZ SR číslo 84/2001 Sb. ktoré ustanovujú požiadavky na výrobky pre deti do 3 rokov a získali akostnú značku Česká kvalita/Zaručená kvalita, s čím sa zhodujú aj kladné ohlasy v recenziách rodičov.

Kikko XKKO®BMB

Kikko XKKO®BMB recenzie a test

Látkové plienky Kikko XKKO®BMB sú krásne farebné, jemné a nadýchané štvorcové plienky. Za svoju vysokú savosť s gramážou 183 g/m2 vďačí spojenie 70% bambusovej viskózy so 30% podielom bavlny a dutinkové väzbe. Bambusové plienky sú vďaka tejto kombinácii jedny z najsavejšia plienok, aké boli kedy vyrobené. Iste vás poteší farebnosť plienok, vďaka čomu je možné využiť napríklad ako osušku pre bábätko, pod hlavičku, do zavinovačky, do kočíka atď. Sú skvelým dizajnovým doplnkom do vašej výbavičky a výrobca odporúča prať plienky na 40 °C. Podľa skúseností rodičov, sú plienky dizajnovo veľmi podarené, dobre sajú a sú mäkké.

Ako vybrať detské plienky

Detské plienky sú neoddeliteľnou súčasťou výbavičky každého bábätka, dieťatko v plienkach strávi niekoľko mesiacov života, a preto je potrebné venovať výberu náležitú pozornosť. V dnešnej dobe sú na trhu dostupné rôzne varianty plienok a je len na vás, akým dáte prednosť.

Ak zvažujete, aké plienky vybrať, rozmyslite si, či by vám viac vyhovovali plienky jednorazové alebo látkové, ktoré možno používať opakovane. Ak vám záleží na ekológii, avšak nechcete venovať veľa energie a času starostlivosti o látkové plienky, mohli by pre vás byť dobrou voľbou jednorazové plienky. U látkových je potrebné zvážiť, či zvoliť osvedčené bavlnené plienky či plienky z bambusového vlákna. Každé kvalitné detské plienky by mali spĺňať vyhlášku MZ SR č.84/2001 Sb., Ktorá pojednáva o hygienických požiadavkách na hračky a výrobky pre deti do 3 rokov.

Jednorazové plienky

Jednorazové plienky sú veľmi nenáročné a praktické, po použití ich netreba prať, stačí ich jednoducho zabaliť a vyhodiť do koša. Ich nevýhodou je ale ekologická záťaž, ktorú plienky predstavujú. Jednorazová plienka sa rozkladá v rádu stoviek rokov a podľa štúdií tvorí až 50% odpadu v domácnosti s malými deťmi. Pri jej výrobe sa navyše spotrebuje až desaťkrát viac surovín a trikrát viac energie. (zdroj: veronica.cz)

Najčastejšie sú tvorené z nepriepustnej vrstvy, savého vnútorného jadra, pokrytého priepustným polypropylénom, elastických pružných lemov a lepiacich pások. Spravidla majú rôzne farebné potlače či obrázky zvieratiek, parfumáciu, indikátor vlhkosti a môžu obsahovať extrakty zo zeleného čaju alebo aloe vera a ďalšie. Jednorazové plienky sú celkovo drahšie, než obstaranie látkovej výbavy a je potrebné ich neustále dokupovať. V leckterých situáciách mimo domov sú však pre svoje vlastnosti veľmi praktické, a tak je aspoň občas využíva takmer každý rodič.

Klasické jednorazové plienky

Bežné jednorazové plienky, rozlišujú sa podľa značiek a veľkostí, podľa ceny a ďalších parametrov. Klasické plienky môžu byť k dostaniu aj vo verzii premium, ktoré sú kvalitnejšie a drahšie.

Ekologické plienky

Kompromisom medzi jednorazovými a látkovými plienkami sú ekologické plienky. Spĺňajú výhody jednorazové plienky, avšak s minimálnou environmentálnou záťažou. Vyrobené sú z ekologicky šetrných materiálov, ktoré sú v prírode čiastočne rozložiteľné a odbúrateľné. Neobsahujú chlór, krémy, latex ani iné škodlivé látky a nijako nedráždi citlivú pokožku bábätiek.

Naťahovacie nohavičkové plienky

Plienkové nohavičky, ktoré sa ľahko obliekajú a fungujú ako bežná spodná bielizeň s tou výhodou, že dokážu zadržať každú nehodu. Sú vhodné na obdobie trénovanie na nočník. Fungujú ako klasické jednorazové plienky a po použití sa vyhodia. Nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena.

Plienky do vody

Plienkové plavky sú ideálne pre malé deti do bazéna. Nerozmočí sa, ich obsah nevytečie do bazéna a dobre drží. Alternatívou sú látkové plienkové plavky.

Látkové plienky

Detské látkové plienky sú oproti jednorazovým bezpochyby ekologickejšie a finančne úspornejšou možnosťou, navyše vynikajú svojou šetrnosťou k detskej pokožke. Štvorcové plienky sú známe už z čias našich babičiek a používané sú aj v dnešnej dobe, majú rad priaznivcov. V súčasnosti je už na výber z viacerých možností látkových plienok, sú z rôznych materiálov, jednoducho sa používajú a sú dizajnovo veľmi pekné. Nevýhoda, pre ktorú mnoho rodičov radšej zvolia jednorázové plienky ako handrové plienky, je nutnosť sa o ne starať. Jednoducho je s nimi viac práce, a preto je mnoho rodičov ani nevyskúša.

Štvorcové plienky

Klasické plienky, ktoré už používa mnoho generácií. Sú lacné, dobre sajú a rýchlo schnú. Majú univerzálne využitie ako osuška, podložka pod hlavičku, či handrička na utieranie a sú ideálne ako látkové plienky pre novorodencov. Na výber sú plienky zo 100% bavlny alebo z bambusového vlákna a dajú sa zaobstarať ako klasické biele, tak v rôznych farebných variáciách. Pri klasických štvorcových plienok sa okrem veľkosti zamerajte aj na ich gramáž. Tá sa pohybuje okolo 120 – 180 g/m2 a platí pravidlo, že čím vyššia je gramáž, tým vyššia je savosť plienok. Doplnkom ku štvorcovým plienkam sú vrchné nohavičky a snappi sponka na uchytenie plienky.

Plienkové nohavičky

Sofistikovanejšiou obmenou sú látkové nohavičkové plienky, rýchlo sa prebaľujú a nie je potrebné ich zložito skladať. Nevýhodou je, že dlhšie schnú a je potreba na ne obliecť ešte nepremokavé vrchné nohavičky. Pri prebaľovaní najprv bábätko zabalíme do nohavičkové plienky a cez ňu zapneme ešte vrchné nepremokavé nohavičky. Plienkové nohavičky látkové majú zapínanie na patentky, suchý zips či snappi sponku.

All in one plienky

Plienky všetko v jednom (AIO) poskytujú najjednoduchší systém prebaľovanie. Starostlivosť o ne nezaberie toľko času a ich súčasťou je už savá vrstva, ktorá je zabudovaná priamo do vrchných nohavičiek. Savé jadro možno u niektorých plienok patentkou odopnúť (variant Snap in one – SIO). Nie sú tak objemné ako ostatné látkové plienky a sú praktické na cesty. Predávajú sa v mnohých farebných prevedeniach ako pre dievčatká, tak aj pre chlapčekov, so zapínaním na patentky či suchý zips. Nevýhodou je vyššia nákupná cena a dlhšia doba schnutia.

Kapsové plienky

Sú podobné plienkam all in one, jednoducho sa prebaľujú a rýchlo schnú. Savá vkladacia plienka sa umiestňuje do vrecka vo vrchných nohavičkách. Výhodou je, že savé jadro nie je v priamom kontakte s pokožkou bábätka, avšak môže sa stať, že pri nesprávnom vložení savého jadra plienka preteká. Existujú varianty so zapínaním na suchý zips, či patentky.

Vrchné nohavičky

Vrchné nohavičky slúži ako nepremokavá vrstva ku štvorcovým či kalhotkovým plienkam. Nie je nutné ich po každom použití prať, stačí len nechať uschnúť. Líšia sa použitým materiálom, najčastejšie však sú “svrchňáčky” zo 100% polyesteru s priedušným nepremokavým polyuretánovým záterom a vrchné nohavičky z vlny či fleece. Dostupné sú varianty na patentky či suchý zips.

Veľkosť detských plienok

Plienky sa na rozdiel od oblečenia, ktoré vyberáme podľa veľkosti, či veku, kupujú podľa hmotnosti dieťaťa. Každé bábätko je iné, niektorá sú bacuľatejšie, iná už od narodenia štíhla. Aby plienka fungovala ako má, musí vždy dobre sedieť.

Veľkosť jednorazových plienok

Jednorazové plienky sú k dostaniu v 8 veľkostiach, tie sa však váhovým rozsahom môžu u jednotlivých výrobcov líšiť. Uvedieme teda všeobecné rozradenie, ktoré pre predstavu poslúžia veľmi dobre. (zdroj: blog.feedo.sk)

Newborn:
 • 0 – Pre najmenších novorodencov s hmotnosťou do 2,5kg
 • 1 – Pre novorodenca s hmotnosťou 2,5 až 5kg
Mini:
 • 2 – Pre bábätká s hmotnosťou 3 až 6kg
Midi:
 • 3 – Pre bábätká s hmotnosťou 4 až 9 kg
Maxi:
 • 4 – Pre bábätká s hmotnosťou 7 až 14kg
 • 4+ – Pre deti s hmotnosťou 9 až 16kg
Junior či Extra Large:
 • 5 – Pre deti s hmotnosťou 9 až 25kg
 • 6 – Pre deti s hmotnosťou nad 15kg

Veľkosť látkových plienok

U štvorcových plienok sa najčastejšie stretávame s rozmerom 70×70 cm, ale sú dostupné aj plienky s rozmerom 80×80 cm a väčšie. Moderné látkové plienky sa delí na 3 typy podľa veľkosti, na plienky novorodenecké (2-6 kg), rastúce (4-15 kg) a jedno veľkostné.

Doplnky a potreby k prebaľovanie

Bábätko sa prebaľuje aj niekoľkokrát denne, a preto je vhodné mať vyhradené miesto na prebaľovanie. K prebaľovanie okrem plienok potrebujete tiež prebaľovací pult alebo podložku, vlhčené obrúsky, krémy na zapareniny a kýbliky či koše na použité plienky.

Snappi sponka

Snappi sponka je dôležitým doplnkom pri používaní látkových plienok. Sponka je vyrobená z pružného netoxického materiálu v tvare písmena T a na jej koncoch sú háčiky, ktoré sa bezpečne zachytia do tkaniny plienky. Slúži na fixáciu hotového skladu a pre rodičov sú dnes takmer nenahraditeľným príslušenstvom. Predtým sa pre túto fixáciu zahŕňali okraja látkových plienok dovnútra, alebo sa používali spínacie špendlíky, čo samozrejme pri dnešných možnostiach iste nemožno odporučiť.

Skúsenosti s látkovými plienkami

Zo skúseností spotrebiteľov je najčastejším dôvodom, prečo sa stále viac a viac rodičov rozhoduje pre látkové plienky, ich šetrnosť k prírode. V porovnaní s jednorazovými plienkami sú oveľa ekologickejšie. Ďalším dôvodom je šetrnosť k pokožke bábätka, skúsenosti rodičov potvrdzujú, že látkové plienky nespôsobujú podráždenie ani alergické reakcie.

Ako potvrdzujú ďalšie rodičia, s látkovými plienkami možno ušetriť značnú sumu peňazí. Hoci sa môže počiatočná investície do látkových plienok zdať vysoká, časom sa vám vráti a plienky navyše môžete použiť na ďalšie dieťatko, prípadne ich darovať.

Rovnako ako u jednorazových plienok možno siahnuť po lacnejšie variante aj u látkovek, sú nimi štvorcové plienky. Z praxe rodičov sú však obľúbenejšie síce drahšie, ale oveľa komfortnejšie all in one látkové plienky, čo je v podstate napodobenina plienok jednorázových s tým rozdielom, že sa toto látkovej prevedení používa opakovane.

Podľa skúseností rodičov sajú lepšie bambusové plienky, avšak oproti bavlneným dlhšie schnú. Mnoho z nich kritizuje nízku gramáž u lacných látkových plienok, a preto sa oplatí vyberať len kvalitné s vyššou gramážou. Pre mnoho rodičov však stále vyhrávajú jednorazové plienky, lebo je prebaľovanie s nimi pohodlné a s minimum práce.

Ako používať štvorcové látkové plienky

 • Plienky sú veľmi multifunkčné, možno s nimi prebaľovať bábätko, poslúži ako podložka pod hlavičku do kočíka, na utieranie atď.
 • Na prebaľovanie bábätká potrebujeme cca 30-40 štvorcových plienok (záleží, ako často budete prať a či vlastníte sušičku na bielizeň), 2-4 ks vrchných nohavičiek, separačnú plienku a snappi sponku.
 • Plienku zložíme podľa veku bábätka, pohlavia alebo početnosti vyprázdňovanie (druhy skladov plienok pekne popisuje modrykonik.sk)
 • Ak chceme, aby bol zadoček bábätka v suchu, je vhodné použiť separačnú plienku.
 • Sklad je dobré zachytiť snappi sponkou a cez takto zloženú plienku je nutné použiť vrchné nohavičky.
 • Po použití plienky ju vložíme do nádoby na špinavé plienky, separačnú plienku, ak je znečistená, vyhodíme do koša a ak nie, vyperieme s ostatnými plienkami. Vrchné nohavičky necháme voľne preschnúť.

Otázky pri výbere plienok

Bavlnené alebo bambusové plienky?

Je nutné rozlíšiť, či budú plienky používané na utieranie či prebaľovanie bábätka. Bambusové plienky majú vyššiu savosť a sú mäkšie. V porovnaní s bavlnenými plienkami je ale možno prať len na nižšie stupne, maximálne na 40 °C, zatiaľ čo bavlnené možno bezpečne vyvariť. Bambusové plienky tiež oproti bavlneným dlhšie schnú a obstarávacia cena bavlnených plienok je v porovnaní s bambusovými podstatne nižšia.

Aké plienky pre novorodenca?

Najlepšie plienky pre novorodenca sú tie, ktoré spĺňajú niekoľko dôležitých parametrov. Pokožka bábätka je veľmi citlivá, a preto by mali byť z extra jemných materiálov s vysokou savosťou. Je nutné brať ohľad na hojaci sa pupček, a tak by mali byť na leme v páse mierne vykrojené a mali by na telíčku dobre sedieť. V prípade jednorazových plienok vyberajte veľkosti 0 alebo 1.

Ako sa líši bio a eko plienky?

Bio alebo tiež eko plienky sú alternatívou ku klasickým jednorazovým plienkam a spravidla bývajú kvalitnejšie ako plienky obyčajné. K pokožke bábätka sú šetrnejšie a vďaka absencii škodlivých chemických látok nespôsobujú alergické reakcie ani zapareniny. Nepredstavujú tak veľkú ekologickú záťaž pre životné prostredie, pretože sú vyrobené z ľahko odbúrateľných materiálov. Sú teda vhodným kompromisom medzi bežnými jednorazovými plienkami a látkovými plienkami.

Prečo vybrať látkové plienky s vysokou gramážou?

Ak sa rozhodnete s látkovými plienkami prebaľovať vaše dieťatko, dajte si pozor na to, akú gramáž plienky majú. Vyššia gramáž vám zaistí vyššiu savosť a zároveň vyššiu kvalitu, niekedy aj výrazne. Medzi látkové plienky s vysokou gramážou sa radí plienky z bambusového vlákna, nájdu sa však aj bavlnené plienky s vyššou gramážou. Čím vyššiu gramáž budú plienky mať, tým bude vyššia aj ich cena.

Aké sú najlepšie značky jednorazových plienok?

Medzi najlepšie značky a výrobca jednorazových plienok patrí bezpochyby Pampers, Dada, Bella Happy, Huggies alebo Muumi Baby. Ako ďalšie kvalitné jednorazové plienky môžeme spomenúť Kolorky, ktoré sú zároveň aj ekologické, rovnako tak ako eko plienky Bambo Nature. Väčšinu týchto značiek zaobstaráte v obchodoch typu Tesco, Lidl, alebo Albert a taktiež aj v drogériách Rossmann alebo DM, ktorá navyše ponúka svoje vlastné plienky Babylove.

Aké sú najlepšie značky látkových plienok?

Medzi najlepšie značky a výrobcov látkových plienok patrí T-tomi, Bamboolik, Breberky, Bobánek a samozrejme tradičné Libštátské plienky. Je zaujímavé, že vo všetkých prípadoch ide o plienky českej výroby, rovnako tak ako aj u ďalších obľúbených značiek Kikko (XKKO) alebo Petit Lulu.