Vyberáme najlepší plážový stan

TOP 3 stany na pláž

Spokey Stratus

Husky Blum 2 plus

High Peak Calobra

Samorozkládací plážový stan s UV filtrom a nízkou hmotnosťou necelý 1 kg. Má dobrý pomer cena výkon a veľmi ľahko sa tiež skladá. Poteší vetracie otvory a vrecká na drobnosti.Plážový stan z veľmi kvalitných materiálov sa zatváracie podlahou. Má ochranu proti UV žiareniu a vysoký vodný stĺpec podlahy i vonkajšieho stanu, vďaka čomu má dlhú životnosť.Samorozkládací detský stan na pláž má veľmi dobrú stabilitu aj za silného vetra, UV ochranu a funkčné vetracie otvory. Je veľmi rýchlo rozložený a praktická je aj jeho nízka hmotnosť.
+ Nízka hmotnosť, jednoduché samo rozkladacieriešenie, ochrana UV 40, vrecká na drobnosti+ Možnosť plne krytého priestoru, UV ochrana, kvalitné odolné materiály+ Pevná konštrukcia, ochrana UV40, účinné vetranie, nízka hmotnosť 1 kg
- Miestami horšia kvalita šitia- Iba v zelenej farbe- Komplikovanejšie skladanie

Orientačná Cena
19,56 €

Orientačná Cena
41,65 €

Orientačná Cena
33,30 €

Pri pobyte na slnku pri mori, ale aj u nás pri priehrade, je dôležitá ochrana proti UV žiareniu, vetru alebo poletujúcemu piesku. Plážový prístrešok a stan túto ochranu ponúka, a navyše poskytne tiež zázemie a väčší pocit súkromia ako klasický slnečník. Stan na pláž zabraňuje slnečnému žiareniu z troch strán a nie je nutné ho často natáčať. Vyberať môžete z nepreberného množstva materiálov, tvarov a farieb. Praktické sú bočné vrecká pre uloženie osobných predmetov, alebo možnosť úplného zatvorenia. Využitie nájde po návrate z dovolenky aj v detskej izbe na hranie. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie plážové stany pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie plážové stany (Test 2024)

VzhľadModelSamorozkládacíPočet osôbUV ochranaRozmery (zbalený)HmotnosťRozmery (V׊×H)Dostupnosť
Spokey Stratus recenzie a testSpokey StratusÁno-Áno63×63×15 cm0,9 kg100×85×195 cm
Loap Beach shade recenzie a testLoap Beach shadeNie2-66×10 cm1,23 kg115×115×220 cm
Husky Blum 2 plus recenzie a testHusky Blum 2 plusNie2Áno55×13 cm1,8 kg105×170×170 cm
Coleman Sundome recenzie a testColeman SundomeNie2Áno55×12 cm1,9 kg118×248×216 cm
High Peak Calobra recenzie a testHigh Peak CalobraÁno1Áno62×2,5 cm1 kg90×120×200 cm
Husky Blum 4 recenzie a testHusky Blum 4Nie2Áno61×20 cm2,2 kg135×240×115 cm
Plážový stan Teddies recenzie a testPlážový stan TeddiesÁno--50×50×5 cm-110×200×125 cm
Cattara Split recenzie a testCattara SplitNie2-56×7×7 cm0,96 kg120×200×120 cm
Loap Beach Shelter recenzie a testLoap Beach ShelterNie4-66×10 cm1,5 kg120×270×120 cm
Crossroad FLIPER recenzie a testCrossroad FLIPERÁno2-60 cm-90×120×200 cm

Zobraziť celú ponuku

Recenzie plážových stanov a prístreškov

Spokey Stratus

Spokey Stratus recenzie a test

Samorozkládací plážový stan Spokey Stratus je na základe recenzií veľmi dobre hodnotený, spotrebitelia často zmieňujú jeho UV ochranu aj veľmi rýchle a jednoduché rozloženie. Poteší tiež jeho nízka hmotnosť necelý 1 kg, priestranné riešenie aj praktické doplnky, ako sú vrecká na drobnosti. Jeho súčasťou sú kolíky na zabezpečenie v silnom vetre a samozrejme tiež transportný obal. Sieťovými časťami je zaistená dobrá ventilácia a podľa skúseností ako sa ľahko rozkladá, tak sa aj pomerne ľahko skladá. Má veľmi dobrý pomer ceny k výkonu a len je škoda, že výrobca neuvádza, pre koľko osôb je vhodný a niektorí recenzenti zmieňujú horšiu kvalitu obšitie.

+ Nízka hmotnosť, jednoduché samo rozkladacieriešenie, ochrana UV 40, vrecká na drobnosti
Miestami horšia kvalita šitia

Loap Beach shade

Loap Beach shade recenzie a test

Plážový stan Loap Beach shade je primárne určený ako plážová clona proti vetru, materiál pravdepodobne nechráni proti UV žiareniu, alebo to aspoň výrobca nezmieňuje. Stan na pláž je veľmi kvalitný a robustný, určený je pre dve osoby a vzhľadom na jeho veľkosť poteší aj nižšia hmotnosť 1,23 kg. Konštrukcia je ľahko rozložiteľná aj zbaliteľná, materiál je priedušný a švy sú lepené, čo zvyšuje jeho životnosť. Konštrukcia je riešená dvoma sklolaminátovými prútmi, tropiko má vodný stĺpec 300 mm a podlaha dokonca 3000 mm, takže spoľahlivo odolá aj mokrému podložiu. K dostaniu je v atraktívnych farbách modrej, zelenej a žltej.

+ Nízka hmotnosť, kvalitné prevedenie s výškou vodného stĺpca podlážky 3000 mm
Pravdepodobne bez UV ochrany

Husky Blum 2 plus

Husky Blum 2 plus recenzie a test

Plážový stan Husky Blum 2 plus má výborný pomer cena/výkon a podľa skúseností spotrebiteľov sú jeho materiály veľmi odolné, aj ak vás prekvapí nepriazeň počasia. Konštruovaný je pre dve dospelé sediacej osoby, alebo pre jednu ležiace osobu. Primárne slúži ako polostan, vďaka dlhej podlahe, ktorá sa dá zapnúť poslúži však aj ako klasický stan, alebo ako praktická úschovňa vecí. Má podlepené švy, laminátové nosné prúty a jeho súčasťou sú aj oceľové štipce s opravnou sadou. Dokáže efektívne chrániť nielen pred vetrom, ale vďaka UV ochrane tiež cez silným slniečkom. Ako jedinú jeho nevýhodu zmieňujú v recenziách spotrebitelia zelenú farbu, ktorá podľa nich nie je na pláž najideálnejšia.

+ Možnosť plne krytého priestoru, UV ochrana, kvalitné odolné materiály
Iba v zelenej farbe

Coleman Sundome

Coleman Sundome recenzie a test

Stan na pláž Coleman Sundome hodnotí recenzie ako veľmi priestranný, hoci výrobca uvádza veľkosť pre dve dospelé osoby, podľa skúseností sa do neho zmestí celá rodina. Má jednoduchú konštrukciu s dvoma laminátovými prútmi a priestrannou podlážku, ktorá sa nechá spojiť so zvyškom stanu a uzamknúť zipsom. V porovnaní s ostatnými má mierne vyššiu hmotnosť 1,9 kg, naopak jeho rozmery v rozloženom stave sú nadštandardné. Materiál má úpravu proti UV žiareniu a tiež poteší švy sa záterom. Nevýhodou je naopak absencia vnútorných vreciek, ktoré slúži na uloženie drobností.

+ Jednoduchá konštrukcia, priestranná podlážka s možnosťou zatvorení, UV ochrana proti slnku
Nemá vnútornej kapsičky

High Peak Calobra

High Peak Calobra recenzie a test

Detský stan na pláž High Peak Calobra je svojou veľkosťou určený práve deťom. Podľa popisu je vhodný pre jednu osobu, pre deti je teda ideálny. Na slnku na pláži im zaistí maximálnu ochranu ako proti vetru, tak i proti slnku. Materiál je vybavený ochranou UV40 a vnútro stanu je vďaka vetracím otvorom veľmi dobre ventilované. Podľa recenzií má stan veľmi dobrú stabilitu aj za silného vetra, uzemniť sa dá ako povrázky a kolíky, tak tiež vreckami naplnenými pieskom. Praktická je aj jeho nízka hmotnosť, samo rozkladacie prevedenie a naopak komplikovanejšie je jeho skladanie (ako u všetkých týchto typov) aj väčšie rozmery v zloženom stave (priemer 62 cm).

+ Pevná konštrukcia, ochrana UV40, účinné vetranie, nízka hmotnosť 1 kg
Komplikovanejšie skladanie

Husky Blum 4

Husky Blum 4 recenzie a test

Veľký plážový prístrešok Husky Blum 4 má nielen veľmi dobrý pomer cena/výkon, ale poteší aj pomerom veľkosti k hmotnosti. Určený je pre 2 dospelé osoby, a to pri hmotnosti len 2,2 kg. Skladá sa z dvoch durawrapových nosných prútov a vonkajšieho stanu, ktorý má vysokú hodnotu vodného stĺpca 4000 mm. Pre dlhšiu životnosť má podlepené švy a pre maximálnu ochranu proti slniečku aj UV ochranu. Skvele poslúži na pláži, deťom pri hraní na záhrade i rybárom pri vode. Vo vnútri stanu sa nenachádzajú žiadne vrecká, čo sa dá považovať za jeho jedinú nevýhodu.

+ Priestranné prevedenie pre 2 osoby, UV ochrana, nízka hmotnosť 2,2 kg
Vnútorný priestor bez vreciek

Plážový stan Teddies

Plážový stan Teddies recenzie a test

Plážový stan pre deti Teddies je možné kúpiť v jednom z troch farebných prevedení, ktoré sa zavďačí ako dievčatkám, tak chlapčekom. Stan má samorozkládací konštrukciu, vďaka ktorej je rozložený takmer v okamihu, naopak náročnejšie je potom jeho skladanie. Prenáša sa v obale okrúhleho tvaru, ktorý je samozrejme jeho súčasťou. Ako ďalšiu výhodu možno spomenúť jednoznačne nízku obstarávaciu cenu, ktorá je však podriadená iba základné, ale jednoduché konštrukcii. Stan nemá vetracie otvory, ani zosilnenú podlážku. Výrobca tiež neuvádza informáciu o tom, či je stan opatrený UV ochranou, alebo nie je.

+ Prevedenie v pestrých farbách, samorozkladací, nízka obstarávacia cena
Bez informácie o UV ochrane

Cattara Split

Cattara Split recenzie a test

Plážový stan pre 2 Cattaro Split je konštrukčne jednoduchý plážový prístrešok s nízkou obstarávacou cenou. Má štandardnú skladaciu konštrukciu, ktorá zároveň veľmi dobre odoláva vetru. Vyrobený je v atraktívnych farbách, ktoré sú na pláž ako stvorené. Má rozumnú hmotnosť 0,96 kg a po zložení malé rozmery 66 x 10 cm. Vzhľadom k nízkej cene neprekvapia iba základné prevedenie, ktoré nemá vetracie otvory, ani vrecúška na drobnosti. Bohužiaľ tiež výrobca neinformuje u prítomnosti, alebo absencii UV ochrany.

+ Nízka obstarávacia cena, nízka hmotnosť, jednoduchá konštrukcia
Bez informácie o UV ochrane

Loap Beach Shelter

Loap Beach Shelter recenzie a test

Plážový stan pre 4 Loap Beach Shelter je veľký stan na pláž, ktorý je podľa popisu výrobcu vhodný až pre 4 osoby. Má klasickú konštrukciu so sklolaminátovými tyčami a vonkajší stan z polyesteru. Podlaha je potom tvorená vrstveným polyesterom a jej vodný stĺpec je 3000 mm. K dostaniu je v dvoch farebných prevedeniach, ktoré sú na pláž vhodné. Vnútri výrobca zakomponoval praktické vrecko na drobnosti a bohužiaľ však nezmieňuje, či je prítomná UV ochrana. Dlhá podlážka sa nechá zopnúť so zvyškom stanu, čím sa stan úplne uzavrie, čo je praktická funkcia.

+ Veľký plážový stan, lepené švy, vyšší vodný stĺpec, nízka hmotnosť
Bez informácie o UV ochrane

Crossroad FLIPER

Crossroad FLIPER recenzie a test

Samorozkládací stan na pláž Crossroad FLIPER je vyrobený z kvalitných materiálov a vďaka jeho konštrukcii sa veľmi ľahko rozkladá. Náročnejší je potom iba jeho zloženie, na čo je potrebný určitý grif, rovnako ako u ostatných modelov tohto typu. Pre vyšší komfort má predĺženú podlážku, vonkajšie vrecká pre ukotvenie pomocou piesku alebo kameňov a meshové časti, ktoré slúžia k efektívnemu odvetrávanie. Určený je pre dve dospelé osoby a je škoda, že výrobca nezmieňuje prítomnosť UV ochrany, jeho hmotnosť, alebo kompletné rozmery po zložení. Priemer zloženého disku by mal byť 60 cm.

+ Predĺžená podlážka, odvetrávanie, samorozkládací
Výrobca neudáva hmotnosť

Ako vybrať plážový stan

Dôležitým faktorom je počet osôb, ktoré stan budú využívať. Ďalej je potrebné zistiť prítomnosť UV filtra a jeho silu ochrany. Plážové stany sa líšia konštrukciou, rozmermi a hmotnosťou. Materiálové prevedenie určuje životnosť stanu a odolnosť voči vetru alebo pretrhnutiu. Stany na pláž sa stavia rôznymi spôsobmi vrátane samorozkládacieho systému. Rolu hrajú tiež vlastnosti podlážky, ktorá môže byť predĺžená a opatrená zipsom pre zapnutie stanu.

Veľkosť stanu a kapacita

Stan na pláž by mal mať vyhovujúce rozmery pre všetky osoby, ktoré ho budú využívať. Dôležitá je predovšetkým výška, ktorá ovplyvňuje priestorov v celom stanu. Určuje, koľko miesta bude mať človek nad hlavou pri sedení. Šírka spolu s dĺžkou udávajú rozmery podlážky.

Podľa týchto rozmerov spoznáte, koľko ľudí sa do stanu posadí alebo si ľahne. Je to rovnaké ako pri výbere kempingového stanu. Stan v zloženom stave má dĺžku od 50 cm, u objemnejších až 60 cm. Šírka sa pohybuje okolo 8 až 20 cm. Údaje o rozmeroch balenia sú dôležité pre transport alebo uskladnenie stanu.

 • Pre jednu osobu – Postačí stan s menšími rozmermi, závisiaci na postave osoby. Najmenšie stany majú výšku i šírku od 90 cm a dĺžku od 200 cm. Je to tiež ideálny detský stan na pláž.
 • Stan pre 2 – Výška aj šírka je okolo 100 cm a dĺžka okolo 250 cm.
 • Polostan pre 4 – Najpriestrannejšie stany pre rodinu s deťmi vynikajú výškou aj šírkou až 150 cm a dĺžkou až 270 cm. Malé deti sa v ňom bez problémov postaví.

Konštrukcia

Stany na pláž majú rôzne konštrukčné parametre. Líšia sa tvarom, spôsobom stavanie alebo možnosťou uzavretia.

Uzatvárateľný stan na pláž

Má predĺženú podlážku, ktorá je opatrená zipsom a vďaka nemu sa dá podlážka využiť ako dvere stanu. Príde vhod pri prezliekaní alebo krátkom opustení stanu, kedy sa do vnútra stanu môžu vložiť drobnosti a týmto je uschovať.

Jednoduchý plážový prístrešok

Jedná sa o prístrešok bez alebo s podlahou. Môže byť v tvare slnečníka s bočnými stenami pre väčšie tieň a tyčí uprostred.

Samorozkládací plážový stan

Výhodou je jednoduché a rýchle stavanie stanu. Po vybratí z obalu stačí uvoľniť bezpečnostný popruh a rozložiť nosné laminátové tyče. Stan sa ihneď roztvorí ako slnečník a má tvar kupoly.

Vyhadzovací stan

Nazýva sa tiež ako 2 seconds alebo pop up stan. V zloženom stave má rozmery kolesá, po vybratí z obalu sa stan jednoducho vyhodí do výšky a ten dopadne na zem rozložený. Pri vetre je nutné ho iba ukotviť, jeho strecha má okrúhly tvar a jedinou nevýhodou je, že sa skladá o niečo horšie.

Plážový stan pre bábätká

Stan je malých rozmerov, určený len na ochranu bábätka. Má polstrovanie pre pohodlie dieťaťa a samozrejmosťou je vysoká UV ochrana aj kvalitné odvetrávanie. Aby bábätko nevypadlo von, je stan opatrený látkovú zábranou. Pre väčšie deti môžete kúpiť plážový stan s bazénikom.

Funkcie stanu

Na silnom slnku nestačí iba tieň, ktorý stan vytvorí, ale je potreba ďalších funkcií. Tie nielen že chráni zdravie užívateľa, ale zabezpečujú aj maximálny komfort pri pobyte pri vode. Stany majú tiež niekoľko praktických vylepšení.

 • Vrecká na veci – Pre zvýšenie prehľadu o predmetoch slúžia vrecká mimo stan.
 • Vrecká na piesok – Z vonku môže byť stan vybavený vrecúškami, po ktorých naplnení pieskom sa zvyšuje stabilita pri vetre.
 • Vetranie – Pri modeloch s vetracími prvkami príjemne prúdi vzduch.
 • Okienka – Pre väčší rozhľad zo stanu slúži sieťovaná okienka.

UV filter

Najmä pri mori je nutnosťou dostatočná ochrana proti UV žiareniu. Cez lacné materiály bez UV filtra sa môžete aj spáliť, čo znamená poškodenie pokožky vplyvom UV žiarenia. Kvalitný prístrešok na pláž ponúka UV filter s hodnotami minimálne 25, najvyšší UV filter dosahuje hodnôt SPF 50+ (Sun protection factor). Viac informácií o UV filtri a o tom, ako sa UV žiareniu chrániť, ponúka článok na dermanet.cz.

Vodný stĺpec

Na dovolenke sa môžete stretnúť aj s letnými dažďami, ktorému nepremokavé materiály odolajú. Údaj o odolnosti proti vode sa značí ako vodný stĺpec v milimetroch. Hodnoty sa meria pomocou valca, položeného na materiál. Plnením valca vodou vzniká tlak, ktorý začne rozťahovať materiál, kvôli čomu sa objaví medzery. Keď začne voda materiálom presakovať, meranie je u konca.

Zmeraním vody vo valci, keď ešte k presakovaniu nedochádzalo, sa určí vodný stĺpec. Ten je však závislý tiež na pôsobenie tlaku okolitých faktorov, napríklad keď bude užívateľ kľačať na podlahe stanu, pod ktorým je mokro, bude nepremokavosť menšia pretože dochádza k väčšiemu tlaku, než ktorý vyvinie dopadajúce dážď. Nepremokavosť je dôležitá predovšetkým u prístreškov pre rybárov.

 • Vodný stĺpec do 500 mm – Je vhodný do pekného počasia, maximálne do krátkeho mrholenia.
 • Hodnota až 3000 mm – Nepremokne ani v silnom daždi. Vhodné pre rybárov.
 • Vodeodolnosť 5000 mm – Stretnúť sa s ňou dá predovšetkým u podláh kvalitných stanov, u plážových stanov minimálne.

Odolnosť voči vetru

Pri silnom vetre sú potrebné kvalitné materiály a stabilná konštrukcia. Odolnosť ovplyvňuje tiež aerodynamika stanu a akým spôsobom je otvorený či uzavretý. Dôležité je dôkladné ukotvenie prístrešku do pôdy alebo do piesku, čo zaisťujú povrázky s kolíkmi. Tiež vrecúška s pieskom pomôžu s odolnosťou proti vetru.

Parametre

Materiál stanu

Či už sa jedná o tropiko, podlážku alebo prúty, mali by byť použité najkvalitnejšie materiály pre dlhú životnosť.

 • Vonkajší stan (tropiko) – Najčastejším materiálom je polyester v kombinácii s polyuretánovým záterom (PU) pre vyššiu vodeodolnosť. Pri kvalitných prístreškov narazíte na švy podlepené silikónom a na ripstop, špeciálne utkanú látku s malými štvorčeky, ktoré zamedzujú trhanie tropika. Trhlina sa vďaka štruktúre ďalej nerozširuje a dá sa ľahšie opraviť.
 • Podlaha – Materiál by mal mať vyšší vodný stĺpec ako tropiko. Na výrobu sa používa vrstvený polyetylén (PE) s polyuretánovým záterom. Lacnejšie stany majú podlážku z PVC, ktoré časom praská a má vyššiu hmotnosť.
 • Tyče – Sú dôležité pre stabilitu stanu vo vetre. Musí byť dostatočne pružné a odolné proti zlomeniu. Vyrábajú sa z vylepšeného laminátu, najčastejšie sklolaminátu (Fibreglass). Lepším materiálom tyčí je Durawrap/wraplex, teda zdokonalený laminát, často potiahnutý bužírkou. Jeho nosné jadro je obohatené o sieťku, vďaka ktorej je tyč odolnejšie. Zamedzuje tvorbe ostrých častíc pri zlomení, ktoré by mohli poškodiť stan. Dlhú životnosť majú tiež duralové tyče, ktoré sú navyše veľmi ľahké. Hmotnosťou vyniká i hliník, ktorý je však náchylnejší na poškodenie.

Hmotnosť stanu

Pri transporte na bicykli alebo v batohu je dôležitá aj hmotnosť plážového stanu. Ľahké jednoduché modely váži do 1 kg, priemerná hmotnosť najpredávanejších stanov na pláž sa potom pohybuje od 1 do 3 kg.

Farba stanu

Kvôli rýchlemu zahrievanie by plážový stan nemal byť príliš tmavý. Zvoľte radšej svetlé farby stanu, ako je biela, béžová, žltá, svetlo modrá, svetlo zelená a pod. Svetlý stan bude lepšie aj pre čítanie kníh. Plážový stan pre deti sa vyrába vo veselých farebných prevedeniach a vzoroch.

Ako postaviť plážový stan

Samorozkládací plážový stan sa stavia v podstate sám a veľmi rýchlo, stačí ho len vybrať z transportného obalu, odistiť spony a vyhodiť do vzduchu. Napružené tyče sa vo vzduchu napriami, čím vytvorí správny tvar a stan na zem dopadne v zloženej podobe.

Klasický plážový stan sa stavia podobne, ako akýkoľvek iný stan. Najprv sa rozloží podlážka, k nej sa pripevní zostavené prúty a následne sa na túto konštrukciu nacvaká, najčastejšie pomocou plastových pútok, tropiko. U niektorých vyhotovení môžu byť prúty prostrkovány, čo je menej praktické. Pre klasickú konštrukciu aj pre samorozkládací platí, že by po rozložení mal byť stan dostatočne ukotvený, čo je riešené najčastejšie kolíky, alebo vrecúškami s pieskom.

Ako zložiť plážový stan

Stavanie a skladanie stanu záleží na jeho konštrukcii a pokynoch výrobca, u väčšiny modelov je však postup podobný. Ako zložiť a postaviť stan napovie inštrukcie.

 • Všetky modely bez rozdielu je najskôr nutné zbaviť piesku a kamienkov.
 • Ak je stan ukotvený, vyberte kolíky.
 • Po uvoľnení nosných tyčí je bez ťahania vysuňte z tunelkov a zložte.
 • Stan na zemi rozložte a urovnajte. Prekladajte, pokiaľ nebude šírka porovnateľná s obalom stanu.
 • Od jedného konca začnite rolovať čo najpevnejšie, aby nebol stan príliš objemný.
 • Zrolovaný stan uložte do vreca a kolíky s tyčami do oddeleného obalu, aby nepoškodili stan.
 • Stan skladujte na suchom mieste a podľa pokynov výrobca môžete aplikovať impregnáciu.

Ako zložiť samorozkládací plážový stan

Skladanie vyhadzovacieho stanu môže byť trochu ťažké. Je nutné pružný stan preložiť napoly a tyče neustále držať. Po ďalšom prekladanie a dosiahnutie pôvodného kruhovitého tvaru sa stan zaistí istiacim popruhom, aby znovu nevystrelil, a vloží sa do obalu. Iné samorozkládacie stany fungujú rovnako ako slnečník. Ich konštrukcia sa po uvoľnení zloží do úzkeho tvaru a textílie sa zroluje okolo konštrukcie. Stan sa zviaže a vloží do obalu.

Plážový stan alebo slnečník

Aj keď klasický slnečník zastane svoju funkciu tienenia a ochrany proti UV žiareniu veľmi dobre, v mnohých smeroch u užívateľov víťazí plážový stan. Poskytne viac tieňa, je odolnejšia proti vetru a má nižšiu hmotnosť aj skladnosť. Stan slúži tiež ako úschovňa vecí a ponúka lepšie zázemie a súkromie celej rodine. Nevýhodou môže ale byť vyššia teplota a pocit dusna v stane, pokiaľ nie je adekvátne odvetrávaný. Naopak výhodou slnečníka je jednoduchá inštalácia a skladanie.

Otázky pri výbere stanu a prístrešku na pláž

Sú plážové stany s UV filtrom proti slnku?

Lacnejšie stan proti slnku nemusí byť UV filtrom vybavený, naopak modely s touto vlastnosťou by mali uvádzať aj hodnotu ochrany. Najkvalitnejšie použité materiály majú UV filter 50+, tie sa odporúčajú hlavne do tropických oblastí. Číslovanie je rovnaké ako u opaľovacích krémov.

Aký plážový stan pre deti a bábätká?

Pre deti by ste mali určite zvoliť plážový stan s UV filtrom s vysokou hodnotou, najlepšie SPF 50+. Plážový stan pre bábätká musí byť dostatočne odvetrávaný a tiež vymäkkčený pre väčší komfort dieťaťa. Má tiež látkovú stenu, aby bábätko nevypadlo von. Detský plážový stan sa vyrába v mnohých veselých farbách s najrôznejšími detskými motívmi.

Aká je cena plážového stanu a prístrešku?

Najlacnejší a najjednoduchší plážový prístrešok pre jednu až dve osoby sa dá zaobstarať do 10 €. Ceny najpredávanejších modelov s lepšími vlastnosťami a funkciami sa pohybujú v rozmedzí 12 až 40 €. Najkvalitnejšie stany pre celú rodinu s vysokým UV filtrom môžu stáť aj viac ako 80 €.

Aké sú najlepšie značky plážových stanov?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov plážových stanov patrí Coleman, Husky, High Peak alebo Teddies. Obľúbené sú aj stany na pláž značky Quechua, ktoré predáva Decathlon. Sezónne ponúka kvalitné plážové stany s dobrým pomerom cena/výkon tiež Lidl, a to pod svojou privátnou značkou Crivit. Kúpiť plážový stan môžete najvýhodnejšie a najľahšie na internete v e-shope, mnoho typov a značiek ponúka napríklad Sportisimo. Ako sezónny tovar predáva plážový prístrešok tiež Tesco a podobné hypermarkety.