Vyberáme najlepší parný čistič a mop

Jednou z efektívnych metód upratovania je využitie pary, k čomu možno použiť parný čistič, u ktorého je usmernený para vyrozprávané z tela zariadenia pod vysokým tlakom. Odstránite tak mastnú špinu v kuchyni či špáry a vodný kameň v kúpeľni. Ručný parný čistič je tiež ideálny na okná alebo nábytok. Na podlahy možno využiť ako parný čistič, tak parný mop. Ten si poradí s rôznym typom povrchov, vrátane koberce za pomoci špeciálneho nástavca. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie parné čističe pre rok 2024, s ohľadom na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie parné čističe a mopy (Test 2024)

Najpredávanejšie parné čističe na trhu

Medzi najpredávanejšie parné čističe patria:

  • Kärcher
  • ETA
  • Concept
  • Silvercrest (Lidl)
  • Polti

Recenzie parných čističov

Kärcher SC 1

Kärcher SC 1 recenzie a test

Ručný parný čistič Kärcher SC 1 patrí k najobľúbenejším vo svojej kategórii a je veľmi univerzálnym domácim pomocníkom. Para s tlakom 3 barov sa nahreje počas 3 minút v bojleri, ktorý je zároveň nádobou s vodou (jednokomorový systém). Kvôli kompaktným rozmerom tak ponúka len základné intenzitu sily prúdiacej pary. Za zmienku tiež stojí dostatočná dĺžka prívodného kábla alebo výkon čističa aj napriek svojim malým rozmerom.

Pre – Jednoduchá obsluha, kvalitné prevedenie a spoľahlivosť
Proti – Jednokomorový systém s malou nádobou

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher SV 7

Kärcher SV 7 recenzie a testVýkonný parný čistič Kärcher SV 7 patrí do podkategórie parných vysávačov. Disponuje príkonom 2200 W a tlakovou jednotkou s výkonom 4 bary, teda si poradí s rôznymi mechanickými nečistotami a likvidáciou baktérií. Sací výkon je možné regulovať v štyroch stupňoch, výstup pary potom v piatich. Možno tak prispôsobiť čistenie rôznym povrchom, čomu dopomáha kombinácia parného mopu a bežného vysávača. Pre alergikov je pozitívny tiež prítomnosť vodná filtrácia.

Pre – Výkon, integrovaný vysávač a vodná filtrácia
Proti – Hmotnosť

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hoover SSNH1000

Hoover SSNH1000 recenzie a testRučný parný čistič Hoover SSNH1000 zaujme dlhým prívodným káblom s dĺžkou 4 metrov, čo zaistí dobrú manipuláciu v priestore kuchyne, kúpeľne alebo inej miestnosti. Zaujímavosťou je tiež zákaz používania detergentov a iných umývacích prostriedkov pre ekologické čistenie. Príprava pary prebieha v nádobe na vodu, ide teda o jednokomorový systém, u ktorého tiež nie je možné páru regulovať. V jednom cykle zvládne pracovať približne 12 minút.

Pre – Široké príslušenstvo, dlhý napájací kábel
Proti – Chýba regulácia pary

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 recenzie a testKärcher SC 3 je pojazdný parný čistič s oddelenou nádobou na vodu, bojlerom a parné jednotkou od parnej trysky. Ľahkej manipulácii dopomáhajú kolieska a nízka hmotnosť tohto čističa. Výhoda oddelených komôr pre vodu a výrobu pary spočíva v nepretržitom použití a rýchlejším nahriatie (30 sekúnd). Príkon parného čističa je 1900 W a disponuje nádobou na vodu s objemom 1 l, pričom paru možno regulovať v dvoch úrovniach. Súčasťou príslušenstva je parný hadica, podlahová hubica, ručná hubica alebo napríklad guľatý kefku.

Pre – Dvojkomorový systém a rýchle nahriatie
Proti – Chýba mu navíjanie kábla

ZOBRAZIŤ PONUKU

Polti VAPORETTO DIFFUSION

Polti VAPORETTO DIFFUSION recenzie a testĎalšie ručný parný čistič je Polti VAPORETTO DIFFUSION a jeho špecifikom je systém s oddelenou nádobou s objemom 100 ml pre prírodný prípravok Frescovapor, ktorý pôsobí spolu s parou a osviežuje vzduch. Čistič sa nahreje do dvoch minút a lievik spolu s komorou na tvorbu pary má 0,5 l. Tlakový uzáver je potom samozrejmou bezpečnostnou poistkou. Vo výbave nájdete zakrivenú parnú trysku, kefy, lievika a odmerku.

Pre – Systém Frescovapor
Proti – Kvalita príslušenstva

ZOBRAZIŤ PONUKU

Concept Perfect Clean CP2000

Concept Perfect Clean CP2000 recenzie a testParný mop Concept Perfect Clean CP2000 je konvertibilnom zariadením, ktoré využijete na čistenie podláh (parné stanice usadená v mopu) aj na iných povrchoch, a to vybratím z konštrukcie a nasadením vhodného nadstavca. Disponuje dvoma nádobami, kde prvý slúži na vodu (0,4 l) a druhá na bio saponát (150 ml). Potešujúce je rýchle nahriatie do 30 sekúnd a prevádzková doba 20 minút. Dostatočne dlhý prívodný kábel umožní dobrú manipuláciu a ani príslušenstvo nesklame. Je tu napríklad stierka na okná, bodová tryska na škáry alebo uhlový nástavec.

Pre – Parný mop 2v1, rýchle nahriatie a doba prevádzky
Proti – Jednokomorový systém

ZOBRAZIŤ PONUKU

Rowenta Clean&Steam RY7557WH

Rowenta Clean&Steam RY7557WH recenzie a testKombinovaný parný mop Rowenta Clean & Steam RY7557WH s tyčovým vysávačom vyčistí podlahu a odstráni 99% baktérií bez chémie vďaka prítomnej pare. Vysávač potom pracuje na cyklónový princípe. Vodný nádoba má objem 0,7 l a zaujímavá je výdrž, ktorá dosahuje až 40 minút. Dobrý akčný rádius navyše zaisťuje kábel o dĺžke 7,5 m. Vo výbave má návleky, ktoré možno prať a odvápňovací kazety.

Pre – Vysávač a parný mop, prevádzkové výdrž
Proti – Vyššia váha

ZOBRAZIŤ PONUKU

Kärcher SC 4 Easy Fix

Kärcher SC 4 Easy Fix recenzie a testPojazdný parný čistič Kärcher SC 4 Easy Fix disponuje príkonom 2000 W a dvojmetrovú parný hadicou s vymeniteľným nadstavcom. Paru možno regulovať v dvoch stupňoch a vďaka dvojkomorovému systému možno doplniť vodu aj za behu prístroja. Tú budete dopĺňať do nádoby s objemom 0,8 l a k jej nahriatie dôjde do štyroch minút. Vo výbave potom nechýba čistiaca sada na podlahy, ručné tryska alebo ručná hubica z mikrovlákna.

Pre – Vysoký výkon, dvojkomorový systém
Proti – Chýba držiak na kábel

ZOBRAZIŤ PONUKU

Hoover SCM1600

Hoover SCM1600 recenzie a testHoover SCM1600 je jednokomorový parný čistič s výkonným parným systémom dosahujúcim 6 barov. Takisto zásobník na vodu je dostatočne objemný, presnejšie 1,5 l, avšak je možné čakať dlhšiu nahriatie. Prevádzková doba by mala dosiahnuť až ku 30 minútam a siedmich metrový kábel poskytne dostatok manipulačného priestoru. V balení nájdete nástavec na koberce a čalúnenie, nástavec na okná, kónický kefu a špeciálne zahnutý nadstavec.

Pre – Prevádzkový tlak 6 barov, príslušenstvo
Proti – Dlhšie nahriatie

ZOBRAZIŤ PONUKU

Polti VAPORETTO SV440

Polti VAPORETTO SV440 recenzie a testParný mop 2v1 Polti VAPORETTO SV440 kombinuje mop a ručný parný čistič, ktorý možno použiť samostatne vybratím z tyčového nadstavca. Zaujímavosťou tohto modelu je veľmi krátka doba nahriatie, a to len 15 sekúnd a poteší aj nízka hmotnosť 2,4 kg. Na odstránenie zápachu možno navyše využiť Frescovapor s pridaním bio prípravkov. Na prístroji je možné nastaviť intenzitu pary a po vybratí parného modulu z mopu pripojiť širokú škálu nástavcov, ako protektor na koberce, gumovú stierku na okná, návleky alebo kefy.

Pre – Nahriatie za 15 sekúnd, škála nástavcov
Proti – Objem vodnej nádoby

ZOBRAZIŤ PONUKU

Ako vybrať parný čistič

Parný čistič má rôzne konštrukčné typy a z parametrov patrí k najdôležitejším príkon, objem vodnej nádoby, doba nahriatie a prevádzkový tlak.

Konštrukčné typy

Ručné parné čističe

Ručný parný čistič je malé, ľahké zariadenie na čistenie škár v kúpeľni, roštov, digestorom, okien a podobne. Má jednokomorový systém s nádobou, do ktorého sa leje voda a v ktorej sa zároveň tvorí para.

Parné mopy

Parný mop je primárne zameraný na údržbu podláh. Parná jednotka je zabudovaná v rukoväti, z ktorej je mnohokrát možné jej vybratie a ich prepísanie do ručného čističa, ide teda o verzii 2v1.

Pojazdné parné čističe

Pojazdný parný čistič pôsobí dojmom malého vysávača. Je výkonný a disponuje mnohokrát väčšie nádobou na vodu (okolo 1 l). Niektoré modely môžu mať dvojkomorový systém, teda oddelenú nádrž na vodu pre jej doplnenie a zvlášť pre jej nahriatie.

Parné vysávače

Parný vysávač je najvýkonnejším typom, ktorý kombinuje parný mop s klasickým vysávačom (po nanesení pary na podlahu ju vysaje i s nečistotami). Okrem konštrukčného prevedenia v tvare klasického vysávača sa môžete stretnúť aj s tyčovým typom.

Parná jednotka

V parnej jednotke dochádza k premene vody na paru, pričom narazíte na dva systémy ovplyvňujúce komfort i pracovné schopnosti.

Jednokomorový systém

Do jednej nádoby plníte vodu a potom v nej dôjde k nahriatie a premene na paru. Po vyčerpaní vody nemožno ihneď doliať novú, ale musíte nechať nádobu vychladnúť.

Dvojkomorový systém

Pri tomto systéme nemusíte prerušovať čistenia a zároveň je možné dopĺňať vodu aj v priebehu práce s prístrojom. V prvej komore dochádza k premene vody na paru a do druhej sa len leje voda. Medzi nimi funguje čerpadlo, ktoré presúva vodu.

Príkon a prevádzkový tlak

Príkon parných čističov je obvykle medzi 1000 až 2000 W, pričom vyššie hodnoty majú typicky pojazdné parné čističe alebo vysávača. Prevádzkový tlak pary má rovnako vplyv na výkon spotrebiča. Minimom by mali byť 3 bary, výkonné modely môžu mať pokojne 6 barov.

Objem nádoby a doba nahriatie

U jednokomorového systému má objem nádoby priami vplyv na prevádzkovú výdrž parného čističa, pretože nemožno priebežne vodu doplniť a vyžaduje prestávky. Ručné čističe majú objem nádoby okolo 0,5 l, pojazdné potom 1 l a viac. Doba nahriatie sa odvíja od kapacity nádoby na vodu a príkonu výrobku. Objemnejšie nádoba môže predĺžiť dobu nahriatie, obzvlášť ak je sprevádzaná nižším príkonom.

Funkcie a príslušenstvo

Z funkcií stojí za zmienku regulácia pary, napríklad na prispôsobenie povrchu. Je však potrebné spomenúť, že nie všetky čističe ju umožňujú. Ďalšou podstatnou funkciou je systém odvápnenia, ktorý prebieha v súčinnosti so špeciálnymi tyčinkami alebo kapsulami k predĺženiu životnosti spotrebiča. Príslušenstvo je predovšetkým plné nástavcov ako je ručné hubica, parná hadica s pištoľou, okrúhla kefa, tryska na bodový lúč alebo podlahová hlavice s vymeniteľnými návlekmi.