Vyberáme najlepší priestorový ostrovčekový digestor

TOP 3 priestorové digestory

Klarstein Barett

Electrolux KFIB19X

Guzzanti ORW glass

Recirkulačný ostrovčekový digestor so zaoblenou konštrukciou a výkonom 560 m3/hod. Ovláda sa tlačidlami, má digitálny display aj diaľkové ovládanie, poteší navyše funkcia časovača.Priestorový odsávač pár vhodný ako pre odťah, tak pre recirkuláciu. Má mnoho praktických funkcií, nízku hlučnosť, vysoký výkon a navyše skvelú energetickú triedu A+.Ostrovčekový digestor má odťah do komína aj možnosť recirkulácie. Poteší nastaviteľná výška digestora, dobrý výkon odsávania i nižšia hlučnosť. Ovláda sa dotykovo a má 4 rýchlosti.
+ Diaľkové ovládanie, pomer cena/výkon, filter s aktívnym uhlím+ Praktické funkcie a technológie, nízka hlučnosť, dobrý pomer cena/výkon+ Predĺžená záruka 5 rokov, časovač, pomer cena/výkon
- Iba recirkulácie- Nič zásadného- Bez uhlíkového filtra

Orientačná Cena
199,90 €

Orientačná Cena
849,00 €

Orientačná Cena
582,90 €

Ak máte varnú dosku na kuchynskom ostrovčeku, na odvod výparov z varenia je vhodný len a len ostrovčekový digestor, ktorý zvládne udržať vašu kuchyňu bez výparov a pachov. Priestorový odsávač pary sa hodí prevažne do väčších kuchýň, väčšinou sa upevňuje do stropu nad ostrovček a môže sa jednať ako o digestor s odťahom, tak o digestor s recirkuláciou. Málokto však vie, že existuje aj výsuvný ostrovčekový digestor, ktorý sa vysunie vertikálne z linky hore, šetrí tak priestor, a navyše vyzerá veľmi elegantne. Riešením môže byť tiež známejšej zabudovateľný komínový digestor vhodný na zabudovanie do podhľadu. Digestor nad ostrovček býva spravidla veľmi výkonný, kvalitne spracovaný a v porovnaní s inými digestormi má menšiu hlučnosť. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie ostrovčekové digestory pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na recirkulačné digestory.

Najlepšie ostrovčekové digestory (Test 2024)

VzhľadModelTyp digestoraOvládanieMax. výkon odsávaniaPočet rýchlostíMax. hlučnosťEnergetická triedaDostupnosť
Klarstein Barett recenzie a testKlarstein BarettRecirkulačnýDiaľkové ovládanie, display, tlačidlá560 m3/hod372 dBB
Bosch DIB98JQ50 recenzie a testBosch DIB98JQ50Odťah, recirkulačnýDotykové867 m3/hod3+254 dBA+
Faber Heaven 2.0 X A90 recenzie a testFaber Heaven 2.0 X A90Odťah, recirkulačnýDiaľkové ovládanie, tlačidlá700 m3/hod3 + 170 dBA
Electrolux KFIB19X recenzie a testElectrolux KFIB19XOdťah, recirkulačnýDotykové740 m3/hod3+254 dBA+
Mora OO 963 X recenzie a testMora OO 963 XOdťah, recirkulačnýDisplay, tlačidlá694 m3/hod462 dBC
Guzzanti ORW glass recenzie a testGuzzanti ORW glassOdťah, recirkulačnýDotykové767 m3/hod466 dBB
Franke FDW 908 IB XS recenzie a testFranke FDW 908 IB XSOdťah, recirkulačný, výsuvnýElektrické670 m3/hod4+169 dBB
Klarstein Kronleuchter recenzie a testKlarstein KronleuchterRecirkulačnýDotykové600 m3/hod3-A
Cata Empire VIP OD 723090 recenzie a testCata Empire VIP OD 723090Odťah, recirkulačnýDotykové, diaľkové ovládanie, display822 m3/hod3+169 dBB
Siemens LF91BUV50 recenzie a testSiemens LF91BUV50Odťah, recirkulačnýDotykové, vzdialené, hlasové980 m3/hod3+273 dBA+

Zobraziť celú ponuku

Recenzie ostrovčekových digestorov

Klarstein Barett

Klarstein Barett recenzie a test

Recirkulačný ostrovčekový digestor Klarstein Barett so zaoblenou konštrukciou a lesklým materiálom dodá kuchyni eleganciu. Digestor visí na oceľových lankách nad varnou doskou s dĺžkou 140 cm. Výkon odsávania je možné nastaviť v troch výkonnostných stupňoch, pričom maximálny výkon je 560 m3/hod. Ovláda sa tlačidlami alebo diaľkovým ovládaním a poteší aj zabudovaný digitálny display. Výhodou je LED osvetlenie a 9minutový časovač vypnutia. Ostrovčekový digestor je vybavený umývateľným hliníkovým (tukovým) filtrom a tiež filtrom s aktívnym uhlím.

+ Diaľkové ovládanie, pomer cena/výkon, filter s aktívnym uhlím
Iba recirkulácie

Bosch DIB98JQ50

Bosch DIB98JQ50 recenzie a test

Ostrovčekový digestor s odťahom Bosch DIB98JQ50 umožňuje tiež recirkulačnú prevádzku. Výška digestora je 90 cm, základné stupne výkonu sú 3 a má tiež 2 stupne intenzívne s maximálnym výkonom odťahu 867 m3 hod. Pri recirkulácii je výkon podstatne menší, a to 380 m3 hod. Ovláda sa cez dotykový senzorový panel, kde okrem nastavenia výkonu zapnete i osvetlenie. Výhodou je tiež automatický dobeh ventilátora po desiatich minútach a ako kokový tukový filter, tak uhlíkový filter je umývateľný a má ukazovateľ nasýtenia. Obzvlášť potom poteší jej veľmi nízka hlučnosť, ktorá dosahuje len 54 dB.

+ Mnoho funkcií, odťah i recirkulácia, vysoký výkon a nízka hlučnosť
Nič sa nenašlo

Faber Heaven 2.0 X A90

Faber Heaven 2.0 X A90 recenzie a test

Ostrovčekový stropný digestor Faber Heaven 2.0 X A90 sa inštaluje do podhľadu nad pracovnú dosku a šetrí tým miesto v priestore. Stropný odsávač pár má maximálny výkon odsávania 700m3/hod a pri tomto maximálnom výkone už vyššiu hlučnosť 70dB, poteší naopak jeho skvelá energetická trieda A. Z prítomných funkcií poteší signalizácia nasýtenia kovového kazetového filtra a automatický dobeh po ukončení varenia. Výkonnostné stupne sú 3 základné a 1 intenzívny. Samozrejmosťou je moderné LED osvetlenie a pri základných stupňoch výkonu pomáha redukovať hlučnosť nová ventilačná jednotka generácie EVO a špeciálne štrbinové sanie.

+ Predĺžená záruka 5 rokov, nízka hlučnosť, signalizácia nasýtenia filtra
Zložitejšia inštalácie

Electrolux KFIB19X

Electrolux KFIB19X recenzie a test

Priestorový digestor Electrolux KFIB19X je vhodný ako pre odťah výparov von, tak pre recirkuláciu vzduchu vnútri kuchyne. Zaujme predovšetkým technológiou Hob2Hood®, ktorá bezdrôtovo prepája varnú dosku s digestorom a automaticky reguluje jej intenzitu podľa výkonu varnej dosky. Ďalšie funkcie Breeze za tiché prevádzky odsávaním osviežuje vzduch a spomenúť možno aj technológiu SilenceTech, ktorá znižuje hlučnosť. Hlučnosť je v tomto prípade veľmi príjemná, pri maximálnom výkone 740 m3/h činí len 54 dB a poteší tiež výborná energetická trieda A+. Digestor má 3 základné rýchlosti a 2 intenzívne.

+ Praktické funkcie a technológie, nízka hlučnosť, dobrý pomer cena/výkon
Nič zásadného

Mora OO 963 X

Mora OO 963 X recenzie a test

Ostrovčekový komínový digestor Mora OO 963 X má šírku 90 cm a je vhodný ako pre externý odvod, tak ako recirkulačný digestor. Priemer odťahu je 150 mm a môžete nastaviť 4 výkonnostné stupne, pričom najvyššieho výkonu odťahu dosahuje 694 m3/hod. Ovláda sa pomocou tlačidiel a poteší programovateľný display, kde možno nastaviť presný čas, ako dlho má digestor odsávať. Je vybavený LED osvetlením a kovovým tukovým filtrom, uhlíkový filter na recirkuláciu je nutné dokúpiť. Jeho hlučnosť 62 dB sa dá považovať za lepší štandard, naopak pochváliť nemôžeme horšiu energetickú triedu C.

+ Pomer cena/výkon, časovač odsávania, hlučnosť 62 dB
Horšia energetická trieda C

Guzzanti ORW glass

Guzzanti ORW glass recenzie a test

Ostrovčekový komínový digestor Guzzanti ORW glass umožňuje pracovať ako v režime odťahu, tak v režime recirkulácie. Veľmi praktická je nastaviteľná výška digestora od 86 cm do 126 cm a priemer pre odvod pachov je štandardných 150 mm. Má kovový tukový filter, ktorý je umývateľný v umývačke riadu s neobmedzenou životnosťou. Digestor má 4 stupne výkonu, pričom maximálny výkon je 767 m3/h a ovláda sa dotykovo. Osvetlenie je riešené LED technológiou v modrej farbe a poteší prítomný časovač vypnutia v rozmedzí od 10 do 90 minút. Hlučnosťou 66 dB sa radí k priemeru, rovnako tak ako s energetickou triedou B.

+ Predĺžená záruka 5 rokov, časovač, pomer cena/výkon
Bez uhlíkového filtra

Franke FDW 908 IB XS

Franke FDW 908 IB XS recenzie a test

Priestorový odsávač pár Franke FDW 908 IB XS so šírkou 90 cm je vhodný ako pre vonkajšie odťah, tak aj pre recirkuláciu. Výsuvný ostrovčekový digestor sa zabudováva do skrinky a elektronicky sa z nej vertikálne vysúva. Povrchová úprava je nerezová s čiernym sklom. Výkon má 4 základné stupne a 1 intenzívny, pričom maximálny výkon je 670 m3/hod. Digestor disponuje digitálnym displejom a ovláda sa dotykovo, je vybavený umývateľným tukovým filtrom a v prípade recirkulácie je potreba dokúpiť uhlíkový filter. Montážna šírka digestora je 88 centimetrov a o osvetlenie sa stará moderná LED lišta s výkonom 7 W.

+ Originálny dizajn, elektronicky výsuvný, odťah i recirkulácia
Uhlíkový filter pre recirkuláciu nie je súčasťou balenia

Klarstein Kronleuchter

Klarstein Kronleuchter recenzie a test

Digestor nad ostrovček Klarstein Kronleuchter je atypického štvorcového tvaru a funguje na princípe recirkulácie. Je zavesený pomocou laniek, po obvode je zasklený a zhotovený je v bielej alebo čiernej farbe. Ovláda sa iba pomocou jedného dotykového tlačidla a o navolenom stupni výkonu informuje LED indikátor. Maximálny výkon je 600 m3/h, tukový filter je hliníkový a vyberateľný. LED osvetlenie má niekoľko stupňov intenzity a poteší aj jeho viacfarebný režim, kedy sa striedajú tri farby podľa zvoleného stupňa výkonu. Energetická trieda je A, bohužiaľ však nie je k dispozícii jeho hlučnosť.

+ Elegantný ostrovčekový digestor, pomer cena výkon, farebné LED režimy
Nedohledatelná hlučnosť

Cata Empire VIP OD 723090

Cata Empire VIP OD 723090 recenzie a test

Digestor do priestoru Cata Empire VIP OD 723090 je nerezový digestor s tónovaným sklom a šírkou 90 cm. Vhodný je ako na odvod, tak pre recirkuláciu, výstupný priemer má potom 150 mm. Ostrovčekový digestor sa ovláda buď dotykom, alebo pomocou diaľkového ovládania s magnetom. Má aj zabudovaný LED display a k dispozícii sú celkom 4 výkonnostné stupne, pričom maximálny výkon je 822 m3/hod. Je vybavený tiež časovačom dobehu a tukové filtre sú kovové sendvičové, vhodné aj do umývačky riadu. Digestor je samozrejme vybavený LED osvetlením, jeho hlučnosť je 69 dB a energetická trieda B.

+ Cena/výkon, odťah i recirkulácia, diaľkové ovládanie s magnetom
Trochu horšia energetická trieda B

Siemens LF91BUV50

Siemens LF91BUV50 recenzie a test

Priestorový odsávač pár má šírkou 90 cm a je vhodný ako pre odvetrávanie, tak pre recirkuláciu. Priemer odťahovej trubky je 150 mm a výkon má digestor naozaj veľký, pri intenzívnom stupni má výkon až 980 m3/h, pričom disponuje 3 základnými úrovňami výkonu a dvoma intenzívnymi. Výhodou je možnosť prepojenia zodpovedajúce varnej dosky s digestorom a funkcie dobehu ventilátora s časom 10 minút. LED osvetlenie umožňuje navoliť farebnú teplotu a tukový aj uhlíkový filter má indikátor nasýtenia. Jeho prevádzka je vďaka iQdrive motoru tichá, možno prepojiť so systémom Amazon Alexa pre ovládanie hlasom, alebo so systémom Home Connect, ktorý urobí z obyčajného odsávača pár chytrý moderný digestor.

+ Ukazovateľ nasýtenia filtrov, moderné funkcie a technológie, nízka hlučnosť, vysoký výkon
Nič zásadného

Ako vybrať ostrovčekový digestor

Pri výbere ostrovčekového digestoru je najpodstatnejšie vybrať vhodný typ upevnenia digestora do vašej kuchyne a zároveň princíp jeho fungovania. Medzi ďalšie dôležité parametre sa radí predovšetkým výkon digestora, vhodný typ filtra, energetická trieda, osvetlenie, hlučnosť a v neposlednom rade môže byť dôležité aj ovládanie digestora.

Čo je ostrovčekový digestor?

Ostrovčekový digestor sa umiestňuje do voľného priestoru nad kuchynský ostrovček, kde sa nachádza varná doska a odsáva, ako iné digestory, výpary z varenia. Buďto je zavesený, alebo priamo zabudovaný v strope. Jeho výkon býva spravidla silný a hodí sa preto aj do väčších kuchyní. Ostrovčekový digestor môže pôsobiť aj ako pekný dizajnový prvok, nevýhodou naopak môže byť náročnejšia inštalácia a vyššia nákupná cena.

Typy digestorov

Na trhu existuje niekoľko typov ostrovčekových digestorov, ktoré sa líšia svojím prevedením.

Stropný digestor nad ostrovček

Stropný digestor je pripevnený k stropu a je zavesený nad varnou doskou, nie je určený pre inštaláciu pod skrinky. Môže sa jednať ako o recirkulačný digestor valcového tvaru zavesený na lankách, tak digestor s vývodom. Priestorový digestor je väčšinou dizajnovo veľmi pekný, vzhľadom na umiestnenie v priestore je totiž výrazným kuchynským prvkom. Pri výbere je nutné sa zamerať hlavne na výšku digestora, aby nebol moc vysoko alebo moc nízko nad varnou doskou.

Vstavaný stropný digestor

Vstavaný digestor sa zabudováva do podhľadu a pekne tak splýva so zvyškom stropu, nie je takmer vidieť. Jeho inštalácia je zložitejšia, výhodou však môže byť, ak je stropný odsávač pár bez motora a funguje pomocou externej ventilačnej jednotky, ktorá sa umiestni von – hlučnosť digestora je v tomto prípade minimálna. Aj bežný vstavaný stropný digestor však má hlučnosť pomerne nízku, ostatne ako väčšina ostrovčekových digestorov.

Výsuvný ostrovčekový digestor

Výsuvný ostrovčekový digestor je zapustený v pracovnej doske naproti varnej doske a vôbec tak nenarušuje líniu kuchyne. Digestor odsáva trochu netypicky z boku, nie nad varnou doskou. Výhodou je jeho tichý režim počas odsávania a rozhodne nevtieravý originálny vzhľad.

Ostrovčekový digestor s odťahom

Ostrovčekový digestor s odťahom odvádza vzduch von pomocou pripraveného potrubia. Jeho inštalácia je zložitejšia, avšak výkon digestora je silný. Je vhodné, aby odťahový digestor bol vybavený spätnou klapkou, ktorá zabraňuje vstupu studeného vzduchu späť do kuchyne. Sú vhodné do väčších kuchýň, ktoré sú prispôsobené pre vývod vzduchu von.

Recirkulačný ostrovčekový digestor

Ostrovčekový digestor s recirkuláciou je vhodný do takej kuchyne, kde je varná doska pripevnená na ostrovčeku a nemožno zabezpečiť odvod pár von. Funguje na princípe cirkulácie vzduchu cez filtre a čistý vzduch sa následne vracia späť do miestnosti. Nevyhnutné je použitie uhlíkového filtra, ktorý zachytí všetky nečistoty vrátane vlhkosti a zápachov. Nevýhodou je však nutnosť čistenia filtra, prípadne jeho pravidelná výmena. Výkon zároveň nie je tak silný ako u digestora s vývodom vzduchu von. Inštalácia digestora s recirkuláciou je však oveľa jednoduchšia aj rýchlejšia.

Filtre

Ostrovčekové digestory majú dva základné typy filtrov – tukový a uhlíkový filter. Tukový filter sa nachádza vo všetkých digestorov, je väčšinou kovový či textilný a konštruovaný tak, aby pohlcoval tukové aj mechanické častice, ktoré by mohli zaniesť ventilátor. Uhlíkový filter patrí medzi najlepšie prírodné pohlcovače toxínov, pachov a zachytáva aj vlhkosť a je nutné ho používať pri všetkých recirkulačných digestorov, inak nebude k filtrácii vzduchu dochádzať.

Čistenie a výmena filtrov

Filtre je potrebné pravidelne čistiť a obzvlášť potom uhlíkový filter, ktorý je veľmi namáhaný a pre správnu funkčnosť digestora je potreba, aby bol čistý. Niektoré typy filtrov majú indikáciu, ktorá svojím sfarbením upozorní na to, že by sa mal filter vyčistiť. Pokiaľ má uhlíkový filter označenia HFH, potom je umývateľný a má životnosť cca 2 roky. Životnosť je samozrejme ovplyvnená intenzitou používania a mierou znečistenia. Filtre možno čistiť ručne v teplej vode alebo tiež v umývačke riadu pri 65 °C (bez vloženého riadu). Následne sa dá filter usušiť v elektrickej rúre pri teplote 100 °C za približne desať minút alebo sa dá usušiť aj na ústrednom kúrení.

Výkon ostrovčekové digestory

Výkon ostrovčekové digestory vyberajte predovšetkým podľa veľkosti kuchyne. Ostrovčekový recirkulačný digestor má vždy menší výkon ako ostrovčekový odsávač pár s odťahom, s čím je potrebné vždy počítať. Ostrovčekové digestory sú rozmerovo väčšie, a preto aj ich výkon je v porovnaní s inými modelmi niekedy aj niekoľkonásobne vyšší, v maximálnych hodnotách môže dosahovať výkon odsávania až 1000 m3 za hodinu.

Vhodný digestor by mala byť schopný vymeniť vzduch minimálne 3x za hodinu, ideálne 10x za hodinu. Pre zistenie vhodného výkonu digestora pre vašu kuchyňu je teda dobré poznať jej objem, ktorý zistíme jednoduchým výpočtom:

Objem miestnosti = šírka miestnosti × dĺžka miestnosti × výška miestnosti

Výsledné číslo potom stačí vynásobiť 3x pre získanie minimálneho potrebného výkonu odsávania pre vašu kuchyňu, alebo 10x pre získanie ideálneho odsávacieho výkonu.

Ovládanie

Ovládanie ostrovčekové digestory býva veľmi jednoduché a intuitívne. Keďže sa digestor do priestoru pohybuje väčšinou vo vyššej cenovej hladine, je často vybavený dotykovým ovládaním, alebo aj displejom (základné prevedenie majú mechanické ovládanie). Niektoré modely majú dokonca automatické odsávanie, kedy je digestor vybavený snímačmi, ktoré pri detekcii páry spustí automaticky proces odsávania vrátane optimálnej regulácie výkonu.

Praktické môže byť diaľkové ovládanie, alebo ovládanie z priestoru varnej dosky. Najmodernejšie ostrovčekové digestory možno pripojiť aj do chytré domácnosti, ovládanie je potom možné dokonca aj hlasom, alebo odkiaľkoľvek cez chytrý telefón, tablet, či počítač.

Odsávanie ostrovčekové digestory má väčšinou 3 základné stupne výkonu a intenzívne stupňa odsávania, ktoré poskytnú ešte vyšší výkon. Na digestore je tiež samozrejmosťou tlačidlo na osvetlenie a praktická môže byť aj funkcia časovača, ktorý zaistí tzv. dobehovej systém, keď ešte po vypnutí digestor chvíli odsáva vzduch.

Inštalácia digestora

Zložitosť inštalácie digestora sa odvíja podľa typu. Montuje sa do voľného priestoru, pričom recirkulačnej ostrovčekový digestor nepotrebuje k svojmu fungovaniu žiadny odvod pre výpary. Digestor s vývodom má oveľa zložitejšiu inštaláciu, vždy je nutné mať k digestore pripravené potrubia, ktorým sa výpary budú dostávať von. Ku každej digestory bol mal byť priložený návod, ako digestor správne upevniť a sprevádzkovať.

Rozmery a umiestnenie

Rozmery digestory by sa mali odvíjať od veľkosti varnej dosky. Zamerať by ste sa teda mali predovšetkým na šírku a hĺbku digestory, ktorá je štandardne 60 alebo 90 cm. Existujú tiež atypické rozmery, prípadne oválne alebo okrúhle digestory. Čím väčšia veľkosť digestory budete mať, tým bude mať digestor aj väčší výkon, čo je vhodné predovšetkým v priestranných, veľkých kuchyniach.

Výška digestora je rovnako veľmi dôležitým parametrom. Digestor by nemal byť ani veľmi nízko, ani príliš vysoko od varnej plochy, pretože potom by mohol horšie odsávať. Záleží však, aký typ varnej plochy máte, u plynové sa odporúča výška cca 75 cm, u elektrické je odporúčaná výška digestora od varnej plochy približne 65 cm. Niektoré modely majú možnosť výšku digestora upraviť, čo je pomerne praktická vlastnosť. (zdroj: idnes.cz)

Energetický štítok

Všetky digestory sú povinne vybavené energetickým štítkom, ktorý informuje spotrebiteľov o rôznych parametroch digestora. Jedná sa o informácie o výrobcovi, modeli digestory, energetickej triede, priemernej ročnej spotrebe digestora, účinnosti odsávania, účinnosti osvetlenie digestora, účinnosti filtrov a tiež informácie o hlučnosti. Všetky tieto a ďalšie údaje sa riadi technickou normou STN EN 61591, ktorá sa zaoberá metódami pre meranie vlastností.

  • Energetická trieda – Určuje, ako veľmi je digestor úsporný pri dosiahnutí maximálneho výkonu. Je označovaná od A + po G, pričom digestor s označením A + je veľmi úsporný.
  • Priemerná ročná spotreba – Táto hodnota určuje priemernú ročnú spotrebu pri prevádzke odsávaní cca 60 minút denne a osvetlením cca 120 minút denne. Hodnota sa môže samozrejme líšiť v závislosti od používania digestora, jedná sa len o orientačný údaj.
  • Účinnosť odsávanie – Táto hodnota určuje, ako je odsávanie účinné v závislosti na príkonu. Určuje sa v triedach od A po G a najefektívnejší digestor spadá do triedy A. Takýto digestor potom účinne odsáva v závislosti na spotrebovanej energii.
  • Účinnosť osvetlenie – Táto trieda hovorí, ako je svetelný zdroj energeticky účinný. Opäť platí, že čím mene energie osvetlenie spotrebuje, tým bude efektívnejšia. Účinnosť osvetlenia sa udáva v triedach A až G.
  • Účinnosť filtrov – Tieto údaje merajú, ako je filter digestora účinný, a to na základe hmotnosti filtra po určitej dobe používania. Údaj účinnosti filtrov sa udáva v triedach A až G.
  • Hlučnosť – Tento údaj na energetickom štítku udáva počet decibelov pri prevádzke na maximálny výkon digestora.

Hlučnosť

Dobrou správou je, že hoci sa považuje kuchynský digestor za hlučné zariadenie, u kvalitných ostrovčekových digestorov to nie úplne platí. Priestorový odsávač pár dokáže byť pomerne tichý aj pri pomerne veľkom výkone, základné rýchlostné stupne môžu vydávať hlučnosť často do 50 dB. Hlučné začínajú byť až pri používaní na intenzívne stupne výkonu, kedy ich hlučnosť dosahuje najčastejšie 60 – 70 dB.

Hlučnosť digestora sa nevypláca podceňovať, pretože ide o kuchynský spotrebič, ktorý kupujete s výhľadom na dlhšiu dobu. Na hlučnosť dbajte obzvlášť v menších kuchyniach, kde jeho hlučnosť bude ďaleko viac poznať. Hlučnosť môže ovplyvňovať veľa parametrov, a okrem konštrukčného spracovania to môžu byť aj niektoré technológie, ktoré výrobcovia kvalitných ostrovčekových digestorov používajú. Spomenúť môžeme technológiu Deep Silence, ktorá izoluje motor, technológiu MaxiFlow s trojfázovými motormi alebo Breeze technológiu, ktorá zníži hlučnosť pomocou zníženia účinnosti odsávania na minimum.

Osvetlenie

Vybavenie digestora osvetlením je brané ako samozrejmosť a jedná sa o veľmi praktickú vec, obzvlášť ak je osvetlenie výkonné a perfektne funkčné. Na osvetlenie sa používajú úsporné halogénové žiarovky, alebo LED diódy, ktoré sú modernejšie a viac úspornejšie. Výhodou LED osvetlenia je tiež dlhá životnosť vzhľadom k tomu, že sa menej zahrieva.

Otázky pri výbere ostrovčekového odsávača pár

Aká je správna výška digestora nad varnou doskou?

Výška digestory od varnej plochy závisí od typu varnej plochy, udáva sa, že v prípade plynového variča by mala byť výška cca 75 cm, pri elektrickej varnej ploche potom približne 65 cm. Čím vyššie bude digestor umiestnený, tým horšie bude odsávať, zároveň by ale digestor mal byť v takej výške, aby ste sa pod neho pohodlne vošli.

Je ostrovčekový odsávač pár s odťahom i recirkuláciou?

Áno, aj ostrovčekový odsávač pár je vhodný ako pre odťah, tak pre recirkuláciu. Existujú dokonca kombinované ostrovčekové digestory, ktoré majú možnosť ako odťahu, tak recirkulácie vzduchu pomocou uhlíkového filtra.

Je lepšie komínový digestor nad ostrovček alebo výsuvný digestor do priestoru?

Výsuvný ostrovčekový digestor šetrí miesto v priestore a je takmer neviditeľný. Vysuniete ho z pracovnej dosky naproti sporáku len v prípade, že potrebujete odsávať výpary pri varení. Priestorový komínový digestor je naopak dominantou kuchyne a môže byť hlučnejší, ale nie výrazne. Záleží teda predovšetkým na preferenciách, či chcete výstredný digestor, alebo minimalistický digestor.

Aké sú najlepšie značky ostrovčekových digestorov?

Najlepšie ostrovčekové digestory sú značiek Faber, Electrolux, Guzzanti, Bosch, alebo Siemens. Zaujímavé dizajnové spracovanie majú tiež kvalitné ostrovčekové odsávače pár Klarstein, ktoré tiež bodujú dobrým pomerom cena/výkon.

Aká je cena ostrovčekového digestora?

Cena ostrovčekové digestory sa odvíja od jeho typu, veľkosti, výkonu, dizajnu a funkcií. Najlacnejšie ostrovčekové digestory sa pohybujú od cca 230 €, stredné modely sa dajú zaobstarať okolo 500 € a veľmi výkonné a kvalitné ostrovčekové digestory kúpite najčastejšie od 750 do 2000 €.