Vyberáme najlepší opaľovací krém

Top 3 opaľovacie krémy

Daylong Ultra

Piz Buin Tan & Protect

Bioderma Photoderm Kid

Opaľovací krém na tvár a telo so strednou ochranou a fotostabilnými filtry. Je extrémne odolný voči vode a obsahuje Aloe vera a vitamín E.Opaľovací krém na zhnednutie s Illumitone™ zrýchľujúce opálenie až o 70%. Poskytuje vysokú ochranu SPF 30 a je obohatený vitamínom E.Opaľovací krém pre deti od 3 rokov s veľmi vysokou ochranou SPF 50+. Vďaka spreji sa ľahko nanáša, má patentovanú bunkovú bioochranu a vhodný je pre citlivú pokožku.

Orientačná Cena
21,74 €

Orientačná Cena
6,42 €

Orientačná Cena
16,52 €

Opaľovací krém je neoddeliteľnou výbavou každého, a to nielen v lete pri pohybe na slnku, ale podľa dermatológov najlepšie celoročne. V súčasnej dobe sú dostupné nielen klasické krémy, ale aj opaľovacie oleje, mlieka alebo spreje. Rozlíšiť je potreba tiež opaľovacie krémy na tvár alebo detské opaľovacie krémy. V súčasnej dobe sa presadzujú opaľovacie krémy prírodného pôvodu, ktoré by mali byť k pleti a pokožke najšetrnejší a často sú tiež bez parfumácie. Ako kľúčový sa pri výbere javí ochranný faktor SPF, ktorý určuje dĺžku bezpečné doby na slnku. Pri výbere hrá úlohu samozrejme objem balenia a typ pokožky, pre ktorú je opaľovací krém vhodný. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie opaľovacie krémy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie opaľovacie krémy (Test 2024)

VzhľadModelFormaObjemOchranný faktorParfumácieVodeodolnosťTyp pokožkyDostupnosť
Daylong Ultra recenzie a testDaylong UltraMlieko200 mlSPF 25NieÁnoVšetky typy
Piz Buin Tan & Protect recenzie a testPiz Buin Tan & ProtectOlej150 mlSPF 30ÁnoÁnoVšetky typy
Bioderma Photoderm AR recenzie a testBioderma Photoderm ARKrém30 mlSPF 50+NieNieCitlivá
Daylong Baby recenzie a testDaylong BabyKrém50 mlSPF 30NieÁnoCitlivá
Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15 recenzie a testBio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15Olej150 mlSPF 15-ÁnoVšetky typy
Bioderma Photoderm Kid recenzie a testBioderma Photoderm KidSprej200 mlSPF 50+NieÁnoCitlivá
La Roche-Posay Anthelios XL recenzie a testLa Roche-Posay Anthelios XLGél50 mlSPF 50+NieÁnoZmiešaná, mastná, citlivá
Garnier Ambre Solaire Resisto Kids recenzie a testGarnier Ambre Solaire Resisto KidsMlieko200 mlSPF 50+NieÁnoCitlivá
Ladival spray OF50 recenzie a testLadival spray OF50Sprej200 mlSPF 50+NieÁnoCitlivá
Bioderma Photoderm Bio Family spray recenzie a testBioderma Photoderm Bio Family spraySprej400 mlSPF 30ÁnoÁnoCitlivá
Daylong Extreme recenzie a testDaylong ExtremeMlieko100 mlSPF 50+NieÁnoCitlivá
Vichy Idéal Soleil recenzie a testVichy Idéal SoleilKrém50 mlSPF 50+ÁnoÁnoNormálna, citlivá, suchá

Zobraziť celú ponuku

TIP:

Recenzie prípravkov na opaľovanie

Daylong Ultra

Daylong Ultra recenzie a test

Opaľovací krém Daylong Ultra je charakteristický mimoriadne dlhou výdržou na slnku, čomu zodpovedajú aj užívateľské recenzie. Po aplikácii nie je pokožka mastná a poteší aj extrémna odolnosť voči vode. Má stredný ochranný faktor SPF 25, ktorý spoľahlivo ochráni ako pred UVA, tak pred UVB žiarením. Jeho zloženie je bez konzervačných látok aj bez pridaného parfumu, pridaný je naopak vitamín E a Aloe Vera. Krém na opaľovanie je dermatologicky testovaný, rýchlo sa vstrebáva a ľahko sa rozotiera.

Piz Buin Tan & Protect

Piz Buin Tan & Protect recenzie a test

Olej na opaľovanie Piz Buin Tan & Protect ponúka vysokú ochranu SPF 30 až SPF 50, je určený pre všetky typy pokožky a vďaka aplikácii pomocou spreja sa ľahko a pohodlne nanáša. Obsahuje prírodný antioxidant vitamín E, ktorý chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zaujímavosťou je tiež prítomnosť zložky Illumitone™, ktorá urýchľuje prírodnej opaľovací proces až o 70 percent. Práve vďaka tejto zložke uspokojí aj tých, ktorí hľadajú opaľovací krém na zhnednutie. Pokožke dodáva lesk, spoľahlivo ju chráni a bezpečne opaľuje, navyše dobre odoláva vode i potu.

Bioderma Photoderm AR

Bioderma Photoderm AR recenzie a test

Opaľovací krém na tvár Bioderma Photoderm AR sa môže pochváliť nielen prírodným zložením, ale tiež prichádza s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Za zmienku stojí najmä patent bunkovej bioochrany™, ktorý podporuje obranyschopnosť pokožky pri opaľovaní, ale aj schopnosť tónovanie, a to do príjemných, nie oranžových tónov. Prednosťou je ďalej použitie u osôb s citlivou pokožkou, čo navyše v kombinácii s ochranným faktorom 50+ zaisťuje maximálnu ochranu. Ako nevýhodu možno spomenúť menšie balenie a pravdepodobne slabú odolnosť voči vode.

Daylong Baby

Daylong Baby recenzie a test

Opaľovací krém pre bábätká Daylong Baby je výnimočný svojím určením, podľa výrobca je vhodný pre deti od približne jedného roka. Vysoká ochrana SPF 30 je extrémne odolná voči vode a vďaka svojmu šetrnému zloženiu je krém vhodný dokonca na atopickú pleť. V jeho zložení nájdeme Aloe vera aj vitamín E, dexpanthenol alebo glycerín, zároveň neobsahuje PEG emulgátory, prídavné konzervačné látky, ani parfumáciu. Zamrzet môže snáď len jeho menšie balenie 50 mililitrov, dostanete však mimoriadny opaľovací krém pre deti, ktorý používa nespočet spokojných spotrebiteľov.

Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15

Bio Vivaco opalovací mrkvový olej SPF15 recenzie a test

Mrkvový olej na opaľovanie BIO VIVACO sa ponúka v balenie s objemom 150 ml a s ochranným faktorom SPF 15. Prednosťou je nielen obsah beta karoténu, ale aj čisto prírodné zloženie, teda bez konzervantov, parabénov a ďalších nežiaducich látok, pri ich absencii je oveľa menšie riziko alergické reakcie. Praktický je aj rozprašovač, vďaka ktorému sa opaľovací olej rovnomerne a príjemne nanáša. Na pokožke potom vydrží veľmi dlho, lebo je vodeodolný, a tak jedinou jeho nevýhodou je nižšej ochranný faktor, s čím je potrebné počítať.

Bioderma Photoderm Kid

Bioderma Photoderm Kid recenzie a test

Opaľovací sprej s vysokou SPF 50+ ochrannou Bioderma Photoderm Kid zaujme najmä vynikajúcou ochranou pred slnkom. Vhodný je pre deti už od jedného roka, čo v podstate znamená veľmi dobrú znášanlivosť aj veľmi citlivými osobami. Balenie má objem 200 ml, jeho aplikácia je veľmi príjemná, a to práve vďaka integrovanému spreji. Patentovaný komplex bunkovej BIOprotekcie podporuje obranyschopnosť po čas slnenia a samozrejmosťou je tiež dobrá odolnosť voči vode. Sprej nezanecháva lepivý povrch, je bez oktokrylenu a bez parfumácie.

La Roche-Posay Anthelios XL

La Roche-Posay Anthelios XL recenzie a test

Opaľovací krém na tvár La Roche-Posay Anthelios XL vo forme gél-krému poskytuje veľmi vysokú ochranu proti UVB aj UVA žiareniu, jeho ochranný faktor je SPF 50+. Je k dostaniu v objeme 50 ml, čo síce nie je veľa, ale k aplikácii stačí naozaj malá vrstva tohto prípravku. Je vhodný pre osoby s citlivou pleťou a so sklonom k slnečnej intolerancii, pôsobí proti lesku, nadmernej produkcii mazu a nie je parfumovaný. Spotrebitelia si na tomto produkte chváli najmä príjemnú konzistenciu, účinnosť a tiež spomínaný zmatňujúci efekt.

Garnier Ambre Solaire Resisto Kids

Garnier Ambre Solaire Resisto Kids recenzie a test

Detský opaľovací krém Garnier Ambre Solaire Resisto Kids je vhodný okrem detí pre všetky osoby s citlivou pokožkou, a to v dôsledku absencie parfumácie, parabénov a pre jeho hypoalergénne zloženie. Veľmi vysoká ochrana SPF 50+ chráni pokožku proti UVA i UVB žiareniu a obsahuje novo patentovaný fotostabilný filter Mexoplex. Pokožku hydratuje tiež vďaka pridanému rastlinnému vosku a dobre odoláva ako vode, tak piesku. Objem opaľovacieho krému je 200 mililitrov a vzhľadom k jeho priaznivej cene ponúka skvelý pomer cena/výkon.

Ladival spray OF50

Ladival spray OF50 recenzie a test

Opaľovací krém pre deti Ladival spray OF50 ponúka veľmi vysokú ochranu pred slnkom SPF 50 a vďaka tomu, že neobsahuje emulgátory, parfumáciu, farbivá, ani konzervačné látky, je vhodný aj pre jedincov s veľmi citlivou pokožkou. Výrobca tiež zmieňuje, že je prípravok vhodný pri atopickej dermatitíde a kombinácií mikropigmentov a organických filtrov prináša spoľahlivú a vyváženú ochranu. Samozrejme sa jedná o vodeodolný opaľovací krém s ľahkým nanášaním, používatelia si pochvaľujú práve spomínaný rozprašovač, vďaka ktorému sa krém veľmi príjemne aplikuje.

Bioderma Photoderm Bio Family spray

Bioderma Photoderm Bio Family spray recenzie a test

Krém na opaľovanie Bioderma Photoderm Bio Family je obľúbený produkt vo forme spreja s veľkým objemom 400 ml. Ochranný faktor činí SPF 30 až SPF 50 a navyše má patentovanú bunkovú bioochranu, ktorá podporuje obranyschopnosť pokožky počas opaľovania. Nemastná textúra prípravku sa príjemne nanáša, má ľahkú parfumáciu a zloženie je hypoalergénne, čím je prípravok vhodný aj pre citlivejšie osoby. Vhodný je pre všetkých členov rodiny, čomu napovedá aj samotný názov a ochráni aj pred intenzívnejším slnením.

Daylong Extreme

Daylong Extreme recenzie a test

Opaľovací krém k moru Daylong Extreme je opaľovacie mlieko určené najmä pre osoby s fototypom 1 a 2, ktoré sú extrémne citlivé na slnečné žiarenie. Vďaka absencii parfumových a konzervačných látok je zloženie hypoalergénne a obohatené o vitamín E, lipozómy, Aloe vera a UV filtry. Ochranný faktor zodpovedá hodnote SPF 50 a poteší vodeodolnosť, ktorá je pri kúpaní v mori nutnosťou. Spotrebitelia oceňujú jeho veľkú spoľahlivosť a fakt, že vydrží chrániť naozaj veľmi dlho, niektorí zmieňujú že aj celý deň.

Vichy Idéal Soleil

Vichy Idéal Soleil recenzie a test

Krém na opaľovanie Vichy Idéal Soleil Capital má ochranu pred slnkom SPF 50+, ktorá spoľahlivo ochráni pred UV žiarením. Krém je určený pre citlivý, suchý aj normálny typ pleti, jeho základ tvorí termálna voda z Vichy a určený je prevažne na pleť. Netvoria mastný film a pleť zanecháva zamatovo jemnú, bez tvorby mastného filmu. Pomôže tiež predísť hyperpigmentácii, predčasnému starnutiu, tvorbe vrások a podráždenie od slnka. Užívatelia oceňujú dobrú roztierateľnosť, príjemnú vôňu a skvelú dlhotrvajúcu ochranu.

Ako vybrať opaľovací prípravok

Na trhu sa nachádza mnoho produktov, ktoré plnia úlohu ochranného prostriedku proti slnečným lúčom. Ide najmä o krémy, oleje, mlieka alebo spreje. Ešte predtým, než sa pustíte do výberu konkrétneho ochranného prostriedku, by ste mali vedieť, proti čomu sa vlastne chránite.

UVB a UVA žiarenie

Ultrafialové žiarenie (Ultra Violet) je dôvodom, prečo by ste sa mali chrániť prípravkom na opaľovanie. Ako UVB, tak UVA sú škodlivé žiarenia a to najmä, ak to človek s opaľovaním preženie. Kým UVB preniká iba do vrchných častí kože, UVA preniká aj hlbšie. UVB spôsobuje opálenie, UVA nie. Oba typy žiarenia však majú svoj podiel na zvýšení rizika rakovinového bujnenia kože a taktiež sa priamo alebo nepriamo podieľajú na starnutie kože i celkovo zhoršenému vzhľadu pokožky.

Ochranný faktor SPF

Pri každom prípravku pre opaľovanie by vás mal zaujímať najmä ochranný faktor, ktorý sa označuje skratkou SPF – Sun Protection Factor. Tento faktor charakterizuje schopnosť prípravku blokovať UVB lúče. SPF musí byť uvedený na obale, a to nielen v číselných hodnotách, ale aj v slovnom vyjadrení. Označenie napríklad SPF 25 potom znamená, že po nanesení ochrannej bariéry prejde na koži jedna dvadsaťpätina slnečných lúčov, čo znamená, že prípravek dokáže odfiltrovať 96% UVB žiarenia.

Ďalej tiež táto číselná hodnota SPF hovorí, koľkokrát dlhšie môžete stráviť na slniečku dlhšiu dobu, než keby ste sa nechránili vôbec. Číselná vyjadrenia SPF sú najčastejšie 6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 alebo 50+, pričom najmenšia hodnota znamená najmenšiu ochranu.

Typ krému a zloženie

Existujú dva typy opaľovacích krémov, ktoré sa líšia spôsobom ochrany (zdroj: AAD):

 • Chemické opaľovacie krémy fungujú ako huba a absorbujú slnečné lúče. Môžu obsahovať látky ako: oxybenzon, avobenzon a iné. Tieto prípravky bývajú ľahšie vtieranie do pokožky, bez toho, aby zanechali biely zvyšok.
 • Fyzické opaľovacie krémy fungujú ako štít, sedí na povrchu pokožky a vychyľujú slnečné lúče. Obsahujú účinné látky oxid zinočnatý a/alebo oxid titaničitý. Ak máte citlivú pokožku, rozhodnite sa pre tento krém.

Konzistencie ochranných prípravkov proti slnku

Krém na opaľovanie

Najčastejšia forma, ktorá je charakteristická hustou konzistenciou a náročnejším rozotieraním. V závislosti na zložení môžu takéto produkty zanechávať pocit mastnej pokožky, čo nemusí byť práve príjemné.

Olej na opaľovanie

Veľmi riedka konzistencia, ktorá sa ľahko rozotiera, ale zanecháva pocit mastnej pokožky. Rovnako tak bude pokožka po aplikácii výrazne lesklá, čo niekto berie ako výhodu, niekto naopak.

Mlieko na opaľovanie

Redšia konzistencia ako krém, ale hustejší než olej, z čoho plynie jednoduché rozotieranie a rýchla vstrebateľnosť. Táto konzistencia máva trochu menšiu ochranu proti slnku, respektíve pre rovnako kvalitnú ochranu ako u krému treba naniesť väčšiu vrstvu opaľovacieho mlieka.

Opaľovacie sprej

Najpohodlnejšie a najrýchlejšie aplikácie, avšak často za vyššiu cenu, lebo do nádoby s ochranným prípravkom sa musí ešte pridať hnací plyn. Alternatívou môže byť kompromis v podobe rozprašovača, čo je oveľa rozšírenejšie riešenie. Ľudia u tejto formy ochrany majú často sklony nanášať len veľmi slabú vrstvu opaľovacieho prípravku, z čoho plynie menšia ochrana proti slnku.

Fototyp pokožky

Ide o dôležitý parameter každého človeka, na ktorý sa pri výbere opaľovacieho prípravku často zabúda. Pritom práve správne určenie fototypu môže výber opaľovacieho prípravku značne uľahčiť. V základe existuje 6 fototypov, ktoré sú od seba odlišné najmä farbou pokožky:

 • Fototyp 1: Takzvane keltský fototyp, ktorý je charakteristický výrazne svetlou pokožkou. Pokožka tohto typu má sklony k veľmi rýchlemu spáleniu, pritom jej opálenie je problematické. Je vhodné voliť vyšší ochranné faktory než u iných fototypov.
 • Fototyp 2: Klasický európsky fototyp so svetlou kožou. Pokožka je náchylná na spálenie, ale ľahšie sa opaľuje, než tomu je v prípade fototypu 1. Kožu je potrebné chrániť prípravky s UVB a UVA filtre, avšak stačí s menším SPF.
 • Fototyp 3: Tmavšie hnedá koža a tmavé vlasy. Pokožku je možné veľmi jednoducho opáliť, a to s menšími sklonmi k spáleniu. Stále je potrebné používať ochranné prípravky, avšak nijako silné oproti prvým dvoch spomínaným fototypům.
 • Fototyp 4: Takzvaný stredomorský fototyp, ktorý vyniká olivovou tmavou pleťou. Opaľovanie je prirodzené, s minimálnym rizikom popálenie kože. Pokožka bez problémov odoláva slnku veľmi dlho aj bez ochranného prípravku.
 • Fototyp 5 a Fototyp 6: Ide o veľmi tmavú pleť, preto je možné tieto fototypy zoskupiť do jedného. Ide spravidla o populácii arabských a afrických krajín.

Objem prípravku

Veľmi často ľudia vyberajú podľa toho, aký má ochranný prípravok na opaľovanie objem. Je však potrebné si uvedomiť, že objem u jednotlivých foriem opaľovacích prípravkov nie je vždy vypovedajúci. Kým sprej s objemom 200 ml vydrží veľmi krátku dobu, opaľovacie mlieko s rovnakým objemom vydrží omnoho dlhšie. Štandardné objem balenia býva okolo 200 ml, bežne však výrobcovia prichádzajú s miniatúrnymi baleniami 50 ml, ktorá možno odbaviť na letisku do príručnej batožiny.

Prípravky pre citlivú pokožku

Niektoré opaľovacie krémy, mlieka, oleja alebo spreje sa vyznačujú tým, že sú hypoalergénne, bez parfumácie, alebo napríklad vhodné pre citlivú pleť. Tu je stranou ochranný faktor, ale ide skôr o zložení prípravku, ktorý môže mať menší podiel agresívnych látok, ktoré by inak dráždili citlivejšiu pokožku, napríklad so sklonom k ekzémom. Spravidla tiež platí, že prírodné opaľovacie krémy a prírodné opaľovacie oleje sú pre ľudskú pokožku znesiteľnejšie.

Prírodné opaľovací produkty bývajú drahšie a nemusia byť tak účinné, ako klasické ochranné prostriedky s chemickou bariérou. Treba myslieť aj na to, že parfumácie je častým zdrojom alergií, a tak sú výhodnejšie prípravky, ktoré sú kompletne bez parfumácie, a to aj bez jemných tónov. Keď však svoju pokožku poznáte a viete, že netrpíte na kožné problémy a nie ste citliví, môže byť parfumácie príjemnou výhodou.

Prípravky po opaľovaní

Najmä jedinci s citlivou pokožkou by ju mali ošetriť aj po každom pobyte na slnku. Prípravky po opaľovaní pokožku hydratujú a dodajú ju mnoho prospešných látok, ktoré ju upokojí a vyživí. Najčastejšie sa stretnete s krémom po opaľovaní, naraziť možno však aj na ďalšie formy týchto regeneračných prípravkov.

Vodeodolnosť

Väčšina prípravkov sa vyznačuje vodeodolnosťou, čo znamená, že takýto ochranný prostriedok dokáže proti slnku ochrániť aj pri pobyte vo vode alebo potenie, a to približne po dobu 40 minút, vysoko odolné potom 80 minút. Po vynorení sa z vody je ale potrebné sa znovu natrieť. Taktiež nezabúdajte na to, že vodná hladina slnečné lúče odráža (rovnako ako sneh), z čoho plynie oveľa väčšie riziko spálenia (obdobne ako s rastúcou nadmorskou výškou v horách).

Otázky pri výbere krému na opaľovanie

Aký opaľovací krém na zhnednutie?

Keď túžite po krásnom opálení, rozhodne sa vyvarujte opaľovanie bez akejkoľvek ochrany pokožky. K opálenie dôjde aj ak ste opaľovacím krémom natretie, len bez rizika spálenie. Zaobstarať si však môžete opaľovacie prostriedky, ktoré sú obohatené o látky podporujúce opálenie (napríklad betakarotén) a látky aktivujúce tvorbu vlastného melanínu, čo je pigment zodpovedný za zmenu farby pokožky.

Aký opaľovací krém na tvár?

Keďže je tvár vystavovaná UV žiareniu takmer vždy, kedykoľvek sa nachádzate vonku (a nie len pri opaľovaní), je vhodné ju adekvátne chrániť. Pleť je citlivejšia a tomu by mal krém zodpovedať, vyberať by ste potom mali obdobne, ako je tomu u denného a nočného krému, teda podľa typu vašej pleti. Opaľovacie prípravky na tvár sú tiež špeciálne označené, napríklad ako nekomedogénne, a nemali by tak upchávať póry.

Aký opaľovací krém pre deti a bábätká?

V prvom rade, deti mladšie ako 6 mesiacov by sa mali strániť expozícii slnečných lúčov, zakrývať vhodným oblečením a opaľovacie prípravky najlepšie nepoužívať (zdroj: AAD). Staršie deti by mali používať prípravky s SPF 30 a viac, širokospektrálne a vodeodolné. Detská pokožka je tiež oveľa citlivejšia, čo by mal brať krém do úvahy svojím zložením.

Aký opaľovací krém k moru?

Pri mori je slnko spravidla silnejší a svoje urobia aj slnečné lúče odrážajúce sa od hladiny mora. Žiadne špeciálne opaľovacie prípravky k moru nepotrebujete, len si so sebou pribaľte taký s čo možno najvyššou ochranou, ideálne teda opaľovacie krémy SPF 50+. Nutné je tiež po každom kúpaní ochranu pokožky obnoviť, aj keď sa opaľovací krém pýši vodeodolnosťou.

Je vhodný kokosový olej na opaľovanie a čo iné prírodné produkty?

Hoci kokosový olej výborne hydratuje, prospieva pri ekzémoch, alebo je skvelým tukom do kuchyne, pre opaľovanie vhodný nie je. Má nízku ochranu proti UVA i UVB, jeho SPF 8 je navyše nízke. Prírodný opaľovací olej s vysokým SPF je napríklad olej z malinových semienok (SPF 40), alebo dostupnejší arganový olej (SPF 15).

Aplikácia opaľovacieho krému

Pre správnu ochranu proti slnku je potreba prípravok správne nanášať. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali dodržiavať (zdroj: American Academy of Dermatology):

 • Naneste prípravok približne 15 minút pred tým, než vyjdete von. Ide o dobu potrebnú na absorpciu prípravku vašou kožou.
 • Aplikujte dostatok prípravku. Väčšina dospelých potrebuje okolo 28 gramov na pokrytie celého tela.
 • Nezabudnite na krk, tvár, uši, chodidlá či nohy. Pre natretie chrbta požiadajte niekoho o pomoc. Ak máte veľmi krátke vlasy alebo váš účes zahŕňa vyholené časti, ochráňte aj je. Na pery použite balzam s SPF 15 a viac.
 • Po vykúpaní, pri potení a každé dve hodiny znovu aplikujte prípravok.
 • Aplikujte prípravok aj keď je zatiahnuté počasie.
 • Nepoužívajte expirovaný prípravok na opaľovanie po dátume spotreby.